N.A.V.O. gaat vlootmacht stationeren in de Atlantische Oceaan Vrijere loonpolitiek onderwerp van gesprek tussen minister Roolvink en Stichting van de Arbeid JEAN REY WAARSCHUWT VOOR ERNSTIGE CRISIS IN DE E. E. G. RADIO DE KOOK Arrestatie in moerdzaak- Nellie de Haan EERSTE KAMER KEURT DE BELASTING VOORSTELLEN GOED Ver. Staten ook in oorlogstijd rijk genoeg IfWimilHM „Bedachtzaam" HET WEER DelugstbetaaMcfl Standing Naval Force WOENSDAG 13 DECEMBER 1967 24e Jaargang No. 7097 Permanente eenheid Russen spreken niet over ontwapening Amerikanen verwachten niet veel van Russisch kernwapen Op de schoolbanken Chinese dreiging (Seen plannen voor Middellandse Zee Terugtrekking van geallieerde troepen Russische reactie Goede richting Brandende trein In Zuïd-Afrlka Johnson over zijn „great soclety"- program BEKENTENIS Op Oudejaars avond rijden er vrijwel geen treinen Weerbericht Hoogwater Zon- en Maanstanden Frank, bij abonnement: TERNEUZEN niveetpnr-fTnnMrprlartPiif T. van de Sande Telefoon: 0115" 2073 Gironummer: 38150 Redactie- en Administratie-adres: Smïdswal Abonnementsprijs ƒ8,— per kwartaal: pet maand f 2.70: oer week 62 ct. Losse nrs 13 ct DE VRIJE ZEEUW Uitgeefster N.V. v/h Firma P. I. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 18 et: minimum pet advertentie ƒ2,40 Rubriek „Kleine Advertenties" (gééu handels* advertenties) 5 regels f 1,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 nr. Voor het geenmb. maandag/drnsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. 59 De N.A.V.O. zal onder de naam „Standing Naval Force Atlantic" permanent een vlooteenheid sta tioneren op de Atlantische Oceaan die gedirigeerd kan worden naar plaatsen waar haar aanwezigheid in verband met de toestand wordt vereist. Nederland zal aan dit smal deel dat als kern uit zes tot acht oorlogsbodems zal bestaan een fregat bijdragen, dat ieder half jaar zal worden afgelost opdat alle Nederlandse fregatten in deze een heid kunnen oefenen. Dit heeft minister Den Toom dinsdagavond meegedeeld op een persconferentie na afloop van de büeenkomst van het „defence plan ning committee" van de n.a.v.o. waarin alle landen minus Frankrijk (dat zich uit de geïntegreerde strijdkrachten heeft teruggetrok ken), zijn vertegenwoordigd. „Standing Naval Force Atlantic" is de opvolger van het zogenaamde „Matchmaker Squadron" dat tot nog toe bij wijze van proef op de Atlantische,Oceaan opereerde. Volgens de Nederlandse minister houdt dé omzetting van „Match- maker" tot een permanente een heid geen verband met de huidige dreiging van de Russische vloot in het Middellandse zeegebied. De plannen voor een dergelijke vloot macht bestonden al vóór de Rus sische machtontplooiing in de Mid dellandse Zee. Minister Den Toom zei voorts ar in de vergadering de nadruk op gelegd te hebben dat de Sowjet- Unie ondanks de toegenomen ontspanning (die hij wei wilde er kennen) hun defensie met offen sieve middelen versterken. In het bijzonder van Nederlandse en Ame rikaanse zijde was gewaarschuwd tegen het feit dat eenzijidge ont wapening onaangename gevolgen zou hebben, zo zei hij. Zolang de Russen niet over ontwapening spreken of pogingen doen hierover met het westen in contact te blij ven, loopt men een groot risico door de strijdkrachten eenzijdig te verminderen. Van Amerikaanse zijde is tijdens de bijeenkomst een uiteenzetting gegeven over het Russische kern wapen dat vanuit een ruimtevoer tuig gelanceerd zou kunnen wor den. De Verenigde Staten verwach ten hier, volgens de Nederlandse bewindsman, niet zo veel van. Zij hebben er een studie van gemaakt en verwachten dat de Russen van hun plan zullen terugkomen omdat met een dergelijke lancering het doel niet nauwkeurig zou kunnen worden bereikt. Ook verwachten de Ver. Staten in de toekomst wei een raket te ontwikkelen die even tueel de Russische satelliet tijdig zou kunnen onderscheppen. In de vergadering was aange drongen om reeds aangekondigde toekomstige vermindering van de strijdkrachten tot het uiterste te beperken, zo zei minister Den Toom. Volgens hem duidt het feit dat de Russen hun militaire begro ting met vijftien procent hebben verhoogd erop dat waarschijnlijk bij de Russische strijdkrachten meer het accent zal komen te lig gen op conventionele bewapening. Weliswaar is de diensttijd in de Sowjet-Unie verkort, maar dikwijls wordt vergeten dat 15-jarige Rus sische kinderen al op school mili tair worden geoefend en eenmaal onder de wapenen meteen aan legeroefeningen kunnen beginnen. De ministers van defensie hebben voorts het N.A.V.O.-strijdkrachten- plan voor 1968-1972 goedgekeurd, hetgeen inhoudt dat het plan voor het volgend jaar moet worden uit gevoerd. Voorts werden de rapporten van de commissie voor kernpolitiek en van de werkgroep voor „nucleaire planning" goedgekeurd. Minister Den Toom herinnerde eraan dat minister van defensie McNamara van de Verenigde Sta ten in Ankara had gesproken over een gordel van lichte anti-raket ra ketten gericht tegen een Chinese dreiging. Dit' Amerikaanse plan was ook nu weer besproken en in een toelichting was gezegd dat China tegen het einde van het jaar een intercontinentale raket gereed zou kunnen hebben. Deze zou in combinatie met een kernbom uit geprobeerd kunnen worden en zou naar verwachting in de jaren 1971-1972 zodanig kunnen zijn ont- wikkeld dat hij een dreiging voor de Verenigde Staten zou kunnen worden. Op de bijeenkomst was voorts gesproken over het aanbrengen van kernladingen in de grensgebieden van West-Duitsland en Turkije en over de uitbreiding van de Russi sche strijdkrachten op de flanken en in de Middellandse Zee. „Standing Naval Force Atlantic" zal in de aanvang worden gevormd door vlooteenheden van de Ver. Staten, het Ver. Koninkrijk, Cana da en Nederland. Naar Arthur Hoc- kaday, assistent secretaris-gene raal belast met de defensie en or dening, meedeelde zullen later ook eenheden van andere N.A.V.O.- landen aan de strijdmacht worden toegevoegd. Hockaday zei dat er op het ogen blik geen plannen zijn voor een dergelijke vlootmacht voor het ge bied van de Middellandse Zee, „maar de gemeenschappelijke oefe ningen tussen de N.A.V.O.-landen zullen worden voortgezet en on getwijfeld worden geïntensiveerd". Van ingelichte zijde zei men dat „Standing Naval Force Atlantic" komend jaar zal worden gevormd. Men zei voorts dat de bemannin gen van de schepen niet gemengd zullen worden en dat ook geen nu cleaire elementen deel van de vloot zullen uitmaken. De ministers keurden voorts de terugtrekking van 53.000 man ge allieerde troepen (36.000 Amerika nen, 5.000 Britten en 12.000 Belgen en Luxemburgers) uit West-Duits land goed, zo werd vernomen. De Amerikaanse onderminister van defensie beloofde gelijktijdige uitbreiding van de Amerikaanse middelen voor de instelling van een luchtbrug (onder de naam „big lift" reeds beproefd) om in geval van een crisis snel Amerikaanse troepen naar' Europa over te bren- gei. Het Sowjetrussische persbureau Tass heeft dinsdag gezegd dat het nieuwe plan een permanente vloot eenheid van de N.A.V.O. te vor men, het gevaar schept dat de plannen voor een multilaterale kernmacht nieuw leven wordt in geblazen. In een commentaar op de goedkeuring van het plan door de N.A.V.O.-ministers in Brussel zei de commentator van Tass, dat het besluit een uiting is van de ge vaarlijke tendens de internationale spanning te verscherpen. DEN HAAG: Tweede kamer. De K.V.P.-afgevaardigde Aarden feliciteert minister Den Toom, nadat de begroting van defensie voor 1968 is aangenomen. De motie-Aarden werd verworpen. Noordstraat 107 - Tel. 01150-4255 terneuIen De ministers Roolvink (sociale zaken), Witteveen (financiën) en De Block (economische zaken) hebben dinsdagochtend met een delegatie van het bestuur van de stichting van de arbeid een gesprek gevoerd over het vrijere Ioonbeleid dat met ingang van 1 januari volgens het georgani seerde bedrijfsleven in ons land zou moeten worden gehanteerd. In dit gesprek hebben de mi nisters zich n.ameqs het kabinet akkqord verklaard met het una nieme standpunt van de stich ting over het van 1 januari af te Op grond van aanwijzingen, voortvloeiend uit een onderzoek ingesteld door de rijkspolitie van Jean Rey, de voorzitter van da Europese commissie, heeft dins dagochtend de Europese minis terraad in Brussel met klem ge waarschuwd voor het gevaar van een ernstige crisis in de gemeen schap naar aanleiding van de Britse toetreding. Nadat hij een mondeling ver slag over zijn recente besprekin gen in Londen had uitgebracht, verklaarde hij zich bereid tot „verzoenende arbeid". Als die verzoening echter geen resultaat zou hebben, zo zei hij, zou er een ernstige crisis ontstaan, zowel tussen de zes gepieenschapslan- den als in hun betrekkingen naar buiten. Zo'n crisis zou een ver schrikkelijke politieke terugslag betekenen, juist op een ogenblik dat de eenheid van Europa meer dan ooit nodig is, aldus Rey. De Franse vice-voorzitter van de Europese commissie, Barré, die de besprekingen van Rey in bonden heeft bijgewoond, ver* klaarde in een aanvulling op diens verslag, dat de devaluatie van het Britse pond en de aan gekondigde andere economische maatregelen van de Britse rege ring een stap in de goede rich ting zijn. Het niveau van de de valuatie achte Barré voldoende. De beide E.E.G.-leiders zeiden voorts tevreden te zijn over de vastbeslotenheid, die de Britse regering aan de dag legde om de monetaire en economische pro blemen te overwinnen en over het Britse verlangen om in het kader van de toetredingsonder handelingen met de Europese ge meenschap de kwestie van de in ternationale rol van het pond sterling te bespreken. Zes negerpassagiers zijn maan dagavond om het leven gekomen en 22 gewond bij een brand in een trein op 250 km ten noord oosten van Kaapstad, aldus is van de zijde van de Zuidafri- kaanse spoorwegen bekendge maakt. President Johnson heeft dinsdag in een rede te Killeen in Texas ver klaard dat de Ver. Staten zelfs in oorlogstijd rijk genoeg zijn om voor onderwijs, medische zorg en andere noodzakelijke dingen meer geld te besteden dan tot nu toe. Hij had hierbij speciaal die con gresleden op het oog die menen dat er in deze voor de V. S. moeilijke tijd te veel geld wordt uitgetrok ken voor Johnsons „great society"- program. Ik ben van mening, al dus Johnson, dat de Amerikanen die ip de vooruitgang geloven, nu de twijfelaars maar eens moeten overtuigen. volgen loonpolitiek-systeem. ,Het gesprek duurde ruim an derhalf uur. De technische uit werking zal nader door deskun digen van het ministerie van sociale zaken worden uitgevoerd. De Eerste Kamer heeft gisteren de belastingmaatregelen die op 14 november door de Tweede Kamer werden goedgekeurd, aangenomen. De maatregelen voorzien in een verlenging van de tijdelijke ver hoging van de benzine-accijns met vier cent per liter; een verhoging van de omzetbe lasting met veertig opcenten (van 10 op 14 procent), op chocolade en chocoladewerken, bier, wijn en frisdranken, bromfietsen, suiker werk en suikergoed; een verhoging van de aanslag- grens voor inkomstenbelasting van 12.000 tot 15.000 gulden per 1 janu ari a.s., waarbiji het loonbelasting- tarief voor bijzondere beloningen zal worden aangepast en een ver hoging van de grens van de voor eigen rekening te nemen ziekte kosten e.d. voor aftrek wegens buitengewone lasten van 2% pro cent van het inkomen of 500 gul den tot 750 gulden of, zo dit min' der is, op vijf procent. De afgevaardigden van de C. P. N. en P. S. P. stemden tegen het voor stel om de'tijdelijke verhoging van de accijns op de benzine te besten digen en tegen de voorzieningen op het gebied van de teruggaaf van omzetbelasting bij uitvoer en de heffing van omzetbelasting bij in voer. De afgevaardigden van de C. p. N., P. S. P., B. P. en P.v. d. A. kre gen aantekening geacht te worden tegen de verhoging van de omzet belasting op enige goederen en te gen de wijziging van de inkomsten belasting en van de loonbelasting te hebben gestemd. het district Zwolle in samen werking met specialisten van de rijkspolitie, is maandagavond 'n 37-jarige inwoner van Dedems- vaart gearresteerd in verband met de moord op Nellie de Haan op 23 november te AVereest ge pleegd. De verdachte kent zowel de familie De Haan als de familie Melitz die de boerderij bewoon de die door Nellie werd bezocht om melkmonsters te nemen. Op weg van deze boerderij naar de ouderlijke woning werd zij ver moord. Sporen wezen bij eerste onderzoek al uit, dat het meisje vrijwillig met de moordenaar moet zijn meegegaan en geen argwaan he,eft gekoesterd. Met het oog op de kwetsbaar heid van verdachte, „omdat men ten plattelande iemand al snel als moordenaar doodverft", wil- 'de men van de zijde der rijks politie hangende het onderzoek geen nadere aanduidingen vrij geven. De in verband met de op Nel lie de Haan in Avereest gepleeg de moord aangehouden man zou een bekentenis hebben afgelegd. De dader zou de 38-jarige A. D. uit Dedemsvaart zijn. Hij is ver hoord op het politiebureau in Ommen door de districtscomman dant van de rijkspolitie, overste de Vriese. Over de aanleiding tot de moord is nog niets bekend. In tegenstelling tot voorgaande jaren wordt op oudejaarsavond de dienstregeling van de Neder landse spoorwegen in het alge meen normaal uitgevoerd tot on geveer 20 uur. Voorheen reden de treinen een uur langer vol gens de gebruikelijke dienstrege ling. Oorzaak van deze vroegere ingreep: het feit dat oudejaars dag ditmaal op een zondag valt. Na acht uur 's avonds zullen er nog slechts enkele treinen rij den. Alleen de T.E.E.- en de D. treinen rijden normaal. Volgens een globale berekening zullen oudejaarsavond na acht uur ruim 600 treinen geheel of gedeeltelijk worden opgeheven. Op de sta tions zullen de Nederlandse spoorwegen bekend maken welke treinen wel rijden. Minister Roolvink heeft na af loop verklaard dat de kwestie van het minimumloon niet ter sprake fa gèkisiilfcii. Het minimumloon staat for meel geheel los van het gesprek dat is gevoerd. De minister herinnerde er aan, dat een wetsontwerp over deze materie in voorbereiding is. Er wordt met grote ernst naar ge streefd het vóór 1 juli a.s. door het parlement behandeld te krij gen. Het is nog niet klaar en moet nog in de ministerraad ko men. Voorts heeft de minister me dedelingen gedaan over een col lege van deskundigen, dat in het systeem van de nieuwe loonpo litiek hem over eventuele on- verbindend-verklaringen van collectieve arbeidsovereenkoms ten of bepalingen daarvan moet adviseren. De minister is nog in onderhandeling met personen die dit college zouden kunnen be mannen. Hij acht het daarom raadzaam nog geen namen van kandidaten te noemen. De minister stelde in 't licht, dat er nu een overgangsfase naar het vrijere Ioonbeleid is. Er komt geen noodwet om de tot nu toe geldende wettelijke be palingen met het oog op 't nieu we systeem te wijzigen. Het bui tengewoon besluit arbeidsver houdingen 1945 blijft gedurende deze overgangstijd van kracht. Het college van rijksbemidde laars blijft derhalve voorshands bestaan. In het gesprek van dinsdag morgen hebben de ministers Witteveen en De Block nogmaals aandacht gevraagd voor de fi- nancieel-economische situatie, de werkgelegenheid en de beta lingsbalans. Ir. J. Bosma, werkgeversvoor zitter van de stichting, merkte bij het verlaten van de vergade ring op dat de heren Witteveen en De Block zich „enigszins be dachtzaam" hadden opgesteld. Zij hadden het bedrijfsleven ge waarschuwd en de nadruk ge legd op de grote verantwoorde lijkheid, die partijen in de be drijfstakken nu krijgen. meer verdient. Zii allen, zo had de minister willen vaststellen, zijn de kwetsbaarsten. De minister gaf te kennen dat een wettelijke regeling van het minimumloon geen gemakkelij ke zaak is. Met het oog op het vrijere ioonbeleid komen er nog nieu we vraagstukken. Als voorbeeld daarvan noemde de minister de mogelijkheid, dat partijen bij een collectieve arbeidsovereen komst in een bedrijfstak of in een onderneming enige jaren achtereen geen of een zeer ge ringe loonsverhoging overeen komen. Hoe wordt dan bij een wettelijke regeling het mini mumloon?' Tenslotte deelde de minister mee dat op korte termijn aan de Tweede Kamer een nota zal worden gezonden, waarin een overzicht wordt gegeven van de veranderingen op het gebied van het Ioonbeleid, waarover het ge organiseerde bedrijfsleven over eenstemming heeft bereikt. AANHOUDENDE DOOI. Een hogedrukcentrum ten zuid westen van Ierland verandert weinig van plaats. Rond dit ho- gedrukgebied is dinsdqg voch tige lucht via de Noordzee naar ons land getransporteerd en deze verdrijft langzaam de vorst uit Noord-Frankrijk en de Benelux. Een groot deel van Europa blijft echter nog in het winterse weer, waarbij de vorstgrens ongeveer loopt van de Noorse kus via Denemarken, West-Duitsland, Zuid-Frankrijk en de Alpen naar de Balkan. De grote luchtvochtigheid zal bij ons 'n tamelijk somber weer type veroorzaken met veel be wolking en aanvankelijk op vele plaatsen mist en wat motregen. De temperatuur zal in het al gemeen enkele graden hoger zijn dan dinsdag. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot hedenavond. Aanvankelijk mist Over het algemeen veel bewol king met vooral in de ochtend op vele plaatsen mist en wat mot regen. Zwakke tot matige noord westelijke wind. In het algemeen iets hogere temperaturen dan dinsdag. WOENSDAG 13 DECEMBER v.m. n.m. Breskens 11.34 11.24 Terneuzen 0.10 Hansweert 0.44 0.34 Walsoorden 0.43 0.33 DONDERDAG 14 DECEMBER v.m. n.m. Desgevraagd nader ingaande Breskens 0.01 0.16 op een wettelijke regeling van Terneuzen het minimumloon per 1 juli a.s. Hansweert zei minister Roolvink dat een Walsoorden ruwe schatting uitgaat van een dertigduizend mannen van 25 jaar en ouder op wie het be trekking zou kunnen hebben. Hij merkte op dat hij in zijn rede voor werkgevers vorige week in Arnhem nog eens aan dacht voor de laagstbetaalden" in onze samenleving had gevraagd. Hij had daarbij niet alleen het oog op degenen die een mini mumloon hebben, maar ook op j 16 de groep die één 4 twee gulden 17 0.37 12.52 1.11 1.26 1.47 2.02 ZON MAAN Dec. 13 14 15 op onder op onder 8.39 16.28 14.22 5.01 8.40 16.28 14.39 6.15 8.41 16.28 15.01 7.29 8.42 16.29 15.34 8.41 8.43 16.29 16.19 9.46

de Vrije Zeeuw | 1967 | | pagina 1