Maand korter dienen voor 20.000 dienstplichtigen Het Zuidvietnamese „bevrijdingsfront" wil niet naar New York Emmanuel Malliart vermoord door 15-jarige schoolvriend GROOT AANTAL SLACHTOFFERS OBJ AARDBEVING IN INDIA ZWARE VSETGGNG-raiEEZEN IN MEKORGDELTA HEVIGE GEVECHTEN IN JEMEN TUSSEN REPUBLIKEINEN EN ROYALISTEN Aanvulling Het winterweer in Engeland eiste mensenlevens Bezuiniging HET WEER Sneeuw aan de Rivièra Sneeuw in Spanje en Marokko GeSd van Amerikaanse veor Russische ruimtevaarders De vijftienjarige moordenaar ©verdreven? ©eveciht van uur Vliegtuigongeluk in de Ver. Staten: zeven slachtoffers Hoogwater Zon- en Maanstanden DOOI Weerbericht Maandag 11 Dinsdag 12 december 1967 24e Jaargang No. 7096 Ongeveer 20.000 dienstplichtigen van de landmacht, verdeeld over 7 lichtingsploegen, zullen in 1968 en begin 1969 hun eerste oefening ongeveer een maand eerder kun nen beëindigen. Het gaat om dienst plichtigen die tussen 31 mei 1966 en juli 1967 onder de wapenen zijn gekomen en die behoren tot z.g. Indas-eenheden. De maand diensttijdverkorting geldt voor bij indas-eenheden inge deelde reserve-officieren, dienst plichtige onderofficieren, korpo raals en soldaten in gespecialiseer de functies van de lichtingsploegen 1966-3 (opkomst juni 1966) tot en met 1967-3 (opkomst juni 1967), en dienstplichtige korporaals en soldaten van indas-eenheden in nict-specialistische functies van de lichtingsploegen 1966-5 (opkomst september 19661 tot en met 1967-3 (opkomst juni 1967). Voor deze categorieën gold een diensttijd tot klein verlof van resp. 21 en 18 maanden. Indas-eenheden zijn bij de land macht onderdelen, die in de orga nisatie van b.v. een bataljon of afdeling slechts eenmaal voor komen en waarbij het personeel op individuele basis wordt ingedeeld (individueel aanvullingssysteera). Het personeel van zo'n onderdeel verlaat op verschillende tijdstippen de dienst. Onderdelen die meer- De sneeuw die dit weekeinde is gevallen werd door de jeugd met vreugde begroet, maar dat de ouderen daar niet zo over dach ten toont u het plaatje van déze twee fietsers die door de sneeuw massa naar hun werk moesten ploeteren. Het winterweer in Engeland, dat gepaard gaat met veel sneeuw en gladde wegen, heeft tot dusver aan acht mensen het leven gekost. Een sneeuwploeg maakte zon dagochtend vroeg 'n pad vrij voor 200 automobilisten en buspassa giers die een etmaal lang waren opgehouden in het kustplaatsje Rottingdean en gebrek aan voed sel begonnen te krijgen. Militai ren en vrijwilligers hielpen de vele verlaten auto's wegslepen, waar mee de acht km lange kustweg van de stad Brighton naar Rottindean was bezaaid. In Brighton zelf kwa men twee mannen en twee vrou wen om van kou. Tussen Cannes en Menton aan de Franse Rivièra is zaterdagnacht t verschillende plaatsen sneeuw vallen. Het berggebied achter de vièra is geheel met een sneeuw tapijt bedekt. In grote delen van Spanje is sneeuw gevallen, niet alleen in het noorden bij de Pyreneeën, maar ook in Oud- en Nieuw-Castilië, sturië en Andalusië. In de pro vincie Lerida daalde de tempera tuur in de omgeving van het Meer van Estangento tot j9 graden Cel sius onder nul. In Malaga, Almeria en Alicante aan de zuid- en zuidwestkust was het met omstreeks 10 graden tame lijk zacht. Zelfs in Rabat, de hoofdstad van Marokko, is sneeuw gevallen, ver mengd met hagel. Dit was sinds 1951 niet meer gebeurd. Blijkens vanmiddag (maandag) ontvangen berichten heeft de aard beving die vanochtend vroeg een groot deel van West-Indla heeft ge troffen aan zestig mensen het leven gekost. Het aantal gewonden zou In de honderden lopen. In Bombay zelf vielen minstens twee doden. Het zwaarst getroffen werd Koyna, dat voor tachtig pro cent is verwoest. De stroomvoorziening in Bom bay en omgeving viel uit, doordat de elektrische centrale te Koyna op 300 km ten zuidoosten van Bombay door de beving werd be schadigd. Naar schatting liepen daar 500 mensen verwondingen op. Een grote rivierdam in de buurt bleef echter onbeschadigd. Volgens het observatorium van Delhi lag het epicentrum van de beving bij Koyna. In Karad, op ongeveer 150 km ten zuiden van Poona, zouden 100 mensen in ziekenhuizen zijn op genomen. malen in de organisatie van een ba taljon of afdeling voorkomen, wor den in hun geheel gevormd uit dienstplichtig personeel, dat op eenzelfde datum in dienst is ge komen en dat ook gelijktijdig af zwaait, het zgn. onderdeelsaanvul- lingssysteem. Voor het personeel ven de genoemde lichtingsploegen blijf de vastgestelde diensttijd van 20 en 18 maanden tot klein verlof van kracht. Voor de lichtingsploegen die in september van dit jaar opkwamen, is de diensttijd bij de landmacht verminderd tot 18 maanden (re serve-officieren, onderofficieren en soldaten-specialist) en 16 maanden (de overgrote meerderheid van sol- daten-niet-specialist). Deze dienst tijdverkorting werd bereikt door een concentratie van de eerste op- leidingstijd en de invoering van een geautomatiseerde indeftig van alle dienstplichtigen. In de overgangsperiode van thans is het mogelijk gebleken aan een ruim aantal dienstplichtigen ven vóór september 1967 opge komen lichtingsploegen ongeveer een maand eerder klein verlof in afwachting van groot verlof te ver lenen. Deze maand diensttijdverkorting heeft voor de landmacht tevens het voordeel van een besparing op de exploitatiekosten van ongeveer 5 miljoen. Daarmee was in de bezui nigingsplannen voor 1968 reeds rekening gehouden. Het beleid van de staatssecretaris van defensie, de heer J. C. E. Haex, is gericht op het terugdringen van de exploi tatiekosten ten gunste van de ruim te voor investeringen. De hevige gevechten tussen republikeinse en royalistische troepen rond de hoofdstad van Jemen, Sanaa, duren voort. Krin gen van de Jemenitische delega tie die in Cairo de bijeenkomst van de Arabische ministers van buitenlandse zaken bijwoont, zei den zaterdagavond dat republi keinse troepen met steun van enkele stammen een aanval heb ben ingezet op „huurlingen en re bellerende stammen". Ze gaven echter toe dat de- royalisten de hoofdstad ten dele hebben omsingeld. Laatstge noemden hadden voor de derde maal een ultimatum tot overgave aan de verdedigers van de stad gericht. Volgens reizigers uit Jemen zijn bij de steden Taez en Hodei- da republikeinse troepen onder ling aan het vechten geslagen. Volgens welingelichte kringen in Cairo zijn inmiddels de laatste Egyptische militairen uit Jemen weggetrokken. Egypte heeft er een strijdmacht van naar schat ting 60.000 man gehad ter onder steuning van het republikeinse bewind. Saoedi-Arabië, dat de royalisten steunt, en Egypte kwa men in augustus een bestand in Jemen overeen en besloten hun hulp aan de strijdende partijen te staken. De Soedanese premier Mahgoeb heeft zaterdagavond tot een staakt-het-vuren opgeroe pen. In Sanaa heeft de republi keinse commandant Abdel Wa- hab meegedeeld dat de lijken zijn gevonden van twee Belgische officieren, die aan de zijde van de royalisten streden. Naar zijn zeg gen hebben de republikeinen een grote hoeveelheid zware wapens en munitie van Amerikaans fa brikaat buitgemaakt. De minister van binnenlandse zaken ver klaarde dat de toestand in Sanaa rustig was. „Sovjetskaja Rossija" meldt dat mevr. Glikeria Rodgers, een rijke Amerikaanse, de Russische ruim tevaarders Gagarin en Titov sa men 6.000 dollar heeft vermaakt. Mevr. Rodgers heeft ook grote bedragen geschonken aan de ste den Moskou en Peking. Het Zuldlvietnamese „nationale bevrijdingsfront" heeft zaterdag het bericht, als zou het een ver tegenwoordiging naar New York willen sturen om aan V.N,-bespre kingen over de kwestie-Vietnam deel te nemen, een nieuwe leugen van de Amerikaanse propagandat" genoemd. In een door het Noordvietnamese persbureau bekendgemaakte ver klaring reageerde de Zuidvietna mese verzetsorganisatie op deze wijze op een mededeling van da Het lijkje van de 7-]arige Em-ken met het plan voor de ont rondgelopen. Hij had manuel Malliart die sinds maan' dag werd vermist, is zondag ge' vonden In het bos op rond 150 meter van het huis van zijn oudera in Versailles. De 15-jarlga Jean-Claude M., een schoolkameraadje van Em manuel die in dezelfde straat woont als de Malliarts, heeft te genover de politie bekend dat hjj zijn vriendje maandag met 'n stuk hout heeft doodgeranseld, een kwartier nadat hij hem had mes genomen. Jean Claude M. bracht de po litie naar een plek in het bos waar kinderen een hol hadden gemaakt Daar lag het lijkje op dode bladeren. De politie zou zaterdag na een anoniem telefoontje naar het huis van Jean Claude M. zijn gegaan om dat grondig te doorzoeken. Zij zou daar in de kamer van de jongen kranten hebben gevon den, waaruit letters waren ge knipt die Jean Claude zou heb ben gebruikt om de anonieme brief met de eis tot losgeld op te stellen die aan de vader van het vermoorde jongetje is gezonden. Jean Claude M. die drie dagen geleden vijftien is geworden heeft bekend de 7-jarige Emma nuel Malliart ontvoerd en ver moord te hebben. Jean Claude die geestelijk niet helemaal nor maal is, had al verscheidene we- voerxng Emmanuel na de "moord gedeel telijk ontkleed en 's nachts be graven. Met de kleren die hij meegenomen had, kon hij een deel van het losgeld innen. Hij heeft ze namelijk naar de vader van Emmanuel gezonden. Hü heeft ook alleen met de heer Malliart getelefoneerd om ver hoging van het losgeld te eisen dat hij aanvankelijk op 20.000 francs had vastgesteld. De politie heeft van het be gin af de overtuiging gehad dat de ontvoering niet het wsrk van beroepsafpersers Is gswsest. Niettemin heeft zij tot het laatste ogenblik niet kunnen geloven dat deze verschrikkelijks moord door een jongen is gepleegd. De moordenaar van de zeven jarige Emmanuel Malliart heeft twee zusters, de 18 jaar oude Mar- tine en de 4 jaar oude Sophie. Met hun drieën woonden zij bij grootouders sinds de scheiding van de ouders. De vader van de kinderen, directeur van een gro te automobielfirma had slechts sporadisch contact met zijn kin deren sinds de 43-jarige moeder, Arlette Birot, medisch gevol machtigde, betrekkingen onder' hield met een van haar collega's. De dader verliet aan het eind Een Amerikaanse soldaat buigt zich over zijn gewonde kameraad. Door de hevige gevechten duur de het uren voor helikopters kon den doordringen om gewonden op te halen. Amerikaanse vertegenwoordiger bij de V.N., Athur Goldberg, dat het „bevrijdingsfront" in septem ber al de wens had geuit twee ver tegenwoordigers naar de verenigde naties te sturen. Secretaris-generaal Oe Thant noemde de tegenspraak van het „bevrijdingsfront" niet onverwacht. Hij liet uitkomen dat het bevrij dingsfront in september al had ge zegd, dat het een eventueel bericht over zijn wens om naar New York te komen, zou tegensnreken, als het zou uitlekken. Oe Thant meen de dat het „front" bii de V.N. een soortgelijke actie zou willen voeren als het Algerijnse bevrijdingsfront voerde vóór de onafhankelijkheid van Algerië. De secretaris-generaal verklaarde dat hij ditmaal niet zal pleiten voor een staken van de vijandelijk heden met Kerstmis en het Viet namese nieuwjaar in februari. In de zwaarste slag die ooit in de Mekongdelta is gevoerd, heeft de vietcong zeker 365 man ver loren, aldus is van regeringszijde meegedeeld. De slag, die werd geleverd in de provincie Chuong Thien, 170 kilo meter ten zuidwesten van Saigon, ging tussen vijf batalions Zuid vietnamese „rangers" en drie ba- tai;ons van de vietcong. De verliezen aan regeringszijde werden b'cht genoemd. Vol<*ens <med ingelichte bron bedragen deze 60 doden en 120 gewonden. De ge vechten waren zaterdag nog niet afgelopen. Later werd bericht dat de slag in de Mekongdelta zondagmiddag was geëindigd. Aan vietcongziHe zouden 451 man ziin gesneuveld. Dit aantal kwam de journalisten die het gebied zaterdag bezochten, sterk overdreven toe, In de Zuidvietnamese provincie Kwang Nam, 50 km ten zuiden van Danang, zijn zaterdag volgens een bekendmaking in Saigon 103 Noordvietnamezen in een gevecht van negen uur gedood. Onder de Amerikanen die aan de operatie deelnamen, zouden slechts twee gewonden zijn gevallen. De strijd werd van Amerikaanse ziide hoofd zakelijk gevoerd met helikopters. Bij een aanval op een Ameri kaanse basis on 80 km van Saigon zijn zaterdagnacht vermoedelijk 100 vietcong-striiders gesneuveld, zo Is verder bekendgemaakt. De verliezen aan Amerikaanse kant be droegen volgens de eerste berichten een dode en 17 gewonden. van het afgelopen schooljaar de school die de kleine Emmanuel ook bezocht. Hij werd leerling van een school voor algemeen onderwijs in Versailles op 1500 meter afstand van zijn woning. Een van zijn klassegenoten heeft gezegd, dat hij zijn kameraden schrik inboezemde. Hij had in het bos een hut, waar hü alleen vertoefde met een buks. Niemand durfde met hem mee te gaan. „Ik kan niet zeggen, dat hij abnormaal was, maar zün gedrag was wel vaak zeer vreemd", aldus een overbuur van de jongen. „Ik heb mün kin deren altüd verboden met hem te spelen. Na periodes van kalm te ontplooide hü een buitenspo rige energie, speelde met een buks en zag er afschrikwekkend uit". Daarentegen heeft een vriendin van de oudste zuster gezegd, dat de jongen altijd cor rect, beleefd en ernstig was. „Ik heb nooit kunnen denken, dat hij tot zo iets in staat zou zün". De jeugdige moordenaar is er in geslaagd van de vader van het kind een lossom van 60.000 francs los te krügen in ruil voor de trui en een schoen van het slachtoffer, aldus heeft de Parijse politie zon dagavond op een persconferen tie meegedeeld. Het geld is te ruggevonden. De moordenaar heeft geheel alleen de ontvoering voorbereid en uitgevoerd, zün slachtoffer om het leven gebracht en de losprüs geëist en in ont vangst genomen. De naam van de dader werd zondagavond nader opgegeven Frangois M. in plaats van Jeani Claude. Een klein tweemotorig vlieg tuig met acht inzittenden is zon dag bij een mislukte landings operatie in het Mononameer bij Madison in de Amerikaanse staat Wisconsin terechtgekomen. In het toestel zat o.a. de 20-ja rige zanger Otis Redding, die nog met vier andere inzittenden wordt vermist. Tot dusver zijn twee lijken geborgen. Er is één overlevende, die het er tamelijk goed heeft afgebracht. Aangeno men wordt dat de vermisten zijn verdronken. DINSDAG 12 DECEMBER v.m. n.m. Breskens 10.45 11.17 Terneuzen 11.21 11.53 Hansweert 11.55 12.27 Walsoorden 11.54 12.26 WOENSDAG 13 DECEMBER v.m. n.m. Breskens 11.34 11.24 Terneuzen 0.10 Hansweert 0.44 0.34 Walsoorden 0.43 0.33 ZON MAAN op onder op onder Dec. 12 8.38 16.28 14.10 3.50 13 8.39 16.28 14.22 5.01 14 8.40 16.28 14.39 6.15 1.5 8.41 16.28 15.01 7.29 16 8.42 16.29 15.34 8.41 17 8.43 16.29 16.19 9.46 Tijdens het weekeinde trok een storing van de Duitse Bocht over ons land naar het zuiden weg en bracht in het gehele land flink wat sneeuw. Na het wegtrekken ruimde de wind naar het noord oosten en kwamen er flinke op klaringen voor, zodat de afgelo pen nacht de temperaturen daal den tot waarden tussen min 3 gra den aan de kust tot min 14 gra den plaatselijk in Brabant. Aan dit winterweer zal morgen gelei delijk een einde komen. Om een gebied van hoge lucht, druk boven de oceaan trekt een storing vergeze'd van sneeuw en regen over de Noordzee naar ons land. In de loop van de avond kan dit neers'aggebied het noorden van ons land bereikt hebben plaatselijk kan de neerslag ver gezeld gaan van iizel. Bij naar westelijke richtingen draaiende wind wordt minder koude lucht over de Noordzee aangevoerd hetgeen een inval van de dooi betekent, die zich over het gehele land zal uitbreiden. medegedeeld door het KNMI, geldig tot morgenavond. Invallende dooi Vannacht in het midden en zuiden van het land lichte tot matige vorst. Morgen geleide- lüke stijging van de temperatuur tot boven het vriespunt vooraf gegaan door neerslag in de vorm van sneeuw, yzel en regen. Matige tot krachtige wind tussen zuid en zuidwest, later ruimend naar west of noordwest, Frank, bü abonnement: TERNEUZEN Directeur- Hoofd redacteur: I. van de Sande Telefoon: 01150 2073 Gironummer: 38150 Redactie- en Administratie-adres: Smidswal Abonnementsprijs f8.oer kwartaal: oer maand f 2.70: oer week 62 ct. Losse nrs 13 ct. DE VRIJE ZEEUW Uitgeefster N.V. v/h Firma P. I. van de Sande te Temeuzen AdvertentieorRs oer mm 18 et; minimum pet advertentie f2.40 Ruhriek „Kleine Advertenties" (géé.j handels» advertenties) 5 regels 1.10 Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 nr. Voor het geeomb maandag/dinsdag-nummer tot. 10 uur voormiddag.

de Vrije Zeeuw | 1967 | | pagina 1