De kosten der sociale verzekeringen blijven stijgen waar krijgt» {tegenwoordig nog zoveel voor zo i weinig? „EISEN RISICO" NOODZAKELIJK Auto met veiligheidsglas Efficiency Het z.g. „spaarloon" Politie schoot, op café-eigenaar Schijnwinsten Concurrentie positie Brandend maagzuur, Secretaris juristencommissie uit Portugal gezet Boycot van Griekse schepen? „Reist u veel?" vroeg Sinterklaas aan minister Luns TEE-ontsporing te Brussel Nog een kind doodgevroren Rijdt veilig met melk Vrouw verongelukt in Vught Hoge golven overspoelden Venezolaanse kust DE VRIJE ZEEUW lekkere vitamine |en caroteen Ivoor de groei fen de stoei Én de etterde mmm... m nuezooci' In zijn jaarrede voor de laatste gecombineerde vergadering van leden van het verbond van Ne derlandse werkgevers en het cen traal sociaal werkgeversverbond heeft ir 3. Bosma, voorzitter van laatstgenoemd verbond, aandacht besteed aen de steeds stijgende kosten der sociale verzekeringen. De bijdragen van werkgevers en gezinshuishoudingen waren in 1967 ruim 10,2 miljard gulden. In 1964 bedroegen ze 6,1 miljard, een stijging van 67 procent in 3 jaar. In datzelfde tijdvak steèg de loon som per werknemer (inclusief so cials lasten van de werkgever) met 32 procent. „Nu is het altijd een hachelijke zaak een kritisch geluid te laten horen over de kostenstijging van de sociale voorzieningen. Een kritisch geluid houdt echter geenszins in dat we de kwaliteit der voorzieningen willen aantas ten. We vragen ons wel ernstig af, want iedereen heeft zijn eigen er varingen op dit gebied, of wel het maximum rendement verkregen wordt uit de ter beschikking ko mende vele miljarden per jaar. We weten allemaal uit ervaring dat een intensivering van het kos- tenbesef bij onze medewerkers steeds weer tot kostenbesparin gen leidt. We vragen ons af, of dit kos- tenbesef bij al degenen die bij de besteding van deze enorme som men zijn betrokken, in voldoende mate aanwezig is", aldus de heer Bosma. Zonder op de merites van het rapport te willen ingaan, herin nerde hij er aan dat het rapport „grondslag voor een programma voor gezondheidszorg" van de „Dr Wiardi Beekman-stichting" bij een bepaalde sector der socia le voorzieningen ook op de effi ciency der voorzieningen de na druk legt. Daarnaast moet het dragen van een zeker eigen risico toch ern stig onder de ogen worden ge zien, opdat een onnodig beroep op bepaalde voorzieningen zoveel mogelijk wordt voorkomen. Voorts is het z.i. duidelijk dat, als er nieuwe urgente zaken van de sociale voorzieningen aan de orde zouden worden gesteld, men zich zal moeten afvragen of an dere onder de huidige omstandig heden minder belangrijk gewor- dëh zaken niet kunnen vervallen of worden beperkt. Volgens ir Bosma moet de loon kostenstijging voor 1968 zo dicht mogelijk bij de stijging van de produktiviteit blijven. Hij zei dat speciaal omdat er z.i. geleidelijk aan 'n slogan opgeld doet, die zegt dat de stijging der consumptie niet te veel moet wor den afgeremd, opdat de verdere economische groei niet in gevaar komt. Het is mogelijk dat er aller lei economische theorieën aan ten grondslag liggen, maar we heb ben in de afgelopen jaren gezien dat een te snelle stijging der con sumptie ten koste gaat van de in- spaarloon dat men als middel wil gebruiken om enerzijds voldoen de groei in de stijging der con sumptie te houden en anderzijds voldoende groei in de stijging der consumptie te houden en ander zijds de investeringen op te voe ren, niet doelmatig is. Voor de ondernemer blijft het hetzelfde of een deel van het loon in de directe sfeer, dan wel als spaarbron wordt betaald: in bei de gevallen is het een kostenfac De 38-jarige portier J. M. H. uit Den Haag heeft zich dins dagavond bij de Haagse politie gemeld, omdat hij te maken had met een vechtpartij in de chauf- feurs-societeit op de hoek van de Korte Molenstraat, waarbij de eigenaar van een nachtcafé, de 45-jarige J. K., door pistool schoten werd gewond. f De portier van het cafe is door de politie ingesloten, verdacht van poging tot doodslag, c.q. zware mishandeling. In de wo ning van de portier vond de poli tie een ongeladen pistool. Bij de politie bleek voorts, dat H. nog enige patronen voor dit wapen bij zich had. De café-eigenaar, die een top je van een van zijn vingers mist 'en een kogel in de borst kreeg, liet zich per taxi naar een zie kenhuis rijden. Hij maakt het thans goed. De politie vermoedt, dat de eigenaar en de .portier ruzie hebben gehad, waarbij de por tier zich door K. bedreigd heeft gevoeld en van korte afstand heeft geschoten. De portier heeft later bekend op de café-eigenaar J. K. te heb ben geschoten. De mannen hadden ruzie ge kregen over een familie-aange- l.genheid, waarin meespeelt dat de vrouw van K. reeds enige tijd geleden bij haar man is weggegaan en niet terugkeerde. tor die de kostprijs verhoogt. De ondernemer kan deze loonkosten stijging slechts aanvaarden, als ze economisch verantwoord is, on verschillig de vorm waarin wordt uitgekeerd. Ir Bosma, over de ingehouden winsten sprekende, zei dat, als een onderneming ondanks de winsten niet tot een verhoging van haar rentabiliteit komt, dit niets anders betekent dan dat de ingehouden winsten eigenlijk schijnwinsten zijn. Ze ontstaan doordat bepaalde kostenfactoren, vaak door gebrek aan inzicht over toekomstige ontwikkelin gen, te laag zijn ingezet. Alleen al op die gronden is het z.i. on juist een deel van de ingehouden winsten te claimen. De nu inge houden winsten dienen om het toekomstige inkomen van kapi taalverschaffers en werknemers te doen groeien. Daarnaast is er nog de weg van winstdelings- regelingen. Eerder in zijn rede had de heer Bosma opgemerkt dat, wil Neder land zijn concurrentiepositie in West-Europa behouden, de gro tere differentiatie in de loonni veaus van de bedrijfstakken moe- tên volgen, die door het vrijere loonbeleid mogelijk worden. Dat is z.i. alleen maar mogelijk, als de eerste verantwoordelijkheid voor de loonvorming ligt bij de onderhandelende partijen voor de C.A.O. De werkgeverspartijen zullen moeten bepalen, zo voeg de hij daaraan toe, welke loonkos tenstijging voor het komende jaar voor hen economisch verant woord is, opdat zij hun concurren tiepositie kunnen handhaven. Ir. Bosma sprak hier met op zet over loonkostenstijging, om dat hierbij uiteraard ook in aan merking moet worden genomen de stijging van de lasten voor sociale verzekeringen, voor zo ver die door de werkgevers moe ten worden gedragen. Nu we staan tegenover de ge volgen der devaluatie van het Engelse pond, mag men blij zijn dat zij in november is gekomen en niet over enige maanden. Met de mogelijke gevolgen voor onze eigen economie kan er bij de ver wachtingen voor 1968 rekening mee worden gehouden. druk op de maag, opgeblazen gevoel? helpen direct! Mario Porzio, secretaris van de internationale commissie van juristen in Genève, is woensdag Portugal uitgezet, zo is uit goede bron vernomen. Porzio was maandag in Lissabon aangeko men om een onderzoek in te stellen naar de rechtsorde in het land. In Duitsland wordt volgende week een conferentie gehouden van de internationale federatie van transportarbeiders, waarbij ook de Nederlandse bond van vervoerspersoneel (N. V. V.) is aangesloten. Nagegaan zal wor den of er mogelijkheden bestaan als protest tegen de beknotting van de vrijheid van de vakbonds leiders in Griekenland over te gaan tot een internationale boy cot van Griekse schepen. „Intern is daarover al overleg gepleegd, maar er is nog niets besloten", zo verklaarde de heer W. A. Kie- boom, secretaris van de Neder landse bond van vervoersperso neel. Er varen, bijna 1600 schepen onder Griekse vlag. Da's een glas melk. Want een glas melk op z'n tijd als u rijdt is het beste wat er is voor een scherpe blik en eensnelreaktie- vermogen. Schiphol heeft woensdagmid dag het toneel meegemaakt van een minister Luns, die na zijn terugkomst uit Londen in de hal een diepe reference maakte voor Sint Nicolaas. De „goedheiligman", op het punt om per Canadian Pacific Airlines naar de Nederlandse emigraten in Canada te vertrek ken, sprak de bewindsman met een stem, die merkwaardig veel aan die van Godfried Bomans deed denken, toe In de volgende bewoordingen „Het verrast mij enigszins u op een vliegveld te zien. Reist u wel meer?" „Een enkele maal, eerwaarde", antwoordde de minister. „U bedoelt: eminentie", corri geerde de Sint hem en vervolg de: „Wij hebben wel iets ge meen, wij zijn beiden slechts één dag per jaar in Nederland". „Ik drie dagen", corrigeerde de heer Luns op zijn beurt. „Wie dacht u dat hoger is, Sinterklaas of een minister?" in formeerde de Sint. „Zonder twijfel Sinterklaas", zei de minister onderdanig. „Hartelijk dank", besloot de Sint voldaan en overhandigde de minister een chocoladeletter L. Bij het Brusselse station-zuid is woensdag om acht uur een TEE- trein ontspoord. De eerste berich ten maken geen melding van ge wonden. De trein, „Diamant", was op weg van Brussel naar Dort mund. Verscheidene sporen wer den versperd, waardoor het ver keer tussen de Brusselse stations noord-centraal en zuid juist op het spitsuur werd ontwricht. Een vrolijk moment tijdens de besprekingen die minister Luns enkele dagen geleden voerde met zijn Britse ambtgenoot George Brown. Het belangrijk ste punt van deze besprekingen was de mogelijkheid van toe treding van Engeland tot de Europese gemeenschap. Uit Belgrado is gemeld dat bij Debar in Zuid-Slavië dinsdagnacht weer een kind is doodgevroren. Na de aardbeving in Debar waarbij acht mensen omkwamen, was het gezin, waartoe het doodgevrorene behoorde, naar een huisje in een dorp bij Debar gegaan, omdat hun huis in Debar verwoest was. Rond 80 percent van Debars 8000 inwoners en duizenden men sen uit dorpen in de buurt van het stadje zijn door de aardbeving dak loos geworden. Maandag kwamen twee jonge kinderen als gevolg van de koude om. Het kleintje dat dinsdagnacht doodvroor, was twee jaar. Mee eens? Vraag gratis embleem aan het N.Z.B., Postbus 4530, Rijswijk (Z-HJ. In de nacht van dinsdag op woensdag is de 63-jarige me vrouw Van der Linden uit Vught op de Helvoirtseweg aldaar ter hoogte van he t kruispunt Crayenstein door een uit de rich ting Tilburg komende personen auto gegrepen. Zij was op slag dood. Huizenhoge golven, die door een cyvloon zouden zijn veroorzaakt, hebben dinsdag de kust van Vene zuela getroffen en grote schade aangericht aan gebouwen en sche pen in havens. Van slachtoffers is nog geen melding gemaakt. Schepen in de haven La Guaira van Caracas moes ten uitvaren om grotere schade te voorkomen. Kleine schepen zouden losgesla gen zijn en dreven stuurloos rond. Donderdag 7 dec. 1967 Pagina 3

de Vrije Zeeuw | 1967 | | pagina 3