PROVINCIAAL NIEUWS 30 JAAR R H B Europees parlement over gemeenschappelijk zeehavenbeleid Gas geven? Glas nemen! EEN GOEDE SINT EEN GOEDE PLAAT Vechtpartijen in parlement van West-Bengalen NI! EEN VOORDELIG ST. NI0GLAAS-CADEAU Koffer- schrijfmachines 1161,10 RIJNBERG'S HANDELSBUREAU Kleine en middelgrote havens zijn van grote betekenis eigen Haard Tot eind december ook op zaterdag geopend tot 6 uur Terneuzen Hulst Rijdt veilig met melk Middelburg Sas van Gent Stoppeldijk Vogelwaarde IJzendijke Nieuw eerste-hulp centrum in Dartford BRITTEN PESSIMISTISCH GESTEMD (alle merken) v.a. f Studenten betoging in Leuven Indonesische bommenwerper verongelukt Vervoerrfftbat uitgesteld REFERENDUM" OVER VIETNAM T)E VKTJE ZEEUW" Pagina 3 PROVINCIALE STATEN VAN ZÈELAND VERGADEREN pP 13 EN 14 DECEMBER De Commissaris der Koningin h°eft de nrovinciale staten van Zeeland in vergadering bijeen- peroenen tegen woensdag 13 dec. om 10 uur in de statenzaal te Middelburg. De vergadering zal worden voortgezet op donder dag 14 en zo nodig op vrijdag 15 dec. Het statendiner zal plaats vin den op donderdag 14 december. t De agenda bevat als voor naamste punt de bghandeling en de vaststelling der provinciale begroting voor 1968. Daarbij ko men aan de orde voorstellen van G. S. inzake: verhoging subsidie ten behoe ve van de geestelijke volksge zondheid; afwijzing verzoek tot toetre ding als lid tot de raad van Europese gemeenten; exploitatiebegroting provincia le stoombootdiensten en provin ciale wegendienst; begroting P.Z.E.M.; subsidiëring dienst voor de geestelijke volksgezondheid; beëindiging subsidiëring der kraamzorg; verhoging subsidie in de kos ten van het nazorgwerk ten be hoeve van doofstommen; Beëindiging subsidiëring ge zondheidsdienst voor dieren; subsidiëring provinciale ver eniging voor vreemdelingenver keer; beëindiging subsidiëring toe ristische rijwielpaden; subsidiëring Zeeuwse mu seumstichting; subsidiëring culturele activi teiten 1968; subsidiëring provinciaal op- bouworgaan Stichting Zeeland; verhoging subsidie Zeews con sultatiebureau voor alcoholisme; subsidiëring streeklaborato- rium Zeeland. Kantonrechter plaatsvervanger Met ingang van 1 februari is tan mr. G. Tichelman te Terneu zen op zijn verzoek eervol ont- slag verleend als kantonrechter- ?laatsvervanger in de kantons «neuzen en Oostburg. Brandmelding In de nacht van dinsdag op tvoensdag werd brand gemeld in de woning Donze-Visserstraat 18. De gealarmeerde brandweer rukte uit met twee bluseenheden. Toen zij ter plaatse kwam was de woonkamer en keuken vrij wel uitgebrand. Geslaagde aktie. Naar wij vernemen is de bewo ner, de heer E. M. F., niet tegen brand verzekerd. Goed afgelopen Te ongeveer één uur keerde in de afgelopen nacht een opvaren de van het in het Noorderdok lig gende Noorse m.s. „Altness" op de kade bij de N. V. „De Hoop" te water tussen de wal en een aldaar liggend binnenschip. Dit werd gelukkig gezien door onze stadgenoten Govert Ver boom en W. A. van Doorn, die op het terrein van „De Hoop" werkzaam waren. Zij slaagden er er in de Noor, die een hoofdwon de had opgelopen, weer op het droge te brengen. Nadat dokter Jiskoot eerste hulp had verleend werd de zeeman naar het politiebureau vervoerd ter ontnuchtering en ging de po litie op zoek naar twee opvaren den van de „Altness" die nog in de stad rondzwierven, waarna het drietal naar boord werd ge bracht. Drie kilometer brandgang door gemeenschapszin Een fraai stuk gemeenschaps zin van de huurders van wonin gen der Terneuzense woning bouwvereniging „Werkmansbe- lang" heeft geleid tot het resul taat, dat de brandgangen bij de betreffende woningen, voordien bestaande uit een verharde laag met sintels, nu zijn veranderd in een betonnen pad met een breed te van 1.20 m, waarover de be woners met droge voeten hun wo ningen aan de achterzijde kun-< nen bereiken. Zij hebben dit werk gezamen lijk verricht. Zowel hoofd- als handarbei ders, ambtenaren en sjouwerlie den hielpen om het door het be stuur beschikbaar gestelde ma teriaal te verwerken. Sommigen, hoewel gering in aantal, suggereerden, dat de ver eniging op deze wijze goedkoop een betere voorziening in het woningbezit kreeg en dat er te voren aan de klachten betreffen de wateroverlast geen aandacht was geschonken. Deze voorstelling van zaken is natuurlijk onjuist. Aan de ver langens kon om financiële rede nen niet worden voldaan, hoe wel ook het bestuur overtuigd was van de noodzaak van een betere voorziening. Bij het bouwen van deze wo ningen is men gebonden aan een curveprijs en worden veel voor zieningen, die beogen verbete ringen aan te brengen, niet toe gestaan. De onderhoudsgelden zijn be perkt, zodat de financiering van bijkomende werken ontbreekt. Daarom is het te prijzen dat de bewoners en het bestuur deze manier hebben aangegrepen om beide partijen tevreden te stel len. Het heeft veel geld gekost en menigeen de nodige zweetdrup pels gelaten, maar het blijft een stuk werk, waarop allen met trots mogen terugzien. De „Outsiders" komen naar het patronaat Zaterdag a.s. wordt in het pa tronaat alhier weer een beat blues-avond gegeven. Ditmaal treden op „The Outsiders". Deze jongens staan bekend als de beat- group met het langste haar van de wereld. De zanger Wally Tax zal deze week in het tienerpro gramma „twien" zijn haar in het openbaar laten knippen. Hij wordt dus in Terneuzen gekort wiekt verwacht. De „Outsiders" maakten reeds een zestal platen, waaronder vele hitparade-nummers. Zij traden in vele landen op. Zij zijn reeds in Terneuzen geweest, n.l. in ok tober vorig jaar. De stampvolle zaal was toen heel enthousiast. Er zijn plannen van de group om zich te ontbinden. Het optre den in Terneuzen zou wel eens één van de laatste kunnen zijn. Uiteraard is de zaal weer in pas sende stijl ingericht. Er zijn weer vloeistofdia's en ook is er een kleuren-lichtinstallatie, dei knip perlichteffecten geeft. Aanbesteding en verkoop In het waterschapshuis van het „Hulster Ambacht" werd deze week aanbesteed de afbraak en de verwijdering van het oude en thans buiten gebruik gestelde gemaal van het vroegere water schap Stoppeldijk. Goed en veilig autorijden is een kwestie van (gas) geven en (melk) nemen. Want melk is het beste wat er is voor een scherpe blik en een snel reaktievermogen. Mee eens Vraag gratis embleem aan het NZJB., tostbus 4530, £jjswjik (Z-H). e Music for the Millions nr. 1-2-3-4-5 9,90 Beethoven Klavierkonzert nr. 5 Julian van Karolyi klavier 9,90 Spanish Fire Los Chavales de Espana 11,90 Malando's favorite tango's 11,90 Great piano medley Charlie Kunz 9,90 Feest met Schriehl en Hupperts 9,90 Dean Martin's Greatest 9,90 De Meest gevraagde van de Zangeres Zonder Naam 9,90 Boerenbal met de Boertjes van Buuten 11,90 Benjamino Gigli L.P. 11,90 Noordstraat 84-86 Terneuzen Telefoon 4551 In het parlement van de Indi sche deelstaat West-Bengalen is het woensdag tot vechtpartijen gekomen, toen de nieuwbenoem de regering een vertrouwensvo tum vroeg. De voorzitter van het parlement verklaarde dat het ont slag vorige week van de oude linksgerichte regering door de gouverneur van de staat onwettig was. Vervolgens verdaagde hij de zitting waarna een tumult los barstte. De nieuwe premier, dr Ghosh, kreeg een houten voor werp in het gezicht geworpen en werd gestompt, terwijl links en rechts afgevaardigden elkaar te lijf gingen. Na het ontslag van het oude ka binet braken in West-Bengalen ernstige onlusten uit met plunde ring en brandstichting. In Cal cutta kwamen acht mensen om het leven en werden bijna 3.000 arrestaties verricht. Voor van daag hebben de communisten en andere linkse partijen een alge mene staking uitgeroepen. Voor pakjesavond DAMESPANTALONS Alle maten en kleuren. Vanaf ƒ24,59 SPORTHANDEL Noordstraat 76 - Terneuzen Er werd ingeschreven door de firma De Ruijsscher te Biervliet voor 9500 en de firma Harden- berg te Wemeldinge voor 8250. Voor overname van het vrijko mende materiaal werd als volgt ingeschreven: firma D. van den Berge te Terneuzen ƒ210; firma De Ruijsscher te Biervliet ƒ800 en firma Hardenberg te Wemel dinge 1000. Kamer van toezicht Bij besluit van de minister van justitie is aan mr. J. Moolen- burgh te Middelburg op zijn ver zoek eervol ontslag verleend uit zijn betrekking van lid der kamer van toezicht over de notarissen en kandidaat-notarissen te Mid- - delburg. Benoemd te Utrecht Met ingang van 1 december 1967 is de heer mr. N. van Raal- te te Middelburg benoemd tot gerechtssecretaris le klasse bij de arrondissementsrechtbank te Utrecht. Ridder Oranje-Nassau Bij koninklijk besluit is de heer J. Kuiler, musicus te Middelburg, benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau. Kaartavond O.N.A. Vrijdagavond 2 december a.s. organiseert de personeelsvereni ging O.N.A. een Sinterklaas kaartavond. De avond begint om half acht en vindt plaats in de kantine van de N.V. Zuid-Che- mie. Het is de eerste kaartavond van het nieuwe seizoen en telt voor de O.N.A.-leden mee voor het kaartclubkampioenschap. Nieuw bestuur zangkoor De gemengde zangvereniging Stoppeldijk, die met ups en downs toch steeds actief weet te blijven, heeft een nieuw bestuur geko zen. In dit bestuur hebben nu zitting de heren F. Amendt, voor zitter; B. de Schepper, secretaris; F. Hamelink, penningmeester en de dames A. de BrouwerMan- naert, R. de SchepperRijk en M. Uitterhoevede Rijk. Het zangkoor is onlangs belangrijk uitgebreid met dameskrachten. Een tekort aan heren bemoeilijkt de keuze van een goed repertoire. De repetities richten zich thans op het programma voor de nacht mis van Eerste Kerstdag. Ver der zal het koor meewerken aan de kunstmaand Vogelwaarde in maart. Geslaagd De heer A. Sponselee, ambte naar ter secretarie van Vogel waarde, slaagde te Den Haag voor het examen gemeente- financiën, le gedeelte. Kunstmaand in Vogelwaarde Culturele activiteiten van „Gemeenschapswerk" De culturele commissie van het gemeenschapswerk Vogelwaarde gaat in maart van het volgend jaar een „Eerste Kunstmaand Vogelwaarde" organiseren. Het zal een maand vol culturele acti viteiten worden, die afwisselend in de vier kerkdorpen Boschka- pelle, Hengstdijk, Ossenisse en Stoppeldijk zullen plaats vinden. Het ligt in de bedoeling zoveel mogelijk mensen uit eigen ge meente in te schakelen. Kregen bij vroegere gelegenhe den kunstenaars van elders de gelegenheid hun werken te tonen, in de komende kunstmaand .zal het accent komen te liggen op de creativiteit van een zo breed mo gelijke kring mensen uit de eigen gemeenschap. De schoolkinderen zullen in de komende maanden al van start gaan met een tekenwedstrijd. De beste tekeningen zullen een plaats krijgen op de tentoonstelling. De amateurschilders en tekenaars in Vogelwaarde krijgen eveneens de gelegenheid hun werk te ex poseren. Produkten van huisvlijt zullen eveneens hun plaats krij gen. De fotoclub, die al eerder een tentoonstelling hield, krijgt weer een belangrijke plaats in het geheel. Naast een tentoon stelling van eigen werk zal een foto- en diawedstrijd worden uit geschreven, waaraan ook ama teurs die geen lid zijn van de club, kunnen deelnemen. De kabouters en de gidsen, de welpen, verkenners en rowans zijn op dit moment al bezig te repeteren voor twee revues, die zij willen opvoeren voor ouders j«n andera belangstellenden. Om de groeiende samenwerking tus sen beide gVoepen te onderstrepen zal één onderdeel uit het pro gramma van de gidsengroep mee draaien in dat van de verken- nersgroep, terwijl dat omgekeerd eveneens het geval zal zijn. De drumband Vogelwaarde oefent ook al. Men verwacht dat deze band in maart een magni fieke show ten beste zal kunnen geven. Een belangrijk evenement be looft de zang- en muziekavond te worden. De zangkoren uit de vier dorpen zullen zich voor deze ge legenheid verbinden en onder lei ding van Johan Vernimmen een uitvoering geven. Het kinderkoor van broeder Leander (meisjes en jongens uit Hulst en Vogel waarde) heeft medewerking aan deze zang- en muziekavond toe gezegd. Het kinderkoor en orkest uit Ossenisse zal eveneens wor den uitgenodigd, terwijl Hengst dijk waarschijnlijk met een teenerkoortje zal optreden. De in Vogelwaarde wonende organist Daan Manneke, die onlangs de Zeeuwse aanmoedigingsprijs ver wierf, zal eveneens worden uit genodigd mee te werken. Sint Nicolaas op bezoek Onder grote belangstelling kwam in IJzendijke op uitnodi ging van het St. Nicolaas-comité de Sint met groot gevolg op be zoek. Voorafgegaan door de drumband van IJzendijke en Biervliet en de ponyclub van Biervliet, keurig uitgedost, maakten de Sint en zijn knechts op hun paarden een rondrit door de gemeente. Hierna nam de Sint zijn intrek in het jeugdgebouw waar de kin deren reeds aanwezig waren. Door enkele kinderen der kleu terschool werden liedjes en voor- drachtjes uitgevoerd. Namens het gemeentebestuur werd de Sint toegesproken door wethouder P. van Rijen. Na afloop werden alle kinderen getrakteerd. Kind verongelukt Woensdagmiddag is op de ver keersweg van Kruisland naar Steenbergen nabij de blauwe sluis de driejarige Cornells van Tilburg uit Steenbergen door een auto aangereden. Het kind was op slag dood. AUTO TEGEN TREIN Op een niet beveiligde over weg tussen Sittard en Born is gisteravond tegen half zeven een bestelauto in botsing gekomen met een goederentrein. De twee inzittenden, de 23-jarige bestuur der F. Colle uit Limbricht en zijn 25-jarige bijrijder J. v. d. Weijer uit Nieuwstad werden zwaar ge wond. Laatstgenoemde is in ue loop van de avond in een zieken huis in Sittard overleden. Het goederenspoor was tot ze ven uur gisteravond versperd. OOSTENDE STOPT VEE-AANVOER De aanvoer van vee iri^de Bel gische haven Oostende is woens dag stopgezet wegens de mond en klauwzeerepidemie in Groot- Brittannië. Vernomen wordt dat twee Ne derlandse schepen die van Oost ende naar Ierland onderweg wa ren om vee te halen, door hun rederijen zijn teruggeroepen. In Dartford in het Engelse graafschap Kent is onlangs een nieuwe eerste-hulp-centrum in gebruik genomen, waarin vele nieuwe ideeën zijn verwerkt. Het ontwerp is gericht op een vlotte doorstroming van de pa tiënten, hetzij deze per ambu lance worden aangevoerd dan wel op eigen kracht binnenko men voor eerste-hulpverlening. Het centrum is uitgerust met de modernste anoaratuur. Hier toe behoort o.m. een positief- negatief adenhalingstoestel dat zowel op de ziekenzaal als de operatiekamer kan worden ge' bruikt. Het kan ook worden ge bruikt bij het toedienen van een narcose. Het apparaat dat een voudig is te bedienen, is van het electro-mechanische type, maar werkt ook op een 12-volt batte rij indien de stroom uit zou val len. Het grootste deel van de Brit ten meent dat labour noch con servatieven de huidige econo mische problemen van Engeland tot oplossing kunnen brengen, zo blijkt uit een opinie-peiling, ge publiceerd in de „Daily Tele graph". Wel heeft het onderzoek aan getoond dat de conservatieven op het ogenblik favoriet zijn. 30 procent van de ondervraagden meent dat de economische poli tiek van de regering-Wilson sue ces zal hebben, 42 procent houdt het echter op een mislukking. 34 percent gelooft dat een conser vatieve regering de economische problemen wel zal kunnen op lossen, 39 procent gelooft dit niet. Het pessimisme van de Britten blijkt ook uit het feit, dat twee van da vijf ondervraagden graag zoude» willen «migreren. TERNEUZEN - NOORDSTRAAT 78 Vrijwel zonder discussie heeft het Europese parlement woensdag in Straatsburg een resolutie aan genomen, waarin wordt aangedron gen op een gemeenschappelijk zee- havenvervoerbeleld. Naar de mening van het parle ment moet de Europese commissie daarbij van de volgende gezichts punten uitgaan; 1. De Europese havens dienen zich aan concurrentie te onder werpen. In het algemeen mag er geen taakverdeling of concentratie van de havens plaatsvinden. 2. De tarieven van het binnen lands transport van en naar de VOOR DE HANDEL: B.D. LEEFSMA N-V. KERKSTR. 25. AMSTERDAM, TEL. 2327 27 De Belgische rijkswacht heeft dinsdagavond in Leuven 21 per sonen aangehouden tijdens een studentenbetoging. De studenten waren 's avonds laat de straat opgetrokken om te protesteren tegen het optreden van de rijkswacht tijdens een boerenbetoging te Oudenaarde, waarbij zondag j.l. een dode is gevallen. Dinsdag is overigens officieel bekendgemaakt, dat het slachtof fer van de betoging in Ouden aarde geen enkele verwonding had opgelopen, maar overleed aan een hartkwaal. Een bommenwerper van de Indonesische luchtmacht van het type B-25 is dinsdag in de buurt van Malang in Oost-Java neer gestort. De zes inzittenden zijn om het leven gekoaun» havens dienen meer dan tot dusver als concurrerende tarieven te wor den vastgesteld. De haventarieven zelf dienen meer dan tot nu toe aan de hand van mededingingscri teria te worden vastgesteld. 3. De overheid kan zich niet uit de havens terugtrekken, zelfs al bestaat de tendens de havenbeheer ders een grotere mate van onaf hankelijkheid te verlenen dan zij tot dusver bezitten. 4. Verdere rationalisatie van de wereldhandel, de te verwachten openstelling van Oosteuropese lan den voor de wereldmarkt en het ontwikkelingsbeleid van de E. E. G. zullen tot een toenemende beteke nis van de zeehavens van de Euro pese gemeenschap leiden. De zeehavens zullen grote tech nische vernieuwingen moeten aan brengen om hun groeiende taken op het gebied van de wereldhandel te kunnen vervullen. De lidstaten e-- de Europese instanties zullen in overeenstemming met het ge meenschappelijk zeehavenvervoer- beieid de zeehavens bij deze inves teringen moeten steunen. 5. Alle belangriike Europese zeehavens, waarbij dit technisch en economisch mogelijk en verant woord is, moeten met geëlektrifi ceerde spoorwegtrajecten, auto snelwegen en waterwegen voor schepen van 1350 ton met het ach terland worden verbonden. 6. In het kader van het regio nale beleid moet bijzondere aan dacht worden geschonken aan uit breiding van de havens in de ont wikkelingsgebieden van de E. E. G. Kleine en middelgrote havens zijn hier van grote betekenis. Het vervoerdebat, dat het Euro pese parlement woensdag zou houden, is uitgesteld tot januari. Het parlement besloot daartoe, om dat op 13 en 14 december de mi nisters van vervoer van de E. E. G. zullen vergaderen. Het parlement vindt dat na deze raadsvergadering een vruchtbaarder debat kan wor den gevoerd. In een korte uiteen zetting zei de Nederlandse socia list Laan dat het parlement zich bezorgd maakt over de trage tot standkoming van het gemeenschap pelijk vervoerbeleid. Hij hoopte dat de komende raadsvergadering een einde zal maken aan een lange pe riode van stagnatie. In het kader van de op 7 no vember gehouden gemeente raadsverkiezingen hebben de in woners van de Amerikaanse stad Cambridge, de zetel van de Har- vard-universiteit, zich tevens uit gesproken over een resolutie, waarin wordt aangedrongen op „onmiddellijke terugkeer .van de Amerikaanse militairen uit Viet nam". Blijkens de nu bekendge maakte officiële uitslag van de stemming over deze resolutie hebben 11.300 kiezers in fcam- brige de resolutie gesteund en meer dan 17.500 haar afgewezen. In een dergelijke aan gemeen teraadsverkiezingen gekoppelde stemming in de stad San Fran cisco, die eveneens in deze maand is gehouden, spraken 76.000 kie zers zich uit voor een wapenstil stand in Vietnam en terugtrek king van de Amerikaanse troe- nen en 132.000 er tegen.

de Vrije Zeeuw | 1967 | | pagina 3