Noord-Vietnam kan verlies van 100.000 man per jaar dragen Britse premier Wilson in januari naar Washington „De goudschatten van Bagdad" HEI VIETNAMESE PROBLEEM NIET MET MILITAIRE MIDDELEN OP TE LOSSEN BEDRSOHERZICHT President Johnson niet geestdriftig over voorsfel-Mansfield Schepen in nood voor de Duitse Noordzeekust Burgerlijke stand Marktberichten Pagina 6 DE VRIJE ZEEUW Woensdag 6 december 4S7 Het is geen pokerspel. Verzet tegen Amerikaans optreden Een „mensen- geurruiker" neergeschoten Slecht zicht voor vliegtuigen Vietcong viel dorp aan ©*sesï Sissek in Hoogovens Door sneltrein gegrepen Dode bij verkeersongeluk Boekverkopers tegen winkelsluiting op zaterdag De foomfoarcSe- mentspauze Geen loon- en prijscontrole Zes maanden oude baby verbrand De Amerikaanse onderminis ter van buitenlandse zaken, be last met zaken betreffende het verre oosten, William Bundy, heeft verklaard de mogelijkheid niet uit te sluiten, dat er met Kerstmis een pauze in de bom bardementen op Noord-Vietnam in acht zal worden genomen. Hij zei dit in een vraaggesprek voor de Britse televisie, waaraan hij via een communicatiesatelliet deelnam. Eerder had lord Avon, de vroegere Britse premier sir An thony Eden, gepleit voor een vermindering van de omvang waarin Amerika aan de strijd deelneemt. Hij was van oordeel, dat Engeland en de Sowjet-Unie als de twee voorzitters van (5e in 1954 gehouden Geneefse conferentie tezamen met In dia, Polen en Canada als leden van de internationale commissie van toezicht op de naleving van de Geneefse akkoorden moe ten trachten een regeling voor het conflict te vinden. Ondermi nister Bundy was het hiermee eens, maar hij betwijfelde of de Russen, die zijns inziens ook vrede in Vietnam wensen, nu kans zien Noord-Vietnam tot on derhandelingen te bewegen. Een voormalig hoofd van de Britse adviesmissie in Zuid-Viet- nam, sir Robert Thompson, gaf als zijn mening te kennen, dat Noord-Vietnam een verlies van 100.000 man per jaar voor on bepaalde tijd- kan dragen. Sir Robert achtte de bombar dementen op Noord-Vietnam niet van invloed op de strijd in het zuiden. Volgens hem moesten de Amerikanen het zwaartepunt van hun activiteit van het militaire naar het politieke en sociale vlak overbrengen. Een verdere verheviging van de strijd zou z.i. rampzalig zijn. „Het is geen- pokerspel waarbij je telkens de inzet verhoogt", aldus de Britse deskundige. Lord Avon betoogde dat Ame rika weliswaar niet militair kan, worden verslagen, maar dat het probleem niet alleen met mili taire middelen kan worden op gelost. In een Lutherse kerk in de Newyorkse wijk Brooklyn is maandag een bijeenkomst ge houden, waarop ongeveer 400 mensen van verschillende ge loofsrichtingen protesteerden tegen het Amerikaanse optreden in Vietnam. Zes dienstplichtigen leverden hun oproepingskaarten voor de militaire dienst in. Deze kaarten zullen, tezamen met 166 solidariteitsverklaringen van mensen die niet voor de dienst plicht in aanmerking komen, worden verzonden aan het mi nisterie van justitie. Een Amerikaans hefschroef- vliegtuig met aan boord een ge heim toestel met behulp waar van de aanwezigheid van men sen op aarde door hun lichaams geur kan worden vastgesteld, is in het gebied van Dak To in Zuid-ietnam neergeschoten. Het toestel vloog met een snelheid van 200 km per uur boven het oerwoud. Onmiddellijk nadat het werd neergeschoten, gingen Amerikaanse stoottroepen op zoek naar het wrak om de enige overlevende van de vijf inzit tenden te redden en om de wrak stukken en de inhoud van het hefschroefvliegtuig te bergen. De Amerikaanse „mensenrui ker" kan zelfs mensen in het dichte oerwoud opsporen. De Amerikaanse inlichtingendien sten zijn van oordeel dat het toestel een belangrijke rol heeft gespeeld bij het opsporen van Noprdvietnamese concentraties vóór en tijdens de onlangs ge leverde slag bij Dak To. Amerikaanse en Zuidvietna- mese troepen hebben maandag bij gevechten in de Mekongdelta zeker 235 Vietcongleden gedood. Aan Amerikaanse zijde sneuvel den 13 man en werden 73 man gewond. De Zuidvietnamese ver liezen werden „matig" genoemd. De bombardementen op Noord- Vietnam werden opnieuw be perkt door slecht zich. Aanval len werden uitgevoerd op wegen en spoorwegen ten noorden van Hanoi en op het vliegveld van Kien An. In het zuiden werden verbin dingswegen en versterkingen in de gedemilitariseerde zone en ten noorden daarvan in de om geving van Dong Hoi bestookt. Een Amerikaanse woordvoer der in de Vietnamese hoofdstad Saigon heeft dinsdag gemeld dat guerrillastrijders van de Viet cong 300 Zuidvietnamese bur gers hadden gedood. Bijna direct daarop gaf hij een andere verklaring uit, dat dit getal op „wilde geruchten" was geba seerd. De jongste onbevestigde berichten zeggen dat één per soon werd gedood en 17 gewond bij een overval op het dorp Dak Son ten noorden van Saigon. In de eerste berichten was gezegd dat de Vietcong de dorpelingen had uitgemoord met vlammen werpers en granaten die in de hutten werden geworpen. Sinterklaas heeft het Beursplein gisteren een paar verrassingen ge bracht. De algemene stemming viel opmerkelijk mee en de beurs had een goede dag. Het voornaam ste feit was dat de hoek in Hoog ovens werd opengemaakt. Na in het voorbeursverkeer reeds op 118 te zijn verhandeld, werd onder levendige affaire officieel geopend op 121 waarna gedaan werd 122,50 (maandag slotkoers 115). Men vroeg zich af waaraan deze voort gezette belangstelling moet wor den toegeschreven en meent die vooral te zien in de goede vooruit zichten voor het IJmuidense be drijf, zoals deze tot uiting zijn ge komen bij de opening vorige week van de 6e hoogoven. Hierdoor im mers zal de ruwijzer-produktie aanzienlijk worden opgevoerd. De tweede surprise was het be richt over de nieuwe lening van de B.N.G., namelijk 100 min, 614 procent rente, 25 jaar looptijd, 98% koers van uitgifte. Deze emissie was eerder verwacht maar uitgesteld door de devaluatie van het Engelse pond. Men meende ter De kangoeroebal belooft een nieuwe rage te worden onder de Britse jeugd. De bal is ge maakt van rode vinyl, kan ge makkelijk worden opgeblazen en wordt „voortbewogen" door afwisselend op te springen en neer te vallen. Gschikt voor zo wel binnens- als buitenshuis. Ook aanbevolen voor atleten en voor gebruik bij fysiothe rapie. beurze dat deze lening geen pro blemen zal opleveren, vooral niet wegens de gunstige stortings datum op 15 januari. Zoals gebrui kelijk ondergingen dé staatsfond sen door deze nieuwe lening een lichte reactie, die echter meeviel en tot Vi procent beperkt bleef. Als derde punt moet worden ge noemd de vaste tendens voor Am sterdam Rubber op 63 tegen maan dag 60(4- De internationals deden het algemeen goed, vooral Philips die aantrok tot bijna 120. Ook Kon. Olie was vast en 2(4 gulden hoger, Unilever goed prijshoudend, AKU steeg boven de 58. De scheepvaarthoek deed behoorlijk mee en ook hier ging de tendens in onwaartse richting, vooral voor de H.A.L. en de K.N.S.M. ScheeD- vaart-Unie kwam op 126 (plus 2). De stemming bleef over de ge hele markt goed. Zo trokken Kon. Olie verder aan tot 148 maar kon den Hoogovens het hoogste niveau niet houden. Zij gingen terug naar 118,50 en waren daarmee 3(4 sul den boven maandag. Philips, Uni lever en A.K.U. handhaafden het hogere niveau. Onder de cultures ging Deli terug naar 85,20. K.L.M. moest anderhalve gulden prijsgeven. De scheepvaart had een goede markt. De bier-aandelen kwamen op hoger niveau voor Amstel en Heineken, maar d'Oranjeboom moest 2 pun ten prijsgeven. In de chocolade sector liep Kwatta 6 punten om hoog en handhaafde Bensdorp het verhoogde niveau. Albert Heijn no teerde 10 punten lager, maar Si mon de Wit 8 punten hoger. Voorts waren Geveke vast alsook de Kon- dor, Misset, Mosa, Holl.-Soc., Me- neba en lag ook de E.M.S. wat beter. Thomsen moest echter 5 punten prijsgeven in weerwil van het bericht over het in 1967 ver wachte positieve resultaat. President Johnson heeft maan dag op een geïmproviseerde pers conferentie verklaard dat bespre kingen gaande zijn over een be zoek van de Britse premier Harold Wilson aan Washington, maar dat nog geen bindende afspraken zijn gemaakt. Wilson, die op 2 juni van dit jaar voor het laatst in Washing ton was, zal volgens welingelichte zegslieden vermoedelijk in januari de president weer ontmoeten, waarbij bijna zeker ook de kwes- tie-Vietnam ter sprake zal komen. Tevens zouden de staatslieden Op een met automatische knip perlichten beveiligde overweg in Dordrecht is omstreeks kwart over negen de 9-jarige Rudy de Koff uit Dordrecht met zijn fiets onder de D-trein Amster damParijs gekomen. Hij is later aan zijn verwondingen overleden. De trein kreeg 24 minuten vertraging. Maandagavond is in Dongen een verkeersongeluk gebeurd, dat aan de 55-iarige heer J. Brouwers uit Gilze-Rijen het leven heeft gekost. Op de gemeenteweg waren twee autobussen met elkaar in botsing gekomen. Terwijl de bus chauffeurs bezig waren onder ling de schade te regelen, stap ten ook enkele passagiers uit om het ongeval nader te bekij ken. De heer Brouwers, die ook een kijkje wilde nemen, werd aangereden door een uit de rich ting Dongen komende personen auto. Hij werd enkele meters meegesleurd en was op slag dood. Het bestuur van de Neder landse boekverkopersbond heeft zich in een schrijven, gericht aan het bestuur van het hoofdbe drijfschap detailhandel, duidelijk uitgesproken tegen de eventuele verplichte winkelsluiting op zaterdagmiddag. De N.B.B. wijst erop dat de zaterdagmiddag als koopmiddag- bij-uitstek onvervangbaar moet worden geacht. Een en ander geldt in het bijzonder voor die branches die een wezenlijke functie met betrekking tot de vrijetijdsbesteding uitoefenen. Het instellen van een koop avond brengt voor vele bedrijfs takken een additionele koopge legenheid mee, maar dit leidt niet tot een vermindering van de drukte op de zaterdagmid dag, aldus de N.B.B. van mening kunnen wisselen over de internationale monetaire situa tie na de devaluatie van het pond sterling. Op berichten uit Londen, volgens welke een Russische functionaris verklaard zou hebben, dat verlen ging van de voor Kerstmis ver wachte pauze in de bombardemen ten op Noord-Vietnam zeker zou le!den tot vredesbesprekingen, zei Johnson geen commentaar te wil len leveren. Voor een duidelijke uiteenzetting van het Amerikaanse standpunt verwees Johnson naar ziin laatste persconferentie: op 17 november zei hij dat het Noordvietnamese re"eringsdagblad Nhan Dan „een definitief antwoord had gegeven aan allen die mochten denken dat staking van de bombardementen alléén zou leiden tot de conferen tietafel". Ook liet hij zich verre van geest driftig uit over de resolutie van de democratische senaatsleider Mike Mansfield, waarin bij de regering wordt aangedrongen de Vietname se kwestie aan de verenigde naties voor te leggen. Volgens Johnson wordt de kwes tie bestudeerd door het ministerie van buitenlandse zaken en de Ame rikaanse V.N.-vertegenwoordiger en zal hij zelf „overwegen wat on der de omstandigheden moet wor den gedaan". De president ontkende dat de regering, nu het voorstel tot een belastingverhoging van 10 procent in het congres wordt aangehouden, van plan zou zijn een loon- en prijs controle in te voeren. De geruchten dat andere minis ters zouden overwegen in navol ging van minister van defensie McNamara hun ontslag in te die nen werden door Johnson tegenge sproken. Volgens de president was McNamara alleen afgetreden om president van de wereldbank te kunnen wórden. Tenslotte maakte hij de benoe ming bekend van luitenant-gene raal Leonard Chapman tot opper bevelhebber van het korps mari niers. Chapman, thans assistent commandant van het korps, volgt in deze functie generaal Wallace M. Geene op, die volgens jaar met pensioen gaat. Hefschroefvliegtuigen hebben maandag 25 leden van de beman ning en de kapitein van de Griekse vrachtvaarder Emma- nuël-M gehaald, die tijdens stormachtig weer in de monding van de Elbe was gestrand. De ka pitein keerde later met vier hel pers op het 4.636 ton metende schip terug, dat nog steeds aan de grond zit. De rederij heeft de hoop op berging nog niet opge- Bij een felle brand in een tex- tielmagazijn aan de Kruisstraat in Deurne is de zes maanden oude Josette van de Weyer maan dagavond omgekomen. Zij lag in een kinderwagen in het magazijn waar ook een oliekachel brand de. Toen de brand werd ontdekt, was redding niet meer mogelijk. Het gehele magazijn dat toebe hoorde aan de firma Boerkamps brandde uit. geven, maar bergers waren van mening dat de vrachtboot niet meer te redden is. De Ejnmanuël- M zit op de beruchte grote-vo- gelplaat, waar in de afgelopen jaren verscheidene schepen hun eind vonden. Deense en Westduitse vliegtui gen en marineschepen zochten naar een man, die van het Duit se stoomschip Gertrud Russ wordt vermist. Een reddingboot van Helgo land bleef in de buurt van het uit Bremen afkomstige motor schip Svend (412 ton), dat met een defecte machine op de Noord zee bij het lichtschip Weser rond dreef. Een sleepboot en een redding boot kozen zee om het Hamburg- se m.s. Leda (424 ton), dat een kapot roer had, te hulp te ko men. In de nacht van zondag op maandag werden zes zeelui ge red van de treiler „Ministerial- direktor V. Streil", die bij Nor- derney aan de grond was gelo pen. 37 Haastig duikt Arams poort wachter ineen achter het struik gewas. Nader en nader komen de krijgers van de kalief. Dan neemt 't geluid van hun stemmen weer af en als hij 'behoedzaam 't hoofd optilt, ziet de poortwachter de soldaten verder het bospad af lopen en tussen het dichte ge boomte verdwijnen. Nog even blijft hij luisterend liggen, maar alles blijft stil. Dan verlaat de man haastig zijn schuilplaats en zet het op een lopen, in de rich ting van het strand. Met grote passen snelt hij even later langs de kust, dicht langs de waterlijn, waar het mulle zand vochtig en hard geworden is, zodat hij snel ler vooruitkomt. Daar verschijnt achter enkele vooruitspringende rotsen een troep ruiters. In een van de voorste herkent de poort wachter zijn meester, Aram van Barranca. „Heer ridder," schalt zijn stem over het strand. „Uw burcht het kasteel is door oosterse zee rovers overvallen!!" Mej. Yvonne Paul, die bijna 8 volle maanden op Schiphol doorbrengt, kreeg een dezer dagen bezoek van Sint Nicolaas en zwarte Piet, die haar 'n ge schenkje kwamen aanbieden. Het cadeau, een brievenmap, werd door de Sint in overleg met een groep journalisten, die zo vaak over mej. Paul moeten schrijven, aangeboden. AXEL Huwelijksaangiften: 1 nov. Fran cois M. Tazelaar, 22 j., en Barbara N. Goossen, 23 j.; 2 nov. Matthiis C. van Boven, 22 j., en Mia Ph. M. Giele, 20 j.; 6 nov. Joris J. Wisse, 29 j., en Anthonia de Pooter, 22 j.; 8 nov. Jan J. Kolijn, 23 j., en, Ma rianne J.' Vos, 23 j.; Andries de Smet, 26 j., en Iris M. Th. de Mees ter, 23 j.; 10 nov. Wilhelmus J. M. Tangelder, 25 j., en Aaltje J. van de Velde, 21 j.; 15 nov. Anthonie S. W. van den Brink, 22 j., en Ma ria J. Knieriem, 21 j.; 24 nov. Jacob J. G. de Blaaij, 25 j., en Gretha H. Noens, 23 j.; 27 nov. Rudolf F. M. Buijsse, 23 j., en Rozalia Th. de Meester, 21 j. Huwelijksvoltrekkingen: 8 nov. Rudolph J. B. Schoot, 25 j„ en Lilian M, L. de Koning, 19 j.; 9 nov. Marinus Klaassen, 21 j., en Janna M. Verstraten, 20 j.; 17 nov. Jaco bus van den Heuvel, 54 j., en Krina den Beer, 54 j.; 23 nov. Jan J. Ko lijn, 23 j., en Marianne J. Vos, 23 j.; 24 nov. Francois M. Tazelaar, 22 j., en Barbara N. Goossen: Mat thijs C. van Boven, 22 j., Mia Ph. M. Giele, 20 j.; Joris J. Wisse, 29 j., en Anthonina de Pooter, 22 j.; 27 nov. Willibrordus F. Naessens, 27 j., en Mary M. Verhaar, 23 j. Geboren: 4 nov. Marinus Jacob, z. van Marinus P, de Fouw en Tan- neke G. Wolfert; Arthur Robertus, z. van Robertus R. M. Claassens en Elisabeth C. de Koeijer; 13 nov. Folkert Jakob, z. van Jan Janssen en Annemarie J. Schroder. Overleden: 12 nov. Hendrik Brakman, 78 j., geh. gew. met M. L. de Broekert; 22 iiov. Jan Wieles, 72 j., echtg. van S. Koster; 28 nov. Willem van Doeselaar, 88 geh. gew. met M. van Maele; 29 nov. Jacoba Oppeneer, 72 j., geh. met J. Rouw. VEEMARKT ROTTERDAM Op de veemarkt te Rotterdam werden dinsdag in totaal aange voerd 2634 dieren, zijnde 200 slachtrunderen; 618 gebruiksvee; 145 vette kalveren; 222 graskalve ren; 1192 nuchtere kalveren; 11 varkens; 14 paarden; 5 veulens; 186 schapen/lammeren; 41 bokken of geiten, De noteringen waren als volgt: Slachtrunderen: extra kwal. ƒ4,30 4,60, le kwal. 3,80—4,15, 2e kwal. 3,40—3,65, 3e kwal. 3,20 ƒ3,30; Vette kalveren: le kwal. ƒ3,70—ƒ3,90, 2e kwal. ƒ3,45— ƒ3,65, 3e kwal. ƒ3,20—3,40; Stieren 4,004,60; Worstkoeien 2,95—3,15. Alles per kg. Kalf- en melkkoeien 1025 1500; Vare koeien 7001050; Vaarzen 675875; Pinken 475 625; Graskalveren 290 460; Nuchtere kalveren 150 160; Mestkalveren 70190; Schapen 95140; Lammeren 100155. Alles per stuk. Overzicht; Slachtrunderen: iets meer aanvoer, handel willig met prijzen als maandag; Kalf- en melk koeien: aanvoer als vorige week, stille handel en onveranderde prij zen; Vare koeien: aanvoer kort, handel stroef en niet hoger in prijs; Vaarzen en pinken: matige aan voer, kalme handel met stabiele prijzen; Graskalveren; aanvoer iets korter, redelijke handel en prijs houdend; Vette kalveren: aanvoer als vorige week, vlotte handel en onveranderde prijzen; Nuchtere kalveren: iets groter aanvoer, han del kalm, prijzen iets gedrukt; Schapen en lammeren: aanvoer iets ruimer, handel goed en wat stijver in prij».

de Vrije Zeeuw | 1967 | | pagina 6