PROVINCIAAL NIEUWS Aan alle mensen die werken in een bloemenwinkel, discoshop, boekhandel, fotohandel, ijzerwinkel Groene Betaalcheques zijn gedekt door bankgarantie. Betaalpas Betaalcheques de moderne, veilige manier van geld ontvangen. Aan alle mensen die wel eens bloemen kopen of grammofoon platen, boeken, foto-artikelen ioe-het-zelf-benodigdheden. Ook zonder geld-op-zak kunt u spontaan een aanschaf doen! Betaalpas Betaalcheques de moderne, veilige manier van geld uitgeven. Scheepsbrand na aanvaring voor Vlissingen Lezers, die schrijven Weekmarkt op gedempte Heerengracht Moordenaar van vier jongens krijgt levenslang Terneuzen Breskens Cadzand Kioosterzande Oost burg Sas van Gent Sluis Middelburger in België veroordeeld Zaterdag 16 december 1967 DE VRIJE ZEEUV Pagina 3 „Bokspringers" van Ek van Zanten voor het Zuidersportpark Dit kunstwerk, hetwelk dezer -dagen in het Zuidersportpark zal worden geplaatst, bevindt zich momenteel in twee verschillen de groottes in onze gemeente. De „bokspringers" gaan de omgeving van het sportpark ver fraaien. Momenteel zijn ze tijde lijk opgeborgen in de gemeente lijke remise. Hoewel de grootte van het beeld opvalt in tegenstelling tot het bijna niet in het oog lopende beeldengroepje aan het begin van de Molendijk, zal het op een sok kel worden geplaatst. Aangezien deze nog niet gereed was, is er enige stagnatie ont staan. Het zal dus nog even du ren, voor de wandelaars kennis kunnen nemen van het tweetal bronzen „bokspringers". Voor hen die belangstelling hebben voor bronsplastieken en kennis willen nemen van de be wuste „bokspringers" in minia tuur, bestaat hiervoor de gele genheid. Er is n.l. een tentoonstelling ingericht in Galerie J'34, waar plastieken van Ek van Zanten, de vervaardiger van de „bok springers", te zien zijn. In 1966 debuteerde deze kun stenaar op Sonsbeek met „Dame in stoel". Hij verwierf in hetzelf de jaar de „Prix de Rome". In 1963 werd zijn werk be kroond met de kultuurprijs van de stad Hilversum. Dat Ek van Zanten geen onbe kende is, blijkt uit de opdrachten welke hij verkreeg, o.a. een grote plastiek voor het gemeentelijk drinkwaterleidingbedrijf de „Beërénplaèt" te Rotterdam en een Opdracht voor een groot beeld, eveneens in miniatuur in de Galerie aanwezig, voorstel lende twee dijkwerkers, bestemd voor de Nederl. ambassade te Washington. Verder zijn op deze tentoon stelling schilderijen en ander werk te zien van zijn echtgenote Annemarie van ZantenEilers. Chef-kok van „Bachten Dieke" voor de finale naar de RAI De chef-kok van „Bachten Dieke", de heer Willy van den Berge, zal op vrijdag 5 januari a.s. uitkomen in de finale van „De Zilveren Koksmuts" in het RAI-congrescentrum te Amster dam. Deze aanwijzing voor de fi nale geschiedde door een jury na een selectie aan de hand van uit alle delen van Nederland inge zonden werkstukken. Deze jaarlijkse wedstrijden worden georganiseerd door de N.V. Maggi's Produktenmij. te Amsterdam. Er zijn diverse fraaie wisselprijzen en geldprij zen aan verbonden. In de mid daguren wordt de deelnemers en hun gasten een ontspanningspro gramma aangeboden, hetwelk onder leiding staat van Fred Kaps, terwijl de regie in handen is van René Sleeswijk revue. Tij dens dit programma worden ook de prijswinnaars bekendgemaakt. Grote belangstelling voor jeugdkerstfeest Voor de gisteren in onze edi tie aangekondigde kerstviering voor de jeugd op 19 december a.s. in de Goede Herderkerk be staat grote belangstelling. Mevr. Veraartvan Vliet, secretaresse van de Terneuzense jeugdraad, deelde mede, dat er reeds 400 aanmeldingen binnen zijn. Men rekent nog op meer. Men kan zich alsnog aanmelden. Sanering gaat gepaard met krotopruiming Er wordt de laatste jaren in en om Terneuzen veel gebouwd. Maar aangezien de binnenstad op meerdere plaatsen dringend sanering behoeft, moet er ook nog veel gesloopt worden. Bij sanering behoort nu eenmaal krotruiming en men is er reeds druk mee bezig. In de Dekkerstraat zijn de „krotten" jaren achtereen be woond geweest; er zijn kinderen opgegroeid tot levenslustige be woners van onze goede, ouwe trouwe stad. De sanering komt Gemeentebegroting komt maandag in behandeling De gemeenteraad van Breskens zal op maandag 18 december de begroting voor 1968 behandelen. B. en W. spreken er hun voldoe ning over uit, dat de post onvoor zien kon worden opgevoerd tot 17.729 hetgeen ruim 4 per in woner betekent. Deze verhoging kon dank zij de verhoging uit het gemeentefonds tot stand worden gebracht. De batige sloten van de kapi- taalsdienst bedragen per 1 jan. 1968 50.000 waaraan moet wor den toegevoegd het batig saldo van het jaar 1967. Hieruit zullen in 1968 diverse uitgaven worden gefinancierd, zoals aanschaf pers luchtmaskers voor de brandweer; herbestratingen; mechanisatie openbare werken; schoolmeube- len, enz. Daarna resteert nog een bedrag van ƒ25.000. De vermindering van het ge bruik van het badhuis en de stij gende utigaven hebben het colle ge tot de conclusie gebracht dat het badhuis per 1 januari 1969 kan worden opgeheven. De sanering van de bloemen- wijk nadert zijn voltooiing, waar op sommige plaatsen bepaald niet te vroeg. Wij maakten deze week bijgaan de foto van de Dekkerstraat. Het lijkt alsof een vijandelijk vliegtuig er zijn alles vernielen de last heeft laten vallen. Ge lukkig is dat niet zo. Van de zijde van gemeente' werken is men druk in de weer om het werk te voltooien. Wan neer de zaak hier is afgewerkt, komen enkele straatjes op het oude „Java" aan de beurt en dan wordt ook daar een begin ge maakt met de aanleg van een nieuw stuk Terneuzen. En wie de laatste dagen een kijkje heeft genomen bij de Schependijk, heeft kunnen con stateren, dat de slopingswerk- zaamheden zich daar op een an. dere manier voltrekt. De bomen worden er gerooid om straks plaats te maken voor nieuwe wegen die nodig zijn met het oog op de kanaalwerken. Het was er koud en kil en mistig en het ge heel bood een troosteloze aan blik. NAAM VAN DE BANK 0000 - No. A 000000 BETAAL TEGEN DEZE CHEQUE AAN. MWM, B.M. de Vries MAXIMUM GARANTIE 5G,. 912345675 *BÏ ovmojraaosaah Betaalcheque gegarandeerd betaalmiddel, met als controle de bijbehorende Betaalpas (zie elders op deze pagina).. Betalen met Betaalcheques betekent zeker heid. De gezamenlijke Nederlandse banken hebben een nieuw, veilig systeem ontwik keld: (de groene) Betaalpas en Betaal cheque. De banken garanderen uitbetaling van elke Betaalcheque tot f 50,-. U bent dus zeker van de betaling. U kent toch al het handige boekje over deze nieuwe bank- service? Vraagt u er anders vandaag nog een bij het bankkantoor in uw buurt na een 20-jarige exploitatie van noodwoningen zal worden afge sloten. De snelle voortgang van het bejaardencentrum maakt het mo gelijk dat reeds in het begin van 1968 dit centrum in gebruik zal zijn genomen. Het college wil bij de officiële ingebruikneming een passend geschenk aanbieden. Voor andere kapitaalsuitgaven zullen te zijner tijd voorstellen worden gedaan. Het gaat hier o.m. om de aanleg van een zwem bad en een jachthaven; asfalte ring Westlandstraat en uitbrei ding zuiveringsinstallatie. Het college overweegt het in stellen van een woonforensenbe- lasting. Van groot belang voor Bres kens zijn verder de volgende punten: het op deltahoogte bren gen van de waterkering langs de handelshaven; strandafslag en aanslibbing; bedreiging sport veldencomplex door de voorge nomen uitbreiding van de veer haven. Aangaande de visserij merken B. en W. op dat ondanks het weg vallen van de haringvisserij ge constateerd kan worden dat de aanvoer op de vismijn is toegeno men, hetgeen mede een gevolg is van de goede outillage van de Breskense vissersschepen. De op brengst van mijnrechten per 25 november 1967 bedroeg 108.860. Per gelijke datum in 1966 bedroe gen de mijnrechten 82.980. Aan ir. Bruijnooge te Schoon- dijke is opdracht gegeven een ontwerp te maken voor de ver bouwing van de vismijn en het aanbrengen van koelcellen. Drank- en horecawet toegelicht In hotel „De Wielingen" te Cadzand had dezer dagen een vergadering plaats van belang hebbenden bij de nieuwe drank en horecawet uit de gemeenten Cadzand, Retranchement en Nieuwvliet. De nieuwe wet werd toegelicht door drs. A. W. Merk, secretaris van het horecabedriif- schap, en door de heren J. Mer- tens en A. de Rijke van de Ka mer van Koophandel. Het besprokene gaf aanleiding tot het stellen van talrijke vra gen. Aan het einde van de goed bezochte vergadering bood bur gemeester J. A. Leenhouts de sprekers een boekenbon aan. Hij sprak de hoop uit dat de beto gen zouden bijdragen tot een juiste toepassing van de wet. Kringvoorzitter Z.L.M. ongerust over kanaalplannen De kring Hulst van de Z.L.M. vergaderde deze week in hotel „De Linde" te Kloosterzande. Voorzitter J. W. Scheele gaf in zijn openingswoord uiting aan zijn ongerustheid over de toe komstige kanaalplannen, die nog niet te overziene consequenties voor de agrarische bevolking kunnen hebben. De tijd dat het in het land van Hulst met de rust is gedaan, lijkt niet vèr af, aldus de heer Scheele. De Antwerpse kanaalplannen die met het oog op de belangen van die Belgische haven wel door gang zullen vinden, vormen een dreiging voor de landbouwende bevolking in dit deel van Zeeuws- Vlaanderen. De voorzitter noem de in dit opzicht het toekomst beeld niet rooskleurig. De heer Scheele sprak ook over de E.E.G. Hij was tamelijk pes simistisch en zette bij verschei dene onderdelen van het E.E.G.- beleid vraagtekens. Het is tussen de aangesloten landen nog lang geen koek en ei. De voorzitter wees in dit ver band op de politiek betreffende het vlas. Er was een tijd, zo stelde hij vast dat wij hier bloeiende vlasindustrie hadden, maar wat is er gebeurd? De vlasindustrie in Frankrijk is omhooggevlogen, maar dat is geschied ten koste van Nederland en België. De algemeen secretaris van de Z.L.M., de heer mr. E. Wage uit Goes, sprak daarna over de inte gratie van de Brabantse land- bouwmaatschappij en de Z.L.M. Oudheidkundig bodemonderzoek in Oostburg en Sluis De rijksdienst voor het oud heidkundig bodemonderzoek te Amersfoort heeft archeologische verkenningen in Oostburg en Sluis gedaan. Bij het graven van een berm- sloot langs de te verbeteren weg van Oostburg naar Zuidzande is men gestuit op de overblijfselen van een 14e-eeuwse veldoven. De onderste lagen stenen verkeer den nog in een ongebakken klei- toestand. Het formaat van de te bakken stenen bedroeg 28 x 14 x 7 cm. De aannemersfirma Leen houts uit Sluis, belast met de aan leg van de nieuwe weg, verleen de alle medewerking bij het ver richten van enkele opmetingen. In de afgelopen zomer zijn te Sluis op een perceel grond in het uitbreidingsplan van de tegen woordige begraafplaats (grenzen de aan het kasteelterrein van Sluis) enige proefsleuven gegra ven, die weliswaar niet het be oogde resultaat hebben opgele verd, maar die achteraf interes sante vondsten aan het daglicht hebben gebracht. Alvorens de sleuven in oktober machinaal te dichten, werden enige grote af valputten nader onderzocht. Een van de afvalputten bleek een met zwaar eiken scheepshout afge zette mestvaalt of iets van dien aard te zijn. Het van een schip afkomstige hout bestond uit dik ke, van gleuven en groeven d.# Vriest 912345675 Betaalpas om even te laten zien als u met een Betaalcheque (zie elders op deze pagina) contant betaalt. De gezamenlijke Nederlandse banken bie den u een nieuwe service: de (groene) Betaalpas en Betaalcheques. Samen ver vangen ze contant geld. U kunt er vrijwel alles mee betalen. Wilt u ook gebruik maken van deze gemakkelijke manier van betalen? Als u een bankrekening hebt kunt u Betaal pas en Betaalcheques aanvragen bij uw eigen bankkantoor. En als u geen bankre kening hebt? Dan moet u er beslist een openen; een kleine formaliteit. Ook u komt dan in aanmerking voor een Betaalpas en Betaalcheques., Loopt u eens binnen bij een bankkantoor in uw buurt. Er ligt een handig boekje voor u klaar over deze prachtige, kosteloze service. voorziene balken, nu als palen gebruikt, waarachter brede plan ken als putwand waren aange bracht. In de ca. 1 meter dikke afvallaag van de mestvaalt werd een grote hoeveelheid ceramiek aangetroffen uit het einde van de 15e of het begin van de 16e eeuw. Het betreft onder meer fraaie majolica, borden met graffito- versiering of met beschildering en ander interessant sier- en ge- bruiksaardewerk. Het merendeel van de vondsten bestaat uit scherven die voor een gedeelte samengevoegd zullen worden tot vrij volledige potten, borden, enz. Tussen de vele vondsten bevin den zich ook enkele nagenoeg hele voorwerpen. Het scheeps hout dat vermoedelijk uit de 15e eeuw dateert, is zorgvuldig ge borgen en verpakt. Na te zijn op gemeten en getekend, zal het eikehout waarschijnlijk worden bestemd voor het jaarringen on derzoek. Verdronken Bij het werk van een in aan bouw zijnde nieuwe brugpijler in Sas van Gent is vrijdagmorgen de 58-jarige P. Brouwer verdron ken. Collega's van de heer Brou wer misten de man op een gege ven ogenblik, nadat zij hem kort tevoren nog aan het werk had den gezien. Later heeft de rijkspolitie te water het lijk opgedregd. De heer Brouwer was gehuwd en vader van vijf kinderen. Openbare verkoping Ten overstaan van notaris A. J. Herdink uit Sluis werd in het openbaar verkocht een woonhuis in de Brugstraat. Koper werd de heer J. de Regter uit Bres kens voor een bedrag van 18.551 gulden. Voor de boulevard van Vlissin gen zijn gisteravond tegen acht uur een Frans en een Liberlaans schip met elkaar in aanvaring ge komen. Na de aanvaring brak brand uit. De bij de aanvaring betrokken schepen zijn de Amerikaanse bulk carrier „Globe Traveller", 15148 brt., afkomstig uit New York en de Noorse tanker „Tigre", 26568 brt. De vlammen zijn inmiddels gedoofd. Naar het zich laat aanzien heeft alleen 'n hoeveelheid olie gebrand die op het water lag. De Amerikaan was op weg naar Antwerpen, de Noor voer naar zee. Volgens deskundigen in Vlissin gen is de aanvaring bijzonder goed afgelopen. Voor zover bekend zijn er geen slachtoffers gevallen. De „Globe Travelier" heeft flin ke kopschade, de „Tigre" een gat in de zij, waardoor het restant olie (de tanker was ongeladen) naar buiten stroomde en even heeft ge brand. Op de plaats van het ongeluk Naar aanleiding van het schrij ven in uw dagblad onder de ru briek meningen van een lezer, waarin de laatste tijd nogsi wordt geschreven over het dem pen van de Heerengracht met het doel deze te bestemmen voor parkeerruimte en eventueel speelgelegenheid voor de kinde ren en om het publiek dichter bij het centrum van Terneuzen te brengen, meent het bestuur Markt-, Straat- en Rivierhandel afd. Zeeuws-Vlaanderen hierop te moeten inhaken met het oog merk de weekmarkt die 's woens dags op de Markt wordt gehou den, te verplaatsen naar de even tueel gedempte Heerengracht. De reden is dat de weekmarkt in Terneuzen een kwijnend be- De rechtbank te Gent heeft donderdag een Nederlander, af komstig uit Middelburg, veroor deeld tot 15 maanden gevangenis straf, een boete van 450 gulden en een rijverbod van 6 maanden. Hij werd ervan beschuldigd in oktober bij Gent, rijdend onder invloed, een verkeersongeluk te hebben veroorzaakt waarbij een Belg om het leven is gekomen. De rechtbank te Tongereij ver oordeelde 'n Nederlander tot een maand gevangenisstraf en een boete van 15.0 gulden. Deze had enige tijd geleden tijdens een wie lerwedstrijd ruzie gekregen met een omstander, die hij met een fietspomp te lijf wilde gaan. De fietspomp werd hem uit de hand geslagen, kwam tussen een groep renners terecht en veroorzaakte een grote valpartij, waarbij ver scheidene gewonden vielen. BRAND IN RIJWIELFABRIEK Vrijdagmiddag om kwart voor vier is brand uitgebroken in de kleurenafdeling van de N.V. Ga zelle rijwielfabriek te Dieren. De kostbare -apparatuur ging voor een groot gedeelte verlo ren of werd ernstig beschadigd. De bedrijfsbrandweer en de drie brandweerkorpsen uit de ge meente Rheden konden het vuur na een uur localiseren. Het is waarschijnlijk dat in de produk- tie van gekleurde fietsen enige stagnatie zal ontstaan, Jioewel men nog wel een tussenvoorraad heeft. De brand is vermoedelijk ontstaan door het overspringen van een vonk. De schade is nog niet bekend, maar zal naar schatting meer dan 100.000 gul den bedragen. Het verkeer tus sen Arnhem en Dieren onder vond veel hinder van de rook ontwikkeling tijdens de brand. opereerden zes slepers, een vaar tuig van de havendienst en de red dingboot. Men overweegt de „Globe Tra veller" naar Antwerpen te versle pen. staan lijdt. De Markt ligt op het ogenblik hij zonder geïsoleerd: er komt vrijwel geen doorgaand verkeer meer over de Markt en wat er nog komt, ziet geen kans zijn auto of bus ergens in de buurt kwijt te geraken. Er is wel ruimte bij de watertoren, maar wie weet dat? En juist dat verkeer is erg belangrijk voor een markt, daar vrijwel elke markt voor 60 zijn bestaan vindt in het aantrekken van vreemdelingen. U kunt het zien in de volgende plaatsen, die juist op marktdagen een bloeiend vreemdelingenverkeer tot stand hebben gebracht, o.a. in Axel, Hulst, Oostburg, Middelburg, Goes en Zierikzee. Uiteraard profiteren ook de gehele mid denstand en horecabedrijven hiervan. En dit lijkt ons een te ver- wtzenlijken plan, daar de Hee rengracht op een knooppunt van wegen ligt. Misschien kunnen B. en W. van Terneuzen ook aan deze suggestie aandacht schen ken, daar het voor de kooplie den en voor de gemeente, voor het publiek en voor alle omlig gende winkelstraten van groot belang is, ook de weekmarkt in Terneuzen eenzelfde belangrijke plaats te laten innemen als in de andere plaatsen van Zeeland. De 21-jarige slagersleerling Jürgen Bartsch is gisteren in Wuppertal tot levenslange dwangarbeid veroordeeld wegens moord op vier jongens. Bartsch had tijdens het proces bekend dat hij van 1962 tot 1966 de jongens, die in leeftijd vari eerden v*n acht tot 13 jaar, naar een verlaten mijnschacht had ge lokt, waar hij zich aan hen ver greep en hen met scheermessen, touwen, spaden en slagersmessen doodmartelde. Hij kon gearresteerd worden, toen hij zijn vijfde slachtoffer ge bonden in de mijnschacht achter liet met de bedoeling hem na etenstijd te vermoorden. De jon gen wist echter met een bran dende kaars zijn boeien te ver breken en de politie te alarmeren, die in de schacht de stoffelijke resten van de vier andere slacht offers vond. Bartsch was pas 15 jaar, toen hij zijn eerste moord pleegde op de achtjarige Klaus Jung. Drie jaar later doodde hij de 11-jarige Ulrich Kahlweiss en de 13-jarige Peter Fuchs en vorig jaar werd de 11-jarige Manfred Grassmann aan de lijst van slachtoffers toe gevoegd. De rechtbank veroordeelde Bartsch tot de maximum-straf, nadat deskundigen hadden ver klaard dat Bartsch weliswaar sa distische neigingen bezat, maar toch volledig toerekeningsvatbaar was.

de Vrije Zeeuw | 1967 | | pagina 3