Militairen grijpen de macht in Griekenland mms Reeds meer bommen op Noord-Vietnam dan in de tweede oorlogopDuitsland SLEUTEL HANGERS Koning Constantijn van vorstelijk gezag ontheven Oederkoaiag Toestand meester Wil de koning vluchten Gevechten De Amerikanen ROOFOVERVAL OP 66-JARIGE WEDUWE IN UTRECHT HH Twee doodvonnissen wegens spionage in Zuid-Korea /ir. T' Onderwijs begroting in de Tweede Kamer aangenomen HET WEER DONDERDAG 14 DECEMBER 1967 24e Jaargang No. 7098 BIJ CALIFORNIA SOEP IN BLIK TT KNIP UIT en stuur naar: California Soepen Harderwijk. Britse hefschroef- vliegtuigen mogen niet opstijgen Duitse protesten -r -*'4 üi 11% Nederlandse reactie op E. E. G.- voorstel voor de binnenvaart Moreel niet gebroken WASJANSKY GAAT NOG STEEDS VOORUIT DE AARDBEVING IN INDIA: 172 DODEN Water voor het Midden-Oosten Brand bij Shell-BP in Biafra geblust Burger slachtoffers De sterkte van de vietcong Verkeerd lijk uit Vietnam gestuurd Weerbericht Hoogwater Zon- en Maanstanden ïrank. bij abonnement: TERNEUZEN Directeur-Hoofdredacteur: I. van de Sande Telefoon: 01150 - 2073 Gironummer: 38150 Redactie- en Administratie-adres: Smidswal Abonnementsprijs ƒ8.per kwartaal: per maand ƒ2.70: per week 62 ct. Losse nrs 13 ct. VRIJE ZEEUW Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande te Temeuzen Advertentieprijs per mm 16 et; minimum net advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géé.i handels advertenties) 5 regels ƒ1,10. Iedere regel méér 22 ct Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 ur, Voot het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. Tanks en pantserwagens hebben kort vóór woensdagmiddag 12 uur het radiostation in Athene omsin geld. Politiemannen trokken een kordon om het oude paleis in de stad, thans het bureau van premier Kollias. Later werd de politie ver sterkt door tanks, troepen en pant serwagens. in de stad zelf gaat het leven gewoon door. De winkels en café*s zijn open. De telefoonverbindingen tussen Athene en de provincies zijn echter verbroken. Eenheden van het tweede en der de legerkorps, gelegerd in Larissa en Saloniki, zouden tegen de rege ring in opstand zijn gekomen. Soldaten hadden zich genesteld op het dak van het ministerie van binnenlandse zaken en het balkon van het bureau van premier Kol lias in het oude paleis. Tanks en pantserwagens waren uit de voor steden van Athene gekomen en uit het noorden waren er nog meer op weg naar het centrum. De militaire leiders hebben ko ning Constantijn van zijn vorstelijk gezag ontheven en een onbekende politicus tot onderkoning benoemd. Een nieuwe regering zou zijn ge vormd onder kolonel George Papa- dopoulos (de „sterke man" in de militaire junta). Volgens Radio-Athene heeft de aartsbisschop van Athene en ge heel Griekenland de nieuwe rege ring woensdagavond in het hoofd kwartier van de generale staf van het leger beëdigd. Kolonel Papadopoülos is zoals eerder gezegd premier (de vorige regering werd geleid door premier Kollias) en minister van defensie. Brigade-generaal Patakos, een van de initiatiefnemers tot de staats greep van april, is vice-premier en minister van binnenlandse zaken. Radio-Athene riep een proclama tie van het huidige bewind om, waarin werd gezegd, dat er een „misdadige samenzwering" gaande was om te pogen „de staat en de wettige orde omver te werpen. Volgens deze bekendmaking had den „avonturiers" de koning mis leid en hem gedwongen zich te ke ren tegen de nationale revolutie. „De regering is de toestand mees ter en er is geen reden voor onge rustheid", aldus de bekendmaking. Radio-Athene heeft woensdag avond laat omgeroepen dat de con tra-revolutie is neergeslagen en dat koning Constantijn zich ver bergt en probeert te vluchten. Dit bericht kwam een aantal •uren nadat in de hoofdstad ver schijnende tanks een aanwijzing vormden voor een opstand tegen het militaire bewind. De regering maakte korte tijd later bekend, dat de 27-jarige Griekse vorst zich door „dwaze avonturiers" had laten misleiden en zich tegen de natio- 3 verschillende nale revolutie had gekeerd. Zij waarschuwde, dat pogingen om 't land te verdelen tot een broeder strijd zouden leiden. Plak hier 6 vlaggetjes l zendt mij 3 sleutelhangers Naam Adres Woonplaats In Midden-Griekenland en op Kreta zouden volgens een bericht van het Zuldslavische persbureau Tan joeg gevechten gaande zijn. Kolonel Papadopoülos zou alle macht tot zich getrokken hebben en premier Kollias zou zijn afge treden. Iemand, die uit Larissa in Zuid- slavië arriveerde bevestigde, dat koning Constantijn zich in deze plaats bevindt. Hij had in Larissa en op de weg naar Saloniki veel troepenbewe gingen waargenomen. Uit Istanboel wordt gemeld dat Griekse troepen stellingen langs de grens met Turkije hebben ver laten. De Amerikaanse regering over weegt een mogelijke evacuatie van ongeveer 20.000 in Griekenland wonende Amerikanen. Haar besluit hangt af van de verdere ontwikke lingen. In V. N.-krfngen vraagt men zich af of de gebeurtenissen in Grieken land uitwerking zullen hebben op de kwstie-Cyprus in het bijzonder wat betreft de Turks-Griekse over eenkomst om de troepen van het eiland terug te trekken. Het Britse ministerie van de fensie heeft woensdagochtend bekendgemaakt dat aan de „wer- velwind"-hefschroefvliegtuigen van de Britse luchtmacht een de fect is ontdekt en dat zij voorlo pig aan de grond moeten blijven Donderdag is een van deze toe stellen bij Newbury in het zuid westen van Engeland veronge lukt. Woensdagochtend Is een 66- jarige weduwe uit Utrecht in haar woning aan de Haverstraat beroofd van een bedrag van ongeveer 10.000 gulden, nadat zij door een onbekende man was neergeslagen. Omstreeks tien over half tien belde een ongeveer 30- 5 40-jarige man aan bij de woning van mevr. E. WoortmeijerNikkel. Hij had een tas bij zich, waarin zich waar schijnlijk een boek bevond. Hij zei van de belastingdienst te zijn en vroeg even boven te mogen komen. Mevrouw gaf te kennen, dat haar man in januari was overleden en dat inmiddels alle financiële zaken waren afgewikkeld. De man ging toch naar boven en vroeg om enige bescheiden. Toen mevrouw Woort meijer zich hukte en uit een tas een pensioenboekje wilde halen, kreeg zij een klap op het achter hoofd. Zij liep een bloedende wond op. Uit de tas roofde de indringer ongeveer tienduizend gulden, waar na hij de benen nam. De politie heeft goede hoop de roofovervaller spoedig te kunnen arresteren, omdat de beroofde vrouw een vrij nauwkeurig signa lement heeft kunnen geven. Ook de politiekorpsen in de omliggende gemeenten werden op de hoogte ge steld. Het is niet bekend of de roofovervaller een vervoermiddel bij zich had en evenmin weet men, of de overvaller door een vroegere relatie met de overleden echtge noot van mevrouw Woortmeijer op de hoogte was van de aanwezig heid van geld. Mevrouw Woortmeijer is naar het academisch ziekenhuis in Utrecht overgebracht. - Bij onderzoek in het ziekenhuis is komen vast te staan, dat de ver wondingen, die de wedeuwe heeft opgelopen, van ernstiger aard zijn dan aanvankelijk werd aange nomen. De vrouw blijkt een zware hersenschudding en een ernstige beschadiging van de neus te heb ben opgelopen. De bekende Zuidkoreaanse com ponist I-sang Yoen is veroordeeld tot levenslange gevangenisstraf. Twee medebeschuldigden zijn ver oordeeld tot de doodstraf, alle drie omdat zij zouden hebben gespio neerd voor Noord-Korea. Ook tegen de 50-jarige compo nist had de aanklager de doodstraf geëist. De ter dood veroordeelden zijn een 39-jarige physicus en een 34-jarige oud-hoogleraar. De componist en de natuurkun dige, Kyoe-Myoejg Tsjoeng, zijn in de loop van dit jaar door agenten van de Zuidkoreaanse veiligheids dienst uit West-Duitsland naar Z.- Korea gebracht. Deze maatregel veroorzaakte een ernstig diploma tiek geschil tussen Seoel en Bonn. De Westduitse regering heeft in juli de terugroeping geëist van drie Zuidkoreaanse ambassade functionarissen naar aanleiding van de verdwijning uit West-Duitsland van 17 Zuid-Koreanen. Het onderhavige proces begon op 9 november. 34 verdachten stonden terecht. Zestien van hen werden door Koreaanse veilig heidsagenten uit W^sf-gujtjJïnd en andere westerse landen naar de Zuidkoreaanse hoofdstad gebracht. De regering van Bonn heeft scherp geprotesteerd tegen de acti viteit van Zuidkoreaanse veilig heidsagenten. De verdachten zouden deel heb ben uitgemaakt van een in Oost- Berlijn gevestigd en door Noord- Koreanen geleid spionagecentrum. Verder is veroordeeld een 64- jarige schilder, die de afgelopen zomer uit Parijs naar Zuid-Korea is gebracht. Hij- heeft vijf maanden gevangenisstraf gekregen. De aan klager had levenslang geëist. Een vertegenwoordiger van de Westduitse regering, die het pro ces heeft bijgewoond, heeft ver klaard, dat West-Duitsland op nieuw de terugkeer van elf Zuid- Koreanen naar West-Duitsland heeft geëist. „Het standpunt van de West duitse regering is, dat buitenlan ders die in West-Duitsland verblij ven, daar veilig moeten zi jn krach tens de Duitse wet; tenzij zij deze wet overtreden. y De Amerikaanse luchtmacht heeft op Noord- en Zuld-Vietnam al meer bommen laten vallen dan in de laatste wereldoorlog op Duitsland en de rest van Europa, zo blijkt uit cijfers over de oor logshandelingen. Op elke vier kante kilometer in Noord- eri Z. Vietnam is al acht ton explosief materiaal gevallen, per inwoner bijna 50 kilo. Op het Grote Biiiermeer lig gen sinds de oorlog in het Mid den-Oosten veertien schepen ingesloten. Meer dan zes maan den vermaken de bemannings leden zich zo goed en zo kwaad nis het kan. Het ziet er niet maar uit, datzij .de Kerstdagen thuis zullen gijn ?n daarom hebben zij heel handig voor een drijvende kerstbooin gezorgd, die nu op een vlotje temidden van de ingesloten schepen drijft. Het is een kunst-boom, versierd met lampen en wat lege flessen. Een fiere ;7$neeuw"-man houdt bij de boom ie. wacht, De tweede kamer heeft giste ren zonder hoofdelijke stemming de begroting 1968 van het depar tement van onderwijs en weten schappen goedgekeurd. Aan deze goedkeuring ging vooraf de stemming over een aantal amendementen en moties. De motie van dr. Tans (Arb.) om op de begroting meer gel den uit te trekken voor de uit voering van de wet op het voort gezet onderwijs (mammoet-wet) werd verworpen met 41 tegen 69 stemmen. In deze motie werd het hiervoor uitgetrokken bedrag van 23 miljoen gulden onvol doende geacht en werd voorge steld het bedrag met 27 miljoen te verhogen tot 50 miljoen. De motie-Dijkstra (D '66) werd eveneens verworpen, evenals 'n amendement-Bakker (C.P.N.), waarin werd voorgesteld de ver hoging van de kleuterschoolgel den en van de cursusgelden voor het nijverheidsonderwijs onge daan te maken. Dit amendement werd verworpen met 40 stem men voor en 70 stemmen tegen. Voor stemden de fracties van de C.P.N., P.v.d.A.. D '66 en P.S.P. Een motie van dr. Tans inza ke het toewijzen van bovental lige onderwijzers in de sector van het buitengewoon onder wijs werd eveneens verworpen met 67 tegen 44 stemmen. Het centraal bureau voor de Rijn- en binnenvaart staat posi tief tegenover de voorstellen die de E.E.G.-commissie eind novem ber heeft gepubliceerd voor een binnenvaartregeling in de E.E.G. Het voorstel is een constructieve bijdrage voor een toekomstige discussie in de E.E.G., zo meent het centraal bureau. Men wil een blijvend even wicht tot stand brengen tussen vraag en aanbod door regeling van de capaciteit, tijdelijke stil legging en een sloopregeling. De Nederlandse rederijen hebben reeds lang op de wenselijkheid hiervan gewezen en juichen daarom de stellingname van de Europese commissie in dezen toe, aldus een eerste reactie van het centraal bureau op deze voor stellen. De commissie maakt onder scheid tussen drie vaargebieden. In één vaargebied is samenge vat de Rijn en alle vaarwegen in Duitsland, België en Nederland. Het is duidelijk dat men in eer ste instantie de eventuele moei lijkheden, voortvloeiend uit de acte van Mannheim, voorbij wil gaan, aldus het centraal bureau. Het is echter de vraag of deze taktiek wel gewenst is, aangezien nu eenmaal het niet-E.E.G.-land Zwitserland, bepaalde rechten ontleent aan de acte van Mann heim. Verder moet men zich af vragen in hoeverre het gewenst is het gehele beleid ten aanzien van de capaciteitsregeling in handen van de commissie der E.E.G. te leggen. Het centraal bu reau lijkt het wenselijk bij toe komstige regelingen een zekere Tussen juli 1965 en november 1967 liet de Amerikaanse lucht macht op Noord- en Zuid-Vietnam ruim 1,7 miljoen ton bommen rege nen. Bij deze graad van verzadi ging gaat het de Amerikanen lang zamerhand aan doelen ontbreken. Zo bombardeerden jachtbommen werpers dinsdag twee bruinkool graafmachines op 62 km ten noord oosten van Haiphong. In de oorlog in Korea werden in totaal maar 635.000 ton bommen gebruikt. De enorme bomschade in Duitsland en' de rest van Europa tijdens de laatste wereldoorlog werd aangericht door „maar" 1,54 miljoen ton bommen. 53 van de 100 Amerikaanse bommen in Viet nam komen op het noorden te recht. In het zuiden gaat het bij de bombardementen om directe tac tische, in het noorden nog steeds om politieke doelen. Washington stelt onder meer dat de bombar dementen de oorlog voor Hanoi zo kostbaar moeten maken, dat het uiteindelijk zal begrijpen dat agres sie niet loont. Maar hiervan is en dit hebben de Amerikanen zelf toegegeven tot dusver niets terechtgekomen. Weliswaar Is er in Noord-Vietnam heel veel verwoest en ls de Noord- vietnamese industrie vrijwel uitge schakeld, maar de bommen hebben het moreel van de Noordvietname- zen niet kunnen breken en de eco nomische verliezen worden ruim schoots goedgemaakt door de grootscheepse hulp van China en de Sowjet-Unie. Louis Wasjansky, de man die nu elf dagen met een nieuw hart in het ziekenhuis „Groote Schuur" in Kaapstad ligt, maakt nog steeds bevredigende vorderin gen, zo is woensdag in een bul letin van het ziekenhuis meege deeld. De patiënt begint zich te vervelen en wil heel graag zijn bed uit. Dinsdag zat hij voor het eerst rechtop in bed met zijn benen over de rand. De hoeveel heid middelen die hij krijgt toe gediend om te voorkomen dat zijn lichaam het. vreemde weef sel afstoot, werd verminderd. Het aantal doden als gevolg van de aardbeving in het westen van India is tot 172 gestegen, naarmate meer lijken in Koyna Nagar en omgeving werden ge borgen. In 122 dorpen zijn, naar tot dus ver is geconstateerd, 6000 wonin gen ingestort. Hét aantal gewon den bedraagt 600, maar de mees ten hebben geen ernstig letsel. De Amerikaanse senaat heeft dinsdagavond een plan goedge keurd voor de bouw van drie kerninstallaties voor ontzilting van zeewater, twee aan de Isra ëlische Middellandse Zeekust en een ergens aan de golf van Aka- ba. Israël en de Arabische landen zouden daardoor grote hoeveel heden drinkwater ter beschikking krijgen. Het plan kan bovendien een goede basis vormen voor sa menwerking tussen Israël en de Arabische landen. In de resolutie van de senaat wordt aan presi dent Johnson verzocht, deze kwestie bij de V.N. en de belang hebbende landen ter sprake te brengen. Een brand, veroorzaakt door een luchtaanval van de federale Nigeriaanse luchtmacht op een raffinaderij van B.P.-Shell te Eleme bij Port Harcourt in Bia fra, scheen dinsdag geblust. Het gehele weekeinde vocht de brand weer van het afgescheiden oosten van Nigeria tegen de vlammen en de vette dikke rook. De brand- inspraak van het bedrijfsleven I weer kreeg hulp in de vorm van mogelijk te maken. zware regenval. Van 1 januari tot 9 december van dit jaar zijn 3.719 Vietnamese burgers gedood en 7.300 gewond. 4.591 werden door de vietcöng ont voerd. Volgens een officiële Ame rikaanse mededeling in Saigon is het aantal burgerslachtoffers on geveer tweemaal zo groot als dat van vorig jaar. De cijfers hebben betrekking op Vietnamezen die slachtoffer werden van vietcong- initiatieven met uitsluiting van militaire operaties. Het Russische regeringsblad Izvestia meldde woensdag dat de vietcong, het leger van het Zuid- vietnamese nationale bevrijdings front 500.000 man onder de wape nen heeft. Dit cijfer is ongeveer viermaal zo groot als de Ameri kaanse schatting van de sterkte van de tegenstander in Vietnam. Volgens het Russische blad wordt het leger van een half miljoen man gesteund door tien miljoen mensen in de „bevrijde gebieden". Een vader, wiens zoon in Viet nam om het leven kwam, heeft verklaard dat het Amerikaanse leger hem niet het lijk van zijn zoon maar dat van iemand anders heeft gezonden." Het leger had hem laten weten dat het op grond van vingeraf drukken had kunnen vaststellen, dat het lijk inderdaad dat van zijn 19-jarige zoon is die bij een helikopterongeluk in Vietnam omkwam. De vader blijft er echter bij dat het niet het lijk van zijn zoon is. Zijn zoon was, veór hij naar Vietnam ging, in zijn hand ge schoten en had daar een litteken van overgehouden. De hand van het lijk dat hij thuis had gekre gen, vertoonde geen litteken. SOMBER Om een hogedrukgebied ten zuid westen van Ierland houdt ook van daag de aanvoer van vochtige en vrij zachte lucht aan. In het som bere weertype komt dan ook wei nig verandering. Naast plaatselijke mist en motregen en een matige tot zwakke meest noordwestelijks Wind, zal vandaag de temperatuur waarden bereiken tussen 5 en 8 graden. Echt winterweer komt voor Sn grote delen van Scandinavië, Oost* Europa en Rusland. Plaatselijk viel hierbij sneeuw, vooral in Polen. Een depressie in het Middellandse Zeegebied dringt de vorst lang zaam terug in zuidoost-Europa. Boven de Britse eilanden kwam geen vorst meer voor en daar heerste ongeveer hetzelfde weer als bij ons. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot hedenavond. Somber Veel bewolking met plaatselijk mist en motregen. Matige tot zwakke, meest noordwestelijke wind. In het oosten en zuiden van het land iets hogere temperatu ren. DONDERDAG 14 DECEMBER v.m. n.m. Breskens 0.01 0.16 Terneuzen 0.37 12.52 Hansweert 1.11 1.26 Walsoorden 1.47 2.02 VRIJDAG 15 DECEMBER Breskens Terneuzen Hansweertt Walsoorden v.m. 0.38 1.14 1.48 1.47 n.m. 12.53 1.29 2.03 2.02 ZON MAAN op onder op onder Dec. 14 8.40 16.28 14.39 6.15 15 8.41 16.28 15.01 7.29 16 8.42 16.29 15.34 8.41 17 843 16.29 16.19 9.46

de Vrije Zeeuw | 1967 | | pagina 1