Eerste Kamer zette de algemene politieke beschouwingen voort „Nationaal" kustgebied van Maasvlakte tot Vlissingen „De goudschatten van Bagdad" Tijdig recreatieplannen maken voor oevers Westerschelde Geen industrieën Nieuwe natuurgebieden Nationaal park Vaste oeververbinding tussen 1980 en 1985 De toekomst Versterking Benelux Premiewoningen „Reactionair" De Regering aan het woord Geen eenzijdige actie Zeven punten Groter nadruk op economische f|roei Wapens in Franse gevangenis I— (M Canadese premier reageert op uitlatingen van De Gaulle Diefstal van Oosterse tapijten i OE VRIJE ZEEUW Donderdag 30 nov. 1967 Dc voorzitter van de A.R.F., dr. W. P. Berghuis, sprak de hoop uit dat het kabinet-De Jong de volledige termijn zou mogen uitdienen. Dit zal mede aan het kabinet zelf liggen, zo voegde hij hieraan toe. Sprekend over de oorlog in Vietnam verklaarde hij dat de Verenigde Staten het „erop zou den moeten .wagen" om de bom bardementen op Noord-Vietnam te staken: „Zij kunnen het zich permitteren". De regering zal de mogelijk heid van het heffen van een extra-belasting ten bate van de ontwikkelingshulp ernstig moe ten overwegen, aldus dr. Berg huis. Wellicht zou in een spe ciale kolom van het inkomsten- belastingbiljet kunnen worden aangegeven hoeveel men voor „het grote doel" van de ontwik kelingshulp dient te betalen. De fractievoorzitter van de K.V.P., de heer H. M. van Lies hout. hoopte dat de vernieuwing van het partijwezen in Neder land alle partijen zal omvatten, omdat anders geen sprake zou zijn van een werkelijke ver nieuwing, maar slechts van een verschuiving in de krachtsver houdingen. Ondanks de ontspanning tus sen oost en west zou het onjuist zijn het N.A.V.O.-verdedigings- stelsel te verzwakken, omdat de Russische bewapening nog steeds wordt opgevoerd. Op het gebied van de ontwapening wordt wei nig voortgang gemaakt, omdat de Sowjet-Unie een effectief controlesysteem afwijst. De heer Van Lieshout drong aan op versterking van de Be nelux en gaf in overweging een uitvoerende commissie naar ana logie van de Europese commis sie in te stellen. De heer mr. G. van Hall (P. v. d. A.) signaleerde een tendens om de lasten die op de hogere inkomens rust, te verlagen ten koste van de last op de lagere inkomens. „Dit is een voortzet ting van de denivelleringspoli- tiek van Toxopeus, die des te meer onaanvaardbaar is, omdat het werknemersinkomen in Ne derland lager is dan dat in'alle overige E.E.G.-landen, met uit zondering van Italië". Mr. Van Hall uitte kritiek op het wöningbouwbelid. Hij achtte het': onwaarschijnlijk dat vol doende geld voorhanden is voor de bouw van 50.000 premiewo ningen. Hij meende dat het on mogelijk zal blijken het aantal woningwetwoningen in de loop van 't jaar eventueel met 10.000 te verhogen. De A.R.-afgevaardigde H. Al- gra keerde zich tegen de herzie ning van het kiesstelsel. „Deze wordt bepleit door partijen, die bij de laatste verkiezingen heb ben verloren en menen op deze wijze nieuw verlies te kunnen voorkomen". Z.i. is het „reactio nair" om terug te gaan tot het districtenstelsel, „waarvan Ne derland in 1917 werd verlost". De heer Algra zei zeer gepor teerd te zijn voor samenwerking tussen geestverwante partijen, maar achtte het onjuist middel grote partijen door een herzie ning van het kiesstelsel tot sa menwerking te dwingen. Op- komstdwang vervalst z.i. het po litieke beeld en de minister van binnenlandse zaken zou 'n voor stel moeten indienen om deze dwang af te schaffen. De premier, de heer P. J. S. de Jong, heeft meegedeeld, dat de Nederlandse ambassadeur in Athene opdracht heeft gekregen het Griekse bewind te benade ren over de mogelijkheid van het aanbieden van asyl aan po litieke gevangenen. De fractieleider van de P. v. d. A., ir. H. Vos, had er voor ge pleit dat Nederland in overleg met Roemenië en Tsjecho-Slo- wakije 25.000 politieke gevange nen zullen worden uitgewezen. De regering heeft over deze kwestie reeds contact opgeno men met het internationale Ro de Kruis, aldus de premier. De inbreuk op de vrijheid in Griekenland vervult de regering met grote zorgen en heeft het ideële prestige van de N.A.V.O. niet verhoogd. De objectieve gronden, die aanleiding gaven tot de vorming van de belangen gemeenschap, die.de noordatlan- tische verdragsorganisatie is, bestaan nog steeds en uitstoting of schorsing van de niet-demo- cratische landen zou ook de be langen van Nederland schaden. Ten aanzien van de oorlog in Vietnam verklaarde de premier, dat de regering „tot op zeer gro te hoogte" kan meegaan met de indieners van de motie-Schuyt. waarin de Amerikaanse regering wordt verzocht de bombarde men'en te staken. Echten, de Kcordvietnamesc regering is „onverzoenlijker" ia., ooit", terwijl het Amrikaanse standpunt aanzienlijk soepeler is geworden. De regering van Noord-Vietnam heeft het thans in eigen hand stopzetting van de bombardementen te bewerkstel ligen, aldus de premier. „Onder deze omstandigheden handhaaft de regering haar standpunt, dat het moment nog niet is gekomen om van de regering van de Ver enigde Staten deze eenzijdige actie te vragen". De regering hoopt, dat door de aanvaarding van de Engelse resolutie door de veiligheidsraad een stap is gezet op de weg naar een vreedzame regeling van het conflict in 't midden-oosten. Een eventueel verzoek om een Ne derlandse bijdrage voor een vre desmacht van de Verenigde Na ties zal „positief worden over wogen". De verklaring die president De Gaulle heeft afgelegd over de toetreding van Engeland tot de E.E.G.. heeft de regering „zeer teleurgesteld". Door deze verklaring worden onderhande lingen over Britse toetreding af gewezen met argumenten, die de andere lid-staten reeds van de hand hebben gewezen. Boven dien loopt de verklaring vooruit op het resultaat van1 de bespre kingen in de raad van ministers van de Europese gemeenschap. De premier besloot zijn toe spraak met een samenvatting van de doelstellingen van het regeringsbeleid- in de volgende zeven punten: 1. Voorbereiding van de ver nieuwing van ons staatsbestel, niet alleen door het in overeen stemming te brengen met moder ne opvattingen, maar meer nog door ons bestel gereed te helpen maken voor een nieuwe tijd. 2. Het bereiken van een nieuw conjunctureel evenwicht op kor te termijn. Na vele iaren van spanning is medio 1966 een ze kere ontspanning opgetreden die, naar het zich laat aanzien, van beperkte duur zal zijn. In deze periode waarin de produktie zich niet ongunstig heeft ontwikkeld is mede onder invloed van een sterke mate van rationalisa tie een toeneming van de werkloosheid opgetreden. Beta lingsbalans en prijsontwikke ling beginnen de gevolgen van de jaren van spanning te boven te komen. Het beleid is en blijft erop gericht zowel de werkloos heid te bestrijden en de werk gelegenheid te bevorderen als het gewenste surplus op de be talingsbalans en een redelijke mate van prijsstabiliteit te be reiken. NEW YORK: In New York is dinsdag deze veiligheidsauto ge presenteerd die bovendien ook zeer economisch in het gebruik is. De wagen heeft vierwielaan- drijving en een hydraulische bumper die naarmate de wagen sneller rijdt, verder naar voren komt. De wagen heeft een soort periscoop voor een beter zicht naar achteren. De tweedeurs se dan zal in 1970 op de weg ver schijnen. 3. Groter nadruk op de eco nomische groei op langere ter mijn met behoud van het evenwicht ter verzekering van voldoende werkgelegenheid en ter verhoging van- de welvaart in alle delen van het land. Cen traal staan dan vraagstukken als opvoering van de besoaringen, ontwikkeling van de investe ringen en prioriteitenbepaling van de overheidsuitgaven. In dat kader zullen meerjarenramingen o.a. voor de uitgaven van het rijk een nuttig hulpmiddel vormen. 4. Verhoging van het gees telijk en maatschappelijk wel zijn van heel ons volk beschouwt de regering als een van haar voornaamste opdrachten. Zij streeft ernaar, dat de komende generaties onder gunstige om standigheden kan opgroeien, leven en werken in een welva rende wereld. 5. Het voorkomen van een stagnerende integratie van de Europese gemeenschappen als gevolg van tegenkrachten, die zich verzetten tegen de beginse len van openheid, democratie en supranationaliteit. 6. Het zoeken naar ontspan ning en toenadering tot de lan den van Oost-Europa met de bondgenoten in atlantische soli dariteit. 7. De ontwikkelingshulp is voor het kabinet geen sluitpost: de bij voortduring te verhogen inspanning vormt een zelfstan dig element in de meerjarige programmering. Internationaal dringt de regering aan op een plan, dat gericht is op het so ciaal-economisch evenwicht in de wereld. In de cellen voor politieke ge vangenen in de gevangenis bij St. Martin de Ré voor de kust bij La Rochelle heeft men ge heime bergplaatsen gevonden met wapens en explosief mate riaal. Drie weken geleden ont snapte uit deze gevangenis een lid van het geheime leger (OAS), die wegens moord was veroor deeld. Als gevolg hiervan werden verscheidene gevangenbewaar ders ontslagen. Na de ontdekking van de geheime bergplaatsen ls een niet met name genoemde ge vangene naar een andere gevan genis overgebracht. De A. N. W. B. is van mening dat het slechts met behulp van een in terprovinciale structuurschets mo gelijk zal zijn het beleid van de provincies Zuid-Holland, Zeeland en Noord-Brabant met betrekking tot de delta te coördineren. De ver schillende provinciale streekplan nen voor delen van de delta zou den in genoemde structuurschets moeten passen, aldus de voorzitter van de A. N. W. B., de heer lr. F. H. van der Linde van Sprankhulzen, in zijn welkomstwoord op de re creatiestudiedag van de A. N. W. B. woensdag In het Rotterdamse Hil- tonhotel gehouden. Dit landschappelijk nog zo gave gebied, zo had hij eerder opge merkt, kan maar al te gemakkelijk worden aangetast indien de ruim telijke ontwikkeling niet met visie en krachtige hand wordt geleid. Een belemmering zou kunnen lig gen in de omstandigheden dat het deltagebied door drie provincies wordt bestuurd. Spr. hoopte dat naast de commissie inrichting del tawerken en 't overlegorgaan zee havenontwikkeling in zuidwest- Nederland een derde orgaan zal worden gevestigd, dat op korte termijn zou kunnen worden be last met het ontwerpen van een interprovinciale structuurschets. De opening geschiedde door de staatssecretaris van cultuur, recre atie en maatschappelijk werk, mr. H. J. van de Poel, die meende dat eenheid van het deltagebied waar schijnlijk enerzijds zal leiden tot vervlakking en anderzijds tot ver rijking. Hij hoopt dat dit gebied, hetwelk door de gigantische water staatswerken die er gaande zijn, zulke grote mogelijkheden krijgt voor de recreatie van de bevolking zowel van ons eigen land als van de ons omringende landen, niet 33 „Ik ben niet gekomen om de beroemde Ambrosius te raadple gen," zegt de kalief koeltjes, ..maar om mijn dochter te zoe ken, die door een schurkachtige k coman ontvoerd is!! Er is een m '3 in dit kasteel, breng mij b-j I:". ar!!" „Welzeker," kraait Ambrosius enthousiast, „Volgt u mij maar, zij ligt in de ziekenkamer in zware koortsen, doch dank zij mijn geneeskrachtige dranken zal zij spoedig weer hersteld zijn!!" Als kalief Mansoer het bewusteloze meisje ziet liggen, rent hij met een kreet van blijd schap naar het praalbed. „Suleikah, eindelijk gevon den," mompelt hij schor, terwijl hij zich buigt. De grijsaard, Bar-Hassan, wendt zich tot doctor Ambrosius en vraagt, de geneeskrachtige dranken eens te mogen zien. Vol trots grijpt de dikkerd een van zijn kruiken. „Zie," snuift hij parmantig, „mijn beroemde, koortsver drijvende wonderdrank. Het heeft mij jaren van ingespannen den!!" Wantrouwend neemt de grijsaard de kurk van de kruik en proeft voorzichtig enkele droppels. Plotseling sperren zijn ogen van toorn. „Schurk!" roept Bar-Hassan luid „Kwakzalver!! In deze fles zit geen drank doch gewoon zee- waterll" door de smook en de damp van moderne industrieën zal wor den aangetast. Nu de detaillering van dit land aan de orde is, zullen we tot een inrichting moeten ko men, die zowel welvaart als wel zijn dient. Alles moet worden on dernomen om dit unieke gebied zo gaaf mogelijk te ontwikkelen, al dus mr. Van de Poel. Het scheppen van een nationaal park in de Grevelingen verdient ernstige overweging, evenals een soortgelijke status voor de later te vormen binnenmeren In het delta gebied. Ook verdient het aanbeve ling het kustgebied van de Maas vlakte tot de Ingang van de Wes terschelde te bestemmen tot natio naal kustgebied. Tot deze conclu sies kwam het hoofd van de afde ling landschapsbouw van 't staats bosbeheer, de heer R. J. Benthem, in een inleiding over landschaps bescherming en landschapsbouw in de delta. Verder was hij van oordeel, dat bi] uitvoering van de deltawerken aanvullende werken dienen te wor den uitgevoerd voor de opbouw van een waardevol landschap met recreatievoorzieningen en voor het ontwikkelen van nieuwe natuur gebieden. Daarnaast verdient het aanbeveling tijdig de bestemmingen vast te stellen van de oevers van de Westerschelde. Met het beheer van de natio nale parken in de delta dient naar A „ïerikaans voorbeeld een deskun dige overheidsdienst te worden be last. Eerder had spreker oggemerkt dat het voorstel om van de Greve lingen een nationaal park te ma ken, afkomstig is van de contact commissie voor natuur- en land schapsbescherming. Of deze con ceptie kan worden verwezenlijkt, hangt af van de vraag of hier na tionale belangen dan wel lokale of gewestelijke zullen prevaleren. Voor de recreatie opent het toe komstige landschap van de delta grote mogelijkheden. Een goede vormgeving, een passende infra structuur en een bestemmingsrege ling, die de instandhouding van een gaaf milieu tot uitgangspunt heeft, zijn daarbij volgens spreker een eerste vereiste. Ook drs M. C. Verburg, directeur van het E. T. I. voor Zeeland toon de zich voorstander van een spe ciale bestuurs- en beheerseenheid voor het deltagebied, dat in 1980 naar verwachting 3'/4 miljoen en in 2000 vier miljoen inwoners zal tellen. Sprekende over het verkeer en vervoer, merkte drs. Verburg op dat dit )aar omstreeks twee mil joen auto's over de Westerschelde zullen worden gezet. De vaste ver binding over of onder de Wester schelde zal waarschijnlijk eerst tussen 1980 en 1985 verwezenlijkt worden. Indien men aanneemt, zo Illu streerde spreker zijn betoog, dat una dn 2S&QQQ recreqgten die op FRANKFURf: Winter in Duits land. In de buurt van Frankfurt is dinsdagmorgen de eerste sneeuw gevallen en waren de wegen bedekt met een dikke laag ijs. Het verkeer ondervond van deze eerste winterse dag veel hinder. een zondagmiddag in 1985 het Gre- velingenbekken zullen verlaten, tweederde dat zal doen per auto en dat er gemiddeld, twee en een half persoon per auto zal reizen, zullen 66.000 auto's in enkele uren moe ten worden afgevoerd. Om het kwetsbare duinterrein niet aan te tasten beveelt de A. N. W. B. aan, aldus drs Verburg, de parkeerterreinen voor auto's bui ten het duinterrein aan te leggen en die parkeerterreinen door mid del van frequent rijdende minia- tuurtreintjes, zoals gebruikt op tentoonstellingsterreinen, met het strand te verbinden. Ook openbare vervoersdiensten, zou men op die parkeerterreinen kunnen laten eindigen. Het is de vraag of er aanleiding is de veerdienst van Vlissingen op Engeland wederom in te voeren. Na de .verzadiging van het Gre- velingenbekken en de totale delta- kust biedt de Oosterschelde nieu we perspectieven. Bij het vaststel len van de bestemmingen moet hier reeds nu rekening mee worden gehouden. Het beleid dient niet te zeer op de regionale behoeften van vandaag ie worden gebaseerd. Met name rijzen de vragen of het gebied niet vooral voor de Nederlandse bevolking moet worden gereser veerd en of er niet 'overvloedig plaats moet worden ingeruimd voor meer permanente vormen van rer creatie, zoals hotels en tweede woningen. De verkeersfactor, zo zei hij tenslotte, moet bij voorbaat in de opzet worden betrokken. Premier Lester Pearson heeft dinsdag in het Canadese lager huis de jongste verklaring van president De Gaulle over de Franse Canadezen „onaanvaard baar" genoemd. Hij vindt de op merkingen over Quebec een in menging in de binnenlandse aan gelegenheden van Canada. De toekomst van de Canadese con federatie zal door de Canadezen zelf worden bepaald, zei hij. „Tegen hen die ons willen be vrijden, zeggen we: wij zijn al vrij". Zoals gemeld had presi dent De Gaulle de Canadese re gering beschuldigd van „partij digheid" ten aanzien van de Franse Canadezen. Premier Pear son zei het met De Gaulle eens te zijn, dat de Canadese grond wet bij de tijd moet worden ge bracht. Ook dat de federale re gering speciale en nauwe cultu reel betrekkingen met Frankrijk en andere Frans-sprekende lan den moet bevorderen. Daarvoor bestaat géén verschil van mening, „behalve met degenen die deze betrekkingen zouden gebruiken om de verantwoordelijkheid voor buitenlandse zaken van de fede rale regering af te nemen". Ongeveer 900 Oosterse tapijten ter waarde van een miljoen mark hebben onbekenden voor de ogen van talrijke voorbijgangers uit een tapijtenmagazijn in Hamburg gestolen. Naar de politie in Hamburg heeft bekendgemaakt, concen treert de opsporing zich op drie mannen en een groene vrachtwa gen, waarmee de dieven de buit hebben weggehaald. De diefstal is overigens vermoedelijk reeds op 26 oktober gepleegd, maar pas nu aan het licht gekomen. Door een verkeersongeluk van de eigenaar stond het magazijn geruime tijd onbeheerd. De verzekering van de tapij- tenfirma heeft voor aanwijzin gen, die tot opsporing van de ge stolen tapijten leiden, een belo ning tot een bedrag van 50.000 wstós.Miigetoofd,

de Vrije Zeeuw | 1967 | | pagina 5