3,48% rente-rekening bij de postgiro - PROVINCIAAL NIEUWS Gemeentelijke belastingen in Terneuzen gaan de hoogte in «voor bouw van 'n nieuw stadhuis» „De goudschatten van Bagdad" Vrijdag 8 december 1967 DE VRIJE ZEEUW Pagina 3 Rioolrecht (100,- per aansluiting Reinigingsrecht (24,- per emmer Tarieven zwembad stijgen met 50 procent Grond voor verpleeghuis Gemeentelijke subsidies beginnen in de papieren te lopen Dij kratten Juwelenciiefstal in villa bij Rome Amerikaans tankschip vergaan Oliebron in Venezuela geëxplodeerd Nieuw Amerikaans radarsysteem tegen raketverrassing De overstromingen in Algerije grootste gironel met 1.500.000 rekeningen alle overschrijvingen zonder kosten.... overal gepast betalen zonder geld-op-zak met de vertrouwde blauwe kaart en nu ook nog als nieuwe service de n n B r POSTCHEQUE- EN GIRODIENST De zon in een fles Terneuzen Gemeenteraad behandelt de begroting voor 1968 Vogelwaarde Wika R. J. Wasterval spreekt met jongeren - AGENDA - VASTGELOPEN IN SURINAME-RIVIER POGING TOT WURGING VAN PROSTITUEE DODELIJK VERKEERSONGEVAL ANTIEKDIEP AANGEHOUDEN IN BARENDRECHT HULPVERLENING AAN PALESTIJNSE VLUCHTELINGEN De gemeenteraad van Terneuzen begint woensdagmiddag om twee uur aan zijn jaarlijkse marathonzitting ter afwerking van de begroting voor het dienstjaar 1958. Het belooft weer wat te worden, want om half zes wordt er gepauzeerd, waarna om zeven uur de sluizen der welsprekendheid weer opengaan. Het wordt voor de belastingbetalers een „dure" vergadering. We willen een nieuw stadhuis hebben en daar zullen we met z'n allen voor moeten betalen. Reeds in de aanbiedingsbrief bij de ontwerp-begroting hadden B. en W. medegedeeld een voorstel te zullen doen tot verhoging VEpr de plaatselijke belastingen „ter dekking van de uitgaven voor de stadhuisbouw, die niet in een sluitende begroting kunnen wor den opgevangen." Uitgaande van het voor de bouw in de vergadering van 31 maart 1966 geopende investeringskrediet van 5.000.000,worden de jaarlijkse lasten geraamd op 417,650,namelijk 100-jarige annuïteit bouwkosten 20-jarige annuïteit centrale verwarming 30-jarige annuïteit electrische centrale 20-jarige annuïteit liftinstallatie 20-jarige annuïteit inrichting kapitaalslasten a '3 jaars overige materiële uitgaven, alsmede personeelsuit gaven voor schoonhouden etc 261.820,— 32.400,— 13.200,— 5.850,— 34.380,— 347.650,— 100.000,— in begroting reeds bestaande gebouw Méér op te brengen opgenomen lasten voor het 447.650,— 30.000,— 417.650,— Voor deze uitgaven kan dekking worden gevonden door de plaatselijke belastingen op te trekken tot de hoogte, die de minis ter van binnenlandse zaken noodzakelijk acht voor de gemeenten, welke een aanvraag indienen om een aanvullende uitkering uit het gemeentefonds. Wegenbelasting (thans) 15 en 8 van de ge bouwde en ongebouwde kadastrale belastbare op brengst Rioolrechten 20 van de gebouwde kadastrale belastbare op brengst Reinigingsrechten eerste emmer 13,tot f 19 Voorstel 20 en 10 van de gebouwde en onge bouwde kadastrale be lastbare opbrengst Méér opbrengst 50.000,— f 100,per aansluiting 390.000, 24,per emmer 72.000,— Totale hogere opbrengt of ongebruikte belasting capaciteit 512.000,- Voor de personele belasting wordt de heffing van 200 opcenten verlangd. Dit aantal wordt hier reeds geheven, zodat deze belas ting buiten beschouwing kan blijven. Uit de vergelijking van de beide overzichten blijkt dat de stad huisbouw op een gezonde financiële basis kan worden onder nomen. Het is niet noodzakelijk de gehele belastingcapaciteit ineens aan te spreken, zo schrijven B. en W. Zij willen in vier fasen tot de totale opbrengst komen en wel in 1968 ƒ50.000,uit de wegenbelasting, het daaropvolgende jaar ƒ72.000,uit de reinigingsrechten; in 1970 de helft van deze rechten. Bij aanneming van de voorstellen is de stadhuisbouw budget tair op reële wijze geregeld. Verder zien B. en W. zich ge noodzaakt voor te stellen de tarieven van het zwembad te verhogen. Weliswaar neemt het aantal bezoekers jaarlijks toe, waardoor een stijging van de in komsten ontstaat, maar deze stijging staat niet in verhouding tot de verhoogde kosten van waterverbruik, chemicaliën, stroomverbruik, personeelskos ten, onderhoud e.d. Een en ander heeft tot gevolg dat het exploitatietekort ieder jaar groter wordt. In vergelijking met de andere baden in Zeeland zijn de tarie ven van het Scheldebad aan de lage kant. Hoewel wij het bad mede zien als een sociale voorziening, menen wij dat de tarieven die nen te worden aangepast in het licht der gestegen kosten, aldus B. en W. die menen dat vakan tiegangers, dagjesmensen en in dividuele gebruikers van het bad, die merendeels de kopers van losse kaartjes en 10-badenkaar- ten zijn, een redelijker prijs voor een bezoek aan het bad kunnen betalen. Om de inwoners van de ge meente zo min mogelijk te tref fen, wordt de verhoging van de prijzen van de abonnementen in verhouding tot de dagkaarten en de 10-badenkaarten tot een mi nimum beperkt. Zoals in voor gaande jaren gebruikelijk, kan bij de voorverkoop een reduktie worden verleend van 10 B. en W. stellen voor de tarie ven met ingang van het nieuwe seizoen als volgt te wijzigen: dagkaarten huidig voor gesteld tarief tarief dagkaarten kinderen 0,30 0,45 dagkaarten 0,60 0,90 volwassenen dagkaarten kind. gezelsch. 0,25 O CC O dagkaarten 0,60 volw. gezelsch. 0,50 10-baden kaarten kinderen 2,50 4,- 10-baden kaarten 8, volwassenen 5,— seizoen-abonnem. 7,50 kinderen 6,25 seizoen-abonnem. 15,- volwassenen 12,50 gezinsabonnem. 28,50 35,- zwemlessen 7,50 kinderen n 0» zwemlessen 10,- volwassenen 7,50 De Stichting „Verpleeg- en Rusthuizen Zeeland' te Middel burg wil een perceel grond kopen in het exploitatieplan „Noord" voor de bouw van een verpleeghuis voor chronisch zie ke bejaarden. Tegen deze verkoop bestaan bij het college geen bezwaren. De oppervlakte van het ge- gevraagde perceel bedraagt pl.m. 7640 m2. De grondprijs is vast gesteld op 35,— per m2. De heer H. de Vriend te Wal soorden verzoekt aan hem te verkopen een perceel grond in het exploitatieplan „Noord", ge legen aan de „Oesterputten", voor de bouw van een woonhuis. De oppervlakte van het ge vraagde perceel bedraagt 924 m2. De grondprijs is vastgesteld op ƒ43.428,—. B. en W. stellen voor dien overeenkomstig te besluiten. B. en W. hebben weer een groot aantal subsidiebedragen in de be groting opgenomen. De meeste zullen stellig onder de hamer door gaan. Bij sommige zullen onze lezers misschien geneigd zijn een vraagteken te zetten. Een aantal dezer subsidies laten we hier vol gen. Verbond voor veilig verkeer te Utrecht 10; militaire tehuizen 75; centraal genootschap tot reclas sering 25; Leger des Heils 25; R.k. reclasseringsvereniging 25; federatie van verpleeginrichtin gen voor langdurig zieken 25; politiesportvereniging Terneu zen 150; Stichting „Zeeland" 2060; Schoolsportdag 900; personeelsvereniging gemeente- personeel Terneuzen 500; vereniging voor veilig verkeer, afd. Terneuzen 750; R.k. stichting voor kraamzorg van het Zeeuwse Wit-Gele Kruis te Hulst 4000; commissie voor de hygiëne van het kind te Goes 900; het Groene Kruis te Terneuzen 18.000; het Wit-Gele Kruis te Terneuzen 7500; het Wit-Gele Kruis te Sluiskil 4900; St. Elisabeth-stichting te Sluiskil 7000; Koningin Wilhelminafonds te Amsterdam 412; Ned. vereniging tot rheumatiek- bestrijding 412; vrouwenadviescommissie inzake woningbouw 215; Zeeuws studiefonds 2060; Sint-Willibrordusstichting (ex ploitatiebijdrage voor het katholiek wijkcentrum) 1000; vormingswerk leerplichtvrije jeugd: a. Mater Amabelisschool in de kanaalzone 500; b. vormingswerk leerolichtvrije vrouwelijke jeugd 2500; c. katholieke levensschool voor Jonge werknemers in Zeeuws- Vlaanderen 8000; d. vormingswerk leerplichtvrije mannelijke jeugd in Zeeuws- Vlaanderen 800; vereniging voor vreemdelingen verkeer te Terneuzen 500; economisch-technologisch insti tuut te Middelburg 2472: muziekgezelschap „Harmonie Terneuzen" 1476; Fanfare en drumband „Sluiskil" (vroeger de r.k. fanfare St. Fran- ciscus van Assisië) 1110; Het tamboer- en pijperkorps „Irene" 572; Amateurtoneel 350; Vormingscentrum „Hedenesse" 600; Stichting Cultuurspreiding Zee land 5000; Publiciteit 1500; exposities en bijzondere voor stellingen 3500; instrumentenfonds f 750; amateurtoneel 400; instituut voor kunstzinnige vor ming f 4000; speeltuinvereniging „Oranje- kwartier" 727; sneeltuinvereniging Sluiskil ƒ500; vriie jeugdvorming (organisaties) 1500; Terneuzense jeugdraad f 1000; jeugdvakantieweek 500; open jeugdwerk: club- en buurt huiswerk (de algemene en inter kerkelijke stichting zijn in 1967 't. ";v qeacht. Het bedrag is als volgt samengesteld: algemene stichting f 7378; inter- kerkeh'ke stichting ƒ8110) 15.488; kinderfeesten 2500; kinderboekenweek 250; sportkeuring 500; kadervorming sportleiders 500; jeugdsportsubsidie 5000; beiaardensociëteitswerk: federatie vrouwelijke vrijwillige hulpverlening 800; r.k. beiaardensociëteit 550: neutrale sociëteit Sluiskil 200; r.k. bejaardensociëteit Sluiskil ƒ200; particulie maatschaoneliik werk: dekenale stichting 9250; prot. chr. stichtmo voor maat schappelijk werk 9250; algemene stichtirm voor maat schappelijk werk 4625; Zeeuws consultatiebureau voor alcoholisme 650; bevordering geestelijke volksge zondheid 12.360; gezinsverzorging 52.000; consultatiebureaus voor huwe lijks- en geslachtsleven 1000; verzorging warme maaltijden be jaarden en zieken 1000. In de begroting opgenomen ver plichte bijdragen: stichting schooltandverzorging 16.000; borgstellmaafonds voor de mid denstand 618; onenhare leeszaal en bibliotheek f 64.728; (geraamd is nu voor de openbare leeszaal-bibliotheek ƒ31.500: voor de r.k. leeszaal-hiMiptheek 12.128; voor huur 21.100); Tetmapzense muziekschool 65.872. Bij de gemeentelijke stichtingen als deze is de gemeente garant voor het tekort. De stijging wordt veroorzaakt door gestegen perso neelslasten en mindere inkomsten uit de omliggende gemeenten. Het tweedekamerlid ir. S. A. Postumus (p.v.d.a.) heeft in schrif telijke vragen de minister van ver keer en waterstaat, drs. J. A. Bak ker, geïnformeerd of er sprake is van een onrustbarende toeneming van dijkratten in zuidwest Neder land, en of deze dieren een gevaar vormen voor de dijken. Indien dit zo is. wi] de minister dan meedelen welke maatregelen hij heeft genomen of zal nemen om dit gevaar de bezweren, aldus het kamerlid. Uit een villa bij Rome; waar van de vertegenwoordiger van „Gevaert" voor Italië eigenaar is, zijn op klaarlichte dag juwe len gestolen ter waarde van bij na een miljoen gulden. De ver tegenwoordiger. Edmondo Orlan- di, zat tijdens de diefstal met zijn gezin aan tafel. De juwelen bevonden zich in de slaapka mer. Ook zes mensen die voor Orlandi werkten, waren in de villa aanwezig toen de dieven hun slag sloegen. Een 12.000 ton metend Ame rikaans tankschip, de „David E. Day", is in de nacht van woens dag op donderdag in de mon ding van de rivier Columbia vergaan. Van de 39 bemannings leden werden acht met hef- schroefvliegtuigen gered. In Santa Barbara in het westen van Venezuela zijn 12 mensen om het leven gekomen bij een ontploffing van een oliebron, al dus een mededeling van de poli tie. Nog zes mensen verloren het leven en zes werden gewond bij een brand in een vuurwerkfa briek in Caracas, aldus de poli tie. De Amerikaanse luchtmacht heeft woensdag een nieuw ra darsysteem, de „FPS-85", aan de pers getoond. De FPS-85 is in staat een ra- ketaanval uit het zuiden (over de Zuidpool) tegen de Verenigde Staten tijdig te ontdekken en met zes FPS-85-installaties zou men elke lancering ter wereld, zelfs van een ballon, kunnen registre ren. Ook kan een aanval van pro jectielen uit de ruimte derge lijke wapens worden thans in de Sowjet-Unie ontwikkeld tij dig genoeg worden ontdekt om de Amerikaanse strategische bommenwerpervloot te laten op stijgen. In Algiers is donderdag bekend gemaakt dat er bij de overstromin gen die de vorige maand oost- Algerije hebben geteisterd, min stens 20 mensen om het leven zijn gekomen. Hele dorpen waren weg gespoeld en 20.000 mensen hadden geen dak meer boven hun hoofd. Dmoeloed Belahoeane, de voor zitter van de Algerijnse rode halve maan, gaf deze cijfers op een pers conferentie. Hij verzocht de orga nisaties in het buitenland dringend om steun omdat de voorraden me dicijnen en andere hulpmiddelen van de Algerijnse rode halve maan uitgeput waren als gevolg van de natuurrampen die Algerije de af gelopen jaren hebben getroffen. W m. Weer een voordeel voor rekeninghouders bij de postgiro: een gemakkelijk te openen rente-rekening, waarop al even gemakkelijk kan worden bijgeschreven en afgeschreven. De een voudige manier om geld van de giro rentegevend te maken. Alle particuliere rekeninghouders ontvangen hierover bericht. in samenwerking met de Rijkspostspaarbank het grootste gironet van Nederland - volledig geautomatiseerd (ADVERTENTIE) De Kuyper is er .in geslaagd de zon in een fles te vangen. Bessen De Kuyper, gemaakt van zon- rijpe bessen. En let wel: Bes sen De Kuyper nog steeds in de héleliter-fles. De gemeenteraad van Terneu zen zal op woensdag 13 december a.s. om 14 uur in openbare ver gadering bijeenkomen ter be handeling van de gemeente begroting voor 1968, Aan de orde komen achtereen volgens: voorstel van B en W tot vaststelling van de gemeente begroting 1968 en de begrotingen 1968 van de takken van dienst (t.w. het woningbedrijf, 't grond bedrijf, de sociale dienst en de dienst openbare werken); verhoging van de wegenbelas ting; verhoging van de tarieven van het gemeentelijk zwembad; enige wijzigingen van: a. de begroting 1968 van de dienst openbare werken: b. de gemeentebegroting 1968; verkoop van grond, gelegen in het exploitatieplan „Noord", aan de heer H. de Vriend te Walsoor den; verkoop van grond, gelegen in het exploitatieplan „Noord", aan de stichting „Verpleeg- en Rust huizen Zeeland"; aankoop van woningen aan de Oudelandseweg; vaststelling van de maximum bedragen voor 1968 van de in rekening-courant te verstrekken kredieten aan diverse instellin gen; vaststelling van het kasgeld- limiet voor het le kwartaal 1968, De heer R. J. Wasterval, direc teur van het vormingscentrum „Hedenesse", zal de komende maanden een tweetal avonden pra ten met jongeren uit Vogelwaarde en Hontenisse. Onderwem van gesprek zal zijn: Ho° vrij in het vrijen? Deze avonden worden georgani seerd door de jongerensociëteit Vogelwaarde in samenwerking met het maatschappelijk werk in beide gemeenten. Tijdens een onlangs onder de jongeren van Vogelwaar de gehouden enquête kwam het 29 december in het verenigingsge bouw te Stoppeldijk. De tweede avond is gepland op zaterdag 13 januari in het gemeenschapshuis te Hontenisse. Het ligt in de bedoeling dat voor beide avonden, die op elkaar aan sluiten wat het onderwerp betreft, zowel de jongeren uit Hontenisse als uit Vogelwaarde worden uitge nodigd. Later zal de heer Wasterval nog eens naar Vogelwaarde en Honte nisse komen, maar dan om te pra ten met belangstellende ouders. Deze avonden zullen worden ge organiseerd door het maatschappe lijk werk uit Hontenisse en Vogel waarde. gekozen onderwérn als meest ge vraagd uit de bus. De eerste avond Moengo per lichter naar de zal worden gehouden op vrijdag Jupiter" gedirigeerd. ZATERDAG 9 DECEMBER Terneuzen Luxor-Theater, 8 uur „Triple Cross". Zuidersportpark, 2.30 uur Tern. Boys 1Dinteloorö I. ZONDAG 10 DECEMBER Terneuzen: Luxor-Theater, 2.30 en 8 uur: „Triple Cross"; 5 u.: „Prairieratten". MAANDAG 11 DECEMBER TerneuzenLuxor-Theater, 8 uur: „Prairieratten". DINSDAG 12 DECEMBER Terneuzen Luxor-Theater, 8 uur: „Prairieratten". Hotel „Rotterdam", 1.30 u.: Jaarlijkse algemene ledenver- vergadering der Coöp. Aan- en Verkoopveren. „Oost Zeeuws- Vlaanderen". Middelburg: Rouaansekaai 43, 11.30 uur: Aanbesteding onder houd diverse wegen in Zeeland Sinds vorige week vrijdag zit het motorschip „Nass Jupiter" met een lading van 20.000 ton bauxiet muurvast op een zand bank in de Suriname-rivier. Alle pogingen om het schip vlot te krijgen hebben gefaald. Vermoe delijk zal nu een deel van de la ding moeten worden gehaald. In middels is een „los-werktuig" uit Nass 39 Terwijl Bar-Hassan zich over het ziekbed buigt om de be wusteloze prinses zijn medicijn toe te dienen, wendt de kalief zich. dreigend met zijn krom zwaard, tot doctor Ambrosius. „Spreek, christenhond," sist hij driftig, „wie heeft je opdracht gegeven, mijn dochter met zee water de dood in te drijven? De kasteelheer of die schurk Casi- mir." „G geen van beiden," stot tert de dikkerd angstig, „iemand moet de inhoud van mijn flessen veranderd hebben „Leugens!' Waar is da kasteel heer naar toe?" „Naar het strand, om de kisten met goud van de koopman te halen," bibbert Ambrosius. Op dat moment komt de hoofdman van de lijfwacht de ziekenkamer binnen. „Het kasteel is bezet, groot machtige," rapporteert hij, „al leen de poortwachter heeft kun nen ontkomen!!" „Die gaat natuurlijk zijn mees ter waarschuwen!!" gromt Man soer. „Naar de stallen, en zadel de paarden die je daar vindt!! We moeten die schurken overvallen, vóór ze de vlucht nemen. En even later stormt een ruiter schare van oosterse krijgers, met kalief Mansoer aan het hoofd, de slotpoort uit, in de richting van het strand! De Amsterdamse politie heeft woensdagavond op de Gelderse Kade in Amsterdam de 24-jarige stuurman P. de K. uit Amsterdam aangehouden, verdacht van een poging tot wurging van de 26- jarige prostituee P. de K. Nog voordat de man de kans kreeg zich uit de voeten te maken, werd hij door de inmiddels gewaarschuwde politie onmiddellijk na zijn daad ingerekend. Op de weg MonnikendamAm sterdam is donderdagmorgen om streeks 8 uur in de gemeente Broek in Waterland de 44-jarige Z. Keyzer verongelukt. De man, af komstig uit Hinoolytushoef, botste met zijn auto tegen een tegemoet komende vrachtauto, doordat hij de afstand bij het inhalen verkeerd had geschat. Drie andere inzitten den van de auto werden min of meer ernstig gewond. De Barendrechtse rijkspolitie heeft in samenwerking met Rot terdam de 31-iarige werkloze elektromonteur G. L. uit Rotter dam aangehouden, die ervan wordt verdacht een tiental inbra ken te hebben gepleegd, waarbij hij uitsluitend antiek stal. De man. die een bijzondere belang stelling had voor deze materie, opereerde in de wijde omgeving, niet alleen in Barendrecht en Rotterdam, maar ook in Delft, Voorburg en Dordrecht sloeg hij zijn slag. Men kwam de monteur op het spoor, doordat ziin belangstelling voor antiek iedereen opviel. Bij het verhoor over de Barendrecht se zaak gaf hij de andere diefstal len toe. Volgens een voorlopige schatting zou voor meer dan ƒ10.000 aan gestolen goederen achterhaald zijn. De mogelijkheid is niet uitgesloten dat nog meer van de gedeeltelijk doorver kochte artikelen zal kunnen worden ongesnoord. De man werd donderdag voor de Rotter damse officier van justitie, mr. I. H. v. d. Roemer, voorgeleid. De regeringen van 33 V.N.- leden hebben een bedrag van 26.270.340 dollar toegezegd voor hulp in 1963 aan de Palestijnse vluchtelingen. Het geld wordt ter beschikking gesteld aan de soe- ciale hulporganisatie voor de Pa lestijnse vluchtelingen (U.N.R. W.A.). Laurence Michelmore, com missaris-generaal van de vluch telingenorganisatie, zei dat door het gestegen aantal vluchtelingen volgend iaer een bedrag van 47,5 miljoen dollar nodig is, ofwel 7,5 miljoen dollar méér dan in dit jaar. De Verenigde Staten zegden een bedrag van 22,2 miljoen dol lar toe onder voorbehoud van goedkeuring van het congres en de bepaling, dat deze som de 70 procent van het totaalbedrag niet mag overschrijden. West-Duitsland beloofde een miljoen dollar maar Engeland, dat in voorgaande jaren een der belangrijkste donateurs is ge weest, kon gezien de huidige eco nomische moeilijkheden geen toezeggingen doen.

de Vrije Zeeuw | 1967 | | pagina 3