PROVINCIAAL NIEUWS DE KLEDINGBOKSER feestje touwen? schenk de sliet uw vertrouwen! DE KLEDINGBOKSER CR ,p, Woensdag 6 december '67 'DE VRIJE ZEEUW Pagina 3 Terneuzen Koninklijke onderscheiding bij 40-jarig jubileum Derde zwarte band voor lid van de gemeentepolitie De H.A.M. 210 groef zich door kanaaldam Kraamverpleging --4-- -- "'WW.Mlll.WU- a**-- IPI iris «J.l Kerstfeestvieting voor bejaarden St. Nicolaasviering vrouwenbond N.V.V. De Sint in 't Oranjekwartier Vinnige strijd bij kaartwèdstrijd Aardenburg Vergadering gemeenteraad Axel Volkskerstzangdienst aggfecgp MtAiMlb rC. j J qV° HULST TERNEUZEN GOES Provinciale tentoonstelling St. Nicolaas bij het N.K.V. Ledenvergadering Thalia" ©osthurg Vergadering afdeling P.v.d.A. Leraarsbenoeming Retranchement Viering St. Nicolaas Einde van de „Jaontje-tournee" Sluiskil Ir. Van Waes huldigde dertien N.S.M.-jubilarissen Sint Nicolaasfeest N.V.V. Sluiskil Nog een St. Nicolaasviering IJzendijke Schutters wedstrij d Vlissingen Officier Granie-Nassauorde Directeursbenoeming bij „De Schelde" BRAND IN OUDE PEKELA Indonesische drijvende markt gaat de wereld rond Gisteren herdacht de heer P. de Feijter, werkzaam op de af deling kas van de N.V. „De Hoop" alhier, de dag waarop hij 40 jaar geleden bij deze onder neming in dienst trad. Dit jubi leum werd in de cantine van het bedrijf gevierd. Bij deze viering waren de familie van de jubilaris, de directie en andere genodigden aanwezig. De directeur, de heer J. G. van der Peijl, sprak de jubilaris toe en liet de loopbaan van de heer De Feijter de revue passe ren, waarbij tot uitdrukking kwam welke verantwoordelijke functie de jubilaris uitoefent. Voor de wijze waarop hij zijn werkzaamheden verricht, had de directeur alle lof. Daarna gaf de spreker het woord aan burgemeester Aschoff. Met waardering sprak de burge meester over de wijze waarop de jubilaris zijn werkzaamheden in die 40 jaar bij de N.V. „De Hoop" heeft verricht en ook over het feit dat deze diverse functies op kerkelijk en maatschappelijk terrein bekleedt. Het deed hem dan ook genoegen hieraan te kunnen toevoegen, dat bij ko> ninklijk besluit aan de heer De Feijter de eremedaille in zilver, verbonden aan de orde van Oranje-Nassau, was verleend. Daarna speldde hij hem dit ere teken op de revers. Na de plechtigheid wenste de heer Van der Peijl de jubilaris van harte geluk en dankte hem voor het vele werk, dat hii in de afgelopen 40 jaar in het belang van de N.V. „De Hoop" heeft verricht. Namens de Vereniging van handelaren in bouwmaterialen in Nederland overhandigde hij de zilveren gedenkpenning met lau werkrans en de bijbehorende oorkonde. Als blijk van waar dering bood de heer Van der Peijl voorts een blijvend ge schenk aan. Ook mevrouw De Feijter ontving een verrassing. Tenslotte dankte de heer De Feijter voor de hem verleende onderscheiding en de andere blijken van belangstelling op deze mooie dag. Het was niet St. Nicolaas die gisteravond de heer M. Schuit, hoofdagent van het plaatselijk politiekorps, een boterletter bracht. Om half tien kwam n.l. de heer E. Russchen, wnd. korpschef, die de heer L. Schuit op de oefenavond van de judoclub „Deltasport" een St. Nicolaasverrassing overhan digde in de vorm van een judopak. Dit geschiedde ter gelegenheid van het feit dat de heer Schuit zater dag te Eindhoven de „zwarte band" verkreeg. Dat is een bijzondere prestatie, hetgeen bleek uit het feit dat in de De heer Russchen overhandigt de heer Schuit zijn judopak met zwarte band. sportzaken geen „zwarte band" in voorraad was, omdat die niet zo maar verdiend wordt en er heel wat wedstrijden en oefeningen aan moeten voorafgaan eer men tot een dergelijke belangrijke prestatie kan komen. Daarom stelde de heer Russchen het zeer op prijs deze onderschei ding aan een korpslid te kunnen uitreiken. De heer G. de Moor, leider van „Deltasport", dankte de heer Rus schen voor zijn bereidheid de on derscheiding te overhandigen. Voor de derde maal heeft de H.A.M. 210 van de Hollandse aannemingsmaatschappij uit Den Haag 'n belangrijke fase tot stand gebracht in de kanaalwerken. Na dat hij uit de buitenvoorhaven van de nieuwe binnenvaartsluis was opgeschut, nam hij ligplaats boven de nieuwe zeesluis in het kanaal. Daar lag nog een hinder nis die moest worden opgeruimd om het kanaal in open verbinding rP stellen met de nieuwe zeesluis, n.l, een opgeworpen dam, dezer dagen heeft da zuiger dit werk volbracht. De eerste verbinding bracht hü tot stand bij de verbinding van de nieuwe zeehaven met de Schel de; de tweede was de doorbraak van de dijk bij de loodsenwacht. Maandag 4 december slaagden voor de kraamaantekening, de zusters P. Moerdijk, J. J. van Schaik, M. D. Schoonakker en A. Slachter, allen te Terneuzen. Het examen werd afgenomen in h0ji ftlblff* Ook dit jaar zullen de Tèrneu- zense bejaarden weer een kerst viering kunnen bijwonen. Alle bejaarden van onze stad, onge acht tot welk kerkgenootschap ïij behoren, zijn daar welkom. Deze kerstfeestviering zal wor den gehouden op donderdag 21 december >a. in de „Goede Her derkerk" aan de Koninginnelaan om 18.30 uur. Na afloop zal een broodmaal tijd worden aangeboden, die zal worden verzorgd in „Bachten Dieke", „De Blide", „Schelde- oörd" (alleen voor de eigen be woners) en in de benedenzaal van de Goede Herderkerk. Men dient zieh tijdig op tfe geven. Voor het vervoer naar èn van de „Goede Herderkerk" zal zo nodig worden gezorgd. Verzamelplaatsen voor dit ver voer zijn het parochiehuis, „Pro Rege", „Scheldeoord", „De Bli de", „De Schakel" en Driewe gen. Nadere inlichtingen kan men telefonisch verkrijgen via de nummers 3482 3659; 3383; 3356 en 3040. In café „De Vriendschap" waren veel leden van de afd. Terneu zen van de vrouwenbond van het N.V.V. bij elkaar om de tra> ditiónele St. Nicolaasviering mee te beleven. Mevr. Solv. d. Broek heette ailen welkom. De jeugdige accordeonist Nico Bijl bracht met, vrolijke num mers de stemming er in, waarbij de aanwezigen spontaan hun vocale talenten een wöordje lié ten meespreken. Leukë sketsjes aaneengepraat door de heer M. Martens en diverge versnaperingen werkten ook tot het welslagen mee. In haar slotwoord dankte de voorzitster allen voor dé mede werking. Zij deelde mée dat de kerstviering zal wordén gehou den op 20 december. Maandagavond bracht St. Ni colaas een bezoek aan 150 kin deren van leden van het Oran jekwartier in het jeugdgehouw „De Schakel" aan de Kerkhof- laan. Niet alleen een enkele vermaning, ook talrijke verras singen liet St. Nicolaas door zijn knechten onder de kinderen uit delen. Veel succes oogstten léer- lingen van de St. Willibrordus- school met dé opvoering van eer, toneelstukje dat zij onder lei ding vgn één van de leerkrach ten,' de heer Pijm», hadden inge studeerd. Het bestuur van de hengelaars vereniging „Ontspanning na In spanning" organiseerde een kairtwedstrijd voor de leden, maar de Sint Nicolpas-jnkopen zullen wel de reden zijn geweest vèn het matige bezoek. Toch Werd er vinnig gespeeld om èen van de mooie prijzen. Na dé Wed strijden webd een vferloting ge houden. De prijzen, bestaande uit een vleespakket, werden aan de volgende winnaars uitgereikt: L. Kiel, W. v. d. Hooft, J. v. d. Velde en Ch. VergauWen. Uit de kaart wedstrijd kwamen de volgende winnaars: 1. G. Kiel, 2. C. J. v. d. Broek, 3. F. Froment, 4, Ch. Vergauwen, 5. F. Ferkét, 6. j. van És, 7. Joop v. d. Velde, 8. W. dé Cuijper. De gemeenteraad van Aarden- burg kwam maandagavond in openbare vergadering bijeen. De gemeentere l^ening over het dienst jaar 1965 werd voorlopig vastge steld. De gewone dienst had een batig slot van ƒ28.183,16 en de kapitaaldienst een nadelig slot van 184.366,16. Tot lid van het bestuur van de openbare streekschool voor b.l.ó. werd de burgemeester aangewezen en als plaatsvervanger wethouder J. P. Slager. Dezelfde personen werden aangewezen gis vertegen woordiger èn plv. vertegenwoor diger in bestuur van de Zëgam. Het bovengronds net vin de P.Z.È.M. aan dé Paardemerkt en Smédekensbrugge zal doof een on dergronds wórden vervangen. Voor het plaatsen van een lichtmast in laatstgenoemde wijk Is een bedrag van 700 nodig. Voor het oecume nisch vormingscentrum „Hedenes- se" wordt ƒ2 per verzorgingsdag gegevén. Een nieuwe verordening op de rioolbelastjhg werd vastgesteld. De meeropbrengst werd geraamd op ƒ2300. De vervoiemkoeten van de Aar- denburgse jeugd naar het jeugd toneel van de Z.V.Ü. werden tet 387,60 opgevoerd. De hear G. C. Maenhout te Aar denburg werd benoemd als vak leerkracht in de lichamelijke op voeding aan de openbar* school. Woensdagavond 31 dcc. a.s. zal evenals' vorig jaar in /prei een volkskerstzangdienst worden ge houden. Zoals bekend berust de organisatie hiervan bij eèn comi té, waarin personen van alle Axelsé kerken vertegenwoordigd zijn. De plaats waar deze zang- djenst zal worden gehouden, SPECIALIST IN DE BETERE DAMES- EN HERENCONFECTIE De Axelse konijnen- en pluim veehoudersvereniging „Ter ver betering" organiseert op 15 en 16 dec. a.s. een proviciale tentoon stelling van konijnen, hoenders en sierduiven. Zondag kwam voor een eivolle zaal St. Nicolaas met zijn knech ten op bezoek bij de kinderen van de leden van het N.K.V., een Sint die goed met kinderen bleek te kunnen omgaan en tevens een ver rassing had meegebracht in de vorm van een poppenkast. De voorstelling werd gebracht door het bekende echtpaar Van de BergVerwillighen uit Hulst. De voorstellingen waren sprankelend van originaliteit, vooral het laat ste deel. Jan Klaassen wint de hoofdprijs spande de kroon. De stemmen kwamen er goed uit, be lichting en decor waren voortreffe lijk. St. Nicolaas had geen betere kèus kunnen doen. Een niet geringe surprise sloot deze goed georgani seerde middag-af, tijdens welke de kinderen zich een dankbaar en meelevend publiek had getoond. Een dezer dagen hield de ver eniging Thalia een ledenvergade ring. Tijdens deze bijeenkomst bleek dat de vereniging een gezon de financiële basis heeft. Tot nieuw bestuurslid werd ge kozen de heer A. Cortvriendt. Plannen zijn er om tot aanschaf van nieuwe uniformen over te gaan, als de financiën een niet fe grote struikelblok zullen beteke nen. Tenslotte vertoonde de heer Van As enkele films, waarop diver se uitvoeringen waren vastgelegd. De films die van goede kwaliteit waren, werden door de aanwezigen zéér op prijs gesteld. Prinses Beatrix en prins Claus gefotografeerd tijdens de offi ciële opening van de „Maduro- dam-manege" voor gehandicap ten, die dóór het prinselijk paar in gébruik werd gesteld. De afdeling Oostburg van de P.v.d.A. hield een ledenverga dering in hotel „De Eenhoorn" onder leiding van de heer J. Langendijk. De vergadering was matig bezocht. De voorzitter bracht verslag uit van het onlangs gehouden congres van de partij. De heer P. Ivens werd aan gewezen als afgevaardigde naar de gewestelijke vergadering in Goes. Bij de bestuursverkiezing voor het gewest Zeeland zal er op worden aangedrongen dat er twee vertegenwoordigers uit Oost- en twee uit West Zeeuws- Vlaanderen worden gekozen. Het aantal leden van de afde ling bedraagt thans 45. Bij besluit van de staatssecre taris van onderwijs en weten schappen is tot 1 augustus 1968 benoemd tot leraar in tijdelijke dienst aan de afdeling rijks h.b.s. en m.m.s. van het Koningin Wil- helminalyceum te Oostburg de heer drs C. A. Cappon. aldaar. Zaterdagmiddag bezocht Sin terklaas Retranchement. Om kwart voor twee arriveerde hij, vergezeld van twee knechten, op het gehucht Terhofstede. De voorzitter van het comité, de heer J. A. Hennekeij, verwel komde de Sint en zijn helpers, waarna een tocht volgde door de gemeente, waaraan het mu ziekgezelschap met de drum band medewerking' verleende. In de school werd het feest voortgezet. De Sint trakteerde er met gulle hand op lekker nijen en cadeautjes. Te Retranchement eindigde de tournee met de film „Joantje" van de heer Cor Schijve. De zaal was tot de laatste plaats bezet. Namens het comité bood de heer J. M. Paridaen uit Aarden burg mevr. Schijve bloemen aan. Hij deelde mede, dat de verto ning van de film een groot suc ces is geweest. Dat was een feli citatie waard voor de heer Schijve en zijn medewerkers. In het Casino van de Neder landse stikstofmaatschappij te Sluiskil heeft de algemeen di recteur, ir. J. P. M. van Waes, dinsdagmiddag dertien perso neelsleden gehuldigd in verband met hun 25- of 35-jarige dienst verband. Deze plechtigheid had plaats in aanwezigheid van de overige leden van de hoofddirec tie uit Brussel en de directie te Sluiskil. In zijn toespraak memoreerde de algemeen directeur de gebeur tenissen in het voorbije jaar, voornamelijk het overschakelen op aardgas voor de ammoniak- produktie, waardoor sommige af delingen dienden te worden ge sloten. De heer Van Waes stelde hierbij dat vooral in de chemische industrie betrekkelijk nieuwe ap paraten en machines spoedig ver ouderen, hoewel zij technisch be zien nog vele jaren mee zouden kunnen. Dit vereist grote inves teringen. Midden 1968 zal de pro ductie van ureum, „de moderne meststof", in belangrijke mate zijn toegenomen, waardoor wij tot de grote kunstmestbedrijven van West-Europa behoren, aldus de heer Van Waes. Spreker toonde zich erkentelijk jegens alle personeelsleden, die door hun inspanningen dit alles mogelijk hebben gemaakt. Ver volgens ging de heer Van Waes over tot de huldiging van de jubi larissen door hun hartelijk te dan ken voor alles wat zij in de loop van een zo'n lange reeks van ja ren hebben gedaan. Hij bracht deze dank ook op stoffelijke wijze tot uitdrukking. Hij wenste ook de directeur, ir. V. Gena, geluk met de vorige week verkregen Italiaanse onderscheiding. In zijn kwaliteit van voorzitter van de „vereniging van jubilaris sen" wenste de heer Gena de ju bilarissen en hun familieleden geluk en wenste hun nog veel goede en vruchtbare jaren toe. Vervolgens las de heer Van Waes een telex-bericht van de gedelegeerd commissaris, dr. G. Macerata, voo^- waarin ook deze de jubilarisseri zijn gelukwensen aanbood. Namens de ondernemingsraad sprak de heer M. Hemelsoet zijn dank uit voor deze stijlvolle hul diging. Speciale aandacht vroeg hij voor het feit dat onlangs en kele afdelingen werden stilgelegd en een 75-tal personeelsleden in andere afdelingen werden onder gebracht, Voor de wijze waarop dit is gebeurd en waarbij reke ning werd gehouden met capaci teiten, leeftijd, aantal dienstjaren van de betrokkenen, zei de heer Hemelsuet: „Het verheugt ons, dat de directie hierin niet het voor beeld van sommige bedrijven in Nederland heeft gevolgd". Hij meende in deze maatregel van de directie te zien dat deze alles in het werk stelt om van de Neder landse stikstofmaatschappij een bedrijf te maken, waar het goed werken is." De heer Van Waes was ver heugd dat uit die woorden „een eenheid van denken" in de sa menwerking tussen de leiding en het personeel tot uitdrukking komt. De jubilarissen met 35 jaar dienst waren de heren: C. Bakker, H, de Caluwé, P. Oppeneer en P. Rijckaert, allen te Sluiskil; A. Eekman te Terneuzen; C. van Sweeden en R. P. van de Velde, beiden te Axel. De zilveren jubilarissen waren de heren: J. Nieuwenhuijze te Sluiskil; J. Riemens te Terneu zen; M. Buijsse, J. de Danschut- ter, G. Dierickx en H. Heijens, al len te Axel. De algemene bedrijfsgroepen- centrale. aangesloten bij het N.V.V., heeft weer het jaarlijkse Sint Nicolaasfeest voor de kin deren van de N.V.V.-leden gehou den. Om ongeveer 7.30 uur kon mevr. M. S. van Esde Blaay de kindervriend verwelkomen. Deze toonde zich verheugd weer in Sluiskil aanwezig te rijn. Hij liet een aantal kinderen bij zich ko men om hen een vermanend of prijzend woord toe te voegen. De kinderen zongen de Sint tal van bekende liedjes toe. De avond werd besloten met het uitdelen van geschenken aan alle kinderen. Voor de kinderen van de open bare kleuterschool en de laagste klassen van de lagere school in Sluiskil werd maandagavond het Sint Nicolaasfeest gevierd. De kindervriend, die vergezeld was door een van zijn Pieten, kon om ongeveer 7 uur door het hoofd van de openbare school, de heer J. van As, worden verwelkomd. De kinderen van beide scholen voer den daarna in een kort program ma liedjes, gedichtjes en toneel stukjes op. hetgeen bij de Sint en de talrijke aanwezige ouders in de smaak viel. Natuurlijk ontbra ken de traditionele Sint Nicolaas- liedjes niet, ditmaal gezongen met begeleiding van accordeon- muziek door de heer J. de Witte. Hoogtepunt van de avond was on- twijfeld het uitdelen van de pak jes. Hierna nam de Sint weer af scheid en beloofde volgend jaar zeker terug te zullen komen. De handboogschieting welke werd gehouden in de filmzaal van het „Hofzichttheater", had een goede belangstelling. Er namen 72 schutters aan deel, waaronder vele Belgen. De uitslag was: hoog vogel Jac. Wijffels, Biervliet; le zijvogel A. Dobbelaer. Water vliet (B.); 2e zijvogèl Frans Claeys, IJzendijke. De beker werd met een welgemikt schot gewon nen door de Belg C. de Buck uit Sint Laureins, terwijl ook de ex tra-prijs werd gewonnen door een Belg, n.l. Pr. van Damme, even eens uit Sint Laureins. Het hoogst aantal vogels was voor A. Mar tens en J. Seegers, beiden uit IJzendijke. Tot officier in de orde van Oran je-Nassau is benoemd: de heer W. J. L. de Groof te Vlissingen, in specteur van de veeartsenijkundige dienst. In de algemene vergadering van aandeelhouders van de maatschap pij „De Schelde" is de heer C. A. Th. Hermsen met ingang van 1 januari 1968 benoemd tot directeur van deze vennootschap. De heer Hermsen is sedert oktober 1952 in dienst van de maatschappij „De Schelde" en werd in april 1965 be noemd tot onderdirecteur. Een felle brand heeft maandag avond het woonhuis, bewoond docr de familie K. P. Schut aan de Wedderweg te Oude Pekela, totaal verwoest. Ook de inboe del ging geheel verloren. Door snel ingrijpen van de brandweer die met twee spuiten was uitgerukt, wist men de gro te kippen- en kalkoenfokkerij te behouden. De oorzaak van de brand is vermoedelijk ontstaan door een ontploffing van een oliekachel. In Indonesië worden voorbe reidingen getroffen voor een drijvende markt, die de wereld rond zal trekken, zo heeft de voorzitter van de stichting die het evenement organiseert, Ach- mad Wirjesudara, maandag be kendgemaakt. De markt, waarvoor wellicht het 11.000 ton metende schip „Thoet Din" in aanmerking komt, zal ook Europese landen, waaronder Nederland en Enge land, bezoeken. Verder zullen worden aangedaan Singapore, Thailand, de Philippijnen, Hong kong. Formosa, Japan, Hawaii, Pakistan, India, Ceylon en de Verenigde Staten. Bezoekers zul len de uitgestalde goederen op het schip kunnen kopen.

de Vrije Zeeuw | 1967 | | pagina 3