PROVINCIAAL NIEUWS ZESDE ACHTEREENVOLGENDE AANVAL OP HANOI ANTWERPSE WETHOUDER BEPLEIT NIEUW KANAAL MET SLUIS IN ZEEUWS-VLAANDEREN Toestad van Wishkusky zeer ernstig Verkouden? tees^e bouwen? sctak de slijter uw vertrouwen! Terneuzen Jongeren vierden *t Kerstfeest in de Goede Herderkerk Axel Breskens Goes Hoek Middelburg Oostburg Retranchement Sas van Gent Sluis Vogelwaarde IJzendijke Zaamslag Zuidzande Amerikaans oorlogsschip getroffen Standpunt van bevrijdingsfront Pijpleiding Onderwijzeres met pistool bedreigd Woensdag 20 december 1967 DE VRIJE ZEEUW Pagina 3 Ir. M. A. Geuze ridder Nederlandse Leeuw De voorzitter van de Eerste Kamer, ar. ir. J. P. Mazure, heeft dinsdagmiddag tijdens een korte plechtigheid het aftredend ka merlid ir. M. A. Geuze (C.H.U.) de versierselen van ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw ovrhandigd als erkenning van zijn verdiensten in en buiten het parlement. Ir. Geuze is elf jaar lid van de Eerste Kamer geweest en heeft om gezondheidsredenen bedankt. Hij verklaarde dat het besluit zijn kamerlidmaatschap neer te leg gen hem niet gemakkelijk was ge vallen. Er komt echter een tijd stip dat de mens inziet, dat het leven hem niet draabt, maar dat hij het zelf moet dragen. Ir. Geuze zei te hebben geleerd dat politiek een zaak is, die te vaak in een verkeerd daglicht wordt geplaatst. Hij verklaarde onder de indruk te zijn gekomen van het feit, dat het mogelijk was gebleken met praktisch iedereen samen te werken. Het leven in de westelijke wereld en hopelijk met onze hulp in de rest van de wereld is waard geleefd te worden, zo besloot hij. De plechtigheid werd bijge woond door talrijke leden van de Eerste en Tweede Kamer en de minister van binnenlandse zaken mr. H. K. J. Beernink. De heer Geuze die vele jaren voorzitter van de Z. L. M. was, la woonachtig te Poortvliet. Gisterenavond om half zeven trok een lange stoet van kinderen met lampions van de Markt naar de Goede Herderkerk voor de viering van het Kerstfeest, dat o.m. bestond uit het vertellen van een Kerstverhaal door de heer Wasterval. De viering van dit feest ging uit van ,,'t Kotje" en was bedoeld voor jongens en meisjes van 8 tot 14 jaar en van 6 en 7 jaar onder geleide. Ook kinderen van andere verenigingen konden aan deze Kerstviering deelnemen. De orga nisatie berustte bij de samenwer kende jeugdorganisaties. Kerst-beatavond in het patronaat Zaterdag a.s. wordt er in het patronaatsgebouw alhier weer een beat-en bluesavond gegeven. Organisator is de „Image-klup". Ditmaal treedt op de Nederland se topgroup „The Motions". Zij zijn alom bekend door hun pla ten en him radio- en t.v.-optre- den. Hun laatste bekende plaat „Impresions of wonderful" be reikte de toptien van Veronica. De „Motions" zijn in vergelij king met vele andere groupen normaal gekleed. Het zijn echte musici, die reeds jaren in de beatwereld rondzwerven. Tijdens het naprogramma treedt voorts op de in België snel stij gende „Group Revolution" uit Gent. Deze jongens zijn bekend geworden door hun lichtshow en dia-spel. Zij treden slechts 45 min. op, maar hun show is prima. Natuurlijk is er een Kerstboom en de zaal is geheel versierd met zilver. De achterwand (30 m2) is bespannen met zilverpapier, het geen een leuk effect geeft. Weer lampjes vernield „Nieuw Terneuzen" heeft ter gelegenheid van de komende feestdagen weer een 50-tal bo men geplaatst. Dit heeft geld en tijd en moeite gekost. Reeds de eerste dagen werden meer dan 70 lampjes gestolen en moedwillig vernield. De daders, wie dan ook, zul len thans verantwoordelijk wor den gesteld en aan de politie worden overgeleverd. Buiten de gewone strafvervolging zal ook schadevergoeding worden ge- eist. Alle goedwillende personen, die een vernieler op heterdaad betrappen kunnen meewerken door de daders aan het bestuur van „Nieuw Terneuzen" bekend te maken. Loterij overdekt zwembad Zaterdag 23 december zal een laatste verkoopaktie worden ge voerd voor de loterij ten bate van de bouw van een overdekt zwem bad te Terneuzen, waarvan de trekking zal plaats vinden op 28 december a.s. De verkoop wordt verzorgd vóór het stadhuis in de Noord straat door bestuursleden van het Aktiecomité Terneuzen en dames en heren van de plaatse lijke zwemclub. Men rekent erop dat nog velen die hun kerstinkopen doen, de laatste kans zullen grijpen om één der waardevolle prijzen, waaronder een luxe-auto, in de wacht te slepen. Tevens steunt men door loten te kopen een prachtig doel. Universitair examen Aan de Rijksuniversiteit te Utrecht is geslaagd voor het doc toraal examen scheikunde de heer J. A. de Feijter, alhier. Beroepen Ds. W. F. Praas, predikant bij de vrije evangelische gemeente te Breskens, heeft een beroep ont vangen naar Gouda. Duivententoonstelling trok veel belangstelling De duivenvereniging „Nog Sneller" te Breskens heeft ter gelegenheid van het 50-jarig be staan in „De Uitkomst" een pro vinciale tentoonstelling van post duiven gehouden. Ruim 700 dui ven werden ingezonden. Burgemeester Eekhout opende de tentoonstelling en prees de goede verhoudingen in deze ver eniging. Nog nooit heeft de ver eniging om subsidie aan de ge meente gevraagd. De heer J. Carels, voorzitter van de tentoonstelingscommissie, sprak de heer R. van Wuekel- berghe voor zijn lange staat van dienst bij de vereniging in waar derende bewoordingen toe. De uitslagen waren: Oude doffers: P. Pijcke, Hfd- plaat, en P. v. d. Hemel te Bier vliet. Oude duivinnen: H. v. d. Walle te Cadzand en Th. de Smit te Breskens. Late doffersHeijboer te Zuid- zande en J. Duste te Oostburg. Late duwinnen: J. Weeda te Nieuwvliet en A. Merrelaar te Groede. Jonge doffers: P. Blaakman te Breskens en J. Readings te Sou burg. Jonge duivinnen: J. de Meester te Breskens en J. v. d. Hemel te Biervliet. Jarige doffers: M. de Regt, Biervliet, en A. Verstraaten te Breskens. Aanvoer vismijn Aan de vismijn te Breskens zijn in de week van 10 t/m 16 decem ber aangevoerd: 5166 kg exportgarnalen, 29 kg binnenlandse garnalen, 667 kg bot, 2832 kg schar, 4324 kg schol, 5Q40 kg tong, 383 kg tarbot, 25 kg griet, 67.946 kg gul, 15.573 kg wijting, 13.718 kg sardijn, 1177 kg haring, 2 kg zalm, 6 kg kom meraal, 104 kg spiering, 29 kg rog, 20 kg haai, 159 kg makreel, 148 kg onverkochte bot, 317 kg onverkochte schol, 10 kg onver kochte gul en 40 kg onverkochte wijting. Landbouwschap over de veertarieven De gewestelijke raad voor Zee land van het Landbouwschap heeft besloten adhaesie te betui gen aan de aktie die tegen ver hoging van de veertarieven wordt gevoerd. Reeds thans blijkt dat tenge volge van de veertarieven de prijzen van de landbouwproduk- ten in Zeeuws-Vlaanderen on gunstig worden beïnvloed. Een vedergaande belasting van de produkten is voor de landbouw onaanvaardbaar. De raad sprak er zijn bevreem ding over uit, dat in het kader van de aktiviteiten in onze pro vincie door de betreffende minis ter voorstellen worden gedaan die een gezonde economische ontwikkeling in de weg staan. Algemene vergadering „Verenigde Braakmanpolders" De voorzitter van het water schap de „Verenigde Braakman polders" heeft óe gezworenen en hoofdingelanden opgeroepen voor een algemene vergadering van het waterschap welke zal worden gehouden op vrijdag 22 december om 10 uur in het water schapshuis te Hoek. In behandeling komen o.m. de volgende agendapunten: Voorstel tot het in eigendom overnemen van wegen en water lopen in de voormalige polders „Braakman" en „Dijckmeester" van de staat der Nederlanden; voorstel tot het geven van de bestemming van openbare weg aan de weg door de „Vergaert- polder"; aankopen van enkele perceels gedeelten te Philippine in ver band met verbetering van de af watering van de vroegere „Ver- gaertpolder"; ruiling van enkele perceelsge deelten te Hoek in verband met verbetering van de afwatering van de „Oud-Westenrijkpolder." vaststellen van een interim regeling ziektekosten ambtena ren voor het jaar 1967; toekennen van een uitkering ineens aan het personeel in ver band met de nacalculatie „trend 1967"; vaststellen van een salarisver ordening per 1 januari 1966 met wijzigingen per 1 januari 1967 en 1 juli 1967. De recreatie rond het Veerse meer Met het aanbrengen van aller lei voorzieningen ten behoeve van de recreatie aan het Veerse meer zal, gerekend naar de eisen die momenteel worden gesteld, een bedrag van ongeveer 50 mil joen gulden gemoeid zijn. Dit deelde de voorzitter van de tech nische adviescommissie van het rechtspersoonlijkheid bezittend lichaam „Het Veerse meer", jhr. drs. P. A. C. Beelaerts van Blok land, gisteren tijdens een pers conferentie mede. Tot nu toe is sinds de afslui ting van het Veersegat 23 mil joen gulden in het Veerse meer geïnvesteerd. De algemene voor zieningen voor de recreatie wor den voor ongeveer 50 Drocent door het rijk gesubsidieerd. Voor de voorzieningen, die in de toe komst moeten worden uitge voerd, zal volgens jhr. Beelaerts van Blokland een subsidie van 100 procent nodig zijn. Hier heeft het Veerse meer volgens de voorzitter van de technische ad viescommissie ook recht op, om dat het een recreatiegebied van nationale en internationale allure is. Wanneer het rijk niet meer steun geeft, zullen de plannen niet uitgevoerd kunnen worden, omdat de kosten boven het ver mogen van de gemeenten rond het Veerse meer en de provincie Zeeland gaan. Voor de naaste toekomst wil het „Veerse meer" het aantal lig plaatsen voor de pleziervaart uit breiden van 1700 tot 2800. Drie nieuwe jachthavens zullen wor den aangelegd. Met het aanleg gen van eilandjes in het meer en het uitbaggeren van ondiepten zal zo'n vier miljoen gulden ge moeid zijn. Wat het aantal bezoe kers van dit recreatiegebied be treft wordt voor het jaar 1975 gerekend op een totaal van 35.000 bezoekers per weekenddag in het hoogseizoen. Jaarvergadering „Het Vrije van Sluis" Donderdag wordt alhier de jaarvergadering gehouden van het waterschap „Het Vrije van Sluis" in hotel „De Eenhoorn". De rekening van inkomsten en uitgaven over 1966 heeft een be drag van 47.932 batig op de ge wone dienst en van 554.690,13 batig op de kapitaalsdienst. Bij de toelichting op de begro ting 1968 deelt het bestuur mee, dat de financiële positie is ver beterd, mede als gevolg van te ontvangen uitkeringen van de wet uitvoering wegen. Tengevolge van de gestegen kosten van lonen en sociale las ten, de hogere rentekosten en af schrijvingen voor de nog niet in uitvoering zijnde wegen en nieu we kapitaalswerken, de hogere ramingen voor onderhoud van wegen en waterleidingen bleek er, na aftrek van de hoger ge raamde inkomsten, aanvankelijk een bedrag van 330.000 te over bruggen. Om dit bedrag niet ge heel te moeten opvangen door verhoging van het dijkgeschot wordt thans voorgesteld de bij drage van de kapitaalsdienst voor het wegenplan 1968 te stel len op ongeveer 170.000 waar door de verhoging van het ge- schot kan worden beperkt tot 8 per ha voor de onbebouwde eigendommen en 2,67 voor de bebouwde. Men is ervan over tuigd dat dit een forse verhoging is van het geschot, maar men meent dat het alleszins redelijk is te noemen, gezien in het licht van de loon- en prijsstijgingen en de hogere kosten, voortvloeiende uit de belangrijke in uitvoering zijnde wegen en het waterbe- heersingsplan. Onderscheiding uitgereikt Bij koninklijk besluit is aan de heer P. J. Kneut te Retranche ment de bronzen eremedaille verbonden aan de orde van Oranje-Nassau, toegekend. De heer Kneut heeft 45 jaar onafgebroken als arbeider ge werkt op het bedrijf van de fa milie Leenhouts te Cadzand. Burgemeester J. A. Leenhouts reikte de onderscheiding uit in tegenwoordigheid van beide wet houders en leden van de familie Leenhouts. Oogstkollektie De oogstkollekte voor de Ned. herv. gemeente van Retranche ment heeft 612 opgebracht. Gouden lintenregen op Stijfselfabriek te Sas van Gent Twee gouden, vier zilveren en een bronzen medaille werden zaterdagmiddag uitgereikt aan zeven jubilarissen van de N.V. Stijfsel- en Glucosefabriek. Bij dit jaarlijks terugkerende huldi- gingsfeest van jubilarissen in het sociaal gebouw van de stijfsel fabriek werden dit jaar niet min der dan acht jubilarissen in de bloemetjes gezet. Veel woorden van lof en waardering werden gesproken tot de jubilarissen die vijf en veertig jaren in dienst waren van de fabriek. De climax van de huldigingsceremonie kwam toen burgemeester Den Boer de gouden onderscheidings tekenen uitreikte verbonden van de orde van Oranje-Nassau aan de heren M. A. de Bruyckere (bedrijfsleider) en E. L. Pijck (inkoop). De burgemeester reikte de zil veren medaille uit aan E. A. M. Acda (aanvoer mais), A. P. M. de Clercq (kostprijs), A. C. H. Kie- boom (administratie). De burge meester van Westdorpe, de heer G. H. E. M. van Waes, reikte de zilveren medaille aan de heer M. A. S. Pluym uit Westdorpe. De heer F. B. Meloen uit Sas van Gent kreeg de bronzen medaille. Behalve de burgemeesters van Sas van Gent en Westdorpe was ook aanwezig de heer Danschut- ter, burgemeester van Zelzate. Deze sprak ook namens z'n ambt genoot van Assenede. Namens 't bedrijf sprak de heer Gras en als vertegenwoordiger van de Nederlandsche maatschappij voor nijverheid en handel sprak de heer H. F. Kok, directeur van de elasfabriek te Sas van Gent. Geen UétébèM* (ft Rillerig 7 Onprettig? <7 Pas dan op! Neem bijtijds 'ASPRÓ'. 'ASPRO'bevat allés om Uw verkoudheid snel en doel treffend te bestrijden. .iAe-i/ii'ü-ü/- ofi onderscheiding maar wel vele woorden van lof en waardering ontving de heer A. Baart, die met zijn vijf en twintig jarig dienst verband tussen zijn collega's die allen veertig dienstjaren hadden, er een beetje jong bijzat. 's Avonds vond de huldiging plaats van de jubilarissen door 't personeel van het bedrijf. Tijdens dit feest traden artiesten op van naam, waarvan genoemd mogen worden het Lowland Trio, de Riberco Brothers, Imca Marina als zangeres. Cor van Veen en Cees de Lange. De algemene lei ding was in handen van J. Keme- ling. Begrotingsvergadering gemeenteraad Donderdagavond komt de ge meenteraad van Sluis bijeen. Het college stelt voor toe te treden tot de raad van Europese ge meenten. De bestaande winkelsluitings verordening moet worden ver lengd. Voorgesteld wordt deze ongewijzigd te handhaven tot 30 september 1970. Met de Bank van Nederl. Ge meenten kan een kasgeldlening worden gesloten tot een maxi mumbedrag van 150.000 en met de Amrobank tot een bedrag van 40.000. De heer Ch. J. A. Bukkens heeft gevraagd gebruik te mo gen maken van een der lokalen van de openbare school voor het geven van een middenstandscur sus. Tot slot komt de gemeentebe groting in behandeling. Hierbij wordt aandacht gevraagd voor een groot aantal subsidies, het opstellen van een urgentieplan voor straten en wegen en het aanstellen van een gemeente werkman in vaste dienst. Ook moet er een veegmachine worden aangeschaft. Vergadering plattelandsvrouwen In café „Wilhelmina" te Sluis werd de jaarlijkse kerstbijeen komst gehouden van de afd. Sluis van de Nederl. bond van platte landsvrouwen, waarvoor grote belangstelling bestond. Mevr. J. BaasGillissen las een'kerstverhaal voor van Pearl Buck. Een koortje zong enige lie deren, een paar dames brachten declamatie en er werden dia's vertoond over het kerstgebeuren en alles wat daarmee is ver weven. Mevr. J. de HulluVerplanke, voorzitster van de afdeling, dank te voor de belangstelling en de prettige sfeer. Laatste raadsvergadering in 1967 De gemeenteraad van Vogel waarde komt op donderdag 21 december a.s. voor de laatste maal in 1967 bijeen voor de af werking van een lijvige agenda. Aan de orde komen de volgende punten van behandeling: aanbieding gemeenterekening 1966; openbare verlichting buiten wijken (krediet van 12000); verordening keurlonen vee en vlees; benoeming ledencommissie woonruimtewet 1947; aankoop grond ter uitvoering van 't bestemmingsplan „Hengst dijk-Zuid"; vaststelling bouwverordening en verordening op de seizoen woonverblijven en komgrenzen; onderhandse verpachting los land; subsidie jongerensociëteit te Vogelwaarde 10 en 5 per lid resp. beneden en boven de 18 jaar); subsidie aan groepscomité Liduina- en Franciscusgroep; uitvoering recreatieplan „De Vogel" (krediet van ƒ143.485); stichting van een r.k. lagere school aan de Populierenstraat; dagelijks bestuur streekont- wikkeling Oost Zeeuws-Vlaande ren oost; vaststelling drank- en horeca- verordening; wijziging verordening straat- aanlegbelasting, Toneeluitvoering E.H.B.O. Voor een goed bezette zaal van het jeugdgebouw heeft de to neelgroep van de plaatselijke E.H.B.O. haar jaarlijkse toneel uitvoering gegeven. De voorziter, de heer R. Pol let, schetste de moeilijkheden welke aan deze uitvoering wa ren voorafgegaan. De aanwezigen hebben genoten van het blijspel in vier bedrijven van Hans Dei- ninger, „De ezels van Gacka", hetwelk door twee dames en vier heren op verdienstelijke wijze werd vertolkt. De spelers zijn voor het publiek geen onbeken den. Had men het eerste bedrijf nodig om een beetje op dreef te geraken, de drie andere bedrij ven werden vlot gespeeld. Na afloop werden de dames verrast met een bloemetje. Een verloting waarvoor door de heer Giljam niet minder dan 170 prijzen waren bijeengebracht, heeft er toe bijgedragen dat de kas van de E.H.B.O. met een flink bedrag kon worden ver stevigd. Dit geld zal weer nuttig worden besteed om de slachtof fers van verkeersongelukken spoedig hulp te bieden. Voorbereiding op het Kerstfeest In de r.-k. kerk werd een ge zamenlijke dienst gehouden voor katholieken en hervormden ter voorbereiding op het kerstfeest. De kerk was goed gevuld toen pastoor Lanen een welkomst woord sprak. Nadat de koren en kele liederen hadden gezongen, las burgemeester Ficq het evan gelie voor. Hierna volgden toe spraken van ds. Hoogstraeten en pastoor Lanen. De dienst eindig de met de samenzang van „Stille nacht, Heilige nacht". Voor beroep bedankt Ds C. L. Verbaas te Monniken dam heeft bedankt voor het be roep dat de hervormde gemeente alhier op hem had uitgebracht. Kerstwij dingsdienst Zondagavond om 7.30 uur wordt in de herv. kerk te Zaamslag weer een Kerstwij dingsdienst ge houden. Hieraan werken mee een koor onder leiding van mej. C. de Blaeij en de muziekvereniging „De Volharding" o.l.v. de heer J. Meijers. Ds C. Zwaan, geref. predikant, houdt de meditatie en ds P. J. Pennings, herv. predikant te Axel, verzorgt de liturgie. Wildrit met liefdadig doel Op de Tweede Kerstdag wordt te Zuidzande de jaarlijkse wild rit georganiseerd door de W.Z.A. De afstand van deze oriëntatie- rit bedraagt 50 km en de gemid delde snelheid is vastgesteld op 30 km per uur. De netto-op brengst is bestemd voor de b.l.o.- school te Oostburg. Op deze rit is het K.N.M.V.- reglement van toepassing. De eerste deelnemer vertrekt om twee uur uit de Christoffelstraat. De „Bokspringers" op bun voetstuk geplaatst In tegenwoordigheid van de wethouder van onderwijs, de heer D. Binnekamp, werd maandag middag het beeld de „Boksprin gers" in het Terneuzense Zuider sportpark nabij de vijver op zijn plaats gebracht. Het komt in die omgeving goed tot zijn recht. Amerikaanse bommenwerpers hebben maandag en dinsdag op nieuw aanvallen gedaan op Nnordvietnamese doelen, waar bij de Paul-Doumerbrue in Ha noi zwaar werd beschadigd on danks hevig afweervuur van Sam-raketten. Van de brug zi.in nu drie overspanningen vernield. Het was de vijfde en zesde ach tereenvolgende aanval na een neriode van slecht weer. On danks het afweervuur ging geen enkel Amerikaans vliegtuig verlogen. Minstens twaalf raket- installaties rond Hanoi werden getroffen. In de golf van Tonkin zijn maandag twee Amerikaanse oor logsschepen beschoten door Noordvietnamese batterijen. De jager „Lynde McCorminck" werd door granaten getroffen en kreeg volgens Amerikaanse mededelin gen „oppervlakkige schade". De kruiser „Newport News" wist de granaten te ontwijken. Ngoejen Phoe-oe Soai, tijdelijk hoofd van de permanente ver tegenwoordiging van het Zuid- vietnamese bevrijdingsfront in Noord-Vietnam, heeft in een rede te Hanoi enkele cijfers ge geven over de strijd in Zuid- Vietnam. Hij liet weten dat er alleen in de maanden oktober en no vember van dit jaar in Zuid- Vietnam 21 bataljons Ameri kaanse en andere met een totale sterkte van 40.000 man buiten gevecht zijn gesteld. In die periode werden voorts 400 vliegtuigen vernield, 118 mili taire posten met de grond gelijk gemaakt en 17 stedelijke centra aangevallen. Uit de resultaten van zeven laar strijd was nu volgens Ngoejen Phoe-oe Soai gebleken dat een klein volk. dat de eenheid weet te bewaren, „el ke imperialistische mogendheid kan weerstaan". Goejen Phoe-oe Soai zette nogmaals het standpunt van het bevrijdingsfront uiteen. Dit kwam hierop neer: de Amerika nen hebben de oorlog uitgelokt. Wil er vrede komen, dan moe ten zij een einde maken aan hun agressie en zich met wanens en al uit Zuid-Vietnam terugtrek ken. Ook hun bondgenoten die nen te verdwijnen. Natuurlijk moeten de Amerikaanse bombar dementen op Noord-Vietnam „on voorwaardelijk en definitief worden stopgezet." De Nederlandse maatschappij voor nijverheid en handel en het comité Benelux in Amsterdam hadden de schepen (wethouder) voor handel en scheepvaart van Antwerpen, de heer L. Delwaide, uitgenodigd zijn visie te geven over de plaats van de haven van Antwerpen in de Benelux. Hij bepleitte een nauwe samen werking tussen de havens van de Benelux, Amsterdam, Rotterdam en Antwerpen, teneinde op deze wijze de positie van de Benelux in Europa en in het bijzonder In E.E.G.-verband te versterken. Uitvoerig stond hij stil bij de belangrijke verbeteringen die in de haven van Antwerpen zijn aange bracht, o.m. het gereed komen van de Zandvlietsluis 500 m lang, 57 m breed en 17,50 m diep de grootste sluis ter wereld. De Westerschelde is nu 42 voet diep wat Antwerpen toegankelijk maakt voor schepen met een lading van 70.000 ton. Het streven is deze diepte tot 45 voet gelijk aan het Noordzeekanaal te brengen op dat schepen van 80.000 tot 90.000 ton Antwerpen zullen kunnen be reiken, waardoor de aanvoer van droge massalading verzekerd is. de van de Antwerpse havenomzet. Een oplossing zou zijn een pijp leiding van Rotterdam naar Ant werpen, maar onderzocht wordt of er geen andere Belgische op lossing te vinden is. Een grote handicap voor Antwer pen is het feit dat het industrie terrein van de stad ls uitgegeven. Uitbreiding op de Ilnker-Schelde- oever en de aanleg van een nieuw kanaal met een sluis in Zeeuws- Vlaanderen is zeer gewenst. Met een vurig pleidooi voor de medewerking van Nederland hier toe besloot de heer Delwaide zijn betoog. Hij wees er nog op dat de Benelux-havens 200 miljoen ton goederen per jaar omzetten en met hun geweldige industrieel poten tieel een grote factor in Europa zijn. Deze activiteiten dienen ge harmoniseerd te worden, aldus de Antwerpse schepen. Het probleem blijft de aanvoer van ruwe olie voor de vier raffi naderijen met een omzet van 16 miljoen ton olie per jaar, een der- De losarbeider C. H. L. van S. uit Driel, die op 3 oktober j.l. te Arnhem een school binnendrong en daar een onderwijzeres met een pistool bedreigde en haar mond trachtte te snoeren, is door de Arnhemse rechtbank conform de eis veroordeeld tot tien maan- ten gevangenisstraf met aftrek. Hü zou zich ook schuldig hebben gemaakt aan inbraak in scholen en gebouwen te Ede en Arnhem. Louis Washkansky, de man die 17 dagen geleden een nieuw hart kreeg, is er zeer ernstig aan toe. Dit heeft dr. Botha, een van de leden van het team dat de harttransplantatie uit voerde, dinsdag verklaard. Hij zei, dat men evenwel de hoop niet heeft opgegeven. Dr. Botha zei dat de hoeveelheid witte bloedlichaampjes in de afgelopen dagen „dramatisch" was verminderd en dat waar schijnlijk een afstotingsproces gaande was. De artsen besloten witte bloed cellen van gezonde personen in het bloed van Washkansky te spuiten. Een dergelijke behan deling had bij vorige gelegen heden opmerkelijke resultaten, zo verklaarde dr. Botha. De reaktie is volgens hem eerder gericht tegen de eigen weefsels van de patiënt dan tegen het nieuwe hart. Hij noemde dit „auto-immunisatie". De me thode van inspuiting van nieu we witte bloedcellen is vol gens dr. Botha door een Franse specialist op het gebied van bloedkanker voorgesteld. In de algemene toestand van Washkansky is een „lichte ver betering" ingetreden, maar de situatie is nog ernstig, zo blijkt uit een communiqué dat dins dagavond door de behandelen de artsen werd uitgegeven. Er werden twee transfusies met witte bloedlichaampjes ge geven. Vandaag zal worden beslist of er nog een derde transfusie zal worden gegeven. Volgens een woordvoerder van 't ziekenhuis „Groote Schuur" kan het lage aantal witte bloedlichaampjes bij de patiënt verschillende oorzaken hebben. Behalve een teken dat het lichaam het nieuwe weefsel zou afstoten, kan het ook een gevolg van de medicijnen zijn welke zijn toegediend om een dergelijke afstoting te bestrij den, terwijl het voorts kan worden veroorzaakt door een zware infektie.

de Vrije Zeeuw | 1967 | | pagina 3