«Matiging op het gebied van lonen» Noord-Vietnam profileert van de slechte weersomstandigheden Verklaring van Luns voor Franse radio én t.v. Prijssiijgingen drukken extra zwaar op «de zwakke schouders» GEEN BOMBARDEMENTENTIJD OM RIJSTOOGST BINNEN TE HALEN Weer grote druk op pond sterling opLondense wisselmarkt Makarios aanvaardt goede diensten van Thant HET WEER VRIJDAG 8 DECEMBER 1967 24e Jaargang No. 7094 Minister Roolvink: Niet enthousiast Geen nieuw verschijnsel Hoger welvaartspeil Langlopende contracten Besparingen Geen spoor van de vermiste kustvaarder „Llmfjord" Schip bij Schiermonnikoog in moeilijkheden Wasjkansky gaat goed vooruit Gevolgen devaluatie pond sterling nog niet te overzien De ontvoering in Frankrijk Mortiervuur Noordgrens Thailand gebombardeerd 38 vietcongleden overgelopen Salisbury: 400.000 burgers gedood Amerikaanse vergissing. Moordpartij was een wraakactie Duits schip vergaan op Noordzee Zon- en Maanstanden Weerbericht Hoogwater Frank, bij abonnement: TERNEUZEN Directeur-Hoofdredacteur: T. van de Sande Telefoon: 01150 - 2073 Gironummer: 38150 Redactie- en Administratie-adres: Smidswal \bonnementsprijs ƒ3,— per kwartaal: per maand 2.70: per week 62 ct Losse nrs 13 ct. DE VRUE ZEEUW Uitgeefster N.V. v/h Firma P. 1. van de Sande te Terneuzen Adverfenffenrlls per mm 16 et; minimum fel advprtentie ƒ2.40 Rubriek „Kleine Advertenties" fpéé.i handels» advertenties! 5 regels f 1.10 Iedere regel méêi 22 et. Kleine advertenties bij vooruitbetaling Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adref Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n m. 2 nr Voor het geromb. maandag/dinsdag-nummei tot 10 uur voormiddag. ,.De vrije loonpolitiek moet een kans krijgen. Elke schijn van interventie van overheidszijde wil ik dan ook vermijden," aldus heeft de minister van sociale zaken, de heer B. Roolvink, don derdagmiddag gezegd aan de lunch die in Arnhem is gehouden tot slot van de gecombineerde ledenvergadering van het ver bond van Nederlandse werk gevers en van 't centraal sociaal werkgeversverbond. De minister stelde dit met na druk, toen hij in zijn rede aan dacht vroeg voor een aantal facetten van de loon- en in komenspolitiek. Hij merkte op dat we, nu een vrijere loonpolitiek zal worden gehanteerd, aan het einde zijn ge komen van een loonpolitiek tijd perk. Het tijdperk van de cen trale afspraken is voorbij. Toch blijft er een taak en zelfs een heel belangrijke, voor 't centraal overleg. De centrale organisaties van werkgevers en van werk nemers zullen hun organisaties op het niveau van de bedrijfstak moeten doordringen van het be lang der algemene aspecten, ver bonden aan de sociaal-economi sche problematiek. Zou op be drijfstakniveau de loonontwik keling uit de hand lopen, dan zal de overheid moeten ingrijpen, Minister Roolvink zei te hopen dat het kabinet bij het toepassen der vrije loonpolitiek zijn ver antwoordelijkheid niet actief be hoeft te gebruiken. Hij vertrouwt erop dat het bedrijfsleven de vrijheid zal aanwenden op een wijze, die in het belang is van onze economie. In wezen zijn overheidsingrijpen en vrije loon politiek zaken die elkaar slecht verdragen. Het kwam de minister voor, dat de vrije loonpolitiek slechts met een gematigd enthousiasme is begroet. Hij herinnerde er aan dat in de vaste commissie voor sociale zaken uit de tweede kamer duidelijk is gebleken, dat het merendeel der leden niet erg gelukkig is met de nieuwe poli tiek. Het systeem dat in 1968 wordt gevolgd, brengt bepaalde risico's mee, maar handhaving van het huidige systeem zou ook grote risico's in zich bergen. Overigens moet men bedenken, dat een loonsysteem zonder enig risico onbestaanbaar is. Hij bracht in herinnering dat men vóór de tweede wereldoor log in hoofdzaak maar één sys teem heeft gekend en dat was dat van vrije loonpolitiek. Ruim twintig jaar min of meer gebon den loonpolitiek heeft 't bestaan van dat systeem vervaagd, zodat het begrijpelijk is dat het nu als een soort van nieuw verschijnsel wordt ervaren. Het dragen van verantwoordelijkheid door het bedrijfsleven op andere terrei nen kent men al jaren: de sociaal-economische raad de schappen, de ondernemings raden. Wil men de gedachte aan medeverantwoordelijkheid in de onderneming meer inhoud geven, dan zou het aanbeveling verdie nen de ondernemingsraad één of tweemaal per jaar in een ver gadering met de raad van com missarissen bijeen te laten komen. Aan het systeem van vrijere loonpolitiek is onlosmakelijk ver bonden een grotere differen tiatie in de beloningen. In een aantal gevallen zal die op weer standen stuiten. Het welvaartspeil ligt thans aanzienlijk hoger dan acht jaar geleden, toen al eens een poging is gedaan tot meer differentiatie te komen. Een grotere differen tiatie in het kader van een recht vaardig loonbeleid is nu meer aanvaardbaar dan in de dagen, toen het welvaartspeil op een lager niveau lag, aldus de minis ter. Bij de inwerkingtreding van de vrije loonpolitiek moet men de langlopende contracten als 'n gegeven aanvaarden. De over heid zal niets doen om de na leving van die overeenkomsten niet mogelijk te maken. Wanneer partijen zelf wijzigingen willen aanbrengen, is dat hun zaak. De overheid heeft zeker in het kader van een vrije loonpolitiek hier geen taak. Uitdrukkelijk stelde de minis ter vast, dat het niet de bedoe ling is dat het kabinet in be staande langlopende contracten of in nieuw af te sluiten overeen komsten zal ingrijpen, tenzij die nieuwe contracten sterk ten na dele van onze nationale econo mie zouden werken. Een probleem hetwelk de minister zeer ter harte gaat, is de positie der laagst bezoldigden. Aan die groep zal extra-aandacht moeten worden besteed. Dit is een kwestie van sociale recht vaardigheid en van sociaal be leid. De minister herinnerde er aan, dat er een unaniem standpunt van het bedrijfsleven is om per 1 januari niets aan het minimum loon te doen. Met nadruk vroeg hij aandacht van zijn gehoor voor de meest kwetsbaren van de be roepsbevolking. Prijsstijgingen plegen extra-zwaar te drukken op de zwakke schouders. De minister zei te vertrouwen dat voor de positie van de werk nemers beslissingen worden ge nomen, die sociaal acceptabel zijn en die de zwaksten van ons volk op rechtvaardige wijze zul len doen meedelen met de toe nemende welvaart. Matiging op het gebied van de Ionen lijkt het komende jaar ge boden. Een goed sociaal beleid moet in de komende tijd 'n voor zichtig beleid zijn. De minister gelooft dat het aanbeveling verdient de loons verhogingen niet uitsluitend te zien in het kader van de arbeids markt. Hij drong er bij de con tractsluitende partijen op aan niet alleen de arbeidsmarkt als richtsnoer voor hun handelen te nemen, maar mede de groei mogelijkheden in het oog te hou den. Een deel van de loonsver hoging zou voor besparingen kunnen worden gereserveerd, bijv. voor verbetering van de pensioenrechten. Wat de winstdelingsregelingen aangaat geeft minister Roolvink de voorkeur aan de zg. eigen lijke winstdelingsregelingen waarbij een nauw verband is tus sen dividend en winstdeling. Ze hebben het voordeel dat er geen loonkostenstijgingen op treden en ze dragen bij tot een meer rechtvaardige inkomens- en vermogensverdeling. De speurtocht naar de sinds dinsdagmorgen vermiste Neder landse kustvaarder „Limfjord" heeft nog geen resultaten opge leverd. Aan boord van het schip blijken zich niet. zoals aanvan kelijk werd gemeld drie maar vier personen te hebben bevon den: de 48-jarige kapitein-eige naar A. Doornbos uit Groningen, de Duitse stuurman Dieter Koch en een broer van hem, en de Duitse matroos Hugo Skarupke. De nietopgeblazen dingny, die woensdagaanspoelde op het eiland Sylt, blijkt van de „Lim fjord" afkomstig te zijn. Ook donderdag heeft een Duits vlieg tuig boven de Noordzee gezocht naar het vermiste schip. Ten noordwesten van Schier monnikoog kwam gisteren het Philippijnse schip „Sweet Bliss" in moeilijkheden te verkeren. De „Sweet Bliss" zond enkele uren lang noodseinen uit, omdat er moeilijkheden met het roer waren. Nadat van Schiermon nikoog en uit Oostmahorn red dingboten naar de „Sweet Bliss" waren uitgevaren en een „Nep tune" van het vliegveld Valken burg was opgestegen, liet de kapitein weten dat het schip niet meer in nood verkeerde en dat het wachten was op een sleepboot, die het schip naar Hamburg zou brengen. De „Sweet Bliss meet 1800 ton. Het dorp telde ruim 1750 inwo ners. De Noordvietnamezen namen volgens Zuidvietnamese rege ringsautoriteiten wraak, omdat bij de Zuidvietnamese acties hon derden Noordvietnamezen waren Op de Londense wisselmarkt is de druk op het pond sterling don derdag weer toegenomen. Dit werd in verband gebracht met de ver klaring van de voorzitter der Brit se commissie voor lonen en prijzen, Aubrey Jones, dat binnen twee jaar een volgende devaluatie van het pond sterling nodig zal zijn, als de export niet aan de verwach tingen voldoet. Woensdagmiddag was de koers van het pond door de toespraak van Jones in een bijeenkomst van Britse en Amerikaanse zakenlieden al gedaald tot het laagste peil sedert de devaluatie. Donderdag kwam hij voor het eerste onder de grens van 2,41 dollar en daalde hij' zelfs tot 2,4098 dollar. De onzekere stemming op de Londense wisselmarkt werd voorts in verband gebracht met de drei gende stakingen bij de Britse lucht vaartmaatschappijen Boac en B.E. A., juist nu de modelactie bij de spoorwegen is beëindigd. Over de verklaring van Jones werd ia de Londense city opgemerkt dat hij weliswaar verstandige dingen heeft gezegd maar op het verkeerde ogenblik en op de verkeerde plaats. Ook in regeringskringen toonde men zich niet enthousiast over Jones' uitlatingen, die in het bui tenland licht verkeerd kunnen wor den begrepen. Anderzijds werd erop gewezen dat het pond alleen om technische redenen enige tijd nodig zal hebben om een stabiele koers te bereiken binnen de gren zen van 2,38 tot 2,42 dollar die zijn vastgesteld. In parlementaire kringen in Lon den toonde zich men eveneens on gerust over de indruk, die de woor den van Jones in het buitenland kunnen wekken. Zijn opmerkingen over een tweede devaluatie van het pond kunnen gemakkelijk worden misverstaan, als men zich niet rea liseert dat Jones niet namens de Britse regering sprak maar uitslui tend zijn eigen mening weergaf, zo verklaarden de parlementaire zegslieden, die er niet helemaal van overtuigd waren dat de nieuwe druk op het pond sterling aan de uitlatingen van Jones moet worden toegeschreven. Minister Luns heeft donderdag in een interview voor de Franse radio en televisie verklaard dat de „zes" spoedig zullen moeten be slissen of ze met Engeland over het E.E.G.-lidmaatschap willen onder handelen of niet. Hij sloot evenwel de mogelijkheid niet uit dat zo'n besluit nog wordt uitgesteldt tij dens de bijeenkomst van de E.E.G.- minlsterraad van 18 en 19 decem ber in BrusseL Louis Wasjkansky is donderdag voor de eerste maal na zijn hart operatie uit zijn ziekenkamer ge weest. Hij is veertig minuten lang bestraald met behulp van een ko- baltbom. In de vier dagen na zijn operatie was hij al eerder bestraald met kobalt, maar dat gebeurde met een draagbaar apparaat dat zijn kamer werd binnengebracht. Met de bestraling wil men de af weerreactie van zijn lichaam tegen het „vreemde" hart zo klein moge lijk maken. Woensdag heeft Wasjkansky kip en aardappelen gegeten. Hij is in een goed humeur en maakt grap pen met dokters en verpleegsters. De stoffelijke overschotten van Denise Durvall, het meisje van wie zijn nieuwe hart afkomstig is, en haar moeder zijn woensdag gecre meerd. Zoals gemeld waren beide vrouwen bij een verkeersongeluk omgekomen. De regering beschikt nog niet over zodanige nadere gegevens over de gevolgen van de devalua tie van het pond sterling en an dere valuta's voor de Neder landse economie, dat zij opnieuw een brief aan de kamer kan rich ten, aldus de minister van finan ciën, prof. H. J. Witteveen, in 'n schrijven aan de voorzitter van de tweede kamer meegedeeld. „De gevolgen voor verschillen de bedrijfstakken zijn nog onze ker en moeilijk te overzien", al dus de minister. De invloed van de devaluaties zal „uiteraard" worden verwerkt in de prognose van de algemene ontwikkeling van de economie, die zal worden vervat in het centraal economisch plan 1968, dat-berin volgend jaar kan. worden gezien. Op de vraag: „Hoe ziet u die bij eenkomst en hoe zou ze volgens u kunnen aflopen, als er een slot is?" antwoordde de Nederlandse be windsman: „Wel, er zijn enkele ge gevens die concreet zijn en die wij kennen. Het eerste is dat Engeland om velerlei redenen geen associa tie met enkele overgangsvormen wil accepteren. Ik vind dan ook dat daar niet te veel tijd aan moet worden besteed. Het tweede is dat er vroeg of laat een besluit van de zes in het kader van Brussel moet komen over het verzoek om toetre ding van Groot-Brittannië en over de vraag, of we wel of niet gaan onderhandelen. De kans bestaat, ik weet niet hoe de dingen gaan ver lopen, dat dit nog gedurende een zitting wordt uitgesteld, maar zo als ik gezegd heb, dat antwoord moet er komen. Dat zijn de twee voornaamste gegevens. Een afwij zing zal waarschijnlijk repercur- sies teweeg brengen door de drang der omstandigheden, als ik dat zo mag zeggen". Minister Luns zei voorts nog dat het gesprek dat hij donderdag met zijn Franse collega Couve de Mur- ville aan de lunch had gevoerd, on danks de meningsverschillen was gekenmerkt door „hartelijkheid en openhartigheid". President Makarios van Cyprus heeft de goede diensten van se- cretaris-eeneraa Oe Thant van de Verenigde Naties aanvaard ter regeling van de kwestie-Cyprus, zo is donderdag van betrouwbare zijde bij de volkerenorganisatie in New York vernomen. Oe Thant heeft Griekenland, Turkije en Cyprus op 3 december zijn goede diensten in verband met de kwestie-Cyprus aangebo den. De vader van de deze week ont voerde Emmanuel Malliart heeft donderdag tegengesproken dat de ontvoerders een nieuw telefoonge sprek met hem hebben gehad, waar in zij het losgeld, dat in een ano nieme brief maandag op 20.000 francs was gesteld, zouden hebben verhoogd tot 60.000 francs. Hij zei dat er in het geheel geen nieuws was. „Als wij een dergelijk belang rijk feit zouden weten, begrijpt u wel dat wij het risico niet willen lopen alles te bederven door het bekend te maken, zei hij. In Noord-Vietnam wordt hard gewerkt, nu sedert een week de Amerikaanse luchtmacht tenge volge van de slechte weersom standigheden nagenoeg niet ver schijnt. Naar de correspondent van 't Franse persbureau „AFP" in Hanoi schrijft, werd voor da hoofdstad op 28 november voor het laatst luchtalarm gegeven en werden sedert die tijd boven ge heel Noord-Vietnam maar twee Amerikaanse vliegtuigen neerge schoten. Noord-Vietnam profiteert van dit respijt door snel de rijstoogst (samen met die van mei-juni de belangrijkste van het jaar) bin nen te halen door de wegen en andere communicatiesystemen te verbeteren en door de militaire en politieke opleiding weer ter hand te nemen. Volgens de Franse correspon denten zijn de Noord Vietnamese leiders tevreden over de ontwik kelingen in Zuid-Vietnam. In hun gesprekken en officiële ver klaringen wijzen zij op Loc Ninh, Dak To en de delta van de Me kong. De ontwikkelingen in deze gebieden tonen volgens de Nrd.- Vietnamezen aan dat niet de Amerikanen maar de strijdkrach ten van het Zuidvietnamese be vrijdingsfront het initiatief heb ben en het bewijs leveren van grote mobiliteit. De. y.ietcojig Ijeeft nabij de Amerikaanse basis Long Binh 'n kamp van Zuidvietnamese regio nale strijdkrachten met mortier granaten en raketten bestookt. Het garnizoen heeft volgens een Amerikaanse woordvoerder lich te verliezen geleden. Tien kilometer ten zuiden van de stad Hué werd een kamp van Amerikaanse mariniers met mor tieren aangevallen. Zes mariniers werden gedood, zes ernstig ge wond. Om de infiltraties van commu nisten uit Laos tegen te gaan, bombardeert de Amerikaanse luchtmacht de noordoostgrens van Thailand, zo hebben officie ren van de legerluchtmachtbasis Dseglin gezegd. Op deze basis krijgen Amerikaanse vliegers een opleiding voor operaties in Thai land. De eenheden worden de „groene baretten" (commando's) van de legerluchtmacht genoemd. Men zei dat de communisten in het gebied tegenmaatregelen ne men en reeds luchtdoelgeschut en -raketten in het gebied heb ben opgesteld. Er zouden reeds Amerikaanse toestellen verloren zijn gegaan, maar hierover zijn geen officiële verklaringen afge legd. Een groep van 38 vietcong leden heeft zich woensdag dicht bij de stad Tam Ky 530 kilo meter ten noordoosten van Sai gon met bewapening overge geven aan Zuidvietnamese rege- ringsstrij dkrachten. Volgens Amerikaanse zegslie den betreft het een der grootste gevallen van desertie uit de hele Vietnamese oorlog. Na het overlopen toonden de vietcongleden aan Amerikaanse militairen een wapenopslagplaats in hun oude operatieterrein. Harrison Salisbury, adjunct hoofdredacteur van de New York Times, heeft woensdag tegen over Deense studenten verklaard dat de Amerikaanse bomaanval len op N.-Vietnam het moreel van de bevolking niet kunnen breken, hoewel 300.000. en moge lijk zelfs 400.000 burgers hier door om het leven zijn gekomen. Salisbury die vorig jaar uit Hanoi een geruchtmakende serie artikelen over de Amerikaanse bombardementen schreef, zei er van overtuigd te zijn dat staking i van de bombardementen een weg 1 zou banen voor vredesbespre kingen, maar hij had weinig hoop dat de Amerikanen zo'n stap zou den nemen. Een Amerikaanse jachtbom menwerper, die een verken ningspatrouille in het gebied ten zuiden van de gedemilitariseerde zone steun moest verlenen, heeft woensdag per ongeluk een bom laten vallen op de stellingen van de Amerikaanse mariniers. Vijf mariniers kwamen om het leven en twee liepen verwondingen op. In het Zuidvietnamese dorp Dak Son, dat maandag vermoe delijk door Noordvietnamese een heden werd platgebrand uit wraak omdat de dorpelingen de Noordvietnamese posities hadden verraden, zijn tot nog toe 67 lijken geborgen. Men vreest dat nog meer doden gevonden zul len worden. Volgens een Ame rikaanse woordvoerder zouden zelfs 114 dorpelingen, die tot één bergstam behoren, zijn gedood. KINDERLEED IN VIETNAM Met twee ogen, die al te veel leed hebben gezien, kijkt een Vietnamees jongetje een hui lende baby op de arm naar de grote Amerikaanse mari niers, die het dorpje waarin hij woont op vietcong-strijders doorzoeken. De oorlog van de grote mensen blijft niet tot de grote mensen beperkt. gesneuveld. Volgens de Zuid vietnamese autoriteiten is spra ke van een wraakactie, omdat d« vietcong zich zou hebben be perkt tot het doden van enkeier zoals het dorpshoofd en rege ringsfunctionarissen". Het Westduitse motorschip „Hendrik Behrmann" uit Ham burg is woensdagnacht op 10 km ten noorden van het Noordzee- eiland „Juist" vergaan. Alle vijf bemannings'eden wer den door het Duitse schip „Wal ter" van een reddingsvlot opge pikt. SNEEUW EN LICHTE VORST Een depressie hoven noord west-Rusland bepaalt in vrijwel geheel Europa het weer. Met de noordwestelijke stroming die daarbij in stand wordt gehouden, wordt koude lucht waarin veel sneeuwbuien voorkomen naar ons land gevoerd. In Brabant en Limburg viel plaatselijk 5 tot 12 cm sneeuw. Ook in Noord-Duits- land en in Scandinavië viel vrij veel sneeuw. In deze weersituatie komt vandaag geen verandering. Bij een matige tot krachtige en aan de kust tijdelijk harde tot stormachtige wind tussen noord west en noord zullen er ormieuw vrij veel sneeuwbuien vallen. De temperaturen zullen daarbij over- ZON MAAN op onder op onder Dec. 8 8.34 16.29 13.30 9. 8.35 16.29 13.40 0.17 10 8.38 16.29 13.49 1.29 11 8.37 16.29 13.59 2.39 12 8.38 16.28 14.10 3.50 dag maar net boven het vriespunt komen. In de nacht en ochtend blijft het op de meeste plaatsen dan ook vriezen. medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot hedenavond. Sneeuw en lichte vorst Wisselend bewolkt met sneeuw buien. Matige tot krachtige en aan de kust tijdelijk harde tct stormachtige wind tussen noord west en noord. Koud weer met in de ochtend lichte vorst. VRIJDAG 8 DECEMBER v.m. n.nt. Breskens 6.32 7.18 Terneuzen 7.08 7.54 Hansweertt 7.42 8.28 Walsoorden 7.41 8.27 ZATERDAG 9 DECEMBER v.m. n m, Breskens 7.34 8.21 Terneuzen 8.10 8.57 Hansweert 8.44 9.31 Walsoorden 8.43 9.30

de Vrije Zeeuw | 1967 | | pagina 1