de beste tabak is N Q RTO N tabak - rijp, vitaal, echt N0RT0NB lllïiJ NORTON 2571.50 lil] GLAASJE OP, LAAT JE RIJDEIT 11 OM VOOR BROMFIETSERS POLITIE HAALT KINDEREN UIT AMBOHEZERWOOROORB WIERDEN Vrijdag 15 december 1967 DE VRIJE ZEEUW Pagina 3 GEWONDE AUTOMOBILIST VLUCHT NA ERNSTIGE AANRIJDING KETTINGBOTSING BIJ BREUKELEN TRAM BOTST TEGEN AUTO'S DOOR VERKEERDE WISSELSTAND De geve!gen van de culturele revolutie NORTON is er! Drie simpele woorden, een wereld van verandering NORTONheeit het bereikt. Planters kweekten nieuwe soorten volle, weelderige tabak, de tabak voor Norton NÖRTON- rijpvitaal, echt Koop een pakje. Probeer er een, juist, dat is Nortoni met dezelfde unieke tabakken* hetzelfde rijpe aroma en met het modernste filter Vakantiemaanden T.v. steunt de actie OP BOUWTERREIN OVERREDEN Opnieuw een groep van dertig vrijwilligers naar Zambia KOLENDAMP- VERGIFTIGING REUSACHTIGE HOEVEELHEID HEROINE IN BESLAG GENOMEN Wapen- onderhandelingen tussen Londen en Pretoria De hoofdstedelijke politie speurt naar een ongeveer 23- jarige automobilist die na een ernstige aanrijding met een ge broken pols en andere verwon dingen de benen nam en 's nachts om twaalf uur nog spoorloos was. De jongeman kwam op de Basis weg in Amsterdam op de linker weghelft, schampte langs twee tegenliggers en botste tenslotte frontaal tegen een derde auto, waarvan twee inzittenden ernstig werden gewond. De gevluchte bestuurder had, voordat hij ter plaatse voorlopig door een arts was behandeld, aan een agent opgegeven dat zijn naam J. W. Rees was. Toen de politieman hem verder wilde horen, bleek hij verdwenen. Bij onderzoek kwam aan het licht, dat de wagen waarin hij re'ed, in de hoofdstad was gestolen. Het verkeer op de rijksweg UtrechtAmsterdam is donder dagmiddag omstreeks half zes volkomen vastgelopen tenge volge van een kettingbotsing bij Breukelen. Daarbij zijn volgens de politie 27 auto's betrokken geweest. Er zouden enkele ge wonden zijn. Een kilometers lange file auto's stond tegen zes uur achter de rij zwaar bescha digde auto's te wachten. Door een verkeerde wissel stand is woensdagavond een tram van lijn 10 op het Fredriksplein te Amsterdam in botsing geko men met drie auto's. Drie inzit tenden werden licht gewond. Een fietsende vrouw, die door een van de auto's werd geraakt, liep een armbreuk op. De basis voor het ongeluk was 'n kwartier eer der gelegd door een adjunct-in- specteur van het gemeente-ver voerbedrijf, die na een aanrijding tussen een tram van lijn 7 en een auto een vaste wissel had omge legd om het tramverkeer rond 't plein te leiden. Volgens de politie had de inspecteur, nadat de weg weer was vrijgemaakt, verzuimd de wissel in zijn oorspronkelijke stand te zetten. Daardoor ging het tramstel van lijn 10, zonder dat de bestuurder hierop rekende, rechtsaf in plaats van rechtdoor. Het blad van de Russische vak beweging „Troed", schrijft dat de culturele revolutie in China heeft geleid tot voedselschaarste, economische ontwrichting en een lagere levensstandaard voor de Chinese bevolking. De culturele revolutie heeft volgens het blad ook de industrie en het vervoer ernstig geschaad. De succesvolle Introduktie van NORTON bij het Nederlandse publiek, heeft er toe geleid, dat ook vele rokers van filtersigaretten vragen naar dit merk van ongekende kwaliteit. Daarom is er nu... Ook in 1968 zal het verbond yoor veilig verkeer onder het motto „Glaasje op, laat je rijden" een actie voeren, die rijden laten en laten rijden propageert onder verkeersdeelnemers met een bloedalcoholgehalte hoger dan 0,0 pro mille. De actie zal een meer continu-karakter krijgen en zo wel op automobilisten als op bromfietsers worden afgestemd. Zij start in ons land voor de der de, in Benelux-verband voor de tweede maal, terwijl Curasao en Aruba voor het eerst met het glaasje-op-manneke gaan ken nismaken. Dit heeft de heer F. Sj. van Paaschen, hoofd van de afdeling voorlichting van het verbond voor veilig verkeer, donderdag meegedeeld op een persconfe rentie in Amsterdam. Het ver bond stelt zich op het standpunt, dat een wettelijke srafbaarstel- ling van een bloedalcoholgehalte van 0,8 pro mille niet betekent, dat het drinken van drie of vier glazen toelaatbaar zou zijn om aan het verkeer deel te nemen. Ieder glaasje kan leiden tot zelf overschatting en vermindering van concentratie en reactiever mogen. De actie zal in het bijzonder gelden tijdens de zomermaanden en de carnavalsperiode in de zui delijke provincies. Een perma nente vorm van voorlichting bij het gebruik van alfohol in het verkeer is nog altijd noodzake lijk, omdat het aantal veroorde lingen wegens het rijden onder invloed van alcohol nog altijd groot is. (In de eerste zes maan den van dit jaar 3154 veroorde lingen tegen 3223 in dezelfde pe riode van het vorige jaar). In 1965 kwamen 284 dodelijke verkeersongelukken voor, waar bij alcoholgebruik werd gecon stateerd. Er vielen 312 slachtof fers. dat is 12.6 procent van het totale aantal verkeersdoden. Opmerkelijk is, dat in hetzelf de jaar 25 procent van het aan tal dodelijke alcoholongelukken in de vakantiemaanden juli en augustus viel. De strijd tegen de alcohol achter het stuur lijkt in het zuiden van ons land het meest urgent, want van de 284 alcohol ongelukken met dodelijke afloop gebeurde 24 procent resp. 15 pro cent in de provincies Brabant en Limburg. Ook bromfietsers met een glaasje op kunnen een groot ge vaar in het verkeer betekenen. Meer dan een kwart van de ver keersdeelnemers die bij een do delijk verkeersongeluk waren betrokken en alcohol hadden ge bruikt, blijken bromfietsers te zijn. De heer Van Paaschen zei, dat de populariteit van het glaasje- op-manneke, dat ditmaal een wat abstracte indruk maakt, zo groot is geworden dat hij een ereplaats heeft gekregen in alle gelegen heden waar de drank aan de man wordt gebracht. Zijn beeltenis is nu aangebracht op een mil joen bierviltjes, op 40.000 affi ches en raambiljetten en op 100.000 plakkertjes voor taxi's trams en bussen. De actie „Glaasje op, laat je rijden" wordt ondersteund door een televisiefilmpje op 15 december in het A.V.R.O.- R.T.N.-programma, terwijl de N.T.S. zendtijd zal reserveren op oudejaarsavond. De 53-jarige bouwvakarbeider Piet de Drijver uit Rotterdam is gisteren op een bouwterrein in Den Haag overreden en op slag gedood. Op het terrein op de hoek van de Muzenstraat en de Zwarte weg liep de heer De Drijver ach ter een vrachtauto met zand, die achteruit reed. De heer De Drij ver struikelde en kwam onder de wielen van de vrachtauto. Opnieuw is er gisteren een groep van 30 door de stichting Nederlandse vrijwilligers opge leide jeugdige landgenoten en een assistent-teamleidster van Schiphol via Parijs met een Uta- vliegtuig naar Lusaka vertrok ken om in Zambia de handen uit de mouwen te steken. De groep bestaat uit twee teams, die werkzaam zullen zijn in een me- disch-sociaal programma en in de agrarische sector. Van het medisch-sociale team maken 13 verpleegsters en vroed vrouwen deel uit. Zij worden betrokken bij 'n zg. „pre- school protection"-programma, dat pre ventieve medische hulp wil ge ven aan jonge kinderen en aan staande moeders, en bij het „Zambian enrollend nurse"-pro- gramma. Daarbij zullen vrijwil ligsters Zambiaanse verpleeg sters helpen opleiden en in de praktijk begeleiden. Beide pro gramma's worden uitgevoerd in het kader van het Zambiaanse ministerie van gezondheidszorg. In Zambia werken reeds 32 Nederlandse vrijwilligers en 6 man veld- en teamleiding. De leiding werd versterkt door de komst van mej. L. J. Meulen- berg, die enkele maanden ge leden als vrijwilligster uit India terugkeerde. Zij is verpleegster, afkomstig uit Rilland, en word assistent-teamleidster van mej. J. P. Koppert, die de leiöi" heeft van het medisch-social team in Zambia. Woensdagavond is de 78-jari- ge mevr. De VisserPoddewijn in Woerden door een kleindoch ter dood in haar woning aange troffen. Volgens de politie is de vrouw overleden ten gevolge van kolendampvergiftiging, nadat .zij de huiskamerkachel had aange maakt. Bij onderzoek is geble ken dat er vrij veel roet in de rookkanalen zat. Bovendien had de kachel in ruim een week niet gebrand, was de buitenschoor steen door en door nat en was er door het mistige en windstil le weer geen enkele trek. Een groep vail vijftien politie agenten, die vergezeld waren van mr. W. L. de Walle, officier van jnjstitie te Almelo, en de bur gemeester van Wierden, mr. E. Maaldrink, heeft donderdagmor gen in het Ambonezenwoonoord „Vossebos" te Wierden de acht kinderen van de 39-jarige Alexander Leasa uit diens barak gehaald en in een busje geplaatst. De kinderen gingen naar tehui zen. Ze zijn toegewezen aan de raad voor de kinderbescherming. Alexander Leasa, die zich „commandant" Iaat noemen door een groepje volgelingen, heeft zijn kinderen twee jaar van school gehouden. Omdat hij zowel werk als bijstand weigert, ontbraken hem de middelen om zijn kinde ren voldoende te voeden en te kleden, Hij is al eens veroordeeld wegens overtreding van de leer plichtwet. Een vriendin van Leasa, Maria Mustamu, moeder van zeven kin deren, werd in zijn barak gear resteerd. Bij kort geding was on langs bepaald, dat hij zich niet meer in het kamp mocht verto nen. Ze negeerde deze uitspraak en zal zich voor de Almelose po litierechter moeten verantwoor den wegens erfvredebreuk. Haar kinderen zijn vorige week al toe gewezen aan de raad voor de kin derbescherming, waarbij de justi tie vooruitliep op een gerechte lijke bekrachtiging van deze maatregel. Leasa en zijn volgelingen wen sen als K.N.I.L.-militairen te worden behandeld. Tot voor kort woonden 31 personen in de kale barak van de Ambonees, waar- Op de foto draagt een sociaal werkster een van de kinderen weg De douane in Montreal heeft woensdagavond een hoeveelheid heroïne ter waarde van bijna 20 miljoen dollar in beslag genomen op het internationale vliegveld van Montreal, de tweede vangst in twee dagen tijds. Dinsdag werd een buit van naar schatting vijf miljoen dollar gemaakt. Er zijn verscheidene arrestaties ver richt. onder 22 kinderen. Leasa woont er nu alleen met zijn echtgenote die dezelfde standpunten huldigt als hij. Het Engelse blad „Daily Ex press" meent te weten dat het Britse kabinet voornemens is de wapenleveranties aan Zuid- Afrika „op grote schaal" te her vatten. In 1964 nam Engeland geen or ders van Zuid-Afrika meer aan als gevolg van een besluit der Verenigde Naties. Maar volgens de „Daily Ex press" zijn er sinds de devaluatie van het pond sterling „geheime besprekingen" aan de gang, die thans „vrij ver gevorderd" zou den zijn. De onderhandelingen zouden gaan over de leverantie van marinematerieel, gronddoel raketten voor vliegtuigen, bom menwerpers van het type „buc caneer" en eventueel zelfs van duikboten.

de Vrije Zeeuw | 1967 | | pagina 3