Aanhoudende vietcong-aanvallen op Amerikaanse stellingen S RAIFFEISENBANK Hotelbrand in Apeldoorn IN HOUAND VAART EEN VUIOT .MM Defensiebegroting in Tweede Kamer aangenomen Aardbeving in India eiste meer dan 120 slachtoffers Overeenstemming over regeling verlengd ziekengeld Pagina 4 DE VRIJE ZEEUW Woensdag 13 december '67 Vietcong beschuldigt de Amerikanen Vakverbond achter Johnson Reizen naar Noord-Vietnam strafbaar Nieuwe versterkingen naar Zuid-Vietnam Amerikaanse senator beschoten VERRUIMING SPORTTOTO rm. -xmm mm mm sa Nederlandse militair in Duitsland verongelukt; vier gewond spaarbank en alle bankzaken VRAGEN OVER ZIEKE GEVANGENEN IN GRIEKENLAND GOEDE VANGST VAN FRANSE POLITIE TWAALFJARIG FRANS MEISJE VERMOORD ROOFOVERVAL IN FRANKFORT: BUIT f 270.000 B. en W. van Rotterdam willen koopavond maagtabletten 'n blijvende uitkomst! Franse wapenleveranties voor Irak TIEN MAANDEN VOOR ONTVOERING MINDERJARIG MEISJE Qntaloffin& «n voedn ess*ato n voor aardgas RcPUBLiQUE WMSMSt De vietcong heeft zondag en maandag gelijktijdig drie Ameri kaanse stellingen op circa veertig km ten zuidwesten van Saigon aangevallen. Een compagnie vietcongstrijders deed een aanval op een kamp van een compagnie van de negende Amerikaanse infanteriedivisie bij An Nhoet Tan. De guerlllastrijders slaagden erin de eerste Amerikaan se verdedingslinie te doorbreken. Het kwam tot een gevecht van man tegen man op de Amerikaanse bunkers. Na uren strijd trokken de vietcongtroepen zich terug. Andere aanvallen werden gedaan op Amerikaanse stellingen bij Tran Troe en Rasj Kien. De strijd was hier minder hevig. Bij de gevech ten sneuvelden zeven Amerikanen. 46 Amerikanen liepen verwondin gen op. Aan vietcongzijde zouden vijftien man zijn gesneuveld. In Zuid-Vietnam zijn twee bak fietsen, waarmee passagiers wer den vervoerd, op door de vietcong gelegde mijnen gereden. Vijftien mensen zijn hierbij om het leven gekomen. Het persbureau van het „natio nale bevrijdingsfront" in Vietnam zegt, dat niet de vietcong, maar de Amerikanen en de Zuidvietna- mese troeper de verliezen onder de burgerbevolking in de buurt van Boe Dep op 5, december hebben veroorzaakt Het persbureau zegt, dat de Amerikanen en Zuidvietna- mese troepen lukraak op twee ge huchten hebben geschoten te Dac Son, 25 km van Boe Dop, waar door meer dan 100 doden en ge wonden vielen en 200 woningen in brand werden gezet. Daarna had den de Amerikanen onmiddellijk berichten verspreid over „de aan val van de vn'o.ong", aldus het persbureau van het bevrijdings front. Het 14 miljoen leden tellende Amerikaanse verbond van vakver enigingen, de A.F.L.C.I.O., heeft op een halfjaarlijkse vergadering van het verbond met grote meer derheid volledige steun uitgespro ken voor de politiek van president Johnson. Slechts 10 afgevaardig den stemden tegen. Leden van de oppositie hadden geëist, dat presi-. dent Johnson een einde zou maken aan verscherping en uitbreiding van de oorlog in Vietnam en op nieuw zou aandringen op vredes onderhandelingen zonder tegelijker tijd de bombardementen op Noord- Vietnam op te voeren. De Amerikaanse onderminister van buitenlandse zaken Nicholas Katzenbach heeft bij het congres een wetsontwerp ingediend, dat be oogt het reizen door Amerikanen zonder toestemming naar Noord- Vietnam, communistisch China en Cuba strafbaar te stellen. In het wetsontwerp wordt een maximale straf genoemd van een jaar plus een boete van 1000 dollar (3600 gulden). Watzenbach zei dat het ontwerp onder meer was inge geven door „overwegingen van na tionale veiligheid". Eind deze week zal de Ameri kaanse troepensterkte in Zuid-Viet nam zijn uitgebreid met 10.000 pa rachutisten die op het ogenblik met zestig grote transportvliegtui gen worden overgebracht. Amerika zal daar dan over 475.000 militairen beschikken. De 10.000 man die nu worden aangevoerd, vormt de kern van de 50.000 militairen die in augustus j.l. aan generaal Westmoreland, de Amerikaanse opperbevelhebber in Zuid-Vietnam, zijn beloofd. Presi dent Johnson heeft machtiging ver leend om de troepensterkte daar tegen juni van het volgend jaar op 525.000 man te brengen. De Amerikaanse senator Char les Percy, wiens naam genoemd is als mogelijk republikeins kandi daat voor het presidentschap, is dinsdag door guerillastrijders van de vietcong beschoten toen hij met nog vier Amerikanen door een ver laten dorp bij de grens tussen Z. Vietnam en Cambodja liep. De senator uit Illinois bracht met zijn vrouw, twee fotografen en nog twee Amerikaanse burgers, een bezoek aan het bergdorp Dak Son op 112 km ten noorden van Saigon, waar volgens functionaris sen van de Amerikaanse ambas sade in Saigon de vorige week rond 200 mensen door Noordviet- namese soldaten zijn vermoord. Ik liet mijn vrouw in de helikop ter achter, zo zei Percy na' zijn terugkeer in Saigon. De motoren hadden wij langzaam laten draaien daar er geen teken van leven in het dorp viel te be speuren. Tien minuten later, aldus de senator, wierpen wij ons op de grond toen er plotseling met een automatisch geweer op ons werd geschoten. Direct daarop begon men met mortieren te schieten. Een granaat ontplofte nog geen vijf meter van de plek waar ik lag. Ik probeerde de rimboe te berei ken, maar Dennis Smith, een amb tenaar voor vluchtelingenzaken die bii mij' was, loodste mij naar 'n groepje hutten. Kogels vlogen dwars door de hutten heen. Smith gooide toen een pistool naar mij. De wentelwiek met mevrouw Percy was direct opgestegen toen de salvo's losbarstten om hulp te gaan halen bij het Amerikaanse militaire kamo in Song Be. Vier helicopters waren van daar ver trokken om de ingesloten mannen te redden. Smith had de aandacht van de piloot van een van deze helikopters weten te trekken door te zwaaien met zijn karabijn, aan de loop waarvan hij een zakdoek bevestigd had. De senator en Smith waren toen uit de hut gerend en snel aan boord van de wentelwiek geklommen. j|jg AMDORRE Y «j#ï y 'yt Minister Klompé heeft bij de behandeling van haar begroting in de tweede kamer meegedeeld, dat begin 1968 een voorstel bij de kamer zal worden ingediend tot wijziging van de wet op de kansspelen. Deze wijziging zal een verrui ming inhouden van de nationale sporttotalisator, waarop uit de kamer was aangedrongen. De minister wees erop. dat het vol komen aan de kamer zelf ligt, als in het nieuwe seizoen een nieuw systeem voor de sporttoto kan worden* ingevoerd. Als gevolg van de gladheid op de weg is gisteren tussen de dor pen Nienborg en Epe, in Noord* rijn-Westfalen, een auto met vijf Nederlandse militairen geslipt en tegen een boom gebotst. Van de inzittenden, allen dienstplichtigen eerste klas van de koninklijke luchtmacht, werd de bestuurder, de 19-jarige W. Castelein uit Bussum, gedood. Zwaar gewond werden de 20-ja- rige L. Otte uit Badhoevedorp enj de 19-jarige A. Wiesehahn uit Amsterdam. Lichte verwondin gen bekwamen de 20-jarige T. Nieuwenhuizen uit Voorschoten en de even oude D. van de Lage- maat uit Schoonhoven. De ge wonden zijn opgenomen in een ziekenhuis te Gronau, West- Duitsland. De militairen behoren allen tot het 220 squadron van de tweede groep geleide wapens, dat in Schöppingen is gelegerd. ...De Zilvervloot! Het IdeaaF-Spaarplan voor jonge mensen van 15 tot 21 jaar. Vaar mee! Laat je spaargeld 6, 7, 8 of 9 jaar staan en je krijgt een extra-premie van 10% over 't gespaarde bedrag èn de rente. Je beste thuishaven voor Zilvervloot-sparen is de Raiffeisenbank, met zijn meer dan 1400 vestigingen en. ruim 2 miljoen spaarders! Twee leden van de tweede ka mer, de heren, H. Wierenga en dr. J. H. Lamberts (beiden P.v. d.A.), hebben de regering ge vraagd de Griekse regering zeer spoedig aan te bieden, Griekse gevangenen die aan tuberculose lijden, in Nederland toe te laten en asiel te verlenen. In schriftelijke vragen aan de ministers van buitenlandse zaken en justitie en de staatssecretaris van sociale zaken en volksgezond heid wijzen zij op persberichten over de toestand van Grieken, die op het eiland Leros gevangen worden gehouden. Het is moge lijk op korte termijn enige hon derden t.b.c.-lijders in Neder land een goede behandeling te geven. Zijn de bewindslieden niet van mening, dat het dringend gewenst is dat de Nederlandse regering als eerste stap in het kader van de peilingen die zij thans in Athene verricht over het verlenen van asiel door Nederland en/of ande re landen aan Griekse gevange nen, op korte termijn aanbiedt de Griekse gevangenen die lijden aan tuberculose, in ons land toe te laten en asiel te verlenen, ten einde deze op de juiste wijze naar een nieuwe gezondheid te voeren, aldus de kamerleden. De Franse politie heeft bij een juwelier in Lyon 3500 nagemaak te 'gouden muntstukken gevon den, die in totaal ruim 20 kilo goud bevatten. De munten wa ren op allerlei plaatsen verbor gen, onder meer in luchtkokers. De politie was op het spoor van de juwelier gekomen in ver band met de vele diefstallen in zuidoost-Frankrijk- van koffers van vertegenwoordigers in ju welen en andere kostbaarheden. De juwelier zette de munten vooral af in Noordafrikaanse kringen, waar de vrouwen dol zijn op halssnoeren of armban den met gouden munten. Hii zou er in twee jaar tijds twee mil joen francs mee hebben ver diend. De 12-jarige Marie-Claude Ger- vais, die vrijdag in Frankrijk als vermist werd opgegeven en wier lijkje zondag uit een kanaal werd opgevist, was al dood toen haar lichaam in het water werd ge worpen. Een lijkschouwing heeft uitgewezen dat het meisje een dubbele schedelbasisfractuur had. Naar verluidt zijn geen spo ren van verkrachting aangetrof fen. Men weet nog niet waar het ljjk in het water is gegooid. Marie-Claude was verdwenen na het uitgaan van de school in Chalons-sur-Marne. Zij is terug gevonden in Condé-sur-Marne, twintig kilometer verderop. Vier of vijf gemaskerde man nen hebben maandag in de par keergarage van een warenhuis in Frankfort drie banklopers overvallen en zich op een geraL fineerde manier uit de voeten gemaakt met 270.000 gulden. Twee banklopers werden neer geslagen, waarbij een van hen ernstige verwondingen opliep. De derde liet het koffertje met geld vallen en rende weg om de portier te waarschuwen. De overvallers reden met een gereedstaand busje naar de eer ste verdieping van de garage, waar ze de wagen in brand sta ken. Een verstikkende rook vul de het gebouw, terwijl het per soneel van het warenhuis naar de brandende auto rende en de brandweer alarmeerde. De over vallers maakten van de verwar ring gebruik om de benen te nemen. Hier de uitgebrande wagen van de bandieten. B. en W, van Rotterdam heb ben de raad voorgesteld voor de duur van een jaar een proef te nemen met een niet verplichte wekelijkse koopavond op vrij dagavond. De winkels mogen dan tot half tien open zijn. Dit voorstel dat pp 4 januari in de raad wordt behandeld, staat lijn recht tegenover de opvattingen van de Kamer van Koophandel en werknemersorganisaties in deze stad. B. en W. verwachten van een koopavond een verlevendiging van de stad, veel gemak voor alleenstaande werknemers en gehuwde werkende vrouwen en voor hen die in het weekeinde de stad uit willen trekken. Verder kan de drukte, die nu op zaterdag in vele winkels heerst wat afnemen. De Kamer van Koophandel voor Ritterdam heeft als argumenten tegen de koopavond naar voren gebracht: het personeelsprobleem en ho gere exploitatiekosten. Ook van werknemerszijde zijn tegen de koopavond bezwaren ingebracht, onder meer verlenging van de arbeidstijd, het nog onaantrek kelijker worden van het beroep van winkelbediende, en late te rugkeer naar huis. Do echte Amerikaanse, in het rode busje 'met gele opdruk. Importeur Rietbergen C.v. Rotterdam Tal. 010-231163 Ten genoege van de Olympische Winterspelen in Grenoble zullen de Franse posterijen vijf speciale postzegels uitgeven plus één van Andorra. De zegels worden 29 ja nuari 1968 in circulatie gebracht. Het pro-Egyptische Libanese blad „Al Anwar" meldt, dat Irak van Frankrijk 75 tanks, mortie ren en pantservoertuigen ter waarde van 30 miljoen dollar zal krijgen, op grond van een nieuwe overeenkomst voor de levering van wapens. De Iraakse regering zou daar entegen de thans in Parijs ver toevende Iraakse militaire dele gatie geen machtiging hebben gegeven voor de aankoop van straaljagers van het type „mi- rage". Ook Frankrijk had ver klaard, dat het geen „mirages" aan het midden-oosten wil leve ren zolang de toestand daar ge spannen blijft. Een felle brand heeft maandag het gehele hotelcomplex van ho tel-manege „De Sprengenhorst" aan de Wieselse Enkweg in Wie- sel in de gemeente Apeldoorn in de as gelegd. De bewoners wer- De Amsterdamse rechtbank heeft gisteren de 25-jarige stuur man H. W. B. uit de hoofdstad wegens het verborgen houden van de 16-jarige Janny van Dijk veroordeeld tot tien maanden ge vangenisstraf, waarvan twee voorwaardelijk. De stuurman had in mei j.l. het meisje volgens hem op haar verzoek meegeno men naar Maastricht. Ruim een week verbleef het tweetal in de grotten bij Cadier en Keer, waar zij leefden van gestolen levens middelen. Intussen reden de ouders van het meisje door half Europa om hun dochter op te sporen. Zij waren ongerust om dat het meisje, dat aan astma leed, niet zonder medicijnen kan. Voor twee pogingen tot diefstal Enkele zware aardschokken heb- kreeg de stuurman drie maanden hen grote gebieden aan de west met aftrek van het voorarrest, kust van India getroffen. Tegen het Mfrtll.rt V. It n I rtrtU rtAl *L W De Tweede Kamer heeft zonder hoofdelijke stemming de begro ting 1968 van het departement van defensie aangenomen. De fracties van de P.S.P. en C.P.N. kregen de aantekening tegen de begroting te hebben gestemd. Bij de behandeling kwam in stemming de motie-Aarden (K. V.P.), die had Voorgesteld de de fensieuitgaven voor 1968 met 38 miljoen te verminderen. Deze motie werd verworpen met 52 vóór en 73 tégen. De fracties van de P.v.d.A., C.P.N., D'66 en P.S.P. spraken zich uit voor aanvaar ding van deze motie, evenals de heren Van Bennekom en Boers- ma (beiden A.R.P.) en mej. Kes- sel en de heren Jansen en Van Doorn van de K.V.P.-fractie. De motie-Wierda (A.R.B.) en een motie-Wieldraaier (A.R.B.) werden eveneens verworpen. De P.v.d.A.-afgevaardigde Franssen kreeg de aantekening te hebben gestemd tegen de on derdelen uit de defensiebegro-' ting die betrekking hebben op de N.A.V.O. welke hij al geheel heeft onder gaan. invallen van de duisternis waren reeds honderd doden geborgen. Sommige berichten spreken van tweeduizend gewonden. Het centrum van de eerste en hevigste schokken lag bij de West- indiase stad Koyna Nagar ten zui den van Bombay. Meer dan negen tig procent van alle gebouwen ging hier tegen de grond. Bijna alle vijfduizend inwoners zijn daardoor dakloos geworden. Het reddings werk concentreert zich vooral op Koyna en omgeving. Men onder vindt moeilijkheden, doordat de verbindingen met de stad groten deels zijn verbroken. De stad ligt aan een reusachtige stuwdam in de Koyna. Het kunstwerk heeft de aardschokken goed doorstaan en is volledig intakt gebleven. Ook in Bombay stortten enkele huizen in. De stad, die door de krachtcentrale in Koyna van elek triciteit wordt voorzien, zat maan dag zonder stroom. Het was de derde zwarp aardbeving binnen 17 jaar in India. In 1950 verloren in de Indiase staat Assam 1526 men sen bij een aardbeving het leven. Ongeveer 100 slachtoffers vielen bij aardschokken die zich in 1963 in het Kasjmier-dal voordeden. Blijkens dinsdag ontvangen be richten is het aantal doden als ge volg van de aardbeving tot 120 ge stegen. In Koynagar en omgeving zijn weer twintig lijken geborgen. Men vreest dat talrijke vermisten eveneens zün omgekomen. den na een korte slaap gewekt door het geknetter van de vlam men. Toen bleek dat een groot gedeelte van het pand reeds in lichte laaie stond, waardoor van de inboedel niets kon worden ge red. De paarden in de stallen konden worden overgebracht naar de op veilige afstand staan de manege. Het was niet meer mogelijk via de eigen telefoop de brandweer te waarschuwen. De brandweer werd gewaar schuwd uit een huis in de om geving en was snel met groot materieel ter plaatse. De recrea tiezaal van het hotel brandde totaal uit en ook de eetzaal en de keuken gingen verloren. De oorzaak is nog onbekend, maar aangenomen wordt dat een cn ander een gevolg is geweest van oververhitting van een kachel in de recreatiezaal. Door snel in grijpen kon de brandweer de woningen van de eigenaar, de heer C. G. Berkhoff. en van diens vader, die beiden aan het hotel zijn vastgebouwd, behou den. Deze woningen liepen wel grote waterschade op, f* Tijdens de brand jyprbleef slechts één hotelgast inHiet ge bouw, namelijk een 54-jarige Duitser uit Dusseldorf, wiens ba gage verloren ging. Voor de fa milie Berkhoff is deze brand een grote strop, omdat het hotel voor de feestdagen geheel was volge boekt. Voorlopig zullen er geen gasten meer kunnen logeren. De voor het aangebroken winter seizoen gearrangeerde partijen zullen geen doorgang vinden. Het ligt in de bedoeling het pand zq snel mogelijk weer op te bouwen. De centrale organisaties van werkgevers en werknemers in de „stichting van de arbeid" zijn tot overeenstemming gekomen over een regeling voor verlengd zieken geld. De regeling heeft betrekking op die gevallen, die op grond van een verlengde ziekengeldregeling onmiddellijk vóór de totstandko ming van de W.A.O. per 1 juli j.l. nog een suDDletie kregen op hun invaliditeitsuitkering. De aanbe- beveling van de stichting heeft de bedoeling te voorkomen, dat deze gevallen in verband met de tot standkoming van de W.A.O., on ei-ond waarvan de uitkering oo het niveau van de interimwet invalidi- teit<=rentetrekkers (I.W.I.) gehand haafd bliift, in inkomen achteruit zullen gaan- De inhoud van de aanbevolen re geling komt er in grote trekken od neer, dat de sunpleties van vóór 1 iuli, die door de bedrijfsverenigin gen werden en worden verstrekt aan de I.W.T -rentetrekkers, nomi naal (in guldens uitgedrukt) wor den gehandhaafd, totdat de betrok kenen 65 jaar zijn geworden of voordien niet meer invalide zijn. In Vlagtwedde (Gr.l is maan dagavond na een explosie brand uitgebroken in het voedingssta tion 'voor aardgas te Vlagtwed de. De brand ontstond toen mon teurs bezig waren met reparatie- werkzaamheden aan de defecte leiding. Zij liepen brandwonden in het gezicht op, die door een plaatselijke arts werden behan deld. De brand werd door de brandweer van Vlagtwedde ge blust. De aardgasvoorziening vond normaal doorgang.

de Vrije Zeeuw | 1967 | | pagina 4