Regering diep geschokt door Franse afwijzing BREDA BIER Minister Luns in de Tweede Kamer: De veren op de Westerschelde NEDERLAND EN BELGIE EENSGEZIND IN EUROPESE MINISTERRAAD &^fc&soepen...spaar de vlaggetjes! WASHKARSKY, BE MAN MET HET HART VAH EEN ANDER, IS IN KAAPSTAD OVERLEDEN HET WEER VRIJDAG 22 DECEMBER 1967 24e Jaargang No. 7104 Bezinning Twijfel Motie Opblazen" Anti-Europees Aanvaard Het zuiden da's voor mij gezelligheid Daar werk ik graag. En 's avonds drink ik een fijn Breda biertje. Nou ja, een of twee of. Bij ons thuis vraag ik d'r speciaal naar. Meestal neem ik Beugelbier. Onderzoek in Griekenland namens de Raad van Europa INCIDENTEN IN CALCUTTA Aanvoer van zachte lucht Weerbericht Hoogwater Zon- en Maanstanden Frank, bij abonnement: TERNEUZEK Directeur-Hoofdredacteur: I. van de Sande Telefoon: 01150—2073 Gironummer: 38150 Redactie- en Administratie-adres: Smidswal Abonnementsprijs 8,— per kwartaal; per maand 2,70. Losse nummers 13 cent. DE VRIJE ZEEUW Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande te Temetnen Advertentieprijs per mm 16: ct.; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels advertenties) 5 regels i 1,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. Minister Luns heeft donderdag In de tweede kamer gezegd, dat Frankrijk met zijn houding in de E.E.G.-ministerraad voor de derde maal een ontwikkeling heeft ge blokkeerd die door de publieke jpinie verwacht en gewenst werd. De bewindsman noemde het ge beurde „een ernstig uur in de na oorlogse geschiedenis van Europa". Het verdere regeringsbeleid be treffende de kwestie van de uit breiding van de Europese gemeen schappen zal drie uitgangspunten kennen, aldus de minister. Het eerste is dat men het toe- tredingsverzoek van Groot-Brit- tannië, Ierland, Denemarken en Noorwegen niet als afgewezen be schouwt. Dit betekent dat de rege ring meent, dat ieder lid van de gemeenschap op elk gewenst mo ment de toetreding weer in de raad ter discussie zal kunnen stel len. De regering heeft met voldoe ning kennisgenomen van de eerste duidelijke reacties van de Britse regering. Een later positief ant woord van de raad blijft mogelijk. Tweede uitgangspunt van de regering is dat de Europese ge meenschappen voorlopig niet lan ger kunnen worden gezien als de belichaming bij uitstek van het ideaal van een verenigd Europa. Desondanks biiift het regeringsbe leid erop gericht dat de Europese gemeenschappen het fundament zijn waarop de Europese eenheid eenmaal zal worden gegrondvest. Het herhaalde Franse optreden slaatst de regering voor de nood zaak zich ernstig te bezinnen. Het gevaar is niet denkbeeldig, dat de gemeenschappen niet de weg naar aen verenigd Europa zullen wijzen, maar een doodlopende straat zul len worden. Dan kan de noodzaak zich voordoen het beleid op een andere leest te schoeien en aan sen beperkter werkelijkheid aan te passen. Daarbij zou het onjuist zijn, medewerking te verlenen aan handelingen of zich offers te ge troosten, die alleen in een wijder /erband zinvol zijn. Het derde uitgangspunt van de regering zal ziin dat voorlopig de „vijf" individueel en gezamenlijk !n nauw overleg treden met de icand'daat-leden om op terreinen lie zich daarvoor lenen, tot actie- ge en vruchtbare samenwerking te komen. De regering gaat in over leg met haar partners na, hoe men tot een verdere precisering van dit overleg kan komen. Twijfelachtig is namelijk, of een •envoudive procedure van consul tatie voldoende uitzicht biedt op het gestelde doel. Ncft'eve politiek Minister Luns heeft in zijn ver klaring (waarbli de ambassadeurs van Groot-Brittannië, Ierland, Noorwegen en Denemarken aanwe zig waren) ook gezegd, dat deze derde blokkering in tien jaar door Prankriik te veel is om te kunnen verklaren of rechtvaardigen met de biizondere omstandigheden van een bepaald ogenblik of met de speciale problemen, die zich in deze of gene vorm voordoen of hebben voorgedaan. Er is sprake van een systemati sche en hardnekkige handelwijze die rechtstreeks is gegrond op de meest fundamentele politieke be ginselen van de huidige Franse regering. Het is dit aspect, aldus de minister, dat aan de toestand van het ogenblik zijn ernst ver leent. De bewindsman zei verder dat de regering diep geschokt is. Niet omdat de Franse afwifzing als een verrrassing kwam, maar wei om dat een grote Europese staat een dergelijke negatieve politiek voert. De heer Den Uyl diende een mo tie in waarin de regering wordt uitgenodigd op korte termijn be sprekingen op gang te helpen brengen tussen de vijf en Enge land, Ierland, Denemarken en Noorwegen. Die besprekingen moe ten gaan over geëigende samen werkingsvormen, zoals o.a. de op richting van een Eur. technologi sche gemeenschap, open voor alle landen die er aan deel wensen te nemen en uitgaande van de grond slagen van de verdragen van Rome. De motie was mede-ondertekend door de heren Schmeizer (k.v.p.), Toxopeus (v.v.d.). Biesheuvel (a.r), Van der Mei (c.h.u.) en Van Mier- lo (D *66). De regering wordt in die motie ook gevraagd om in nauwe samen werking met Engeland en de an dere kandidaten voor het E.E.G.- lidmaatschap, voorbereidende werkzaamheden te verrichten met het doel de toetreding van Enge land en de andere landen te verge makkelijken en te versnellen. Dit moet gebeuren in een zo groot mogelijke eensgezindheid tussen de vijf leden-landen van de E.E.G. die positief staan tegenover de Britse toetreding. In de motie wordt verder diepe teleurstelling uitgesproken over de Franse weigering thans onderhan delingen aan te gaan en de mening is er in neergelegd dat die weige ring het open karakter van de ge meenschap aantast en de voort gang van de Europese eenwording bedreigt. De heer Den Uyl zei geen heil te zien in een stopzetten van de activiteiten van de E.E.G. of het „opblazen" van de gemeenschap. Wat nodig is is een tegenbeleid, gericht op het overwinnen van het Franse verzet. De heer Den Uyl vroeg zich met bezorgdheid af of de nodige cohesie de vijf wel be werkstelligd kan worden, als een samenwerking tussen de vijf niet zou slagen, dan zou de Nederland se regering moeten overwegen of op sommige momenten niet een politiek van de lege stoei gevolgd moet worden. Hij gaf verder mo menten aan tijdens welke druk op Frankrijk uitgeoefend kan wor den, namelijk bij de vernieuwing van het gemeenschappelijk land bouw reglement en bij de vernieu wing van de overeenkomst van Yaounde. Hij voelde niet voor een beleid dat zich richt op de uitsto ting van Frankrijk uit de gemeen schap omdat een geïsoleerd Frank- rük zijns inziens gevaarlijker zou rijn. De fractieleider van D '66, de heer Van Mierlo, vond dat bij het streven naar cohesie tussen de vijf wei bezien moet worden of Neder land de vier moet trachten dichter tot zijn standpunt te brengen of dat ons land wellicht wat meer aan de kant van de vier moet gaan staan. Hij pleitte verder voor ge ïnstitutionaliseerd overleg van de vijf met Engeland over een tech nologisch samenwerkingsverband, in overleg met de Europese com missie en overigens gebaseerd op het rapport dat de Europese com missie over de Britse toetreding heeft uitgebracht. Verder meende hij dat nu misschien de tijd geko men is voor een politiek gesprek van de vijf met Engeland waarbij echter tegen Frankrijk gezegd moet worden: U bent van harte welkom. Mr. E. H. Toxopeus (v.v.d.) zei in zijn hart te voelen voor een harde lijn. Hij hekelde het optreden van generaal De Gaulle en hij noemde een gesloten Europese ge meenschap onaanvaardbaar. Aan de verdragen van Rome Is, naar zijn mening, geen recht gedaan. De heer M. Bakker (c.p.n.) uitte opnieuw zijn bezwaren tegen de E.E.G. Hij uitte twijfel over de eenheid van de vijf uit de gemeen schap. De heer Bakker bepleitte desondanks een open-gemeenschap en hij deelde mee voor aanvaar ding van de motie te zullen stem men. Mr. B. W. Biesheuvel (r.a.p.) concludeerde o.m., dat de E.E.G. opnieuw in een fase van interne spanningen verkeert. De a.r.-frac- tie veroordeelt scherp het optreden van de Franse regering: een op treden dat z.i. een „anti-Europese daad" is. Mr. Biesheuvel stelde zich achter de verklaringen van minister Luns. Naar het oordeel van mr. Biesheuvel is er thans geen reden tot paniek. Aan de Europese eenwording is z.i. wel een zware, maar geen dodelijke slag toegebracht. Mr. Biesheuvel noemde het juist, dat de aanvraag van Engeland om toetreding op de agenda blijft staan. Sprekend over de schorsing van het overleg tussen de E.E.G.- landbouwministers vroeg de a.r.- fractievoorzitter zich af. of hierbij wel een juiste procedure is ge volgd. Ook vroeg hij, welke de consequenties zijn van deze schor sing. Mr. Biesheuvel vroeg ten slotte wat, met name wat de mi nisters van sociale zaken uit de gemeenschap doen in hun overleg. De kamer aanvaardde de motie- Den Uyl met dien verstande dat de fracties van de p.s.p., de boe renpartij en de s.g.p. geacht wen sten te worden te hebben tegen gestemd. Ook werd besloten de tekst van de motie ter kennis te brengen van de parlementen van de vijf andere E.E.G.-landen, van de parlementen van de vier landen die zich kandidaat gesteld hebben voor het lidmaatschap van de E.E.G. en van het Europese parle ment. Minister Luns was dankbaar voor de motie. Hij zag haar als een grote steun voor het rege ringsbeleid en ook vond hij dat de geloofwaardigheid van dit beleid in de E.E.G. erdoor wordt ver sterkt. De bewindsman stelde vast dat het een politiek feit is dat de vijf zich op 18 en 19 december één getoond hebben, al kon hij de hechtheid van de vijf in de toe komst niet voorspellen. De suggestie die de heer Van Mierlo heeft gedaan over techno logische samenwerking en een poli tiek gesprek met Engeland, spre ken de regering aan, aldus minis ter Luns. De voorgenomen vermindering van de rijksbijdragen in de tekor ten op de exploitatie van de veren op de Westerschelde was gister middag onderwerp van een lang durig debat in de tweede kamer. Aanleiding tot dit debat was de interpellatie van de afgevaardigde drs. Th. J. Westerhout (p.v.d.a.), over de voorgoenmen beperking die 1,3 miljoen gulden bedraagt en tot gevolg zal hebben dat de veer- tarieven over de Westerschelde met ongeveer 30 pet verhoogd zul len worden. Drs. Westerhout zei het voornemen daartoe „te betreu ren en niet te begrijpen". Minister Bakker (verkeer en wa terstaat) wees erop dat sinds 1958 geen verhoging van de tarieven heeft plaatsgevonden, maar wel een stijging van de kosten. Een aanpassing van de tarieven is z.i. noodzakelijk. De minister zei sa menvattend dat het allemaal niet zo dramatisch is. Aan het verzoek van de heer Westerhout om het voornemen nog eens in overwe ging te willen nemqn, zei minister Bakker niet te kunnen voldoen. Bij het debat diende de heer Westerhout een motie in waarin de verhoging van de veertarieven ongewenst wordt genoemd. In deze motie wordt o.m. gezegd dat een verhoging van de vervoers- tarieven voor de Westerschelde- veren remmend zal werken oo de verdere ontwikkeling van zuid west-Nederland en in het biizonder op de ontwikkeling van Zeeuws- Vlaanderen. Minister Bakker zei aanvaar ding van de motie ernstig te moe ten ontraden. Bij hoofdelijke stem ming werd de motie verworpen met 51 tegen 69 stemmen. Brouwerij Do Drie Hoefijzers einde 1628 Nederland en België hebben donderdag in de Europese mi nisterraad van sociale zaken in Brttssel verklaard niet aan be sluiten te kunnen meewerken. De Nederlandse permanente vertegenwoorfdiger bij de Euro pese gemeenschappen, Spieren burg, zei aan het begin van de vergadering in opdracht van de Nederlandse regering, dat hij niet aan de beraadslagingen of aan besluitvorming kon deelne men. De Belgische minister Servais, die in tegenstelling tot zijn Nederlandse ambtgenoot Rool- vink wel aanwezig was, zei dat hij alleen maar naar de verga dering was gekomen uit beleefd heid tegenover zijn collega's. Hij deelde mede dat ook hij niet aan Europese beslissingen kon mee werken, zolang de Belgische regering nog niet haar standpunt had bepaald ten aanzien van de verdere gedragslijn na het af wijzen door Frankrijk van on derhandelingen met Groot-Brit tannië. De Nederlandse regering, ge steund door België, had woens dag nog geprobeerd de raads vergadering uitgesteld te krij gen. De voorzitter van de raad, de Duitse minister van sociale zaken Katzer, besliste echter dat de reeds lang voorbereide ver gadering moest doorgaan, o.a. omdat reeds verscheidene minis ters naar Brussel onderweg waren. De heer Spierenburg, die op deze vergadering vergezeld was door een ambtenaar van de Nederlandse missie, heeft na zijn verklaringen de vergaderzaal niet verlaten. Louis Washkansky, de man die een nieuw hart kreeg, is dood. Voor het eerst in de ge schiedenis heeft echter een mens wekenlang geleefd met het hart van een ander. Chirurgen van het „Groote Schuur"-ziekenhuis in Kaap stad plaatsten zondag 3 dec. tijdens een vijf uur durende operatie het hart van een jon ge vrouw, die bij een verkeers ongeluk dodelijk was gewond, In de borstkas van de 56-jari- ge groothandelaar in levens middelen Louis Washkansky. De man was hartpatiënt en volgens de geneesheren had hjj niet lang meer te leven. Een team van chirurgen wachtte onder leiding van prof. Barnard al geruime tijd op een gunstige gelegenheid om de patiënt te helpen. Zij hadden daarvoor echter een gezond hart nodig. Toen de 25-jarige Denise Durvall na een autobotsing op de avond van zaterdag 2 december ster vend het ziekenhuis werd bin nengedragen, deed zich een gunstige gelegenheid voor om tot transplantatie van het niet beschadigde hart over te gaan. De vader van Denise, die bij het auto-ongeluk ook zijn vrouw verloor, gaf toestem ming tot de operatie, toen de artsen hem hadden verzekerd dat zijn dochter niet meer te redden was. VERSLAGENHEID Er heerste verslagenheid in het ziekenhuis, toen de artsen in de nanacht de strijd om het leven van Washkansky had den verloren. Als doodsoor zaak werd opgegeven dat zijn longen het hebben begeven. Washkansky zal vandaag worden begraven op 't Joodse kerkhof van Kaapstad, zo heeft rabbijn Abrahams, die de dienst volgens de traditio nele riten zal leiden, meege deeld. Een week geleden zat Wash- Het Nederlandse eerste kamer lid mr. W. E. Siegmann (K.V.P.) en het Britse socialistische lager huislid Samuel Silkin, beiden lid van de raadgevende vergadering van de Raad van Europa, zijn voor informatiebezoek naar Grie kenland vertrokken. Mr. Siegmann zal 30 januari rapport uitbrengen over de be vindingen van de reis, die in een „witboek" worden neergelegd. Het bestuur van de Westduitse socialistische partij (S.P.D.) heeft eveneens besloten midden janua ri drie afgevaardigden naar Grie kenland te zenden. kansky, die een enorme wils kracht aan de dag legde, nog in het zonnetje op het balkon van zijn kamer. Hij praatte en maakte grapjes met artsen en verpleegsters. Toen hij de verwachte crisis, tien tot veer tien dagen na de operatie, goed doorstond zonder aan wijzingen dat zijn lichaam het vreemde weefsel zou afstoten, leek hij de ingreep te zullen overleven. Kort daarna werd meege deeld dat Washkansky long ontsteking had. Hij ging snel achteruit. Sinds woensdag werd kunstmatige ademhaling toegepast. Het hart bleef ech ter goed funktioneren. Te middernacht werd meege deeld dat de patiënt weer iets was vooruitgegaan, maar slechts drie uur later was zijn toestand kritiek. Zijn vrouw en zoon haastten zich naar het ziekenhuis, waar enkele uren later het einde kwam. MEVROUW WASHKANSKY: GEEN BLOEMEN Mevrouw Ann Washkansky heeft verzocht geen bloemen te zenden. Zij riep op gelden beschikbaar te stellen voor het fonds voor hulp aan Ed ward Darvall, de vader van het verongelukte meisje wier hart Washkansky had gekre gen. Edward Darvall heeft een zwakke gezondheid en kan vaak niet werken. Zijn vrouw en dochter werkten beiden om het gezin, dat ook twee zoons telt, op de been te houden. Mevrouw Washkansky wees ook op de mogelijkheid giften te sturen naar het ziekenhuis, waar haar echtgenoot werd geopereerd. PERSCONFERENTIE VAN PROF. BARNARD Prof. Barnard heeft op een persconferentie verklaard, dat de groep artsen die bij Wash kansky een ander hart had in geplant, opnieuw een derge lijke operatie zal uitvoeren, zodra de gelegenheid zich voordoet. Volgens hem zijn er geen klinische bewijzen dat een afstoting van het nieuwe weefsel een rol heeft gespeeld bij het overlijden van de 55- jarige kruidenier. De patho loog prof. Thomson die tot de medewerkers van prof. Bar nard behoort, verklaarde dat Washkansky nog jaren had kunnen leven, als hij geen dubbele longontsteking had gekregen. Tot het laatste ogenblik had het nieuwe hart goed gefunktioneerd. Naar aanleiding van een vraag of hij het overlijden van Washkansky beschouwde als een mislukking van het ex periment, merkte prof. Bar nard op dat hij de transplan tatie niet zag als een experi ment, maar als „een behande ling van een patiënt". Hij her innerde eraan, dat in dit ge val de zieke ook aan suiker ziekte leed, hetgeen zijn kwetsbaarheid had vergroot. Inmiddels heeft de gemeen teraad van Kaapstad besloten, aan prof. Barnard het erebur gerschap van de stad te ver lenen. De Zuidafrikaanse bla den waren het er over eens, dat de eerste harttransplanta tie in elk geval de medische kennis op dit gebied aanzien lijk heeft verdiept. Mevr. Washkansky aan het bed van haar man, toen zij hem voor het eerst na de operatie mocht bezoeken. De politie in Calcutta heeft donderdag het vuur geopend op enige duizenden betogers, voor namelijk leden van uiterst linkse organisaties. Er is een aantal slachtoffers gevallen. De politie begon te schieten toen de beto gers probeerden een tramstation in brand te steken. B(j het hoofdbureau van poli tie ontplofte een krachtige bom, die materiële schade aanrichtte. Drie honderd mensen werden ge arresteerd. Een krachtig gebied van hoge luchtdruk trok van Frankrijk naar de Alpen en de westelijke Middel landse Zee. Een diepe oceaandepressie koerste over de noord-Atlantic in noordoostelijke richting naar het zeegebied ten zuiden van IJsland. Tussen beide luchtdruksystemen kwam een brede en krachtige zuid westelijke luchtstroming tot stand. Deze voert zachte en vochtiga lucht naar het noostoosten. Deze iucht drong via de Britse eilanden en de Noordzee door tot ons land. Het binnendringen ervan werd voor< afgegaan door regen en motregen die op de meeste plaatsen In het land geruime tijd ijzel veroorzaak» te. Het laat zich aanzien dat hel warmtefront dat de voorste be grenzing van de zachte lucM vormt, vandaag over ons gehele land naar het oosten zal trekken. Het wordt gevolgd door een zwak ke rug van hoge luchtdruk dU tiidelijk wat opklaringen kan bren» gen. Na het passeren van de rug wordt opnieuw veel bewolking aangevoerd. Met een matige tol krachtige, en langs de kust krach tige, tot harde zuidwestelijke wind stroomt lucht binnen waarin de middagtemperaturen waarden be reiken van 6 tot 9 graden. medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot hedenavond. Zuidelijke wind Enkele opklaringen, overigens veel bewolking, maar merendeels droog weer. Matige tot krachtige, langs de kust krachtige tot harde zuidwestelijke wind. Hogere mid dagtemperaturen dan gisteren. VRIJDAG 22 DECEMBER Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 5.06 5.42 6.16 6.15 n.m. 5.34 6.6.10 6.44 6.43 ZATERDAG 23 DECEMBER v.m. n.m. Breskens 5.53 6.23 Terneuzen 6.29 6.59 Hansweert 7.03 7.33 Walsoorden 7.02 7.32 ZON MAAN op onder 21.14 12.06 22.37 12.22 23.59 12.35 op onder Dec. 21 8.45 16.30 22 8.46 16.31 23 8.46 16.31 X

de Vrije Zeeuw | 1967 | | pagina 1