Koffie- Eindelijk weer lekker slapen cantate Poezekrant De nieuwe mode lapt de winter aan haar laars Experimenteer eens met het dagmenu Om het Saamhorigheid Slapeloosheid is tegenwoordig bij al le bevolkingsgroepen een veel voor komend verschijnsel. Alleen zij die eraan lijden weten hoe erg het is 's nachts urenlang wakker te liggen. Slapeloosheid kan haar oorzaak vin den in een ziekteproces, maar ze kan ook domweg het gevolg zijn van de vele geneugten, die de welvaarts staat over ons uitstrooit. We eten teveel, drinken teveel, roken onma tig, gaan (schuld van de televisie) geregeld te laat naar bed en leven voortdurend onder hoogspanning en hoven onze geestelijke krachten, omdat we van elke dag er twee wil len maken. En als we eindelijk af scheid nemen van een overvolle dag, zouden we het heel gewoon vinden als we met een plof in slaap vielen. Lukt dat niet, dan moet de slaapta blet maar helpen. We vergeten meestal dat slaaptabletten geen to vermiddelen zijn. Ze openen nooit de weg naar een gezond psychisch evenwicht, wat wèl de functie is van een gezonde slaap zonder kunst middelen. Voor ieder die gekweld wordt door slapeloosheid is bij de uitgeverij Hel mond in Helmond een interessant en waardevol boekje vain G. Henschel en dr. V. zur Linden verschenen. De ti tel luidt „Eindelijk weer lekker sla pen". Het is uitgegeven als Practa Pa perback. In voor iedereen begrijpelij ke taal worden de „patiënt" metho den en „geneesmiddelen" aan de hand gedaan om slaapstoornissen de baas te worden. Het boekje staat vol goe de raadgevingen en praktische advie zen ter overwinning van slaapstoornis sen; vol gewone en ongewone zaïken, welke direct of zijdelings met een ge zonde- of gestoorde slaap verband hou den. U weet wat een cantate is? Een zangstuk, be staande uit aria's en re citatieven, passages voor gedragen met de toonval en het ritme van de ge sproken rede. Maar wat heeft dit alles dan wel met koffie te maken, zult u vragen. Welnu, een cantate is iets plechtigs, een zangstuk waar je niet met een half oor naar luistert als je de krant of een boek aan het lezen bent. Een cantate vraagt de volle aandacht en waardering, doodgewoon omdat ze het verdient. U hebt het al begrepen. Het recept van de koffie- cantate is niet bestemd voor mensen, die op de valreep nog gauw even een kopje koffie door de keel gieten. Het is een godendrank voor genie ters, marihuana voor de koffiedrinkers, een trak tatie voor u en uw huis genoten op gedenkwaar dige dagen of -avonden. We nemen aan dat u nu nieuwsgierig bent gewor den en laten u dan ook niet langer meer op het recept wachten. Hier komt het: Vul grote glazen tot iets over de helft met zeer koude koffie en doe er een blokje va- nille-ijs bij. Daarna een kleine hoeveelheid advocaat in de glazen doen en er een grote kop slagroom opspui ten. Garneer de boven kant met wat gekleur de suiker of gekleurde muisjes en ga er in stilte van genieten. vattende "kringen van eigen gezin, naaste buren, familieleden en dorps- of stadsgenoten. Niet altijd gaat het even soepel toe, hoe onmisbaar het contact met de an deren dan ook mag wezen en hoe on gelukkig en vereenzaamd we ons zou den voelen geheel zonder die eigen kringen. Dat de jeugd rebelleert tegen verouderde toestanden en een eigen weg wil zoeken is een klacht van de ouderen die zo oud is als de wereld. Doch ook de ouderen hebben soms moeite zich zonder enige innerlijke of uiterlijke weerstand in te passen in het ingewortelde patroon. Naarmate men meer persoonlijkheid bezit en over min der soepelheid beschikt zal het moei lijker vallen in te stemmen met aller lei gewoonten en opvattingen die wel eens aan vernieuwing toe zouden zijn. Ook intellect heeft met domheid en be krompenheid soms een moeilijke strijd te voeren, die alleen met veel tact te strijden is zonder brokken, te maken. In een gezin echter zullen vader en moeder het minder begaafde kind niet lager stellen, niet met minder liefde en tact behandelen dan de an der, eerder het tegendeel. En als het goed is zullen de anderen juist uit dat saamhorigheidsgevoel aanvaarden en inzien dat dit de aangewezen manier is. Zo kan het ook in groter verband. Er zullen, altijd grote verschillen tus sen de mensen zijn door hun aanleg, hun opvoeding en de omstandigheden waaronder ze zijn opgegroeid. Het is gemakkelijk genoeg om altijd kritisch te staan, om alleen als goed te aan vaarden wat we zelf gewend zijn en zelf hebben ingesteld. Doch met een afwijzende houding scheppen we geen prettige contacten. Moeilijker is het ieder z'n eigen ruimte te gunnen en z'n vrijheid van opvatting te laten, ook al zijn we 't er niet geheel mee eens. Opvattingen kunnen zich im mers wijzigen, zowel bij de ander als bij onszelf. Wat zou het leven zijn zon der groei Pas als wij onze kritische houding Runnen laten varen zijn ivij aan saamhorigheid toe. JETTY Meneer draugt een gedistingeerde tortelduif kleurige regenjas van Tergal-popeline. Het kledingstuk heeft steek- zakken en een drieknoopssluiting. Mevrouw ziet meer in een turkooise Tergahregenmantel met afstaande kraag, en gakken die met een dubbele beige streep zijn geaccentueerd In diezelfde serie verschenen: „52 weken lang dagelijks 5 minuten gym nastiek", geschreven door Gerda Slo- tisch-Rotterdam, een volledig program ma voor 52 weken lang dagelijks 5 minuten gymnastiek, en ,Eten zonder veel omhaal', door Wina en Han Bonn, een boekje vol praktische recepten voor elke gedegenheid. Niemand van ons kan buiten z'n om geving. Zelfs de grootste zonderlingen, waarvan we af en toe eens lezen of ho ren zijn voor hun levensmiddelen en dergelijke toch aangewezen op ande ren. Doch die uitzonderingen daarge laten leeft ieder toch in de elkaar om- De negentienjarige Constance Dol man uit Amsterdam maakte deze apar te foto als bijdrage voor de wedstrijd „De krant in Nederland". Het is geen geënceneerde foto, want Contance zag toevallig dat het diertje zich het nieuwsblad toeëigende, niet op zoek naar sensatie, maar als warmtebron. Op het juiste ogenblik had mejuffrouw Dolman haar camera en haar flitser bij de hand en aan de snelle reac tie van de amateurfotografe hebben wij dit aparte plaatje te danken. Het is met dit soort dingen trouwens steeds een kwestie van zien en meteen rea geren, want tafereeltjes als deze zijn vluchtig. Bijna elke huisvrouw voelt er wel iets voor af en toe wat te experi menteren bij het samenstellen van hel menu. Een apart sausje kan het ge recht culinair afronden. Een huisvrouw met fantasie weet, dat er meer met een stukje vlees gedaan kan worden dan er een biefstuk van bakken of een Wiener Schnitzel van maken. Wist u voorts dat eieren de meest culinai re ingrediënten zijn bij het bereiden van uw maaltijden? En wat ie-een- pansmaaltijd betreft wordt het tijd de gedachte te verjagen, dat zo'n gerecht alléén thuis hoort in de keuken van luie kooksters. Wat de voorgerechten betreft, maak eens frequenter iets pit tigs als menu-prelude klaar. U hebt het al begrepen, we willen u aansporen voortaan met wat meer fantasie de „middagpot" klaar te ma ken. Experimenteer er eens lustig op los. Daar zult u bij uw huisgenoten veel waardering mee oogsten. We zou den u echter wel willen adviseren uw fantasie op dit gebied alleen onder vakkundige leiding bot te vieren. Kies als leidsman de gerenommeerde tv- kok Ben J. Kuyper. Van hem zijn bij Zomer Keunings weer vijf nieu we kookboekjes verschenen: 50 koude voorgerechten: 50 sausrecepten; 50 vleesgerechten; 50 eenpansmaaltijden en 50 eiergerechten. De prijs van de boekjes bedraagt2,50 per deel „Om het dagelijkse brood" of „de strijd om het bestaan" is misschien wet een wat al te emotionele titel voor dit hartverwarmende plaatje. Maar toch zit er een grond van waar heid in. Let n maar op de angstige ogen van het kind en u hebt al be grepen, dat ze bang is dat de hond haar boterham zal afkapen. Does meent het niet zo kwaad, maar toch zal hij zijn kans wel waarnemen, dis ze hem zo verleidelijk wordt geboden. Hoe het ook zij, de amateurfofograaf Post uit Marknesse heeft, omdat hij zijn camera en flitser als het ware schotklaar bij de hand had, 'n droom van een kiek kunnen maken. Als sommige amateurs zich wel eens af vragen: „Wat zal ik nu eens fotogra ferent", dan hebben ze hier van me neer Post het antwoord gekregen Attes wat waard is verteld te wor den, is ook waard om te fotografe ren. Helemaal winters en in Russische stijl is deze creatie. De stof van de rok is schuinverwerkt. Ook hier weer "laarzen die, mede door de roklengte, geen stukje van het been laten zien. Redingote van een gewerkte zwarte stof Hals en mouwen, zijn afgezet met bont. De laarzen reiken tot aan de rokzoom op moderne lengte. Dr. Zjivago-look: jas met schoudercape. De jas is ook zonder cape te dragen, Materiaal Eural Tergal) Als we zonder meer en helemaal op de mode afgaan, zit er een strenge winter in de lucht. We worden bedolven onder truien, broekpakken, bont kragen, handschoenen. De rokken zijn een tikje langer geworden en de laarzen, zelfs lieslaarzen (voor dames), met of zonder bont puilen de winkels uit. De hele inpakkerij zorgt ervoor, dat we er weer wat onvrouwelijker uit gaan zien volgens het nieuwe modebeeld. En dat terwijl overal van „love" wordt gesproken en iedereen rondbazuint, dat de' nieuwe mode de vrouw weer vrouwelijker maakt. Experts beweren, dat de modeontwerpers zich geheel hebben laten inspireren door het winterse Rusland, door de besneeuwde vlakten en het huiveringwekkende Oeral- décor. Vandaar dan ook dat we binnenkort met bont mutsen de straat op worden gestuurd (kozakmutsen), terwijl we onze achterhoofden gedeeltelijk verschui len in hoge bontkragen, of capes dragen met grote schouderpartijen, terwijl onze benen grotendeels be dekt zijn door laarzen. Maar als alle weervoorspellin gen echt zouden uitkomen is één troost, dat bont van de winter nog steeds grote mode blijft, echt bont en imitatie. Dat laatstgenoemde is een compensatie voor allen, die geschrokken zijn van de publicaties over de wrede zeehondenjacht. Gewetensbezwaarden kunnen dus ook, zonder zichzelf tegen hun haren in te strijken (imitatie)bont dragen. PPBi

de Vrije Zeeuw | 1967 | | pagina 5