Geen E. E. G.-onderhandelingen mei Engeland Utrechter bekent derde moord £4nn4soep...de s$h op uw tafel! «Klimaat» in Griekenland nog niet geschikt voor terugkeer van koning Konstantijn Lans: Zwarte dag voor Europa Tarieven veerdiensten Westerschelde omhoog AMBTEMAREN NIET AKKOORD MET TWEE PROCENT Salarisverhoging per 1 januari RADIO DE KOOK Drie doden bij auto-ongeluk HET WEER WOENSDAG 20 DECEMBER 1967 24e Jaargang No. 7102 Zwarte dag Minimum vakantietoeslag Overleg inzake minimum-inkomen Vergadering landbouw geschorst Gekrenkt e „Wij hebben de macht" Een regent? Orders van moeder" Konstantijn sprak met PoiamÊanos Grondwet N.V. DE HOOP afd. Keukens Stationsweg 4 tel. 01150-7940 TERNEUZEN Weerbericht Hoogwater Zon- en Maanstanden Tnnk, bj] abonnement; TERNEUZEK Directeur-Hoofdredacteur: I. van de Sande Telefoon: 01150—2073 Gironummer: 38150 Redactie- en Administratie-adres: Smidswal i Abonnementsprijs 8,per kwartaal; per maand 2,70. Losse nummers 13 cent. VRIJE ZEEUW Uitgeefster N.V. v/h Firma P. I. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 16: ct.; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. "Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. Be Europese ministerraad heeft dinsdagavond na zware discussies van l>/2 dag alleen maar kunnen vaststellen dat er geen eenstemmig heid bestaat over het openen van toetredingsonderhandelingen met Engeland, Ierland, Noorwegen en Denemarken. De voorzitter van de Europese raad zal deze landen hiervan op de hoogte brengen. De Franse minister Couve de Murville is zich ondanks krachtige druk van zijn vijf partners tot het laatste toe blijven verzetten tegen besprekingen over Britse toetre ding en dus ook met die van de andere kandldaatlanden, zolang de Britse economische, financiële en monetaire politiek niet gesaneerd zou zijn. Dit is een zwarte dag voor Europa, zo heeft minister Luns dinsdagavond in de Europese mi nisterraad in Brussel verklaard, nadat de ministers hadden moeten constateren dat het opnieuw we gens uitsluitend Frans verzet on mogelijk was toetredingsonderhan delingen met Groot-Brittannië te beginnen. De Nederlandse regering is diep teleurgesteld en uitermate bezorgd over deze nieuwe zware slag die is toegebracht aan de zaak van de Europese gedachte, aldus de ver klaring van minister Luns. Neder land zal echter alles in het werk blijven stellen, zowel binnen de ge meenschap als erbuiten, en samen met gelijkgestemde regeringen, om de voorwaarden te scheppen waar in in een later stadium de onder handelingen met Engeland en de andere kandidaatleden toch kun nen worden begonnen. De toestand van nu is nog ern stiger dan in 1963, aldus de ver klaring van minister Luns. Nu wordt als gevolg van dezelfde po litieke overwegingen van een der partners niet alleen een aantal kandidaatleden weer de toegang tot de E.E.G. ontzegd, doch zelfs het openen van onderhandelingen met hen afgewezen. De Nederlandse bewindsman waarschuwde, dat de repercussies van het gebeurde zich onvermij delijk zullen doen gevoelen in het leven van de gemeenschappen en er buiten. De kwestie van de Britse toe treding blijft echter gesteld en Nederland houdt zich het recht voor op ieder gewenst ogenblik in de Europese ministerraad of erbui ten de zaak weer op te nemen, zo besloot hij. Minister Luns verklaarde na de vergadering, dat zijn collega's uit gezonderd Couve de Murville in eenzelfde geest verklaringen had den afgelegd. Hij voegde hieraan toe, dat er geen datum voor een volgende vergadering van de Euro pese raad is vastgesteld. Minister Couve de Murville heeft eveneens in de raad een ver klaring afgelegd. Ook hij betreur de de gang van zaken, doch hij stelde dat de Franse houding niet in strijd was met de letter en de geest van het verdrag. De tarieven van de veerdien sten over de Westerschelde zul len per 1 maart a.s. met gemid deld ca- 30 procent worden ver hoogd, aldus heeft de minister van verkeer en waterstaat, drs. J. A. Bakker, meegedeeld in ant woord op schriftelijke vragen van het tweede kamerlid drs. T. J. Westerhout. De huidige tarieven dateren nog uit 1958 met als gevolg dat de opbrengst in verhouding tot de totale explotatiekosten, voor al de laatste jartn sterk is ge daald, aldus de minister. Het exploitatietekort, dat geheel ten laste van het rijk komt, is mede daardoor sinds 1963 ongeveer verdubbeld en bedraagt dit jaar circa 9 miljoen gulden. Dit tekort, en de zeer grote bedra gen die door het rijk worden besteed aan de bouw van aan- leginrichtingen opstelpleinen e.d. ten behoeve van deze veerdien sten, zijn voldoende motivering voor de tariefsverhoging, aldus minister Bakker. Omdat de tarie- vèn in het algemeen slechts een gering percentage van de totale vervoerskosten uitmaken gelooft minister Bakker niet dat de ver hoging de ontwikkeling van zuidwest Nederland en in het bijzonder Zeeuws-Vlaanderen nadelig zou kunnen beïnvloeden. De centrale commissie voor ge organiseerd overleg in ambtena renzaken heeft dinsdag in aan wezigheid van staatssecretaris Van Veen van binnenlandse zaken in een vergadering van ruim een uur de salariëring van ambtenaren in 1968 besproken Het kabinet heeft voorgesteld met ingang van 1 januari de sala rissen met twee procent te verho gen en daarbij herinnerd aan het trendbeleid. Mocht de beloning in het vrije bedrijfsleven hoger blij ken, dan zou in het najaar van 1968 een nacalculatie een aanvul ling op twee procent mogelijk ma ken. De organisaties van ambtenaren hebben zich met dit voorstel van twee procent per 1 januari niet akkoord verklaard. De organisaties hebben aange kondigd dat zij in 1968 in het ge organiseerd overleg een voorschot op de te verwachten nabetaling zullen vragen. De organisaties zijn er bij de aankondiging van dit voornemen van uitgegaan, dat de loonsverho ging in het vrije bedrijfsleven aan zienlijk hoger zal uitvallen dan de cloor het kabinet aangeboden twee procent. Zij stellen zich voor een voorschot te vragen op het ver schil tussen de door de organisa ties voorziene uitkomst ym de na calculatie en de twee procent. Naar verluidt zouden de organisa ties het er op houden, dat een loonstijging van gemiddeld vijf procent in het vrije bedrijfsleven niet onwaarschijnlijk is. Van de kant van het kabinet is voorts meegedeeld dat het bereid is een minimum-vakantieuitkering vast te stellen. De organisaties toonden zich verheugd over dit voornemen. Het overleg hierover zal in het voor jaar in het georganiseerd overleg worden geopend. De vaste commissie voor sociale zaken van de tweede kamer is gisteren korte tijd bijeen geweest ter bespreking van de motie Van Lier (p.v.d.a.), waarin een compen satie op het minimum-inkomen met ingang van 1 januari wordt ge vraagd, teneinde een achterstand in de koopkracht van dat mini mum-inkomen te vermijden. Minister Roolvink deelde mee, dat hij vrijdag met een delegatie uit de stichting van de arbeid heeft gesproken. De stichting is bereid het minimum-inkomen en de wijze van een eventuele nabe taling voor het aanvankelijk vast gestelde tijdstip van 1 juli 1968 opnieuw in discussie te nemen. De minister zei hierover op kor te termijn een advies te verwach ten. De heer Van Lier zag in de mededelingen van de bewindsman aanleiding zijn motie in te trekken. Op initiatief van minister Lardi- nois is dinsdagavond een vergade ring van de E.E.G.-ministers van landbouw, die eveneens in het congressenpaleis in Brussel werd gehouden, meteen geschorst nadat het negatieve resultaat van de vergadering van de ministers van buitenlandse zaken bekend was geworden. Minister Lardinois, die overleg met minister Luns had gepleegd, verklaarde dat men de beraadsla gingen niet gewoon kon voortzet ten alsof er niets was gebeurd. De Duitse minister van land bouw, Hoecherl, die de landbouw raad voorzat, schorste na deze verklaring van de Nederlandse be windsman de vergadering voor een kwartier om de zaak te over denken, na de hervatting besloot men de zitting af te breken, zonder een datum voor een nieuwe bijeen komst wast te stellen. Dr. S. L. Mansholt, de Neder landse vice-voorzitter van de Euro- Noordstraat 107 - Tel. 01150-4255 TERNEUZEN pesé commissie, verklaarde dat het onzin geweest zou zijn om over bloembollen te blijven spre ken nu het lot van de gemeenschap op het spel stond. Dat zou ver loren tijd zijn. Dr. Mansholt hoopte wel dat de gemeenschap zou kunnen door gaan de commissie zou in ieder geval haar werkzaamheden voort zetten. De Franse minister van land bouw, Faure, was zeer ontstemd over het afbreken van de vergade ring. Hij zag geen aanleiding voor zo'n reactie in dit milieu. Boven dien was nu niet, zoals het be hoorde, het voorzitterschap offi cieel overgedragen, dat vanaf 1 januari a.s. door Frankrijk wordt uitgeoefend. Hij voelde zich hier over persoonlijk gekrenkt. De 25-jarige Utrechter v. Z. heeft dinsdagavond zijn derde moord bekend. Hij gaf toe eind april ook de 37- jarige Amsterdamse alleen wonende gescheiden vrouw Coby van der Voort te heb ben vermoord. Het lijk van de vrouw werd op 3 mei gevonden. Ze werd waar schijnlijk in de nacht van 29 op 30 april in haar woning aan de Prinsengracht vermoord. De Utrechter deed zijn beken tenis tijdens een verhoor dat dins dagmiddag om 1 uur begon. Toen hij werd geconfronteerd met een reeks in zijn huis gevonden be lastende stille getuigen en andere door de Amsterdamse politie aangedragen bewijsdetails, liet hij de Utrechtse recherche zonder blikken of blozen weten de dader te zijn. „Ja dat heb ik ook ge daan". zei hij slechts. Uit deze bekentenis komen vast te staan dat v. Z. binnen 1 maand twee moorden heeft gepleegd. Zijn bejaarde slachtoffer J. J. A. Donse uit Utrecht werd op 31 mei van het leven beroofd. Reijer de Bruin in Heeswijk was op 12 augustus het slachtoffer. „Ik heb haar afgemaakt, omdat zij te veel van mij wist", heeft v. Z. gisteravond de Utrechtse politie bekend. Hij kende Coby van der Voort al enige tijd. Toen hij nog in Amsterdam werkte had hij haar leren kennen, waarop er een verhouding ontstond. Toen v. Z. naar Utrecht was terugge keerd ontmoette hü zijn Britse vriendin met wie ook een verhou ding ontstond. Deze verhouding beviel hem veel beter, verklaarde hij. Hij voelde zich veel gelukki ger. Coby van dr Voort liet hem naar zijn zeggen niet met rust. Zij begon brieven te schrijven en van Z. had de indruk dat zij veel te veel van hem wist. Daarom be sloot hij op 29 april een einde aan haar leven te maken. Geble ken is dat inderdaad de moord in de nacht van 29 op 30 april is gepleegd. Na de moord is hij in allerijl vertrokken nadat hij wat spulletjes in een koffer van Coby van der Voort had gedaan. Op de rondweg ten noorden van Steenwijk zijn maandagavond bij een frontale botsing tussen een personenauto en een bestelwa gen drie mensen om het leven gekomen en twee gewond. Het ongeluk gebeurde ter hoog te van de buurtschap Bergstein. Door de gladheid van de weg raakte een volkwagen uit Diever in botsing met een bestelwagen die in zuidelijke richting reed. De Volkswagen vloog in brand en de drie inzittenden kwamen in de vlammen om. De brandweer uit Steenwjjker- wold had geruime tijd nodig om de brandende personenauto te blussen. Het verkeer op de druk ke autoweg was ruim een uur ge stagneerd. Na identificatie is gebleken dat de volgende personen zijn omge komen: de 22-jarige bestuurder W. N. uit Diever, diens 17-jarige verloofde mej. J. M. uit Hasker- De deur tussen het militaire be wind in Athene en koning Kon stantijn in Rome is nog niet dicht geslagen, maar een spoedige terug keer van de vorst lijkt onwaar schijnlijk. Het klimaat is daarvoor op het ogenblik niet geschikt, zei de Griekse vice-premier en minis ter van binnenlandse zaken, gene raal Patakos, maandagavond op een persconferentie in Athene. De koning had met zijn staats greep een aantal mensen tegen zich in het harnas gejaagd en er was een afkoelingsperiode nodig om die vijandige stemming te doen verdwijnen. Konstantijn mocht echter uiteindelijk terugkeren als hij dat wenste. Patakos verklaarde verder dat de regering geen bezwaar maakt tegen bemiddeling. Over de staatsgreep zei gene raal Patakos, dat er bij het neer slaan daarvan geen doden zijn ge vallen. Bij het vliegveld van Tana- gra in de buurt van Athene waren schoten gewisseld tussen militai ren van de luchtmacht en opruk kende pantsereenheden, waarbij twee militairen waren gewond. De minister sprak de verwachting uit dat de meeste van de 35 politieke figuren die na de mislukte coup zijn aangehouden, spoedig weer vrijgelaten zullen worden. Deze mensen hebben nog steeds niet begrepen, Zei Patakos, dat wij de macht hebben en dat zij niets tegen ons kunnen ondernemen. Tegen de hoge officieren die na de rebellie waren aangehouden, was een onderzoek gaande. Pata kos bevestigde dat de inmiddels met pensioen gestuurde stafchef van de marine, admiraal Dedes, en de gewezen stafchef van de lucht macht, generaal Antonakos, zich met andere officieren in arrest be vinden. Hij ontkende dat generaal Vidalis zelfmoord had gepleegd. In Rome is intussen het vlieg tuig waarmee koning Konstantijn en zijn familie donderdagochtend vroeg als ballingen in Rome arri veerden, voor het eerst sinds de aankomst afgedekt met zeildoek. Het toestel was op het vliegveld Ciampino aan de rand van Rome voor vertrek gereed gehouden in afwachting van het resultaat van de onderhandelingen tussen de Griekse regering en de koning. Het militaire bewind maakt naar verluidt bezwaar tegen een terug keer van koningin-moeder Frede- rika. Konstantijn van zijn kant heeft ook voorwaarden gesteld, naar men gelooft betreffende vrije ROME: Generaal Heralabos Po- tamianos, een oude vriend van de Griekse koninklijke familie, toont zijn paspoort aan een Italiaanse beambte. Hy arriveerde uit Athene om de onderhandelingen tussen het Griekse bewind en koning Constantijn gaande te houden. verkiezingen, democratische waar borgen en een amnestie voor de royalistische officieren die bij de tegencoup waren betrokken. Een compromis zou misschien gevonden kunnen worden in de aanwijzing van een wederzijds aanvaardbare regent om Grieken land bij afwezigheid van Konstan tijn te besturen. Zo'n regent zou volgens waarnemers kunnen zijn de 25-jarige zuster van de koning, prinses Irene, of zijn neef, prins Michael, die zich op het ogenblik beiden in Rome bevinden. Ook wordt de naam genoemd van de acht maanden oude zoon van de koning, prins Paul, voor wie aarts bisschop Hieronymos dan zou op treden. rt „De koning bestaat niet meer voor ons", zo heeft de bekende toneel- en filmactrice van Griekse afkomst Melina Mercouri ver klaard op een bijeenkomst in de Amerikaanse stad Boston van een comité voor het herstel van een democratisch bewind in Grieken land. „Als hij naar Athene terug gaat, zal hij een marionet van de junta zijn en nu krijgt hij de orders van zijn moeder, aldus de actrice. Zij speelt op het ogenblik in New York de hoofdrol in de toneelver sie van „Nooit op zondag". Dinsdag heeft koning Konstan tijn besprekingen gevoerd met generaal Potamianos, die-maandag avond in Rome aankwam. Vermoed wordt dat Potamianos, die met de Griekse koninklijke familie be vriend is, niet in opdracht maar wel met instemming van het Griekse bewind naar de Italiaanse hoofdstad is gereisd. Hij wilde niets meedelen over het doel van zijn bezoek of het onderwerp van de besprekingen. Waarnemers me nen dat de generaal Konstantijn de voorwaarden heeft overgebracht, die de regering in Athene voor zijn eventuele terugkeer heeft gesteld. Waarnemers in Rome sluiten de mogelijkheid niet uit dat de gene raal en de koning hebben gespro ken over de benoeming van een regent uit de koninklijke familie. Vice-premier Patakos heeft op een persconferentie in Athene ge zegd, dat de regering de troon voor koning Konstantijn blijft reserveren, zodat hij zijn plaats weer kan innemen, zodra de on gunstige omstandigheden, die zijn ontstaan, het toelaten. Patakos zei, dat de „revolutie" van 21 april geen verandering in het regiem had gebracht, dat het bewind de monarchie respecteert en daarom de goede diensten die de laatste dagen van alle kanten zijn aangeboden om de terugkeer van de koning mogelijk te maken, niet heeft afgewezen. Maar we zul len ook geen enkel initiatief nemen, want wat er gebeurd is, is niet onze fout. We onderhandelen niet, maar doen al het mogelijke voor een oplossing van de crisis, zei Patakos. Generaal Patakos zei dat de regering het vertrek van koning Konstantijn naar het buitenland „diep en oprecht betreurt", maar het niet kan helpen. De koning is uit vrije wil weggegaan. Wij heb ben toen uitgezien naar een lid van de koninklijke familie, aan wie wij het regentschap konden toe vertrouwen, maar geen van hen was op Grieks grondgebied te vin den". Het Griekse volk krijgt een rechtvaardige en moderne grond wet op een tijdstip dat binnenkort door de premier bekend zal wor den gemaakt, zo verzekerde Pata kos de journalisten. Op vragen -over de erkenning van het bewind door vreemde mo gendheden antwoordde de vice- premier: „Geen enkele regering heeft laten weten dat zij ons niet erkent. Alle regeringen hebben hier hun diplomatieke vertegen woordigers geaccrediteerd. Onze regering is niet veranderd. Het is dezelfde regering die de eed voor de koning heeft afgelegd, met uit zondering van enkele ministers en de premier". land en een derde inzittende, da 65-jarige mevr. De R.-S. uit St. Nicolaasga. Naar de politie nader heeft meegedeeld, is de bestelwagen die de fatale botsing veroorzaak te, eerst een drietal vrachtauto's gepasseerd en daarbij gaan slip pen, zodat de wagen niet tijdig meer naar rechts kon komen. Da twee inzittenden van de bestel wagen werden licht gewond. Voor naar: Zonnige perioden Het afgelopen etmaal is de kern van een hogedrukgebied over IJsland en de Faroër naar het zuidoosten gekoerst. In de avond bevond de kern zich al boven zuid-Schotland. Samenhangend met deze ontwikkeling trokken enkele depressies ten zuiden van Ierland naar zuid-Engeland en vandaar naar west- en midden- Frankrijk. Tegelijkertijd breidde een noordelijke stroming die aan getroffen wordt langs de ooste lijke flank van eerder genoemd hogedrukgebied, zich van Scan dinavië via de Noordzee tot over de Benelux-landen en noord- Duitsland uit. Wij kwamen daar door terecht in koude en enigs zins onstabiele lucht waarin bo ven de Noordzee enkele hagel- en sneeuwbuien tot ontwikkeling kwamen. Deze buien dreven landinwaarts. In de avond kwa men boven land flinke opklarin gen voor, waardoor de tempera tuur toen al tot enkele graden onder nul kon dalen. Het laat zich aanzien dat het hogedrukgebied, dat waarschijnlijk nog verder naar het zuiden zal trekken, van daag nog de gehele dag het weer bij ons zal beheersen, en flinke zonnige perioden zal veroorza ken. De temperatuur kan hierbij tot aan of iets boven het vries punt oplopen. medegedeeld door het K.N.M.L,' geldig tot hedenavond. Zonnige perioden Zonnige perioden, maar ook enkele verspreid voorkomende hagel- of sneeuwbuien, voorna melijk in de kustgebieden. Mati ge, langs de kust in de ochtend nog vrij krachtige wind tussen noord en noordwest. In de och tend in het binnenland lichte vorst. Overigens temperaturen om het vriespunt. WOENSDAG 20 DECEMBER v.m. n.m. Breskens 3.44 4.10 Terneuzen 4.20 4.46 Hansweert 4.54 5.20 Walsoorden 4.53 5.19 DONDERDAG 21 DECEMBER v.m. n.m. Breskens 4.24 4.52 Terneuzen 5.00 5.28 Hansweert 5.34 6.02 Walsoorden 5.33 6.01 Dec. op onder op onder 20 8.45 16.30 19.52 11.46 21 8.45 16.30 21.14 12.06 22 8.46 16.31 22.37 12.22 23 8.46 16.31 23.59 12.35

de Vrije Zeeuw | 1967 | | pagina 1