Koning Constantijn rust uit in Rome en wacht beslissingen af Regeringsnota over het loonpolitieke systeem Muiterij op Liberiaans vrachtschip Oesteraal Zoitakis, de 57-jarige „onderkoning" van Griekenland LOONKOSTEN AFSTEMMEN OP PRODUCTIVITEIT Economie in gevarenzone KAPITEIN RIEP H9LP IN VAN NEDERLANDSE MARINE Eenmalige uitkering HET WEER VRIJDAG 15 DECEMBER 1967 24e Jaargang No. 7099 Ontroerd „Vijand verpletterd" Russische vliegtuigen voor Jemen Resolutie in V. N. contra Zuid-Afrika Lever* transplantatie In Zuid-Afrika Overval op Sardinië WASHKANSKY MAG BED UIT S.O.S.-signalen Mariniers Alles rustig Afgemeerd Geen muiterij Weerbericht Hoogwater Zon- en Maanstanden Frank, by abonnement: TERNEUZEN Directeur-Hoofdredacteur: I. ran de Sand* Telefoon: 01150 - 2073 Gironummer: 38150 Redactie- en Administratie-adres: Smidswal Abonnementsprijs ƒ8,— per kwartaal: per maand f 2.70: per week 62 ct. Losse nrs 13 ct VRIJE ZEEUW Cntgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande te Ternetizen Advertentieprijs per mm te et: minimum fikt Rubriek „Kleine Advertenties" (géi., handels* advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 ur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. De poging van koning Konstantijn van Griekenland om de militaire junta in zijn land op zij te schuiven, Is mislukt. Hij is naar Italië ge vlucht, waar hij met zijn gezin en de afgezette premier KolUas donder dagmorgen vroeg aankwam. In Athene had de militaire regering officieel bekendgemaakt dat het koning Konstantijn niet was gelukt het leger en het volk achter zich te krijgen. Toen hij in Rome aankwam, wilde Konstantijn niets zeggen over de toestand in zijn land. In Athene is een regent en on derkoning beëdigd. Het is luite nant-generaal Zoitakis, tot nu toe een onbekende figuur. Hij was na de machtsoverneming door de mi litairen op 21 april tot plaatsver vangend staatssecretaris van de fensie benoemd. Woensdagnacht richtte hij een boodschap tot het Griekse volk. Hij zei dat hij het ambt van onderkoning slechts had aanvaard om de constitutionele monarchie te kunnen behouden. Hij zou onderkoning blijven tot de vrede was hersteld. Griekenlands „sterke man", Pa- padopoulos, legde er donderdag morgen vroeg de nadruk op, dat zijn militaire regering haar inter nationale verplichtingen zal na komen en lid van de N.A.V.O. en de volkerenorganisatie zal blijven. Hij) verleende amnestie aan alle officieren, die woensdag de zijde van koning Konstantijn hadden ge kozen. Bij zijn aankomst op het vlieg veld van Rome was koning Kon stantijn ontroerd. Hij kon met moeite zijn tranen bedwingen. Hij had zijn dochtertje van twee jaar aan de hand. Zijn vrouw, koningin Annemarie, en een kindermeisje dat de kleine kroonprins Paul droeg, stapten na hem uit 't vlieg tuig. In Athene, Saloniki en andere plaatsen in Griekenland was het donderdagmorgen rustig. In Athe ne ging 't leven zijn gewone gang. Scholen, café's en bioscopen wa ren open. De voornaamste figuren die met koning Konstantijn in verzet kwa men, zijn gearresteerd. Het zijn generaal Perides, bevelhebber van het in Saloniki gelegerde derde legerkorps, diens stafchef brigade generaal Vidalis en de bevelhebber van de 20ste tankdivisie, brigade generaal Esserman. De garnizoe nen in Larissa en Kavalla zouden het militaire bewind in Athene hun trouw hebben betuigd. Uit de voor een deel tegenstrij dige berichten over de gebeurte nissen kan men het volgende op maken: Koning Konstantijn heeft woensdag uit Larissa een beroep op het Griekse volk gedaan zich achter hem te scharen en te pogen de democratie te herstellen. In een radlo-uitzendiM uit La rissa volgde de mededeling dat 90 procent van het leger en de hele luchtmacht en marine achter «Je koning stonden. De, nieuwe „onderkoning" van Griekenland, de 57-jarige luite nant-generaal George Zoitakis, be hoort tot de groep militairen die op 21 april een staatsgreep pleeg de. Zoitakis, een beroepsofficier, heeft in West-Duitsland een door Amerikanen gegeven militaire cur sus gevolgd en was op het ogen blik van de staatsgreep bevelheb ber van het derde legerkorps. (Zie verder pag. 5.) ATHENE: Een beeld uit de Griek se hoofdstad, gemaakt op de dag van de (mislukte) staatsgreep: een pantserwagen rijdt door de straten van Athene, vrijwel ge negeerd door de bevolking. ROME: Koning Constantijn en koningin Anne-Marie op wier gezichten duidelijk de spanning van de afgelopen uren te zien is, gefotografeerd, bij hun aankomst op het vliegveld Ciampino bij Rome, De levering van Russische vliegtuigen aan Jemen is woens dag door het Amerikaanse mi nisterie van buitenlandse zaken bevestigd. De persberichten over de aankomst van 24 jachtbom menwerpers type mig-19 in Je men zijn door een woordvoerder van dat ministerie „in wezen juist" genoemd. De toestellen worden door Russische piloten gevlogen. Er zijn in Jemen ook Russische technici aangekomen voor het onderhoud van de ma chines, die door de republikei nen worden gebruikt in de strijd tegen de royalisten. Met 89 tegen 2 stemmen en 12 onthoudingen heeft de alge mene vergadering van de V. N. als haar mening te kennen ge geven, dat een algemene han delsboycot van Zuid-Afrika de enige manier is om in dat land veranderingen tot stand te bren gen. In deze resolutie wordt de westelijke handelspartners van Zuid-Afrika verweten dat zij zich niet hebben gestoord aan vroegere verzoeken de economi sche betrekkingen met Zuid- Afrika te verbreken. Het wordt niet waarschijnlijk geacht dat de veiligheidsraad de resolutie zal overnemen. Begin volgend jaar zal in Zuid- Afrika de eerste levertransplan tatie op een mens worden ver richt in het ziekenhuis „Groote Schuur" in Kaapstad, waar ook de eerste harttransplantatie, 12 dagen geleden, is verricht. Een levertransplantatie op een varken is reeds met succes in de „Groote Schuur" verricht, al dus heeft een woordvoerder van het ziekenhuis meegedeeld. Tussen Nuoro en Orgosolo op Sardinië hebben struikrovers woensdagavond een bus aange houden en de chauffeur gedood en minstens vijf passagiers ver wond. Politie en militairen zijn een klopjacht begonnen. Louis Washkansky, de eerste mens met het hart van een an der, in dit geval een vrouw, mag 12 dagen na zijn harttransplan tatie-operatie in zijn kamer of op het balkon van zijn kamer gaan zitten. Dit is gisteren door het ziekenhuis „Groote Schuur" in Kaapstad bekendgemaakt. DIEFSTAL EN VERDOVENDE MIDDELEN De 100.000 verslaafden aan ver dovende middelen, die New York telt, stelen volgens een officiële raming voor ongeveer 10 miljoen dollar per dag om aan geld voor verdovende middelen te komen. Dit is 100 dollar per hoofd per dag. De minister van sociale zaken en volksgezondheid, de heer B. Rooi- vink, heeft aan de Tweede Kamer een nota over het loonpolitieke systeem aangeboden. In deze nota geeft de minister een overzicht van hetgeen op het gebied van de loonpolitiek in het bestuur van de Stichting van de Arbeid is afgesproken sinds hij zijn begroting voor 1968 heeft inge- dend. Het kabinet is naast de reeds vermelde bereidverklaring om het nieuwe systeem reeds met ingang van 1 januari wat de hoofdlijnen betreft toe te passen, ermee ak koord gegaan dat de ministeriële beschikking van 6 februari j.l. wordt ingetrokken. Bij die beschik king is de goedkeuringsbevoegd heid van collectieve arbeidsover eenkomsten overgedragen van de Stichting van de Arbeid aan het college van rijksbemiddelaars. Het kabinet heeft zich voorts akkoord verklaard met het feit, dat de stichting voortaan zonder voor afgaande toetsing ingediende en geregistreerde collectieve arbeids overeenkomsten goedkeurt. Dit is een gevolg van de verschuiving van de verantwoordelijkheid naar c.a.o.-partners en naar de minister van sociale zaken. Het kabinet moet ter hand having van het economisch even wicht in staat zijn een slagvaardig beleid te voeren, met inbegrip van de loonpolitiek. De huidige economische situatie geeft het kabinet reden tot zorg op drie punten: betalingsbalans, werkgelegenheid en investeringen. Verder is onze internationale con currentiepositie in bepaalde sec toren aangetast door de in de af gelopen jaren voortgezette stijging van de loonkosten. Naar het oordeel van het kabi net kan de loonpolitiek een bij drage leveren tot vermindering van deze zorg. Van de kant van het kabinet is er de aandacht op gevestigd, dat de economische situatie een extra accent heeft gekregen door de de valuatie van het Engelse pond. De economie bevindt zich in een gevarenzone. Er is naar het oor deel van het kabinet weinig nodig om de economische ontwikkeling nadelig te beïnvloeden. De Liberiaanse vrachtvaarder „African Monarch" (7298 b.r.t.) is donderdagmorgen op ongeveer 3 mijl uit de kust voor Hoek van Holland voor anker gegaan, na dat aan boord muiterij was uit gebroken. Het schip, afkomstig uit Monrovia, was op weg naar Rotterdam. De kapitein van de „African Monarch" riep de hulp in van de Nederlandse marine. Daar het schip buiten de territoriale wa teren lag, kon de marine echter niet in actie komen, tenzij de re gering van Liberia daarom ver zocht. De marine hield zich even wel gereed om in te grijpen. De kapitein verzond via radio- Scheveningen een telegram met de volgende inhoud: „Beman ning muit. Anker bij Maasboei. Wacht op politie". Het telegram was gericht aan de rijkspolitie te water in Amsterdam, die het doorgaf aan de Rotterdamse ri vierpolitie. De „African Monarch" is eigen dom van de rederij General Na vigation Ltd in Monrovia. Het schip kwam uit Rostock en was op weg naar Rotterdam waar het in de Eemhaven gerepareerd zou worden. De Liberiaanse consul-generaal te Rotterdam, de heer Th. Tho mas, zou zich persoonlijk van de toestand op het schip op de hoog te stellen. Naar aanleiding van het ver zoek om assistentie is uit Hoek van Holland hr. ms. duikvaar- tuig „Rhenen" uitgevaren. Aan boord van dit marinevaartuig bevonden zich de Liberiaanse consul, een onderzoekingsoffieier en een tiental mariniers. Het beschikbaar stellen van de as sistentie kwam tot stand in over leg met de Liberiaanse ambassa de, waarin de ministeries van buitenlandse zaken en justitie werden betrokken. Opvarenden van de „African Monarch" lieten via de stoom fluit s.o.s.-signalen horen. Ver der heeft de eerste stuurman een fles met een mededeling over boord gegooid. Dit nieuws werd meegedeeld door de sleep boot „Maasbank", die in de na bij heiii van 't Liberiaanse schip voer. In Hoek van Holland werd later bekend dat tien marine mensen van de „Rhenen" met de consul aan boord waren ge gaan van de „African Monarch". Twee machinisten vertelden dat zij zich bedreigd voelden door de kapitein, die gewapend was De kapitein was volgens deze bemanningsleden met twee an deren opgesloten in de stuurhut van het schip. De sleepboot Maasbank meld de dat een deel van de beman ning van de „African Monarch" aan boord was gegaan van het marinevaartuig „Rhenen". Kapitein C. Koning van de sleepboot „Maasbank" gaf tegen vijf uur kort na terugkeer in Hoek van Holland enige infor matie over de vreemde gebeur tenissen. De kapitein zei gezien te heb ben dat twee sloepen van het marineschip „Rhenen" naar de Liberiaan waren gevaren. Een opvarende van de „African Mo narch" gooide een touwladder, men ging zonder moeilijkheden aan boord. Kapitein Koning bevestigde dat met een stoomfluit geregeld s.o.s.-seinen werden gegeven. Verder viel er niet veel te mer ken van muiterij. Af en toe lie pen opvarenden rustig op het dek heen en weer. Om 21.15 uur is de „African Monarch" bij de scheepswerf Niehuys en Van den Berg afge meerd. De werfdirectie heeft in opdracht van de rederij W. M. Müller, de kade laten afzetten. De rivierpolitie uit Rotterdam zal aan boord van het schip een onderzoek instellen naar de toe dracht van de gebeurtenissen. In verband hiermee heeft de ri vierpolitie de toegans tot het schip aan een ieder verboden. Van een werkelijke muiterij is geen sprake, zo verklaarde gisteravond de honorair-consul van Liberia in Rotterdam, de heer E. L. M. Schul. Eerder kan men spreken van moeilijkheden tussen de kapitein enerzijds en de officier plus de bemanning anderzijds. De kapitein heeft zich terecht of ten onrechte bedreigd ge voeld, aldus de heer Schul. Hij wilde zich niet over de schuld vraag uitlaten, mede omdat hier- naar nog een onderzoek inse- Het kabinet is dan ook van oor deel dat de stijging van de loon kosten in 1968 behoort te worden afgestemd op de te verwachten ontwikkeling der arbeidsprodukti- viteit. Het kabinet heeft de Stichting van de Arbeid verzocht met het standpunt van het kabinet reke ning te houden. Indien het overleg binnen de stichting tot een gemeenschappe lijk inzicht leidt, kunnen daaruit aanbevelingen voor het bedrijfs leven voortvloeien. Die aanbeve lingen kunnen echter geen kwan titatieve aanduiding van de moge lijke loonontwikkeling bevatten. De stichting kan ook aanbevelin gen voor het bedrijfsleven doen over centrale loonpolitieke elemen ten, zoals arbeidstijdverkorting, pensioenen, vakantieduur, vakan tietoeslag, vrouwenionen, minimum duur van contracten, indexerings clausules in langlopende contrac ten. De stichting kan ook 't stand punt van het kabinet aan het be drijfsleven kenbaar maken. Het stichtingsbestuur zal voor de periode 1 januari tot 1 juli 1968 rekening houden met de stijging van de kosten van levensonder houd, die in die periode kan optre den tengevolge van de aangekon digde overheidsmaatregelen. Die maatregelen hebben betrekking op huurverhoging, het werknemers deel der sociale verzekeringspre mies en de indirecte belastingen. Deze stijging van de kosten van levensonderhoud moet leiden tot een eenmalige bijzondere uitkering per 1 juli 1968. Over de juiste om vang en modaliteiten van de uit kering zal de stichting begin 1968 nader overleg plegen. MEER WIND Een front ten noorden van Schotland verplaatst zich gelei delijk zuidoostwaarts. De hier mee samenhangende luchtdruk dalingen boven de Noordzee doen bij ons de wind verder toenemen tot matig, later tot vrij krachtig uit westelijke richtingen. Hier door zal de aanwezige mist spoe dig optrekken, maar er blijft veel bewolking. Een groot deel van de dag zal het overwegend droog zijn, maar tegen de avond kan het front in het noorden van het land enige regen brengen. Tengevolge van bovengenoemde ontwikkeling is in West-Europa de vorst nu ge heel verdreven. In Polen, de Noordelijke Balkan en in het Al pengebied komt nog lichte tot matige vorst voor, doch zal ook daar verder afnemen. In Rusland en Finland is het nog volop win ter met matige tot strenge vorst. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt. geldig tot hedenavond. Meer wind Veel bewolking met aanvanke lijk in het zuidoosten van het land nog mist tegen de avond; in het noorden kans op enige regen. Ma tige tot vrij krachtige, later langs de kust krachtige wind tussen zuidwest en west. Weinig veran dering in temperatuur. VRIJDAG 15 DECEMBER v.m. n.m. Breskens 0.38 12.53 Terneuzen 1.14 1.29 Hansweertt 1.48 2.03 Walsoorden 1.47 2.02 ZATERDAG 16 DECEMBER v.m. n.m. Breskens 1.13 1.29 Terneuzen 1.49 2.05 Hansweert 2.23 2.39 Walswoorden 2.22 2.38 ZON MAAN op onder op ondei Dec. 15 8.41 16.28 15.01 7.29 16 8.42 16.29 15.34 8.41 17 8.43 16.29 16.19 9.46 steld wordt. Uit verschillende verklaringen, o.m. van politiefunctionarissen, blijkt dat de kapitein op een ge geven moment met een cilinder revolver over het schip rondliep. De bemanning heeft hem ver volgens weten op te sluiten in een gedeelte van het schip, van waar hij o.m. het vertrek van de marconist kon bereiken. Daar heeft hij zijn alarmerende tele gram de wereld ingestuurd. v

de Vrije Zeeuw | 1967 | | pagina 1