Griekse en Turkse iroepen zullen binnen 45 dagen Cyprus verlaien „Wij dragen het schild waarachter de vrede wordt opgebouwd" PRESIDENT JOHNSON: Man mei nieuw hart gaat vooruit HET WEER WOENSDAG 6 DECEMBER 1967 24e Jaargang No. 7092 Opbouw Makarios akkoord Onschendbaar* heid Athéne verwachtte oorlog Schepen onderweg Succes voor Makarios RUSSISCHE ONTWAPENINGS- RESOLUTIE AANGENOMEN Cholera-epidemie in Palembang Nog steeds de rassenscheiding in Alabama Turks dreigement Geen inbreuk op de soevereiniteit Karamanlis: „Het begin van het einde" Standvastig Opnieuw sabotage in Israël VADER MET 2 DOCHTERTJES VERONGELUKT De antimilitaris tische betoging In Manhattan Nieuwe wijziging in Amerikaanse regering Brug ingestort in Mexico Stokely Carmichael in Parijs aangehouden Buien Zon- en Maanstanden Weerbericht Hoogwater Prank, bij abonnement: TERNEUZEN D&eeteör-Hoofdredaetenr: va* Se Sande Telefoon: 01150 - 2073 Gironummer: 38150 Redactie- en Administratie-adres: Smïdswal Abonnementsprijs ƒ8,— per kwartaal: per maand 2,70; per week 62 ct. Losse nrs 13 ct VRIJE Uitgeefster N.V. v/h Firma P. 1. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 16 et; minimum We-r advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" Tg&Li handels advertenties) 5 regels ƒ1,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m, 2 .nr. voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. Alle Griekse en Turkse troe pen op Cyprus, met uitzondering van de daar krachtens de onaf hankelijkheidsverdragen van 1960 gelegerde, zullen binnen 45 dagen worden teruggetrokken, zo heeft de Griekse regering be kendgemaakt. Krachtens een door Turkije en Griekenland bereikte overeen komst zal Turkije de plannen voor een inval op Cyprus laten varen, zo werd in de bekendmaking ge zegd. De Cyprische onafhankelijk heidsverdragen beperkten het aantal Griekse militairen op het eiland officieel tot 950 en het aan tal Turkse tot 650. In de loop van de tijd zijn deze eenheden ech ter uitgegroeid tot resp. 10.000 en 1.100 man. De Griekse minister van bui tenlandse zaken, Pipinelis, ver klaarde dat de plaatselijke troe pen op Cyprus (de nationale garde) ontwapend zullen worden, wanneer de troepenmacht van de Verenigde Naties op het eiland grotere bevoegdheden heeft ge kregen. Griekenland had al lang voor de huidige crisis uitbrak in principe geen bezwaar gehad tegen de terugtrekking van de Griekse troepen. „De aanwezigheid van de Griekse troepen werd noodzake lijk geacht voor de eerste fase van de opbouw van de Cyprische republiek, maar was geleidelijk aan niet meer nodig", zei Pipine lis. Enkele uren vóór deze bekend making had ook Cyprus inge stemd met Oe Thants oproep tot bijlegging van het conflict. In een boodschap aan de secretaris-ge neraal verklaarde president Ma karios zich akkoord met de door Oe Thant voorgestelde terug trekking van de Griekse en Turk se troepen van het eiland, maar sprak hij tevens de hoop uit dat daarmee de eerste stap wordt ge zet naar volledige terugtrekking van alle niet-Cyprische strijd krachten van het eiland, behalve die van de V.N. Een totale demilitarisering zou, zo verklaarde Makarios, de zaak van de vrede dienen. Over de door Turkije geëiste ontbinding van de nationale garde sprak hij neit. Wel eiste hij doeltreffende waarborgen tegen elke militaire interventie. De onschendbaarheid van Cyprus moest door de veilig heidsraad worden gegarandeerd. Dit orgaan moest ook over uit breiding van de bevoegdheden van de V.N.-troepenmacht beslis sen. Cyprische kringen in New York zeiden te verwachten dat de veiligheidsraad binnenkort over deze kwestie gaat beraadslagen. Minister Pipinelis verklaarde in Athene, dat zijn regering tien dagen lang een oorlog met Tur kije had verwacht. De overeen komst die nu was bereikt, hield voor geen van de partijen een overwinning in, maar had een gewapend conflict op Cyprus voorkomen dat, wat de afloop ook zou zijn geweest, „alle in- spannningen om de levensstan daard van zowel de Griekse als de Turkse inwoners te verhogen, zou hebben vertraagd en elke hoop op vreedzame coëxistentie voor de huidige generatie de bo dem ingeslagen". Welingelichte kringen in Anka ra zeiden maandagavond dat de Cyprische bezwaren die er nog zijn, geen beletsel vormen voor een spoedige uitvoering van de Turks-Griekse overeenkomst. Er waren volgens hen al schepen uit Griekenland vertrokken om een begin te maken met de evacuatie van de Griekse troepen op het eiland. Het Turkse parlement heeft met zeer grote meerderheid een door de republikeinse boerenpar tij (oppositie) ingediende motie van wantrouwen, waarin de re gering van zwakheid werd be schuldigd, verworpen. Verschei dene oppositiepartijen vonden met de regeringsgroep dat het resultaat van de bereikte over eenkomst moest worden afge wacht, alvorens een oordeel werd geveld over de bepalingenvan het akkoord. In Nicosia zei de Cyprische mi nister van buitenlandse zaken, Kyprianoe, op een persconferen tie dat de kwestie van ontbin ding van de nationale garde, nauw is gekoppeld aan die van de garanties tegen agressie van buitenaf en van een algemene ontwapening op het eiland. De politieke commissie van de algemene vergadering der Ver enigde Naties heeft maandag een Russische resolutie aangenomen, waarin wordt opgeroepen tot een verbod op het gebruik van alle kernwapens. De stemmenverhouding was 56 voor, geen tegen en 33 onthou- gendheden, waaronder de kern- mogendheden de Verenigde Sta ten. Eng,land en Frankrijk. De Amerikaanse vertegen woordiger Adrian Fisher zag wei nig in het Russische voorstel, maar zei dat zijn regering het in elk geval zal bestuderen. In het aan de stemming voorafgaande De stad Palembang in het zui den van Sumatra, is van de buiten wereld afgesloten geweest na het uitbreken van een cholera-epide mie. Iedereen die de stad binnen kwam of verliet, moest zich laten vaccineren, zo meldt het Indonesi sche nieuwsagentschap Antara. Volgens plaatselijke functionaris sen heeft men de epidemie nu on der controle. debat had Fisher gezegd dat aan vaarding van een verbod op kern wapens zonder middelen om dit uit te voeren onpraktisch en on realistisch zou zijn. Gouverneur Lurleen Wallace van Alabama heeft geen genade gevonden bij het Amerikaanse hooggerechtshof voor haar poging een bevel tegen te hou den tot volledige opheffing van de rassenscheiding op de open bare scholen van de staat Ala bama. Het hooggerechtshof heeft namelijk een uitspraak in maart van een federale rechtbank in Alabama, waarbij „discriminatie op grond van ras" op openbare scholen in Alabama verboden is, bevestigd. De zaak dateert uit 1963 toen ouders van negerkinderen haar aanhangig maakten bij een fede rale arrondissementsrechtbank in Alabama, die vervolgens be val, dat 13 negerkinderen zouden worden toegelaten tot een open bare school voor blanken. In sep tember 1963 werd deze kinderen door politiemannen evenwel de toegang tot de onderhavige school ontzegd. Diplomatieke waarnemers in Athene tenslotte zien het voor lopige resultaat van de vredes pogingen vóór alles een succes voor Makarios, die heeft weten te bereiken dat de nationale gar de niet wordt ontbonden, voordat bekend is, of en hoe de V.N. troe^ penmacht wordt versterkt en die tevens de zaak aan de veilig heidsraad heeft weten over te dragen. Uit diplomatieke bron in Nico sia is vernomen, dat Turkije Cy prus door middel van een derde land heeft doen weten, dat voor taan elke nieuwe actie tegen de Turkse minderheid op het eiland een onmiddellijke militaire ver gelding zal uitlokken. Als incidenten als die van Ayos Theodoros, waar schoten van de Cyprische nationale garde de dood van 27 Turken veroorzaak ten, of zelfs minder ernstige in cidenten zich opnieuw zouden voordoen, zouden zonder waar schuwing luchtbombardementen worden uitgevoerd door Turkse strijdkrachten De Cyprische minister van bui tenlandse zaken, Kyprianoe, heeft verklaard, dat de regering van Cyprus niet bereid is een zoda nige uitbreiding van de bevoegd heden van de V.N.-strijdmacht op Cyprus te aanvaarden, als deze uitbreiding inbreuk op de Cyprische soevereiniteit zou be tekenen. Kyprianoe zei verder, dat de kwestie van de eventuele vereni ging van Cyprus met Grieken land („Enosis") niet dood was. Het probleem van een internatio nale waarborg tegen agressie was nog belangrijker geworden door het aanstaande vertrek van de Griekse troepen op Cyprus. De voormalige Griekse premier C. Karamanlis, heeft dinsdag ver klaard dat het voet bij stuk houden van de Atheense pers inzake de publikatie van een vraaggesprek met hem, het begin van het einde voor de Griekse bewindhebbers inluidt. De Atheense bladen hebben dins dag het gesprek met Karamanlis dat in eerste instantie aan het Franse blad Le Monde en aan de Londense Times was toegestaan, afgedrukt en daarnaast een offi ciële verklaring waarin de opmer kingen van Karamanlis worden veroordeeld. De Griekse regering had maan dag twee bladen een verschijnings verbod opgelegd omdat zij weiger den de officiële verklaring af te drukken tenzij zij eveneens het vraaggesprek met Karamanlis zou den kunnen publiceren, waarin Karamanlis zegt dat de Cyprische crisis slechts opgelost zal worden als de huidige Griekse regering aftreedt. Karamanlis, die als balling in Parijs woont, heeft dinsdag op een persconferentie gezegd, dat het verzet van de Griekse pers tegen de regering „het begin van het einde voor de junta" betekent. President Johnson heeft maan dag in een redevoering tot zaken lieden verklaard, dat het Ameri kaanse beleid inzake Vietnam de basis vormt voor vrede en vooruit gang in Azië en dat het in over eenstemming is met het buiten lands beleid, zoals <ïat 20 jaar lang onder vier presidenten is gevoerd. Hij vergeleek de tegenstanders van zijn beleid met hen, die ten tijde van Mussolini en Hitier ook vrede tegen elke prijs wilden. „Vele mensen zoeken naar een gemakkelijke ontsnapping", zo zei hij, „zij deden dat ook in Musso lini's en in Hitiers tijd". Door de Amerikaanse standvas tigheid in Vietnam was volgens de president een nieuw gevoel van saamhorigheid onder de Aziatische volkeren ontstaan. Nog maar enkele jaren geleden was zuidoost-Azië niet meer dan een geografisch begrip. De ver schillende staten konden zich niet met elkaar identificeren. Al deze staten werden overweldigd door de omvang van hun binnenlandse pro blemen. Bovendien werden zij ge hypnotiseerd door de dreiging van China. Onder de Aziaten heerste het hopeloze gevoel dat zij' eerder het slachtoffer dan de maker van hun lot waren. Dit alles is in en kele jaren tijds veranderd en het belangrijkste instrument der ver andering was onze standvastig heid in Vietnam, aldus Johnson. Een nieuw Azië is reeds in op bouw en men mag hopen dat naar mate dit nieuwe Azië gestalte aanneemt, het volk van het conti nent (communistisch China) zich ook aan zijn taken op het gebied van economische en sociale ont wikkeling zal gaan wijden. Als de toekomstige generaties vrede kennen, zal dit te danken zijn aan het feit, dat onze genera tie het schild droeg, waarachter die vrede zal zijn opgebouwd en dat wij zonder te versagen gewerkt hebben aan de opbouw van deze vrede, aldus de president. Vier mensen zijn maandag avond gewond door het ontplof fen van een bom, die was aan gebracht op een spoorlijninspec- tiewagen die reed tussen de Is raëlische plaatsen Kirjaht en Beersjeba, zo heeft een Israëli sche militaire woordvoerder meegedeeld. Deze sabotagedaad is volgens hem verricht door terroristen die in Israël waren geïnfiltreerd. De schade aan de spoorlijn die hierbij is ontstaan, heeft de lijn Tel AvivBeersjeba voorloDig uitgeschakeld. In de Arabische dorpen in de omgeving is een uitgaansverbod ingesteld. Gisteravond om half acht is de 30-jarige M. Bongers uit Weert met zijn auto op de Roermond- seweg aldaar frontaal in hotsing gekomen met een Duitse vracht auto met aanhanger die door een rcm-manoeuvre op de linkerhelft van de weg was gekomen. De heer B. werd op slag gedood, evenals zijn twee kinderen, Els (5 jaar) en Marijke (4 jaar). Het waren de enige kinderen uit het gezin. De heer Bongers kwam terug van een Sint Nicolaasbezoek aan zijn ouders. Meer dan duizend betogers, merendeels jongeren, die dinsdag ochtend vertrokken waren voor een mars naar het recruterings- centrum Whitehall in Manhattan zijn vijf uur later uit elkaar gegaan zonder in staat te zijn geweest de recruteringswerkzaamheden te be lemmeren. De betogingen geschiedden in het kader van „de week tegen de oor log in Vietnam en tegen de mili taire dienst". Een driehonderd be togers werd gearresteerd, onder wie de bekende kinderarts Benja min Spock en de dichter Alien Ginsberg. Een betoaer werd ge wond en de organisatoren van de mars hebben de politie beschul- jdigd van onnodig hardhandig op- treden. De Zuidafrikaanse patiënt Louis Wasjansky, die sedert zondagmor gen een nieuw hart heeft, gaat vooruit. Toen hij gisteren ontwaak te, zei hij: „Ik heb honger", waar op hij een zacht gekookt et kreeg. Wasjansky mag nu ook bezoek van zijn vrouw hebben. De leider van het team, dat de harttransplantatie heeft uitge voerd, professor Barnard, zei dat Wasjansky niet het gemakkelijkst denkbare geval was voor het ex periment, omdat hij suikerziekte heeft. Een andere behandelende arts, Botha, zei dat deze ziekte waarschijnlijk niet zonder invloed zal zijn op de levenskansen van de patiënt. De toestand van de dertienjarige President Johnson heeft dins dag het aftreden van Foy D. Kohier als plaatsvervangende on derminister van buitenlandse zaken voor politieke aangelegen heden bekendgemaakt. Als op volger is benoemd de Amèri- kaanse ambassadeur in Parijs, Charles E. Bohlen. Wie Bohlens functie overneemt is nog niet bekend. De wijziging op het Sta te Department volgt op de be kendmaking van een week ge leden, dat minister van defensie Robert MeNamara af zal treden cm president van de wereld bank te worden. Foy Kohier, met zijn 59 jaar één van de meest ervaren diplo maten in de buitenlandse dienst, wordt hoogleraar aan het 'cen trum voor voortgezette interna tionale studie aan de universi teit van Miami, in Florida. Hij heeft sinds 1931 bij de buiten landse dienst gewerkt, is ambas sadeur in de Sowjet-Unie ge weest rn een deskundige in "rmn 1 "istische zeken. Köhler, een voorma' ige bankbediende, stond bekend als een koppig en kh&flté onderhandelaar. negerjongen, in wie een nier van de donor van het hart, Denise Darvall, werd overgeplant, is be vredigend. Professor Barnard heeft dins dagavond gezegd, dat hjj werke lijk zeer tevreden en wild-enthou- siast is over de vooruitgang van zijn patiënt. Röntgenfoto's had den uitgewezen dat het getrans planteerde hart niet uitgezet was en heel goed functioneerde. Wasjkansky werd dinsdag in zijn zuurstoftent met een kobaltbom bestraald, een mogelijke aanwij zing dat zijn herstel sneller ver loopt dan verwacht was. Professor Barnard had eerder gezegd dat hij de bestraling niet wilde toepassen omdat de patiënt daartoe op zijn zij moest worden gelegd. Wasjkansky besloot gisteravond de dag met een maal van geklut ste eieren en bróód. De Amerikaanse minister defensie over wiens aftreden nog steeds gissingen worden gemaakt, naast president John» son op het Witte Huis, waar met chefs van staven een be« schouwing werd gehouden over de defensiebegroting voor 1969. Naar schatting zestig arbei ders hebben maandag het leven verloren toen in Mexico een brug in aanbouw instortte. Velen werden onder tonnen cement en aarde bedolven. De „Lomas del Negro"-brug, 300 meter lang, overspande een 150 meter diep ravijn. Het bouw werk was nagenoeg voltooid toen het middenstuk met kra kend geweld over een lengte van zestig meter omlaag stortte, een tiental arbeiders meesleu rend. De brokstukken kwamen terecht op ongeveer vijftig ande ren, die in het ravijn bij de pijlers werkten. Uit de wrakstukken van de in de ravijn gestortte brug zijn tot dusver 19 lijken geborgen. Maar gevreesd wordt dat het aantal doden tot 40 zou kunnen oplopen, olgens sommige berich ten zouden wel 50 arbeiders on der de brug bezig geweest zijn, toen zij het begaf. De enige overlevende, dia tot nu toe uit de wrakstukken Is bevrijd, heeft gezegd, dat hij met negentien! andere arbeiders aan de middel»! ste overspanning aan het werk was toen deze bezweek en een val maakte van meer dan 100 meter. Stokely Carmichael, voorvechter; van de „black-power"-beweging de Verenigde Staten, is dinsdag» j avond op het Parijse vliegveld Or»i ly aangehouden, toen hy arriveerdé j uit Stockholm. Hij zou vandaag in de Franse hoofdstad het woord voeren op een protestbijeenkonMÉ tegen de oorlog in Vietnam. Volgens functionarissen op hel vliegveld werd Carmichael te ver» staan gegeven, dat hij in Frankrijk niet gewenst is. Hij mocht zelf be palen waarheen hij wilde vertrek ken, maar dinsdagavond om elf uur bevond hij zich nog op het vlieg veld. Een diepe depressie b oven Noorwegen trekt vandaag naar de Oostzee en zal het weer in West-Europa de komende dagen beïnvloeden. Om deze depressie heen wordt met noordwestelijke winden koude lucht aangevoerd waarin talrijke buien tot ontwik keling komen. Aan de kust kan de wind daarbij tijdelijk hard tot stormachtig zijn. De koude lucht was dinsdag reeds tot Schotland doorgedron gen waar de middagtemperaturen niet hoger kwamen dan 5 a 7 gra den. Nog kouder was het op IJs land, waar overdag de tempera tuur 5 tot 10 graden onder het vriespunt bleef. In Scandinavië bracht de depressie op vele plaat- ZON MAAN Dec. 6 8.31 16.30 13.01 21.43 7 8.33 16.30 13.17 23.02 8 8.34 16.29 13.30 9. 8.35 16.29 13.40 0.17 10 8.36 16.29 13.49 1.29 sen sneeuw. In West- en Centraal- Europa schommelde de max. tem peratuur tussen 5 en 10 graden. Alleen de landen rond de Middel landse Zee liep het kwik in de middag bij zonnig weer op tot on geveer 15 graden. medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot hedenavond. Buien Wisselend bewolkt met enkele buien. Matige tot krachtige en aan de kust tijdelijk nog harde noordwestelijke wind. Kouder. WOENSDAG 6 DECEMBER v.m. n.m. Breskens 4.46 5.18 Terneuzen 5.22 5.54 Hansweert 5.56 6.28 Walsoorden 5.55 6.27 DONDERDAG 7 DECEMBER v.m. n.m. Breskens 5.35 6.19 Terneuzen 6.11 6.51 Hansweert- 6.45 7.25 Walsoorden 6,44 &24

de Vrije Zeeuw | 1967 | | pagina 1