Koude benen zijn kwetsbaarder dan warme Een blik in het „Huis van de toekomst" EN DROP MOLENS, KLOMPEN, DIJKEN SLAAP ZACHT EN CHARMANT De tijd van de lopende neuzen Verzoeken JÊB «11 ZiJ 11 al uw wensen met St. Nicolaas in vervulling gegaan? II' W de jonge, modebewuste vrouw is de opkomst van zeer nauu De wintersport is tegenwoordig populair, althans onder de jonge mensen onde* ons. De voorlichting is zo geperfectioneerd dat het moeilyk valt, er nog iets over te zeggen dat zelfs degene, die zich voor de eerste maal naar de witte bergen begeeft, nog niet weet. Maar velen blijken toch niet op de hoogte van het feit dat koude benen gemakkelijker breken dan goed verwarmde. Als u op de skilift moet wachten, blijf dan niet stilstaan maar loop rond tot dit voortreffelijke vervoermiddel arriveert. In de lift koelt u opnieuw af: ga daar om nadat u het uitgangspunt van uw „Abfahrt" hebt bereikt ook nog vijf tien minuten rondlopen - met of zonder skies - zodat de bloedsomloop, vooral in de benen, zich volledig herstelt en men zich warm en behaaglijk voelt. Het is een feit, dat de meeste ongelukken in de onmiddellijke omgeving van het eindpunt van skiliften gebeuren en men brengt dit in verband met de sterke afkoeling, waaraan de benen zijn blootgesteld gedurende de opstijging in de lift. Overigens hoede men zich ook voor oververmoeidheid. Velen, die onvoldoend® getraind zijn houden er geen rekening mee dat, als men zich zó van de kantoor stoel gaat overgeven aan een hoogst inspannende sport, de overbelasting van onze bewegingsapparatuur ernstige gevolgen kan hebben. —OOOOO—O—OO—OOO—O—O—O—OO—OOu—uuuO- Kort en jeugdig nachthemd met lange mouwen. Zowel de kanten bovenlaag als de gekleurde onderlaag zijn gemaakt van nylon; voorsluitingkraag en manchetten van dubbel effen nylon. De stof langs het pasje is aangerimpeld. Een smal kantje langs manchetten, kraag, voor- en onderkant geven dit model een speelse lijn. Uitgevoerd in kleuren rose, bleu en geel. (Model Hetty, van Jansen en Tïlanus) Wie meent dat het moderne huis anno 1967, vol met elektrische mixers, kloppers, wrijvers, ijskasten en talloze andere apparatuur die het de hui dige mens gemakkelijk moet maken het einde van een ontwikkeling is, vergist zich. Het is nog slechts een pover begin. De automatisering van uw woonkamer staat voor de deur. Hoe zal die woonkamer er uit gaan zien? De huizen van de nabije toekomst zullen in elk geval een groot aantal elektronische snufjes bevatten. Er zullen, aldus „Het Beste" in een uitvoe rig overzicht, niet alleen zeer geraffineerde tv-toestellen in staan, maar ook video (beeldband)-recorders en - naarmate de kosten meer dalen - ook beeldtelegrafieapparaten en zelfs kleine computers. Deze ontwikkelingen worden door twee belangrijke factoren veroorzaakt. Ten eerste zal de gemiddelde werk week, die nu voor de meeste bedrijven i^Söt veértig uur is teruggebracht, ..pog.. eerder worden ingekort, waardoor men over nog meer vrije tijd zal beschik ken. Ten tweede zal de produktivi- teit nog meer stijgen. De consument zal dus meer tijd hebben die moet worden gevuld, terwijl hij voor dat doel meer geld tot zijn beschikking zal hebben. Daarnaast vormt het toe nemende aantal vrouwen dat buitens huis werkt een gigantische markt. Zij zal behoefte hebben aan apparaten, die haar in staat zullen stellen om het huishouden nog sneller te doen. Deskundigen van de Radio Corpora tion of America zijn van mening dat in de jaren zeventig de zogenaamde 'beeld-op-de-inuur-televisie' zal kunnen zijn verwezenlijkt. Vorig jaar herfst demonstreerde een ander in elektro nica gespecialiseerd bedrijf een sy steem, waarbij door middel van de lichtbundel van de laser, beelden van één bij anderhalve meter op een wand- scherm werden geproduceerd, HUISKAMERCOMPUTER De huiskamer-elektroniica zal echter niet to-t het amusement beperkt blij ven. De president-commissaris van de RCA, David Sarooff, ziet het huidige tv-toestel vervangen door een tv-wand- scherm voor allerlei doeleinden. Met behulp hiervan zal de huisvrouw tal van dagelijkse bezigheden kunnen af handelen. Indien zij op een knop drukt zal zij bijvoorbeeld de uitgestalde goe deren in een warenhuis kunnen bekij ken en haar keuze maken. Door op een andere knop te drukken kan zij haar bestelling plaatsen, terwijl een computer het benodigde bedrag van haar bankrekening zal aftrekken. Electro-home Ltd. in Canada heeft a) een prototype van een dergelijk ap paraat gebouwd, waarbij alle bedie ningsorganen en onderdelen in een ron de houten kast met een doorsned-e^van één meter twintig zijn ondergebracht HUISBIOSCOOP Een van de meest belangwekkende mogelijkheden, welke aan de video bandopname techniek is verbonden, ligt op het gebied van de huisbios coop. Als u er een camera en een microfoon bijkoopt kunt u zelf ge luidsfilmbanden" maken, die u ter stond op uw televisie-ontvanger kunt afspelen. In tegenstelling tot film ver eist de band geen omslachtige be werking en hij kan steeds opnieuw worden gebruikt, net zoals de huidi ge geluidsbanden voor taperecorders. Er staan reeds cassettes met speel films op stapel, die op een standaard televisiescherm kunnen worden afge draaid. De mogelijkheden, welke door al deze nieuwe ontwikkelingen aan de moderne mens worden geboden zijn welhaast onbeperkt. Zo verwacht men televisie-ond-erwijs- apparatuur, die in de kamers van stu derende kinderen zal kunnen wor den geplaatst en die geschikt zal zijn voor het opvragen van informa tie, o-mdait zij onder meer met de zo gemakkelijk te weten, wat we nu precies prettig vinden en wat niet. Hiermee moeten we wel rekening hou den bij het vormen, van onze verwach tingen. Verkeren we niet zelf soms in twijfel of b.v. ons bezoek een prettige verrassing zal zijn of een mogelijke extra-belasting in een toch al overbe zet leven T Zou een geschenk, dat we zo van harte graag zouden willen ge ven soms een drukkend gevoel van verplichting kunnen oproepen f Allerlei overwegingen en natuurlijk ook wel eens een zekere- traagheid (doch zijn wij daar zélf altijd, vrij vanf) kunnen maken dat onze ver wachtingen teleurgesteld, worden. Durven we echter eenvoudig vragen en overleggen, dan geven we ook de an der vrij baan op zijn beurt verzoeken te doen en bezwaren te opperen, waar door we bij wederzijdse goede wil een prettige open verhouding scheppen. JETTY plaatselijke bibliotheek is verbonden. Heit klinkt allemaal nog wat ver weg en toekomstige ontwikkelingen dragen nu eenmaal gemakkelijk de Jules Verma-sfeer. Vele ingewikkelde of juist zeer simpele apparaten, welke u in 1975 zult gaan kopen, al dus het artikel in „Het Beste", bevin den zich thans reeds in het ontwerp stadium. De ellende begint meestal met neus» verkoudheid. Wat helpen kan: onder de douche wisselend de warme en koude kraan opendraaien en tijdens het bad de huid schuieren met een massageborstel. Dat bevordert een goe de doorbloeding van de huid. Vitami ne C bij de hand houden. Gaat u toch snuiven, dan wil een zeer warm voet bad vaak het kwaad nog in de kiem smoren. Dit bevordert namelijk ook da circulatie in de omgeving van het neusslijmvlles. Maar wordt u nochtans neusverkouden, dan zijn huismiddeltjes algemeen bekend de enige rem men op de ontwikkeling van wat een heel nare kou kan worden. Ze helpen soms óók wel! Blijft na de crisis uw neus verstopt en krijgt de aandoening een chronisch karakter dan zoudt u er goed aan doen de... tandarts eens te raadple gen. Niet zelden is dit namelijk een gevolg van een ontsteking in de mond holte. Soms intussen zijn de nawee- en van een zware verkoudheid ernsti ger. Dan natuurlijk naar de dok ter! I Ieder mens leeft met een serie opvat tingen die hem normaal en vanzelf sprekend voorkomen, omdat hij nu eenmaal gewend is ermee te leven. Daarop baseert hij dan ook hetgeen hij of zij van anderen verwacht. Doch dan kan opeens blijken, dat er ook nog an dere opvattingen leven, dat aan de on uitgesproken verwachtingen ten enen male niet voldaan wordt. Dit leidt dan tot verbazing en teleurstelling en, als we wat prikkelbaar van natuur zijn, tot ergernis. We kunnen nu twee paden inslaan. In een min of meer verontwaardigde toe stand is het voor veel mensen moeilijk met een vriendelijk verzoek voor de dag te komen. Ze willen niet „vragen", om dat ze vinden dat de ander het zó wel weet. Dit echter is lang niet altijd het geval. Vooral jonge mensen hebben er dik wijls weinig erg in als ze een ander op de een of andere manier wat overlast aandoen. Worden ze erop gewezen, dan zullen ze misschien wel even reageren alsof onze opmerking wat „overdre ven" was, maar meestal zullen ze toch aan een billijk verzoek wel gehoor ge ven en spoedig al niet beter weten of het hoort zo. Stuiten ze echter bij ons op een geër gerde, onvriendelijke stemming, zon der dat ze de oorzaak begrijpen, dan zal dat de verhouding stellig niet ver gemakkelijken en hun onverschillig heid slechts vergroten. Hoe minder we wederzijdse ergernis sen laten inwortelen, zonder tot een gesprek en tot overleg te durven ko men, hoe meer gespannen de toestand wordt en hoe gemakkelijker er ruzie ontstaat. Het is voor een ander ook niet altijd In zekere kringen staan we bekend als een „dropetende natie". Daar hoeven we ons trouwens helemaal niet voor te schamen, drop is tenslotte geen LSD. Ik denk dat maar weinigen van ons vol overtui ging en eerlijk kunnen zeggen, dat ze als kind nooit drop hebben gegeten, want vele tientallen jaren geleden was drop ook al „in". Het bijzon dere is echter, dat drop als snoep het tot nu toe gewonnen heeft van alle andere vaak verleidelijk verpakte snoepjes en dat het ook door volwas senen nog steeds wordt ge waardeerd. Drop is niet alleen smakelijk, maar het verkwikt en is te vens dorstlessend. Weet u wel dat er in zoute drop geen ge woon keukenzout zit, maar salmiakzout, zodat zelfs zij, die een zoutarm dieet moeten houden gerust zoute drop mo gen eten? Voorts hebben alle soorten drop geneeskrachtige eigenschappen. Dat in vele medicijnen tegen hoest drop wordt verwerkt, is bekend ge noeg. Maar weet u ook dat maagklachten er soms door worden opgeheven? Wat is drop eigenlijk? Het be vat naast hoogwaardige voe dingssuikers als riet- of biet suiker een glucose, blokdrop is het zoetmakende en aroma tische extract van de zoet houtwortel, een sinds voorhis torische tijden bekende sub tropische plant. De wortels worden verzameld en gesne den, met water uitgekookt en het verkregen extract wordt ingedikt tot een glanzend zwarte massa. Het vormt de grondstof die in de dropfa- brieken wordt verwerkt. Ara bische gom is een eetbare en voedzame plantengom, afkom stig van de in de tropen groei ende gomboom. We kunnen onze kinderen met een gerust hart af en toe wat drop geven, want de grond stoffen ervan staan zowel on der controle van de Waren wet als van het Centraal In stituut voor Dropverwerkende Industrie in Amsterdam. U weet wel dat u er tegenwoor dig geen zwarte tanden meer van hoeft te krijgen, want de bruine drop „geeft niet af". Maar velen blijven toch de voorkeur geven aan de zwarte en hebben er echt wel een extra keer tanden poetsen voor over. Ofschoon dit model van LINDA LU onschuldig aandoet, heeft het toch de naam ,Jlomantica" gekregen. Het is dan ook een bijzonder feminin romantisch model, waarbij de vrouwelijkheid nog wordt geaccentueerd door de smalle bloemetjeskant. Materiaal; nylon; kleuren: bleu, rose, viola en champagne; maten: 40 t.m. 48. Dit is de tijd va» de lichte (en ook wei van de zware) verkoudheden, de lopende neuzen en dergelijke kleine ongesteldheden die, al bedreigen zij de gezondheid niet ernstig, bijzonder hinderlijk en vervelend zijn. Daar, te gen de virusinfectie die de gewone huis-, tuin- of keukenkou veroorzaakt, nog altijd geen kruid gewassen is, moet men trachten de kwaal te voor komen. Voorkomen is trouwens altijd beter dan genezen. Bermuda-pyjama: Lijfje en broekje zijn aan één stuk, afge zet met rose randenHet fantasie-bloemmotief van de stof is in rose en beige, (Tergal), Links: „Bermuda" nachthemd van crêpe met fantasieranden. Rechts: een kanten duster met goudgalon afgezet. (Materiaal: TergalJ 'C '-il/Oif Dan zou u dus zijn overgegaan naar de kleine groep vrouwen n'ets meer te wensen heeft. Wij hopen het niet voor u, f i-W?ïï want dan bent u te beklagen, hoe vreemd en ongerijmd het 'MjplByook klinkt. Laten we 0111 te beginnen maar aannemen, dat 11 f. J* voor Kerstmis nog wel het een en ander op uw verlanglijstje ■PPs? 4 hebt staan. Vergeet dan niet dat „nachtgoed" op het ogen- f blik een veelgevraagd artikel is en mede daarom door de v? j, frabrikanten in een grote collectie wordt gebracht. Volgens jj| aansluitend maillotachtige „nachtpakken" veelbelovend. Je -iBl W I J JK 8 kunt je er met voeten en al in opbergen. Heerlijk warm "V IfH t ff filÉf ^US V00r W'e no® n*et over eeu verwarmc'e slaapkamer be- !ifljiy 1 - yPt®schikt. De nachtponnen hebben hun tijd ook nog lang nie' *J*" gehad. De ponnenmode is zelfs op het ogenblik nogal ge varieerd: sportief-strak als een lang herenoverhemd, of ro ,j<'. mantisch met ruches en strikjes. Uw keuze zal afhangen vai WsJ? Ai %mÊÊÊÊ%ÊSk uw innerlijke gesteldheid, of u romantisch of streng zakelij' SklÉtfBBÊlP bent aangelegd. Ofschoon... misschien spreekt de smaak ei (}e mentaliteit van uw man op dit punt ook nog wel een Klassiek nachthemd met bovenstukje woordje mee. In ieder geval geven bijgaande foto's een paar van grove kant (Materiaal Obtélsuggesties voor het doen van een „verantwoorde keuze", t

de Vrije Zeeuw | 1967 | | pagina 11