Zuid-Vietnamees bevrijdingsfront (vie' ;ong) wil de Veiligheidsraad der Verenigde Naties inschakelen BREDA BIER Intensief overleg over de kwestie-Cyprus Harttransplantatie verricht in Kaapstad WEER EEN DUITSER BENOEMD TOT OPPERBEVELHEBBER VAN DE HAVO-STRIJDKRACHTEN De situatie was zondag nog onzeker West-lrian-demonstratie voor de Indonesisehe ambassade in Den Haag HET WEER Maandag 4 Dinsdag 5 december 1967 24e Jaargang No. 70$1 Oe Thant is er tegen Chinees schip aangevallen Toestel met Amerikanen verongelukt HUISARREST VOOR SOEKARNO WEER BRITS „KREDIET VOOR INDONESIË Hoe een Hilversummer het zuiden ziet. Landbouwer Nederlandse regering geen bezwaren President Johnson stemt in met controle op alle vreedzame kernactiviteiten Misbruik Diplomaten verrast Turken blijven paraat Scheldpartij Recht op zelfbeschikking Delicaat stadium Vance naar Washington Zon- en Maanstanden Weerbericht Hoogwater frank, by abonnement: TERNEUZEN Directeur-Hoofdredacteur: 1. van de Sande Telefoon: 01150- 2073 Gironummer: 38150 Redactie- en Administratie-adres: Smidswal Ab<.^mentsprijs ƒ8.per kwartaal; per maand 2.70; per week 62 ct. Losse nrs 13 ct. VRIJE ZEEUW Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per ram 16 et; minimum pêi advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (gééu handel» advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vérmelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 nr. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. De Zuidvietnamese bevrijdings organisatie, waarvan de vietcong het militaire instrument is, heeft tussen september en november j.l. met secretaris-generaal Thant con tact opgenomen om te bereiken dat vertegenwoordigers van de orga nisatie hun standpunt uiteen kun nen zetten voor de algemene ver gadering van de V. N. Dit ts zater dag uit betrouwbare bron in New York vernomen, zo meldt A.F.P. Oe Thant zou overleg hebben ge pleegd met Arthur Goldberg, de Amerikaanse permanente V. N.- vertegenwoordiger. Deze zou heb- b. gezegd dat hel verschijnen van de Vietnamezen voor de vei ligheidsraad de instemming van de V. S. zou hebben. Dit is in over eenstemming met een vroegere uit lating van Goldberg voor de com missie voor buitenlandse zaken van de Amerikanse senaat. Zoals bekend worden van Ame rikaanse zijde pogingen in 't werk gesteld de veiligheidsraad in te schakelen bij het zoeken naar een vredesregeling voor Vietnam. De Sowjet-Unie en Frankrijk hebben daarentegen meegedeeld, dat de veiligheidsraad niet bevoegd is de kwestie-Vietnam te bespre ken. Thant deelt deze mening. Volgens A.F.P. schijnt de stap van de bevrijdingsorganisatie meer van politieke en psychologische be tekenis, omdat de algemene ver gadering vooral een wereldforum is. Hij brengt de zaak ook in ver band met de arrestatie door de Zuidvietnamese politie van een functionaris van de bevrijdings organisatie in Saigon. Deze zou volgens bepaalde berichten een onderhoud hebben gehad met hoge functionarissen van de Amerikaan se ambassade. Dit is echter van Amerikanse zijde in Saigon met klem tegengesproken. China heeft krachtig geprotes teerd tegen een Amerikaanse lucht aanval op een Chinees vrachtschip in de Noordvietnamese haven Hong Gai op 25 november waarbij acht bemanningsleden werden gewond en het schip, de Hong Qi No 154, werd beschadigd. In een zaterdag door het ministe rie van buitenlandse zaken in Pe king uitgegeven verklaring wordt gesproken van „een Amerikaanse provocatie tegen het Chinese volk". Er wordt geprotesteerd tegen „deze piraterij van het Amerikaanse im perialisme". Volgens de correspondent van „Nieuw China" was de „Hong Qi No 154" op de avond nadat hij de haven van Hong Gai was binnen gelopen, door Amerikaanse duik bommenwerpers aangevallen. De bemanning had „fel teruggevoch ten". In het Chinese protest wordt ge zegd dat Amerikaansë toestellen al vele malen Chinese vrachtschepen in open water of in de Noordviet namese territoriale Wateren heb- -n aangevallen, waarbij zware verliezen aan mensenlevens en Chi nees eigendom waren geleden. In Zuid-Vietnam is donderdag 'n vliegtuig met 26 Amerikanen aan boord verongelukt. Geen van de inzittenden heeft het ongeluk over leefd. Dit werd zondag uit Ameri kaanse militaire bron vernomen. De wrakstukken van het toestel, een tweemotorig transportvliegtuig van het type „Cariboe" werden zondag ontdekt op de helling van een met dicht oerwoud bedekte heuvel op vijf kilometer ten zuiden van Qui Non. Vermoedelijk is het toestel door hét slechte weer tegen de heuvel gevlogen. Het had zes bemanningsleden aan boord. De andere inzittenden waren waar schijnlijk militairen en twee Ame rikaanse burgers. Het vliegtuig was woensdagmiddag uit Pleikoe in het centrale hoogland vertrokken en wegens het slechte weer twee keer van de route afgeweken. Ex-president Soekarno is onder huisarrest geplaatst in zijn bui tenverblijf in Bogor, zo is zondag uit militaire kringen in Djakarta vernomen. De 66-jarige Soekarno mag zijn paleis alleen verlaten met een speciale vergunning van het militaire districtscommando van Bogor. Vorig weekeinde mocht hij naar Djakarta voor me dische behandeling, zo werd ge zegd. in augustus werd een speciale vergunning voor bezoek aan Soe karno ingesteld. Later zou hem zijn verboden Djakarta of West- Java zonder militaire toestem ming te verlaten. Generaal Soe- harto heeft volgens Antara ge zegd dat een gerechtelijke actie tegen Soekarno slechts een kwes tie van tijd is. De wet zal zonder enige discriminatie worden ge handhaafd. Groot-Britannië heeft zater dag aan Indonesië een krediet verleend van 500.000 pond ster ling ter verlichting van de hui dige economische moeilijkheden van het land. Een hiertoe strek kende overeenkomst werd in Djakarta ondertekend door de Indonesische minister van bui tenlandse zaken, Adam Malik, en de Britse ambassadeur in Indo nesië, Horace Phillips. Vorig jaar verstrekte Enge land aan Indonesië een krediet van één miljoen pond sterling. Die mensen benijd ik wel. Ze zijn gezellig, plezierig, ze weten te leven. En overal hebben ze dat betere biertje. Breda Bier bedoel ik, Bij ons let ik op dat ze 't me ook geven: Breda Royal o£ dat lekkere Beugelbier. Brouwerij De Drie Hoefijzers sinds 1628 Chirurgen van het ziekenhuis „Groote Schuur" in Kaapstad zijn er zondag in geslaagd een harttransplantatie te verrichten, voor zover bekend de eerste bij een mens. De chirurgen hebben vijf uur lang gewerkt om het hart van een jonge vrouw, die zater dag bij een verkeersongeluk de dood vond, over te brengen in een 55-jarige man. De patiënt is geheel bij kennis. Zijn toestand is bevredigend, zo werd meege deeld. Er werd in het ziekenhuis al vier weken lang gewacht tot zich een gunstige gelegenheid zou voordoen om de patiënt, te hel pen. Als donor ^?ou het meest in aanmerking komen een jong mens dat nog nooit last van het hart had gehad,-Bit geval deed zich nu voor. In verscheidene andere ziekenhuizen, bijv. in Londen en Palo Alto in Californië is men eveneens klaar voor een derge lijke harttransplantatie. Het wachten is daar op een gunstige gelegenheid. Het ziekenhuis in Kaapstad heeft maandagochtend meege deeld dat de toestand van de pa tient, Louis Washkansky, nog steeds bevredigend is. De bloed druk is normaal, aldus het com muniqué. De opperbevelhebber van de NAVO, generaal Lyman Lemnit- zer, heeft officieel de benoeming van de Duitse luitenant-generaal Jiirgen Bennecke tot opperbevel hebber van de NAVO-strijdkrach- ten in midden-Europa (Afcent) be kendgemaakt. De 55-jarige Bennecke zal, voor dat hij op 1 april 1968 deze post overneemt van generaal Johann Adolf von Kielmannsegg, tot gene raal worden bevorderd. Luitenant-generaal Bennecke was tot nu toe bevelhebber van het eerste legerkorps van het West- duitse bondsleger in Munster. Daarvóór was hij commandeur aan de militaire academie in Hamburg. Aanvankelijk was luitenant- generaal Albert Schnez als opvol ger van Von Kielmannsegg aange wezen, maar deze zag daarvan af, nadat van Nederlandse zijde tegen zijn benoeming was geprotesteerd. Bennecke werd op 12 september 1912 geboren. In 1930 kwam hij als aspirant-officier bij het rijksleger. Tijdens de laatste wereldoorlog was hij aan het westelijk front, in de Balkan en de langste tijd in het oosten in verscheidene functies bij de generale staf. Aan het einde van de oorlog was hij plaatsvervangend officier van de generale staf van de „legergroep midden". Na twee jaar in Engelse gevan genschap te hebben gezeten, werd Bennecke landbouwer. In 1952 werd hij in de commissie benoemd, die de herbewapening van West-Duits- land moest organiseren. In 1958 nam hij weer een commando over de troepen aan. Luitenant-generaal Bennecke is gehuwd en heeft vier volwassen kinderen. In verband met het bericht over de benoeming van luitenant-gene raal Bennecke tot opvolger van generaal Von Kielmannsegg deelde de rijksvoorlichtingsdienst desge vraagd mede, dat de regering over de benoeming is geraadpleegd. „De regering heeft in de door haar ingewonnen inlichtingen en verkre gen gegevens geen aanleiding ge vonden om bezwaar te maken", al dus de R. V. D President Johnson heeft zater dag meegedeeld internationale inspectie op alle niet-militaire kernactiviteit in de Ver. Staten toe te laten, zodra .andere landen akkoord gaan met de garantie bepalingen van het verdrag tegen verdere verspreiding van kern wapens. Het aanbod van de president, gedaan in een televisie-uitzen ding ter gelegenheid van de 25e verjaardag van de eerste kern reactie wordt gezien als een nieuwe Amerikaanse concessie om de onderhandelingen over het ontwerp-verdrag nieuw leven in te blazen. President Johnson wenst evenals de Sowjet-Unie controle door het internationale atoombureau in Wenen, maar een aantal Westeuropese landen wil enige controle over de eigen kernactiviteit laten berusten bij Euratom. De Amerikaanse president president verklaarde dat de V.S. geen enkel land vragen garanties te aanvaarden, waarmee zij zelf niet willen instemmen. Tiental len kernreactors, die jaarlijks tientallen kernbommen kunnen maken, worden in de gehele we reld voor vreedzame toepassin gen gebouwd. Wij kunnen niet toestaan dat de beschaving door misbruik zou worden bedreigd, aldus Johnson. Wanneer het niet-versprei- dingsverdrag tot stand komt, zullen meer dan tachtig kern reactoren in de V.S. kunnen wor den geïnspecteerd, aldus een me dedeling van de Amerikaanse commissie voor atoomenergie. Functionarissen in Washington zeiden dat dit de eerste maal is dat de V.S. aanbieden kernreac toren onder internationaal toe zicht te plaatsen en het aanbod vrijwillig wordt gedaan. Het ont werp-verdrag voorziet slechts in inspectie in landen die geen kernmogendheden zijn. De Sowjet-Unie heeft steeds geweigerd buitenlandse inspec teurs op haar grondgebied toe te laten. In betrouwbare kringen in in Washington werd verklaard dat er slechts zes reactors bui ten inspectie vallen, wanneer het niet-verspreidingsverdrag tot stand komt. Diplomaten waren verrast bij het vernemen van Johnsons aanbod. President Makarios van Cyprus en de Amerikaanse bemiddelaar Cyrus Vance hebben zaterdag in tensief overleg gepleegd om de op het laatste ogenblik gerezen ge schillen over een vredesregeling op te lossen. Naar verluidt wenste Makarios pas ontbinding van de Griekse-Cyprische nationale garde, nadat een algehele demllltarisatie op het eiland tot stand is gekomen. Intussen bevestigde de Griekse minister van buitenlandse zaken Pipinelis in Athene, dat Turkije en Griekenland tot een akkoord over Cyprus waren gekomen. Hij zei dat beide landen ermee hadden inge stemd alle Griekse en Turkse strijdkrachten op het eiland terug te trekken, waarna alleen de in 1960 overeengekomen contingenten zouden overblijven. De minister verklaarde dat er geen bijzonder heden van het akkoord kunnen worden bekendgemaakt, omdat er nog steeds overleg gaande is over de noodzakelijke maatregelen voor de interne veiligheid op Cyprus. In de zuidelijke havens van Tur kije is de toestand: Inmiddels vrij wel normaal geworden, maar on geveer 100.000 militairen en de marine zijn nog steeds paraat. Vol gens bepaalde kringen wenst Tur kije een Turks-Cyprische politie macht op Cyprus en Turkse gebie den met zelfbestuur. President Makarios schijnt zich daartegen te verzetten, reden waarom de Tur ken hun militaire maatregelen nog niet geheel ongedaan hebben ge maakt. „Matie soe", wat een Malelse kreet heet te zijn voor „dood aan jullie allemaal", werd zaterdagmid dag een paar keer geschreeuwd van het exterritoriale terrein van de Indonesische ambassade in Den Haag. Het was een bijdrage van de andere kant van de met kettingen en hangsloten vergrendelde hek ken, waar een delegatie demon stranten voor moest blijven staan om een petitie aan te bieden. De demonstratie, waaraan met spandoeken werd deelgenomen door enige tientallen Nederlanders, was georganiseerd door het comité West-Irian van de stichting „Door de eeuwen trouw". De bedoeling van de demonstratie bleek uit de opschriften van de spandoeken: Executies, standrecht en honger in West-Irian" en „Indonesië, maak van West-Irian geen kolonie". Een delegatie wilde een petitie aanbieden. Zij vond de toegangs hekken afgesloten. De map bleek te groot voor de brievenbus. Een chauffeur van de Indonesische am bassade pakte de map aan, wat van de concierge van de ambassade weer niet mocht. Het heen en weer geschuif van de map werd onder broken, toen een tipje van de vlag van West-Irian, die de demonstran ten bij zich hadden, over het hek woei. Dit incident leidde tot een scheldpartij. De Haagse politie kon met wat goede woorden en een zachte aan drang om weg te gaan bereiken, dat de mensen op het Indonesische territoir de map hielden. De scheld partij laaide nog even op, toen de demonstranten aan de overzijde van de weg nog eens aandacht vroegen voor de meegevoerde leu zen. In de petitie stond, dat het recht op zelfbeschikking een farce zou blijken, als niet bepaalde voor waarden waren vervuld. Dit wa ren: vrijheid voor de Papoea's om eigen politieke partijen te vormen; vrijheid van woord en geschrift en vrijheid om contact met Papoea's in Nederland te onderhouden. Deze vrijheden zou Indonesië de Papoea's tot nog toe met geweld hebben ont houden. Nicosia: De Amerikaanse bemid delaar Cyrus Vance wordt op nieuw begroet door aartsbisschop Makarios van Cyprus. De afge zant was plotseling weer naar het eiland gevlogen, nadat presi dent Makarios bedenkingen had tegen de nieuwe overeenkomst over de veiligheid. Vance zette zondag zijn overleg met Makarios voort. Secretaris-generaal Oe Thant zei zaterdagavond dat hij nog steeds op de antwoorden van Grie kenland, Turkije en Cyprus op zijn vredesoproep wacht. Op een vraag in welke vorm men een overkomst bekend zou maken, antwoordde Thant dat dit zou afhangen van de aard van de regeling. Tegen de ge woonte was de secretaris-generaal zondag op zijn kantoor. Waar nemers leidden daaruit af, dat de besprekingen in een delicaat sta dium verkeerden. In Athene zei Vance, dat hij na zondagavond met de Griekse mi nister van buitenlandse zaken Pipi nelis te hebben gesproken, vandaag naar Washington terugkeerde om zijn rapport uit te brengen. Vance wilde niets zeggen over zijn onder houd met president Makarios. Bevoegde kringen in Ankara zeiden zondagavond, dat het posi tieve antwoord van de Turkse re gering op de oproep van Thant vier uur na het antwoord van Grie kenland door de permanente ver tegenwoordiger van Turkije bij de verenigde naties aan de secretaris generaal zal worden overhandigd. MEER DEPRESSIEAKTIVITEIT Het afgelopen weekeind stond het weer in een groot deel van West-Europa onder invloed van een krachtig hogedrukgebied, waarvan de kern boven Zuid- Engeland was gelegen. De druk- waarde bedroeg er ongeveer 1040 mb. Het hogedrukgebied gaf bij ons aanleiding tot rustig weer, waarbij op veel plaatsen laag hangende bewolking en mist voorkwamen. Even ten noorden van ons land kwamen flinke op klaringen voor, die zaterdag al tot het noordoosten van het land doordrongen. Zondag evenwel breidden de opklaringen zich ook over de rest van het land uit, ach ter een storing die over Scandi navië naar het zuidoosten trok. Inmiddels heerst op hpt noor delijk deel van de Atlantische Oceaan grote depressieactiviteit. Komende 24 uur komt het weer ZON MAAN Dec. v.m. 5 8.30 16.30 12.38 20.20 Breskens 4.46 6 8.31 16.30 13.01 21.43 Terneuzen 5.22 7 8.33 16.30 13.17 23.02 Hansweert 5.56 8 8.34 16.29 13.30 Walsoorden 5.55 invloed hiervan. De zuidweste lijke wind zal dan ook nog wat aanwakkeren. Over 't algemeen zal het zwaar bewolkt zijn met tijdelijk regen. In het tempera- tuur-verloop komt ten opzichte van maandag maar weinig ver andering. Medegedeeld door het K.N.M.I., geldig van maandagavond tot dinsdagavond. Zwaar bewolkt met morgen tijdelijk regen Zwaar bewolkt met morgen tijdelijk regen. Tot krachtig en aan de kust tot hard of storm achtig toenemende wind tussen zuidwest en west. Weinig ver andering in temperatuur. DINSDAG 5 DECEMBER Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 3.58 4.34 5.08 5.07 n.m. 4.25 5.01 5.35 5.34 WOENSDAG 6 DECEMBER n.m. 5.18 5.54 6.28 6.27 i

de Vrije Zeeuw | 1967 | | pagina 1