PROVINCIAAL NIEUWS Verwen met goud KOFFIE- en THEEKOPJES GROTE BEUNGSTELLING IN AXEL BIJ INTOCHT ST. NICOLAAS 1 «EIGEN HAARD» Clubhuis voor «Hoekse rakkers» officieel geopend IWpfcgL Terneuzen Brandend maagzuur, Axel Goes Hoek Oostburg «aapmm Othene Sluis Zaamslag .Maandag/dinsdag 27/28 november 1967 OK v R 11 E ZEEUW Pagina 3 Onbeheerd aangetroffen rijwielen Bij de gemeentepolitie te Ter- neuzen zijn een aantal onbeheerd aangetroffen rijwielen gedepo neerd, waarvan de eigenaars zich tot nog toe niet hebben ge meld. In verband met de plaatsruim te zullen dezè rijwielen als sloop materiaal worden verkocht. Zij, die in de periode van 1 januari tot en met 1 juni 1967 een rijwiel vermisten en hiervan geen aangifte hebben gedaan, kunnen zich vóór 2 dec. a.s. aan het bureau van de gemeentepoli tie vervoegen, teneinde te contro leren of het vermiste rijwiel al daar aanwezig is. U.T.S. Terneuzen experimenteerschool mammoetwet In verband met de mammoet wet, die op 1 augustus 1968 in werking treedt en waarbij de U.T.S. wordt veranderd in M. f. S., werden in Nederland zeven U.T.S.'en aangewezen om te ex perimenteren. Eén van deze zeven scholen !s de U.T.S. te Terneuzen, die haar leerlingen uit geheel Keeuws-Vlaanderen betrekt. Zodoende heeft Terneuzen drie ïerste klassen M.T.S., bestaande ait leerlingen met vooropleiding L.T.S. M.U.L.O.-leerlingen daar entegen volgen nog de U.T.S. ,oude stijl". Het is van groot belang voor net experiment dat er een goede samenwerking is tussen U.T.S. en de L.T.S'en in Zeeuws-Vlaan deren. Verheugend is het dat de heren Spijker, 't Gilde, Van Maasakker en Deurwaarder, resp. directeur van de L.T.S. te Terneuzen, Axel, Hulst en Oost burg met enkele leraren te gast Waren van de U.T.S. Terneuzen. Op deze bijeenkomst werd van gedachten gewisseld omtrent de ervaringen die tot nu toe met de eerste klassen M.T.S. werden Dpgedaan. Voorts werd bekeken In hoeverre de L.T.S. kan mee werken om de leerlingen voor te bereiden op de M.T.S. en wel ke problemen dus opgelost die tien te worden. Daarom werd ook het toela tingsexamen 1968 aan de orde gesteld. Tot slot werd vastgesteld dat ien volgende bijeenkomst in maart zal plaats hebben. Het feit dat alle scholen de be reidheid tonen voor samenwer king, is voor de heer Vermeu len, direkteur van de U.T.S., een reden om optimistisch te zijn en de toékfomist voor de M.T.S. in Zeeuws-Vlaanderen met ver trouwen tegëmoet te zien. Dergelijke besprekingen zijn ook reeds gevoerd tussen de di- j-ekteuren van de U.L.O.-scholen en de U.T.S. V erkeersongevallen Hedenochtend te 7 uur had op het kruispunt Frederik v. Eeden straatBellamystraat een aan rijding plaats tussen een perso nenauto bestuurd door de heer N. S. en een auto bestuurd door de heer J. C. D., beiden te Ter neuzen. Eerstgenoemde die over de Bellamystraat reed gaf bij het kruispunt geen voorrang aan de van rechts komende auto van D., die over de F. van Eedenstraat reed. Geen persoonlijk letsel, maar de materiële schade was zwaar. vrij riiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii^ g Enorme keuze in NOOEDSTRAAT TERNEUZEN 76 1 Auto slipte Zaterdagavond om 7 uur kwam de heer M. L. J., wonende te Deurne (B.), met zijn auto over de brug van de middensluis ge reden en wilde in de richting van de Grenulaan draaien. Zijn auto geraakte echter in een slip en raakte daardoor de brommer, bereden door mej. P. J. de F. uit Hoek met als duorijdster mej. M. B. uit Terneuzen. Eerstgenoemde liep een hoofd wonde op. De duorijdster was er slechter aan toe. Zij bekwam een linker-bovenbeenbreuk. Nadat dokter Jiskoot eerste hulp had verleend werden bei den naar het Julianaziekenhuis overgebracht. dryk.op de maag, opgeblazen gevoel? helpen direct! Geen voorrang verleend Zaterdagmiddag om 3 uur ver leende de heer G. A. M. uit Goes rijdende over de Koninginnelaan in de richting van de Koedijk bij het kruispunt met de Oran jestraat geen voorrang aan de heer J. G. uit Terneuzen, die uit de richting Oranjestraat dit kruispunt .was genaderd. Persoonlijk letsel had niet plaats, maar de materiële scha de was aanzienlijk. Vergadering Kamer van Koophandel Tijdens de rondvraag in de vergadering die de Kamer van Koophandel hedenmorgen in haar gebouw aan de Burg. Geillstraat hield, informeerde de heer J. v. d. Peijl naar de inspraak van het bedrijfsleven bij de opstelling van het ontwerp zeehavenont wikkeling zuidwest-Nederland. De voorzitter de heer ir. R. H. v. Krevelen, anwoordde hierop, dat officieel nog niets bekend was, maar dat het vrijwel vast stond, dat het bedrijfsleven was gepasseerd. „Het zal u niet ver bazen als hier onzerzijds protes ten op zullen volgen. Er heerst in veel zaken in Nederland hui ver, om degenen die moeten be talen inspraak te verlenen". De heer A. J. Verbrugge vroeg of er al iets bekend was over de uitreiking van aparte werkboek jes aan de Zeeuws-Vlaamse chauffeurs, wier feitelijke rijtijd pas begint als zij in Kruiningen staan. Dit probleem is voorge legd aan de rijksverkeersinspec tie te Middelburg die contact heeft opgenomen met Den Haag, echter met negatief resultaat. Men ziet geen mogelijkheid op de landelijke regeling van het rij tijdenbesluit een uitzondering te maken voor Zeeuws-Vlaanderen. Dezelfde vragensteller zeide, hoe wel blij te zijn met de dubbel dekker die op het veer Kruinin genPerkpolder zal worden in gezet, hierin weer een vergro ting van de verkeerschaos op rijksweg 58 te zien, zolang deze. niet 4-baans is gemaakt. De boot zal bij aankomst te Kruiningen gYlBjg|gta6>l©tt©il Een fraaie fantasiering met aquamarijn, turkoois, bloed koraal of granaat. U kiest uit cnze prachtige kollektie de ring die haar het mooiste staat. Prijzen vanaf f, 40.- QINGEMANSE JUWELIER'HORLOGEE' AXELSESTRAAT46 TERNEUZEN Vandalisme Zaterdagavond vlak vóór mid dernacht werd ontdekt dat aan een drietal personenauto's die geparkeerd stonden op het Hof plein, vernielingen waren toege bracht. Antennes waren afge broken, de dimschakelaars en de claxons vernield. De rijkspolitie heeft 'n onder zoek ingesteld. De echte Amerikaanse, in het rode busje met gele opdruk. ongeveer 200 auto's 'n blijvende uitkomst. 1 zo stelde de heer importeur Rl9lbero«n C.v. Botterdam Tel.OtO-2311 SI Zaterdag bracht St. Nicolaas zijn jaarlijks bezoek aan Axel, waarvoor als steeds weer veel belangstelling bestond. Te 2.15 uur arriveerde de bis schop met zijn zwarte knechten aan de Nieuwendijk in een open auto. Daar werd hij opgewacht door de Axelse jeugd, terwijl „Hosanna" welkomstliederen speelde. Voorafgegaan door „Hosanna" ging de stoet via Stationsstraat, Kerkdreef en Weststraat naar de Markt. Hier had „Concordia" de wachtenden vergast op oude en nieuwe Sinterklaasliedjes. Op de trap van het gemeente huis werd Sint opgewacht door burgemeester Van Dijke. De burgemeester was verheugd dat Sinterklaas per auto was ge komen en niet op zijn schimmel die te weinig opvalt in de mist en het zou bovendien gevaar kunnen opleveren. Hij sprak de hoop uit dat de Axelse midden stand voldoende voorraad zou hebben om de Sint bij zijn in kopen van dienst te kunnen zijn, D» «nmaenta Axel heeft noa markt naar het gemeentehuis, St. Nicolaas werd. op het ge meentehuis ontvangen door het gemeentebestuur. enkele zaken op haar verlang lijstje staan; misschien zou Sin terklaas medewerking willen verlenen om dit voor elkaar te krijgen. Dit zijn o.a. een eigen jeugdgebouw en het benodigde geld voor de Inrichting van het in aanbouw zijnde cultureel centrum. St. Nicolaas zei dat hij blij was dat hij weer tijd had gevon den om een bezoek aan Axel te brengen. Nadat de kinderen hem had den toegezongen, begon de Sint aan zijn rijtoer door Axel, voor afgegaan door „Hosanna'. Bij deze rondrit waren de zwarte Pieten tamelijk gul met het strooien en uitdelen van pepernoten «n lekkernijen. Toen de Sint met zijn gevolg bij de Noordstraat arriveerde, verliet hij zijn auto en begaf hij zich te voet over de zaterdag telkens spuien. „Moeten wij Verbrugge, „nu al niet vragen om die nieuwe chaos te voorkomen en een regeling te treffen om eerst de personenauto's te laten passeren?" „Ik kan u gerust stellen", luid de 't antantwoord op deze vraag. Ten 1ste wordt de weg tot Krab- bendijke 4-baans gemaakt en ver der is de inrichting bij de boot zó, dat op de vaste wal zoveel ruimte is, dat alle vrachtwagens kunnen worden opgesteld. Deze kdmen dan voor een rood licht te staan en moeten dus wachten tot het snelverkeer is afgevloeid' Inhakend op deze vraag opperde de heer Van der Plas de sugges tie een waarschuwingsbord te plaatsen bij de Zeelandbrug, dat dient om aan te geven dat de veren gestremd zijn. De voorzitter zei deze sugges tie te kunnen onderschrijven. Het bestuur heeft de heer A. Karre- man, exploitant van een wasse rijbedrijf te Terneuzen, aange wezen als afgevaardigde om de besprekingen met 't bestuur van de A.W.L.-kanaalzone bij te wo nen. Eerder werd reeds de voor zitter aangewezen. Er hebben inmiddels al een reeks vergade ringen plaatsgevonden die, hoe wel nog niet „gekristalliseerd", in ieder geval duidelijk hebben gemaakt dat deze commissie aan een grote behoefte voldoet, aldus de heer Van Krevelen. Met de benoeming van de heer Karreman zijn nu ook de kleinere bij de Kamer aangesloten „con- tributanten" bij het overleg be trokken. De aktie van de samen werkende K. v.K. in Zeeland in samenwerking met een groot aantal andere organisaties voor verbetering c.q. vernieuwing van rijksweg 58 hebben een snelle reactie bij de minister van ver keer en waterstaat ten gevolge gehad. Deze heeft zoals bekend versnelling van de werken toe gezegd. De commissie die zal ad viseren over de ontwerp drank en horecaverordeningen van di verse gemeenten in het gebied van de Kamer zal a.s. woensdag „vol moed" aan het werk tijgen. De commissie bestaat uit de he ren D. Biesbroeck, J. van Hilst en J. v. d. Voorde. Pogingen om in de commissie van deskundigen van het over legorgaan Zeehavenontwikke ling zuidwest-Nederland iemand uit het bedrijfsleven namens de samenwerkende Kamers van Koophandel aan te wijzen mis lukten. De gevraagde kandidaten waren niet bereid. In deze commissie is benoemd mr, W. M. Otten, secretaris van de Kamer te Middelburg. „De gehele commissie bestaat nu uit funktionarissen", zei de heer Van Krevelen, „ik vind dit een een zijdige samenstelling. Voetganger tegen auto Zaterdagmidag stopte C. de M. uit Zuiddorpe bij de brug over het kanaal Sluiskil-Axelse Sas sing van zijn fiets om de rijks weg Axel—Sluiskil over te ste ken. De M. liet een achterop komende auto uit de richting Sluiskil voorbijrijden, waarna hij de rijbaan overstak. Daarbij had hij niet opgemerkt dat uit de richting Axel een personenauto, bestuurd door K. P. F. S. uit Ant werpen, naderde. De bestuurder remde krachtig maar kon niet voorkomen dat hij De M. nog raakte. Deze kwam er met de schrik af, maar fiets en auto werden be schadigd. 50.000e aansluiting waterleiding Midden-Zeeland In Kloetinge is zaterdag de 50.000ste aansluiting op het dis tributienet van de waterleiding maatschappij „Midden-Zeeland" op feestelijke wijze in gebruik genomen. De president-commis saris, mr. dr. A. J. J. M, Mes, her innerde tijdens de bijeenkomst aan de fusie met de waterleiding maatschappij „Tholen", die nog dit jaar definitief zal zijn, en de voorgenomen samenwerking met de waterleidingmaatschappij „Schouwen-Duiveland". Mr. Mes sprak de hoop uit, dat binnen enkele jaren Zeeland over één drinkwaterleidingbedrijf zal be schikken, waarmede het gestelde doel van 100.000 aansluitingen zal zijn beréikt. De directeur van „Midden- Zeeland", ir. T. Verheul, bood de bewoners van het huis 'n bedrag in geld aan voor een vaatwas- machine en een jaar lang gratis waterverbruik. Geslaagd Bij de dezer dagen gehouden P.B.N.A.-examens slaagde voor de uitgebreid-technische basis cursus werktuigbouw de heer J. de Bruijne te Hoek. Sinterklaasrit op 1 dec. Het bestuur van de W.Z.A. heeft besloten de jaarlijkse Bel fortrally dit jaar geen doorgang te doen vinden, omdat er nog enige andere rally's verreden moeten worden en dit de deel name niet ten goede zou komen. De eerstvolgende rally is de Sint-Nicolaasrit op 1 december te Oostburg. Deze 'rit is een oriëntatierit die verreden wordt met een gemiddelde snelheid van 24 km en waarop het K.N. M.V.-reglement van toepassing is. Na afloop worden door St. Nicolaas in hoogst eigen per soon de prijzen uitgereikt in café „L'Ambassadeur". Uitreiking jaarboek heemkundige kring Op een drukbezochte bijeen komst van de heemkundige kring werd aan de aanwezige leden het jaarboek uitgereikt door de voor zitter van de kring, burgemees ter J. L. van Leeuwen. Het jaar boek, dat thans voor de derde keer verschijnt, bevat een groot aantal artikelen van historische aard, o.a. een vervolg op de kerkgeschiedenis van Sluis door Ch. J. A. Bukkens; een biografie over kolonel Ledel door dr. H. J. Pabruwé uit Amsterdam; een goed gedocumenteerd stuk over de oudste molen van Sluis door J. Lambert en verder een aantal kleinere bijdragen van M. A. Aalbregtse uit Oostburg. G. A. C. van Vooren uit Aardenburg, J. C. P. en F. C. Jansen Ver- planke, Iz. van Cruyningen en J. de Vlieger. De bijeenkomst werd vooraf gegaan door een lezing van de heer M. P. de Bruine, bibliothe caris van de provinciale biblio theek te Middelburg, over de plaats van Zeeuws-Vlaanderen in de Nederlandse geschiedenis. Geheel in surprisesfeer ont ving de Hoekse jeugd dezer dagen het nieuwe clubhuis aan het „Oud-Vlissingen". Het begon al met de opening 's middags om drie uur, toen burgemeester Hanssens de deur van het club gebouw, verborgen achter een papieren facade, moest openen. Het duurde even voordat de burgemeester de diagonaal ge strikte gele linten had losge maakt en het papier was ver wijderd. De vele genodigden konden toen naar binnen waar veel bloemen van diverse relaties een feestelijk accent schiepen. Later kwam Sinterklaas zelf, die even tevoren door het gemeentebe stuur van Hoek was ontvangen, zijn felicitaties aanbieden. „We zijn met ons jeugdwerk zeker niet achtergebleven bij andere gemeenten", zei de voor zitster van het jeugdwerk de „Hoekse Rakkers", mevr. M. HanssensKlaver, in haar wel komstwoord. Zii sprak van de prettige contacten met "het al gemene club- en buurthuiswerk te Terneuzen en zei hiervan in de toekomst nog veel te ver wachten. Het echtpaar J. A. Bravenboer, dat zich met hart en ziel aan het jeugdwerk wijdt, haalde zij in het bijzonder naar voren: „Uw clubhuis is nu ge opend. Nadat u zich enige jaren geleden hier als vreemdelingen hebt gevestigd, bent u beiden bezielende inwoners van Hoek geworden, wie het jeugdwerk zeer ter harte gaat." Mevr. Hans sens wees erop, dat mevr. Bra venboer voor dit werk de spits heeft afgebeten. Zij heeft zelfs barrevoets" kruiwagens grint Tijdens de opening van het club huis werd in het bijzonder mevr. Bravenboer dank gebracht voor het vele werk dat zij voor de Hoekse jeugd verricht. gereden en geholpen bij het Aan brengen van de dakbedekking. De „Rakkers"zelf hielpen ook trouw bij de opbouw van de barak en er waren ook twee oudere inwoners, de heren J. Kiel en P. de Ridder, die zeer actief meehielpen. Mevr. Hanssens bood met haar wensen voor succes een klok aan voor het gebouw en als per soonlijke attentie voor mevr. Bravenboer een ruiker bloemen. „In Hoek hebben we geen jeugdproblemen", zei een en thousiaste burgemeester Hans sens, die nog eens beleed hoezeer hem de belangen van de jeugd en de bejaarden ter harte gaan. Dat er geen moeilijkheden met de jeugd zijn te Hoek, noemde de burgemeester geen prestatie van het gemeentebestuur, maar hij zwaaide hiervoor lof toe aan 't echtpaar Bravenboer. Een aar zelend begin met de organisatie van het jeugdwerk maakte tien jaar geleden wachtmeester J. J. Bodderij, die met de jeugd ging voetballen. De burgemeester was er trots op, dat vorig jaar een mooi sportveld in gebruik kon worden genomen en nu dit club huis. Hij was ervan overtuigd, dat ook de gemeenteraad achter dit werk staat. Overigens hebben B. en W. nog verdere plannen, o.a. voor kinderspeelplaatsen in de nieuwe woonwijken. De bur gemeester gaf zich als eerste op als donateur der stichting. Tot de heer en mevr. Bravenboer zei hij „Ga door- met uw dyna misch werk." Gelukwensen werden ook uit gesproken door de voorzitter van het club- en buurthuiswerk te Terneuzen, de heer P. J. Huy- brecht, die in het clubhuis niet alleen een aanwinst voor Hoek, maar voor de gehele omgeving zag. De heer Huybrecht zei voorts: „Met al het idealisme dat u bezit zult u toch ervaren, dat alles om geld draait." Hij zag in samenwerking een mid del om aan dat geld te komen. Het rijk zal dan 70 procent sub sidiëren; de rest moet door ge meente en stichting worden op gebracht. De heer Huybrecht bood een nuttig geschenk aan: onder het laken op een grote tafel lag een flinke hoeveelheid spelmateriaal en gereedschap. Tenslotte bracht de heer T, Klerk, beroepskracht bij de al gemene stichting club-, en buurt huiswerk te Terneuzen, een toast uit op de goede samenwer king en het succes. Aan de ingang van het gebouw ontving mevr. M. Hanssens— Klaver bloemen van de 8-jarige Hans Haak. De Hoekse jeugd heeft zich de gehele zaterdagavond op inten sieve manier in het gebouw ver maakt. Medewerking werd ver leend door de Rescue-group Highway Band. Zittend bij de ingang van het nieuwe jeugdclubhuis „Hoekse Rakkers" deelde Sinterklaas za terdagmiddag na een triomftocht door de gemeente lekkernijen uit aan de jeugd. Hij ging daarbij uit van de ge beurtenissen in België na de eer ste wereldoorlog, het streven van de annexionisten en het nationaal en internationaal ver zet daartegen. Een en ander lokte nogal discussie uit. De suggestie werd gedaan het gesprokene af te drukken in de volgende uit gave van het jaarboek. Kaartavond Aan de zaterdagavond te Othene gehouden kaartwedstrijd namen niet minder dan 61 spe lers deel. De uitslag was als volgt: 1. Joh. de Visser, 2. C. Goossen, 3. Joh. de Hamer, 4. J. Kiel, 5. W. v. d. Hooft, 6. J. Dieleman. 7. A. v, Dixhoorn, 8. D. Bareman, 9. F. v. d. Hooft, 10. G. Kiel. 11. G. Buijze, 12. M. Kaijser, 13. Cop- pieters, 14. W. de Kraker, 15. Iz. de Jonge Pzn. Toneel voor de bejaarden De rederijkerskamer „De Oran- jebloem" gaf een uitvoering in de recreatiezaal van de bejaar denstichting „Rozenoord". Ge bracht werd onder regie van de heer Th. Henderikse het blijspel „Pa heeft een bok geschoten". De spelers deden het voortref felijk. Na afloop bracht mevr, L. ReineWage dank voor de wijze waarop de rederijkers ieder jaar hun bijdrage leveren aan het recreatieprogramma van „Rozenoord". Zij bood een klei ne attentie aan. Beroepen De kerkeraad van de hervorm de gemeente te Zaamslag heeft een beroep uitgebracht op Ds, C. L. Verbaas te Monnikendam. Bezoek pijperscorps „Irene" Zaterdagmiddag bracht het tamboer- en pijperkorps „Irene" uit Terneuzen een bezoek aan onze gemeente op uitnodiging van de winkeliersvereniging „Z«- vo" in het kader van de Sinter klaas-winkelweken. Na een rondgang door het dorp gaf dit pittige korps een demon stratie marsfiguren op Plein Oost. Van woensdag 29 nov. tot en met maandag 4 december zullen de winkels qitgezondejrd zater dags tot 9 uur 's avonds ge opend zijn.

de Vrije Zeeuw | 1967 | | pagina 3