Engeland heeft recht op een duidelijk antwoord MUL Brits consulaat in Hanoi door Amerikaanse raket beschadigd MINISTER LUNS: RADIO DE KOOK MENDES-FRANCE BESCHULDIGT FRANKRIJK VAN AANVAL OP HET POND STERLING MINISTER DEN TOOM HERZET ZICH TEGEN INKRIMPING DER DEFENSIE-UITGAVEN BEVESTIGING" Nederlandse financiële steun voer Indonesië HET WEER Rekening houden met partners de Gas verwarming Sowjet-Unie vraagt bijeenkomst veiligheidsraad Nieuwe N.A.V.O.- opperbevel hebber voor Zuid-Europa Niet overtuigd Stemming op 11 december Vietcong wil vertegenwoor diging bij V.N. Nederlands motorschip Diogenes" redt Deense vissers Verliezen BIESHEUVEL BLIJFT LID VAN DE TWEEDE KAMER Hoogwater Lichte tot matige vorst Zosd- en KSaansianden ZATERDAG 9 DECEMBER 1967 24e Jaargang No. 7097 Terug uit Parijs heeft minister Luns gisteren bij zijn aankomst op Schiphol verklaard, dat hij voor afgaande aan de assemblee van de Westeuropese unie heeft gedejeu neerd met zijn Franse ambtgenoot Couve de Murville, waarbij „in vriendschappelijke atmosfeer zon der dat er veel vooruitgang is ge boekt, de problematiek van de Britse aansluiting bij de E.E.G. is besproken en waarbij het Franse standpunt zoals dat door generaal De Gaulle is uiteengezet, is gecon fronteerd met een even duidelijk Nederlands standpunt". Bij de W.E.U. was praktisch het hele parlement voor de onmidde'- liike opening van de onderhande- 'rngen met het verenigd koninkrijk. De gaullistische gedeputeerden hebben tegen gestemd... Minister Luns verklaarde verder dat moet worden afgewacht of op de vergadering van de E.E.G.-mi- nisterraad, die op 18 en 19 decem ber in Brussel wordt gehouden, een ontwijk-manoeuvre wordt be dacht voor een volgende zitting. Dat is niet zeker maar heel lang kan het toch niet duren. Engeland, dat daar recht op heeft, moet een duidelijk antwoord krijgen. Gevraagd om commentaar op de suggestie, die ir. H. Vos op de Noordstraat 107 - Tel. 01130-4255 TERNEUZEN Prinses Benedikte van Dene marken, die een jachtbezoek van enkele dagen zal brengen aan 't prinselijk paar op Dra- kensteijn, gefotografeerd bij haar aankomst op Schiphol. Zij werd op de luchthaven verwel komd door hofdame jkvr. C. E. B. Roëll. De verloofde van de prinses zal per auto naar Dra- kensteijn komen. W.E.U.-assemblee ter tafel heeft gebracht over de mogelijkheid om Frankrijk met uitzetting uit de E.E.G. te bedreigen, antwoordde de minister: „Uiteraard mag sena tor Vos over een grote vrijheid van meningsuiting beschikken, maar de Nederlandse regering moet reke ning houden met zijn vier partners, die op twee punten precies dezelf de mening hebben, n.l. dat onder handelingen dienen te worden ge opend en zo dat niet gebeurt, dat Engeland dan een duidelijk ant woord moet krijgen en dat men moet weten waar de verantwoor delijkheid ligt". Een begrip voor Erkend Gasfitter Vlooswijkstraat 7—9 TERNEUZEN De vroegere Franse premier Pierre Mendes-France heeft in een interview met het Franse blad „France-Soir" gezegd, dat Frankrijk sedert de Britse devaluatie zijn best heeft gedaan om het pond sterling te torpederen maar zijn trekken zelf wel eens thuis zou kunnen krijgen. „We hebben een enorme speculatie in goud ontke tend, we hebben het Engelse pond de volle laag gegeven en we heb ben ertoe bijgedragen dat een chaos is ontstaan, die niet anders dan ernstige gevolgen voor onszelf kan hebben", zo zei hij. Volgens Mendes-France is de enige manier om de consequenties van Engelands lidmaatschap van de E.E.G. te leren kennen, het aan knopen van onderhandelingen. Mendes-France, die heeft mee gewerkt aan de opbouw van het huidige internationale monetaire stelsel tijdens de onderhandelingen in Bretton Woods in 1942, zei te geloven dat het stelsel moet wor den aangepast aan de financiële en monetaire omstandigheden van vandaag. „Ik betreur het feit dat de (Franse) regering geen opbou wende en serieuze voorstellen heeft gedaan", zo zei hij. Over de terugkeer tot de gouden standaard die Frankrijk voorstaat, merkte hij op dat dit voorstel door geen enke le gouverneur van een centrale bank is aanvaard, behalve natuur lijk door Zuid-Afrika. Mendes-France wees erop dat de devaluatie van het pond sterling tot gevolg zal hebben, dat de Franse export een grotere concur rentie van de Britse uitvoerproduk- ten krijgt te doorstaan. Hij drong er bij de Franse minister van financiën, Michel Debré, op aan snel maatregelen te nemen. „In elk geval zal het lang duren voor de Engelsen ons de lelijke streken hebben vergeven die we hun gele verd hebben. Zij herinneren' zich dat de franc in het verleden veel vaker in moeilijkheden is geraakt dan het pond en dat zij nooit heb ben geweigerd hulp te verlenen. Zij zullen zich dat ook herinneren als het tij is gekeerd", zo meende hij. De Sowjet-Unie wil dat de vei ligheidsraad zo spoedig mogelijk bijeenkomst ter bespreking en goedkeuring van Oe Thants besluit om het waamemerskorps aan het Suezkanaal uit te breiden. Oe Thant had dat besluit geno men zonder dat een door de Sow- Unie ingediende ontwerp-resolutie, die hem daar formeel toe mach tigt, door de raad was aangenomen. De Rus Fedorenko heeft nu in een brief aan de voorzitter van de raad geschreven, dat een debat over deze ontwerp-resolutie dringend noodzakelijk is. Oe Thant heeft zich steeds op het standpunt gesteld, dat hij krachtens vorige raadsbesluiten voldoende bevoegdheid heeft om tot uitbreiding van het waarne merskorps en vestiging van nieu we observatieposten aan beide kanten van het kanaal over te gaan. De Sowjet-Unie vindt echter kennelijk, dat hij dat niet kan doen zonder speciale instructies van de veiligheidsraad. Later werd van welingelichte zijde vernomen dat de leden van de veiligheidsraad in onderlinge overeenstemming zullen volstaan met een schriftelijke goedkeuring, zonder debat. Ruslands verzoek om een bijeenkomst van de raad komt daarmee te vervallen. De Russen hebben Oe Thant op de vingers getikt, en dat vinden ze kennelijk voldoende. President Johnson heeft vrijdag de benoeming goedgekeurd van de Amerikaanse admiraal Horacio Rivero tot opperbevelhebber van de N.A.V.O.-strijdkrachten in Zuid- Europa. De 57-jarige admiraal Rivero volgt de Amerikaanse admiraal Charles D. Griffin op, die in februari met pensioen gaat. Minister Den Toom van defen sie heeft in de tweede kamer op nieuw bezwaren geuit tegen de motie-Wierda, die deel uitmaakt van de bij de algemene beschou wingen ingediende tegenbegro- ting van de heer Peschar (P.v.d. A.). De minister kan het niet eens zijn met de stelling, dat een aan tal schepen van de koninklijke marine als verouderd uit de vaart moet worden genomen. Het af stoten van taken die niet speci fiek tot „defensie,, behoren zal z.i. geen vermindering van de rijksbegroting tot gevolg hebben. De defensiebegroting is krap opgezet en minister Den Toom acht het niet verantwoord de motie in te willigen, een stand punt dat hij reeds tijdens de be handeling van de begroting in de openbare commissievergadering innam. Ten aanzien van de Europese strijdkrachten gaf de bewinds man te kennen verdere afbraak daarvan niet verantwoord te ach ten. Hij deed de toezegging bij het komende N.A.V.O.-overleg te zullen trachten zijn ambtgenO' ten hiervan te overtuigen. Inzake het voorstel van de K. V.P.-afgevaardigde drs Aarden merkte de minister op, dat het niet mogelijk is 45 miljoen gul den van de defensiebegroting over te hevelen naar ontwikke lingshulp. Het voor 1968 uitge trokken bedrag vormt een even wichtige stap naar de tegen 1971 beoogde 1 procent van het natio nale inkomen. De heer Aarden verklaarde daarna niet overtuigd te zijn door het antwoord van de minister. Hij zei de ontwikkelingshulp een zaak van zeer groot gewicht te vin den. Hij diende een motie in, waarin er op wordt aangedrongen de defensie-uitgaven voor 1S68 met 38 miljoen gulden te vermin deren ten gunste van ontwikke lingshulp. De motie was mede on dertekend door de K.V.P.-ers mej, Kessel, Van Doorn en P. Jans sen, Plaatsvervangend kamervoor zitter Lankhorst kondigde aan dat de stemming over de begro ting van defensie en de inge diende moties op maandag 11 december zal plaats vinden. Uitvoerig besprak de kamer vervolgens de motie-Aarden die, zo bleek daarbij, geen steun zal ontvangen van K.V.P. (mei uit zondering van de ondertekenaars van de motie), C.H.U., A.R.P. en boerenpartij. De heer Peschar (P.v.d.A.) vroeg de heer Aarden waar hij het verschil tussen de aanvanke lijk voorgestelde 45 miljoen en de in de motie verlangde 38 mil joen gulden vandaan denkt te ha len. De heer Aarden wees op een amendement, dat de heer Frans- sen (P.v.d.A.) heeft ingediend om de post civiele verdediging met ruim 7 miljoen gulden te verlagen. De Britse consul-generaal in Hanoi, Brian Stewart, heeft aan het ministerie van buitenlandse zaken gemeld dat zijn woning en het consulaat door een Ame rikaanse vliegtuigraket zijn be schadigd, aldus welingelichte zegslieden in Londen. Op 17 november zou bij een Amerikaanse luchtaanval een faket dicht bij de gebouwen zijn neergevallen waarbij door me taalsplinters ruiten werden ver nield. Volgens de zegslieden heeft Washington zijn leedwezen be tuigd over de aangerichte scha de. Zij konden echter niet be vestigen, of er was gesproken over eventuele schadevergoeding, zoals door een Brits dagblad was gemeld. Volgens het blad, de Daily Express, was door dezelfde raket ook het aangrenzende gebouw van de internationale controle commissie voor Vietnam bescha digd, waarbij een Noordvietna- mese burger en een Indiër waren gedood en een tweede Indiër was gewond. De „Daily Express" gaf hier bij het volgende commentaar „Als de schade door een Ameri kaanse raket werd aangericht, zou dit een pijnlijke bevestiging vormen van de Noordvietnamese beweringen dat de Amerikanen bevolkingscentra aanvallen," De Amerikaanse ambassadeur bij de Verenigde Naties, Arthur Goldberg, heeft tegenover ver slaggevers verklaard, dat het nationaal bevrijdingsfront van Zuid-Vietnam heeft verzocht twee vertegenwoordigers naar de Verenigde Naties te mogen zenden. De vertegenwoordigers zouden volgens Goldberg geen „speciale status" wensen, maar gewoon willen werken op het hoofd kwartier en genegen zijn vraag gesprekken met pers, radio en televisie te voeren. Het verzoek werd via bemid delaars overgebracht aan een hoge functionaris van het secre tariaat der volkerenorganisatie, aldus Goldberg. Hij verklaarde dat de Ver enigde Staten bereid zijn visa te verlenen aan vertegenwoordigers van het bevrijdingsfront die voor V.N.-zaken in New-York moeten zijn. Reeds begin november had Goldberg volgens zijn zeggen te kennen gegeven, dat Amerika op dergelijke voorwaarde ver tegenwoordigers wilde toelaten. Sindsdien was er over dit on derwerp niet meer van gedach ten gewisseld en was in Washing- In Djakarta vond vriidag een bespreking plaats tussen Neder land en Indonesië ter bevesti ging van de Nederlandse toezeg ging van 7,2 miljoen gulden aan financiële hulp voor Indonesië. Deze toezegging werd gedaan tijdens de onlangs in Amster dam gehouden conferentie van de inter-gouvernementele groep inzake Indonesië teneinde de In donesische regering te steunen bij het financieren van de im portbehoefte in de komende maanden. Het bedrag van 7,2 miljoen gulden dient te worden be schouwd als een gedeelte van de hulp, die Nederland in 1968 aan Indonesië zal verstrekken en is evenals een soortgelijke toe zegging van de Verenigde Sta ten van elf miljoen gulden een eerste tegemoetkoming aan het Indonesische verzoek om hulp van 325 miljoen dollar, die in 1968 nodig is voor de uitvoering van de stabilisatie, rehabilisatie en ontwikkelingsprogramma's. Het bedrag van 7,2 miljoen gulden zal worden verstrekt in de vorm van een door de Neder landse staat gegarandeerde lening en zal worden besteed volgens het bonus-exportsysteem. De lening heeft een looptijd van 25 jaar inclusief een aflos- singsvrije periode van zeven jaar en een rente van drie pro cent. ton de zaak als afgedaan be schouwd. Daar niet om een bijzondere status was gevraagd, gelooft de Amerikaanse regering niet, dat hun missie tot het bereiken van vrede in Vietnam zal bijdragen, aldus Goldberg. Vrijdagmorgen heeft het ms. „Diogenes" van de K.N.S.M. van het door slechte weersomstan- heden in nood verkerende Deen se vissersschip „Porkeresnes" de gehele bemanning, bestaande uit tien mannen en een vrouw, over genomen. Het schip, dat als thuishaven Porkeri-Sudero op de Faroer- eilanden heeft bevond zich on geveer 100 mijl ten westen van Quessant. De Diogenes, die on derweg is van de westkust van Zuid-Amerika naar Amsterdam, zal de schipbreukelingen mee nemen naar laatstgenoemde ha ven, waar het schip vanavond wordt verwacht. De Amerikaanse strijdkrachten in Vietnam hebben in de week van 26 november tot 2 december in gevechten 207 man verloren. Volgens een militaire woord voerder werden in dezelfde week 634 Amerikanen gewond, van wie 435 in het hospitaal moesten worden behandeld. Sinds 1 januari 1961 zijn in Vietnam 111.254 Amerikaanse militairen gesneuveld, gewond, gevangengenomen en als vermist opgegeven. Van dit aantal wer den 15.265 gedood, 95.989 gewond (waarvan 50.484 in een hospitaal moesten worden behandeld) en 886 vermist of gevangengeno men. (Zie verder pagina 5) Het gerucht dat ik van plan ben als lid van de tweede kamer te bedanken, is „volkomen uit de lucht gegrepen", zo heeft mr. B. W. Biesheuvel, fractie-voorzitter van de anti-revolutionaire partij in de tweede kamer, vrijdag in Willemstad tegenover het A.N.P. verklaard. Met zijn gasmasker, zijn 45 mm pistool en 'n flinke dosis moed laat een Amerikaans slodaat zich in een tunnel van de Viet cong zakken een onzekere speurtocht in het verschiet. De tunnel, welke een lengte had van 300 meter werd door een patrouille gevonden, met traan gas uitgerookt, waarop soldaat Winters mogelijke boobietraps trotseerde om een verkennings tocht te maken. ZATERDAG 9 DECEMBER v.m. n ni. Breskens 7.34 8.21 Terneuzen 8.10 8.57 Hansweert 8.44 9.31 Walsoorden 8.43 9.30 ZONDAG 10 DECEMBER v.m. n.m. Breskens 8.42 9 28 Terneuzen 9.18 10.04 Hansweert 9.52 10.38 Walsoorden 9.51 10.37 MAANDAG 11 DECEMBER v.m. n.m. Breskens 9.46 10.25 Terneuzen 10.22 11.01 Hansweert 10.56 11.35 .Walsoorden 10.55 11.34 Tussen een depressie boven Rusland en een gebied van hoge luchtdruk op de oceaan wordt al enkele dagen een noordweste lijke stroming instand gehouden waarbij koude lucht over de Noordzee naar ons land wordt ge voerd. Hierin komen veel sneeuwbuien tot ontwikkeling waar vooral de kust het meest last van heeft. Storingen die met de noord westelijke stroming mee van En geland en de Noordzee naar het zuiden worden gevoerd, kunnen daarbij tijdelijk de sneeuwbuien doen toenemen. In het binnenland zijn echter ook opklaringen mo gelijk waarbij de temperaturen in de nacht en ochtend tot waarden van min 5 en min 7 graden kun nen dalen. In de middag stijgen de temperaturen op de meeste plaatsen weer tot om het vries punt. Weerbericht medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot hedenavond. Plaatselijk sneeuwbuien Opklaringen, maar vooral aan de kust ook sneeuwbuien. Zwak ke tot matige aan de kust af en toe krachtige wind uit westelijke richtingen. In de ochtend lichte tot matige vorst, in de loop van de dag temperaturen stijgend tot om het vriespunt. ZON MAAN op onder op onder Dec, 9. 8.35 16.29 13.40 0.17 10 8.33 16.29 13.49 1.29 11 8.37 16.29 13.59 2.39 12 8.38 16.28 14.10 3.50 Advert pntlenrlls per mm 18 et; minimum riet advertentie f2.40. Rubriek „Kleine Advertenties" fpèi.i handels advertenties) 5 regels 1.10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenfies uiterlijk tot n.m. 2 nr. Voor het gecomb maandag/d:nsd&g-nummer tot. 10 uur voormiddag. Frank, bij abonnement: TERNEUZEN DlrecteuT-Hoofdredacteur: I. var» de Sande Telefoon: 01150 - 2073 Gironummer: 38150 Redactie- en Administratie-adres: Smidswal Abonnementsprijs ƒ8.— per kwartaal: per maand f 2.70: oer week 62 ct. Losse nrs 13 ct Uitgeefster N.V. v/h Firma P. I. van de Sande te Terneuren f

de Vrije Zeeuw | 1967 | | pagina 1