Portugal door overstromingsramp geteisterd Voedselvergiftiging in Columbia Nederlandse loodsboot redde 28 Oostduitsers na aanvaring Sinterklaas komt bij u thuis Meer dan 250 doden en honderden gewonden Ontploffing Gevaar voor militair conflict om Cyprus afgenomen INTENSIEF OVERLEG TIJDENS HET WEEKEND V» de kaart geveegd Straten vol pin Chipinqnira Ê&ku VOOR DE NIEUWE WATERWEG HET WEER Meer dan honderd doden in Maandag 27 en dinsdag 28 november 1967 24e Jaargang No. 7(J87 Vorderingen De Turkse tegenvoorstellen Hart verscheurende tonelen J vergassing Onder controle KANTOORMACHINES (alle merken) KANTOORMEUBELEN (Gispen) ADMINISTRATIE-SYSTEMEN TECHNISCH TEKENMATERIAAL Vlotte redding Spreekverbod Inde vaargeul Reddinsr!b©©t vaart tweemaal uit om gewenden ©p te lianen Weerbericht Hoogwater Zon- en Maanstanden IVank. by abonnement: TERNEUZEN Directeur-Hoofdred art mirt I. van da Sande' Telefoon: 01150 2078 Gironummer; 38150 Redactie- en Administratie-adresSmidswal Abonnementsprijs ƒ8.— per kwartaal; per maand f 2,70; per week 62 et Losse nrs 13 ct DE VRIJE ZEEUW Uitgeefster N.V. v/h Firma P. 1. van de Sande te Terneuzen AdverfentleprUs per mm 16 et; minimum pei advertentie ƒ2.40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géó.i handels advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling, vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging, inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 nr. voor het geenmb. maandag/dmsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. Het Portugese blad f,Diario de Noticias" meldde zaterdag dat 170 mensen waren omgekomen bij overstromingen die de Portugese hoofdstad en omgeving teisterden. De overstromingen waren het ge volg van een storm, gepaard gaan de met wolkbreuken. In vier uur tijds viel zaterdag 92 mm regen. Via de radio werd de bevolking van Lissabon aangeraden de stad niet te verlaten, daar bijna alle we gen en spoorlijnen rond de hoofd stad versperd of beschadigd waren door grondverschuivingen. Ook de rivier de Taag was ten noorden van Lissabon buiten haar oevers getreden, waardoor de over stromingen nbg groter Waren ge worden. Het ministerie van binnenlandse zaken maakte zondagavond be kend, dat het dodencijfer reeds tot 250 was gestegen. De meeste slachtoffers vielen on der de inwoners van de plaatsen Villa Franca en Loures. Volgens een woordvoerder van het ministerie van volksgezondheid is het onmogelijk het totale aantal De NAVO, de V.N. en de Ver enigde Staten hebben zich in het afgelopen weekeinde ingespan nen om een gewapend conflict tussen de twee NAVO-bondge- noten Turkije en Griekenland om Cyprus te voorkomen en het schijnt dat zij daarin tamelijk goed zijn geslaagd. De diplomatieke heelmeesters richtten hun aandacht voor namelijk op het zo dicht moge lijk bij elkaar brengen van.de Turkse eisen en de Griekse be reidheid. Nadat Athene zich in principe bereid had verklaard zijn tienduizend man troepen van Cyprus terug te roepen en daarmee aan de eisen van Tur kije tegemoet kwam, ging het al leen nog om de tijdsduur van deze terugtrekking. Athene zei er zeven maanden over te willen doen, maar Ankara wil de Griekse militairen binnen enkele dagen zien verdwijnen. Cyrus Van e, de persoonlijke afgezant van president Johnson, telegrafeerde zondagavond het jongste standpunt van de Griekse regering naar Ankara, waar pre mier Demirei zei, dat de toestand nog steeds kritiek was en dat 'n nieuwe bespreking met Vance niet op het programma stond. Ook de secretaris-generaal van de NAVO, Manlio Brosio, en de speciale vertegenwoordiger van V.N.-secretaris-generaal Thant, José Rolz-Bennett, zijn zaterdag en zondag druk in de weer ge weest om een oorlog' te voor komen. Brosio vloog zondag van Athene, waar hij door koning Konstantijn werd ontvangen, naar Ankara om mêt de Turkse regering te overleggen. Hij zei dat er zekere vorderingen zijn bereikt. Rolz-Bennett vertrok zondag éveneens uit Athene. Zijn bestemming was Nicosia waar hij zijn vredespogingen voort zette. Vance was zaterdag naar Athene gereisd met op zak de tegenvoorstellen van Turkije, dat het Griekse aanbod had ver worpen om de troepen binnen zeven maanden van Cyprus terug te trekken. De Turken had den een tijdslimiet tot elf uur zondagochtend gesteld voor het antwoord op hun voorstellen, maar premier Demirei ver klaarde in de loop van zondag dat deze limiet geen probleem vormde. Volgens gewoonlijk goedinge- lichte bron komen de jongste voorstellen van Turkije op het volgende neer: 1.) Griekenland en Turkije be vestigen de onafhankelijkheid en de territoriale onschendbaarheid van de republiek Cyprus, zoals is neergelegd in de akkoorden van 1960. 2.) Griekenland en Turkije trekken snel de op Cyprus gesta tioneerde niet-Cyprische een heden terug mét uitzondering van de in de geldende verdragen voorziene contingenten (toO Grieken en 650 Turken). 3.) Deze terugtrekking zal ge- doden te bepalen. Alle ter beschik king staande krachten worden in gezet om te redden wat er te red- redden is. In vele straten dreven auto's als notedoppen in het water en. druk ten etalageruiten in. Bij de ontploffing in Fort Car- rascal, drie kilometer buiten Lis sabon, die geschiedde op het ogen blik dat het reddingswerk in volle gang was, zijn 1 militair en 45 bur gers gewond. De ontploffing ont stond in een munitie-opslagplaats. In Urmejra, vlak bij Lissabon, verdronken twintig personen, voor het merendeel kinderen. De over levenden zijn in een kerk en in een bioscoop ondergebracht. In Aihandra, een industriestad aan de Taag 25 km van Lissabon, telde men 19 doden. Quelez, in de buurt van Lissa bon, kwam onder water te staan toen een zijrivier van de Taag bu;- ten haar oever trad. Een vader was de enige overlevende van een zes leden tellend gezin, dat aan de ri vier woonde. Acht leden van een gezin van elf personen verloren het leven, toen hun huis in Povo de San Adriao, vlak bij Lissabon, in stortte. Volgens radioberichten is het dorpje Quintas, .veertig km ten noorden van Lissabon, door het water „van de kaart geveegd". 70 h 90 dorpelingen zijn er om het leven gekomen. Quintas, waar voor het grootste deel landarbei ders wonen, ligt in een vlakte die doorsneden wordt door bevloei- ingskanalen. Deze kanalen zijn in woeste stromen veranderd. De wei nige overlevenden zoeken wan hopig naar hun familieleden. „Mijn zoon, ik wil mijn zoon te rug", riep een vrouw, volkomen uitgeput na urenlang zoeken. Een ander zei dat hij nu alleen op de wereld was. De rest van zijn gezin en familie was omgekomen. De doden worden op geïmprovi seerde brancards gebracht naar wat eens het centrum van het dorp je was. Quintas werd zondagmorgen te gen 2 uur door hét woedende wa ter verrast. De dorpsbewoners die door het ruisen van de regen ge wekt waren, hebben voor het me rendeel tijdig de wijk kunnen ne men naar veiliger oorden. Een vrouw was met haar kind naar het dak van haar huis gevlucht. De twee konden gered worden. In Odivelas, dat dichter bij Lissa bon ligt, zijn al 52 doden geteld. Reddingsploegen hebben hier van rubberboten gebruik gemaakt om de mensen, die op de daken zaten, in veiligheid te brengen. Toen het water terugweek, kon men half weggeraakt in de modder lijken van mensen en dierenkadavers naast elkaar zien liggen. In alle richtingen liepen mensen op zoek naar verwanten. In Aihandra, een kleine indus triestad op 21 km van Lissabon, zijn 19 mensen omgekomen. De straten liggen vol stenen en puin. De winkels zijn zwaar beschadigd. Men heeft de nodige voorzienin gen getroffen voor de 300 slacht offers van Urmeira, dat vlak bij Lissabon ligt. Een aantal van hen is naar ziekenhuizen gebracht. In de Noordcolumbiaanse stad Chiquinquira zijn in het weekeinde door een voedselvergiftiging meer dan honderd mensen, merendeels kinderen, om het leven gekomen. Zij schijnen zaterdagavond met arsenicum vergiftigd brood te heb ben gegeten. Uit geheel Columbia per vlieg tuig aangevoerde artsen en ver pleegsters waren zondag nog wan hopig bezig het leven van nog 700 mensen te redden, die eveneens vergiftigd voedsel tot zich genomen hebben. Scholen, kerken en andere open bare gebouwen in de 35.000 zielen tellende stad zijn in noodzieken huizen veranderd, maar deze zijn niet voldoende. Vele slachtoffers moesten op straten en pleinen be handeld worden. In de grootste reddingsactie die Columbia tot op heden heeft ge kend, worden verder troepen naar het onheilssebied gebracht om pa niek te voorkomen en het reddings werk te vergemakkelijken. Oo deze manier konden betrekkelijk snel grote hoeveelheden geneesmiddelen worden aangevoerd. In Chiquinquira en omgeving spelen zich volgens ooggetuigen hartverscheurende taferelen af van huilende volwassenen en kinderen die om hulp schreeuwen voor fami lieleden of voor zichzelf. De hulp actie wordt ook tot de buurlanden uitgebreid, die medisch personeel en geneesmiddelen ter beschikking stellen. De Columbiaanse overheid hoopt het gevaar van een epidemie te kunnen voorkomen. Over de oorzaak van de ramp wordt alleen nog maar gegist. De bakker, die het vergiftigde brood bakte en verkochf,is in hechtenis genomen. Het staat nog niet vast, of de ramp aan de daad van een zwakzinnige of aan een tragische samenlooü van omstandigheden is toe te schrijven. Het zou kunnen zijn, dat de bakker vergiftigd meel, dat hem werd geleverd, in zijn pro- dukten heeft vertverkt en het kan ook zijn. dat het brood of wat er dan ook genuttigd is door de slachtoffers, van andere bakkerijen afkomstig is. Aanvankelijk was de massale vergiftiging aan veront reinigd water toegeschreven. Latere berichten soraken van 77 doden en meer dan 500 zieken. in september van dit jaar voor, toen een hoeveelheid naast balen suiker opgeslagen parathion in ge bak terecht kwam. Zeventien kin deren in de Mexicaanse plaats Tijuana verloren hierdoor het leven. Bbjkens vandaag ontvangen be richten hebben ploegen medici de slag gewonnen tegen de dreigende massavergiftiging in Chiquinquira. Er liggen nog 147 mensen met ver- giftigingsverschiinselen in het zie kenhuis, maar minister van gezond heid Antonio Ordonez Piaya heeft verklaard dat men de toestand on der controle heeft. De consul van Columbia in New York heeft verklaard dat per ver gissing narathion in het deeg van een bakkerij terecht was gekomen. Op een vrachtauto, die meel en suiker bij de bakkerij in Chiquin quira afleverde, bevond zich ook een parfii van dit insectenbestrij dingsmiddel. Een soortgelijk geval deed zich Maak er een gezellig avondje van en laat Sinterklaas en zijn knechten de cadeaus gratis thuis bezorgen.. Wij hebben een enorme keuze in SETTLER schrijfmachines met frictieknop en luxe draagtas, slechts 149, SETTLER schrijfmachines met frictieknop - rood/zwart lint - auto matische tabulator en luxe draagtas ƒ189,— (Volledige garantie en gratis service, onderdelen voorradig.) GENTSESTRAAT 2325 - HULST - TELEFOON 01140-2080 De Nederlandse loodsboot „Rigel" heeft zaterdagochtend tus sen kwart over vijf en half zes 28 opvarenden gered van het Oost- duitse schip Stubbenkammer (1814 ton) uit Rostock, dat kort tevoren vlak voor de monding van de Nieuwe Waterweg, enkele kilome ters uit de kust, was overvaren door de binnenkomende Britse tan ker Zenatio (24.700 ton). Het Duit se schip verdween kort na de aan varing met de voorsteven naar be neden in de golven. Eén van de be manningsleden, de in 1936 geboren steward Paul Sachweh, wordt ver mist. De opvarenden van de Stubben kammer, onder wie twee stewar dessen, moesten in het water sprin gen om niet met het schip ten on- schieden onder toezicht van de op het eiland gestationeerde V.N.-troepenmacht, die voor deze gelegenheid moet worden ver sterkt. 4.) In aansluiting op deze terugtrekking zal Turkije de militaire maatreep'en oDheffen die het noodzakelijkerwijs heeft genomen. der te gaan. Velen waren voorzien van zwemvesten of reddingsboeien, anderen, onder wie een van de ste wardessen, gingen zonder deze be scherming te water. Binnen vijf spreekt men van een gelukkig toe spreekt men van een gelukkig oe- val was hulp ter plaatse. Zonder de mannen van de loods boot die direct hulp verleenden, zouden velen van de „Stubbenkam mer" zijn omgekomen, zo meent men algemeen. De loodsboot zette dicht bi] het zinkende schip twee jollen uit, elk met vier of vijf red ders. In sne] tempo werden de dren kelingen aan boord gehaald. De laatste man heeft misschien tien minuten in het water gelegen, zo vertelde een van de redders na af loop. De gehele reddingsactie was binnen een half uur rond, d.w.z. dat de geredden toen allen aan boord van de loodsboot waren. Een controle door de officieren van de Duitse boot wees uit, dat één van hen. de steward Sachweh, niet in veiligheid was. Het zoeken werd door andere schepen voortgezet. De reddingboot van Hoek van Holland die om half zes de haven Skuderis (geboren in 1930) was van Hoek van Holland uitgevaren op weg naar Tripoli in Lybië. De Britse tanker heeft geen rol kunnen spelen bij het redden van de opvarenden van de „Stubben- verliet, zou voor velen te laat zijn kammer". De loods, die kort te- gekomen. Men neemt aan, dat de voren aan boord was gekomen, reddingboot nog twintig minuten nodig zou hebben gehad .om de plaats van het ongeluk te bereiken. Op dat tijdstip waren echter de mensen van de „Stubbenkammer" reeds met de „Rigel" op weg naar de veilige haven van Hoek van Hol land. De „Rigel" was op het mo ment van aanvaring hoogstens een mijl van de twee schepen verwij derd en kon daardoor met succes de taak var. het reddingwezen over nemen. Kort na half zeven arriveerden de mensen van de „Stubbenkam mer" in het haventje van Hoek van Holland, nadat zij reeds aan boord van de „Rigel" van kleren of de kens waren voorzien. Mensen van loodswezen, politie en Rode Kruis zorgden voor een snel transport in personenbusjes naar het Groene Kruisgebouw, waar velen klaar stonden om de opvarenden onder te brengen. Op brancards konden de geredden wat op verhaal komen. Over de schuldvraag van de scheepsbotsing waren geen verkla ringen te krijgen. De „Stubbenkammer" die onder bevel stond fan kapitein Vitold werd even vóór de aanvaring van de wal attent gemaakt op de ge vaarlijke situatie. Op de radar had men het ongeluk zien aankomen. Telefonische alarmering had toen geen zin meer. Men kon het Duitse schip, dat al zonder loods voer, niet meer bereiken. Kort na de alarme ring moest de loods aan boord van de „Zenatia" aan het loodswezen doorgeven, dat de aanvaring een feit was. Wetende dat de loodsboot direct zou worden ingezet vervolg de de Britse tanker zijn weg naar Europoort. In verband met diep gang en getij' was het niet verant woord aan het reddingwerk deel te nemen. De tanker zou zelf in moei lijkheden zijn geraakt. De kapitein van de „Stubben kammer" was zaterdagmorgen niet bereid inlichtingen te geven over de aanvaring. Zijn bemannings leden kregen bovendien een spreek verbod opgelegd. Om kwart voor één zaterdagmid dag zijn de schipbreukelingen aan boord gegaan van de „Fritz Reu ter", een ander Oostduits schip, dat langs onze kust voer en voor de monding van de Waterweg was gaan liggen om de onfortuinlijke landgenoten op te nemen. Een sleepboot bracht de mannen naar de „Fritz Reutel*. De reddingboot „Koningin Ju liana" is omstreeks tien uur zater dagavond in de thuishaven, de Berghaven van Hoek. van Holland binnengevaren met aan boord een zwaargewond bemanningslid van de voor Hoek van Holland liggende tanker „See Spirit". Het schip lag daar te wachten op- een ligplaats in de Europoort. Vrijwel onmiddellijk nadat de reddingboot de gewonde aan wal had gebracht, koos zij opnieuw zee, ditmaal om een gewonde te halen van de eveneens Britse tanker „Astrid" die kort na het uitvaren van de Europoort een beroep op assistentie deed voor een beman ningslid, van wie de identiteit even eens onbekend is. VEEL BEWOLKING Langs de westflank van een hogedrukgebied boven Rusland werd zaterdag met zuidelijke winden lucht naar ons land ge voerd. die in de onderste lagen zeer vochtig was. In deze lucht kwam veel laaghangende bewol king met wat motregen en plaat selijk mist voor. De middagtem- peraturen werden niet hoger dan omstreeks 2 graden. In de loop van zondag drong warmere lucht ons land binnen, vergezeld van regen,, terwijl de wind naar noord west ruimde. De middagtempera- turen varieerden van 8 graden: aan de kust tot 5 graden in het binnenland. Inmiddels breidde een rug van hogedruk, die voor, enkele opklaringen zorgt, zich in oostelijke richting over onze om«! geving uit. Een front, dat da' voorste begrenzing van vochtiger' lucht vormt, lag echter maandag.' ochtend boven de Britse eilanden en trekt nu in onze richting. Voor dinsdag wordt dan ook veel bewolking met af en toe regen en motregen verwacht. De wind krimpt naar zuidwest en de mid- dagtemperaturen zullen iets ho ger zijn dan maandag. medegedeeld door het K.NJM.I., geldig tot dinsdagavond. Regen of motregen Zwaar bewolkt met enige re gen of motregen en iets hogere temperaturen, maar maandag avond in het oosten van het land nog enkele opklaringen met tem peraturen om het vriespunt. Ma tige tot krachtige wind tussen west en zuid-west. DINSDAG 28 NOVEMBER Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 10.48 11.24 11.58 11.57 n.m, 11.23 11.59 12.33 12.32 WOENSDAG 29 NOVEMBER Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 11.46 0.22 0.56 0.55 n.m. 0.24 0.34 0.33 ZON MAAN Nov. op onder op onder 28 8.20 4.35 3.42 2.52 29 8.21 4.35 6.48 3.27 30 8.23 4,34 6.48 3.27

de Vrije Zeeuw | 1967 | | pagina 1