Vietcong doodde 47 inwoners van Dak Son Incident in W.E.U.-parlement Nederlandse coaster „Limfjord" vermist \mtvuuu Si 'AAR* [AAI T Kind na harttransplantatie overleden HET WEER Beperkte luchtaanvallen op Noord-Vietnam m 'W ÉMÉÉÉÉÉÉÉÉÉÉüii (f andbes childer 1) KNIP UIT DONDERDAG 7 DECEMBER 1967 24e Jaargang No. 7093 Zuidafrikaan overleeft doorboring van hart Overvallers maakten smaragd èn 120.000 buit Amerika bereid tot hulp aan Indonesië Weerbericht Hoogwater Zon- en Maanstanden Toestand van Wasjkansky was woensdag bevredigend Gevecht om vliegveld Bu Dop Nog steeds relletjes in Madrid D'i.,.:* V SOEPEN Adres zendt mij 3 soepbekers Naam Woonplaats plak die vlaggetjes opsturen aan: California Soepen Harderwijk. *-'1, Advertentieprijs per mm IB et: minimum Pet advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (gé4.i handels advertenties) 5 regels f 1,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling, Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 ur. Voor het gecomb. maandag/d:nsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. frank, bjj abonnement: TERNEUZEN Dlroetsur-Hoofdredaeteür: I. van de Sande Telefoon: 01150 - 2078 Gironummer: 88150 Redactie- en Administratie-adres: Smïdswal Abonnementsprijs 'f 8,— per kwartaal; per maand 2,70: per week 62 ct. Losse nrs 13 ct. Uitgeefster N.V. v/h Firma P. I. van de Sande te Terneuzer Op de Noordzee wordt de Neder landse kustvaarder „Limfjord" ver mist. Het 187 ton metende schip, eigendom van de rederij A. Doorn bos uit Delfzijl, vertrok 2 decem ber van Wemeldinge naar Esbjerg in Denemarken en is daar niet aan gekomen. Woensdagmorgen is op het eiland Sylt een reddingboot Chirurgen in Johannesburg heb ben een 20 centimeter lange spij ker uit het hart van een bouw vakarbeider verwijderd, die ge troffen was door een afgeketst schot uit een pneumatisch spij kerspistool. Volgens een woordvoerder van het ziekenhuis waar de operatie plaatsvond, zou de man aan zijn verwondingen zijn overleden, als de spijker het hart niet volledig had doorboord, waardoor geen bloed kon ontsnappen. van de „Limfjord" gevonden. De „Limfjord" vertrok uit Wemeldin ge met drie man aan boord. Het scheepje heeft geen radio. Scheve- ningen heeft de scheepvaart op de Noordzee verzocht uit te zien naar de kustvaarder. De „Limfjord" had op dinsdag morgen 5 december in Esbjerg moeten aankomen. Behalve de aluminium reddingboot, die bij het eiland Sylt is gevonden, is bij het eiland Home ten noorden van Sylt een houten bootje van de „Lim fjord" aangespoeld. Naast de nu gevonden bootjes van de kust vaarder moeten zich aan boord ook een dingy en een houten red- dingvlot hebben bevonden. Uit Denemarken en West-Duits- land (Gliicksburg) stegen marine vliegtuigen op om naar de „Lim fjord" te zoeken. Aan boord van de „Limfjord" bevonden zich, toen het schip za terdag uit Wemeldinge vertrok, de kapitein-eigenaar A. Doornbos 47 jaar oud), de stuurman Pieter Koch 27 jaar) en een 24-jari- ge Duitse matroos. De „Limfjord" was leeg onderweg naar Esbjerg om daar levende mosselen te laden. Inmiddels is uit Denemarken het bericht ontvangen, dat op de plaats waar de „Limfjord" is vermist, een niet opgeblazen dingy is gevonden. Het staat echter niet vast, dat deze van het vermiste schip afkomstig is. Een aantal Londense detectives breekt zich het hoofd over de vraag hoe drie gewapende over vallers konden weten, dat dinsdag op kamer 118 van het keurige Grosvenor-hotel een smaragd ter waarde van ruim 129.000 gulden van eigenaar zou verwisselen. Een juwelenhandelaar bevond zich met de bediende van de koper in de kamer, toen er geklopt werd, waarop de handelaar de deur open de. In plaats van de koper, die zou komen om de transactie bij te wo nen, bleken het drie gewapende mannen te zijn, die zich uit de voe ten maakten met de edelsteen en de ruim 129.000 gulden, die de be diende in twee platte koffers had meegebracht. De Franse gaullist De Grailly is woensdag in Parijs boos weggelo pen uit het parlement van de Westeuropese Unie, omdat de Bel gische christendemocraat De la Vallee Poussin zijn fantasie de vrije loop liet over wat generaal De Gaulle bij het laatste oordeel kan overkomen. De generaal zou dan te horen kunnen krijgen: U had alle eigen schappen om de grootste man van Europa te worden, moed, intelli gentie en het vermogen om tot de kern van de dingen door te dringen. Waarom heeft u er toch voor ge kozen de laatste grote minister van Lodewijk de Veertiende te zijn in plaats van Europa's grootste staatsman? Zulke woorden over ons staatshoofd kan ik als Frans man niet aanvaarden, verklaarde De Grailly. Er was echter nog een tweede reden voor zijn boosheid. De Grail ly had namens de politieke com missie van het parlement een rap port verdedigd over de politieke verantwoordelijkheid van de zeven WEU-landen buiten Europa. Hij schetste daarbij de noodzaak van een politieke samenwerking van de zeven buiten Europa, met voorbij gaan van de problematiek van de Britse toetreding tot de E.E.G. Deze visie nu werd ook weer doorkruist door de Belgische christendemocratische fractievoor zitter De la Vallee Poussin. Deze las het manifest voor dat woensdag (overigens buiten het parlement) door hem en door de voorzitter van de socialistische en de liberale fracties is uitgegeven. Het applaus dat het voorlezen van die verkla ring uitlokte, deed De Grailly be seffen dat zijn bedoeling om de Britse toetreding er buiten te laten mislukt was. Hij trok zich daarom ook terug als rapporteur. Even dreigde er verwarring in het parlement, ómdat de gaullist Radius voorstelde de zitting te schorsen voor het benoemen van een nieuwe rapporteur. De com missievoorzitter, de Duitse chris tendemocraat Blumenfeld, zei ech ter dat hij de taak van de rappor teur wel zou overnemen, waarna het debat voortging. Sommige kin deren dreigen bij het voetballen de bal mee te nemen als zij geen aan voerder mogen zijn. Wij hebben de bal nog en kunnen rustig door- Een baby op wie woensdag !n een New Yorks ziekenhuis een harttransplantatie is toegepast, is nog dezelfde dag gestorven. Dit heeft de chirurg, die de operatie verrichtte, bekendgemaakt'. De baby stierf enkele uren na de harttransplantatie. Het inge brachte hart was dat van een pas gestorven baby. Dr. Adrian Kantrowitz, degene die de tweede harttransplantatie op een mens verrichtte, na de eer ste die zondag in Kaapstad werd verricht bij een -jarige man, ver klaarde op een persconferentie, dat de operatie als een mislukking kon worden beschouwd. Van de zijde van het Maimonides- ziekenhuis in New York, waar de tweede harttransplantatie in de medische geschiedenis werd ver richt, is gezegd, dat de 2% week oude baby op wie de transplantatie werd toegepast, 6(4 uur na de ope ratie is gestorven. Het ingeplante hart was dat van een maandag ge boren kind, dat normaliter slechts twee drie dagen te leven had. De ouders van het kind gaven toe stemming het hart van de baby te gebruiken voor de transplantatie. De vooraanstaande Amerikaanse hartchirurg dr. Michael de Bakey heeft verklaard, niet verwonderd te zijn, dat de eerste Amerikaanse harttransplantatie is mislukt, ge zien de grote kans op mislukking. Met de harttransplantatie werd een begin gemaakt, enkele minuten nadat de maandag geboren baby gestorven was. De dood van de baby met het nieuwe hart kwam geheel onver wacht, aldus dr. Kantrowicz. Het hart stond zeer plotseling stil. De dood was niet te wijten aan uit stoting door het lichaam van vreemd weefsel. Dr. Kantrowicz zei nog, „ont moedigd en een beetje bedroefd" te zijn door de niet-geslaagde ope ratie. Het onderzoek in de Ver. Staten op dit gebied was reeds vijf jaar aan de gang. Er waren meer dan 250 proeven genomen met honden. KOUD EN GUUR Een diepe depressie die woens dag van Finland naar West-Rus land trok bepaalt het weer in Europa. Om deze depressie heen wordt boven West-Europa een noordelijke stroming in stand ge houden waarbij koude lucht af komstig van de Noordelijke IJs zee naar het zuiden wordt ge voerd. Hierin komen veel buien tot ontwikkeling, sommige met hagel en sneeuw. Ook de tempe raturen dalen geleidelijk. In Schotland en Zuid-Scandinavië liep het kwik in de middag niet hoger dan tot 2 a 4 graden. In IJsland en Noord-Scandina- vië sneeuwde het zelfs langdurig en kwam de temperatuur niet ho ger dan min 5 tot min 10 graden. De Verenigde Staten zijn in beginsel' bereid één derde van de 325 miljoen dollar die Indo nesië volgend jaar aan buiten landse hulp nodig heeft, voor hun rekening te nemen. Dit heeft ambassadeur Marshall Green woensdag minister van buitenlandse zaken Malik mee gedeeld. Tegenover iournalisten zei Green, dat de omvang van de Amerikaanse .steun afhangt van de goedkeuring door het congres en van de vraag of andere lan den een evenredig deel van de hulpverlening voor hun reke ning nemen. Minister Malik zal binnenkort overleg plegen met de ambas sadeurs van Nederland, Japan en West-Duitsland over de hulp welke deze landen genegen zijn te bieden. In ons land en Engeland en ÖuïÜ» land was het iets warmer en werd het 4 tot 6 graden. Vandaag ver» andert er aan de weersituatie nie} veel. Opnieuw zal het koud en guur weer zijn met aan de kust tijdelijk harde tot stormachtige wind uit noordelijke richtingen en regen en sneeuwbuien. Da temperatuur zal in het algemeen niet hoger komen dan 2 tot 5 gra den. medegedeeld door het K. N. M. 1., geldig tot hedenavond. Koud en guur Wisselende bewolking met ha gel- of sneeuwbuien. Matige tot krachtige en aan de kust harde tot stormachtige wind uit noorde lijke richting. Lagere middagtemperaturen. DONDERDAG 7 DECEMBER v.m. n.m. Breskens 5.35 6.15 Terneuzen 6.11 6.51 Hansweert 6.45 7.25 Walsoorden 6.44 7,24 VRIJDAG 8 DECEMBER v.m. n.m. Breskens 6.32 7.18 Terneuzen 7.08 7.54 Hansweertt 7.42 8.28 Walsoorden 7.41 8.27 ZON MAAN Dec. 7 8.33 16.30 13.17 23.02 8 8.34 16.29 13.30 9. 8.35 16.29 13.40 0.17 10 8.36 J6.29 .13,49 1,29 spelen, zo zei de Duitse christen democraat Drager. De assenblee nam een aanbeve ling aan waarin zij de raad onder meer vraagt het idee van een poli tieke unie van Europa opnieuw te bezien, opdat er een plan ter tafel kan komen waardoor dit doel be reikbaar wordt. Verder wordt gevraagd de poli tiek van de lidstaten in internatio nale organisaties, speciaal in de verenigde naties, op elkaar af te stemmen. Ook wil men dat de con sultaties over de verschillende as pecten van de internationale toe stand worden voortgezet. Vandaag zal de Nederlandse socialist Van der Stoel een rapport Het dorp Dak Son bij Song Be, 130 km ten noorden van de Zuid- vietnamese hoofdstad Saigon, is voor 40 procent vernield na de overval, die de vietcong er dins dag op heeft gepleegd. Er zijn 47 inwoners gedood. Meer dan vijf tig werden gewond. In het dorp wonen 2000 Zuidvietnamese vluchtelingen, grotendeels afkom stig uit de bergstreken. De eerste berichten die dinsdag in Saigon werden ontvangen, spraken van 'nmassamoord waar van 300 inwoners het slachtoffer zouden zijn geworden. De viet cong had volgens deze berichten vlammenwerpers en granaten ge bruikt om de mensen te doden. Deze berichten zijn tegengespro ken. Volgens Amerikaanse zegs lieden is nog niet vastgesteld of de vietcong genoemde wapens heeft gebruikt. Voor Louis Wasjkansky. de eerste mens met een nieuw hart, begint nu de gevaarlijkste perio de sedert zondag, toen de chi rurgen van het Groote-Schuur- ziekenhuis in Kaapstad zijn zie ke hart verwijderden en hem het orgaan van een 25-jarige verongelukte vrouw gaven. Zijn toestand was woensdag bevredi gend,11 maar de artsen verwach ten dat in de komende 72 uur de strijd zal beginnen tussen het lichaam en het vreemde or gaan. Gewoonlijk reageert het menselijk lichaam op vreemde weefsels met afstoting. De art sen proberen dit o.a. met hulp van medicamenten tegen te gaan. Dinsdag werd Wasjkansky hiervoor met kobalt bestraald. De eerste tien dagen zullen in dit verband beslissend zijn. Gis teren kreeg de patiënt pap en een kippetje. De dokters raad den mevrouw Wasjkansky aan haar man niet eerder dan vol gende week te bezoeken, wan neer hij niet meer in een zuur stoftent ligt. Zr willen elke kans op infectie uitsluiten. Dat de patiënt zich goed voelt, blijkt wei uit grapjes die hij met de verpleegsters maakt. „Ik ben nu de nieuwe Frankenstein", zei hij tegen een van hen. Professor Barnard, de leider van de chirurgen, die de trans plantatie verrichtten, zei woens dag dat Wasjkansky over drie weken naar huis kan, als zijn toestand in hetzelfde tempo blijft verbeteren. Volgens de professor is hij daar veiliger om dat hij de kans op infectie in een ziekenhuis groter achtte. Hij had nog geen tekenen geconsta teerd die er op wijzen, dat het lichaam het hart begint af te stoten. De cardiogrammen noem de hij bevredigend. De 53-Jarige Louis Washkansky in het ziekenhuis te Kaapstad na de harttransplatatie. verdedigen dat hij namens de poli tieke commissie heeft samenge steld over de Britse toetredings- aanvraag voor de Europese econo mische gemeenschap. Ook de Ne derlandse minister van buitenland se zaken, mr. Luns, zal dan het parlement toespreken. Naar ver luidt zal hij deze morgen nog een bespreking hebben met zijn Franse ambtgenoot Couve de Murviile. Dak Son werd verdedigd door twee afdelingen militie en een speciale afdeling van de inlich tingendienst. Men weet niet wat er met deze afdeling is gebeurd. Na een inleidende mortierbeschie ting heeft de vietcong het dorp even bezet, waarna de guerrilla strijders zich terugtrokken. Zij voerden 27 bergbewoners met zich mee. Zeven man van het gar nizoen werden gedood, acht ge wond en drie worden vermist. Amerikaanse B-52 bommenwer pers hebben vietcongstrijdkrach- ten bestookt, die sinds eind no vember aanvallen uitvoeren op Amerikaanse en Zuidvietnamese stellingen bij Bu Dop en Bo Due aan de grens-met Cambodja. In een gevecht bij het vliegveld van Bu Dop wisten Amerikaanse eenheden dinsdag 10 opstandelin gen te doden. Aan Amerikaanse zijde werden vier militairen ge wond. Elders in Zuid-Vietnam kwa men bij gevechtacties 32 Noord- vietnamezen en vietcongleden om het leven. Door aanhoudend slecht weer werden opnieuw slechts beperkte luchtaanvallen op Noord-Viet nam uitgevoerd, waarbij weg- en spoorwegverkeer en luchtafweer - stellingen werden bestookt. Ook werd 'n kazerne 75 km ten noord westen van Hanoi gebombar deerd, aldus een Amerikaanse woordvoerder. Dit is het portret van de 7 -jari ge Emmanuel Malliard, die werd onvoerd, toen hij uit school kwam. De Madrileense politie heeft woensdag op het terrein van de universiteit van Madrid gevochten met honderden studenten, die leu zen schreeuwden, gericht tegen het bewind van Franco. De vechtpartij brak uit, nadat de studenten in het openbaar Spaanse kranten hadden verbrand uit pro test tegen de verslagen van de rel letjes, die al sinds maandag de nor male gang van zaken aan de uni versiteit onmogelijk maken. Dui zenden studenten staken nog steeds •uit protest tegen recente arresta ties en het optreden van de politie. De studentenrelletjes begonnen, toen een groep tegen de regering- Franco gekante studenten een bij eenkomst hield om van gedachten te wisselen over de te volgen tac tiek. Dergelijke bijeenkomsten zijn in Spanje verboden. Hoewel iedereen op het ogen blik nog met de gedachten bij Sint-Nicolaas is, is men op de Dam te Amsterdam toch reeds begonnen met het oprichten van de grote Kerstboom, het ge bruikelijke geschenk uit Noor wegen.

de Vrije Zeeuw | 1967 | | pagina 1