Oorlogsdreiging rond Cyprus verminderd Zuid-Arabië vandaag onafhankelijk REDA BIER MMRS Athene: spoedig oplossing „Groep van tien" steunt de I.M.F.-lening aan Engeland Akkoord met het nationalistisch bevrijdingsfront SLEUTEL HAM6RS EUROPEES PARLEMENT REAGEERT OP DE GAULLE'S PERSCONFERENTIE Dat één man in de gemeenschap anderen de wet voorschrijft is niet houdbaar HET WEER DONDERDAG 30 NOVEMBER 1967 24e Jaargang No. 7088 Hoe wij het zuiden zien. We wonen er niet en komen er niet vandaan. Maar „beneden de rivieren" voelen weons altijd thuis. Waar dat door komt? Die mensen weten te leven. Op z'n tijd een fijn biertje. Breda bier waar je ook komt. Dat hebben wQ óók in huis. M'n man weet er van mee te praten (en onze vrienden ook). BIJ CALIFORNIA SOEP IN BLIK KNIP UIT en stuur naau California Soepen Harderwijk Niet houdbaar Werkelijke dialoog Topconferentie Weerbericht Hoogwater Zon- en Frank, bij abonnement: TERNEUZEN Directeur-Hoofdredacteur: I. van d* Sand* Telefoon: 01150 - 2073 Gironummer: 38150 Redactie- en Administratie-adres: Smidswal Abonnementsprijs f8,per kwartaal; per maand f 2,70; per week 62 ct. Losse nrs 13 ct DE VRIJE ZEEUW Uitgeefster N.V. v/h Firma P. I. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 16 et; minimum per advertentie f 2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (gét-i handels* advertenties) 5 regels f 1,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 nr. Voor het gecomb. maandag/d-'nsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. Griekenland en Turkije staan op het punt een regeling te tref fen voor de Cyprische crisis die de twee landen dicht bij oorlog bracht. Dit is gezegd in een Griekse regeringsverklaring die woensdagavond werd uitgegeven na de grote diplomatieke activi teit. Volgens de verklaring kan wor den gehoopt dat „een uiteinde lijke oplossing spoedig wordt ge vonden". Kort tevoren was voor het eerst sedert de crisis het hoogste punt had bereikt de Turkse ambassa- In Parijs is woensdagavond offi cieel bekendgemaakt dat de „groep, van tien" (bestaande uit de voor naamste westerse industrielanden en Japan) haar financiële steun toe gezegd heeft aan de lening van 1,4 miljard dollar die het internatio nale monetaire fonds (I. M. F.) aan Engeland zal verstrekken. Medegedeeld werd dat de „groep van tien" voor de steun aan de I. M. F.-Iening vijfhonderd miljoen dollar zal bijeenbrengen. Het I. M. F. zal voor vierhonderd miljoen dollar aan goud verkopen, voor namelijk aan de zes landen van de Europese Economische Gemeen schap (E. E. G.) en vijfhonderd mil joen dollar beschikbaar stellen uit zijn eigen deviezenreserves. Het besluit om de I. M. F.-lening aan Engeland te steunen heeft de „groep van tien" met eenparigheid van stemmen genomen. Engeland zijn geen verplichtingen opgelegd voor aanvullende economische maatregelen, zo werd in conferen tiekringen vernomen. Fdeur ln Athene gedurende vijf minuten ontvangen bij-minister van buitenlandse zaken Pipinellis. In Nicosia werd president John sons vertegenwoordiger Cyprus Vance weer door president Ma- karios ontvangen nadat deze ge durende tien uur met zijn kabinet had vergaderd. Een overeenkomst tussen Grie kenland en Turkije over Cyprus waardoor een einde zou komen aan de oorlogsdreiging schijnt sedert woensdagavond binnen het bereik te zijn gekomen, maar is nog niet afgesloten. NAVO- secretaris-gaseraal Manlio Bro- sio die na zijn terugkeer Uit An kara weer met de Griekse mi nister van buitenlandse zaken had onderhandeld, zei na afloop: „De inspanningen tot nog toe voor het bewaren van de vrede hebben een zekere mate van succes gehad en ik vertrouw er op dat we geen oorlog zullen krijgen". Hij voegde er echter aan toe dat een uiteindelijk ak koord nog niet is bereikt. Bro- sio hoopt vandaag naar Brussel terug te keren. Waarnemers in de Griekse hoofdstad waren van oordeel dat een uiteindelijk akkoord afhangt van het antwoord van de Cypri sche regering aan president Johnsons vertegenwoordiger Cy rus Vance, die met voorstellen uit Athene kwam. Zij achtten de kans aanwezig dat Turkije en Griekenland nu in principe over eenstemming zouden hebben be reikt over terugtrekking van Cyprus met gelijktijdige beëin diging van de Turkse invasie voorbereidingen. Omtrent vraag stukken zoals de bij de overeen komsten van 1960 vastgestelde Griekse en Turkse contingenten (950 en 650 man) zou men op het oordeel van president Maka- rios wachten. Na zijn besprekingen met Van ce, poseerde een breed glim lachende Makarios voor de foto grafen. Anders was het na het onderhoud dat Vance met de Turkse Cyprische president Kut- chuk had. Deze keek zeer som ber. Terwijl Johnson's vertegen woordiger met de Cyprische pre sident sprak, daverden Turkse straalvliegtuigen over Nicosia. Naar verluidt, is de regering in Athene (en vermoedelijk ook die van Cyprus) voorstander van algehele terugtrekking van de Griekse en Turkse troepen op Cyprus. Turkije echter wil terugkeren tot de overeenkomsten van 1960 waarbij Griekenland 950 en Tur kije 650 man op het eiland mo gen legeren. Oto 11.03 uur woensdagmorgen Is het verdrag over de toekomst van Zuid-Arabië getekend tussen En geland en het nationaal bevrijdings front (N. L. F.). Van Britse zijde werd de over eenkomst getekend door minister zonder portefeuille lord Shackle- ton, voor het N. L. F. tekende Quantan al-Sjaabi. In het communiqué dat na afloop van de onderhandelingen werd uit gegeven, werd meegedeeld dat de Britse kroon met ingang van 30 novembej de onafhankelijk heidsdag voor Zuid-Arabië alle Brouwerij De Drie Hoefijzers sinds 1628 bevoegdheden en rechten aan het nieuwe bewind overdraagt. De onderhandelingen over Brit se financiële steun aan de nieuwe republiek zullen .later worden voortgezet, daar deze nog niet vol tooid zijn. Met ingang van 1 de cember zal Engeland echter voor een periode van zes maanden de financiële hulp voor burgerlijke en militaire doeleinden voortzetten. Voorts zijn beide landen over eengekomen diplomatiek? betrek kingen aan te gaan. Engeland heeft van het N. L. F. de verzekering ge kregen dat de veiligheid van bur gers uit het gemenebest in Zuid- Arabië gewaarborgd is. LISSABON: Na de grote over stromingsramp die Lissabon en omgeving in de nacht van 25 op 26 november trof en die aan meer dan 300 mensen het leven koste, zijn de opruimingswerkzaamhe den nu in volle gang. Op de foto een straat in Lissabon waar met man en macht gewerkt wordt om een dikke laag modder te verwij deren. EP* 36 mm MERSIN, Turkije: Turkse oor logsbodems in de haven van Mer- sin, kort voordat zij in de richting van het ruim 30 km verder ge legen Cyprus zouden vertrekken. Nadat zij vóór de kust van Cy prus waren gesignaleerd, keerden zij later naar hun basis terug. 3 verschillend* Plak hier 6 vlaggetjes jrandt mij 0 sleutelhanger* Naam Adres Woonplaats De fungerende voorzitter van de Europese ministerraad, de Duitser Schiller, meent dat de jongste persconferentie van generaal De Gaulle het begin kan zijn van een „escalatie in de gemeenschap". Ieder echte Europeaan moet ervoor werken dat het een „gecontroleer de escalatie" blijft, zo zei hij dins dag in het Europees parlement. Schiller gaf als zijn persoonlijke mening dat een oplossing van het Britse toetredingsprobleem slechts in fasen mogelijk is. Ik heb er hoop op dat zulk een oplossing voor En geland het moederland van het pragmatisme ook aanvaardbaar zal zijn, zei hij. Het Europees parlement gebruik te de jaarlijkse samenspraak met dé ministerraad voornamelijk om zijn standpunt te bepalen ten aan zien van de persconferentie van het Franse staatshoofd. De meer derheid van het parlement maakte de volgende zaken duidelijk: Het erkent het recht van een lid staat om een „veto" uit te spreken tegen de Britse toetreding; wie dat veto inderdaad hanteert, maakt echter misbrui^ van zijn recht; het uitspreken van zijn veto is bovendien regelrecht in strijd met de geest en de preambule van het verdrag van Rome. Bij de standpuntbepaling ging de socialistische fractie het verst. Haar woordvoerder, de Duitser Metzger, noemde het op den duur niet houdbaar dat een man in de gemeenschap anderen de wet voor schrijft. Metzger kwalificeerde de voor wendsels die de Franse president voor zijn veto gebruikte als niet serieus. Hij eiste dat de raad met meerderheid van stemmen beslist de Europese commissie op te dra gen de onderhandelingen te be ginnen. Als bij de onderhandelin gen blijkt dat de moeilijkheden niet zo groot zijn als de Franse president nu voorgeeft, kunnen we hem steeds verder dringen naar 'n positie waarin uitvluchten niet meer mogelijk zijn, aldus Metzger. Een andere mogelijkheid om druk uit te oefenen op Frankrijk zag hij in onderhandelingen met de Brit ten over technologische samenwer king. Hij vroeg dit punt op de agen da van het parlement te zetten. Verder liet hij uitkomen dat de toe komstige definitieve regeling van de landbouwfinanciering wellicht als drukmiddel op Frankrijk kan worden gehanteerd. Een dringend beroep op de assemblee om De Gaulle's standpunt niet te onder schatten, maar het als een pure politieke stellingneming te zien, deed de Nederlandse socialist Bur ger. Tegenover die van de gene raal past slechts een politieke stel lingneming van de vijf. Die hebben we niet, maar een begin ervan is in het debat aangegeven, aldus Burger. Hij onderstreepte de nood zaak om snel over de te voeren procedure te beslissen, instrueerde minister Schiller dit over te bren gen aan de raad en vroeg om een snelle herhaling van de samen spraak van het parlement met de raad, teneinde tot een werkelijke dialoog te kunnen komen. De christen-democraat Illerhaus zei, dat wie twijfelt aan de oplos baarheid van de moeilijkheden die zich ongetwijfeld bij de toetredings onderhandelingen zullen voordoen, er blijk van geeft zelfs geen mini mum aan goede bedoelingen te hebben. Uit de devaluatie van het pond sterling leidde hij af dat het Groot- Brittannië volledig ernst is met po gingen om de economie weer ge zond te maken en dus met zijn wil om bij de gemeenschap te gaan be horen. Illerhaus meende dat een in het voorjaar te houden topconfe rentie van de „zes" misschien nog kansen biedt om de tegenstellingen te overbruggen. PLAATSELIJK REGEN Een trogvormige storing die woensdag ons land passeerde, deed de buiigheid flink toe nemen. Nieuwe neerslag-hoe- veelheden brachten het totaal van de afgetapte regen in de af gelopen twee dagen plaatselijk tot ongeveer 40 mm. "Woensdag avond werd de invloed van een rug van hoge druk die zich via de Britse eilanden over ons land uitbreidde merkbaar. Wind en buiigheid namen af. Inmiddels naderde via Ierland een warmtefront van een diepe oceaandepressie. Het vormt de voorste begrenzing van zeer vochtige en warme lucht. Ver wacht mag worden dat deze ons vandaag zal bereiken, hetgeen met enige regen of motregen ge paard zal gaan. De wind neemt daarbij tot krachtig toe en krimpt naar het zuidwesten. medegedeeld door het K. N. M. I., geldig tot donderdagavond. Regen of motregen Toenemende bewolking met op de meeste plaatsen enige regen of motregen. Matige tot krachttige zuidwestelijke wind. Maximum temperaturen om streeks 8 graden. DONDERDAG 30 NOVEMBER v.m. n.m. Breskens 0.17 0.34 Terneuzen 0.53 1.10 Hansweert 1.27 1.44 Walsoorden 1.26 1.43 VRIJDAG 1 DECEMBER v.m. n.m. Breskens 0.58 1.15 Terneuzen 1.34 1.51 Hansweertt 2.08 2.25 Walsoorden 2.07 2.24 Maanstanden ZON MAAN Nov. op onder op onder 30 8.23 4,34 6.48 3.27 Dec. 1 8.25 16.33 8.25 15.56 2 8.26 16.32 9.55 16.38 3 8.27 16.32 11.10 17.39 4 8.29 16.31 12.03 18.56 5 8.30 16.30 12.38 20.20 6 8.31 16.30 13.01 21.43

de Vrije Zeeuw | 1967 | | pagina 1