Volgens president Johnson kan de oorlog in enkele weken afgelopen zijn 3$uwni SRATiS Slagnatie in het werk der Europese gemeenschap De toestand in Griekenland HET WEER Kersttoespraak van koningin Juliana Toestand Washkansky „slechter dan ooit" Brits fregat schoot op Franse tankboot Roofoverval in Beerta E.E.e.-MINISr.RRAAD VOOR ONBEPAALDE TIJD BIJEEN Wie wordt premier van Australië CeflfttMsoep... die is pas lekker! DONDERDAG 21 DECEMBER 1967 24e Jaargang No. 7103 BIJ CALIFORNIA SOEP IN BLIK Nieuwe grondwet Repercussies Franse voorzitter Twee gewonden Weer onlusten in Calcutta PRESIDENT JOHNSON IN AUSTRALIË Zon- en Maanstanden Weerbericht Hoogwater Frank, bij abonnement: tekneuze» Directeur-Hoofdredacteur: I. van de Sande Telefoon: 01150—2073 Gironummer: 38150 Redactie- en Administratie-adres: Smldswa! Abonnementsprijs 8,per kwartaal; per maand 2,70. Losse nummers 13 cent. DE VRUE ZEEUW Uitgeefster N.V. v/h Firma P.van de Sande te Temeuzen Advertentieprijs per mm 16: ct.; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels- advertenties) 5 regels ƒ1,10. Iedere^ regel méér 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent, verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. President Johnson heeft zich dinsdagavond uitgesproken voor informele vredesonderhandelin gen tussen de vietcong en de Zuidvietnamese regering. De president zei dit in een t.v.- gesprek, dat was opgenomen voordat hij naar Australië vertrok. Hij schaarde zich daarmee achter president Thieu van Zuid-Viet- nam, die al eerder had gezegd, dat goede resultaten van derge lijke onderhandelingen te ver wachten waren. Volgens president Johnson kan de oorlog in enkele weken afge lopen zijn, als de andere partij een paar eenvoudige feiten onder de ogen wil zien en als critici in de V. S. „ophouden valse seinen aan de communisten te geven." VOORWAARDEN De voorwaarden die vervuld moeten worden, zijn volgens de Amerikaanse president; 1. De gevechten in de ge demilitariseerde zone van Viet nam moeten worden gestaakt; 2. De hereniging van Vietnam moet een zaak zijn van vreedza me maatregelen en onderhande lingen; 3. De Noordvietnamese troe pen moeten Laos verlaten; 4. De Zuidvietnamezen die nu onder een vietcongbewind leven, moeten over hun toekomst kunnen stemmen. VERHOUDING TOT EUROPA Johnson gelooft niet dat door de Amerikaanse bemoeienis met Vietnam de betrekkingen met West-Europa op de achtergrond Zijn geraakt. Hij heeft niet ge merkt dat men er in Europa over klaagt. De meeste Europese staatslieden vonden zelfs, dat de laatste jaren meer vorderingen z;jn gemaakt dan oojt. Wel zei de president het te betreuren, dat de relatie met president De Gaulle niet nauwer is en dat deze het niet vaker met hem eens is. De betrekkingen met de Sow- jet-Unie zijn moeilijk, maar de toestand is niet zo ernstig als bij de bouw van de Berlijnse muur of tijdens de crisis met Cuba. In China gebeuren belangrijke dingen, zei Johnson, die mis schien zullen bijdragen tot een betere verhouding. NIETS NIEUWS Gisteren zei president Thieu, toen hü naar Australië vertrok voor de plechtigheid ter nage dachtenis van premier Holt, dat hij slechts wil praten met leden van het bevrijdingsfront, die deze organisatie de rug toekeren. Het bevrijdingsfront zullen we nooit erkennen, aldus Thieu. Een Zuidvietnamese woordvoerder voegde hieraan toe, dat Saigon uitsluitend met Noord-Vietnam wil onderhandelen en dat men er geen bezwaar tegen zou hebben wanneer het nationale bevrij dingsfront in een Noordvietna mese delegatie zou zijn vertegen woordigd. Het Russische persbureau Tass ziet in de jongste verklaringen van Johnson ten aanzien van kontakten tussen de vietcong en de Zuidvietnamese regering niets nieuws. Johnson handhaaft het oude Amerikaanse standpunt in zake Vietnam, want in het ge sprek voor de Amerikaanse tele visie zei hij, dat het nationale be vrijdingsfront niet erkend moet worden. Volgens Tass u»,perde de president de mogelijKneid van onofficiëie besprekingen tussen Saigon en het N.L.F., omdat hij ernaar streeft „het Amerikaanse standpunt, dat in de gehele wereld scherp wordt gekriti seerd, een schijn van soepelheid te geven." In Zuid-Vietnam is woensdag een nieuwe Amerikaanse infan teriebrigade ter sterkte van 4.000 man gearriveerd. Zij bestaat uit drie bataljons infanterie en een bataljon artillerie. De totale Ame rikaanse troepensterkte in Viet nam bedraagt nu 480.000 man. TAAK VAN VEILGHEIDSRAAD De leider van de Amerikaanse afvaardiging bij de V.N., Arthur Goldberg, heeft woensdag ver klaard dat de Verenigde Staten van oordeel zijn, dat de veiligheids raad een taak heeft ten aanzien van het herstel van de vrede in Vietnam. Hij was van oordeel dat de volkerenorganisatie niet zelf de vrede tot stand kan brengen, maar dat zij wel er voor kan pleiten, dat de oorlog door middel van overleg moet worden beëindigd. Traditiegetrouw zijn dezer dagen te Gouda de lampjes in de Noorse kerstboom ontstoken, terwijl ach ter de ramen van het stadhuis en de huizen aan de markt duizen den lichtjes flakkerden van vet potjes. Goldberg zei dat hij zojuist zijn beraadslagingen met de vijftien leden van de veiligheidsraad had afgesloten en de regering in Wash ington rapport ging uitbrengen. President Johnson zou dan moeten beslissen, of Amerika een beroep op de veiligheidsraad zal doen om zich met de kwestie-Vietnam bezig te houden. Goldberg verwachtte geen beslissing vóór het einde van het jaar. Goldberg deed deze mededelin gen op een persconferentie in New York. Over zijn eigen toekomst verklaarde hij, dat hij in tegen stelling tot bepaalde berichten geen ontslag heeft gevraagd als hoofd van de Amerikaanse delega tie bij de verenigde naties. Op eerste Kerstdag, maandag 25 december, zal koningin Julia na in een nationaal programma van de N.R.U. via Hilversum I, II en III haar kerstboodschap uitspreken (13.0013.15 uur). verschillend* Plak hier 6 viaggetjes zendt mij 3 sleutelhangers Naam Adres Woonplaats KNIP UIT en stuur naar: California Soepen Harderwijk De leiders van het militaire be wind In Griekenland hebben woensdag de burgerstatus aange nomen, waarschijnlijk als eerste stap tot vorming van een nieuwe politieke partij en kennelijk ook om een wat gunstiger Indruk te maken op het buitenland. De huidige „sterke man" In Griekenland, de als premier op tredende kolonel George Papado- poelos, de vice-premier en minis ter van binnenlandse zaken, bri gade-generaal Patakos, en de mi nister voor coördinatie, kolonel Kakarezos, zijn in reservedienst overgegaan. Radio Athene tekende daarbij aan dat „de drie mannen, als burgers, de hoofdverantwoor delijkheid hebben voor de nationa le, politieke en sociale toekomst van Griekenland". Zaterdag zal aan de regering een nieuwe ontwerp-grondwet worden voorgelegd en de Grieken is verzekerd dat daarop een volks stemming en later verkiezingen zullen volgen. Volgens welinge lichte waarnemers zou de rege ring, om aan populariteit te win nen, zowel het referendum als de verkiezingen eerder willen laten De gezondheidstoestand van Louis Washkansky, 's werelds eerste mens met het hart van een ander, is na een lichte opleving van 24 uur weer achteruitgegaan. Dr. R. S. Mibashan, hoofd van de afdeling bloedaandoeningen van het „Groote Schuur"-zieken- huis in Kaapstad, noemde zijn toestand „slechter dan ooit". Eerder op de dag had prof. Chris Barnard, die de transplan tatie bij Washkansky had ver richt, de toestand van de patiënt beter genoemd. Volgens hem werd het nieuwe hart niet door de rest van het lichaam afgesto ten. In een communiqué van het ziekenhuis werd bekendgemaakt dat Washkansky's ademhaling kunstmatig wordt gestimuleerd. Artsen maakten zich „ernstige zorgen" om zijn toestand. Woord voerders in het ziekenhuis wei gerden nadere gegevens te ver schaffen over de „kunstmatige ventilatie" voor hulp bij de ademhaling van de patiënt. De bloeddruk en de polsslag van Washkansky zouden echter nor maal zijn. Volgens een behandelende ge neesheer baart niet de afstoting van het hart, maar de funktio- nering van andere vitale orga nen, vooral de longen, de groot ste zorg. Na de eerste ernstige verslech tering in de toestand van de pa tiënt dienden doktoren Wash kansky dinsdag transfusies toe om het aantal witte bloed lichaampjes in zijn btoed weer i peil te brengen. houden dan ze oorspronkelijk van plan was. De nieuwe grondwet, die nog vóór Kerstmis zal worden gepubliceerd, zou volgens kringen in de omgeving van de regering op zich de „voorwaarde" vormen voor dn terugkeer van koning Kon- stantijn. Aanvaardt hij haar dan staat, theoretisch tenminste, niets deze terugkeer in de weg. Over de inhoud valt niet te discussiëren. Overigens zou de koning altijd nog kunnen afwachten of het volk de grondwet bij referendum goed keurt. De Griekse minister van open bare orde, Tzevelekis, onthulde woensdag dat na de mislukte tegencoup van Konstantijn, vorige week, 60 voormalige parlements leden waren aangehouden. Van hen waren er inmiddels 52 in vrijheid gesteld. Een fregat van de Britse marine heeft vier kanonscho ten gelost in de richting van een Franse tankboot, die geen acht sloeg op een bevel bij te draaien. De kapitein van het tankschip, de ruim 13.000 ton metende „Ar- tois", verklaarde in Beira (Mo zambique) dat hij zich dinsdag voor de haven van deze stad be vond, toen het Britse marine vaartuig seinde, dat hij moest stoppen. Toen hij weigerde dit bevel op te volgen, loste de Brit vier salvo's. De kapitein zei niet te geloven dat het de be doeling was raak te schieten. Niettemin liet hij een radiobood schap naar het fregat seinen. Hierin wees hij de commandant er op, dat generaal De Gaulle wellicht graag zou willen ver nemen, dat een Frans schip door de Britse marine tot zinken was gebracht. Deze antwoordde dat hij de tanker gelastte te stoppen op grond van door de Verenig de Naties verleende bevoegd heden. De Franse gezagvoerder repliceerde, dat hij onder Fran se vlag voer en slechts zijn op dracht uitvoerde. De tanker liep vervolgens de haven binnen. Britse oorlogsschepen patrouil leren in de buurt van Beira om er op toe te zien, dat de door de Verenigde Naties goedge keurde sancties tegen het blan ke bewind in Rhodesië worden nageleefd. Deze sancties houden onder meer een verbod in voor de levering van olie aan Rho desië. De commandant van het fre gat bood naderhand de kapitein van de tankboot zijn verontschul digingen aan. De rederij van de „Artois" houdt het erop dat er een vergissing van de Brit in het spel was. Een marinewoordvoerder zei in Londen, dat de commandant van het fregat de mogelijkheid aanwezig achtte, dat de tank boot olie voor Rhodesië aan boord had. Uit door Londen ingewon nen inlichtingen \éa.s echter ge bleken dat dit niet het geval was. Het is in Brussel dus uit gekomen zoals algemeen ver wacht en gevreesd werd. De Europese ministerraad heeft moeten constateren dat er geen eenstemmigheid bestond, over 't openen van onderhandelingen met Groot-Brittannië,. Ierland, Denemarken en Noorwegen. Een zwarte dag voor Eurona noemde minister Luns het. Hij stelde evenwel, dat de kwestie van de Britse toetreding op de agenda bleef en dat Nederland zich het recht voorbehoudt op elk gewenst ogenblik de zaak in dis cussie te brengen. De ministerraad heeft een ver klaring gepubliceerd, waarin wordt gezegd dat slechts één lid staat (Frankrijk) meende dat Groot-Brittannië eerst zijn eco nomische en financiële positie moet saneren voor er sprake van toetredingsonderhandelingen kan zijn. De andere vijf en de Euro pese commissie wensten meteen met de onderhandelingen te be ginnen in de veronderstelling, dat zich parallel daarmee het saneringsproces van de' Britse economie zou kunnen voltrek ken. Hun druk op de Franse minister Couve de Murville om zich bij deze grootst mogelijke meerderheid van de raad aan te sluiten, was echter vergeefs. Minister Luns heeft Couve de Murville gewaarschuwd, dat de toestand die is ontstaan door dit nieuwe Franse veto tegen Enge land, zeker repercussies zou heb ben op de gemeenschap. De Duitse minister Brandt wil de in zijn commentaar niet spre ken van een crisis. Wel maakte hij zich zorgen over een stagna tie van de gemeenschapt. Een echtpaar is ernstig ge wond bij een roofoverval dins dagavond om acht uur in Beerta. De dader is een uur later in zijn ouderlijke woning, eveneens in Beerta, aangehouden. Het is de 19-jarige Geert S., die onder het voorwendsel een pijp te willen kopen de sigarenwinkel van het echtpaar Goeman aan de Hoofd straat was binnengekomen. Toen mevr. Goeman, die alleen in de winkel was, hem de rug toekeer de om een pijp te zoeken, sloeg de overvaller haar met een hamer van vier kilo op het hoofd. Op het gillen van de vrouw kwam de echtgenoot naar de winkel, die werd aangevallen met een steek wapen. S. nam de vlucht omdat er voorbijgangers langs kwamen. De heer en mevr. Goeman zijn opgenomen in een ziekenhuis in Winschoten. De eerste tekenen daarvan de den zich dinsdagavond meteen na de vergadering van de minis ters van buitenlandse zaken reeds voor. Op initiatief van minister Lardinois, die met zijn E.E.G.-col- lega's eveneens in het congres- senpaleis vergaderde over land bouwvraagstukken van de ge meenschap, werd die zitting op geschort zónder dat een datum voor een volgende bijeenkomst werd vastgesteld. „We kunnen nu niet gewoon verder gaan alsof er niets gebeurd is," zo zei hi.i. Ook voor een volgende bijeen komst van de Euronese raad van ministers is aan het slot van de discussies niet. zoals anders, een datum vastgesteld. Hierbij kan worden opgemerkt, dat Frankrijk na 1 januari voor een half jaar het voorzitterschap van de Euro pese raadsvergaderingen gaat bekleden en derhalve het initia tief voor het uitschrijven van ver gaderingen kan nemen. (Zie verder pagina 4) Minister Luns te Brussel in ge sprek met zijn collega's Brandt (Duitsland) en Harmei (België) na de vergadering van de E.E.G.- ministerraad. Bij felle botsingen tussen de politie en betogende jongeren zijn woensdag in de Indische stad Cal cutta circa 200 gewonden geval len. Ruim 500 personen werden gearresteerd. De betoging was evenals zoveel vorige gericht tegen het ontslag van de linksgerichte regering van het verenigd front in de deelstaten West-Bengalen. Toen de demon stranten aan het brandstichten sloegen greep de politie met traan gas in. D@ verhoging van de tarieven WesterscheSde- veren Vanmiddag om 12 uur zullen de heer J. Houmes uit Middelburg en wethouder A. P. Schouwenaar uit Wemeldinge namens het actie comité tegen de verhoging van de tarieven van de Westersche'de- veren in Den Haag aan de voor zitter van dé' tweede kamer een aanta! (ongeveer 8000) adhesiebe tuigingen overhandigen. Tot het verkrijgen hiervan heeft het comi té een bliksemactie gevoerd. President Johnson is in Can berra aangekomen ter bijwoning van de herdenkingsdienst voor wijlen premier Harold Holt, die vrijdag in Melbourne zal worden gehouden. Waarnemend premier Johlt McEwen van Australië heeft ge zegd dat noch hij noch andera ministers van de plattelandspar tij bereid zijn, zitting te nemen in een regering onder William McMahon van de liberale partij, de voornaamste partij in de coali tie. McMahon, die op het ogen blik minister van financiën is, heeft veel kans in de plaats van de overleden Holt te worden ge kozen tot partijleider. Tegen een andere liberale premier dan McMahon heeft da plattelandspartij geen bezwaar. ZACHTER WEER IN AANTOCHT Een krachtig gebied van hoge luchtdruk trok woensdag van Schotland via Engeland naar Frankrijk. Het bracht in ons land zonnig weer, zij het dat in Lim burg geruime tijd mist bleef han gen. Elders in het land liep het kwik op tot enkele graden boven het vriespunt. In de avond daalde in het binnenland de temperatuur weer tot verscheidene graden on der het vriespunt. Het hogedrukgebied verplaat ste zich naar de Alpen. Hierdoor dringt met zuidelijke winden ge leidelijk minder koude lucht ons land binnen en wordt de vorst verdreven. Later op de dag komt er in de hogere luchtlagen vanuit ZON MAAN op onder op onder Dec. 21 8.45 16.30 21.14 12.06 22 8.46 16.31 22.37 12.22 23 8.46 16.31 23.59 12.35 24 8.47 16.32 12.46 25 8.47 16.32 1.22 12.53 het westen ook wat meer bewol king opzetten. Dat hangt samen met het opdringen van zachte oceaanlucht, waarvan de voorste begrenzing over de Britse eilan den naar het noordoosten koerst. medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot hedenavond. ■Zuidwestelijke wind Droog weer met geleidelijk meer bewolking, voornamelijk in de hogere luchtlagen. Tot ma tig, aan zee tot vrij krachtig toe* nemende zuidwestelijke wind. Stijging in temperatuur. DONDERDAG 21 DECEMBER v m. n.m. Breskens 4.24 4.52 Terneuzen 5.00 5.28 Hansweert 5.34 6.02 Walsoorden 5.33 6.01 VRIJDAG 22 DECEMBER v.m. n.m. Breskens 5.06 5.34 Terneuzen 5.42 6.6.10 Hansweert 6.16 6.44 Walsoorden 6.15 6.43 v

de Vrije Zeeuw | 1967 | | pagina 1