Koning Conslantijn rust FORTUNA Koning Conslantijn (27), de jongste monarch in Europa, verliet als vluchteling zijn land Zeeland niet in raad Europese gemeenten (REG) DE RUSSEN EN DE NEO NAZI'S IN WEST-DUITSLAND Grote partijen in Bonn overwegen kieswetwijziging Vrijdag 15 december 1967 DE VRIJE ZEEUW Pagina 5 Bevolking en pers Koninklijke standaard verdwenen Proef met dubbel gelede voertuigen op lijndienst A'dam—VSsssingen Lester Pearson trekt zich uit politiek terug Naar Denemarken Papadopoulos: „Ambt vrijwillig opgegeven I Papadopoulos. Het enige verschil De perspectieven in Griekenland ■IN TWEESTRIJD Nieuwe crisis N.A.V.O.- communiqué over verhouding oost en west Tweede Kamer keurde begroting volkshuisvesting en ruimtelijke ordening goed Machtsstrijd VEEL GESCHREEUW „WEEMOEDIGS" GEDACHTEN- Goed voor de huid het geheie jaar door „INNOVATION" HERRIJST OP OUDE PLAATS IN BRUSSEL (Vervolg van pag. IJ Kolonel Papadopoulos, premier en minister van defensie in de door de aartsbisschop van Athene woensdag beëdigde nieuwe Griek se regering, heeft in een dagorder gezegd dat de regering over de samenzweerders, die een staats greep op touw wilden zetten, heeft gezegevierd. Waarnemers zijn verbaasd, aldus A.F.P., over de onverschilligheid van de bevolking van Griekenland tegenover de gebeurtenissen, die zich in Griekenland hebben vol trokken. Zij had hier part noch deel aan. In Athene, in Saloniki en zelfs in Kavala, waar de koning zijn hoofdkwartier had ingericht, bleef de bevolking zijn gewone be zigheden verrichten en de gebeur tenissen schenen haar nauwelijks te raken. De Atheense pers van donder dagmorgen stond in het teken van „de anti-nationale samenzwering", die „in de kiem" is gesmoord en „totaal mislukt" wordt genoemd. Twee dagbladen, Acropolis en Vima, beperken zich tot publika- tie van officieel commentaar, dat „de eenheid van de natie gered" is, de „anti-nationale samenzwe ring verpletterd" en dat de revolu tie van 21 april zich definitief „van al haar vijanden" heeft ontdaan. Het blad Eleftheros Kosmos schrijft: „De poging om met ge weld de revolutie van 21 april te niet te doen was zinloos en doel loos. Zij heeft het land gebracht aan de rand van verdeeldheid en bloedvergieten. Zij heeft een dra matische impasse geschapen en de troon in een ernstig avontuur ge stort. Zij heeft de vijanden van de natie nieuwe argumenten gegeven. Het nationale belang eist, dat al len zich verenigen om de revolu tie te helpen haar taak te vervul len". De koninklijke standaard waait niet meer boven het verlaten pa leis in Athene. De schildwachten zijn verdwenen. Achter de geslo ten hekken wandelden gisteren in de koninkliike tuin enkele men sen, paleisdienaren of politie in burger. Voorts is het gebouw van de radio-omroep in Athene niet lan ger geblindeerd. De mitrailleurs op het dakjfvan het parlementsge bouw zijn eveneens verdwenen. Er is in de straten ook geen militaire Maandag 18 december zullen voor het eerst in Nederland dub bel gelede voertuigen in geregel de lijndienst worden gebruikt. De N.V. Bernaard's Transport onderneming „Venetron" in Ber gen op Zoom zal deze zogenaam de „tweelingopleggers" inzetten op de lijndienst Amsterdam Vlissingen. De door Daf in Eindhoven ge bouwde voertuigen bestaan uit de gebruikelijke oplegger met trek ker, waarachter een aanhangwa gen wordt gekoppeld, die bestaat uit een één-assig draaistel met een oplegger. Speciaal voor het stadsvervoer neemt B.T.M. nog een nieuw voertuig in gebruik, de zogenaamde pony-oplegger. Dit is een kleine trekker met op legger, op bestelwagenschaal vervaardigd, die door zijn grote wendbaarheid speciaal voor het verkeer in de stad geschikt is. Dit type werd vervaardigd vol gens het systeem van de pony, het lichte militaire terreinvoer tuig, dat de Daf enkele jaren ge leden ontwikkelde in opdracht van het mobility-command" van de Amerikaanse strijdkrachten. De totale lengte van de tweeling opleggers is 18 meter. Alle onder delen zijn voorzien van lastaf- hankelijke remmen, zodat de remkracht op ieder onderdeel kan worden geregeld naar de zwaar te van de lading. De opleggers hebben een vervoerscapaciteit van 17 a 18 ton. De pony-opleg gers kunnen 2 ton vervoeren. Premier Lester Pearson van Ca nada heeft op een persconferentie meegedeeld, dat hij van plan is af te treden als premier en leider van de liberale partij. Hij zal nog in functie blijven tot een partijcon ventie een nieuwe leider heeft ge kozen. Pearson is 70 jaar. Sinds 1963 is hij: premier en sinds 1957 leider van de liberale partij. Hij is ook elf jaar lang minister van bulten- lnadse zaken geweest. Een nobelprijs voor de vrede kreeg hij voor zijn pogingen tot oplossing van de Suezcrisis in '56. „Het is nu een geschikt tijdstip om deze stap te doen", zei hij op de p&jicoaferentie. patrouille of politie, die het ver keer regelt, te bekennen. Wat de verdere plannen van ko ning Konstantijn zijn is nog niet te zeggen. Het schijnt, dat de mo narch zelf nog niets besloten heeft en eerst wil afwachten. De Griekse ambassade in Rome heeft gezegd, dat koning Konstan tijn ambassadeur Poempoeras heeft verzocht, met zijn gezin in de di plomatieke vertegenwoordiging te mogen uitrusten om later een be slissing te kunnen nemen. In ieder geval neemt men in Rome niet aan, dat de koninklijke familie lange tijd in de Italiaanse hoofdstad wil blijven. Een deel van de hofhouding, die de koning ver gezelt, is in 'n hotel ondergebracht. De Griekse ambassade in Rome wordt zwaar bewaakt. Op het vliegveld van Rome is van betrouwbare zijde vernomen, dat koning Konstantijn waarschijn lijk zaterdag naar Kopenhagen zal vliegen. Het plan was aanvanke lijk om donderdagmiddag te ver trekken. Het vliegtuig stond al klaar. de koning met de mededeling, dat hij zelf het bewind in het land en het bevel van de strijdkrachten op zich nam en zich het recht voor behield van de strijdkrachten op zich nam en zich het recht voor behield van de strijdkrachten om de wijzigingen in het bevel van de strijdkrachten aan te brengen die hij nodig achtte. De regering, aldus Papadopou los, Is toen onmiddellijk bijeenge komen en nam contact op met de strijdkrachten in 't hele land. Ook werd getracht contact met de ko ning op te nemen. De pogingen hadden geen succes. Uit het con tact met de strijdkrachten bleek dat zij trouw aan de regering wa ren. stantijn zei Papadopoulos dat de koning vrijwillig zijn ambt had op gegeven en dat de regering daar om een grondwettelijke procedure had ingeluid. Papadopoulos liet er geen twij fel over bestaan dat Griekenland in de toekomst een monarchie zal blijven. De constitutionele monar chie zal gehandhaafd blijven, aldus met vroeger is dat er nu een regent CONSTANTE KWALITEIT -25 STUKS f 1.50 in plaats van een koning is. Kolonel Papadopoulos, de nieu we Griekse premier, heeft donder dag op 'n persconferentie in Athe ne de poging van koning Konstan tijn om de regering omver te wer pen „absurd" en onbegrijpelijk ge noemd. Papadopoulos, de grote man achter de staatsgreep van april, zei dat men woensdagmorgen om 11 uur pi. tijd begreep dat men voor een crisis stond. De stafchef van het leger kreeg een brief van BRULEFER (Zwitserland): De „hoogste" wijn van Zwitserland groeit in Brulefer in het kanton Wallis, op een hoogte van 1200 meter. De toegang tot de wijn gaarden is zelfs voor muilezels onmogelijk, zodat men dit jaar de hulp van helicopters heeft in geroepen om de oogst naar hene den te krijgen vroeger ging dat allemaal te voet'. ïMïiiKÏ Nu de militaire junta in Grie kenland aan de macht is gebleven en „sterke man" Papadopoulos verklaard heeft dat de doelstellin gen van het bewind niet zijn ge wijzigd, kan men aannemen dat de „politieke filosofie" van de rege ring ook geen verandering zal on dergaan. Deze filosofie komt neer op een mengsel van anti-commu- nisme, helleens christendom en ta melijk vooruitstrevende opvattin gen op sociaal terrein. Vrijwel alle, Griekse officieren komen voort uit het armste deel van de bevolking. Het zijn zonen van kleine boeren, arbeiders en onderwijzers. Htm eisen op sociaal terrein zijn die van het milieu waaruit ze zijn voortgekomen. Dit deel van de bevolking heeft niet veel op met de monarchie. Om de monarchie te kunnen handhaven zouden de bewindhebbers een be roep kunnen doen op prins Peter, een neef van koning Konstantijn, die met Konstantijn en vooral met koningin-moeder Frederika al lang overhoop ligt. Prins Peter heeft stelling genomen tegen vele poli tieke initiatieven van koning Kon stantijn. De provincie Zeeland zal niet toetreden tot de sectie Nederland van de raad van Europese gemeen ten, zo besloten de Zeeuwse sta ten woensdag. De staten verwierpen het tegen voorstel van de heer P. G. van de Bosse (C. H. U.) dat door drie van zijn fractiegenoten werd onder steund, met 23 tegen 18 stemmen. De heer Van de Bosse pleitte voor de toetreding (Brabant en Lim burg traden reeds toe) om de vor ming van 'n Vlaams-Zeeuws over legorgaan te bevorderen en moge lijkheden te scheppen om contac ten met België op provinciaal ni veau te leggen. De heer J. van den Bos, lid van G. S., was van mening dat de REG te weinig is afge stemd op het leggen van interpro vinciale contacten. Vrijwel alle Belgische provincies zijn lid van de REG. 29) „Behalve geluk," merkte Joost nuchter op. „Toegegeven, maar geluk heeft zomin met adel als met rijkdom iets te maken. Geluk karikan zeg ik, bestaan zowel in een ar moedig krot. als in een kapitale villa. Laten wij dat er alsjeblieft buiten laten. Maar begrijp je nu, wat ik bedoel en waar ik heen wil?" „Volkomen," gaf Joost toe, „je wilt je met dat geld de plaats in je huwelijk veroveren, waarop je recht hebt en daarmee Antoon een les voor zijn leven geven Maar het lijkt mij geen benij denswaardige positie, waarin je man dan komt te verkeren." „Niet minder benijdenswaar dig, dan de positie waarin ik zes tien jaar lang heb verkeerd," meende Suus. Dat moest Joost toegeven en bovendien, nu hij dit alles had gehoord, gunde hij Antoon van Heeckeren Havelaar die neder laag van harte. Maar dat zei hij niet. In gedachten verzonken liep hij de kamer rond, trekkend aan zijn pijp die was uitgegaan. In middels lette hij op Suus. Hij zag, hoe haar handen beefden en haar mondhoeken trilden, en dat ttnltflerde hem. ,Arme meid," dacht hij, „arme meid, wat moet jij je vaak ellen dig hebben gevoeld en wat heb je je flink gehouden. En dan geen mens om eens je hart bij uit te storten In een plotselinge opwelling legde hij in het voorbijgaan een hand op haar schouder. En dat had hij niet moeten doen. Suus had zieh door Antoon's aansporing om zich wat meer met Joost te bemoeien zó gegriefd en in haar eer aangetast gevoeld, dat een min of meer kunstmatige agressiviteit er 't gevolg van was geweest. Kunstmatig, omdat dit opstandige, doortastende en doelbewuste geen wezenlijke be standdelen van haar karakter waren. Veel meer was zij een vrouw, die zich gaarne liet leiden en die belangrijke beslissingen liever aan anderen overliet; karaktereigenschappen, die in de zestien jaren van haar huwelijk door Antoon's houding eer waren versterkt dan verzwakt. De span ning, waarin zij op dit moment geestelijk en lichamelijk ver keerde, had zijn hoogtepunt be reikt en was schier ondraaglijk geworden. Toen nu Joost's hand haar schouder aanraakte, reageerde zij op de voor haar énig moge lijke manier, namelijk door ge heel in te storten. Wat er van haar overbleef was een armzalig, hulpeloos en wan hopig hoopje mens, dat snikkend ineengedoken in de fauteuil zat en niets anders meer wist te zeg gen dan: „O, help mehelp me tochJoostik kan nu toch niet anders meer dan winnen want als ik verlies.dan. Ja, dat zag Joost ook in. Als ze nu verloor, verloor ze alles. Nu begreep hij heel goed wat zij had bedoeld met te zeggen: „Als ik dit geld niet krijg, dan weet ik het niet meer, dan houdt alles op." Joost de Kamp had in zijn praktijk veel te doen gehad met wanhopige vrouwen. Maar dat waren dan cliënten geweest, „ge vallen", die zijn hart vrijwel on beroerd hadden gelaten. Maar hier zat nu Suus, voor wie hij al jaren een warme sympathie koesterde. Deze sympathie had zich op deze avond echter op verrassende wijze ontpopt, en wat er te voorschijn was ge komen bleek een gewone, stevige verliefdheid te zijn. Een verliefd heid echter, die wel eens gevaar lijker kon blijken dan de vele, die hij in zijn leven al had mee gemaakt, omdat aan deze ver liefdheid de basis van een jaren lange genegenheid ten grondslag lag. Dit zag Joost, met zijn helder en scherp denkvermogen, on danks de verwarrende situatie Koning Konstantijn was in '64 met zijn 23 jaren de jongste soe vereine vorst in Europa na de dood van koning Paul in maart 1964. Hij werd op 2 juni 1940 geboren, enkele maanden voor dat Mussolini Griekenland de oorlog verklaarde. Hij werd door zijn ouders, toen kroonprins Paul en prinses Frederika, naar het buitenland gebracht, toen de na zi's in april 1941 het land bin nenvielen. Reeds vroeg tijdens zijn be wind woedden politieke stormen rond de monarchie. In 1965 wei gerde hij aan de toenmalige pre mier, George Papandreoe, een zuivering van rechtse legeroffi cieren, Dit veroorzaakte heftige demonstraties. De premier trad af. De koning, die zich gesteld zag tegenover een vijandig par lement, vormde een kabinet van mensen die zich hadden afge scheiden van Papandreoe's unie van het centrum-partij. Gedu rende 90 dagen demonstreerden menigten in Athene, die leuzen riepen als „koning, neem uw moeder mee en vertrek". Maar geleidelijk scheen de koning de stormen te boven te komen en een betere ontvangst te krijgen, toen hij in het openbaar ver scheen. Hij stond voor een nieuwe cri sis bij de legercoup van april 1967. Aanvankelijk wilde hij de besluiten van de militaire junta niet tekenen, maar later aan vaardde hij het voldongen feit toen burgers in de regering wer den opgenomen. Koning Konstantijn studeerde rechten en economie aan de uni versiteit van Athene en kreeg onder meer belangstelling voor atoomwetenschap. Zijn militaire De NAVO-ministers van bui tenlandse zaken hebben in Brus sel het rapport over de toekom stige taak van de alliantie goed gekeurd. De NAVO-raad spreekt de hoop uit dat het bilaterale con tact over een verbetering vaTi de «betrekkingen tussen oost en west zal leiden tot 'n oplossing van de hangende Europese problemen. In het communiqué staat ver der dat wat Duitsland betreft, de ministers het er over eens zijn, dat de enige manier om tot op lossing van dat vraagstuk te ko men, de etappegewijze-methode is. Een onmisbare voorwaarde voor een verbetering van de be trekkingen tussen oost en west en een vreedzame oplossing van de Europese vraagstukken is de handhaving van het militaire po tentieel van de alliantie, tenein de een eventuele agressor af te schrikken. De ministers hebben er kennis van genomen, dat de Sowj et- Unie steeds grotere bedragen be steedt aan het militaire apparaat en een strijdmacht op de been heeft, die haar in staat stelt in verschillende delen van de we reld een woordje mee te spreken. In dit verband wordt vooral de Middellandse Zee genoemd. heel duidelijk en nuchter in. Als in een visioen zag hij een moment twee wegen voor zich open staan. De ene weg was een veilige snelweg, glad geasfalteerd. Een bord met een rode P, waarover een diagonale rode lijn liep: „niet parkeren", stond aan het begin van die weg. De andere weg was ongepla veid en kronkelig, er waren on bewaakte overwegen en gevaar lijke bochten. Joost de Kamp was ook maar een man. En hij koos de laatste. (Wordt vervolgd.) De tweede kamer heeft donder dagmiddag de begroting 1968 van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. Een motie van drs J. van den Doel (P.v.d.A.), volgens welke de huurliberalisatie, hangende een onderzoek naar de gevolgen van de liberalisatie van 1 oktober, in 1968 niet moet worden uitge breid, werd met 70 tegen 34 stem men verworpen. Voor de motie stemdeh afgevaardigden van de P.v.d.A.. C.P.N. en P.S.P. opleiding werd toevertrouwd aan luitenant-generaal Constantine Dovas. Ook volgde hij een offi cierscursus in Duitsland. Op sportgebied was hij goed in atletiek, zeilen en zwemmen. In 1960 won hij tijdens de olym pische spelen in Rome de gou den medaille voor zeilen in de drakenklasse. Toen koning Paul op 6 maart 1964 stierf, werd Konstantijn uitgeroepen tot koning der Hel lenen. Hij was tevens de hoeder van de oosters-orthodoxe kerk. Enkele maanden eerder had hij zich verloofd met prinses Anne-Marie van Denemarken, met wie hij op 18 september '64 in het huwelijk trad. Op 10 juli '65 werd hun dochter Alexia geboren. Hun tweede kind, prins Paul, zag op 20 mei 1967 het levenslicht. Petros Garoefalias, oud-minis ter van defensie, was de sleutel figuur in een machtsstrijd twee jaar geleden tussen koning Kon stantijn en de toenmalige eerste- minister Papandreoe, die leidde tot het ontslag van laatstgenoem de. De crisis vloeide voort uit Pa pandreoe's pogingen om de mi nister van defensie heen te zen den. Garoefalias had een poging van de premier om het Griekse leger te zuiveren van rechtse of ficieren, geblokkeerd. De pre mier wilde dat de koning een decreet tekende tot ontslag van Garoefalias, maar de koning ver zette zich hiertegen uit vrees dat dit zou leiden tot communisti sche infiltratie van de strijd krachten. Garoefalias zelf weigerde af te treden, ook nadat hij uit de toen aan de macht zijnde unie van het centrum was gezet. Hij weigerde teneinde het leger te beschermen tegen ontbinding. Hij voegde hieraan toe dat zijn ontslag zou bijdragen tot mede plichtigheid aan de moord van de democratische vrijheid van het Griekse volk. Hij beschul digde Papandreoe ervan dat deze zelf de leiding van het ministe rie van defensie op zich wilde nemen om de activiteit van de „samenzwerende partisanenorga- nisatie „Aspida" te dekken. Het Kremlin is officieel boos op de bondsrepubliek omdat die niet meer doet om een herleving van het nazisme in te tomen. Dat is aan de ene kant onzin, aan de andere kant ook weer niet on begrijpelijk. Er spreekt een zeker Russisch onvermogen uit om zich voor te stellen, dat in een land waar ieder het recht heeft zich politiek te groeperen naar eigen verlangen, de mogelijkheid moet bestaan dat ook neo-nazi's zich organiseren. Het is in zekere zin verwon derlijk dat de Nationaldemokra- tische Partei Deutschland nog zo lang heeft moeten wachten op 'n betrekkelijk succes. De Russen kunnen er natuurlijk op wijzen dat in de bondsrepubliek de com munistische partij verboden is, zodat het principe van de vrije partijvorming niet zo zuiver wordt gehandhaofd. En waarom dan die N.P.D. niet verboden? Nog daargelaten of het ooit verstandig is geweest de K.P.D. te verbieden in de bondsrepu bliek, kan men zich voorstellen dat tegenover de N.P.D. een ver bod geheel averechts zou hebben gewerkt. De neo-nazi's het aureool te geven van vervolgden kan hun beweging aantrekkelijk maken voor allerlei ontevreden elemen ten. Bovendien ontslaat men de N.P.D. op die manier van de taak iets van zichzelf te bewijzen. Een vergelijking met de pou- jadisten in Frankrijk (nu al weer wat jaren geleden) gaat niet voor honderd proeent op. Maar een overeenkomst kan zijn dat die groepering, zeker ook niet vrij van fascistische trekken, na een geweldige opkomst vrij snel weer verliep, niet door de anti- propaganda der anderen, maar door het simpele feit dat de pou- jadisten zich allerwegen lieten kennen als lieden van veel ge schreeuw en weinig wol. Voor het geschreeuw in Duits land zal de N.P.D. ongetwijfeld graag zelf zorgen; de taak van de andere partijen is het de kie zer te laten zien, dat hij zijn stem eenvoudig versnilt aan een der gelijke groep. Het is op zichzelf al bedenkelijk dat zowel de S.P.D. als de C.D.U bezig zijn plannen te beramen om de kies wet in ijltempo te veranderen, zodat de N.P.D. geen kans maakt in Bonn de bondsdag te betreden. AIS de democratie in Duitsland ieta waard is. dan moet dat be wezen kunnen w"orden en een dergelijk bewijs gaat men uit de weg door een partij te verbieden of op andere wijze onmogelijk te maken. Aldus een redenering, die in de praktijk in oudere demo cratieën wordt toegepast. En tot dusver met succes, zelfs in Italië, waar zeker nog heel wat wee moedige gedachten aan de „grote" tijd van Mussolini moe ten sluimeren bij meer roman tisch dan helder denkende bur gers met stemrecht. Een andere zaak is of de Rus sen misschien helemaal niet zo zwaar tillen aan die paar neo nazi's, maar het van meer belang achten Bonn in een kwalijk dag licht te stellen. In de eerste plaats om die lan den achter het ijzeren gordijn die de laatste tijd een beetje met Bonn flirten tot andere gedach ten te brengen met spoken van het Duitse gevaar en zo. En in de tweede plaats om het zo lang rustige Europese ideologische front weer eens wat actiever te maken. Het is al vaker vertoond dat Moskou wat spanning in Europa opwekte als compensatie voor de Russen onwelgevallige spanningen elders in de wereld. In dit geval zou men kunnen denken aan een repressaille voor Vietnam of iets van dien aard. Als dat zo is, kan het een gezel lig wintertje worden. Het Brusselse warenhuis „In novation", dat in mei j.l. door brand werd verwoest, zal op de zelfde plaats aan de Nieuwstraat in Brussel worden herbouwd, zo melden de Brusselse kranten. De directie heeft het besluit hiertoe genomen na wekenlange discussie over de vraag, of het wellicht beter zou zijn de nieuw bouw op te trekken op het na bijgelegen Rofiiersplein, waar een zg. Manhattan-plan in uit voering is. De nieuwbouw aan de Niéuw- straat moet in augustus 1968 be ginnen en zal twee jaar in be slag nemen, aldus deze berich ten.

de Vrije Zeeuw | 1967 | | pagina 5