J. A. Biesbroeck Kritiek stadium in het conflict om Cyprus AMERIKAANSE MINISTER VAN DEFENSIE KANDIDAAT VOOR PRESIDENTSCHAP WERELDBANK Sinterklaas komt bij u thuis Turkse strijdkrachten blijven in alarmtoestand CHINA NIET IN VER. NATIES VROUW EN VIJF KINDEREN OMGEKOMEN BIJ FELLE BRAND IN AARTSWOUD (N.-H.) Ramp in Portugal eiste meer dan driehonderd doden BRITS BESTUUR OVER ADEN TEN EINDE Zuid-Arabië onafhankelijk HET WEER Ket tijdschema Schepen voor Cyprus KANTOORMACHINES (alle merken) KANTOORMEUBELEN (Gispen) ADMINISTRATIE-SYSTEMEN TECHNISCH TEKENMATERIAAL Hoogwater Weerbericht Zon- en Maanstanden WOENSDAG 29 NOVEMBER 1967 24e Jaargang No, 7087 Naar basis teruggekeerd Ruim 650 doden op Thanksgiving Day in de V. S. Russisc li- Belgische ol iemaatschappij Hulp voor Portugese rampslachtoffers Het Rode Kruis en de ramp in Portugal eigen koers niet te wijzigen. „Wij verkeren thans in een kritieke toe stand", aldus de woordvoerder. Het Griekse standpunt, zoals overgebracht door de speciale Amerikaanse bemiddelaar Cyrus Vance, houdt volgens politieke kringen in Ankara instemming met een geleidelijke terugtrekking van de Griekse en Turkse troepen van Cyprus in, maar ook de eis dat Tur kije verklaart af te zien van gebruik van geweld ter oplossing van het conflict, waarvoor de Verenigde Naties en de NAVO garant moeten staan. De Turkse invasiestrijdmacht die in het zuiden des lands is verza meld, blijft in alarmtoestand. Maandagavond werden in de ma rinehaven Mersin alle walverloven ingetrokken en 's nachts verliet 'n onderzeeboot en een smaldeel de haven. Volgens waarnemers zijn er geen aanwijzingen dat de Turken op meer uit zijn dan een verscherping van de patrouilles in de wateren tussen Turkije en Cyprus. Van gewoonlijk betrouwbare zijde in Athene is vernomen, dat de onderhandelingen tussen Tur kije en Griekenland nog steeds draaien om het tijdschema voor terugtrekking van de vreemde troepen en de Griekse eis tot een Turkse verklaring, waarin wordt afgezien van invasie van Cyprus. Ook over de terugtrekking zelf zou verschil van mening bestaan. Griekenland zou naast zijn contin gent van 10.000 man ook de toe gestane strijdmacht van 950 mili tairen willen terugtrekken, als Tur kije zijn strijdmacht van 650 man terugtrekt. Zegslieden in Athene menen dat Turkije alleen op ver trek van de 10.000 Grieken aan dringt. 24 kilometer van de noordkust van Cyprus zijn acht ongeïdentifi ceerde oorlogsschepen waargeno men, zo meldt de Cyrische rege ring. De verklaring werd afgelegd na berichten uit Istanboel dat een Turks smaldeel de haven van Mer lin had verlaten. Volgens de Cyrische regering voer het geobserveerde smaldeel waarvan zes schepen torpedo- Van betrouwbare zijde in Wa shington is maandagavond verno men dat de Amerikaanse regering de officieuze procedure voor de kandidatuur van de Amerikaanse minister van defensie, Robert Mc- Namara, voor de functie van pre sident van de wereldbank de vorige week heeft ingeleid. De Amerikaan se regering heeft McNamara dus nog niet officieel kandidaat gesteld voor deze functie. Ex-ambassadeur Livingston Mer chant, de Amerikaanse vertegen woordiger in de raad van commis sarissen van de bank, had op een niet officiële bijeenkomst van de 20 bankdirecteuren de naam van McNamara genoemd als eventuele opvolger van de huidige president George Wood, wiens ambtstermijn officieel op 1 januari afloopt, maar die maximaal nog een jaar zal aan blijven, binnen welke termijn een opvolger moet worden gevonden. De kandidatuur van McNamara werd officieus gesteld, toen de raad van commissarissen aan Mer chant gevraagd had of de Ameri kaanse regering kandidaten voor de functie van president had. De raad van commissarissen zal nog deze week bijeenkomen om vast te stellen, of er een „consensus" be staat wat betreft de kandidatuur van McNamara. Er zal dus niet of ficieel worden gestemd. Die stem ming kan pas worden gehouden, als de kandidatuur van McNamara officieel is gesteld. Het Witte Huis en het Pentagon wilden geen commentaar geven op de berichten dat McNamara binnenkort als mi nister van defensie zal aftreden. AARTSWOUD: Bij een felle brand in Aartswoud (N.-H.) zijn dinsdagnacht een vrouw en vijf kinderen om het leven gekomen. De vader en twaalf andere kin deren werden gered. Op de foto wordt het stoffelijk overschot van de vrouw die aanvankelijk ook gered werd, maar weer naar binnen ging toen zij hoorde dat nog vijf kinderen binnen waren, naar buiten gedragen. Maak er een gezellig avondje, van en laat Sinterklaas en zijn knechten de cadeaus gratis thuis bezorgen.. Wij hebben een enorme keuze in i SETTLER schrijfmachines met frictleknop en luxe draagtas, slechts 149,— SETTLER schrijfmachines met frictieknop - rood/zwart lint - auto- matische tabulator en luxe draagtas189,— (Volledige garantie en gratis service,, onderdelen voorradig.) GENTSESTRAAT 23—25 HULST - TELEFOON 01140-2080 ENKELE BUIEN Een diepe depressie op het noordelijk deel van de Atlanti sche Oceaan droeg er toe bij, dat dinsdag vrij zachte en vochtige lucht via de Britse eilanden naar het continent getransporteerd werd. Het binnendringen ervan ging met langdurige regenval ge paard, waarbij op diverse plaat sen 15 tot 20 mm regen werd af getapt. In de loop van dinsdag avond bereikte na de frontpassa ge 'n gebied met opklaringen het westen van het land. Vandaag stroomt met een matige tot krach tige westelijke wind onstabiele lucht naar onze omgeving. Naast opklaringen moeten dan ook en kele buien worden verwacht. De temperaturen zullen voorname lijk in het oosten van het land iets hoger worden dan dinsdag. In West-Duitsland was het gis teren zo mogelijk nog onaangena mer dan bij ons. Bij aanhouden de regenval was het daar n.l. nog koud. De vorstgrens die dinsdag van Rusland via Polen naar zuid- Scandinavië liep, zal door het op dringen van reeds genoemd fron tensysteem wat naar het noorden worden teruggedrukt. Een de pressie boven het westen van de Middellandse Zee geeft aanlei ding tot grote regenval in noord- Italië en het Alpengebied. Regen- hoeveelheden van ongeveer 30 mm waren hier geen uitzonde ring. WOENSDAG 29 NOVEMBER Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. n.m. 11.46 0.24 0.22 0.56 0.34 0.55 0.33 medegedeeld door het K. N. M. I. te De Bilt., geldig tot hedenavond Enkele buien Verspreide opklaringen maar ook enkele buien. Matige tot krachtige wind tussen west en noordwest. Maximum temperaturen omstreeks 9 graden. DONDERDAG 30 NOVEMBER v.m. n.m. Breskens 0.17 0.34 Terneuzen 0.53 *1.10 Hansweert 1.27 1.44 Walsoorden 1.26 1.43 ZON MAAN Nov. op onder op onder 29 8.21 4.35 6.48 3.27 30 8.23 4,34 6.48 3.27 Dec. 1 8.25 16.33 8.25 15.56 2 8.26 16.32 9.55 16.38 3 8.2? 16.32 11.10 17.39 Frank, bij abonnement: TERNEUZEN Directeur-Hoofdredacteur: 1. van 8e Sande Telefoon: 01150 - 2073 Gironummer: 38150 Redactie- en Administratie-adres: Smidswal Abonnementsprijs ƒ8,— per kwartaal; per maand 2,70; per week 62 ct. Losse nrs 13 ct DE VRIJE ZEEUW Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 16 et; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (gééa handels advertenties) 5 regels ƒ1,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 ur. Voor het gecnmb. maandag/dr'nsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. Het Turkse kabinet heeft dins dagmorgen vroeg na een vergade ring van 11 uur het beraad over de crisis rond Cyprus afgesloten. Een regeringswoordvoerder zei dat men na bestudering van de Griekse positie had besloten de bootjagers waren in westelijke richting. Ook een V. N.-waarnemer ver klaarde dat een aantal schepen door V. N.-waarnemingsposten wa ren gesignaleerd. Eerder op de dag vlogen Turkse straaljagers ruim 20 minuten bo ven Cyprus. Turkse oorlogschepen die maan dagnacht waren uitgevaren, in- de richting van Cyprus en later op de dag in de buurt van het eiland werden yvaargenomen, schijnen naar hun basis de haven van de Zuidturkse stad Mersin te zijn teruggekeerd. Uit Mersin werd gisteren tegen de avond gemeld MERSIN, Turkije: Het Turkse kabinet heeft dinsdagmorgen, na een vergadering van 11 uur het beraad rond de kwestie Cyprus afgesloten. Een regeringswoord voerder zei dat men had beslo ten de koers niet te wijzigen. Wij verkeren thans in een zeer kri tieke toestand, aldus de woord voerder. De Turkse invasiestrijd' macht blijft in alarmtoestand. Op de foto de Turkse marinechef, vice-admiraal Celal E yicioglu die in het geval van een invasie het bevel over de Turkse vloot zal voeren. dat het vlaggeschip van de vloot daar was binnengelopen en dat aan de horizon nog een groot aantal andere schepen was verschenen dat naar de haven opstoomde. De algemene vergadering van de Verenigde Naties heeft dinsdag op nieuw de deur voor communistisch China's toelating toegeslagen door te bepalen, dat voor wijziging in de vertegenwoordiging van China in da wereldorganisatie een twee derde meerderheid blijft vereist. Er is nagenoeg geen kans dat een dergelijke meerderheid in het voor deel van Peking zal worden be haald. Noordstraat 107 - Tel. 01150-4255 TERNEUZEN Bij verkeersongelukken tijdens het lange weekeinde (vier dagen) van Thanksgiving Day" zijn in ds Ver. Staten 662 mensen om het leven gekomen. Het vorig jaar wa ren het er 748. Bij een felle brand in Aartswoud (N.-H.) ziin maandagnacht een vrouw en vijf kinderen om 't leven gekomen. De vader en twaalf kin deren konden worden gered. Volgens de politie hebben de man en de vrouw en 12 van hun 17 kin deren zich uit het brandende huis weten te redden. Toen de vrouw hoorde dat nog vijf van haar kin deren niet naar buiten waren ge komen, is zij het brandende huis weer binnengegaan. Met vijf kin deren is de vrouw omgekomen. Van drie Jcinderen zijn inmiddels de stoffelijke overschotten gevon den. De slachtoffers zijn de 47-jarige mevr. J. Schaafsmade Haas en haar drie zoons en twee dochter tjes, de 24-jarige Auke, de 17- jarige Rink, de 13-jarige Simon, de 4-jarige Juliana en de 3-jarige Ger- da. De 57-jarige havenarbeider P. J. Schaafsma en zijn twaalf andere kinderen zijn ondergebracht in een leegstaand motel in Aartswoud. De brand werd tegen twaalf uur ontdekt door 'n passerende vracht wagenchauffeur. Het huis van de familie Schaafsma staat op korte afstand van de provinciale weg AlkmaarDen Oever. Het huis, dat vlak naast het niet meer in gebruik zijnde stoomgemaal staat, werd vroeger bewoond door de machi nist van dit gemaal. In dit huisje aan de Westfriesedijk sliepen ne gentien personen toen de brand uit brak. Twee meisjes sliepen bene den, terwijl de rest op de bovenver dieping, die alleen via een smalle trap bereikbaar is, hun slaapver trek had. Vermoedelijk is het feit, dat zeventien mensen alleen via een smalle trap in veiligheid moes ten trachten te komen, de oorzaak dat niet allen zich hebben kunnen redden. Een buurman, de veehouder J. Helder, werd door de vrachtwagen chauffeur gewekt met de mede deling dat er brand was. „Toen ik de deur uitging, kwamen de eerste kinderen van het gezin Schaafsma al mijn erf op", zo zei de heer Hel der. Voor hij naar zijn buren ging heeft de veehouder de vrijwillige brandweer van Aartswoud gealar meerd. Tot omstreeks drie uur is men met de blussingswerkzaam- heden bezig geweest. Een onderzoek heeft uitgewezen, dat de brand is veroorzaakt door een petroleumvergasser. Deze ver gasser brandde nog, toen de be woners naar bed -gingen. Tegen twaalf uur schijnt de oudste zoon, de 26-jarige Piet Schaafsma, wak ker te zijn geworden. Toen hii naar beneden ging," stond de gehele be nedenverdieping al in lichte laaie. Van het huis staan alleen de mu ren nog overeind. In Antwerpen is een Belgisch Russische maatschappij opgericht, die zich zal bezighouden met de invoer van olieprodukten. Zestig procent van de aandelen zal in Rus sische handen zijn. Deze maat schappij zal onder de naam „Nafta" in Antwerpen worden gevestigd. Bij de overstromingsramp in Por tugal ziin volgens tot dusver be kende ciifers 316 mensen om het leven gekomen. Dit heeft het Por tugese ministerie van binnenland se zaken maandagavond bekend gemaakt. De nieuwe „volksrepubliek Zuid- Jemen" wordt woensdag te mid dernacht officieel een fèit. Dit is meegedeeld door iemand van de delegatie van het nationale bevrij dingsfront, die in Genève met En- land heeft onderhandeld over da onafhankelijkheid van Zuid-Arabië. De delegatie keerde dinsdag naar huis terug. Engeland heeft 129 Jaar de scep ter gezwaaid over de anderhalf mil joen Arabieren In het Onvruchtbare bergachtige gebied. De nieuwe regering van de re publiek zal naar alle waarschijn lijkheid worden gevormd door het' nationale bevrijdingsfront en het is bijna zeker dat de leider van het front, Qahtan Mohammed Elsjaabi, president wordt. In Genève, waar hij een delegatie leidt die met Britse vertegenwoordigers over on- afhankeliikheidskwesties heeft on derhandeld, zei El-Sjaabl dat Zuid- Arabië de onafhankelijkheid met „bloed en opofferingen" heeft ver overd en dat zij geen geschenk van Engeland is. Over de financiële steun van 600 miljoen gulden die de Arabische delegatie van Enge land heeft gevraagd zei de N. L. F. leider dat hij geen aalmoes verlangt maar alleen een compensatie wenst voor de langdurige periode „waar in Engeland ons heeft geëxploi teerd". Toen een verslaggever E1-Sjaabi vroeg of de nieuwe republiek de Israëlische scheepvaart naar en van de Rode Zee zou blokkeren, eiste hij dat de man zijn identiteit bekendmaakte. Toen deze zei dat hij de Israëlische radio vertegen woordigde brieste de N. L. F. lei der: „De vijand van de Arabieren is onze vijand en Palestina is Ara bisch gebied". El-Sjaabi maakte dinsdagavond bekend, dat zijn en de Britse dele gatie een akkoord inzake de toe komst van de nieuwe republiek be reikt hebben. Hij wilde echter niets over de inhoud ervan zeggen. De stichting „Mensen in nood" in 's-Hertogenbosch heeft 5000 beschikbaar gesteld voor de leni ging van de nood onder de getrof fenen van de watersnoodramp in Portugal. „Mensen in nood" heeft bovendien het rampengironummer 1111222 opengesteld voor giften. De zusterorganisaties Van „Men sen in nood" in andere Europese landen hebben inmiddels ook maat regelen getroffen. België schonk voorlopig tweeduizend dollar, Frankrijk dekens, Italië vijf miljoen lire en Duitsland stuurde twee vliegtuigen met babykleding en voedsel naar Portugal. „Charitas Internationalis" in Rome, de over koepelende organisatie van de lan delijke stichtingen, schonk tiendui zend dollar. Het Nederlandse Rode Kruis heeft medegedeeld dat het direct nadat de overstromingsramp in Lissabon bekend was geworden, hulp o.a. in de vorm van dekens, heeft aangeboden. Momenteel is echter nog niet be kend of het Portugese Rode Kruis via de liga van Rode Kruisvereni gingen om hulp aan zijn zuster organisaties zal verzoeken. Degenen die hun bijdragen reeds n- willen storten kunnen dit doen op het gironummer 22000 ten name van het hoofdbestuur van het Ne derlandse Roode Kruis onder ver melding van „hulp aan Portugal".

de Vrije Zeeuw | 1967 | | pagina 1