Geniet in dit unieke - gezellige winkelcentrum Bank van Engeland over de toenemende economische moeilijkheden partij de moord De achtergronden van in Versailles Produktëe- vergroting zonder loonstijgingen HF ijs van de Driekwart miljoen werknemers zonder c.a.o. Woensdag 13 december *67 DE VRIJE ZEEUW Pagina Meer export Buikriem aanhalen MOND- EN KLAUW ZEER IN ENGELAND BREIDT ZICH UIT WASJKANSKY VOÉLT ZICH STEEDS BETER ONRUST IN DAHOMEY Proces tegen Afrikaanse „komplotteurs" geëindigd MOEILIJKHEDEN VOOR RUBBER- GEBIEDEN VAN SUMATRA Weinig berouw Zelfmoordpoging van Francois M. TERNEUZEN VRIJDAG 15 KOOPAVOND tot 21 uur dec. In het jongste kwartaalover- 7'clri waarschuwt de bank van Eufeland ervoor, dat de deva- l»">tie van het nond sterling op zichzelf geen oplossing betekent Fris, vrolijk en Jong. Een heerlijke drank. Puur of als Tl P-tonic (met een schijfje citroen). Verjaardagsfeestje, fami liefeestje, zo-maar'n feest je, TIP moet van de partij zijn. HELE FLES 7,85. voor de economische moeilijkhe den van Groot-Brittannië en dat die gepaard zal moeten gaan met een vermindering van de vraag in het binnenland. Pas als de externe situatie duurzaam is gesaneerd en on der die sanering valt de terug betaling van het grootste dee) der buitenlandse schulden die de laatste jaren zijn aangegaan zal de binnenlandse consumptie kunnen profiteren van de expan sie der nationale produktie. Het welslagen zal afhangen van het geduld, waarmee men ontberin gen als gevolg van hogere prij zen en belastingen en van het uitstellen van overheicjspro gramma's voor lief neemt" De bank van Engeland wijst erop dat de devaluatie alleen tot oplossing van de economische moeilijkheden kan bijdragen, als de voordelen ervan niet teniet worden gedaan door loonstijgin gen en alleen als Groot-Brittan nië krachtiger en doeltreffender dan ooit zijn produktie vergroot en tegelijkertijd de binnenlandse consumptie vermindert, omdat die niet onmisbaar is voor de vergroting van de produktiviteit. Op het ogenblik bestaat er nog enig overschot aan hulpbronnen dat veilig kan worden gebruikt om de produktie te doen toene men, maar om het evenwicht op de betalingsbalans te herstel len zal ondanks de schadelijke uitwerking van de stijging der prijzen van ingevoerde produk- ten een aanzienlijk deel van de produktie- moeten worden ver schoven van het binnenlandse verbruik naar de export. In het eerste kwartaal van 1968 lopen de collectieve ar beidsovereenkomsten af voor 746.700 Nederlandse werkne mers. Ze zijn betrokken bij 56 c.a.o.'s. Op' 1 januari expireren 29 c.a.o.'s, waarbij 188.100 werkne mers zijn betrokken. De grootste daarvan is die voor het verple gend en niet-verplegend perso neel (34.900 werknemers), ge volgd door de c.a.o.'s voor het bakkersbedrijf (21.000), de schoenindustrie (16.000), de vleeswarenindustrie (12.400) en de autobusdienstondernemingen (11.000). Op 1 februari lopen vier c.a.o.'s af (voor totaal 52.300 arbeiders), waaronder c.a.o.'s voor het tech nisch personeel en de beambten in de grafische industrie (teza men 48.100 werknemers). Op 1 maart eindigt de looptijd' van acht c.a.o.'s, waarbij 287.700 werknemers zijn betrokken. Hier bij spant de c.a.o. voor de bouw nijverheid (250.000 werknemers) de kroon. Op 1 april lopen 15 c.a.o.'s met tezamen 218.600 werknemers af. Koploper van deze reeks is de Philips-c.a.o. met 70.000 werkne mers, gevolgd door de c.a.o.'s voor het schildersbedrijf (33.000), de zuivelindustrie (28.000), het horecabedrijf (23.000) en de wit wasseryen (20.000). Ruim 650.000 werknemers zul len pas op wat langere termijn 't effect van de vrije loonpolitiek ondervinden. Zij werken in be drijfstakken en ondernemingen (28 in totaal) waarvoor meerja rige contracten gelden. De Phi lips-c.a.o. is de eerste van deze reeks die volgend jaar afloopt. Op 1 november volgt dan de c.a.o. voor de metaalindustrie (230.000 werknemers) en de me taalnijverheid (130.000) en op 1 januari 1969 de c.a.o.'s voor de confecti«-industrie (58.000) en de textielindustrie (75.000). De bank waarschuwt de Brit ten er opnieuw voor, dat zij zich erop moeten voorbereiden „de buikriem strakker aan te halen". Zij laat in haar overzicht de ge beurtenissen die hebben geleid tot devaluatie, de revue passeren en wijst erop, dat de laatste maanden zijn gekenmerkt door grote en toenemende verliezen van deviezen, waardoor op grote schaal gebruik moest worden ge maakt van de kredieten die de buitenlandse centrale banken Groot-Brittannië ter beschik king hebben gesteld om het pond sterling te verdedigen. Die verliezen zouden geduren de zekere tijd gedragen kunnen worden, indien vast gerekend had kunnen worden op een snel le verbetering van de betalings balans, maar de vooruitzichten bleven onzeker, zowel wat be treft de ontwikkeling van de wereldhandel als ten aanzien van de heropening van 't Suez- kanaal. Bovendien had de bin nenlandse vraag de neiging weer sterk toe te nemen. In haar overzicht geeft de bank van Engeland geen uiteenzetting van de deviezen verliezen, maar deelt zy alleen mede dat de mo netaire reserves in het derde kwartaal van dit jaar met 36 miljoen pond sterling zijn ver minderd, ofschoon een trekking van 150 miljoen pond sterling werd gedaan op het „Swap-kre diet van de Verenigde Staten en ook van andere kredieten ge bruik werd gemaakt. In Engeland zijn maandag 34 nieuwe gevallen van mond- en klauwzeer aangemeld. Het aan tal afgemaakte dieren steeg tot 290.158. De nieuwe ziektegeval len deden zich voor op boerde rijen in het zuiden van midden- Engeland. De minister van land bouw zei te hopen, dat de epide mie over haar hoogtepunt heen is. Hij noemde de ziekte een van de grootste tragedies voor Enge land. TURIJN: Voor een rechtbank in Turijn is ,een der grootste spionageprocessen in Italië sinds de oorlog begonnen. Terecht staat de internationaal bekend 39-ja- rige Italiaanse valschermsprin ger Giorgio Rinaldi (r.), zijn ruim tien jaar oudere vrouw An gela Marai (l.) eiï- de chauffeur van het echtpaar, de 40-jarige Armando Girard (midden). De arrestatie leidde tot oprolling van een wijdvertakt Russische spiona genet. KAAPSTAD: De man met het nieuwe hart. Louis Waskansky ligt tevreden en welgemoed in zijn bed in het Groote Schuw ziekenhuis. Hij maakt het wel en het ziet er niet naar uit dat er zich complicaties zullen voor doen. De toestand van hartpatiënt Wasjkansky blijft vooruitgaan, heeft een woordvoerder van het ziekenhuis „Groote Schuur" in Kaapstad maandagavond meege deeld. Begin januari willen pro fessor Barnard en zijn mede werkers opnieuw een harttrans plantatie verrichten. Washkansky zegt zich veel beter te voelen dan vóór zijn operatie. Hij heeft maandag een krant ge lezen en bezoek gehad van dr. Carel de Wet, een Zuidafrikaan- se minister, die hem de geluk wensen van de regering over bracht. De telefoon- en telexverbin dingen tussen Parijs en de West- afrikaanse staat Dahomey zijn verbroken na berichten, over so ciale onrust uit Dahomey. Er schijnen diverse stakingen aan de gang te zijn, o.a. van P.T.T.^per- soneel en personeel van openbare nutsbedrijven. Vorige week heeft president Christophe Soglo van Dahomey alle activiteit van de vakvereni gingen tot nader order verboden, naar hij zei wegens misbruik van rechten. Directie en bewakers van de Saint-Pierre gevangenis bewaarden gisteren het grootste stilzwijgen over het bericht. In Pretoria is gisteren een eind gekomen aan het proces tegen 35 Afrikanen, die ervan worden beschuldigd te hebben samenge zworen om het bestuur van Zuidwest-Afrika omver te wer pen. De president van het hof, rech ter Joseph Ludorf, verwacht op 5 februari uitspraak te kunnen doen. Van de beklaagden worden 32 beschuldigd van terroristische activiteiten. Zij kunnen volgens de nieuwe Afrikaanse wetgeving inzake terrorisme ter dood wor den veroordeeld. Drie anderen hebben bekend schuldig te zijn aan andere inbreuken op de wet op onderdrukking van het com munisme. Eén gedaagde is in middels vrijgelaten en een andere overleden. Allen verklaarden op de ope ningsdag van het proces 7 augustus niet schuldig te zijn aan het belangrijkste ten laste gelegde: vijf jaar lang te hebben getracht oproer te zaaien in Zuidwest-Afrika. De beklaagden werden indivi dueel beschuldigd van moord, brandstichting, bezit van wapens, schieten op politie en verzet tegen arrestatie. Volgens de aanklacht waren vele beklaagden in Egyp te, Rusland, Tanzania en Ghana opgeleid in ondermijnende acti viteiten. Als bewijsmateriaal werden wapens van Russische en Chinese makelij en pamfletten met instructies voor saootage ge toond. d De daling van üe rubberprij- zen- op de wereldmarst heeft ernstige gevolgen voor de rub- bergebieden van Zuid-Sumatra Berxchten uit Raiemoang spre ken van löÜ.OOü rubbertappers ciie erbij beu-oxiten zijn. Dit jaar is de produktie verminderd tot da helit van die van voLg jaar. Volgens het Indonesiscne pers bureau Antara hebben ten minste 5U.UU0 tappers al andere bezighe den gezocht, maar zijn de ande ren in bet verlies latende rubber- tappen gebleven, omdat zij geen ander werk kunnen vinden. De opbrengst van de verkopen vaar rubber is slechts voldoende voor het kopen van één derde van de hoeveelheid rijst die zij nodig hebben. Voor het overige voeden zij zich met wortels uit het oer woud. i De vijftienjarige Francois M., die heeft bekend het jongetje Emma nuel Malliard te hebben ontvoerd en vermoord, heeft tegen zijn on dervragers gezegd, dat hij nooit tot zijn daad zou zijn gekomen, als zijn ouders niet gescheiden waren. „Ik bewonderde mijn vader, hoe wel hij autoritair en koel tegen ons was. Toen hij ons zeven jaar ge leden verliet, voelde ik een grote leegte. Sindsdien deed ik thuis wat ik wilde. Ik was in feite de enige man in huis", aldus Francois. De jongen heeft tijdens de ver horen blijk gegeven van een ver bazingwekkende helderheid en koelbloedigheid. Hij heeft het los geld geïnd op de dag dat de poli tie de jacht op hem staakte om hem in de gelegenheid te stellen met Emmanuel voor den dag te komen. Francois werd twee jaar geleden van school gestuurd, naar het schijnt om een ernstige reden. Hij zou in die periode een psychia trisch onderzoek hebben onder gaan. Pas 13 uur nadat hij was gear resteerd, bekende Francois dat hij de misdaad alleen had gepleegd en het lijk van zijn slachtoffer in het bos had begraven. Hij toonde niet het minste berouw. Aanvankelijk verklaarde hij het jongetje met twee medeplichtigen te hebben ontvoerd. Nadat hij het lichaam van Em manuel onder de bladeren had ver borgen en losgeld van de ouders had geëist, ging Francois naar huis om te eten. Vervolgens ging hij op de gewone tijd naar school, waar hij levendig deelnam aan het ge sprek, dat natuurlijk alleen over de ontvoering ging. Hij zei zelfs tegen een van zijn klasgenoten, dat de ontvoerder het gevraagde losgeld zeker zou verhogen zoals later inderdaad gebeurde nu bekend was geworden hoe welgesteld de ouders van Emmanuel waren. Francois M., de moordenaar van Emmanuel Malliart, zou dinsdag morgen hebben getracht zich in zijn cel van het leven te beroven, zo meldt het persbureau A.F.P. De zelfmoordpoging vond plaats ten tijde van de begrafenis van Emmanuel Malliart. Francois zou hebben getracht met een scherp voorwerp zijn pol sen door te snijden, maar de ver wondingen zouden slechts licht zijn.

de Vrije Zeeuw | 1967 | | pagina 5