Uit de Provincie Aan alle mensen die hun schoenen, kleren, drank, fruit, sigaren, sigaretten etc. altijd contant betalen: U kunt nu uw inkopen doen zónder geld-op-zak! Betaalpas Betaalcheques de moderne, veilige manier van geld uitgeven. Betere organisatie van oproerige bewegingen in de Verenigde Staten El I8TUSSEN STORT JOHNSON SHE TROEPEN NAAR VIETNAM Aan alle mensen die werken in een schoenen-, mode-, drank-, groente- of tabakszaak: U kunt veilig groene Betaalcheques accepteren! Betaalpas Betaalcheques de moderne, veilige manier van geld ontvangen. Niet langer geweid loos? €ss©rganiseerde opstand Simpele redenering Geen vijfde wiel China staat klaar Noord-Vietnam te helpen Computer gaat treinenloop regelen België wenst meer aardgas Terneuzen Axel Hontenisse Schoondijke Sluiskil Vlissingen Zaamslag Vrijdag 22 december 1967 DE VRIJE ZEEUW Pagina S Betaalpas om even te laten zien als u met een Betaalcheque (zie elders op deze pagina) contant betaalt. De gezamenlijke Nederlandse banken bie den u een nieuwe service: de (groene) Betaalpas en Betaalcheques. Samen ver vangen ze contant geld. U kunt er vrijwel alles mee betalen. Wilt u ook gebruik maken van deze gemakkelijke manier van betalen? Als u een bankrekening hebt kunt u Betaal pas en Betaalcheques aanvragen bij uw eigen bankkantoor. En als u geen bankre kening hebt? Dan moet u er beslist een openen: een kleine formaliteit. Ook u komt dan in aanmerking voor een Betaalpas en Betaalcheques. Loopt u eens binnen bij een bankkantoor in uw buurt. Er ligt een handig boekje voor u klaar over deze prachtige, kosteloze service. Vietnam zal in de komende campagne voor de Amerikaanse presidentsverkiezingen zonder twijfel 'n grote rooi spelen. Waar. scljijnlijk niet de hoofdrol, die wel gereserveerd zal worden voor de pogingen om ordever storingen in de Ver. Staten zelf in de kiem te smoren. President Johnson is al druk bezig zich te oefenen voor de rol van „underdog" die een van zijn voorgangers (Truman) met zoveel succes speelde: van de man die het goede wel wil, maar daarbij wordt geremd door de afkeer van de heren afgevaar digden en senatoren om hem de middelen te verschaffen. Voor een belangrijk deel slaat dat op de moeilijkheden die hij ondervindt bij het aangenomen krijgen van een „crime bill", een wet ter bestrijding van de mis daad, waarbij het niet alleen gaat om de oude „vertrouwde" vormen van misdaad, maar voor al om ordeverstoringen in de af metingen van opstanden in negergetto's e.d. De president staat kennelijk niet alleen. Zelfs in van nature nogal vrijzinnige bladen als de „New York Times" kan men constateren, dat daar de erger nis groter is over de pogingen van demonstranten om bijvoor beeld inlijvingsbureaux van het leger te barricaderen dan over het af en toe zeer harde optre den van de politie daartegen. Johnson heeft als voorzorg tegen moeilijkheden van deze aard en getto-opstanden al leger eenheden laten trainen. Dat die Yoldaten het geleerde in prak tijk kunnen brengen is aan geen twijfel onderhevig. Dr. Martin Luther King orga niseert in maart een dislocation- actie in Washington, een poging om de werking van de over heidsinstanties onmogelijk te maken door horden demonstran ten. Zijn actie is een poging om het voor de laatste keer met ge weldloosheid te proberen, maar het is wel zeker dat het niet ge weldloos zal blijven. Negerleider Stokeley Carmi- ehael is juist terug in de Ver. Staten na een wereldreis met de boodschap dat opstanden in ncgergettc's beter georganiseerd zuilen worden. Als Johnson goed rekent en als de Amerikanen het inder daad zat worden dat allerlei groepen een loopje nemen met het gezag, kan hij met een har der optreden succes boeken, waarschijnlijk genoeg om an dere kandidaten voor het presi dentschap kansloos te maken. Maar als hij verkeerd gokt en de chaos in de steden van de Ver. Staten volgend jaar groter is dan ooit tevoren, dan is het niet uitgesloten dat zijn kansen voor een nieuwe presidents periode verkeken zijn. Een beetje curieus was de Amerikaanse onthulling dat het Zuidvietnamese bevrijdingsfront N.L.F. de politieke organisa tie van de vietcong vertegen woordigers hij de Verenigde Na ties wilde detacheren. Secretaris generaal Oe Thant bevestigde die melding, waarbij hij aan tekende dat de N.L.F. ook had gezegd het bericht te zullen ont kennen als het mocht uitlekken. Die belofte is ook gehouden. Maar waarom? Als de N.L.F. niet wil weten dat ze in de V.N. wenst mee te praten, hoe had men dan moeten reageren als N.L.F.'ers inderdaad toestem ming hadden gekregen om naar New-York te gaan? De Amerikaanse redenering is vrij simpel. Washington heeft geen bezwaar ais de N.L.F. in de Veiligheidsraad e.d. een woordje meespreekt als belang hebbende toeschouwer, maar het heeft geen lust een propaganda centrum van de vietcong in eigen huis te halen. En dat laat ste werd gevreesd. Waarom eigenlijk? Zou de vietcong het Amerikaanse pu bliek ervan kunnen overtuigen dat die oorlog in Vietnam eigen lijk helemaal fout is en beter kan worden gestaakt? De N.L.F. krijgt dus geen of ficieel kantoor in New-York. Maar hiermee is meer verloren dan gewonnen. Het feit alleen al dat de N.L.F. kennelijk meer en meer aandacht gaat wijden aan de diplomatieke kant van de kwestie-Vietnam duidt op een veranderde instelling. De Ver. Staten houden er wel iswaar aan vast dat de enige gesprekspartner waarmee ze te maken hebben. Noord-Vietnam is en de regering in Hanoi, maar daarbij wordt vergeten dat de N.L.F., de Zuidvietnamese tegen stander dus, niet zomaar een vijfde wiel aan de wagen is Hanoi is belangrijk, maar het kan niet over de verlangens van de eigenlijke strijdenden in het zuiden heen lopen. Intussen heeft Johnson nieuwe troepen naar Vietnam gestuurd. Het gaat daar voorlopig op de oude manier voort. Een oude manier die zo langzamerhand wel bewezen heeft, dat die in ieder geval niet bijdraagt tot een oplossing. Maar voor nieuwe methoden is het kennelijk nog te vroeg in Washington. De Chinese minister van defen sie, Lin Piao, heeft donderdag een boodschap gezonden aan zijn Noordvietnamese ambtgenoot, ge neraal Giap, waarin hij zegt dat het Chinese leger steeds gereed staat om ter bescherming van de belangen van China en Noord- Vietnam tot actie over te gaan. De boodschap werd ter gelegen heid van de 23ste verjaardag van het Noordvietnamese leger ver zonden en via radio-Peking omge roepen. De trein-dienstregeling 1968 zal in Noord-Holland worden ge reden zoals de computer dit heeft aangegeven. De treinsamenstel- ling zal vooral in de daguren scherper aan de bezetting wor den aangepast. De aldus verkregen efficiën tere opzet van de materieelom- loop in Noord-Holland leidt tot een directe besparing van tien rijtuigbakken in de ochtendspits en zes in de avondlijke spits uren, waarmee een investerings bedrag van enkele miljoenen is gemoeid. Een dergelijke bespa ring zal, volgens de spoorwegen, niet terstond effectief zijn, maar geeft wel aan dat te zijner tijd minder materieel hoeft te wor den vervangen. Daarnaast worden per dag 2500 zogenaamde bakkilometers min der gereden. Gerekend tegen een kwartje per bakkilometer wordt hiermee per jaar onge veer 130.000 bespaard. De computer, die de treinen loop in Noord-Holland gaat rege len, kan ook het programma voor een groter lijnennet verwerken. De Belgische minister van eco nomische zaken, Van Offelen, heeft verklaard dat met Neder land besprekingen worden ge voerd over de mogelijkheid om de Nederlandse aardgasleveran ties te verhogen van de huidige 5 miljard m3 per jaar tot 10 of 15 miljard ms. Zo'n grotere hoeveelheid kan echter alleen worden afgeno men, als de prijzen worden ver laagd, zo zei hij in de commissie van economische zaken en ener gie van de Belgische Kamer. De minister voegde hieraan toe, dat ook de mogelijkheid om aardgas van Britse producenten te betrekken wordt overwogen. Doctoraal examen Aan de economische hogeschool te Tilburg slaagde deze week voor het doctoraal examen eco nomie in de bedrijfseconomische richting, de heer H. H. de Klerk, alhier. Baldadighet of In de nacht van woensdag op donderdag is een der grote spie gelruiten van slagerij Schrijver in de Nieuwstraat vernield door het werpen van een zware steen. Ook aan de achterzijde van de slagerij, grenzende aan de Dijk- straat, is een tweetal ruiten met stenen ingegooid. Bejaarden van Terneuzen vierden het kerstfeest „KOMT, VERWONDERT U HIER, MENSEN" Enkele honderden bejaarden hebben gezamenlijk kerstfeest ge vierd in de Goede Herderkerk en na afloop een broodmaaltijd ge bruikt die gespreid over de bene denzaal van de kerk en de drie plaatselijke bejaardencentra. Burgemeester Aschoff die de bij eenkomst in de kerk Inleidde, zei zich erover te verheugen dat zove- len van verschillende levensover tuiging het feest gezamenlijk wil den vieren. Een van de dingen die allen gemeen hebben, is dat wij leven in dezelfde wereld van het jaar 1967. „Er is veel leed en na righeid, oorlog en honger, tekort aan medische hulo, en wij hier hebben het „ontstellend" veel beter dan miljoenen anderen". De heer Aschoff zei verder, dat niemand alleen maar op de wereld is voor zichzelf, maar men moet proberen zoveel mogelijk niet alleen met de moeilijkheden, doch ook met de vreugde van anderen mee te leven. Ds. J. H. Kluiver mediteerde over Joh. 3 vers 16: „Alzo lief heeft God de wereld gehad, dat Hij zijn eniggeboren zoon gaf." De diepste wensen die in ieder mens leven, ziin de rust te vinden in God en in vrede te leven in de wereld. Jezus is gekomen voor mensen die veracht en verdrukt worden: hij voelde zich één met mensen die deel hebben aan het liiden. Hii was met hen solidair, hii had altiid lief. zelfs zijn vijan den. Door Jezus Christus leren wij God kennen en ervaren wij de vrede des harten". Een zusterkoor zong en de direc trices van Bacht.en D'eke en De Blide, mevr. MaatDieleman en mej. M. Ruys, verzorgden de schriftlezing. Verder was er samenzang en de organist van de Goede Herderkerk, de heer D. van Es, begeleidde samen met de arts R. J. P. Bau- wens, fluit, de dienst. Gemeenteraad vergadert op 28 december De gemeenteraad van Axel komt op donderdag 28 december om 19 uur bijeen voor de behan deling van de volgende agenda punten: verkoop van grond aan R. I. C. Onderbeke; P. Jansen en J. J. Wieles, allen te Axel; vergoeding aan echtpaar Van den Bos-vanEcke voor vervan gende houw; overname gedeelte rijksweg Axelse Sassing; aanleg toegangsweg naar de sportvelden; bouw van garages bij woning wetwoningen; wijziging van de mar kt veror dening; geldlening voor 88 premiewo ningen; subsidie aan Zeeuwse stichting voor beroepsvoorlichting; benoeming lid van het bestuur sportstichting Axel, ter vervan ging van de heer M. den Doelder (voorgedragen worden: 1. J. Deurloo en 2. J. Bakker). Mededekngen: B. en W. delen in antwoord op de door de heer Den Doelder ge stelde vraag over het parkeren van autobussen op zaterdagen het volgende mede: Het parkeren van autobussen op zaterdagen zal worden gecon centreerd op de hiervoor naar on ze mening meest geschikte par keerplaatsen. nl op: a.) het nieu we gedeelte van het Szydiowski- plein, gelegen aan de Gentse- vaartstraat; b.l de parkeerstrook aan de Burchtlaan; c.) het mid dengedeelte van het aan te leggen Hofplein. Op grond van het raadsbesluit van 28 nov. 1967 hebben B. en W. ter voorkoming van liquiditeits moeilijkheden moeten besluiten per 2 nov. 1967 met de N.V. Bank voor Nederlandsche Gemeenten een kasveidlening aan te gaan, groot ƒ300.000,looptijd zes maanden; rentende 5%% p. jaar. Volkskerstzang Woensdagavond is evenals vorig jaar in de garage van de firma Esselbrugge aan de Buitenweg een volkskerstzangavond gehouden, waarvoor grote belangstelling be stond. De heer J. Th. Klein sprak een welkomstwoord. „Hosanna" speel de daarna het koraal „Daar is uit 's werelds duistere wolken", waar na de aanwezigen drie coupletten van „Komt allen te samen" zon gen. Het koor „Thalia" zong een kerstlied, gevolgd door samenzang van drie copletten van „Nu zijt wellekome". Burgemeester Van Dijke las een gedeelte van Lukas 2 18, waar na „Hosanna" nogmaals een ko raal ten gehore bracht. Hierna las burgemeester Van Dijke Lukas 2 821, waarna ge zongen werd „Zingt een nieuw lied voor God den Here" en „Stille nacht". Het koor Thalia zong ver volgens nog een kerstlied. De heer J. Th. Klein verzorgde de meditatie. Tenslotte volgde weer samen zang „De herdertjes lagen bij nach ten", waarna de heer Klein het slotwoord sprak. Universitair examen Aan de technische hogeschool te Delft is geslaagd voor het exa men werktuigkundig ingenieur de heer R. Bun, alhier. Middelb. landbouwschool bestaat 25 jaar De viering van het 25-jarig be staan van de rijks middelb. land bouwschool te Schoondijke zal plaats vinden op donderdag 11 januari a.s. Om 13.30 u. worden op die dag autoriteiten en ver dere genodigden ontvangen in de grote loods van de praktijk school. Na een openingswoord van de heer A. de FeijterVzal de heer ir. P. R. Bouman, oud- rijkslandbouwconsulent te Axel, een beschouwing geven over landbouw, veeteelt en visserij op onze aarde, over de produktie- mogelijkheden en over de vraag waar onze boeren in de toekomst komen te staan. Daarna volgt de aanbieding van de eerste exemplaren van 't gedenkboek aan officiële autori teiten. De middagbijeenkomst wordt besloten met een reünie en een receptie, waarop een kort woord zal worden gesproken door de heer M. J. Verbrugge namens de landbouworganisaties; door de heer J. J. M. Ficq namens de ge meenten, de heer E, Ferket namens de oud-leerlingen en de heer L. van Dijk als oud-direc teur. Alle belangstellenden, ook de dames, zijn op die middag van harte welkom. Doorgereden na ongeval Woensdagmorgen om ongeveer half negen had op rijksweg 58 onder het viadukt nabij Sluiskil een aanrijding plaats tussen de fietser P. H. van A. uit Sas van Gent en een personenauto. De auto slipte tengevolge van het gladde wegdek en kwam op het fietspad terecht, waar de juist passerende Van A. werd aange reden. De automobilist reed door, na eerst nog een geparkeerd staande auto te hebben aange reden. De fietser werd gewond aan gelaat en armen en bekwam een lichte hersenschudding. Dr. Van Haelst uit Sluiskil verleende eerste hulp, waarna het slacht offer per taxi naar huis werd vervoerd. Bij een door de politie inge steld onderzoek is de bestuurder van de personenauto, C. de P. uit Hoek, ongeveer een uur na de aanrijding opgespoord. De fiets van Van A. werd to taal vernield, terwijl de materiële schade aan beide wagens aan zienlijk was. Jeugdnatuurwachters maken Kerststukjes Een dezer dagen hebben de jeugdnatuurwachters van de drie lagere scholen te Sluiskil weder om kerststukjes gemaakt voor de ouden van dagen te Sluiskil. Deze attenties, gemaakt van door de afdeling Terneuzen van de jeugdnatuurwacht beschikbaar gesteld materiaal, oogsten altijd veel waardering. Amateurtoneel Onlangs is de Sluiskilse toneel club „Sempre Avanti" weer ge start met de voorbereiding van een toneelstuk. Ingestudeerd wordt het toneelspel „De schip per van de Maarten Jacoba", ge schreven door Klaas Smelik. In verband met de verbouwing van het patronaatsgebouw is er nog geen speeldatum vastgesteld B. A. C. weer aktief In de loop van deze maand ROME: De Griekse koninklijke familie heeft voor ten groep pers fotografen geposeerd in de villa .Polissena". We zien v.l.n.r. ko ning Konstantijn, koningin Anne- Marie met prins Paul, koningin moeder Frederike met prinses Alex ai en prinses Irene. heeft het cabaret de „Bonte Avond Club" uit Sluiskil het nieuwe programma met succes gepresenteerd aan de bejaarden» bond te IJzendijke en de bejaar». den van het N.V.V. te Axel. Het programma biedt „elck wat wils", voor jong en oud. In het komen de winterseizoen staan er ver scheidene opvoeringen, o.a. nog maals in IJzendijke en Axel, op het programma. Resultaten Mij. Zeeland nadelig beïnvloed De directie van de stoomvaart mij. Zeeland deelt mede, dat in 1967 de omvang van het passa giers- en autovervoer bij het vorig jaar is achtergebleven, in hoofdzaak als gevolg van een vermindering van het aantal Engelse touristen. Het goederenvervoer kon zich echter op hetzelfde niveau hand haven. De stijging van de exploi tatiekosten alsmede de gevolgen van de recente devaluatie van 't pond sterling zullen een na delige invloed hebben op de re sultaten van het boekjaar 1967. Kerstavond herv. vrouwenvereniging Woensdagavond hield de her vormde vrouwenvereniging „Mar tha" haar kerstavond onder leiding van de vice-presidente mevr. B. H. de LeeuwVermeulen. De voor de vrouwengroepen op gestelde liturgie „Mens met de mensen" werd door de leden voor gedragen; een koortje zong ver schillende kerstliederen en mevr. M. HamelinkVerberkmoes las het kerstverhaal „Kerstfeest voor Teuntje en zijn vrienden". NAAM VAN DE BANK BETAA1 TEGEN DEZE CHEQUE AAN 0000 - No. A 000000 <«™R'- fj/.fü S5EUJK 8?rAAl.TK&) 07 - B.M. ds Vries 9 1- 2 545675 MAXIMUM GARANTIE 5«,- Nt'ET OVEROftAAOSAAR Betaalcheque gegarandeerd betaalmiddel, met als controle de bijbehorende Betaalpas (zie elders op deze pagina). Betalen met Betaalcheques betekent zeker heid. De gezamenlijke Nederlandse banken hebben een nieuw, veilig systeem ontwik keld: (de groene) Betaalpas en Betaal cheque. De banken garanderen uitbetaling van elke Betaalcheque tot f 50,—. U bent dus zeker van de betaling. U kent toch al het handige boekje over deze nieuwe bank- service? Vraagt u er anders vandaag nog een bij het bankkantoor in uw buurt

de Vrije Zeeuw | 1967 | | pagina 3