PROVINCIAAL NIEUWS \ieesetenis-. verantwoord eten FORTUNA Burgerlijke stand V Nieuwe brandweerkazerne in Vogelwaarde Mr. H. Rijpstra een der inleiders Terneuzen Axel Hanswee rt Oostburg Sluis Snoep verstandig eet 'n appel x Vlltsingeit Vogelwaarde Burgemeester Molthoff verricht opening op zaterdag 9 december EN JUN11968 NATIONAAL CONGRES OVER RUIMTELIJKE ORDENING TE GOES Snoep verstandig eet 'n appel TWEESTRIJD Snoep verstandig eet 'n appel Tariefsverhoging veerdiensten Westerschelde Pagina 2 DE V R IJ E ZEEUW Hartveroverend optreden van Marie-Cécile Moerdijk in „Bachten Dieke". Marie Cécile Moerdijk is Zeeuws-Vlaanderen nog niet ver geten, al woont zij momenteeel in Zeist. Dit bewees haar optre den woensdagmorgen in het be jaardencentrum „Bachten Dieke" waar zij anderhalf uur lang met veel plezier volksliedjes uit schier alle landen in de wereld zong. Haar publiek, dat de zaal nau welijks kon herbergen, bestond uit een groot aantal zelfstandig wonende bejaarden en pension gasten uit de drie plaatselijke cen tra. Marie-Cécile bracht haar reper toire op een hartveroverende, diep doorleefde en vaak ontroe rende wijze. Zij presenteerde de liedjes charmant door vóór elk nummer iets over de inhoud er van te vertellen, en bracht hier door haar voordracht tot leven. De pianobegeleiding van haar broer Carlos paste volledig bij dit optreden. De zangeres bracht met haar warme stem de zaal tot enthou siaste reacties, die hun climax be reikten aan het einde van haar optreden, toen haar staande een danklied werd toegezongen, voor deze gelegenheid op tekst gezet door een pensiongast van „De Blide" en op de melodie van het Zeeuws-Vlaamse volkslied, een geste die door haar zó werd ge waardeerd, dat zij als toegift nog het bekende Vlaamse „Tineke van Heule" liet volgen. Het programma van de zange res leek schier onuitputtelijk. Zij zong Duitse, Italiaanse, Spaanse „en zelfs een Turkse volksmelodie. De zon brak door in een melodie over Tahiti; een jiddisch regen- liedje zorgde voor een symboli sche verfrissing. Na de pauze trad de zangeres op, gekleed in een Russische I bruidsjapon, een „saravan" en zong toen in het Hongaars; laste er een paar humoristische num mers in en eindigde met een ge voelig Amerikaans nummertje „Frankie". Namens de werkgroep culturele ochtenden voor bejaarden sprak de directrice van Bachten Dieke, mevr. Maat-Dieleman, een dank woord. De zangeres ontving bloe men van de oudste pensiongast, mevr. J. de PutterDe Fouw. De heer H. L. Pijma 25 jaar onderwijzer Op vrijdag 8 december viert de heer H. L. Pijma, onderwijzer aan de St. Willibrordusschool te Ter- neuzen. zijn zilveren jubileum. De heer Pijma begon zijn loop baan als onderwijzer in Sema- rang in Indonesië in 1942. Lang stond hij niet voor de klas, want de oorlog brak uit en hij werd geïnterneerd in 'n Japans kamp. Na de oorlog is de heer Pijma één van de mede-oprichters ge weest van het associatie-onder wijs tezamen met de inspecteur, de heer Dominicus, die er in feite de stoot aan heeft gegeven met een hoofd van een school, de heer Scharf. Dit associatie-onderwijs was bedoeld voor de Nederlandse kin deren waarvan de ouders het ver hoogde schoolgeld aan de concor- daatscholen niet konden betalen. Op 3 maart 1958 kwam de heer Pijma naar Nederland en na een vakantie en een vrij langdurige ziekte, kon hij weer aan het werk. Hij werd benoemd tot onderwij zer aan de r. k. jongensschool te Terneuzen. Ongetwijfeld zullen velen de heer Pijma bij zijn jubiuleum ko men gelukwensen. Jaarmarkt op donderdag 14 december De traditionele najaarsveemarkt te Axel wordt gehouden op don derdag 14 december a.s. Aangezien de achter ons liggen de maanden gunstig zijn geweest voor de veestapel, rekent de or ganisatiecommissie weer op een ruime aanvoer en een drukke handel. Dat hét vee hier, voor een be langrijk deel als gevolg van de goede voeding, van prima kwali teit is, weten de „Hollandse" za kenlui en de inkopers maar al te goed. Telkenjare komen ze naar Zeeuws-Vlaanderen om onder 't vee dat in groten getale wordt aangevoerd, hun keuze te maken. Zowel voor het vetvee als voor het fokvee en het jongvee staan weer keuringen op het program ma, waarvoor diverse bekers en medailles zijn uitgeloofd. De officiële opening, zo deelt men ons mee, is vastgesteld op elf uur. Lijk van verdronken stuurman geborgen De rijkspolitie te water heeft woensdagmiddag in het kanaal van Wemeldinge naar Hansweert een lijk geborgen, dat later werd geïdentificeerd als dat van de 33- jarige Belgische stuurman F. L. Janssen uit Antwerpen. 27 november j.l. was de stuur man niet teruggekeerd naar zijn schip, de „Sacre" uit Antwerpen. Er werd toen niet direct aan een ongeluk gedacht. Nu het stoffelijk overschot geborgen is, veronder stelt de politie dat hij bij terug keer naar zijn schip in de mist te water is geraakt en verdronken. Filatelisten vergaderden In hotel „Du Commerce" vond de maandelijkse bijeenkomst plaats van de postzegelclub „Het Land van Cadzand", waarvoor grote belangstelling bestond. Voorzitter P. Geilliet uit IJzen- dijke wees in zijn openingswoord op enige recente uitgaven in Ne derland en overzeese rijksdelen. Er werd een veiling gehouden met goede kavels en een een ge selecteerde veloting. Sluis op de T.V. De T. V.-uitzending over Sluis als koopstad is vastgesteld op 9 december en niet op 2 december zoals aanvankelijk was gemeld. De uitzending vindt plaats over de zender Nederland II in de ru briek „Regiovizier". Dit zijn de resten van de in aan bouw zijnde „Lomas del Negro- brug in Mexico-stad, welke eer gisteren instortte. De middelste overspanning van de 300 meter lange brug over een 150 meter diep ravijn bezweek toen naar schatting 30 mensen onder de brug aan het werk waren. Men vreest dat het aantal doden tot 40 zou kunnen oplopen. Sinterklaas bezocht de scholen Dinsdag 5 december bracht St Nicolaas een bezoek aan alle scholen van Sluis. Hij was hier bij vergezeld van twee uit zijn leger zwarte knechten. In de ochtenduren werd een bezoek gebracht aan de r. k. kleu terschool en de meisjes- en jon gensschool. 's Middags waren de chr. school, de chr. kleuterschool en de openbare school aan de beurt. Op al deze scholen werden de kinderen van geschenken en ver snaperingen voorzien. Kaartwedstrijd voor bejaarden In de bejaardenstichting „Ro- zenoord" werd een kaartwedstrijd gehouden voor de bewoners van dit tehuis. De uitslag hiervan luidt: 1. J. Leurgans—mej. S. van de Sande; 2. A. Baas—H. van den Broecke; 3. A. BuickP. de Smit; 4. J. Keikes—C. Craene en 5. S. van Hal—mej. C. Risseeuw. Frans schip bij Westkapelle aan de grond Het 8896 ton metende Franse vrachtschip „Nara" is dinsdag nacht bij Westkapelle tegen de dijk van het zuiderhoofd ge lopen. De Nara was van Antwerpen op weg naar zee. Het schip kreeg spoedig sleepbootassistentie. Om vier uur woensdagmorgen kwam de Nara met hulp van de sleepboten „Temi-3" en „Scal- dis" weer vlot. J ongerensociëteit organiseert skil-drive Op zaterdag 9 december organi seert de j ongerensociëteit Vogel waarde een skil-drive in het pa rochiehuis te Boschkapelle. Tij dens deze skil-drive zullen de aanwezige jongeren zich met el kaar kunnen meten in allerlei vaardigheids- en behendigheids spelen. Het bestuur verwacht za terdag niet alleen een plezierige avond, maar ook een behoorlijke aanwas van nieuwe leden, omdat het de eerste keer is dat men ge bruik kan maken van het paro chiehuis te Boschkapelle, dat tot heden voor allerlei andere doel einden in gebruik was. Tussen de bedrijven door zal er gelegenheid zijn tot dansen. HOEK Huwelijksaangiften: 14 nov. Cor nells J. L. Legemaate (won. te Goes), 36 j., en Lydia Doesburg, 30 j.; 15 nov. David Machielsen (van Terneuzen), 18 j., en Willy C. de Kraker, 18 j.; 24 nov. Cathari- nus van Meerendonk (van Terneu zen, 19 j., en Maria E. de Groote, 20 j.; Honoré M. P. van Alem (van Terneuzen), 23 j., en Martina Hof man, 22 j,; 27 nov. Jacob C. Poort vliet (van Dirksland), 22 j., en Jo- zina van de Velde, 18 j. Huwelijksvoltrekkingen: 6 nov. Adrianus M. Ulijn (van Terneuzen), 21 j., en Magdalena G. Michielsen, 19 j. Geboren: 5 nov. Christina Cor nelia Hedwig, d. van Gerrit Schats en Katharina M. E. Zieltjens (geb. te Terneuzën); 8 nov. Cornelia Ca- tharina, d. van Jacobus A. Bliek en Leuntje A. van Cadsand; Janneke Cornelia, d. van Pieter G. C. Ver meulen en Janneke S. Geers; 16 nov. Marcus Cornelis Leonardus, z. van Thomas van Vugt en Gemma M. C. Mullaert (geb. te Terneuzen); 18 nov. Abraham Hendrik, z. van Abraham J. Rouw en Johanna M. Remijnsen (geb. te Terneuzen); 22 nov. Cornelia Pieternella, d. van Dirk J. van Wijck en Santina W. Walhout (geb. te Terneuzen); 23 nov. Judith Damaris, d. van Wil lem J. van Meeuwen en Maria W. van Geelen (geb. te Terneuzen). In het actieve leven van de2e tl)d 19 dat 'n gezond advies. Vlees houdt fit, de eiwitten in vlees zijn onontbeerlijk voor een goede conditie, voor vitaliteit. Bovendien, vlees Is goed voor de lijn. Kortom De nieuwe brandbluseenheid, waarmee het brandweerkorps van Vogelwaarde in 1963 werd verrijkt, heeft een passend on derdak gekregen in een voor dit doel geheel verbouwde land- bouwschuur op het erf van de technische dienst aan de Bos- sestraat. Op zaterdag 9 decem ber zal burgemeester Molthoff de nieuwe brandweerkazerne annex gemeentewerkplaats offi cieel openen. Aan deze grote dag is een lange tijd van voorbereiding voorafgegaan. In eerste opzet kwam in 1963 een plan od tafel voor nieuwbouw in het uitbrei dingsplan Vogelwaarde, maar wegens de hoge kosten werd van dit plan afgezien. In een vol gend stadium werden de moge lijkheden onderzocht tot nieuw bouw op de plaats van het oude brandweerhuis, maar de nodige ruimte ontbrak daar om een doelmatig gebouw te doen ver rijzen. In 1965 werd de ge meente Vogelwaarde in het ka der van de ruilverkaveling Stop peldijk eigenares van het boe renbedrijf van de gebroeders Böeding. UITBREIDING MOGELIJK In één van de schuren werd de nodige ruimte gevonden voor de bouw van een brandweerga rage, annex gemeentewerkplaats en berging. Maar ook toen liep de plannenmakerij nog niet op rolletjes, vooral door de hoge kosten, die op bijna 120.000, werden geraamd. Een vereen voudigd plan kreeg in decem ber 1965 de goedkeuring van de raad. Dit plan voorzag in een brandweergarage met vergader ruimte en toiletten gelijkvloers In de loop van de maand juni 1958 staan er in Goes drukke da gen op het programma van de Z. L. M. Tijdens een feestweek ter gelegenheid van het 125-jarig bestaan dezer Zeeuwse landbouw, maatschappij zal een tweedaags 23) „Je bent wel eerlijk," gaf hij toe, „en ondanks dat alles durf je mij toch te vragen die zaak op mij te nemen. Hoe stel je je dat dan eigenlijk voor?" „Heb jij wel eens gespecu leerd, Joost?" vroeg Antoon. „Jawel". „Met succes?" „O ja, soms wel, soms niet. Maar waarom vraag je dat?" „Speculeer dan eens in deze onderneming. Je hebt twee kan sen: of je krijgt de tijd die je er aanbesteedt niet betaald en je verliest misschien een paar honderd gulden aan onkosten die je niet terugbetaald krijgt; of je wint een miljoen dat ik je, uit naam van de familie van mijn vrouw, aanbied als hono rarium wanneer je werk met succes wordt bekroond en wij in het bezit worden gesteld van de nalatenschap van die ver moorde zendeling." „Zo raar heb ik nog nooit ge speculeerd!" moest Joost toe geven. „Doe het dan nu. Hoor eens, Joost, wij hoeven elkaar niets te vertellen. Jij kunt het doen en als je verliest zul je er geen borrel minder om drinken. Waar of niet?" „Dat geef ik je onmildellijk gewonnen, maar ik vraag me af of dat een motief is „Motief Welke motieven dre ven je tot andere speculaties of weddenschappen op paarden en zo?" „Ik vind je vraag nogal onbe scheiden." „Och kom, als vrienden onder elkaar." „Nou, als je het weten wilt, motieven van sportiviteit, of, zo je wilt. van avonturisme of waaghalzerij." „Nu, maar dan zijn we toch klaar!" riep Antoon lachend uit, „wat weerhoudt je dan nog om ja te zeggen?" Joost voelde zich een tikje in het nauw gedreven en dronk be dachtzaam, als om tijd te win nen, zijn koffie. Eindelijk zei hij: „Hm.ik wil er eerst nog eens even over denken, wat inlich tingen inwinnen, mijn licht op steken hier en daar. Je dwingt me toch niet tot een beslissing a bout portant?" „Natuurlijk niet, denk er ge rust over na." „Afgesproken, je hoort dan wel van mij," beloofde Joost iet wat vaag. Zó 'was het begonnen. Joost had andere zaken aan zijn hoofd gekregen en hij had de kwestie Meyeringh een beetje naar de achtergrond geschoven, mis schien in de vage hoop, dat het hele geval, om welke redenen dan ook, zou doodbloeden. Maar toen Was Suus op een avond gekomen. Er werd gebéid en de huis houdster kwam zeggen dat me vrouw Van Heeckeren Ha velaar meneer te spreken vroeg. „Laat mevrouw maar binnen," zei Joost verwonderd. Hij stond op, legde zijn pijp in de asbak, blies gauw wat as van het tafeltje, waarbii hij had zitten lezen, keek rond of de kamer er niet al te „vrijgezel- lig" en rommelig uitzag en toen stond Suus al in de deurope ning. Hij ging haar tegemoet. „Hallo, Suus, kom binnen en ga zitten. Dat is een verrassing, zeg. Het is. geloof ik, de eerste keer dat je hief alleen komt, is het niet?" „Ja," antwoordde zij, „dat ge loof ik ook. 't Is ook maar even. Ik hoop, dat ik je niet stoor. Was je aan het werk?" „Nee, nee,' haastte hij zich te zeggen, „je stooft helemaal niet. Integendeel. Ik werkte niet, ik zat een beetje te lezen. Ver strooiing na een dag van zware arbeid." Dit laatste zei hij kwa- si-gewichtig, met een zware stem. Zij glimlachte en nam -"e siga ret die h(j haar aanbood. „Verdraaid leuk. zeg, dat je mij komt opzoeken," zei hij ter wijl hij haar een vlammetje voorhield. „Ja," antwoordde zij,_ „Antoon kon niet meekomen, hij had het nogal druk met een en ander." Het antwoord klonk vaag en een tikje onzeker. „Ja, ja, die man van jou, die zwoegt maar," gekscheerde Joost. Toen rinkelde de telefoon. „Excuseer me een ogenblik." Hij stond op en ging naar een hoek van" het vertrek, waar op zijn schrijfbureau het toestel stond. Er was een cliënt aan de lijn, die om enkele inlichtingen vroeg. Terwijl Joost naar zijn woor denvloed luisterde en af en toe een kort antwoord gaf, sloeg hij de vrouw bij het tafeltje onder de lamp ongemerkt gade. Er was iets vreemds aan haar, vanavond. Iets wat hij nog nooit bij haar had opgemerkt; een kennelijke onrust, die zij ver geefs trachtte te maskeren. Hij had een fijn gevpel voor zulke dingen en onderkende haar nervositeit aan verschillen de kleinigheden; aan het dik wijls aftikken van haar sigaret, zonder dat er as aan de vuur punt zat; aan de manier waarop zij met haar lippen de sigaret ronddraaide; aan de wijze waar op zij haar nagels bekeek en aan het plukken van haar vingers aan een pluisje van haar rok. Joost begreep dat er een bij zondere reden was waarom zij vanavond bij hem was gekomen en nog wel alleen. (Wordt vervolgd). congres over de ruimtelijke orde ning worden gehouden, gevolgd door een driedaagse tentoonstel ling, die het accent zal leggen op de Zeeuwse land- en tuinbouw. Het congres is een initiatief van het K.N.L.C., dat zijn drie jaarlijks congres onder het motto „Zie Zeeland" te Goes in „De Prins van Oranje" zal organise ren. Hiervoor is samenwerking gezocht met de Z. L. M., de P. J. G. en de Nederl. bond van platte landsvrouwen. Dit congres wordt gehouden op 18 en 19 juni, nadat op maandag 17 juni de jubileum vergadering vein de Z.L.M. de feestweek zal hebben Ingeluid. Een zo groot mogelijk aantal facetten van de ruimtelijke orde ning wil men op het congres aan de orde stellen. Daartoe zullen 5 inleiders worden uitgenodigd die achtereenvolgens zullen behande len: de land- en tuinbouw; de be stuurlijke afdeling; de industrie; de middenstand en de recreatie. In een nader te bepalen aantal groepen zullen de inleidingen ter discussie worden gesteld. Van de gevraagde inleiders heb ben er zich op dit moment reeds twee beschikbaar gesteld. De vroegere voorzitter van de Z.L.M. het eerste kamerlid ir. M. A. Geu ze te Poortvliet, zal de gevolgen van de ruimtelijke ordening voor de landbouw behandelen, terwijl de oud-burgemeester van Ter neuzen, mr. H. Rijpstra te Alme lo, de bestuurlijke aspecten onder de loep zal nemen. Ir. J. Prins, de voorzitter van de Z.L.M., verwacht dat er circa vierhonderd mensen aan het con gres zullen deelnemen. Daaron der zal mbn vertegnwoordigers aantreffen van landbouworgani saties elders in Nederland, bene vens mensen uit de industriële sector, uit de middenstand en uit het recreatieve vlak. Voor de Z.L.M.-tentoonstelling wordt een feestterrein ingericht nabij Wilhelminadorp. met een zodanige constructie, dat bij uitbreiding de zolderverdie ping als vergaderruimte is in te richten. Daarnaast kreeg de tech nische dienst een ruime werk plaats met kantine en een grote opslagruimte. Het geheel is voorzien van centrale verwar ming en van koud en warm stromend water. De financie ringsmiddelen ook in de ver eenvoudigde vorm was nog een bedrag benodigd van f 84.000, kwamen eerst los in het voor jaar van 1967. VERDERE PLANNEN Eerst toen kon het aannemers bedrijf gebr. De Maaijer met de bouw beginnen. Het voormalig landbouwbedrijf maakt nu een belangrijk deel uit van het ge meentelijk administratief en tech nisch apparaat. In het woonhuis is al enige tijd het kantoor van de technische dienst onderge bracht. In een ander gedeelte van het oude woonhuis is het kantoor gevestigd van het inter parochieel centrum voor maat schappelijk werk. Momenteel zijn plannen tot inrichting van een tweede schuur als verblijf voor jeugdverenigingen in een verge vorderd stadium van voorberei ding. OPENINGSFEEST De openingsplechtigheden be ginnen zaterdag om half drie met een ontvangst van de geno digden op het gemeentehuis, Tot deze genodigden behoren o.m. de leden van de gemeenteraad, het brandweerkorps, comman danten van naburige korpsen, vertegenwoordigers van de brandweerinspectie te Breda, de B.B. en politie. Burgemeester Molthoff zal de nieuwe brand weeruniformen, waarmee de manschappen voor de eerste maal uitrukken, symbolisch over dragen aan het brandweerkorps. Daarna vertrekt het gezelschap, voorafgegaan door de drumband, naar de nieuwe kazerne, waar na een toespraak door de com mandant de officiële opening zal worden verricht. Aansluitend volgt dan de opening van de ge meentewerkplaats. De openings handelingen krijgen naar ideeën van de heer W. Blommaert, hoofd van de technische dienst, een origineel karakter, waarop wij niet kunnen vooruitlopen. Na bezichtiging van de nieuwe gebouwen en een receptie wor den de feestelijkheden besloten met een palingmaal in „Het Wa pen van Zeeland". Het publiek krijgt gelegenheid de gebouwen te bezichtigen op zondag 10 december van 11 tot 12 en van 14 tot 16 uur. Gedeputeerde Staten van Zee land hebben Provinciale Staten voorgesteld de tarieven van de vèerdiensten over de Westerschel de met 30 procent te verhogen, dit naar aanleiding van het feit dat de minister van verkeer en wa terstaat heeft aangezegd dat de rijksbijdrage in de tekorten van de veerdiensten over de Wester schelde voor het jaar 1968 met 30 procent van de huidige op brengst van de tarieven, vermin derd zal worden. Deze 30 procent betekenen on geveer 1,3 miljoen gulden. G. S. schrijven dat noch in de exploita tie van de veerdiensten, nóch in de middelen van de provincie Zeeland een bedrag gevonden kan worden om dit tekort te dekken. Het is de bedoeling dat de ver hoging van de veerdiensten met 30 procent ingaat op 1 maart 1968. Oorspronkelijk wilde het mi nisterie van verkeer en water staat een verhoging van ongeveer 75 procent, die in twee fases ge realiseerd zou moeten worden. Zoals bekend zijn vooral de be woners van Zeeuws-Vlaanderen fel tegen verhogingen van de veertarieven voor de Westersehel- de gekant. Zij hebben reeds diverse malen geprotesteerd en gedemonstreerd voor vrjje veren met leuzen als: „Wat is onze hoofdstad, Amster dam of Brussel?" Een inwoner van Zeeuws-Vlaanderen die nu per auto naar de randstad heen en weer moet, is aan veer- en tol gelden bij Westerschelde, Zee- landbrug en Haringvlietbrug al meer dan 15 kwijt.

de Vrije Zeeuw | 1967 | | pagina 2