r U kunt nu betalen zonder contant geld op de moderne, makkelijke manier: met de Betaalpas en de Betaalcheques. Een nieuwe service van de gezamenlijke Nederlandse banken. Kieuwe regeling bedrijfsbeëindiging 0. en S.-fonds landbouw De devaluatie en het prijspeil !NdB] Pagina 6 DE VRIJE ZEEUW Vrijdag 8 december 1967 Dag en nacht doorwerken bij wegenbouw? Kritiek van officier van justitie op goedkope"1 wijn Jeugdbende ©psrerold in Utrecht Chauffeur gedood onder kantelende wagen 3 912545675 '-V .0000 - ,0000 - No. A 000000 te 1.9 12 5 4 5 6 7 5 Tsientsin in handen van Maoïsten AUTO TEGEN BOOM: DODE EN TWEE ERNSTIG GEWONDEN ASFALT HOUDT ZANDBANKEN OP HUN PLAATS Nieuwe president in Uruguay België niet schuldig aan rattenplaag in Zeeland en Noord-Brabant De „uitdaging" van minister Bakker (verkeer en waterstaat) aan het K.V.P.-kamerlid ir. P. A. M. Cornelissen is niet zonder uit' werking gebleven. Zoals bekend had het kamerlid in de openbare vergadering op 2 november j.l. van de vaste commissie voor ver keer en waterstaat de gedachte gelanceerd bij de verbetering van wegen dag en nacht te la ten doorwerken. Minister Bakker ging op deze suggestie in. Hij vroeg van de heer Cornelissen 'n lijstje van de aannemers, die be reid zouden zijn dit te doen, want „voor deze mensen zou de rijks' waterstaat wellicht enige op> drachten hebben". Ir. Cornelissen heeft talrijke reacties uit de wegenbouwwe- reld ontvangen en heeft nu mi nister Bakker een lijstje doen toe komen met de namen van twaalf aannemers, die op zijn suggestie in positieve zin hebben gerea geerd. Het is de bedoeling, dat eventueel van deze 24-uursdienst gebruik zal worden gemaakt, in het bijzonder bij onderhouds werkzaamheden op knelpunten, daarbij gelet op de verkeersvei ligheid. Minister Bakker heeft intussen laten weten dat rijks waterstaat het plan in studie zal Mr. dr. R. W. H. Pitlo, officier van justitie in Utrecht, heeft giste ren kritiek geuit op de kwaliteit van de uiterst goedkope Franse wijnen, die onder meer in waren huizen en supermarkten te koop zijn. De officier sprak van „bocht". Het publiek slikt zonder meer wijn die naar inkt smaakt, zo zei hij. Mr. Pitlo uitte deze kritiek tij dens een zitting van de economi sche politierechter, waar de 61- iarige wijnhandelaar H. W. uit Utrecht zich moest verantwoorden wegens het in de verkoop brengen van een ondeugdelijke wijnsoort. Naar het oordeel van de officier is er geen behoorlijke Franse wijn te krijgen beneden de 4 en f 4,50. Desondanks ziet men kans wijnen voor prijzen die daar ver beneden liegen, aan de man te brengen. Dat dit ten koste van de kwaliteit moet gaan, is duidelijk. Men presteert het zelfs wiin od de markt te bren gen, die nauwelijks één of twee jaar oud is, aldus de officier. De heer W. had een partij Beau- jolais via een Belgische handelaar en een Nederlandse importeur ge kocht. Het monster was goed. maar klanten klaagden later over de Beaujolais. De heer W. was het met die kritiek eens. Hij verzocht de keuringsdienst "en onderzoek in te stellen. Men kwam tot de con clusie dat er met de wijn geknoeid was. De wijnhandelaar had de flessen voor circa f 2.85 verkocht onder een eigen etiket. Op de vraag waarom hit dat laatste deed. ant woordde hij dat dezelfde flessen onder hun oorspronkelijke etiket voor minder dan twee gulden bij de „Galeries modernes" werden verkocht... De officier volstond met een boe te van tweemaal een gulden te eisen. De politierechter, mr. P. J. Klaver, maakte er tweemaal f 0,50 De politie in Utrecht heeft acht jongelui aangehouden, die zich schuldig hebben gemaakt aan enkele overvallen op winke liers. De jongens, waarvan er zes jonger dan 18 waren en de ove rige twee iets boven de 18, zijn aiïen afkomstig uit Utrecht- Noord. De groep had het soeciaal op eenmanszaken voorzien. Zij volg den daarbij een speciale taktiek. Twee jongens gingen een win kel binnen, één sloot de tussen deur af, zodat de winkelier zijn zaak niet kon binnenkomen, ter wijl de ander de kassa leeghaal de. De buit varieerde van f 30,— tot 375,—. Bij een overval op een sigarenwinkelier kreeg men een van de jongens te pakken. Daarna volgden snel andere ar restaties. Zij bekenden ook inbraken te hebben gepleegd in scholen en een clubhuis. Verder hadden zij automaten geplunderd en een maal geprobeerd een vrouw van haar handtasje te beroven. Het geld was opgegaan aan drank en kaarten. Zes jongens zijn opge sloten in verschillende huizen van bewaring; twee zijn naar huis gestuurd. Door de gladheid van de weg is gisteren op de provinciale weg AssenBèilenHoogeveen een auto-ongeluk gebeurd, dat aan de 31-jarige chauffeur S. E. Kuiper uit Hoogeveen het leven heeft ge kost. Hij bestuurde een vrachtauto, die werd geramd door een achter opkomende vrachtautocombinatie •welke door de gladheid niet snel genoeg vaart kon minderen. Beide wagens kantelden. De heer Kuiper viel uit de cabine van zijn wagen en kwam onder de tweede vracht auto terecht. De bijrijder van de heer Kuiper en de inzittenden van de achteropkomende auto liepen geen noemenswaardig letsel op. NAAM VAN DE BANK~ B.M. de 'Vries W ft$ lil P if' 1969: NAAM VAN DE BANK BETAAL TEGEN DEZE CHEQUE AAN i' B.M. de'Vries Ditlaatuzien» «AAtyl MAXIMUM G^ANTIE $&,- niet over o ju aos aa* .aacvücïlv.vs&a betaalt o. Waf zijn dat? Betaalpas en Betaalcheques? De Betaalcheque is een voor ons land geheel nieuw betaalmiddel. De ontvanger zal uw Betaalcheque altijd accepteren als u tegelijkertijd maar uw Betaalpas laat zien. Zonder contant ge!d-op-zak kunt u er dan bijna alles contant mee betalen. Wie, wat en waar kan ik met Betaalcheques betalen? In het algemeen gesproken kunt u er alles mee betalen. Kleding en sportartikelen. Uw benzine en uw boeken. De stomerij en de kapper. Het cadeautje, het bioscoopkaartje en het etentje in de stad. Maar ook de kruidenier, de melkboer, de slager en de groenteman. Wat is het nut van deze nieuwe bankservlce? In de eerste plaats is het natuurlijk praktisch: u kunt kopen en betalen zonder contant geldop-zak. Ook geld in huis hoeft u nauwelijks meer te hebben. Andere voordelen zijn dat u het risico van geld verliezen beperkt en dat wisselprobleempjes niet meer bestaan. Want door op de Betaalcheque precies het bedrag in te vullen betaalt u immers gepast. Hoe gaai betalen met Betaalpas en Betaalcheques in zijn werk? Heel eenvoudig. Stel, u staat in een winkel en u hebt iets gekocht van f 17,50. Dan vult u 0. a, dis f 17,50 op uw Betaalcheque ïn en u zet uw handtekening eronder. Aan de winkelier laat u even uw Betaalpas zien. Hij kijkt dan of alles in orde is en hij kan uw Betaalcheque accepteren. Wat is het belang van die Betaalpas? Die Betaalpas moet u zien als uw legitimatie. De winkelier zal de gegevens die erop staan vergelijken met die op de Betaalcheque. Uw naam bijvoorbeeld en uw hand tekening en uw rekeningnummer. Als die gegevens kloppen, weet de winkelier dat hij uw Betaalcheque als betaling kan aannemen. De Betaalpas is er dus voor zijn en voor uw veiligheid. Kan iedereen een Betaalpas plus Betaalcheques krijgen? iedereen die een geregelde rekening heeft bij een van de deelnemende banken kan er bij zijn bank om vragen. En wat belangrijk is: de rekeninghouder kan desgewenst ook èan zijn vrouw of anderen een Betaalpas beschikbaar stellen. Charmante bijkomstigheid: Betaalcheques ontvangt u in een speciaal daarvoor bestemd étui. Tot welk bedrag kan Ik mei Betaalcheques betalen? De Betaalcheque wordt gegaran» deerd tot f 50,—. U kunt dus per Betaalcheque een bedrag van maximaal f 50,— invullen en betalen, Moet u bijvoorbeeld 175»- betalen» dan schrijft u één Betaalcheque uit van f 50,— en één van f 25,—. Het spreekt natuurlijk vanzelf dat U niet meer kunt uitgeven dan uw rekening toelaat. Mocht u desondanks en zonder vooraf gaande afspraak met uw bank—méér Betaalcheques uitgeven dan uw bankrekening toelaat, dan is uw bank verplicht over uw debetstand een rente van 1% per maand in rekening te brengen. Brengt die service nog kosten met zich mee? In het geheel niet. Betaalpas en Betaalcheques vormen voor bankrelaties een gratis bankservice. Slechts is vastgesteld dat wanneer u een Betaalcheque afgeeft, uw rekening hiervoor wordt gevaluteerd 2 valutadagen vóór de dag van boeking. (En de ontvanger van een Betaalcheque 2 valutadagen na de dag van boeking). Zal men overal mijn Betaalcheques accepteren? Waarom niet? De banken garanderen immers uitbetaling van elke door de ontvanger gecontroleerde Betaalcheque tot maximaal f 50,—. Wie een Betaalcheque ontvangt hoeft dus geen risico te lopen. Iaat uw winkelier of leverancier uw Betaalpas zien en na controle weet hij dat het goed zit. Altijd. De bank schrijft het door u ingevulde bedrag zonder mankeren bij op zijn rekening. Een Betaalcheque Is even goed als contant geld! Kan ik met de Betaalpas en Betaalcheques ook contant geld fn handen krijgen? U kunt nu overal in Nederland met de Betaalpas en de Betaalcheques onmiddellijk over contant geld beschikken. Want dank zij ds Betaalpas en de Betaalcheques kunt u tot maximaal f 500,— opnemen bij alle kantoren van de deelnemende banken, waar ook in Nederland. (Op het kantoor van de bank waar u een rekening hebt kunt u natuurlijk geld opnemen zonder Betaalcheques). Wat moet ik doen ais ik nog gem bankrekening heb? Betaalcheques worden uitsluitend verstrekt aan degenen die een bankrekening hebben. Maar het f» al heel eenvoudig een rekening te openen bij een van de banken die u deze unieke service bieden. Loopt u eens binnen bij een kantoor van de deelnemende banken. Bij elkaar hebben zij zo'n 4000 kantoren over heel Nederland verspreid. Het moet wel heel gek lopen wanneer er niet een van #9 looebüuindebuurtia» Het bestuur van het ontwik- kelings- en saneringsfonds voor de landbouw heeft een nieuwe bedrijfsbeëindigingsregeling vast gesteld. De voorzitter van het Landbouwschap, ir. C. S. Knott- nerus, heeft dit gisteren in de bestuursvergadering van dit schap meegedeeld. Over de in houd van de regeling liet hij zich niet uit, nu deze nog wacht op de goedkeuring van minister Lardinois. De heer Knottnerus vertrouwde er op dat de minis ter haar spoedig zal goedkeu ren, zodat zij op 1 januari a.s. zal ingaan. Het bestuur van het fonds, zo deelde ir. H. H. Smeenk, secre taris van het Landbouwschap, later in de vergadering mee, hoopt dat de regeling nog deze of de volgende week zal worden goedgekeurd. De nieuwe regeling gaat de bestaande bedrijfsbeëindigings regelingen I en II vervangen. De mogelijkheid tot het indienen van aanvragen van vergoedin gen op grond van deze regelin gen is opgeschort, voor wat rege ling I (met maandelijkse uitke ringen) betreft sinds 1 oktober j.l., voor wat regeling II (met uitkeringen ineens in bepaalde gevallen) betreft al langer. Over het onlwikkelings- en saneringsfonds heeft minister Lardinois in zijn memorie van toelichting bij de landbouwbe groting opgemerkt, dat het hoge verplichtingenniveau het niet mogelijk maakt, onbeperkt op de ingeslagen weg voort te gaan. Op de begroting 1968 staat voor het fonds 6 miljoen méér dan op de vorige begroting, n.l. 51 miljoen. Daarvan is 33 miljoen bestemd voor het nakomen van saneringsverplichtingen van de voorgaande jaren en van 1968. Aanhangers van partijvoorzit ter Mao tse-Toeng hebben thans stevig de macht in handen in de stad Tsientsin, zo is donderdag meegedeeld door radio-Peking. Woensdag werd in de minder dan 100 kilometer van Peking liggende stad de oprichting van een revolutionair comité gevierd met een massabijeenkomst van 250.000 revolutionairen en solda ten, aldus het radiostation. Er be stonden reeds revolutionaire co- mité's in de steden Peking en Sjanghai en de provincie,, Tsjing- hai, Heiloengkiang, Kw-sitsjouw, Sjansi en Sjantoeng en het auto nome gebied Binnen-Mongolie. Voorzitter van het revolutio nair comité van Tsientsin is Foe- Tjoeng en vice-voorzjtter 'i'sjoe- ang Foen. Bij een verkeersongeluk te Drachtster Compagnie nabij Drachten is donderdagochtend het tweejarig meisje Juliette von Lützow uit Drachten om het leven gekomen. De auto, waarin zij meereed, bestuurd door haar vader, de 31-jarige J. van Lüt zow, botste door onbekende oor zaak tegen een boom. Het meis je, dat naast haar vader bii een lifter op schoot zat, was vrijwel op slag dood. De heer Von Lüt zow en de lifter zijn zwaar ge wond naar het ziekenhuis over gebracht. Een raffinaderij te Antwerpen heeft in Londen patent gevraagd op een nieuw procédé voor het leggen van asfalt onder water, waarmee de afgelopen maanden reeds geslaagde proeven in de Schelde zijn genomen, zo wordt uit Antwerpen gemeld. Het waterbouwkundig labora torium te Borgerhout bij Ant werpen onderzoekt nu de moge lijkheden om met het nieuwe procédé zandbanken in de Schel de die steeds van plaats, veran deren, vast te leggen en ook de aanslibbing van zand te rege len, aldus dit be richt. Een en ander zou de bevaarbaarheid va;: de Schelde op langere ter- m\.i aanzienlijk kunnen verbe teren, De economische controledienst en andere valuta's. In overeen stemming met de prijsgedrags- regels worden doorberekend, al dus heeft de minister van eco nomische zaken, mr. L. de Block, meegedeeld. In overeenstemming met de prijsgedragsregels worden door berekend, aldus heeft de minister van economische zaken, mr. L. de Block meegedeeld. In antwoord op schriftelijke vragen van de tweede kamerle den mevrouw G. Brautigam en drs H. Peschar (beiden P.v.d.A.) zegt de minister voorts dat, ge zien het feit dat er geen aanlei ding is te vrezen dat dze regels over een breed vlak op dit punt niet zullen worden nageleefd, het thans niet juist zou zijn de door berekening van de invoerprijs- daling door wetelijke maatrege len af te dwingen. Overigens kan men in het al gemeen niet verwachten dat de exportprijzen van landen waar de valuta is gedevalueerd met 't devaluatiepercentage zullen da len. De prijsdaling wordt name lijk beperkt door de stijging van het kostenpeil tengevolge van de devaluatie. Het is voorts niet uitgesloten dat een gedeelte van het aevaluaiievoordeel zal wor den benut om bun rentabiliteits- positie te verbeteren. Tenslotte wijst de minister er op dat ten aanzein van ca. de helft van de invoer van agra rische produkten in Nederland uit landen die hebben gedevalu eerd, een eventuele invoerprijs daling zal worden gecompen- serd door een verhoging van de E. E. G.-heffing. Vice-president Jorge Patsjeco Areco van Uruquay zal tot 1972 he presidentschap hekleden als opvolger van de dinsdagnacht overleden president Oscar Gesti- do. De nieuwe president is 43 jaar. Hij is professor, journalist en amateur-bokser. Hij is een af stammeling van de nationale held Melchor Patsjeco y Obes en is sinds zijn universiteitstijd actief geweest in de Colorado-(rode) partij. De andere grote partij in Uruquay is de blanco-(witte) partij. Joreg Patsjeco Areco studeer de rechten en sociale weten schappen en werd in 1961 hoofd redacteur van een van de meest vooraanstaande bladen, de „El Dia". In 1965 schaarde hij zich achter generaal Oscar Gestido die een grondwetsherziening be pleitte, welke in 1966 werd door gevoerd. Dela's stiefvader zei later dat zijn zoon anderhalf jaar geleden uit een psychiatrische inrichting was ontslagen. Niet de Belgen, maar de Polen treft schuld voor de invasie van muskusratten in Zeeland en Noord-Brabant, zo schreef donderdag het Brusselse blad „Het Laatste Nieuws". In een commentaar op Nederlandse verklaringen, waarin werd ge sproken van onvoldoende be strijding in de Scheldestreek, schrijft het Brusselse blad, dat de ratten jaren geleden uit Frankrijk België zijn binnen gedrongen en dat de plaag Frankrijk via Duitsland had bereikt. Men zou dus even goed de Fransen, Duitsers en Polen kunnen verwijten dat ze de plaag geen halt hebben toege roepen. „Het. Laatste Nieuws" verklaart overigens ook, dat de officiële rattenvangers van het Belgi sche ministerie van landbouw voor de onmogelijke taak ston den „de zee leeg te scheppen met een kinderemmertje". Bel gië telt 24 officiële rattenvan gers en men kan zich afvra gen, waarom dit aantal niet werd verhoogd, aldus het blad. Het antwoord zou luiden, dat de inspecteurs van financiën de hand houden aan strikte richtlijnen inzake bezuinigin gen. Elke rattenvanger kost de Belc'sche staat circa 15.000 gulden per jaar.

de Vrije Zeeuw | 1967 | | pagina 6