penmcj FR. DE DIJCKER - AXEL Gemeenteraad van Terneuzen behandelde de begroting voor 1968 Herkent u ons...? DE VRIJE ZEEUW Pagina 5 Burgemeester Aschoff: „Niet pessimistisch ALGEMENE BESCHOUWINGEN Morgen, vrijdag 15 december, openen wij onze nieuwe zaak. Gasverwarming Gasgeysers Gasfornuizen Wasmachines en Centrifuges Koelkasten Diepvriezers Sanitair Stationsstraat 2—4 - Telefoon 01155-822 Erkend Gas- en Waterfitter - Lood- en Zinkwerken - AGENDA - „Stille rijke" in Italië WÈÊm Levensverzekering Spaarkas Sparen in effecten m l mm Hypotheekaflossing Spaarbewijzen PREMIE SPAARPLAN Donderdag 14 december 1967 „Terneuzen hoeft niet pessi mistisch te worden", aldus bur gemeester Aschoff tijdens de begrotingsvergadering van de gemeenteraad. „Ik kijk naar de westzijde van Terneuzen, waar niet alleen de Dow Chemical bezig is met uitbreidingen. De Dow heeft daar in '67 verschei dene nieuwe fabrieken gezet. Tot eind 1967 werd hierin voor 215 miljoen gulden geïnvesteerd. Volgend jaar zal dit bedrag weer 110 miljoen zijn. Er zijn 700 mensen bij Dow in dienst, daar komen in '68 nog 200 bij. Voor de bouw van nieuwe fabrieken zullen er in het komend jaar 1300 mensen aan het werk zijn. Geen enkele industrie in Zee land heeft een dergelijke om vang. Het spreekt mischien wat minder aan omdat al die fabrie ken onder de naam „Dow" ver rijzen". Nadrukkelijk wees de burge meester op de ontwikkeling van het 3000 ha metende industrie terrein ten oosten van Terneu zen. We zijn dichter bij de ont wikkeling van de plannen dan vorig jaar", aldus de heer Aschoff, die dit gebied „Terneuzen-Oost" wilde noemen en niet „Ossenis- se". In hun beschouwingen hadden de heren K. Hol en H. A. M. A. de Meijer een pleidooi gehouden voor een verlegging van de uit monding van een kanaal van Antwerpen naar de Westerschel- de. Er wordt gesproken over Baalhoek als uitmonding voor dit kanaal. „Zou het geen aan beveling verdienen", aldus de heer Hol, „dit kanaal uit te laten komen ten oosten van Terneu ten om Zeeuws-Vlaanderen hier van te doen profiteren?" De voorzitter deelde mee, dat ket college deze opvatting deelt. De fractieleider van de P.v.d.A.- fractie, de heer R. Hol, mijmer de in zijn beschouwingen over oud Terneuzen over de snelle ontwikkeling van de laatste ja ren. De heer Hol wees er op dat ook voor Terneuzen de midde len voor verdere uitbouw ontoe reikend zijn. Voor kostbare in frastructurele werken zijn bij dragen van het rijk nodig. Voor het feit dat het gemeentebestuur een sluitende begroting kon aan bieden, was de heer Hol erken telijk. Wil de gemeente in aan merking komen voor een aan vullende uitkering, dan moeten de belastingen verhoogd worden en hoewel ongaarne verklaarde de fractieleider van de P.v.d.A. zich dan akkoord met de voor stellen van B. en W. In de hoofdstad van Nederland, aldus de heer Hol, komt men 94,1 miljoen gulden tekort, maar niettemin behoeft men er geen rioolbelasting te betalen. Andere gemeenten die een sluitende be groting hebben, moeten deze be lasting optrekken tot f 100,per aansluitende woning. INDUSTRIALISATIE Spreker vroeg of het college kon mededelen of de bespreking tussen de toekomstige partners in het havenschap Terneuzen al heeft plaats gevonden. Wat de havenaccomodatie betreft vra gen wij ons af, aldus de heer Hol. of kan worden gewacht tot de zaak van het havenschap rond is. Hij wees op de povere verlichting van de havens en het ontbreken bij avond van ver lichte naamsaanduidingen van de diverse havens. Volgens de Antwerpse plannen zou het in de bedoeling liggen een nieuw kanaal aan te leggen van de linkeroever van de Wes- terschelde bij Antwrpen naar Baalhoek. Spreker vroeg zich af of het geen aanbeveling zou ver dienen dit kanaal te laten uit komen ten oosten van Terneu zen, opdat een groot deel van Zeeuws-Vlaanderen hiervan kan profiteren. Voor de ontwikkeling van de zeehavenindustrieterrei nen zou de regering in het kader van het zeehavenbeleid extra bedragen beschikbaar dienen te stellen. Voorts merkte de heer Hol op dat de minister van volkshuis vesting heeft goedgevonden, dat uitbreiding van Dow Chemical naar het westen zal plaatsvin den. Het betreffende gebied zal, «laar kan worden aangenomen, in het ontwerp-streekplan voor West Zeeuws-Vlaanderen als in dustriegebied moeten worden aangewezen. De woordvoerder van de P. v. d. A. merkte voorts op dat reeds lang wordt gesproken over even tuele zeehavenontwikkeling ten oosten van Terneuzen. De tech nische, nautische, economische en ruimtelijke aspecten maken nog een onderwerp van studie uit. De heer Hol wilde graag weten hoever men hiermee is gevorderd. Hij merkte hierbij op dat in de zaak Texaco niet alleen het ontbreken van een aan de behoefte van deze tijd aangepas te havenaccomodatie ontbrak, maar ook een duidelijk beleid. Volgens de heer Hol heeft rijks waterstaat een te grote rol hier in gespeeld. VERKEER In verband met het gereedko men van nieuwe wegen in 1968 &htte de heer. Hol het nuttig om tijdig verkeersmaatregelen te nemen. Hij wilde voorts weten of er bijzonderheden bekend zijn over een mededeling gedaan op 17 november j.l. door prof. dr. M. Anselin van de rijksuniver siteit van Gent inzake het inleg gen van personenvervoer per spoor van Gent naar Terneuzen. bejaardenzorg Voor de bouw van een alge meen bejaardentehuis zijn in '54 reeds plannen ingediend. Wegens de bouw van twee confessionele bejaardentehuizen werd dit plan niet uitgevoerd. Spreker was van oordeel dat G. S. met twee ma ten meten. Over de woningbouw spreken de vroeg de heer Hol zich af, of de woningbouwvereniging geen initiatieven zou kunnen tonen in verband met de bouw van een gezinswoningen, nu er de eerst volgende jaren alleen etagewo ningen gereed zullen komen. In verband met het nadeel van ruim ƒ107.000,— ten aanzien van de onderwijsuitgaven is er op ge wezen, dat opvangscholen moe ten worden gebouwd. Met het antwoord in deze kwestie is spre ker het maar gedeeltelijk eens. Tenslotte drong spreker aan op goede busverbindingen, als de nieuwe brug te Sluiskil in ge bruik zal zijn genomen. De heer Van Breda Vriesman sprak namens de V.V.D.-fractie. De sluitende begroting voor het jaar 1968 ligt voor ons met een karig bedrag voor onvoor ziene uitgaven van 52.000, tegen vorig jaar 119.000, Het afgelopen jaar gaf ons 20 begrotingswijzigingen, terwijl bij deze nieuwe begroting de eerste wijziging reeds het licht zag. Bij het groter worden der ge meente worden de problemen betreffende economie, sociale za ken, industrie, woningbouw, ver keer, onderwijs, lucht-, water en bodemverontreiniging steeds zwaarder. Terloops kan ik hier bij de dreigende invasie van de bisamrat vermelden. In Neder land zijn 5 man gespecialiseerd in het vernietigen van de bisam rat. In België zijn dit er 24. Dit jaar werden in Zeeuws-Vlaande- ren 2500 bisamratten gevangen. Dit gevaar moet drastisch wor den aangepakt! Er werd ruim een jaar geleden een commissie gevormd, die de verontreiniging in Zeeland en o.a. ook in de kanaalzone onder zoekt. Zijn er reeds cijfers be kend? Betreffende de financiën blijkt dat de gemeenten in 1966 ruim 3046 miljoen uitgaven, terwijl dit voor 1968 wordt geraamd op 3742 miljoen. Tevens werd in 'n circulaire van 30 juni 1967 mede gedeeld, dat het niet in de be doeling ligt de uitkering uit het gemeentefonds te verhogen, an ders dan als gevolg van algeme ne loon- en salaris-maatregelen. Eventuele prijsstijgingen dienen derhalve binnen het raam van de thans voorgestelde uitkering te worden opgevangen,zo nodig met behulp van de eigen ont vangsten der gemeenten. (Daar gaat ons Stadhuis Ter stimulering van het eigen woningbezit, werden in 1966 ca. 1630 woningwetwoningen aan de huurders overgedragen. Hope lijk zal de gemeente deze gang van zaken stimuleren. Aangenaam zal het zijn dat het „Java" zal worden gesaneerd, maar urgenter is dat het instruc- tiebad van de grond komt. Reeds verleden jaar heb ik ge sproken over de kostbare ex ploitatie van de badhuizen; mijn mening is niet veranrerd. Wat betreft het dempen van de Herengracht zou ik willen opmerken, dat wanneer dit nu niet gebeurt, het later veel kost baarder zal zijn. De prognoses over het verkeer zijn van dien aard, dat we met parkeergelegen heid steeds achter de feiten aan lopen. Zou na demping blijken, dat er nog geen behoefte aan is, hetgeen ik betwijfel, dan zou onze plantsoenendienst er iets moois van kunnen maken. Die genen die liever water zien, moe ten dan maar een paar honderd meter verder lopen. Er is bij herhaling gesproken over koopavonden in Terneuzen. Het is me opgevallen, dat er geen eenstemmigheid heerst. Wanneer er door een overgrote meerder heid uit de winkelstand 'n voor stel zou komen, zouden we dit gaarne steunen. De verhoging van de tarieven der veerdiensten zouden met 'n massaal protest dienen te wor den voorkomen. De verkeersmoeilijkheden zul len binnen afzienbare tijd ver beteren. Het havenschap zal ho pelijk ook dit jaar van de grond komen, terwijl de herindeling vermoedelijk nog niet aan bod komt. Namens re C.H.U. en A.R. voer de de heer Ollebek het woord. Voor de eerste maal hadden de C.H.U. en de A.R.-fracties een gezamenlijke algemene be schouwing. De C.H.U.-fractielei- der, de heer D. Ollebek, achtte het noodzakelijk daarbij enige uitleg te geven, door er op te wijzen dat sinds de laatste raads verkiezingen gezamenlijke frac tievergaderingen worden gehou den. Dit houdt niet in, aldus de heer Ollebek. dat wij hiermede een uitspraak doen over al of niet samenwerken van de poli tieke partijen als zodanig. FINANCIEN Sprekende over de financiële toestand van de gemeente zei spr. dat het totstandkomen van een instructiebad en 'n schouw burg zware lasten leggen op de begroting. De heer Ollebek zei zich ongerust te maken over het (niet) beschikbaarkomen van fi nancieringsmiddelen. De afgelo pen tijd zijn er uit de raad steeds vragen gesteld over de reali sering van een zwembad, een kleuterschool, kleedgelegenheid op sportterreinen, verbetering van straten en wegen, enz, en steeds luidde het antwoord dat hiervoor geen gelden beschik baar zijn. Spreker hoopte dat B. en W. zullen voortgaan met hier voor bij de ryksoverheid aan te kloppen. C.H.U. en A.R. verklaren zich akkoord met de belastingverho ging ter financiering van het nieuwe stadhuis. Ha hoopte dat door een «tü- gend inwonertal in de komende jaren de begroting sluitend zal worden gehouden. INDUSTRIE Met betrekking tot de uitbrei ding van Dow Chemical meen de de heer Ollebek een gelukki ge ontwikkeling te kunnen sig naleren, al zyn er in de gemeen te geen nieuwe industrieën bij gekomen. Spr. was verheugd over de door Dow verkregen toe stemming om zich in westehjke richting te kunnen uitbreiden, al zyn hieraan ook wel enige be zwaren verbonden. Spreker vroeg aandacht voor het gevaariyke kruispunt by St. Annapoldeï. Sprekend over de woningbouw achtte hij de situatie niet al te gunstig. „Na de oplevering van de laatste eengezinswoningen in het plan „Oudelandse Hoeve" zullen geruime tijd geen eenge zinswoningen meer gereed ko men en daarna gedurende lange tyd flatwoningen, gezien het feit dat spoedig zal worden begonnen met de bouw van 482 flatwonin gen. Van de vier opvangscholen zyn er twee reeds in gebruik, maar in het kleuteronderwijs ligt de zaak niet eenvoudig. De heer Ollebek was er benieuwd naar te weten wanneer de kleuter school nabij de Dokweg zal wor den gebouwd. Ook vroef hij aan dacht voor het kleuteronderwijs ten oosten van de Axelsestraat. De heer H. A. M. A. de Meijer sprak namens de K.V.P.-fractie. Naast waardering had de heer De Meijer hier en daar nogal wat kritiek. Spr. was het college dankbaar dat bü het zoeken naar en het vinden van 't even wicht tussen inkomsten en uit gaven vooral naar de eerste heeft gekeken. De fractie van de K.V.P. erkent dat het belasting niveau van Terneuzen niet on gunstig <Jigt en er „nog wel eni ge mogèiykheden zijn wegge legd". waarbij hu er op wees, dat het belastingniveau van an dere gemeenten als norm voor eigen genmeente nooit gehan teerd mag worden. De heer De Meüer zou het op pry's stellen, indien B. en W. in het vervolg bij het voorleggen van een plan, waarbij zowel ka pitaalsinvestering ais jaariykse exploitatie een belangrijke in greep zouden betekenen in de financiële middelen, de raad te- gelijkertu'd zou worden gewaar schuwd, als een dergelijk pro ject slechts door een ingrijpende verhoging van de belastingen zou kunnen worden verwezenlijkt. De heer De Meijer drukte het college daarbij op het hart de raad geen cijfers voor te leggen, die uitgaan van een globale en voorlopige schatting daar, zoals onlangs is gebleken, deze met 30 a 40 moeten worden verhoogd, als het project na 4 a 5 jaar pra ten rijp is voor verwezenlijking. LEEFKLIMAAT De K.V.P.-woordvoerder zei dat er op het gebied van het leef klimaat sedert zijn vorige be schouwing wel iets is bereikt: jeugdzorg, ontspanning, de schouwburg, het cultureel cen trum in wording, kreek enz. Maar ten aanzien van de leef baarheid zoals die door de K. V. P.-fractie wordt verstaan, is er weinig of niets nieuws gebeurd, dat er op zou kunnen wijzen dat voor onze 20.000 inwoners en meer in het algemeen voor de bevolking van de gehele kanaal zone een nieuwe bron van in komsten is aangeboord.' De heer De Meijer zei het té betreuren dat de mogelijkheid om van Terneuzen een petro leumhaven te maken voorbij is gegaan. „Wij allen hopen dat een herhaling van deze misgreep niet meer zal «voorkomen." Spr. vond het opvallend dat de industriële ontwikkeling bij onze zuiderburen wèl op toeren bleef, zodanig dat zowel Antwer pen als Gent uitverkocht gera ken en de eerste, vrij benauwd, aan onze deur is gaan kloppen. Het kanaal-idee Antwerpen Baalhoek moet AntwerpenTer neuzen worden. Volgens de heer De Meijer was rukswaterstaat gereed met de situering en de voorstudies, zowel voor een pe troleumhaven als een diepe vas te goederenhaven oostelijk van Terneuzen, evenals met het be palen van de plaats, waar dit ka naal van Terneuzen naar Ant werpen zün invaart zou moeten hebben. De heer De Meiier vond Wij nodigen U gaarne uit te komen kijken naar onze, aan de eisen des tijds aangepaste zaak, terwijl U tevens kennis kunt nemen van de voortreffelijke kollektie die wij bijeen hebben gebracht. Mogen wij1 U op deze feestdag vanaf 1 uur van harte welkom heten 0 het te betreurn, dat er buiten enkele congressen en wat ge praat en onderling gekijf bij on ze zuiderburen nog niets con- creters op het gebied van een gezamenlijke ontwikkeling van het Westerscheldegebied met in schakeling van de Belgische in spraak tot stand is gekomen. De heer De Meijer meende dat het college er goed aan heeft ge daan het contact met de Gentse collega's te verstevigen. Maar zien wy ook naar Antwerpen? zo vroeg hij zich af. Of voelen wij ons te klein tegenover dit zo veel grotere centrum? „Spijtig is bij dit alles, dat ons provin ciaal bestuur te veel aan de lei band van anderen blijft lopen; te onduidelijk biyft in zyn eigen prioriteiten en byv. nog over Reimerswaalplannen praat, mo- gelük ten pleziere van Brabant se collega's, maar te weinig over TerneuzenGent en het kanaal naar Antwerpen." De heer De Meüer betoogde, dat voor het aantrekken van grote industrie Terneuzen-Oost van de grond moet. HAVEN- EN DRIEMANSCHAP De fractieleider van de K.V.P. vroeg zich af, of de ontwikkeling moet afhangen van de herinde ling. Hij meende dat het tijd wordt dat er iets gebeurt met de uitbreiding van de Zevenaar- en de zuidelijke kanaalhaven. „Acht jaar geleden waren Middelburg en Den Haag er al van overtuigd dat daar „iets moest gebeuren". De heer De Meijer vreesde dat, wanneer in 1969 koningin Ju liana en koning Boudewijn de nieuwe zeesluis te Terneuzen zullen openen, het voor' onze vorstin uitermate gênant zou zijn en nog pijnlijker voor de haar begeleidende autoriteiten, indien van de verdieping van de Zeve- naarhaven slechts een plan kon worden voorgelegd. „Wij kunnen ons niet permiteren de koningin een lege schaal aan te bieden, terwijl de koning van België een goed gevulde plateau aangebo den krijgt. PARKEERRUIMTE Ofschoon de raad enige jaren geleden het dempen van de Hee rengracht heeft afgewezen, zou de K.V.P.-fractie bereid zijn dit punt opnieuw aan de orue zich in de toekomst ziet gesteld. Wethouder D. Binnekamp wees er op, dat Terneuzen op cultureel gebied „nog pas aan het begin" staat. „In de toekomst," zei hij „zal er inderdaad aanmerkeiyk meer geld voor nodig zijn". De noodzaak van het sociaal- culturele werk voor de bevor dering van de leefbaarheid van Terneuzen. dat in vijf jaar tijds de uitgaven bijna zijn verdub beld, wees züns inziens op een vooruitstrevend beleid van de gemeente. Bedroegen de uitga ven in 1964 per hoofd van de be volking nog 151 gulden, in 1968 is dit bedrag verhoogd tot 269 gulden per jaar per Terneuze- naar, In 1967 heeft Terneuzen tever geefs op de hogere overheid ge wacht die financieringsmiddelen ter beschikking zou stellen voor de bouw van een overdekt in structiebad, voor de verdere aan leg van sportvelden in Sluiskil en voor een kleuterschool aan de Dokweg. Deze gelden kun nen nu verkregen worden uit grondverkoop in de gemeente Terneuzen. De heer Binnekamp wees op de gunstige positie die Terneu zen inneemt met betrekking tot het aantal lagere scholen. Ook in de nieuwe wijken is men goed voorzien. De vier opvangscholen kunnen voorlopig bovendien de kleuterscholen ten oosten van de Axelsestraat opvangen. Ten wes ten van de Axelsestraat komt een kleuterschool aan de Dok weg, waarvan de urgentiever klaring nog vóór Kerstmis wordt verwacht. Over de huisvesting van het jeugdwerk van de algemene stichting voor jeugd- en buurt huiswerk, deelde hij mee, dat reeds contacten zijn gelegd over de plaatsbepaling van een nieuw jeugdgebouw. De heer H. A. M. A. de Meijer vroeg of het niet mogelijk was, dat alle richtingen in Terneuzen binnen de algemene stichting konden gaan samenwerken. Tot hu toe is hierin een samenwer kingsvorm gevonden tussen bui tenkerkelijke en katholieken. Hervormden en gereformeerden vormen een eigen stichting. „In Sluiskil wordt bewezen", aldus de heer De Meijer, „dat een sa mengaan van alle richtingen zeer goed mogelijk is". Wethouder De Vos deelde mee, dat het college alles in het werk stellen, mits er voor parkeer- heeft gesteld om toestemming te De heer De Meijer vroeg zich af, of bij het besteksklaarmaken van de plannen het geraamde be drag niet met 50 zou moeten worden verhoogd. Wethouder Berbers deelde deze verschillende soorten van vrees. Hij kon in antwoord op de vraag van de heer Huijbrecht antwoor den dat het college alles zal doen om de realisering zo spoedig mo gelijk „van de grond" te krijgen. De voorzitter onderstreepte deze opmerking. Wethouder De Vos merkte in verband hiermede op dat de ge- meentelüke heffingeh altyd laag zijn geweest, waarvan de inwo ners van Terneuzen jarenlang hebben geprofiteerd. Gemiddeld komt deze heffing op slechts 9 per woning, hetgeen hij niet on overkomelijk achtte. TARIEVEN ZWEMBAD Vry langdurig waren de dis cussies over de verhogingen van de zwembadtarieven. Vooral de heren Huijbrecht, Hamelink en Van Driel bleken gekant tegen de verhoging van de tarieven voor dagkaarten, 10 badenkaar- ten en zwemlessen voor kinderen. De heer Huijbrecht bracht een voorstel ter tafel waarin voor deze drie categorieën de tarie ven ongewijzigd zoVden blijven. Wethouder Berbers betoogde dat de ontvangsten voor de varia bele kosten 30.444 bedragen, terwijl deze in werkelijkheid 75.000 zijn. De heer Binnekamp 'zei dat, wanneer de kinderen dit niet zouden kunnen betalen, zo als de heer Hamelink opmerkte, het met Terneuzen niet best ge steld zou zijn. Wethouder De Vos vroeg zich af, of men nog aan de bouw van een instructiebad moet denken, want de prijzen daarvan zullen wel hoger liggen. Toen het voorstel in stemming werd gebracht steunden de he ren Huijbrecht, Hamelink en Van Driel en de gehele fractie van da K.V.P. (behalve wethouder Ber bers) het voorstel van de heer Huijbrecht. Het werd met 7 stem men voor en 9 tegen verworpen. De raad keurde de voorstellen goed tot verkoop van grond in het exploitatieplan „Noord" aan de stichting „Verpleeg- en rust huizen Zeeland". HEDEN Terneuzen: Lokaal „Bethel", 7.30 uurj Evangelisatiesamen-, komst. Als honderdvoudige lire-miljo- naire ontpopte zich na zijn ,dood de in „armelijke omstan digheden" levende Atillio Ma- sinari te Salerno. De 73-jarige Masinari is in het weekeinde gestorven aan ernstige brand wonden, die hij had opgelopen doordat zijn kleuren in brand waren geraakt, terwijl hij met vuur bezig was. Bij een onderzoek van zün ar moedige woonruimte bleek, dat de oude fabelachtig "rijk was. Onder zijn stromatras vond men een spaarboekje met meer dan een half miljoen lire en aandelen en obligaties ter waarde van enkele miljoenen. Daarenboven blijkt, dat Masi nari eigenaar was van zes win kels en vier huizen. Zijn ver mogen wordt alles bij elkaar op 100 miljoen lire (600.000 gulden) geschat. Dit alles erft nu een schoonmoeder van de man in Pavia. ruimte geen andere geiykwaar- dige oplossingen kunnen worden gevonden. De heer De Meijer zei evenwel voor overbodige par keerruimte niets te voelen. Deze kosten kunnen wü niet dragen. Hij was ervan overtuigd dat door de onlangs afgelegde verklaring in de gemeenteraad over deze kwestie het handelscentrum en andere voorstanders van het dempen van de Heerengracht ge rust kunnen zijn. Zich ervan bewust zijnde hier mee een zekere impopulariteit te riskeren, vroeg de heer De Meijer zich af, of in de woonwij ken en straten voor iedere aan vrager het reserveren van een parkeerstrook mogehjk zou zijn. Deze zouden met onopvallende paaltjes en een nummerbord kunnen worden gemarkeerd. De heer De Meijer meende dat vele auto-bezitters na enige tijd graag 20 a 25 per jaar voor over zouden hebben. VERKEER De K.V.P.-fractieleider vroeg het college wat het denkt van een plaats voor een vaste oever verbinding ten westen van het kanaal GentTerneuzen. Van Belgische zijde wordt aan deze westelijke oplossing de voorkeur gegeven. Mogelijk is dit een goe de gelegenheid om met de Gent se collega's eens te praten over doortrekken van een spoorlijn, oostelu'k van het kanaal, door een verbinding tussen Sluiskil en Wachtebeke tot stand te bren gen. Ook zou dan kunnen wor den gepraat om weer een ver binding tussen Gent en Terneu zen met kleine reizigerstrêintjes in het leven te roepen. Voorts achtte de heer De Meüer het onnodig te zeggen dat ook de K.V.P.-fractie geen enkel geldig motief vindt om de veer- tarieven te verhogen. Van de zijde van het college werden zeer positieve geluiden gehoord over het sociaal-cultu rele werk, waarvoor Terneuzen verkrijgen voor de bouw van een algemeen verzorgingstehuis voor bejaarden. De wethouder meende dat de eerstkomende jaren niet gere kend behoeft te worden op de toestemming voor een dergelijk centrum. Wèl zei hij dat reeds besprekingen gaande zijn over de bouw van een bejaardenflat annex dienstcentrum door de Terneuzense woningbouwvereni ging. Wethouder De Vos sprak van enige opleving in de particuliere premiebouw, „zij het ook niet met hele blokken tegelijk". Het kwantum woningwetwoningen dat de gemeente Terneuzen werd toegewezen is echter zó klein, dat de woningbouwvereniging eveneens in de premiesector wil bouwen. DE BELASTING VERHOGINGEN Nadat in de avondvergadering de begrotingen van het woning bedrijf, het grondbedrijf, de so ciale dienst en de dienst van openbare werken waren goedge keurd, was de wegenbelasting aan de orde. Het voorstel van B. en W. tot verhoging dezer belasting was voor de voorzitter aanleiding op te merken dat daarover enig mis verstand schijnt te bestaan. Het gaat hier uitsluitend over wegen belasting met ingang van het nieuwe jaar. De heer Huijbrecht vroeg of B. en W. hiertegenover kunnen stellen dat in het komende jaar werkelijk met de bouw van het nieuwe stadhuis zal worden be gonnen. De heer Van Breda Vriesman merkte op dat deze verhoging niet met gejuich zal worden ont vangen maar hy wilde de zeker heid dat, wanneer -het volgend jaar de begroting niet sluitend zou zyn, G. S. zouden eisen dat dit extra ontvangen geld ten bate van de begroting zal moeten wor den aangewend. Wi - «B jtk, Wij doen mee aan het Premie Spaarplan. Wij krijgen straks eik jaar 100 gulden. Belastingvrij! Geïnteresseerd? Als u snel bent kunt u dit jaar ook nog gaan deelnemen. Des te eerder hebt u recht op uw belastingvrije premie. (Maximaal f 50,- per persoon of f 100,- per echtpaar per jaar). Alle Inlichtingen: Postbus 51, Den Haag Basis voor persoonlijk bezit

de Vrije Zeeuw | 1967 | | pagina 5