portie \lees vlees eteiiis., J verantwoord eten FORTUNA Algemene wet bijzondere ziektekosten door Eerste Kamer aangenomen Nieuwe regeling voor vergoeding bij beëindiging van landbouwbedrijf 200 km- beurt Indonesië bestelt Nederl. fietsen Vijfde uitkering van N.S.F. voor sportaccomodaties in Nederland „Vlissingen" ontvangt f 10.000 DE VRIJE ZEEUW Donderdag 14 december 1967 Eigen bijdrage bejaarden Uitkering ineens JOHANNES DE JONGE, Bijdrage voor volksgezondheid Rijdt veilig met melk 17-JARIGE BIJRIJDER OMGEKOMEN OPENBAAR TOILET BEREKEND OP VANDALEN EEND DOOR VOORRUIT IN TWEESTRIJD VUURWERK BLIJFT GEVAARLIJK HEERLENSE POLITIE OP SPOOR GESTOLEN DUITSE JUWELEN „REALISTISCHE" GRAPPENMAKERS GESTRAFT Pagina 2 De Eerste Kamer heeft de alge mene wet bijzondere ziektekosten zonder hoofdelijke stemming aan vaard. Slechts dr. A. Querido (P. v. d. A.) die meende dat de voorge stelde regeling in strijd zal blijken met de belangen van de patiënten en de gemeenschap en met de ont wikkeling van het geneeskundig in zicht, kreeg aantekening geacht te worden te hebben tegengestemd. De wet beoogt een verplichte volksverzekering tegen zware ge neeskundige risico's te scheppen, geënt op de bestaande volksver- zekeringswetten en anderzijds' op de ziekenfondswet. De financie ring geschiedt door premies (0,4 procent) waarvan verzekerden bo ven de 65 en beneden de 15 jaar zijn uitgezonderd, en door een overheidsbijdrage van 475 miljoen gulden per jaar. Bij algemene maatregel van bestuur kan deze bij drage worden verhoogd of ver laagd. Vóór de stemming verklaarde mi nister Roolvink, zich te zullen be raden over het advies van de zie kenfondsraad, van alleenstaande bejaarden die reeds een jaar zijn verpleegd, een eigen bijdrage van zeven gulden per dag te heffen. Hij voegde hieraan toe dat het hem moeilijk leek deze gedachte af te wijzen. Indien vrijwel zou vaststaan dat een bejaarde zijn ge hele leven moet worden verpleegd en hij geen uitgavpn meer kan doen, zou dan zijn uitkering moe ten worden gebruikt om een erfe nis voor de nabestaanden te kwe ken, terwijl de gemeenschap de premie voor zijn verzorging be taalt vroeg minister Roolvink zich af. Talrijke afgevaardigden hadden bedenkingen tegen de eigen bij drage voor bejaarden geopperd. De P. S, P.-afgevaardigde Van Pelt en ir. H. J. I.ouwes (V. V. D.) meenden dat de overheid de totale kosten voor zware geneeskundige risico's moet dragen, al wilde de liberale afgevaardigde de over heidsbijdrage beperken tot risico's die niet kunnen worden verzekerd. Ir. Louwes verklaarde, evenals de boerenafgevaardigde A. Snoek, dat de wet niet voorziet in de behoef ten van de kleine zelfstandigen. In zijn verklaring dat alleen de loon- trekkenden .profiteren van de rege ling, werd de liberale afgevaardig de bijgevallen door mr. W. F. de Gaaij Fortman (A. R.), die meende dat het opleggen van de premielast aan de werkgevers afbreuk doet aan het karakter van een volksver zekering. Minister Roolvink zei graag een suggestie van mr. De Gaaij Fort man te willen overnemen om, na dat de wet enige tijd in werking is getreden, opnieuw de adviesorga nen te raadplegen' over de nood zaak van wijzigingen. De voorzieningen geheel uit de publieke middelen te financieren achtte de minister onjuist, omdat zij niet elk jaar opnieuw afhanke lijk mogen zijn van de begroting. Daar bent u vóór, want met 'n goede portie vlees kunt u er tegen) Vlees ia rijk aan waardevolle eiwitten. Vlees is uitstekend voor de lijn. Enhet hele gezin houdt ervan, van lekker vleee en lekkere Jusl Niet voor de auto, maar voor de rijder. Gebruikt materiaal: melk. Want wie 1 glas melk op de 200 kilometer neemt, tankt het beste wat er is voor een scherpe blik en een snel reaktievermogen. De minister van landbouw en vis serij, ir. P. J. Lardinois, heeft de Tweede Kamer de tekst toegezon den van het door het bestuur van het ontwlkkellngs- en sanerings fonds voor de landbouw genomen besluit inzake een nieuwe beëin digingsvergoedingsregeling. De be windsman deelt mee dat hij zijn goedkeuring aan dit besluit heeft gegeven, aangezien het bestuur vóór 1 januari 1968 nog de nodige maatregelen moet treffen om de nieuwe regeling op die datum te doen ingaan. Om voor een vergoeding in aan merking te komen moet de onder nemer aan een aantal eisen vol doen. Zo moet hij o.m. sinds 1 januari 1960 ononderbroken een landbouwbedrijf hebben uitge oefend en sinds die datum de land bouw ononderbroken als hoofd beroep hebben gehad. Zijn totaal fiscaal zuiver inkomen mag in de laatste drie jaren, waarvoor op het tijdstip van aanvrage een defini tieve aanslag in de inkomstenbe lasting is opgelegd, niet hoger zijn »eweest dan gemiddeld 10.000. De vergoeding aan een onder nemer, die zijn landbouwbedrijf be ëindigt vóór het bereiken van de vijftigjarige leeftijd, varieert afhan kelijk van de volgens een punten toekenning vast te stellen gemid delde bedrijfsomvang in de jaren 1965, 1966 en 1967 van 5.000 tot 20.000. Voor een ondernemer die zijn landbouwbedrijf beëindigt na het bereiken Van de vijftigjarige leeftijd, doch vóór het bereiken van de 65-jarige leeftijd, bestaat de vergoeding uit een uitkering in eens, benevens een maandelijkse vergoeding tot en met de maandag, waarin de 65-jarige leeftijd wordt bereikt. De vergoeding ineens bedraagt een percentage van de vergoeding voor ondernemers die vóór hun 50ste jaar het bedrijf beëindigen. Zij beloopt op 5Q-jarige leeftijd 100 procent en daalt jaarlijks met 5 procent, zodat bij beëindiging op 64-jarige leeftijd 30 procent wordt vergoed. De maandelijkse vergoe ding voor ondernemers die na hun 50ste maar vóór hun 65ste levens jaar het bedrijf beëindigen, be draagt 140,met dien verstan de dat dit bedrag wordt verhoogd met 7,voor elk jaar boven de vijftigjarige leeftijd. NAGEKOMEN ADVERTENTIE Heden behaagde het de Heere tot Zich te nemen onze geliefde zorgzame Vader, Behuwdvader, Groot- en Overgrootvader de -Heer Weduwnaar van Anna Suzanna Riemens, in de gezegende ouderdom van ruim 93 jaar. Bergen op ZoomJ. C. DE JONGE Waterlandkerkje: S. L. DE NOODDE JONGE Hoek: L. S. DE FEIJTER—DE JONGE J. DE FEIJTEK Klein- en, Achterkleinkinderen Hoek, 13 december 1967 Koudepolder D 21. Condoleantie-adres: Koudepolder D 21. De begrafenis zal D.V. plaats hebben op zaterdag 16 december a.s., des namiddags om 2.45 uur op de Algemene begraafplaats te Hoek, na vooraf gaande rouwdienst in de consistorie der Ned. Her vormde kerk, Langestraat, aanvangende om 2.00 uur. Vertrek om 2.30 uur. Geen bloemen. Staatssecretaris dr. R. J. H. Krui- singa, die opmerkte dat in Neder land en de Scandinavische landen de beste resultaten op het gebied van de volksgezondheid zijn ge boekt, wees op een aantal belang rijke facetten van de algemene wet bijzondere ziektekosten. De rechten welke thans in de ziekenfondswet zijn vervat, wor den uit^breid en er ontstaat een wisselwerking tussen sociale rege lingen en de medische wetenschap. Indien de mogelijkheden die de nieuwe wet biedt, zo goed mogelijk worden benut en de diverse ver zekeringsregelingen zo goed moge- Mee eens? Vraag gratis embleem aan hel lijk op elkaar worden afgestemd, N.Z.B., Postbus 4530, Rijswijk Z-H) kan de wet een wezenlijke bijdrage tot een verdere verbetering van de volksgezondheid vormen, aldus dr. Kruisinga. De 17-jarige bijrijder G. Suur- mond uit Beesd is dinsdagmiddag in Rijswijk (Z.-H.) op het laad- perron van een groothandel in huishoudelijke apparaten bij een bedrijfsongeval om het leven ge komen. De jongeman werd dood gedrukt tegen de perronmuur door een achteruitrijdende vrachtwagen. De chauffeur heeft verklaard dat hij uiterst lang zaam en voortdurend remmend achteruit reed, op aanwijzingen van de jongeman. Plotseling hoorde hij een schreeuw. De chauffeur reed zijn wagen naar voren en ontdekte dat zijn bij rijder klemgereden was. FORT HOOD (V.S.): President Johnson schuifelt mee in de rij langs het zelfbedienings-buffet in> het Darnall leger hospitaal. De president bracht een kort bezoek aan het ziekenhuis en aan de basis te Fort Hood. Naar de directie van N.V. Ba- tavus rijwiel- en motorenfabriek meedeelt, heeft zij een nieuwe order uit Indonesië verkregen voor de levering van tienduizend fietsen. De uitvoering van deze opdracht, waarmee een bedrag is gemoeid van- ruim één miljoen gulden, zal ongeveer drie maan den vergen. De laatste maanden heeft Batavus reeds 7500 rijwie len aan Indonesië geleverd. De verwachting is gewettigd vol gens de directie, dat meerdere orders zullen volgen. Vóór de oorlog en ook in de na-oorlogse jaren behoorde Batavus tot de belangrijkste Nederlandse rij wielleveranciers van Indonesië. Ook andere Nederlandse rij- wielfabrieken hebben weer or ders uit Indonesië ontvangen. Zo heeft medio oktober de rijwiel industrie Phoenix-Fongers-Ger- maan melding gemaakt van een Indonesische order ten bedrage van enkele miljoenen guldens, waarmee het bedrijf maanden van werk zal zijn voorzien. LONDEN: De heer E. B. Trub- shaw zal een van de testpilo ten zijn,, die binnenkort de Brits-Franse „Concorde" zal beproeven. Hij is hier gefoto grafeerd in een namaakcock- pit, voorzien van fotografisch weergegeven meters en signa len. In Liverpool is een nieuw open baar toilet in gebruik gesteld, waarin vandalen zich niet meer kunnen uitleven. Het is voorzien van een infra-rode installatie, die een sirene in werking stelt zodra schade wordt aangericht. Het toilet, dat een bedrag van 3.000 pond sterling heeft gekost, is ook uitgerust met een onver woestbare outillage. Voorts heeft het zwarte tegels om het de auteurs van „schuttingliteratuur" onmogelijk te maken hun „in spiraties" de vrije loop te laten. Een Franse automobilist is naar een ziekenhuis in Lyon gebracht met ernstig letsel aan zijn gezicht, dat hij had opgelopen, toen een eend door de voorruit van zijn auto en tegen zijn gezicht te plet ter vloog. ^"V Voor de vijfde keer heeft het be stuur van de Nederlandse sport federatie dit jaar gelden beschik baar gesteld voor een aantal sport accommodaties, ditmaal tot een bedrag van f 2-,081.000, Van dit bedrag is 321.00Q,— bestemd voor accommodaties van 47 sportverenigingen, fonds per- du te verstrekken. Het resterende bedrag van 1.760.000,is toe gekend ten behoeve van de bouw van .een hippisch centrum, elf sporthallen, een dorpshuis annex sportzaal, een centrum voor bin nensporten en een rugbycentrum. Hiervan is 1.175.000 a fonds per- du uitgekeerd, terwijl de overige gelden ad 585.000,als rente loos voorschot beschikbaar zijn ge steld. De hoofdmoot van de uitkering wordt gevormd door 500.000, a fonds perdu aan de stichting Ne derlandse hippische sportbond als tegemoetkoming in de kosten van de bouw van een hippisch centrum in Deurne (N.-B.). Het centrum zal worden gebouwd op een terrein van ongeveer 13 ha in Het zoge naamde Zandbos. Het plan omvat de bouw van een manegecomplex met restaurant, bibliotheek, filmzaal, een stallen- complex met logiesgedeelte, de aanlëg van een spring- en con coursterrein, een dressuurring van 20 x 60 meter, een inspringterrein, een galoppeerbaan en een jury- toren. 13 NIEUW ig 13 VISCÓUNT-ORGELS13 13 13 13 13 13 13 3 fraaie noten kast, full-transietor, ra. 13 g nagalm v.a. f 1.380,— |g 13 13 13 13 13 13 3 GOES, LANGE KERKSTRAAT 4113 13 TELEFOON 7258 13 28) „Durfde hij zelf niet te komen om te vragen, of ik al een besluit heb genomen?" vroeg Joost iro nisch glimlachend. „Durven wel, maar hij meende dat ik meer bij jou zou kunnen bereiken dan hijzelf, Joost mag je graag, zei hij en," ze slikte en aarzelde even voor zij verder ging, „en als jij je nu eens wat meer met Joost bemoeit, eens met hem praat, een beetje aardig. zo zei hij datJoost houdt van leuke vrouwen en Joost sprong op en viel haar hard in de rede: „Hou op, Suus, nee, nu ga je te ver! Nu maak je er in je teleur stelling een drama van. Dat. nee, dat kan hij niet bedoeld hebben!" „O nee," gaf Suus onmiddel lijk toe, „dat niet. Dat wat jij denkt, heeft hij heel beslist niet bedoeld. Maar, zeg, eens eerlijk, Joost, maakt dat erg veel ver schil?" Joost beet zo hard op de steel van zijn pijp, dat hij die hoorde kraken tussen zijn tanden. Hij deed dat om zijn mond gesloten te, houden voor de woorden, die zijn verontwaardiging hem ingaf, maar die hij in het bijzijn, van Suus niet wilde uitspreken. Hij liep even zwijend heen en weer om zijn kalmte te herwin nen. „Ik geloof toch, Suus," pro beerde hij na een poosje te ver goelijken, dat je alles niet zo heel erg zwaar moet opvatten. Ik denk, dat Antoon bang was voor een eventuele weigering van mijn kant en dat hij toen nou jadat hij Hij hakkelde en wist geen woorden te vinden, omdat hij tranen in haar ogen zag. „Rotvent," schold hij in zich zelf. „Ik stel je gevoel voor sexe- soiidariteit zeer op prijs, Joost," zei Suus met een moeilijke glim lach, „maar ik heb hierover mijn eigen mening. Zelfs al heeft An toon het minder erg bedoeld dan hij het zei, dan nog blijft de be lediging even groot en voor mij is dit een duidelijke bevestiging van mijn overtuiging, dat ik voor henriets ben van minderwaardig maaksel, een handig en bruik baar voorwerp, waarmee hij kan doen en laten wat hij wil." Joost gaf geen antwoord. Ze had het mis: het was geen sexe- solidariteit geweest, die hem had bewogen Aritoon's houding te verdedigen, maar niets anders dan de wil haar te sparen. Inwen dig vervloekte hij Antoon. Zo kwam dan diens ware adel om een hoekje gluren. Verdraaid, Suus had, in die jaren van latente minachting van Antoon ten op zichte van haar, getoond meer adel te bezitten dan hij. En nu liet hij de belediging, die hijzelf van Antoon onderging, nog maar voor wat die was. „En nuSuus?" vroeg hij, na een poosje. „Nu? Dat zal ik je kort zeggen. Ik heb er nu genoeg van. Ik ben er zelf van overtuigd, Joost, dat ik altijd heb getracht een goede vrouw voor Antoon te zijn. Mis schien ben ik daarin wel eens te kort geschoten, maar tekort schieten in wat wij willen doen wü allemaal. Jij zo goed als An toon en ik. Ik heb geprobeerd 'n goede huisvrouw en een goede echtgenote te zijn. Ik heb Antoon altijd naar beste weten ter zijde gestaan, als hij moeilijkheden had. Ik heb nooit gemopperd, als hij mij niet meer kon geven dan hij deed. Het was niets steeds even gemakkelijk, maarsoit. De vrouw, die ik al die jaren voor hem ben geweest, Joost, kan ik na dit niet meer zijn. Het spijt me, maar misschien kun je dat begrijpen. Dat heeft hij kapot gemaakt. Vernietigd." „Maar Suus, je wilt toch niet," onderbrak Joost geschrokken. „Stil, laat mij uitspreken," zei ze en in haar stem lag iets on bekends, iets van autoriteit, dat hem deed zwijgen. „Er zijn twee dingen, die het leven en de wereld schoonheid en waarde geven, adel en rijk dom, heeft Antoon gezegd. Goed. Ik wil dat aannemen. Maar zijn adel heeft mij en ook hemzelf maar bitter weinig schoonheid en waarde gegeven, dat wil ik vast stellen. Een villa ergens bui ten, een auto, een vakantie aan de Riviera, een concert of een toneelstuk eenmaal per week, 'n rijpaard, een zeiljacht.... let wel, allemaal idealen die niet ik alleen, maar die hij ook zelf, en zeer zeker heftiger dan ik, koes terde, heeft zijn adel ons niet kunnen schenken. Waarmee ik wil vaststellen, dat adel iets heel moois kan zijn om je blind op te staren, maar iets wezenlijks, iets tastbaars, levejrt hij niet op.. Dat kan alleen rijkdom. Waar Of niet?" Joost knikte. „Precies," ging Suus voort, „eh dat wil ik nu bewijzen met de miljoenen, die mij te' wachten staan, als wij aanspraak kunnen maken, op de nalatenschap 'Van die zendeling. Als dat geld in mijn bezit komt, dan kan ik ons, let wel, ook hem en desnoods zelfs zijn berooide adellijke fami lie alles geven, wat schoonheid en vreugde aan 't leven schenkt." (Wordt vervolgd.) Het centrum zal warden ge bruikt voor de opleiding van rij- instructeurs, terwijl het tevens be stemd is voor centrale trainingen van ruiters en amazones. Aan het gemeentebestuur van Delft is bijv. een bedrag van 175.000,uit de toto-opbrengst verstrekt voor de bouw van een sporthal, waarvan 50.000,k fonds perdu en 125.000,als renteloos voorschot. Het plan om vat de bouw van een sporthal met de afmetingen 29 x 48 x 9 meter met een toeschouwersaccommoda tie voor 1000 personen. Een bedrag van 150.000,ont vangt o.a. het gemeentebestuur van Dordrecht als tegemoetkoming in de kosten van de bouw van een sporthal. Hiervan wordt 50.000,- a fonds perdu toegekend eh 100.000,als renteloos voor schot. Het plan omvat de bouw van een sporthal met de afmetingen 24 x 43 x .7,20 meter met kleed- en wasruimten, ruimte voor E. H. B. O. en een toeschouwersaccommodatie voor 750 personen. Een groot aantal uitkeringen fonds perdu wordt gedaan aan sportverenigingen tot een totaal bedrag van ƒ321.000, -ztrrtorr Zeeland brengt het er- weer „bekaaid" af. Alleen de V.C. „Vlissingen" krijgt 10.009 voor de bouw van kleedclubaccommo- datle. Nog steeds gebeuren er voor al in de Kersttijd en bij de jaarwisseling talrijke onge lukken ten gevolge van het afsteken van vuurwerk door onbevoegden. Het zijn bij uit stek de ogen die hierbij let sel oplopen. De algemene Nederlandse vereniging ter voorkoming van blindheid die hierop de aandacht ves tigt, merkt op dat ieder soort vuurwerk dus ook het rot je onoordeelkundig afge stoken gevaarlijk is en dat alle kinderen onbevoegd zijn, omdat zij het gevaar niet zien of dit onderschatten. Na de arrestatie van vier op heterdaad betrapte helers van juwelen begin november is de gemeentepolitie te Heerlen na uitgebreide verhoren op het spoor van de.buit van twee grote juwe- lendiefstallen in Duitsland, resp. ter waarde van 100.000 mark in november '66 bij een. juwelier in Aken en van 70.000 mark in de cember 66 bij een juwelier in Düren. Het gaat slechts om een gering deel van de buit, dat werd aan getroffen bij een een van de twee hoofdverdachten, de 25-jarige gehuwde A. P. en de 44-jarigé invalide K. V., beiden uit Heer len. Tegen de laatste was nog geen proces-verbaal opgemaakt. Naar de ontbrekende sieraden is in het buitenland nog een onderzoek gaande. In Aken is inmiddels een 40-jarige automatenhandelaar gearresteerd in verband met dezë diefstallen. Twee studenten, die een arts, een ambulance en een begrafe nisondernemer naar de woning van een hoogleraar hadden ge zonden, aan wie zij een hekel had den, zijn veroordeeld tot drie maanden voorwaardelijk. - Drie medeplichtigen hebben een boe** gekregen van 300 franc*.

de Vrije Zeeuw | 1967 | | pagina 2