PROVINCIAAL NiEUWS maak'n vla-flip «RAIFFEISENBANK en dan... EEN GOEDE SINT EEN GOEDE PLAAT GEMEENTERAAD VAN HOEK Een belangrijke en vlotte vergadering Lezers, die schrijven Eerste Kamer opende de algemene beschouwingen over de rijksbegroting spaarbanken alle bankzaken sa HAMMOND ig Terneuzen Middelburg Sas van Gent Sluis IJzendijke met ruim 2 miljoen spaarders TWEE KINDEREN GEDGOiD OP OVERWEG Weg van 2,5 km kost 38 miljoen SNEEUW IN HOOG BELGIE de eerste de beste H s ia KERKDIENSTEN Arrogantie" „Er zijn grenzen" Vanzelfsprekend Vernieuwing Jeugdcircus naar Terneuzen' Het tamboer- en pijperkorps „Irene" viert a.s. zaterdag 2 de cember het St. Nicolaasfeest in 't jeugdgebouw „De Schakel" aan de Kerkhoflaan. Dit feest zal worden opgeluisterd door het op treden van het bekende jeugd circus „Hogerop" uit Goes. Marie-Cecile Moerdijk treedt op in „Bachten Dieke" Woensdag 6 december a.s. wordt de Terneuzense bejaarden een primeur geboden, waarnaar ze met meer dan gewone belang stelling zuilen uitzien. In het kader der culturele och- enden, waarvoor beurtelings in „Bachten Dieke" en in „De Bli de" kunstzinnige programma's worden samengesteld, is de cul turele commissie erin geslaagd een zangeres van internationaal formaat te engageren, n.l. Marie- Cecile Moerdijk. Deze uit Zuid- dorpe afkomstige kunstenares, die enige maanden geleden een groep zingende Zeeuws-Vlaamse burgemeesters voor de microfoon bracht, zal op de 6e december 's morgens om 10 uur de bejaar den van Terneuzen vergasten op een aantal liederen uit haar rijke repertoire. Wij twijfelen er niet aan, of er zal ook buiten de kring der bejaarden veel interesse voor dit optreden van Marie-Cecile Moerdijk bestaan. Wij vestigen de aandacht erop dat deze culturele ochtend NIET zoals op de abonnementskaarten staat vermeld, wordt gehouden in „De Blide", maar in de recrea tiezaal van „Bachten Dieke". Vergadering A.B.O.P. In lunchroom „Van Assche" werd dezer dagen een vergade ring gehouden van de afdeling Zeeuws-Vlaanderen van de bond van onderwijzend personeel. De waarnemend voorzitter, de heer H. Kole, herdacht in zijn ope ningswoord de onlangs plotse ling overleden voorzitter van de A.B.O.P., de heer W. van de Gevel, Voorts sprak hij zijn ver ontrusting uit over de in de pers verschenen berichten over de ge dwongen numerus-clausus, die zou zijn toegepast bij toelating van leerlingen op de u.t.s.-en. De heren J. Blok en P. A. Ocké stelden zich als afgevaar digden naar de algemene verga dering van de bond beschikbaar. Er volgde daarna een geani meerde bespreking van enkele voorstellen, die op voornoemde vergadering aan de orde komen. Hierna sloot de voorzitter de matig bezochte vergadering, iisioo, Bromfietsen botsten iisraioioowner.'." Gisteravond om half zes had op de Oudelandseweg ongeveer ter hoogte van de landbouwer De Bruijne een aanrijding plaats tus sen twee bromfietsers. De heer M. van L. uit Axel reed op het rijwielpad in de richting van zijn woonplaats, terwijl de heer P. A. J. uit Terneuzen huis waarts reed. Vermoed wordt dat de heer Van D. verblind is geworden door de lichten van een in de richting Terneuzen rijdende auto waar door hij frontaal in aanraking kwam met de brommer van J. Bij zijn val liep hij een been breuk op en werd per ambulance- wvagen naar het Julianazieken- i huis overgebracht. De heer J. had vrijwel geen lichamelijk letsel opgelopen. Beide brommers waren zwaar beschadigd. Vogelvrienden bielden drukbezochte tentoonstelling De jaarlijkse driedaagse ten toonstelling van de Terneuzen se „Vogelvrienden" in café „La Belle Vue" trok grote belang stelling. Meer nog dan in voor gaande jaren was aanddcht be steed aan de inrichting van de tentoonstelling. Vooral de grote' show-volière, waarin de gróte tropische vogels waren onder gebracht, trok veel belangstel ling. De tentoonstellingsruimte was door de firma De Roos uit •Sas van Gent herschapen in een weelderige bloementuin. De uitslagen luidden als volgt: Algemeen kampioen, tevens kamp. tropen, G. v. d. Meijden met een rijstvogel, 90 p. Kanaries: Kampioen EK '67, A. Sorber, met zalm, 89 p.; re serve-kamp., A. Verschueren, rood-bruin, 89 p.; Ie prijs D. Kraak, zilver is.pastel, 89 p. Kampioen EK '66, A, Sorber, putter x kan., 89 p.; Ie pr. A. Verschueren, rood-brons, 88 p. Kampioen OK, mevr. Vincke, zilver-isabel, 88 p. Kampioen stammen, A. Ver schueren, rood-bruin, 352 p. Parkieten: Kampioen OK, G. de Moor, agap. personata, 89 p. Zebravinken: Kampioen EK '67, P. Eekman, grijs 874-, Verdere tropen: Kampioen EK '67, A. Rouw, blauwfazant, 88 p.; Ie pr. OK, G. de Moor, Japanse nachtegaal, 89 p. Bastaarden zonder kanarie- bloed: Kamp. EK '67, A. Rouw, loodbek x zilverb., 894-; le pr. P. Wakker, J. meeuw x muskaat- vogel, 89 p. Kwartels en duifjes: Kamp. EK '67, D. de Smet, Chin, dwerg kwartel, 89 p. Derby-winnaare: de heren D. de Smet, D. Kraak, A. Sorber, elk frnet 89 p. Klassement van verdienste: 1. G. v. <L Mailden, mat A tropen, 442 p.; 2. A. Verschueren, met 5 kanaries, 441 p.; 3. G. de Moor, met 5 tropen, 439 ,p. Zeehavenontwikkeling Het algemeen bestuur van het overlegorgaan zeehavenontwikke ling Zuid-West-Nederland heeft dinsdagmiddag tijdens' een bijeen komst in Provinciehuis te 's-Gra- venhage een bespreking gewijd aan het door een kleine werkgroep op gestelde rapport getiteld: „Verken ning van enkele aspecten van de ontwikkelingsmogelijkheden voor zeehavens in het deltagebied". Het dagelijks bestuur had het rapport vergezeld van een pre-ad- vies, het algemeen bestuur aange boden, nadat op 9 oktober j.l. de centrale werkgroep van het over- Ieg-orgaan er beschouwingen aan had gewijd. Het algemeen bestuur heeft nu besloten de gegevens van het rapport te gebruiken voor het samenstellen van een nota, die in een vergadering van 5 januari a.s. zal worden behandeld en vastge steld. Daarna zal de nota worden aangeboden aan de règering, aan de besturen der partners in het zeehavenoverleg, te weten de pro vinciale besturen van Noord-Bra bant, Zeeland en Zuid-Holland als mede het gemeentebestuur van Rot terdam én de raad van Rijnmond. Tegelijk daarmee zal de nota worden gepubliceerd. Jubilarissen op de stijfselfabriek Op zaterdag 16 december a.s. worden op de stijfsel- en gluco- sefabriek te Sas van Gent een achttal jubilarissen gehuldigd en neemt- men afscheid van de ge pensioneerden van de fabriek. De jubilarissen zijn de heren E. M. A. Acda, 40 jaar in dienst; M. A. de Gruykere (40 jaar); A. M. P. de Clercq, (40 jaar); A. C. H. Kieboom, (40 jaar); F. B. Meloen, (40 jaar); M. A. S. Pluym, (40 jaar); E. L. E. Pijck, (40 jaar) en A. Baart, (25 jaar). Agenda van buurtvereniging De buurtvereniging „Sint Al- bert" is nog geen jaar oud en haar buurtcentrum bestaat nau welijks een maand, maar de agenda van deze jonge buurtver eniging is goed gevuld. Zaterdag 25 november organiseerde de buurtvereniging een wagenbou wersbal met karnavalsbal met het doel gelden bijeen te bren gen voor een wagen voor de ko mende lcarnavalsoptocht. Op za terdag 2 december is er een ruil beurs voor de jeugd en natuur lijk komt die zaterdag Sinter klaas een bezoek;, brengen aan het buurtcentrum. De rederijkerskamer uit Oost burg zal op zaterdag 9 decem ber 'n toneelstuk opvoeren geti teld „Waarhen. dokter Storm?" Op 11 december is de maande lijkse bijeenkomst voor de post zegelverzamelaars en omdat er in de buurtvereniging veel men sen zijn, die interesse hebben voor de schutterij, zal er 16 dec. een bijeenkomst worden belegd om hierover te praten. Men is zelfs voornemens om voor de Kerstdagen een extra program ma te brengen en van oud op nieuw kan naar een nieuwjaars bal in het buurtcentrum aan de Van Miltstraat. Dienstwoningen marechaussee te koop Enige maanden geleden werd de brigade Sluis van de mare chaussee overgeplaatst naar Ter neuzen. De manschappen vonden inmiddels elders een woonplaats, zodat het oude complex dienst woningen aan de Sint Annaweg leeg staat. Deze vier woningen zijn nu met bijbehorende garage en tuingrond door de rijksge bouwendienst bij inschrijving te koop gesteld. Toneel De rederijkerskamer „De Oran- jebloem" gaf voor de aangeslo ten leden een tweetal uitvoerin gen van het blijspêl „Pa heeft een bok geschoten" door B. Ho- man Free en F. Drost. De regie berustte bij de heer T. Hendrikse. Het stuk werd goed gebracht en ook aan het decor was veel aandacht besteed. Sluis op de T.V. Zaterdagavond a.s. zullen er beelden van Sluis op het televi siescherm te zien zijn op Neder land II. In de rubriek „Regio" wordt dan aandacht besteed aan Sluis als koopcentrum. Plattelandsvrouwen vergaderden De Nederl. bond van platte landsvrouwen hield een goed bezochte vergadering in café restaurant „Wilhelmina". Na een openingswoord van de waar nemend presidente mevr. E. MarsmanKlein werden enige huishoudelijke zaken afgewik keld. Zo werd gesproken over het a.s. tienjarig bestaan van de afdeling in februari en het ko mende jubileum van de Z.L.M Ook het Kerstfeest kwam ter sprake. Mevr. C. E. van Oor schotWeber vertelde een eh ander over de onlangs gehouden Beneluxavond. De heer K. Schol ten hield een causerie over de stichting' „Ons Dorp". Hij ging uitvoerig in op de voorgeschie denis en de doelstellingen van de stichting en wekte op tot lid maatschap. Een en ander ging gepaard met het vertonen van dia's. Kon. onderscheiding De heer A. Rabout werd on derscheiden met de eremedaille in brons, verbonden aan de orde van Oranje-Nassau. Hij ontving de medaille uit handen van burgemeester P. F. van Hootegem omdat hij 40 jaar achtereen werkzaam is geweest op het landbouwbedrijf van A. Quaak. Wedstrijden hometrainers In café „La Portp d'Or" te IJzendijke werden zaterdag wed strijden gehouden op hometrai ners. Behalve grote belangstel ling van de renners zelf (er wa ren er 31) was er ook veel pu blieke belangstelling. De uitslag bij de adspiranten was: 1. D. Smallegange, Ellewouts- dijk, 21.9 seconden; 2. N. Rok- VOOR DE HANDEL! B, D. LEEFSMA N.V. KERKSTR. 25. AMSTERDAM, TEL. 23 27 27 ven, Breskens, 23 sec.; 3. J. de Jong, Aardenburg, 24.7 sec. Nieuwelingen: T. Strosnijder, Kruiningen, 42.9 sec.; 2. Ch. de Smit, Hoofdplaat, 43.1 sec.; 3. Ab. Klaeijssen, Biervliet, 43.1 sec. Amateurs: 1. Ch. de Jong, Bruinisse, 33.8 sec.; 2. W. Evert- se, Zierikzee, 34.9 sec.; 3. W. le Feber, Sluiskil, 35.3 sec. De finale amateurs, nieuwe lingen en adspiranten gaf de vol gende uitslag: 1. T. Strosnijder, 11.1 sec nieuweling; 2. Ch. de Jong, 11.3 sec., amateur; 3. D. Smallegan ge, 13 sec., adspirant. IN HOIIAND SIMTHHinS Zóvelen geven hun vertrouwen aan de Raiffeisenbank. Samen sparen zij meer dan 5 miljard gulden. In de gemeente Hoek zal van af 1 januari 1968 het huisvuil worden opgehaald met een rol- trommelauto van de gemeente Terneuzen die hiervoor deze wa gen met een chauffeur beschik baar zal stellen. De gemeente Hoek zal hiervoor jaarlijks een bedrag van ƒ8.300 aan Terneu zen moeten betalen. „Er is geen enkele manier om goedkoper van ons huisvuil af te komen", aldus gemeentesecreta ris C. Bernard die in de raads vergadering van gisteravond het toegevoegde agendapunt dat una niem de goedkeuring van de raadsleden kreeg, toelichtte. In de gemeente Hoek wordt thans éénmaal per week het huis vuil opgehaald met een open wa gen die thans toch wel definitief versleten is. De aanschaf van een nieuwe wagen zou met het oog op de herindeling van de Zeeuws- Vlaamse gemeenten niet verant woord zijn. Het huisvuil zal nu tweemaal per week worden opgehaald, n.l. maandag en donderdagmiddag en het zal op de gemeentelijke stort plaats worden geloosd. De 40 liter-inhoudemmers waarin de bewoners van Hoek thans hun afval deponeren kun nen voorlopig in gebruik blijven. Op een vraag van de heer De Putter of nu ook de reinigings rechten zullen worden herzien kreeg hij een bevestigend ant woord. Deze bedragen nu 7,50, doch er zal ongetwijfeld binnen kort een voorstel tot herziening aan de raad worden voorgelegd. „Dit is niet onbillijk", aldus de voorzitter, de heer A. F. Hans- sens, „ten eerste wordt het vuil nu tweemaal per week opgehaald en verder gebeurt dit op een veel hygiënischer manier dan tot-nu- fö$ het geval was. De stichting „Hoekse Rakkers" krijgt een subsidie van 1.000 nog voor dit jaar met alleen de stem van de heer D. J. Tolle naar tegen. De heren Van der Peijl (we gens ziekte), De Kraker en Haak waren afwezig. De heer Tollenaar zeide, dat de gemeente voor de „Rakkers" toch dit jaar al enige dingen had ge daan (zand en grint verstrekt voor hun clubhuis) en dat hij bovendien ook tegen verschillen de aktiviteiten van de „Rakkers" was. De heren Leunis en De Putter, daarentegen waren, althans wat het financiële welzijn betreft, bezorgd voor de Hoekse jeugd. De eerste vroeg of er ook vol gend jaar weer een subsidiebe drag op de begroting komt en laatstgenoemde, of het gevoteer de bedrag wel voldoende was om te dekken. De voorzitter anwoordde hier op, dat het college van B. en W. eerst de soliditeit van de plannen had onderzocht en geconcludeerd had om op de begroting 1968 weer met een bedrag te komen. Een verzoek om toe te treden als lid van de Raad der Europese gemeenten en een van de Raad van Finsterwolde met betrekking adhesie te betuigen aan een motie inzake de werkloosheidsbestrij ding werden voor kennisgeving aangenomen. Met betrekking tot het eerste zei de gemeentesecretaris Ber nard dat van de 850 gemeenten in het land er slechts 250 lid zijn van deze organisatie. Aan de regionale Zeeuws- Vlaamse Woningbouwvereniging te Kloosterzande werd een per ceel grond verkocht, groot 5100 m2 voor de prijs van 21,50 per m2. De begroting 1968 sluit met een post onvoorzien van 14.977,04. De inkomsten en uitgaven van de gewone dienst bedragen ƒ1.348.276,41, die van de kapi- taaldienst 2.692.678,78. Twee kinderen zijn dinsdagmid dag omstreeks kwart voor vier op een met automatische halve over wegbomen beveiligde overweg op het station Geleen-Lutterade onder de trein MaastrichtAmsterdam gekomen en op slag gedood. De slachtoffertjes zijn de negen jarige Harry Geurts en de tien jarige Johny de Koning, beiden uit Geleen. Zij waren na schooltijd met een groepje kinderen op weg naar huis en moesten bij de over weg wachten op de sneltrein. De jongetjes waren aan de linkerzijde van de overweg het voetpad opge lopen. Zij werden door de sneltrein enkele honderden meters meege sleurd. In Delft is men bezig met de aanleg van een verkeersweg die verhoudingsgewijs wellicht de duur ste zal zijn die ooit in ons land werd aangelegd. Het Is de Kruit- huisweg die een aansluiting zal ge ven op rijksweg 13 (Den Haag— Roterdam). De weg die slechts 2V2 km lang wordt zal 38 miljoen gul den gaan kosten. In dit bedrag zijn zeven kunstwerken inbegrepen. In de streek van Verviers ten oosten van Luik is maandag de eerste sneeuw van het seizoen ge vallen. Er lag binnen korte tijd een laag van enkele centimeters dik. Mijnheer de Redacteur, Graag vraag ik een plaatsje in Uw veel gelezen blad, waarvoor bij voorbaat mijn hartelijke dank. Tot mijn grote schrik en teleur stelling las ik in uw blad van don derdag 23 november het simpele berichtje „De; Heerengracht blijft open". Dit wordt zo eenvoudig gesteld maar realiseren onze bestuurders zich toch wel de gevolgen voor de middenstand? Met het sluiten van de Oostkolk verliezen wij in de Noordstraat en omgeving een beduidend aantal schippersklanten, dus derving van inkomsten. Hebben onze bestuurders zich wel eens afgevraagd wat een be drag aan belasting de middenstand inbrengt en of wij daar straks nog toe in staat zijn? B. en W. scher men nu wel heel erg met cijfers en vooruitzichten, maar wanneer wor den deze gerealiseerd? Men praat over een raadhuisplein, maar men weet nog lang niet wanneer het raadhuis er komt. En dan te bedenken dat we a.s. zomer over een pracht van een par keerruimte zouden kunnen be schikken (50 tot 100 meter van de zaken is volgens deskundigen ideaal) om een mogelijkheid te heb ben nieuwe klanten aan te trekken voor het verlies van de schippers. ïs er nu geen enkele instantie waartoe we ons kunnen wenden om dit ongelukkige besluit ongedaan te maken? Laten onze bestuurders toch In zien dat regeren vooruitzien is. Laat het argument van een mooie waterpartij ons deze prachtparkeer- ruimte en een stuk van ons brood niet door ons neus boren. Wie water wil zien, kans op de Scheldekade terecht. Nogmaals dank voor de plaat sing, W. J. BLIEK. 3 Eon onvergelijkbaar orgel.v.a/4;790,-, 13 g Ds folder ligt voor u klaar. 13 13 13 13 13 13 13 i3 i3 13 13 tg Goes, Lange Kerkstraat |g 41, telefoon 7258 DONDERDAG 80 NOVEMBER DANKDAG NED. HERV. KERK Zaamslag: 10 uur Ds. H. J. Begeer, van Hoofdplaat. GEREF. KERK Hoek: 19 uur Ds. W. H. Gispen, van Terneuzen. GEREF. KERK (Vrijgemaakt) Zoutespui: 14.30 en 19 uur Ds. C. Breen, van Katwijk. CHR. GEREF. KERK Zaamslag: 14.30 en 19 uur Ds. P. Sneep. GEREF. GEMEENTE (Syn.) (Frans Halslaan) Terneuzen: 2.30 en' 7.30 uur: Ds. Zijderveld van Middelburg. Axak 10 en 15 uur Ds. H. Rijksen, van Gouda. So Many Roads John Mayall Dutch Swing College at Home Joseph Schmidt Geliefde Koren Mastreechter Staar Vienna City of my dreams Wiener Hofbal Orchester Country Side of Jim Reeves Tee Set Song Book Ria Valk L.P. Don't go to Strangers A1 Martino Zet je feestneus op 11,90 11,90 11,90 11,90 11,90 11,90 S 7,50 9,90 9,90 9,90 Noordstraat 84-86 Terneuzen Telefoon 4551 Ten overstaan van vrijwel het voltallige kabinet is de eerste ka mer dinsdag met de algemene be schouwingen begonnen over de begroting 1968. De eerste spreker, de p.v.d.a.- fraktieleider ir H. Vos, vroeg de regering te overwegen, of wel licht met Tsjecho-Slowakije en Roemenië stappen zouden kun nen worden gedaan ten behoeve van de 2500 politieke gevangenen in Griekenland, Het Griekse bewind heeft ge zegd dat het de gevangenen naar een communistisch land wil uit wijzen. Rechtse dictaturen be schouwen al hun tegenstanders als communisten, aldus ir Vos, die hieraan toevoegde dat wellicht zelfs Nederland als gevolg van de bezoeken van minister Luns aan Oost-Europa door de Griekse machtshebbers als communistisch wordt beschouwd. Indien de ge vangenen inderdaad zouden wor den uitgewezen, zou Nederland overleg moeten plegen met Roe menië en Tsjecho-Slowakije om de gevangenen die naar een wes telijk land willen gaan, hiertoe in staat te stellen. Sprekend over het conflict in het midden-oosten verklaarde ir Vos, dat de Nederlandse regering haar sympathie voor Israël „niet ai te schroomvallig" moet laten blijken en zich niet door „werk geversoverwegingen" moet laten leiden. Ir Vos informeerde naar het standpunt van de regering over de plaats van de niet-democrati- sche landen i.e. Portugal en Griekenland in een vernieuw de N.A.V.O. Het standpunt van de p.v.d.a. over de toetreding van Engeland tot de E.E.G. is het zelfde als dat van de regering. H Nederland moet Frankrijk la ten blijken, dat de moeilijkhe den die de „vijf" kunnen veroor zaken, wanneer Frankrijk de toe treding van Engeland weigert, veel groter zullen zijn dan die welke uit een Engels lidmaat schap zullen voortvloeien. Wel licht komt er een tijd dat de „vijf" zich zullen moeten beraden over een nieuwe constructie zonder Frankrijk, aldus ir Vos. Generaal De Gaulle had op zijn persconferentie gesproken over de ziekte van de Engelse econo mie, maar als er ergens in dit ver band sprake is van ziekte, dan is dit de „arrogantie" van de Fran se president. Sprekend over het „zelfonder zoek" der politieke partijen zei ir Vos, dat de uitslag van de huidi ge discussie ook het voortbestaan van het kabinet raakt. Voor mij staat niet vast dat het kabinet zijn volle zittingsperiode zal aan blijven. Het kan tijdens deze zit tingsperiode van het kabinet-De Jong nodig zijn de conclusie uit de huidige discussies te trekken, aldus ir Vos. De c. h.-fractieleider mr J. C, Bührmann waarschuwde tegen het gevaar van proliferatie van kernwapens en verklaarde, dat het euratomverdrag voor de Ne derlandse regering nooit een be letsel mag vormen voor het aan vaarden van internationale con trole als onderdeel van een non- proliferatieverdrag. Het respect voor de Amerikaan se inspanning om het communis me in Azië een halt toe te roepen heeft een grens, als wij zien dat duizenden onschuldigen, vrou wen en kinderen, het slachtoffer worden van de bombardementen. Bombardementen op steden en van de burgerbevolking leiden niet tot overgave. Integendeel, aldus mr Bührmann, „de tegen stand wordt grimmiger, de haat groter". Ook omdat de kans op uitbreiding van de oorlog groot is, dient de regering al het moge lijke te doen om vredeskansen naderbij te brengen. Nederland dient vast te houden aan directe toetreding van Enge land tot de E.E.G., aldus mr Bührmann. Sprekend over de sociaal-eco nomische toestand zei spi, d& de regeringspolitiek van werkelijk» heidszin getuigt. Gezien de om» standigheden is monetaire finan ciering aanvaardbaar. Hij betuigde instemming met de maatregelen ter bestrijding van de werkloosheid en bepleitte, evenals het overlegorgaan van de vakcentrales, een planmatige oplossing van het werkloosheids probleem. Tot slot verklaarde hij dat de c.h.u. krachtig zal meewerken aan een samengaan met de k.v.p. en a.r.p. Hij achtte het in het be lang van het land, dat een rege ring een volledige periode zou kunnen aanblijven en besloot zijn redevoering met de verklaring dat zijn fractie het regeringsbe leid welwillend kritisch zou be geleiden. Mr Van Riel van de v.v.d. toon de zich ingenomen met de „kracht" waarmee de minister zonder portefeuille voor ontwik kelingshulp, drs B. J. Udink, het probleem van ontwikkelingshulp aanpakt. Een eerste prioriteit is echter gezonde staatsfinanciën, aldus mr Van Riel die tevens pleitte voor een verantwoorde enquête onder het Nederlandse volk. Indien Frankrijk zich blijft verzetten tegen Engelse toetre ding tot de E.E.G., „zal naar wij vertrouwen de Nederlandse rege ring het inittiatief nemen om met de andere partners naar noodop lossingen te zoeken, die dan mis schien grote consequenties heb ben. Alleen kan Nederland dia consequenties nauwelijks aan vaarden", aldus mr Van Riel, die vroeg of de regering de kamer haar gedachten over dit punt kan meedelen. Spr. bepleitte voorlichting over inflatie en de noodzaak haar te bestrijden en zei te menen dat het vennootschapsrecht spoedig, bij voorbeeld naar Duits voorbeeld, moet worden herzien. Bij het regelen van de mede zeggenschap van werknemers dient ervan te worden uitgegaan dat het beslissingsrecht bij de directie blijft „geen twee kapi teins op een schip" en dat medezeggenschap denken en werken in het belang van het be drijf moet betekenen. De eigen dom van een onderneming dient bij de aandeelhouders te blijven, hetgeen in verband met ons maatschappelijk stelsel vanzelf spreekt. Ook vanzelfsprekend zijn verplichte winstdeling ter- wille van de individuele bezits vorming en goede pensioenrege lingen. De communistische afgevaar digde mevrouw H. J. van Omme ren-Averink, die na een ziekte Van ongeveer een half jaar in de kamer is teruggekeerd, verklaar de dat er gevaar bestaat dat de alom gevoelde drang naar ver nieuwing wordt misbruikt. Het kabinet-De Jong komt niet aan deze vernieuwingsdrang te gemoet, doch heeft een „verfijnd programma voor uitzuiging, een programma voor sociale afbraak" opgesteld. Het verschijnsel van jeugdwerkloosheid voor de eerste maal sinds de oorlog illustreert het feit dat nog veel schort aan de werkgelegenheids- politiek, aldus de communistische afgevaardigde, die een gedwon gen lening door grote bezitters ter bestrijding van de werkloos heid voorstelde. Zij bepleitte vermindering van de defensiebegroting met een miljard, met welk bedrag talrijke problemen zouden kunnen wor den opgelost en tevens de eerste stap op een weg naar een meer zelfstandige politiek zou kunnen worden gezet. Mevrouw Van Ommeren-Ave rink keerde zich tegen het non- proliferatie-verdrag waarover thans wordt onderhandeld, om dat het haars inziens een belem mering vormt voor de ontwikke ling van de kernenergie voor vreedzame doeleinden in landen die thans niet over kernwapens beschikken.

de Vrije Zeeuw | 1967 | | pagina 3