Warm aanbevolen wintertips Behoort uw kind tot de „drie van de honderd"? Maak het niet al te bont De wijzen uit het oosten Feestdagen Om je vingers voor af te likken Als u onderstaande tips ter harte neemt, zult u zelfs de strengste winter letterlijk en figuurlijk heelhuids doorkomen. U bent zo te zeggen „winterhard". Gebruik gerust wat meer suiker dan in de zomermaanden. Suiker bevat de calorieën die u juist in de winter niet kunt missen. Met mate gebruikt, wordt u er heus niet veel dikker van. Eet zoveel sinaasappelen en citroenen als u lust (en kunt betalen); ze zijn rijk aan vitaminen-C. Bestrooi uw vlees met gehakte peter selie. Als u verkleumd thuis komt, neem dan een warm bad en u zult zich op slag goed gehumeurd en als herboren voelen. Ga 's morgens vooral niet de deur uit zonder goed ontbeten te hebben. Uw eerste maaltijd moet veel melk, suiker en vetten bevatten. Ga zoveel mogelijk lopen of fietsen. Met een gestimuleerde bloeds omloop hebt u minder last van de kou. Heel wat winterse schoon- heidszorgen - van wintertenen tot rode neus - worden veroorzaakt door een slechte bloedsomloop. Raak niet in paniek als uw weegschaal u vertelt, dat u wat dikker bent geworden. In het koude jaargetijde hebt u meer trek in eten dan in de zomermaanden het geval is. Als de temperatuur tien graden daalt, mag het aantal calorieën dat uw voeding bevat vijf procent stijgen. Als de temperatuur onder het vriespunt komt, is het gewenst het vleesrantsoen op te voeren en minstens een halve liter melk te drinken. Drink in de wintermaanden vooral veel warme dranken: thee, slappe koffie en goed gesuikerd sinaasappelsap of citroensap zijn warm aanbevolen. Neemt u deze raadgevingen ter harte (en volgt u ze ook op), dan zult u merken, dat zelfs de koude maanden hartverwarmend kunnen zijn. joelt zich zelfs wat bezwaard als er al te veel omslag wordt gemaakt. Vóór alles is het echter zaak tijdig met de voorbereidingen te beginnen en van te voren te overdenken en verzor gen wat maar enigszins mogelijk is. Dit voorkomt spanningen en nervosi teit op de laatste dagen of in de laat ste uren. Gespannen zenuwen passen allerminst bij de huiselijke rustige blijd schap, die zo innig met de december- feesten verbonden is. JETTY Feestdagen horen een vreugd te zijn voor het hele gezin, maar het is nu eenmaal een feit dat veel van de voor afgaande zorgen op de huisvrouw neer komen. Nu betekent dat in menig ge val een plezier. Zo ergens, dan kan ze hier haar gaven en vaardigheden ont plooien. Het huis kan tip-top in orde gemaakt worden, aan de kleding kan ze wat extra zorg besteden, zij kan haar gedachten laten gaan over een aantrekkelijk gedekte tafel, al of niet met kaarslicht. Ze kan een menu be denken dat eens wat afivijkt van het overbekende; ze kan ook tijdig aman delspijs maken om met kerst banket of andere heerlijkheden te bakken. Dikwijls ook zal ze in deze tijd gasten en logés kunnen verwachten, wat soms omzettingen in huis nodig maakt en overwegingen of er bv. voldoende schoon beddegoed voorhanden is. Daarbij komt dan meestal nog de op gave voor passende en gewenste feest geschenken te zorgen. Het is waarlijk geen geringe opgave bij at de dagelijk se beslommeringen, die daarnaast ge woon doorgaan. Hoe vol hartelijkheid, goede bedoelin gen en toegewijde ijver een huisvrouw zich echter mag voelen, ze moet er voor oppassen het niet al te mooi te willen doen. Als ze al te veel hooi op ie vork laadt en eigen krachten over schat, zal ze allerlei tegenspoeden on- lervinden en als het feest eenmaal 'aar is niet het stralende middelpunt :ijn, maar een mat en uitgeput huis moedertje, dat eigenlijk maar het liefst n bed zou kruipen. 'eder moet rekening houden met eigen omstandigheden, eigen krachten, eigen laven. Feestvreugd is in de eerste üaats een kwestie van stemming en 'can met eenvoudige middelen evengoed 'oereïkt worden als met moeizame en ingewikkelde. Als ons hart gul is en onze bedoelingen goed, dan zal dat niet worden misverstaanmenige gast Begaafdheid is een groot woord en niet zelden schrijft de moeder bijzon dere talenten toe aan kinderen, die helemaal geen bijzondere aanleg voor het een of ander hebben. Deze opge schroefde bewondering mag niet als een fout worden gezien, want ze is enkel en alleen terug te voeren op een zekere verblindheid, die gevoed wordt door overdreven moederlliefde. Tl kent het spreekwoord wel: „Elk meent zijn uil een valk te zijn", wat vrij vertaald wil zeggen, dat ieder zijn eigen kinderen voor de besten der we reld houdt. Wat zijn dan eigenlijk begaafde kin deren? Daar hoort uw kind bij, als zonder inspanning de middelbare së&ool kan doorlopen en pas 'Ih 'de fioogste klas wat meer moeite moet 41oen om als een der besten door het eindexamen te komen. In vele geval len heeft niemand ook maar iets van die begaafdheid gemerkt, zolang het Deze twee feestjurken van Tergal- jersey maken van elke gastvrouw eten ongekroonde koningin; links: uitgevoerd in hardgroen met een bloesend bovenstuk en rechts (3- delig) in twee kleuren lichtpaars (mauve). De rok heeft een over slag. Het zijn Molyneux-Maille- modellen. kind op de lagere school wa®, want als regel verveelde het zich in het klas sikale verband. Het ging hem alle maal te gemakkelijk af zodat het zich vaak verveelde, waardoor zijn belang stelling werd gedood en zijn presta ties daalden. Daardoor had zelfs da onderwijzer er geen erg in met een begaafd kind te doen te hebben. Soms zelfs werd de begaafde voor lui en ongeïnteresseerd versleten en werd hij of zij in het vakje geplaatst van de genen, die wel moeite zouden hebben op de middelbare school. Zelfs het verrichten van bijzondere prestaties op een bepaald gebied (een „rekenwonder" of een kind met een „talenknobbel"), heeft weinig met be gaafdheid te maken. Zo'n kind hoeft zelfs niet intelligent te zijn, want een meer dan normale specialiseerd. Begaafde kinderen tonen specialiseer!. Begaafde kinderen tonen zelfs over het algemeen meer inte resse voor onderwerpen die buiten het vlak van de schoolvakken liggen dan voor de leerstof. U hebt het al begrepen: uw kind is niet wat men .begaafd" noemt. Maar als hij of zij met moeite het eind examen van de middelbare school kan halen, mag u al dubbel en dwars te vreden zijn. Ten eerste is volgens de statistiek nog geen drie procent van de Nederlandse bevolking begaafd en ten tweede is het een feit, dat de middelmatige leerlingen het vaak het verst brengen in de wereld. Met een dosis gezond verstand of zakelijkheid, •■■■■■■■■■■■■•■■■■■■■■■■■a Bij Uitgeverij Tijl in Zwolle is verschenen „De wijzen uit het Oosten", tekst van Mies Bouhuys met „papierskulpturen" van No- ni Lichtveld. Het zeer oorspron kelijke werk van Noni Lichtveld is de aanleiding geworden tot het maken van een serie IKOR- kleuren-tv-programma's voor de jeugd, gewijd aan de profeten. De eerste serie van zes pro gramma's over de profeet Jesa- ja is op 12 november jl. begon nen. Deze serie wordt eveneens in een boekje samengevat, dat in de cember zal verschijnen onder de titel „Een sprietje groen". Ook hier wordt weer behalve een ver haal veel extra informatie gege ven over de tijd waarin de pro feet Jesaja leefde. De prijs van deze opmerkelijke jeugdboeken be draagt 4,50 per exemplaar. innerlijke beschaving en... geluk kan iedereen de bovenste sport van de maatschappelijke ladder bereiken, of, wat nog belangrijker is: gelukkig wor den. Een bontjas maakt lang niet van elke vrouw of meisje een dame. Een vrouw van vijftig in een flodderig konijneveljasje (lapin) kan er even smakeloos uitzien als een jong meisje in een dure perzianer. Bont heeft nu eenmaal n eigen karakter en men kan er niet lichtzinnig mee omspringen. Het is volmaakt overbodig en getuigt zelfs van een slechte smaak als een vrouw van hoven de dertig zich kleedt in een exotische bontmantel. Hoe gedistingeerder de mantel is, des te meer de draagster als dame opvalt. Kunsthout en allerlei technische snufjes ge ven helaas maar al te gemakkelijk aanleiding lot excessen. Ik zou er de nadruk op willen leggen, dat ik niets tegen kunsthout heb. Vooral voor jonge mensen kan het een smaak volle dracht zijn, mits men een weloverwogen keuze maakt. Een pluspunt voor het kunst bont vind ik bovendien nog, dat er geen dier voor geslacht hoeft te worden. Maar houd het fijntjes, zowel in dessins als in kleur. En laat vooral de opzichtige harde kleuren aan de tieners. In ieder geval zijn er deze winter, waarin de modeontwerpers de vrouw kennelijk warm willen kleden, weer talloze modellen en snit ten op de markt gebracht. U kunt kiezen uit korte, lialf-lange en lange modellen in vele kleuren (ook decente) en met evenveel mo- dische snufjes, die echt geen excessen hoeven te zijn. Ook u hebt het recht er modieus uit te zien, maar... maak het vooral niet te bont, want dat heeft met gedistingeerd niets, maar dan ook niets te maken. Boven: Een lange mantel van vuurrood bont met glad oppervlak en een over slag, die eindigt in een kleine ceintuur. Rechts: Aparte blauwgroene jas van langharig bont met openslaande revers. (Materiaal Crylor) Elke geroutineerde huievrouw ziet wel 'kans een geraffineerd toetje te maken, een naspijs „om je vingers voor af te likken". Maar een derge lijk culinair kunststuk kost over het algemeen net iets meer tijd, dan be schikbaar is. In zo'n geval, wanneer u een etentje dus extra goed wilt af ronden maar weinig tijd beschikbaar hebt, moet u het volgende recept eens proberen. Het is voor zes personen bestemd. U hebt nodig: 2 blikken van 800 g halve Cling per ziken, 1 blikje (250 A 300 g) frambo zen, 1 eetlepel maizena, 250 g „cream Cheese" en 3 eetlepels poedersuiker. De perziken afgieten en een half kopje van de siroop vermengen met de siroop van de afgegoten frambozen. De maizena door een klein gedeelte van dit siroopmengsel roeren en de rest van de siroop er vervolgens on der voortdurend roeren langzaam aan toevoegen. Dan op het vuur zetten en blijven roeren totdat de massa gelei achtig wordt. De frambozen eraan toe voegen en het geheel laten afkoelen. De „cream cheese" vermengen met de poedersuiker. Een gedeelte van de ze massa in de holte van een per zikhelft doen en de andere perzikhelft erop drukken. De .gevulde' perziken in schaaltjes doen en de frambozen saus erover gieten. Boven: Bontjas van mandarijn- kleurig Grylor- bont met twee rijen knopen, royale revers en een sportieve cein tuur in de rug.

de Vrije Zeeuw | 1967 | | pagina 11