„Veto" van De Gaulle over Engelands toetreding tot de E.E.G. iyr Zeeland ziel belangstelling van regering verminderen BEU RSOVERZICHT li „De goudschatten ran Bagdad" grootste gironet met 1.500.000 rekeningen.. alle overschrijvingen zonder kosten overal gepast betalen zonder geld-op-zak met de vertrouwde blauwe kaart... en nu ook nog als nieuwe service de POSTCHEQUE- EN GIRODIENST Woensdag 29 november *67 OE VRIJE ZEEUW Pagina 15 Londen diep teleurgesteld Canada „partijdig" Terugkeer naar goud Garantie voor arbeiders Él Üi pr Weer een voordeel voor rekeninghouders bij de postgiro: een gemakkelijk te openen rente-rekening, waarop al even gemakkelijk kan worden bijgeschreven en afgeschreven. De een voudige manier om geld van de giro rentegevend te maken. Alle rekeninghouders ontvangen hierover persoonlijk bericht. Niet te verenigen Britse reactie „Het uur der waarheid" Commentaar In Belgische pers Zeeland duidelijk op weg achterstand in te lopen Contact met België wenselijk De vrije huren OUD-MINISTER VISSER BURGEMEESTER VAN DEN HELDER Engeland tot de E.E.G. toe laten of daarover gaan onder handelen zou betekenen dat men bij voorbaat instemt met vernie tiging van het gebouw van de gemeenschappelijke markt, zo heeft generaal De Gaulle maan dag op zijn persconferentie ge zegd. Frankrijk is echter bereid een regeling te treffen, zoals associatie of anderzins, om de handel tussen de E.E.G. en de landen van de vrijhandelszone te vergemakkelijken, Frankrijk ziet onbevreesd het verdwijnen van de tolmuren te gemoet, zei de president, waar bij hij een overzicht gaf van het economisch gebeuren in Frank rijk in de laatste acht jaar. De Franse president ontvouw de een vredesplan voor het mid den-oosten, gebaseerd op terug trekking van de Israëlische troe pen uit de bezette gebieden, be ëindiging van de staat van oor log en wederzijdse erkenning door de betrokken landen. Er moeten grenzen worden vastge steld, het vluchtelingenvraag- INTERNATIONALS LICHT VERDEELD Van de internationale waarden is het aandeel Kon. Olie gisteren het best voor de dag gekomen, onder meer doordat Kon. Olie maandag in Wallsteeet dlr, hoger sloot. Het publiek toonde opnieuw belangstelling in de oliehoek. De geringe' vraag was reeds voldoende voor een ope- ningsprijs op 146,70 tegen een voorgaande slotprijs van 145,70. De overige hoofdfondsen moes ten zich met lichte koersyerlie- zen tevreden stellen. Unilever, dir. lager in Wallstreet, gaf 70 cent prijs op 106,30. Philips veranderde weinig op circa 116. AKU viel tegen met een eerste transactie op 59,30 (60,30). Hoog ovens werd een halve gulden hoger geadviseerd op 110,50. De affaire in alle internationale waarden had weinig te beteke nen. Gewacht wordt op nieuwe stimulansen. "Wallstreet sloot maandag voor de 4e achtereenvolgende beurs- dag aan de vaste kant. Dit kon echter de koersen in Amsterdam niet in gunstige zin beïnvloeden; behalve dan voor Kon. Olie. De goudaandelen ondergingen op de Newyorkse beurs een gevoelige koersdaling na de vaste stem ming van de vorige week. De „goudclub" (dit zijn enkele Europese landen plus de Ver. Staten) is vast besloten de offi ciële goudprijs van 35 dir. per fine ounce te handhaven. Deze club beschikt over miljarden dollars aan goud, zodat aan de vraag ruim kan worden voldaan. De vraag is echter sterk afgeno men. De persconferentie van presi- dent De Gaulle heeft geen enkele invloed gehad zowel op de aan delenmarkt als in de valutasfeer. De dollar was wederom iets hoger. De scheepvaartsector zette zwak in met koersverliezen van 1 tot 3 punten. Later werden deze verhezen voor een groot deel weer ingelopen. De cultures waren evenals de staatsfondsen verdeeld. Participatiebewijzen Gold mines waren flauw. Ook gedurende het verdere beursverloop bleef de handel in de internationale waarden uiterst kalm. De koersen zakten iets in. AKU sloot op 59,20, Philips 115,10, Unilever 106,10 en Kon. Olie 146,80. Hoogovens bleef op 110 onveranderd doch KLM was ƒ2,50 lager. In de le periode verbeterde Alb. Heijn 20 punten. Van Nelle ging drie punten omhoog, doch Bijenkorf Beheer daalde 8% en Simon de Wit vier punten. Parti cipatiebewijzen Goldmines waren 50 lager. Van der Grin ten ging ƒ4,50 omlaag. Key en Kramer daalde 12, Calvé en Nij- verdal-Tencate ieder tien, Bens dorp 13, Lijm en Gelatine en Wijers ieder 7, Holec vijf en In- ternatio zes punten. Bammens was zeer vast op 290. Gist Broca des verbeterde 6 punten. K.V.T. was vijf punten hoger niet aan te komen. Dit fonds was maan dag zeer flauw. Hoek's Machines was vijf punten hoger bieden. Elsevier was zeer vast met een koerswinsten van 10 gulden. Claims Desseaux waren lager op 290. Daggeld verlaagd Het tarief voor daggeld (call money) is gisteren met een half- procent verlaagd van vier tot 3% pet., dit door de iets ruimere geldmarkt. Als gevolg van een dollartransactie van de banken met de Nederlandsche Bank is er tot een bedrag van f 137% mil joen in de markt gekomen. Verder heeft het rijk enkele betalingen verricht. Maandag werd het tarief drastisch ver hoogd van 2% tot 4 pet. PARIJS: De stoel wordt aange schoven voor president Charles de Gaulle, die maandag een grote persconferentie heeft gehouden- Het Franse staatshoofd had een grijs kostuum aangetrokken. stuk moet worden opgelost en vrije scheepvaart in de Golf van Akaba en het Suezkanaal moet worden gewaarborgd. President De Gaulle beschul digde de Canadese regering van „partijdigheid" ten aanzien van de Franse Canadezen. Deze zijn blootgesteld aan druk van de kant van de angelsaksische eco nomie, zei hij. Quebec zou een soevereine staat moeten worden en de solidariteit van de Franse gemeschap aan beide kanten van de Atlantische Oceaan zou moe ten worden georganiseerd. „Ik heb nooit gezegd, dat ik Engeland naakt wil zien, zoals men mij heeft toegeschreven, hoewel de naaktheid van een mooi schepsel niets onaange naams heeft", zo verklaarde president De Gaulle op zijn zes tiende persconferentie sinds hij in december 1958 president werd. Het staatshoofd ontlokte veel gelach aan zijn toehoorders, toen hij op deze wijze reageerde op een vraag om commentaar op een persbericht, als zou hij ge noemde uitspraak over Engeland hebben gedaan in verband met de toetreding van dit land tot de E.E.G. De Gaulle gaf als zijn mening te kennen, dat de huidige „buien" die tot vermindering van de waarde van het pond hebben geleid en die nu de waar de van de dollar bedreigen „zon der dat Frankrijk daar enige schuld aan heeft", kunnen lei den tot een herstel van het op goud gebaseerde internatioittale monetaire stelsel. Precies om 15 uur betrad De Gaulle," gekleed in een grijs ge streept costuum, de feestzaal van het Elysée waar ruim duizend persvertegenwoordigers, rege ringsfunctionarissen en buiten landse diplomaten bijeen waren. Er stonden in de zaal camera's opgesteld voor kleurentelevisie. Het staatshoofd begon met 'n verhandeling over de binnen landse politiek, waarbij 'hij zei dat de arbeiders in zekere zin een garantie moeten hebben voor hun werkgelegenheid en niet alleen een aandeel moeten hebben in de' winst, maar ook medeverantwoordelijk voor de gang van zaken in de bedrijven moeten zijn. tilt :Ki-1 f V'< 8 3,48% rente-rekening bij de postgiro* in samenwerking met de Rijkspostspaarbank het grootste gironet van Nederland - volledig geautomatiseerd Over Engelands. toelating tot de E.E.G. zei De Gaulle o.a.: „Het rapport van de (Europe se) commissie in Brussel van 29 september toont aan. dat de ge meenschappelijke markt in haar huidige vorm niet te verenigen is met de economie van Enge land van het ogenblik". „Opleg gen" van de toelating van En geland zou het uiteenvallen van de gemeenschap betekenen, al dus De Gaulle. De toenadering tussen Engeland en het Euro pese vasteland noemde hij be vredigend voor Europa, „mits het Britse volk de noodzakelijke fundamentele veranderingen wil en kan aanbrengen". „Of de Britse eilanden werke lijk deel kunnen gaan uitmaken van Europa, hangt geheel af van een diepgaande wijziging in dat land", aldus de president. De eerste reactie in Londen op de passage over Britse toetre ding tot de E.E.G. is er een van diepe teleurstelling. De Franse president heeft deze keer rond uit een „veto1 uitgesproken, niet alleen over toetreding maar zelfs over het aangaan van bespre kingen, meent men in politieke kringen. Het staat zelfs te be zien of De Gaulle's opmerking over eventuele associatie wel ernstig moet worden genomen, zei men. Volgens de zegslieden zal En geland blijven trachten, onder handelingen over toetreding tot de E.E.G. te beginnen. De opmerkingen over Cana dees Quebec zal waarschijnlijk een nieuwe golf van verontwaar diging ontketenen tegen wat in Londen genoemd werd een di recte inmenging in de Canadese binnenlandse aangelegenheden. Volgens de Gedeputeerde Sta ten van Zeeland zal de belang stelling van de regering voor Zeeland verminderen nu de ont wikkeling van deze provincie 32 De poortwachter van Bar ranca kijkt vreemd op, als hij het groepje krijgers in hun vreemde, oosterse kledij ziet naderen. „Ik wens de meester van dit huis te spreken," zegt de kalief op bevelende toon in gebroken Italiaans. „Hü is niet thuis," antwoordt da yjohter. „Gisteren is nier een schip vergaan en mijn heer haalt nu de aangespoelde lading op." „Een schip vergaan!!?" roept kalief Mansoer verrast. „Zijn er nog overlevenden, een meisje wellicht??" „Jawel, zij is hier op het kas teel!!" „Laat mij onmiddellijk door," roept de kalief opgewonden. „Ik moet haar zien!!" Als de wachter niet dadelijk terzijde stapt, grijpt hij driftig diens lans en tracht de man weg te drukken. Bijna raakt het tweetal handgemeen, maar dan klinkt vanaf de binnenplaats de hoge stem van doctor Ambro- sius: „Laat deze edelman passe ren, wachter!!" En met een zwie rig gebaar neemt de kleine heel meester zijn hoed af voor de vreemde bezoekers. „Welkom op Barranca," kraait hy plechtig, lijdt gij wellicht aan een slopende kwaal, edele heer, en zijt ge uit het verre oosten overgekomen om de beroemde doctor Ambrosius te raad plegen?" Minister Luns heeft gezegd, dat de verklaringen van de Franse president in Benelux- verband en in overleg met Ro me, Bonn en Londen moeten worden bestudeerd. De bewinds man vond, dat er een discrepan tie was tussen de verklaringen van de Franse president en de feitelijke stand van zaken. Af gesproken was, dat de Europese commissie contact zou opnemen met de Engelsen en dat de raad van ministers daarna op 18 en 19 december weer bijeen zou komen. De minister zei, dat het „uur der waarheid" nog niet was gekomen. Hü verwachtte wel, dat dit binnen enkele maanden of wellicht zelfs weken het ge val zou zijn. De bewindsman sprak het vertrouwen uit, dat het Engeland met geduld en vol harding zeker zal lukken lid te worden van de E.E.G. De Belgische pers constateer de gisteren dat de Franse presi dent botweg „neen" heeft ge zegd tegen de Britse toetreding tot de E.E.G. Hij wil zelfs geen onderhandelingen, zo merkt „Het Laatste Nieuws" op. „De Nieuwe Gids" meent, dat er een ogenblik komt waarop de visie van de Franse staatsman in botsing zal komen met die van de „vijf". Maar we hebben de indruk, aldus dit blad, dat bij een eventuele confrontatie der standpunten de vijf, die tenslot te een verdeelde groep zijn, niet zullen kunnen optornen tegen de onwil van Parijs. Volgens de „Volksgazet" staan door het optreden van deze man Frankrijk, Europa en de ganse wereld nog zeer moeilijke uren te wachten. „La Libre Belgique" bepleit vooral kalmte: ondanks alle pro vocaties van het Elysée moet het essentiële d.w.z. de gemeen schappelijke markt, bewaard blij' ven in afwachting van het ogen blik dat onderhandelingen met Groot-Brittanië wèl mogelijk zullen zijn. „Le Peuple" meent dat het onaanvaardbaar is dat het gaul listische Frankrijk niet eens meer voorwaarden stelt, doch botweg „neen' zegt. gunstig afsteekt bij cfo van an dere stimuleringsgebieden. Ge deputeerde Staten zullen zonder belangrijke financiële steun van het rijk ten behoeve van kostbare infrastructuurwerken de hun in de zeehavennota en de tweede nota ruimtelijke ordening toebedachte taken niet kunnen vervullen. Dit schrijven Gedeputeerde Staten in antwoord op vragen van de Zeeuwse Provinciale Staten met betrekking tot de vaststelling van de begroting voor 1968. De mening van Gedeputeerde Staten dat de belangstelling voor Zeeland zal verminderen wordt gegrond op bepaalde maatrege len ter bevordering van de ont wikkeling van de probleemge bieden die alleen voor het noor den van het land en of Limburg gelden, de opstelling van een re gionaal ontwikkelingsprogram ma voor het noorden van het land, op de passage in de memo rie van toelichting op de begro ting van economische zaken dat Zeeland duidelijk op weg is de achterstand ten opzichte van westen in te lopen en op een re cent geval waarin duidelijk gebleken is dat met betrekking tot vestiging van een belangrijke industrie in Zeeland niet die medewerking van de rijksover heid verleend is welke verwacht mocht worden. Met dit laatste bedoelen Ge deputeerde Staten de weigering van minister De Block van eco nomische zaken om goedkoop aardgas ter beschikking te stel len voor de Franse aluminimum fabriek Pechiney, die een nieuwe fabriek in het Sloegebied bij Vlissingen zou bouwen onder de voorwaarde dat zij goedkoop aardgas zou krijgen. Wat betreft de havenontwik keling in zuid-west-Nederland achten Gedeputeerde Staten van Zeeland contact met België wen selijk, mede met het oog op de plannen die in de naaste toe komst urgent bunnen worden. Zoals bekend heeft België plan nen om een nieuw kanaal van de Antwerpse linker Schelde- oever naar de Westerschelde- oever in Zeeuws-Vlaanderen te graven. In verband met deze plannen heeft de Belgische mi nister van openbare werken De Saeger enige tijd geleden voor gesteld om te komen tot de in stelling van een Beneluxorgaan tiat plannen zou ontwerpen voor de ontwikkeling van de grensge bieden van Nederland en België. Hoewel Gedeputeerde Staten van Zeeland officieel geen voor stel hierover kennen staan zij niet afwijzend tegenover de ge dachten van de Belgische minis ter. Gedeputeerde Staten wijzen er echter op dat de contacten en samenwerking met België in de eerste plaats regeringsaangele genheden zijn. Over de vrije huren die per 1 oktober j.l. in Zeeland zijn inge gaan schrijven Gedeputeerde Staten dat zij van de eerste ont wikkelingen ten gevolge van deze maatregelen hebben kennis ge nomen en menen een niet pessi mistische houding te kunnen handhaven. In midden-Zeeland zijn volgens Gedeputeerde Sta ten ongeveer 35 huurverhogin gen van meer dan 40 procent aan de huuradviescommissie voorge legd. Dit aantal is nog geen half procent van het totale huurwo ningen in dit deel van Zeeland. Het aantal meldingen bij de kantonrechter van eisen tot wo ningontruiming bedraagt in mid den-Zeeland op het ogenblik 10. Met ingang van 16 december is benoemd tot burgemeester van de gemeente Den Helder ir. S. H. Visser te Wassenaar. De heer Visser, die 59 jaar oud is, is oud minister van defensie. Hij is lid van de V.V.D. Ir. S. H. Visser werd op 3 ja nuari 1908 op Texel geboren. Hij studeerde aan de landbouwhoge school te Wageningen, waar hij in 1933 het ingenieursdiploma tropische richting behaalde. Van september 1959 tot juli 1963 was hij minister van defen sie in het ministerieDe Quay. Sinds begin 1964 bekleedt de heer Visser de functie van com missaris-generaal van de stich ting wereldtentoonstelling Mon treal afdeling Nederland en heeft hij als voorzitter zitting in de raad inzake de luchtverontreini ging. In februari j.l. werd ir. Visser benoemd tot voorzitter van het bestuur van de stichting ether reclame (Ster).

de Vrije Zeeuw | 1967 | | pagina 5