PROVINCIAAL NIEUWS Gas geven? Glas nemen! Gemeenteraad van Breskens Rijdt veilig met melk Terneuzen Axel Biervliet Groede Qostbmg Sas van Gent Sluiskil Brandend maagzuur, Grootscheepse knoeierij met Belgische henzine- en olie-accijns Rechtszaak tegen moordenaar Van Z. in Utrecht Aziatische griep in de Ver. Staten Donderdag 21 dec. 1967 DE VRIJE ZEEUW Pagina 3 KANAAL GENT—TERNEUZEN (Nederlands gedeelte) ZEEVAART Totaal geschut: 566 (502.018 B.R.T.). Gelost of geladen te Aantal B.R.T. Terneuzen 56 41.073 Terneuzen rede 4 46.039 Sluiskil 7 10.092 Sas van Gent 3 3.224 BINNENVAART Totaal geschut: 5.232 (2.800.324 ton). Gelost of geladen te Aantal Ton Terneuzen 371 194.148 Terneuzen rede 57 60.794 Sluiskil 293 211.784 Axel Sassing 20 7.209 Sas van Gent 218 110.960 Goed afgelopen Gistermorgen te 9 uur reed de heer D. B. uit Axel met zijn auto over de Oudelandseweg in de richting Terneuzen toen de auto door de gladheid van het wegdek op de betontegels naast de rijweg terecht kwam. Bij zijn poging om de auto weer op de rijweg te krijgen begon de wagen te slippen en kwam ongeveer 120 meter verder in de naast de rij weg liggende sloot terecht.. De heer B. en twee mederijdende scholieren slaagden er in door de achterruit uit de auto te komen zonder verder letsel op te lopen, terwijl de auto slechts geringe materiële schade had. Kerstviering voor gemeentepersoneel Naast de traditionele kerst boom vraagt het bestuur van de personeelsvereniging der ge meente Terneuzen in een rond schrijven aandacht voor het ver vaardigen van zelfgemaakte kerststukjes, die een belangrijke bijdrage kunnen leveren tot het scheppen van een prettige kerst sfeer. De heer W. A. Poley van de gemeentelijke plantsoenendienst zal op vrijdagavond 22 december de leden daarbij helpen in de kantine van de beschuttende werkplaats alhier. Tegen een geringe vergoeding wordt er voor het nodige tak- materiaal benevens voor mos en potgrond gezorgd. Ier wijl de mannen prijskaar ten, kunnen ongeveer dertig vrouwen en verloofden hun ar tistieke talenten uitleven op bos- groen, denappels, tulpen e.d. om gezamenlijk iets moois te ver vaardigen voor de kerstdagen. Controle alcoholgebruik Op vrijdag 15 december j.l. werd van 23.00 tot 02.00 uur al hier een controle gehouden op bestuurders van voertuigen in verband met alcoholgebruik. In totaal werden 123 bestuur ders van motorvoertuigen en 17 bestuurders van bromfietsen staande gehouden. Tegen één bromfietsbestuur der werd proces-verbaal opge maakt op grond van artikel 26 van de Wegenverkeerswet. Propaedeutisch examen Aan de technische hogeschool te Eindhoven slaagde dezer dagen voor het propaedeutisch examen scheikundige technologie de heer J. S. Laurens te Terneuzen. Rectificatie In tegenstelling tot ons bericht van gisteren over de kerstviering van de Temeuzense jeugd in de „Goede Herderkerk", werd ons meegedeeld dat het initiatief hiertoe is uitgegaan van de Ter- neuzense jeugdraad. Auto in het kanaal Woensdagmorgen omstreeks half acht is de heer H. J. H., wo nende alhier met zijn personen auto in het kanaal nabij Axel-Sas- aing terechtgekomen. De oorzaak is vermoedelijk te Wijten aan het gladde wegdek van de rijksweg AxelSluiskil. H. kon met lichte verwondingen spoedig op het droge geraken. De auto was zwaar beschadigd. Lichte botsing De heer J. de S. uit Axel kwam dinsdagnamiddag bij het achteruit rijden in aanraking met een op de Oudeweg geparkeerd staande auto van de heer J. B. alhier. Bij de botsing liepen beide auto's lichte materiële schade op. Internationale vogelshow „De Zeeuws-Vlaamse Vogel vrienden" te Axel organiseren tijdens de kerstdagen een interna tionale vogelshow. Deze show wordt gehouden in de lokalen van de voormalige 1.1. s. aan de Kerk- dreef. Inmiddels staan ruim 300 inzendingen genoteerd. De voor zitter van het gewestelijk district 7, de heer Boogers, zal zaterdag morgen om 10 uur de officiële opening verrichten. De uitstekend aangebrachte en tourage door de firma J. J. den Doelder geeft de show een natuur lijk aanzien. Vroege raadsvergadering De gemeenteraad van Biervliet matt morgan, vrijdag 23 decem ber, al vroeg uit de veren. Om half negen wordt er op het ge meentehuis vergaderd. Naar aanleiding van de ont werpbegroting merken b. en w. op dat deze sluit met een post inkomsten en uitgaven van 1.362.458,77. De onvoorziene uitgaven zijn geraamd op 22.334,55. De inkomsten van kapitaals- dienst bedragen ƒ2.389.621,61 en de uitgaven 2.530.094,88, een nadelig saldo dus van 140.473,27. In de begroting zijn geen nieu we kapitaalsuitgaven geraamd. Deze zullen in 1968 bij begro tingwijzigingen worden vastge steld. Op het programma staan: de bouw van een vierklassige nieu we r.-k. school; de tweede ver bouwingsfase aan de openbare school A; verbetering van de Noorddijkweg; verbetering van de straatverlichting; garantie voor de aansluiting van de be bouwde kom op aardgas en uit breiding van de algemene be graafplaats met een gedeelte voor de r.-e. ingezetenen. De agenda vermeldt voorts een wijziging van de verordening op de heffing van keurlonen; ver koop van een perceel grond in de Weststraat; voorlopige vaststel ling van de uitgaven voor het lager onderwijs over 1966; voor stel deel te nemen aan een bouw- stroom van 20 premiewoningén door de regionale Zeeuws-Vlaam se bouwvereniging en een voor stel om toe te treden tot de Zegam. Raadsvergadering Hedenavond komt de gemeen teraad van Groede in openbare zitting bijeen. De gemeentebegro ting moet vastgesteld worden voor het dienstjaar 1968. Voorgesteld wordt om 4 cent per inwoner te subsidiëren voor de Heemkundige Kring in West Zeeuws-Vlaanderen, 30 te geven aan de koninklijke Nederlandse vereniging van brandweerlieden, 100 aan de plaatselijke E.H.B.O., 2 cent per inwoner aan het ast mafonds en 6,25 per aangeslo ten gezin voor het Wit-Gele Kruis. Het oecumenisch vormings centrum Hedenesse vraagt 2, per verzorgingsdag uit de ge meente afkomstig. Adhesie wil men betuigen aan de bekende motie van de partij van de ar beid naar aanleiding van de re cente voorgenomen verhoging van de veertarieven op de Wes- terschelde en in de Gouverneurs- wijk moeten enige nieuwe straat namen worden vastgesteld. Aanbesteding De besturen van de water keringen van de calamiteuze pol ders Hoofdplaat en Thomaes, Oud en Jong-Breskens, de Tien honderd- en Zwartepolder en de Adornispolder hebben in hotel „De Eenhoorn" te Oostburg de onderhoudswerken aan de wa terkeringen voor de dienst 1968 aanbesteed. De laagste inschrij ver was de firma Elk uit Schoon- dijke voor 274.500. Hoogste in schrijver was firma Herwig uit Willemstad voor 291.000. De raming was 244.070. De gun ning is aangehouden. Gemeenteraad betuigt adhesie aan Zeeuwse staten De gemeenteraad van Sas van Gent heeft door middel van een extra-agendapunt de motie ge steund inzake de te hoge veer tarieven over de Westerschelde. In deze korte raadszitting wer den alle agendapunten zonder hoofdelijke stemming goedge keurd, o.m. een voorstel van B. en W. om een lening aan te gaan van 355.000 gulden bij de Bank van Nederlandse Gemeenten. Het geld zal worden aangewend voor de aankoop van grond en het bouwrijp maken daarvan. Als lid van het bestuur van de stichting beschuttende werk plaatsen te Terneuzen werd de heer W. H. M. Colsen herkozen. De coöperatieve boerenleen bank te Eindhoven heeft zich be reid verklaard een geldlening te verstrekken ten bedrage van 2.874.000 aan de bouwvereni ging „Vooruit" te Sas van Gent om de bouw van 72 premiewo ningen te financieren. De gemeenteraad stelde zich garant voor de geldlening. Fotokring exposeert voor de vierde maal De Sasse fotokring zal zater dag 23 en zondag 24 december voor de vierde achtereenvolgen de maal haar werken op het ge bied van foto's en dia's tentoon stellen. Voor de eerste keer heeft het gemeentebestuur niet alleen de hallen en de trap van het ge meentehuis beschikbaar gesteld, maar zelfs de raadszaal. De leden van de fotokring hebben voor deze tentoonstelling meer dan honderd foto's bijeengebracht. Er zullen tevens enkele series dia's worden vertoond. Als bij zonderheid zal er zondagavond een vertoning zijn van oude prentbriefkaarten van Sas van Gent, waarvan men dia's heeft gemaakt. De tentoonstelling wordt zater dagmiddag om half drie door de burgemeester geopend. Zeehengelwedstrij d Zondag 17 december was de dag voor de traditionele viswed strijd om wildprijzen voor de leden van de zeehengelsportclub Sluiskil. Meer dan honderd deel nemers trotseerden de koude om een van de meer dan vijftig prij zen, waaronder kalkoen, haas, konijn, gans, eenden en kippen, te kunnen bemachtigen. druk op'de maag, opgeblazen gevoel? helpen direct! De vangst was goed. De eerste tien prijswinnaars waren: 1. R. van Waes, 2175 gram; 2. E. Blaakman, 2160 gram; 3. J. Harms, 2109 gram; 4. E. Vlae- minck, 1551 gram; 5. K. Harms, 1471 gram; 6. K. Federmann, 1406 gram; 7. P. van Kerkvoort, 1323 gram; 8. S. de Recht, 1288 gram; 9. M. Vermuren, 1265 gr.; 10. W. Dekker, 1245 gram. Duivententoonstelling Zondag 24 december zal de vereniging „De Sluiskilse Reis duif" in café „De Sport" een dui vententoonstelling houden van 10 tot 18 uur. Tussen alle duizenden auto's die langs de Amsterdamse grachten geparkeerd staan, trof de foto graaf dit bijzondere voertuig. Na dere technische bijzonderheden ontbreken nog Na onlangs aan het licht ge komen knoeierijen van enkele Belgische handelaars, die op grote schaal goedkopere terpen tine toevoegden aan benzine, zijn nog verscheidene andere zaken aan het licht gekomen, waarbij de Belgische fiscus in de ben zine- en oliesector voor vele miljoenen guldens moet zijn be nadeeld. De Belgische pers meldde woensdagochtend in grote op maak, dat een twintigtal zaken in onderzoek is. Een ervan heeft betrekking op miljoenen liters accijnsvrije bunkerolie voor sche pen, die in Antwerpen na ge knoei met facturen on de bin nenlandse markt zijn gebracht. Ook het verschil in accijns op olie voor huisbrand en die voor dieselmotoren moet tot misbruik op grote schaal hebben geleid. Accijns op huisbrand is veel lager, maar er moet een kleur stof aan de olie worden toege voegd die voor huisbrand wordt bestemd. Door het gokje te nemen dat niet alle olietranspor ten gecontroleerd kunnen wor den, hebben een aantal hande laars als huisbrand aangegeven olie ongekleurd gelaten en ver kocht als dieselolie voor vracht auto's. aldus deze berichten. Begroting voor 1968 goedgekeurd De deze week gehouden raads vergadering te Breskens stond geheel in het teken van de be groting. De heren J. Vergouwe, Th. Cambier en G. van Schaik hiel den algemene beschouwingen. De heer Van Schaik vroeg naar de vorderingen bij het aantrek ken van industrie, waarop door burgemeester Eekhout werd medegedeeld dat er weinig ani mo voor het industrieterrein be staat. Enige dagen geleden heeft zich een buitenlandse aanvrager tot het schap gewend; hierover konden evenwel nog geen mede- lingen worden gedaan. De heer Vergouwe hield een pleidooi voor de concentratie van vissershavens te Breskéns Hij vroeg verder of de huur van ƒ35 per week voor een bejaar denhuisje niet kon worden ver laagd. Wethouder Van der Hooft som de de extra-voorzieningen op die er zijn aangebracht. Elke bewoner kan bovendien afgezien van de bijstandswet een bedrag van ƒ4 per week terugontvan gen. DE SPORTVELDEN De heer Van Schaik zag de woningnood in Breskens nog niet opgelost. De woningbouw ziet er trouwens niet rooskleurig uit. Te betreuren is het dat de plan nen voor een regionaal woonwa genkamp zijn gestrand. Is dit plan in de ijskast gegaan? Wat betreft het verloren gaan van de sportvelden voor de uit breiding van de veerhaven, zei wethouder Zegers dat de ge meente niet bereid was een stuk grond af te staan zolang er niets anders voor in de plaats is. MEER PARKEERRUIMTE De heer Van Schaik toonde zich verheugd over de totstand koming van het bejaardencen trum. Uitbreiding van de par keergelegenheid op de prome nade alsmede van de kampeer gelegenheid achtte spr. nood zakelijk. Over de samenwerking van gemeenten in West Zeeuws- Vlaanderen was men minder en thousiast. De heer Maas wilde de post voor de B. B. van de begroting afvoeren. Hij zag er het nut niet van in. Men wordt maar ver plicht er heen te gaan. De voorzitter meende, dat er ook wel positieve kanten aan de B. B. zitten, waarbij hij vooral dacht aan mogelijke rampen. BADHUIS VERDWIJNT Met ingang van 1969 wil men het badhuis sluiten. Men hoopt tegen die tijd alle gemeente woningen van douches te heb ben voorzien. De heer Carels was van mening dat er al lang douches in de woningen hadden kunnen zijn aangebracht van de jaarlijkse tekorten die het badhuis heeft opgeleverd. Het college van B. en W. was het hiermee niet eens. De heer Vergouwe was van mening dat de visserijdagen aan het verlopen zijn. Hij vroeg waarom die dan nog gesub sidieerd moeten worden. De burgemeester was van mening dat dit jaar de feesten redelijk geslaagd zijn. Hierna werd de begroting aan genomen met aan inkomsten en uitgaven op de gewone dienst 2.567.675,— en een post on voorzien van 17.729,De ka- pitaalsdienst geeft aan inkomsten 9.406.949,en aan uitgaven 9.200.382,derhalve een batig slot van 206.567, Aan de verenmotie werd ad hesie betuigd. NEW YORK: Jackie Kennedy, de altijd-modieuze, verraste, haar bewonderaars door dit weekein de in de opera te verschijnen met haar haar kort gekapt, terwijl zij luttele dagen daarvóór nog haar haar tot de schouders liet vallen. Goed en veilig autorijden is een kwestie van (gas) geven en (melk) nemen. Want melk is het beste wat er is voor een scherpe blik en een snel leaktievermogen. Mee eens Vraag gratis embleem aan het NJZJB., Postbus 4530, Rijswijk Z-H) 48. „Het rotspad op!" schreeuwt Aram zijn mannen toe, als zij in hun vlucht de plaats naderen waar een kronkelig pad tussen de rotspartijen omhoog loopt. Snel zwenkt het drietal het pad op. Aram weet, dat daar, waar de eerste bomen en struiken begin nen, het pad nog uit stenen be staat, zodat de paardenhoeven daar geen sporen achterlaten. „Dat is de aangewezen plaats om de achtervolgers om de tuin te leiden", flitst het door zijn hoofd, en als zij de eerste boomgroepen bereikt hebben, werpt hij haas tig een blik over zijn schouder. De ruiters van de kalief zijn nog door een glooiing in het pad aan hun oog onttrokken. Maar reeds hoort hij het geroffel der paar denhoeven en de kreten der krij gers. Er is dus geen ogenblik te verliezen! „Snel omhoog, het kreupelhout in!" schreeuwt hij zijn makkers toe. En nauwelijks heeft het drie tal zich achter het dichte struik gewas verborgen, of daar stor men de eerste achtervolgers reeds onder hen langs! Het is vrijwel zeker dat de drievoudige Utrechtse moorde naar Van Z. zich volgend jaar voor de Utrechtse rechtbank zal moeten verantwoorden. Overleg tussen de parketten van Amster dam en Utrecht is nog niet ge pleegd, maar op het Amsterdam se parket vindt men het niet an ders dan logisch, dat ook de moordzaak-Coby van der Voort in Utrecht wordt behandeld. Deze voeging van de verschil lende zaken wordt een formele kwestie genoemd, waarover pas wordt beslist na ontvangst van de bekentenisverbalen. DÏe zaak- Coby van der Voort werd behan deld door de substituut-officier van justitie mr. J. J. Abspoel. De Utrechtse politie, de rijks politie en de Amsterdamse po litie zijn voorlopig nog niet klaar met hun processen-verbaal. Het zal een dik pak papier worden van naar verwachting enkele honderden bladzijden. Over het tijdstip van de behandeling van de rechtszaak is uiteraard nog niets bekend. Drië doden en gewonden bij verkeersongeval Drie mensen zijn om het leven gekomen bij een auto-ongeluk woensdagmorgen omstreeks 9.30 uur op de weg tussen Wagenberg en Made ten noorden van Breda. Een kleine personenauto slipte daar door de gladheid van de weg en kwam in botsing met een tegenligger. Van de inzittenden van de kleine auto kwamen om het leven de bestuurster, de 28- jarige mevr. KokDekkers uit Zeist, en haar 2 Va jaar oude zoon tje. Een dochtertje van mevr. Kok werd zwaar gewond. De be stuurder van de tegenligger, de heer L. J. Breel (28) uit Middel burg, kwam eveneens om het leven. Duitse stuurman om het leven gekomen Dinsdagavond laat is bij het afmeren van een schip in de Irenesluizen in Wijk bij Duur stede de 28-jarige Duitse stuur man Karl Gustav Dimsat uit Stockelsdorf über Lübeck om het leven gekomen. De stuurman sprong van het schip op de wal, maar kwam door de gladheid ten val. Hij raakte tussen wal en schip bekneld. BEJAARDEN IN HET VERKEERDE BED De bejaardenzorg is een heel 1 moeilijke zorg, omdat veel oudere mensen liefst verzorgd worden in hun oude ver trouwde omgeving en zich niet graag laten overbrengen naar een tehuis, waar zij goed (en soms ook beter) verzorgd1 zouden worden. Daar komt bij, dat een aantal instellingen die op menslievende wijze ouden van dagen willen ver- zorgen, tegelijk royaal voor zichzelf zorgen. En dat brengt de „tegenpartij" weer in fi nanciële zorgen. Aan de hand van treurige cijfers is nu uitgemaakt, dat 3Ü van de bejaarden in een verkeerd bed ligt. In de rust huizen liggen soms mensen die in een psychiatrische inrich ting thuishoren. Andere pa tiënten moeten eigenlijk naar een verzorgingstehuis en een klein aantal kan beter thuis zijn. Ook is het aantal ver zorgingstehuizen veel te klein, om de vele minder valide en invalide oudjes op te nemen, zodat deze laatste groep niet behoorlijk kan woraen gehol pen. Het zal nodig zijn algemene regels te stellen voor de op name van ouden van dagen. Nu het aantal bejaarden met de dag toeneemt door ons stij gend leeftijdcijfer, moet er paai en perk worden gesteld aan de uitbuiting door tehui zen die veel geicl vragen voor weinig of geen verzorging en dient er te worden bijgepast aan instellingen, die een uit stekende oude dag bezorgen aan minder valide oudjes die dat zelf niet allemaal kunnen betalen. Twaalf Amerikaanse staten zijn getroffen door het uitbreken van Aziatische griep, waardoor reeds vele scholen en universi teiten hun poorten hebben moe ten sluiten. Volgens federale gezondheids autoriteiten in Atlanta heeft de griep in sommige staten epidemi sche vormen aangenomen. De ziekte, die in de staten aan de Atlantische Oceaan is begon nen, heeit tot dusver de staten New York, New Jersey, Michi gan, Indiana, Illinois, Florida, Alabama, Georgia, Maryland, Tennessee, Oklahoma, Kansas en het district Columbia getroffen. In de meeste gemeenten in de getroffen gebieden is het absen teïsme tot 10 a 15 procent van de bevolking gestegen, met als top 30 procent in Washington en om streken.

de Vrije Zeeuw | 1967 | | pagina 3