Foto's van Griekse koning worden weer opgehangen MUL Paul Doumerbrug in Hanoi ernstig beschadigd door bombardementen Gewapende opstand in Algeriè neergeslagen de Gasverwarming Britse vliegtuigen in zee gestort DEENSE RE6ERING VERLIEST PAUS PAUS WIL 1 JANUARI ALS DAG VAN DE VREDE INSTELLEN" Grensincident tussen Suriname en Guyana HET WEER ZATERDAG 16 DECEMBER 1967 24e Jaargang No. J O Cj Terug in Griekse ambassade Gesprekken met Washington en Athene Politieactiviteit in Athene Griekse troepen uit Cyprus terug AMERIKAANS VLIEGTUIG VERMIST Ruim driehonderd Duitse tanks voor Belgisch leger Hanoi: Amerikaanse vliegtuigen neergeschoten De bestands- Plan-Leber neemt eerste parlementaire horde KOLENDAMP VERGIFTIGING transplantatie mislukt Bomaanslag in voorstad van Parijs Prijs op hoofd Amerikaans sergeant Weerbericht Hoogwater Zon- en Maanstanden Frank, bij abonnement: TERNEUZES Directeur-Hoofdredacteur: I, van de Sande Telefoon: 01150—2073 Gironummer: 38150 Redactie- en Administratie-adres: Smidswal Abonnementsprijs ƒ8,per kwartaal; per maand 2,70. Losse nummers 13 cent. DE VRUE ZEEUW Uitgeefster N.V. v/h Firma P. I. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 16: ct.; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. Op last van de Griekse rege ring moeten de foto's van koning Konstantijn weer op hun plaats worden gehangen in alle open bare gebouwen, ministeries, ban ken enz. te Athene en Saloniki. Sinds donderdagochtend was men begonnen met het verwij deren van foto's van de soeve- Midden in de nacht heeft ko ning Konstantijn gisteren de vil la van de prins van Hessen in Rome verlaten om terug te ke ren naar de Griekse ambassade. De soeverein, koninign Anne- Marie en hun twee kinderen Alexia en Paul waren donder dagavond laat met prins Irene van Griekenland naar villa Po- lissena gegaan, het Romeinse verblijf van de prins van Hessen. Kort na twee uur 's nachts is de koning in de Griekse ambassade teruggekeerd. De kinderen zijn in de villa achtergebleven. In villa Polissena heeft de ko ning de Amerikaanse ambassa deur Frederick Reinhart ontvan gen. De terugkeer van de koning naar de ambassade heeft de ge ruchten doen toenemen, volgens welke een „verzoening" tussen de soeverein en de „kolonels" mogelijk zou zijn. Koning Konstantijn heeft uit de Griekse ambassade in Rome telefoongesprekken gevoerd met leden van de Amerikaanse rege ring en met vertegenwoordigers van het militaire bewind in Athene, aldus een zegsman die toegang heeft gehad tot de Griekse ambassade. Volgens de zegsman werd het gesprek met Athene gekenmerkt door gematigheid. Waarnemers in Rome sluiten de mogelijkheid niet uit dat ko ning Konstantijn terug zal keren naar Athene, maar menen dat de koning in elk geval eerst naar Kopenhagen gaat. Ook in de Griekse hoofdstad deden vrijdag geruchten de ron de, dat de militaire machtheb bers aldaar de deur van een te rugkeer van de vorst openhou den. Op grond van de jongste ont wikkelingen doen intussen in Rome en Athene geruchten de ronde dat er wordt gewerkt aan de terugkeer van koning Kon stantijn naar Giekenland. De ko ning heeft donderdagavond in de villa van prins Hendrik van Hessen een ontmoeting gehad met de Amerikaanse ambassa deur in Rome, Frederik Rhein- hardt. In politieke kringen ver moedt men dat Rheinhardt een ooging heeft gedaan tussen de koning en de regering in Athene te bemiddelen. Welingelichte bronnen in Ro me twijfelen er niet aan dat de Verenigde Staten en Engeland hun invloed op de regering in Athene aanwenden om een te rugkeer van Konstantijn moge lijk te maken. Verscheidene politici zijn door de Atheense politie opgebracht en verhoord. Onder hen bevin den zich G. Mavros, oud-minis ter van economische zaken in de regering-Papandreoe en oud gouverneur van de bank van Griekenland; J. Papagheorghioe, oud-directeur van 't blad „Athe- naiki". en C. Rallis, oud-minis ter van voorlichting. Van welingelichte zijde is ver nomen, dat ook verscheidene hoge paleisfunctionarissen zijn gearresteerd. Met het Griekse passagiers schip „Margarita" zijn gisteren ongeveer 1300 Griekse militai ren uit Cyprus teruggekeerd. Het was de tweede groep mi litairen die krachtens het ak- ATHENE: Kolonel George Papa- dorpoulos, de nieuwe Griekse premiertijdens zijn persconfe rentie na de mislukte staatsgreep van koning Constantijn. koord met Turkije van Cyprus worden teruggetrokken. Vorige week maandag kwamen 500 mi litairen in de havenstad Volos aan. Op Cyprus bevonden zich naar schatting 10.000 Griekse militai ren die na afsluiting van het verdrag van Zürich in 1960 op illegale wijze naar Cyprus wa ren overgebracht. Griekenland heeft volgens het verdrag recht op stationering van 960 militai ren op Cyprus. Een begrip voor Erkend Gasfitter Vlooswijkstraat 19 TERNEUZEN Twee „Hunter"straaljagers van de Britse marine zijn gisteren ter hoogte van Fishguard (Wales) met elkaar in botsing gekomen en in zee gestort. Beide toestellen vervoerden een leerling-piloot en een in structeur. Een helikopter slaagde erin twee man uit zee op te pik ken. Met schepen en vliegtuigen werd gezocht naar de twee ver misten. Een Amerikaans marinevliegtuig met veertien mensen aan boord wordt sedert donderdag tussen Anchorage en Junean boven de Yakutat-baai vermist. Schepen van de kustwacht speuren naar overlevenden. De regering in Denemarken heeft vrijdagavond bij een stemming in het parlement het onderspit ge dolven. Premier Krag had de vertrou wenskwestie verbonden aan de goedkeuring van de voorgestelde maatregelen in verband met de devaluatie van de Deense kroon. De premier verklaarde nadat de uitslag bekend was, dat hij buiten gewone verkiezingen zal uitschrij ven, die waarschijnlijk op 23 janu ari van het komende jaar zullen plaatsvinden. De regëring werd met 92 tégen 85 stemmen verslagen op een wetsvoorstel de loonsverhogingen voor de duur van een jaar te be vriezen. De regering achtte dit noodzakelijk na de devaluatie van vorige maand, toen de kroon het voorbeeld van het pond ster ling volgde en met 7,9 procent in waarde verminderde. De regeringscrisis maakt een eind aan de samenwerking in het kabinet tussen sociaal-democra ten en de socialistische volkspar tij. De ministers zullen de lopen de zaken waarnemen tot nieuwe verkiezingen gehouden zijn. JJ Paus Paulus heeft vrijdag „alle mensen van goede wil" opgeroe pen 1 januari voortaan te vieren als „dag van de vrede". Het eer ste deel van paus Paulus' vredes boodschap is gericht tot alle men sen van goede wil op de wereld, het tweede speciaal tot de r.k. bis schoppen en gelovigen. De paus waarschuwt in het eerste deel de mens voor de gevaren die de vre de bedreigen. Ik geloof, aldus paus Paulus, dat ons voorstel de verlangens van de volkeren, regeringen en internationale organisaties die de vrede willen. Het voorstel diende eigenlijk niet alleen van r.k. zij de te komen en het zou de instem ming moeten krijgen van alle ware vrienden van de vrede. Het zóu od vsije wijze gerealiseerd moeten worden en wel ln over eenstemming met het individuele karakter van hen, die zich be wust zijn van de betekenis voor de vrede van de harmonie van alle menselijke stemmen. De kerk, aldus paus Paulus, acht het haar plicht er aan te her inneren dat het noodzakelijk is de vrede te verdedigen tegen de gevaren die haar bedreigen. Tot die gevaren behoorden de mo gelijkheid dat het egoïsme de overhand krijgt in de betrekkin gen tussen de volkeren en de kans dat de volkeren van vele landen, gedreven door wanhoop daar zij hun recht op een menselijk be staan niet erkend zien, zich tot gewelddaden laten verleiden. Paus Paulus sprak voorts over het gevaar van de vernietigings wapens, aan de produktie waar van bepaalde mogendheden enorme bedragen hebben be steed. Bij de monding van de „Oro- noco" aan de rechteroever van de boven Corantijnrivier heeft zich een grensincident tussen Suriname en Guyana voorgedaan waarby de Surinaamse arbeiders van de post hydrologie van het bureau waterkrachtwerken wer den gedwongen te vertrekken, door 7 met automatische wapens uitgeruste Guyanese politieman nen. De Guanese politie nam de jachtgeweren van de Surinaamse arbeiders in beslag en gelastte hen te vertrekken omdat, naar de Guyanese commandant Lloyd Barker zei, de post op Guyanees gebied lag. Reeds op 10 december landde een watervliegtuig met drie Guyanese arbeiders bij de post. Zij verklaarden op zoek te gaan naar een oud kamp. Drie dagen later zette een ander vliegtuig de politiemannen af. Zy zeiden van hogerhand opdracht te heb ben erop toe te zien dat de Suri- namers dé post zouden verlaten. De ploeg van het bureau water kracht is naar het meeteiland in de CorantUn vertrokken. Noordstraat 107 - Tel. 01150-4255 TERNEUZEN 0 Verscheidene belangrijke doelen in Hanoi, waaronder de Paul-Dou- merbrug, zijn donderdag door Amerikaanse vliegtuigen gebom bardeerd, zo heeft een Amerikaan se woordvoerder bekendgemaakt. Donderdag was het voor het eerst sinds 20 november weer mooi weer. De brug is geraakt en ernstig beschadigd. Het is de derde maal dat zij is geraakt. Op 11 augustus en 25 oktober werd zij ook al ern stig beschadigd. De brug, waar over ook treinen rijden, werd na de voorgaande bombardementen her steld. Volgens Amerikaanse ver kenningsvliegtuigen reden er de laatste weken weer treinen over. Zeven „Sam"-raketbases werden donderdag aangevallen, waarvan er vijf buiten gebruik werden ge steld. Bij een luchtgevecht tussen De ministers van defensie van België en West-Duitsland heb ben donderdag in Brussel het of ficiële contract ondertekend voor levering van 334 Duitse luipaard tanks aan België. België krijgt als compensatie voor deze bestelling tot 1970 Duitse bestellingen bij de Bel gische industrie tot een waarde van 325 miljoen gulden. F-4 straaljagers en Migs gingen geen vliegtuigen verloren. Radio Hanoi heeft verklaard dat vrijdag bij Amerikaanse luchtaan vallen twee Amerikaanse toestel len boven Hanoi en een boven Haiphong zijn neergeschoten. De uitzending van het station werd in Hongkong opgevangen. Volgens radio Hanoi werden don derdag zes Amerikaanse toestellen boven Noord-Vietnam neergehaald. De Zuidvietnamese troepen en hun bondgenoten zullen tijdens de komende feestdagen bestandspe rioden van in totaal slechts vier dagen in acht nemen om te ver hinderen, dat de tegenstander van de bestanden gebruik maakt om de voorraden aan te voeren. Vice-president Ngoejen Cao Ky zei in Can To dat met Kerstmis en het Gregoriaanse nieuwjaar het vuren 24 uur zal worden gestaakt en met het Vietnamese nieuwjaar achtenveertig uur. In die perioden zullen ook geen Amerikaanse bom bardementen op Noord-Vietnam worden uitgevoerd. De totale bestandsperiode die de Zuidvietnamezen en hun bondge noten in acht zullen nemen, is min der dan een derde van de perioden van tezamen 13 dagen zoals die vorige maand door de geheime ra dio van de vietcong zijn aangekon digd en de helft van het bestand dat vorig jaar door Zuid-Vietnam In Algerije is in de nacht van donderdag op vrijdag een beperk te gewapende opstand uitgebro ken, die neergeslagen is, zo heeft premier Hoeari Boemedienne vrijdagavond meegedeeld in een toespraak die voor radio en tele visie werd uitgezonden. De pre mier zei dat een „groep avontu riers" de opstand had ontketend om wanorde en anarchie teweeg te brengen. Hy zei niet wie er by betrokken waren. Eerder op de dag had Boeme dienne in een dagorder aan de strydkrachten verklaard dat hy Het plan-Leber tot sanering van het Westduitse verkeer in de jaren 19681972 heeft vrij dag zijn eerste belangrijke par lementaire horde genomen. De bondsraad (senaat) nam het plan met slechts weinig ingrij- pendt amendementen aan. Hoofdpunten van het plan vor men een zwaardere belasting van het goederenvervoer over de weg, verbod voor wegvervoer van bepaalde goederen over lan gere afstand, vermindering van het personeelsbestand bij de Westduitse spoorwegen met 82.000 man en inkrimping van het spoorwegnet met 6500 km. Het debat in de bondsraad werd by gewoond door vertegen woordigers van de Nederlandse regering, die grote bezwaren tegen het plan-Leber heeft. Minister Leber verzekerde de bondsraad dat de regering met de E.E.G. overleg zal plegen over uitvoering van het plan, besloten had de leiding van het Algerijnse leger in eigen hand te nemen. De toespraak van kolonel Boe medienne duurde tien minuten. De premier zei dat de opstand het werk was geweest van „een aantal bloeddorstige figuren". De waakzaamheid van het Alge rijnse volk, gesteund door de vastberadenheid van de regering heeft de aanstichtetrs vernieigd, aldus Boemedienne. Hij zei dat de schuldigen gestraft zullen worden. Zich richtend tot de sol daten zei de premier, dat het hun meest gebiedende plicht was de rebellen in welke vorm ook te bestreden. De opstand had plaatsgevon den in de buurt van Al Affroen, enkele tientallen kilometers ten zuiden van de hoofdstad. Het doel van de „contrarevolutionai ren" was een „broederoorlog" te ontketenen, aldus Boemedienne. Volgens geruchten die in Pa rus de ronde doen zouden leger onderdelen in de buurt van Con- stantine en Orleansville, ten oos ten en ten westen van Algiers, op de hand zün van de afgezette chef van de generale staf, kolo nel Tahar Zbiri. Ook in Kabilië en Aumale zou Zbiri steun van het leger ondervinden. Waar Zbiri zich bevindt is niet bekend. Volgens onbevestigde geruchten heeft hij huisarrest in In Etten-Leur heeft zich gis teren een geval van kolendamp vergiftiging voorgedaan. Toen vrijdagmiddag een op bezoek ko mend familielid zieh toegang tot de gesloten woning aan de A. M. de Jongstraat had verschaft, bleek de 65-jarige H. J. van Oers reeds te zün overleden. Zyn 57 jarige echtgenote, mevrouw Van OersHendrikx, werd in allerül overgebracht naar het Sint Igna- tiusziekenhuis in Breda. Haar toestand is zorgwekkend- Algiers. De kolonel zou volgens welingelichte Algerijnse kringen hebben aangedrongen op het af treden van Kaid Achmed. die sinds enkele dagen leider is van het nationaal bevrüdingsfront, en andere nauwe medewerkers van Boemedienne, onder wie de minister van buitenlandse zaken, Boeteflika, en de minister van binnenlandse zaken Medeghri. De dubbele niertransplantatie, die vorige week zaterdag in het algemeen ziekenhuis in Johan nesburg werd uitgevoerd, is mis lukt. De artsen hebben vrydag bekendgemaakt dat de nier die in het lichaam van mevr. Patsy Clarke was overgeplant, verwij derd is, nadat het orgaan had op gehouden te functioneren. De an dere nier van dezelfde donor, die in het lichaam van Ivan Roscoe was aangebracht, werd reeds kort na de operatie afgestoten. De toestand van beide patiënten is bevredigend. Roscou leeft nu op een kunst matige nier in afwachting van een volgende poging wanneer weer een nier ter beschikking komt. Twee mannen, naar men aan neemt Corsicanen, hebben don derdagnacht een bomaanslag ge pleegd op de woning van Marcel Francissi, Gaullistisch lid van de departementsraad van Ajaccio, in de Parijse voorstad Bougival. De beide mannen kwamen hierbü om het leven. Francissi was op het moment van de bomaanslag niet thuis. en zijn bondgenoten werd vast gesteld. De vietcong heeft een prijs van 750.000 piaster (ruim 22.000 gul den) uitgeloofd voor degene die „sergeant zwarte man" dood of levend aan de vietcong uitlevert. „Sergeant zwarte man" is dg 21-jarige neger sergeant Marvin Murrell die met zijn 17 manschap pen in het dorp Toey Loan ligt. De eenheid heeft reeds 183 vietcongs gedood. In omroepen van de geheime zender van de vietcong is gezegd dat uitlevering van alleen 't hoofd van sergeant Marvin Murrell vol doende is. Murrel is geïrriteerd als men spreekt over de prijs die op zijn hoofd is gesteld en zegt: „Ik ben geen Eichmann, waarom moeten zij de oorlog in het persoonlijke vlak brengen?" Elke keer als de vietcong de prijs (50.000 piasters aanvankelijk) verhoogt, is hij toch wel gevleid. „Het is een teken dat ik hen last bezorgd", zo zegt hij. IETS KOUDER Een oceaandepressie trok vrij dag van het zeegebied ten oosten van IJsland naar Noorwegen, ter wijl een hogedrukgebied zich van Groenland naar het zuidoosten uitbreidde. Tussen deze druksys- temen stroomde met noordweste lijke winden een hoeveelheid koude lucht over de Britse eilan den en de Noordzee in onze rich ting. In deze lucht kwamen boven Schotland sneeuw- en hagelbuien voor. Verwacht mag worden, dat vandaag de voorste begrenzing ons gehele land zal passeren. Daarna dringt een gebied met op klaringen vanuit het noorden op. Daar de aangevoerde lucht gelei delijk onstabieler wordt, kunnen ook enkele buien worden ver wacht, die plaatseiyk in de vorm van hagel zullen vallen. Er biyft vrij veel wind, die naar noord- westeiy ke richtingen draait en da temperatuur ondergaat enige da ling. medegedeeld door het K.N.M.I. ta De Bilt. geldig tot hedenavond. Enkele buien Verspreide opklaringen, afge wisseld door buien met kans op hagel maar aanvankelijk in het zuiden van het land nog enige regen. Matige tot krachtige, langs de kust tydeiyk harde wind ruimend van west naar noordwest. Iiets lagere temperaturen. ZATERDAG 16 DECEMBER v.m. r..m. Breskens 1.13 1.29 Terneuzen 1.49 2.05 Hansweert 2.23 2.39 Walswoorden 2.22 2.38 ZONDAG 17 DECEMBER v.m. n.m. Breskens 1.48 2.06 Terneuzen 2.24 2.42 Hansweert 2.58 3.16 Walsoorden 2.57 3.15 MAANDAG 18 DECEMBER v.m. n.m. Breskens 2.24 2.45 Terneuzen 3.00 3.21 Hansweert 3.34 3.55 Walsoorden 3.33 3.54 ZON MAAN op onder op onder Dec. 16 8.42 16.29 15.34 8.41 17 8.43 16.29 16.19 9.46 18 8.44 16.29 17.19 10.39 l

de Vrije Zeeuw | 1967 | | pagina 1