Griekenland en Turkije sluitenakkoordoverCyprus Minister McNamara aanvaardt het president schap van de wereldbank Bros»„1st gevaar is geweken" AJIRDBEV1KG II MMEMiË Dollar bijna gekee! dakloos Gerechten over conflicten tussen de minister en militaire leiders West-Duitsland bereid tot overgangsregelingen inzake Britse toetreding N. L. F.-LEIDER PRESIDENT VAM DE VOLKSREPUBLIEK ZUID-JEMEN JOHNSONGEEN WIJZIGING IN DE VIETNAMPOLITIEK NA AFTREDEN VAN McNAMARA Senator McCarthy concurrent van Johnson HET WEER VRIJDAG 1 DECEMBER 1967 24e Jaargang No. 7089 Paniek Omgeltwk in Zuidafrfkaanse goudmijn Grivas moet weg BANKOVERVAL IN MADRID Daders gegrepen Dambreuk oo «lava maakt vee! slachtoffers Conflicten Raketten Indrukwekkende carrière Oostduitsers sluiten Westduitse spoorlijn af MISLUKTE ROOFOVERVAL New York Times contra Eisenhower Weerbericht Hoogwater Zon- en Maanstanden Frank, bij abonnement: TERNEUZEN Dhecfeer-HoeMredacteori I. van Se Sand* Telefoon: 01150 2073 Gironummer: 38150 Redactie- en Administratie-adres: Smidswal Abonnementsprijs ƒ8,— per kwartaal: per maand 12,70: per week 62 ct. Losse nrs 13 ct DE VRIJE ZEEUW Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm If et; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (gê£.i handels- advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 nr. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer t.ot 10 uur voormiddag. Van welingelichte zijde is ver nomen dat er tussen Griekenland en Turkije overeenstemming over Cyprus is bereikt. Binnen twee maanden zouden de klandestien naar het eiland gekomen Griekse en Turkse militairen moeten wor den teruggetrokken. De vroeger overeengekomen troepencontin genten van de twee landen zouden lit het Zuidslavische plaatsje Debar, dat donderdagmorgen door een aardbeving voor tachtig pro cent werd verwoest, zijn tot nu toe de lijken van zeven kinderen en een volwassene uit het puin ge baald. Ongeveer 7000 van de ruim 8000 inwoners werden dakloos, ter wijl veertig personen verwondin gen opliepen. In de puinhopen van het getroffen stadie wordt nog ge zocht naar slachtoffers. Volgens het Albanese persbureau in dat land zijn de schokken in heel Albanië gevoeld. Elf personen in dat land zijn omgekomen en 134 gewond, terwijl meer dan 2000 hui zen werden verwoest. De Oosten rijkse radio meldt dat Debar gis termiddag opnieuw door een lich tere beving is getroffen. Ook in Skolpje en andere plaat sen in het westen van Macedonië werden de aardschokken gevoeld. De bevolking rende in paniek de «traat op. Het epicentrum van de sardbeving lag vermoedelijk in de buurt van Debar. De universiteit van Straatsburg registreerde een intensiteit van zeven op de schaal van Richter. Alle telefoonverbindingen met Debar waren donderdagmorgen verbroken terwijl de stad ook zon der water en elektriciteit zat. Een heden van het Zuidslavische leger in Skoplje kunnen het rampgebied niet met hefschroefvliegtuigen be reiken door de hevige regenval. Het vervoer van tenten wordt be lemmerd doordat de wegen naar Debar ernstig zijn beschadigd. Debar ligt vlak bij de grens met Albanië, en 120 kilometer ten zuid westen van Skolpje, de stad die in 1963 door een rampzalige aard beving werd getroffen, waarbij meer dan duizend mensen het leven verloren. In een goudmijn in West-Drie fontein, op 75 km ten westen ,van 'ohannesburg, zijn donderdag drie mijnwerkers om 't leven gekomen, doordat een stroom modder de mijn hinnendrong. Een vierde mijnwer ker wordt nog vermist. worden gehandhaafd. Er zouden besprekingen over de toekomst van Cyprus moeten worden gevoerd tussen de Griekse en de Turkse Cyprioten. De Amerikaanse bemiddelaar Vance heeft gezegd dat hij waar schijnlijk spoedig naar Washing ton terugkeert. De Griekse minister van buiten landse zaken Pipinellis verklaarde dat het akkoord donderdag nog niet zou worden gepubliceerd. Er waren nog een paar kleinigheden te regelen. De N.A.V.O.-secretaris Brosio zei bij zijn vertrek uit Athene naar Brussel, dat het gevaar nu gewe ken is. Het formele akkoord, zei hij, gaat ook andere landen en de V. N. aan. Daarom was niet te zeg gen, wanneer het zou afkomen. Uit betrouwbare Griekse bron wordt vernomen, dat het ontwerp akkoord al naar New York is ver zonden. Volgens Turkse bladen houdt het ontwerpverdrag tussen Grieken land, Turkije en de republiek Cy prus het volgende In: 1. Griekenland en Turkije belo ven de onafhankelijkheid van Cyprus te eerbiedigen. 2. Er worden geen veranderingen in de politieke status van Cy prus gebracht zonder overeen stemming daarover tussen Grie kenland, Turkije en de beide ge meenschappen op het eiland. 3. Binnen anderhalve maand wor den onder toezicht van de V. N. alle vreemde troepen van het eiland teruggetrokken, die daar heen zijn gebracht in strijd met de internationale verdragen. 4. Generaal Grivas moet Cyprus verlaten. 5. De schade die Griekse militai ren in twee Turkse dorpen op Cyprus hebben aangericht, wordt vergoed. 6. Het V. N.-leger op Cyprus wordt vergroot en het krijgt meer bevoegdheden. Drie gewapende jongelui, twee jongens en een meisje, hebben donderdag een overval gepleegd op een bank in Madrid. De kassier, een andere bankbediende en een 80-jarige klant werden gewond door schoten die de bandieten af vuurden, toen de bankbediende een van de drie overvallers met een ijzeren staaf op zijn hoofd sloeg. De overvallers maakten zich met anderhalf miljoen peseta's (onge veer 75.000) uit de voeten. Zij vluchtten in een met draaiende motor gereed staande auto. De po litie arresteerde twee van hen op het vliegveld van Barajas. De der de slaagde erin met het vliegtuig te vertrekken maar werd bij aan komst in Malaga aangehouden. Op Java is na hevige regenval een dam doorgebroken, waardoor drie dorpen zijn overstroomd en meer dan honderd mensen zijn om gekomen. Dit meldt het Indonesi sche persbureau Antara. Er stond 45 meter water achter de dam, toen hij bezweek op 27 no vember. De dam ligt bii de stad Bombong. Er zijn al. 112 lijken ge vonden. Amerikanse regeringsfunctiona rissen beijveren zich speculaties over de beweegredenen van Robert McNamara om van het Pentagon naar de wereldbank te verhuizen, te ontzenuwen. Woordvoerder PMI Goulding van het ministerie van defensie noemde berichten over conflicten tussen de minister en de militaire leiders „volkomen on waar" en „onzin". Toen McNamara woensdagavond officieel bekendmaakte dat hij het aanbod om president van de we reldbank te worden had aanvaard, sprak hij niet over de talrijke ge ruchten over meningsverschillen tussen hem, president Johnson en de milita're' leiders. Hij betuigde zijn erkentelijkheid jegens het s'.aatshoofd voor diens voortduren de steun en vriendschap, maar zei ook al enige tijd het gevoel te heb- r>en, dat „de benoeming van een frisse kracht nuttig 20u zijn". De New York Times schreef in tussen op gezag van niet met name genoemde vrienden van McNama ra, dat de minister in het afge lopen jaar steeds meer conflicten had gehad met de president en de Da Westduitse minister van bui- tnlandse zaken, Willy Brandt, hseft donderdag meegedeeld dat tiin land bereid is overgangsrege- li tgen te overwegen als eerste stap ar.ar toetreding van Engeland tot Je E. E. G. Dit veranderde echter niets aan de Westduitse overtui ging. dat alle economische en fi nanciële problemen die samenhan gen met uitbreiding van de ge meenschap, kunnen worden opge- lott. Brandt sprak op een bijeenkomst nr de Friedrich Ebert-stichting in Dusseldorp. Volgens welingelichte kringen doelde de minister op een tijdelijke associatie va» Engeland met de E. E. G., een compromis dat wellicht aanvaardbaar zou kunnen zijn voor president De Gaulle en een regelrecht conflict tussen Frankrijk en zijn vijf partners zou vermijden. West-Duitsland zal het voorstel waarschijnlijk naar voren brengen op de vergadering van de E. E. G.-ministerraad in Brussel op 18 en 19 december, waar de Britse aanvraag van het lidmaatschap op nieuw za] worden besproken. Engeland heeft het denkbeeld van associatie, zelfs als inleidende stap, steeds van de hand gewezen. Woensdag gebeurde dat nog door nremier Wilson, die verklaarde dat Engeland op die manier verplich tingen jegens de nemeenschappe- 'ijke markt zou krijgen zonder dat het in de beleidsvorming een stem had. chefs van staven. Volgens een van deze zegslieden had McNama ra verklaard dat in de strijd in Vietnam „het resultaat niet langer tegen de kosten opweegt". Een an dere zegsman had gezegd dat de minister een „steeds groter wor dende kloof tussen zijn eigen over tuiging en de oorlogspolitiek van de regering" had geconstateerd. Ook maakte de minister zich be zorgd over de toenemende poli tieke macht van de generaals, waartegen hij zich moeilijk teweer zou kunnen stellen. In dit verband merkte men in Washington on dat recente beslui ten van president Johnson om het aantal doelen voor luchtaanvallen in Noord-Vietnam uit te breiden en met raketten een schild op te bouwen ter bescherming van de Verenigde Staten tegen een raket- aanval, in strijd waren met hetgeen minister McNamara tevoren bad bepleit. McNamara is bijna zeven jaar onafgebroken minister van defen sie geweest. De 52-jarige McNamara zal op verzoek van president Johnson nog aanblijven, totdat het program en de begroting van zijn ministerie voor het belastingjaar dat op 1 juli a.s. begint, zullen zijn voltooid. Een woordvoerder van het Witte Huis deelde ook mee, dat de mi nister zijn ontslag nog niet heeft ingediend omdat niet precies be kend is, wanneer hij het Pentagon verlaat. Robert McNamara verbaast Iedereen die hem kent, door zijn werkkracht en de doelmatigheid en nauwkeurigheid van zijn den ken. Zijn benoeming op 52-jarige leeftijd tot president van de we- reldbaank voegt een nieuw facet toe aan een indrukwekkende en veelzijdige carrière. Toen McNamara eind 1960 door president Kennedy tot het ambt van minister van defensie werd ge roepen, was hij nog maar net be noemd tot president van het Ford concern, Na een becijfering van wat hij bij Ford had kunnen ver dienen, kwam hij tot de conclusie dat het ministerschap hem in to taal een miljoen dollar zou kosten. Hij was de eerste buiten de familie Ford die president werd van het concern. McNamara was van Ierse af komst en werd geboren in San Francisco, Hij bezocht de univer siteit van California en studeerde economie aan de "A'versiteit van Harvard', waarna nïj'een jaar bij een accountantsbureau werkte. In 1940 ging hij statistiek doceren aan de universiteit van Harvard. Drie jaar later meldde hij zich als vrij williger bij de strijdkrachten. We gens zijn slechte ogen werd hij als burger-adviseur naar Engeland ge stuurd. McNamara bekleedde het ambt van minister van defensie langer dan wie ook van zijn na-oorlogse voorgangers. Hij kreeg toenemende kritiek uit het congres te verduren. Sommigen verweten hem zich niet met hart en ziel in te zetten voor een militaire overwinning in Viet nam. Anderen vonden dat hij zich niet genoeg verzette tegen de „har de" politiek van de regering. Over het algemeen werd hij in zijn Viet- nam-beleid eerder als een „duif" dan als een „havik" beschouwd. Het Oostduitse ministerie van verkeer heeft donderdag de af sluiting aangekondigd van een Westduitse spoorlijn, die ten westen van Eisenach enkele kilo meters over Oostduits gebied loopt. De maatregel, die vandaag ingaat, dient om kracht bij te zet ten aan een vordering van 5,4 miljoen mark die Oost-Duitsland zegt te hebben op de Westduitse spoorwegen. De Westduitse spoorwegen ge bruiken de bewuste lijn tussen Dankmarshausen en. Gerstungen voor het vervoer van kali. De Oostduitsers zeggen dat zij de lijn uitsluitend ten behoeve van dit vervoer onderhouden. On danks herhaalde aanmaningen hadden de Westduitse spoorwe gen voor deze omvangrijke dienst tot dusver geen cent betaald, waarmee ze zich ten koste van de D.D.R. hadden verrijkt, aldus het Oostduitse ministerie. De kali-treinen zullen daarom pas weer worden doorgelaten als West-Duitsland aan zijn finan ciële verplichtingen heeft vol daan. Oost-Duitsland eist ook een grote som voor het P.T.T.-ver- keer tussen Berlijn en West- Duitsland op. De vordering be loopt meer dan een miljard mark. Woensdag nog had Oost- Duitsland brieven van de West duitse minister van verkeer en posterijen, resp. Leber en Dollin- ger, over deze kwestie als „aan matigend" naast zich neergelegd, omdat de regering in Bonn zich niet bereid had verklaard tot het sluiten van een „behoorlijke ver- keersovereenkomst". ADEN: Aden is onafhankelijk. De nieuwe natie zal voortaan volksrepubliek Zuid-Jemen he ten. Op de foto groepen bewapen de politie die hun vreugde over de onafhankelijkheid niet onder stoelen of banken steken. Omstreeks half twaalf woensdag avond heeft een gemaskerde man, die gewapend was met een pistool, een vergeefse poging gedaan het bijkantoor van de Raiffeisenbank in Wierden (Overijssel) te overvallen. Kassier J. Schoenmaker wist de overvaller, die via een achterdeur was binnengedrongen, ervan te overtuigen, dat hij de kluis niet kon openen. De overvaller geloof de het, dwong de kassier zien uit te kleden, om een achtervolging te voorkómen en ging er op de fiets vandoor. Het politieonderzoek, dat de hele nacht duurde, beeft niet veel meer dan een vage voetafdruk opge leverd. Qahtan Mohammed el-Sjaabi is donderdag benoemd tot presi dent van de volksrepubliek Zuid- Jemen, het voormalige Zuid- Arabië. El-Sjaabi is secretaris generaal van het nationale be vrijdingsfront, de beweging die voor de onafhankelijkheid heeft gestreden. De N.L.F.-leider, die in Genève met een Brtise delegatie heeft onderhandeld over de tóekomst van zijn land, zei bij terugkeer in Aden: „Engeland probeerde een stuk van ons land in te palmen, maar we hebben ons daartegen verzet". Volgens hem wilden de Britten het eiland Perim aan de ingang van de Rode Zee onder internationaal bestuur brengen. De andere Zuidarabische onaf hankelijkheidsbeweging, Flosy, beeft in Kairo een verklaring uit gegeven, waarin'zij zegt vastbe sloten te zijn de strijd tegen de huidige machthebbers in de volksrepubliek voort te zetten. Volgens Flosy spant het N.L.F. President Johnson heeft woens dagavond in een verklaring gezegd, dat het heengaan van minister McNamara geen merkbare veran dering in de Amerikaanse politiek tegenover Vietnam tengevolge zal hebben. De oorlogsinspanning, al dus Johnson, zal niet worden ver minderd. De grote lijnen van de Ameri kaanse defensiepolitiek waren dui delijk bepaald en de opvolger van McNamara zou diens bekwame en effectieve beheer kunnen voort zetten. Johnson zei niet wie McNa mara zal opvolgen. Hij verklaarde wel dat hij het vertrek van de mi nister betreurt, niet alleen als lid van zijn regering maar ook als een van zijn nauwste medewerkers. De Amerikaanse democratische senator Eugene McCarthy, een tegenstander van de Vietnam-poli- tiek, heeft zich donderdag als kan didaat voor het presidentschap ge meld. Hij deelde mee het tegen pre sident Johnson te zullen opnemen bij de voorverkiezingen (primary's) voor de democratische kandidaat stelling in Wisconsin, Oregon, Ca lif ornië en Nebraska. De 51-jarige katholieke senator uit Minnesota, die zich steeds voor een „zachte" lijn inzake Vietnam heeft uitgesproken, zal naar ver wachting een groeiende groep on tevreden democraten aantrekken. Hij is de eerste democraat die Johnson officieel uitdaagt. Johnson liet voorts weten dat McNamara zijn verzoek om voor lopig aan te blijven had ingewil ligd. De Amerikaanse president had woorden van lof voor de minister. Hij zei dat McNamara een groot bestuurder van het ministerie van defensie is geweest. De diensten, die de minister had bewezen zowel als lid van de regering en als wijs raadgever op binnenlands en inter nationaal terrein, waren „onver gelijkelijk" geweest. De New York Times hekelt het voorste! van oud-president Elsen hower om Noord-Vletnam aan te vallen. Het blad noemt dit voorstel niet opportuun, ongezond en niet karakteristiek voor een geëerde nationale leider, wiens herinnering het meest geassocieerd is met wijze matiging. De New York Times zegt in een hoofdartikel, dat Eisenhowers op merkingen, die in een televisie gesprek werden gemaakt, onmid dellijk na het bericht van het op handen zijnde aftreden van minis ter McNamara de vrees in binnen- en buitenland zouden doen toe nemen, dat de V. S. aanstalten ma ken om hun huidige „beperkte" oorlog uit te breiden. „De ongeluk kige opmerkingen van Eisenhower zouden die grimmige mogelijkheid kunnen verhaasten" aldus het blad. Het blad merkt verder on, dat het binnendringen in Noord-Viet nam, „dat Eisenhower luchtigjes afdoet als geen invasie, maar al leen het uit de weg ruimen van een lastig obstakel", de ernstigste ge volgen zou kunnen hebben. Hoewel Eisenhower de mogelijk heid van Chinese interventie uit sluit, schrijft de New York Times, dat Peking herhaaldelijk heeft ge waarschuwd, dat Chinese strijd krachten in het geweer zullen ko men bij een invasie van Noord- Vietnam. Trouwens, ook de Rus sen zouden niet passief behoeven te blijven bij een aanval op Noord- Vietnam, zo besluit het blad. met de Britse en Amerikaanse geheime diensten samen. Zij ver- •veet de Egyptische pers haar N.L.F.-gezinde houding en deed °en beroep op president Nasser rijn erkenning van het Zuidara- 'oisnhe bewind terug te nemen. El-Sjaabi, die voor twee jaar is benoemd, zal een nieuwe re gering samenstellen. Volgens een 'eider van het N.L.F. wordt deze beweging de enige politieke or ganisatie in het land. Op een masabijeenkomst in El Ittihad, in de buurt van Aden, zei El Sjaabi dat de nieuwe re publiek tot de Arabische Liga en de Verenigde Naties zal toetre den en een niet-verbonden poli tiek zal volgen. De vlag van de volksrepubliek draagt de kleuren rood, wit en zwart met een vijf- puntige ster als symbool van het N.L.F. MISTIG Tussen twee hogedrukgebieden, waarvan er een boven Rusland en een ander tussen de Azoren en Ier land is gelegen, ontstond donder dag tengevolge van flinke druk- stijgingen boven west- en midden- Europa een nieuwe cel van hoge druk, zodat ons land in een gebied met weinig wind terecht kwam. Hierin vormde zich op uitgebreide schaal mist, die zich donderdag plaatselijk handhaafde. Tegen de avond breidde de mist zich snel over het grootste deel van het land uit. Aangezien ook vandaag weinig wind te verwachten is, zal de ge vormde mist zich vooral in het binnenland op veel plaatsen gedu rende de gehele dag handhaven. De anti-cycloon in het zuidwesten zal het belangrijkst worden, waar door met een zwakke westelijke tot noordwestelijke wind minder koude en eveneens vochtige lucht het noorden van het land kan binnen dringen. Dit kan daar aanleiding geven tot enige lichte neerslag en kan de temperatuur, die elders maar weinig boven het vriespunt zal zijn, daar tot 6 ft 7 graden stij gen. medegedeeld door het K. N. M. L, geldig tot vrijdagavond, MISTIG In een groot gedeelte van het land mist en in het noorden later enige regen of motregen. Tempe raturen oplopend tot omstreeks 3 graden, maar in het noorden van het land tot ongeveer 6 gra den. VRIJDAG 1 DECEMBER Breskens Terneuzen Hansweertt Walsoorden v.m. 0.58 1.34 2.08 2.07 n.m. 1.15 1.51 2.25 2.24 ZATERDAG 2 DECEMBER v.m. n.m. Breskens 1.37 2.00 Terneuzen 2.13 2.36 Hansweertt 2.47 3.10 Walsoorden 2.46 3.09 ZON MAAN Dec. 1 8.25 16.33 8.25 15.56 2 8.26 16.32 9.55 16.38 3 8.27 16.32 11.10 17.39 4 8.29 16.31 12.03 18.56 5 8.30 16.30 12.38 20.20 6 8.31 16.30 13.01 21.43

de Vrije Zeeuw | 1967 | | pagina 1