PROVINCIAAL NIEUWS FORTUNA Voor de zcada® KERKDIENSTEN O&weiw&t Rijnkerg's Weekenddiensten Meerderheid in Eerste Kamer steunt de belastingvoorstellen der regering Politierechter te Middelburg De mist en de veerdiensten Terneuzen voor kunstschilder, en omoteur St. Jansteen ELEKTRISCHE STROOM SCHRIKT DIEVEN AF Ontvoerders gearresteerd in Soerabaja Tussentijdse verkiezing in Engeland Bedreigde groepen Het „normale" tarief voor rijden onder invloed Het „misviel" WEESTRIJDT Weinig waardering Belastingdruk verzwaard Vissersvaartuig bij Petten vastgelopen Pagina 2 OE VRIJE ZEEUW Zaterdag 25 november 1967 De vrijwel de gehele dag heer sende mist heeft de Scheldeveren en passagiers danig parten ge speeld. Alleen de veerdienst Kruinin- genPerkpolderhaven heeft de prestatie kunnen leveren om on danks de mist de vaarten de ge hele dag te kunnen uitvoeren en daarmede een uitkomst was voor velen. De dienst TerneuzenHoede- kenskerke heeft met de „Prins Willem I" om 1 uur een heen- en terugreis kunnen maken, terwijl de dienst VlissingenBreskens van 5 tot 8 uv voormiddags heeft onderhouden. Om half één ma_ute de veerboot „Prinses Margriet" nog twee reizen, Waarna de veerdienst werd stilgelegd tot des avonds vanaf 7 uur normaal kon worden gevaren. NIET VAN DE WERELD „Mijn koninkrijk is niet van deze wereld." Johannes 1836a Niet van deze wereld, werelds, wereldgelijkvormig, dat zijn ter men, die in ons kerkelijk leven wel wat erg vlot gehanteerd wor den. Wij beroepen ons op de antithese, de tegenstelling van christelijk en niet-christelijk. Zo door ons genoemd. Wij spréken in onze kerken over „de wereld" en bedoelen daarmee, wat buiten onze kerkmuren ligt. zij, die met ons niet meegaan. Wij vergeten hoeveel wereld er in onze kerken zit. Wü trekken de scheidslijn: vóór en tegen. Voor en achter onze streep. Die streep van ons deugt niet. Stellig is er de anti these tussen heiligheid en zonde, Christus en satan. Maar Christus, die hier nadrukkelijk verklaart, „dat zijn koninkrijk niet van deze wereld is", keert haar niet de rug toe, maar sterft voor haar. En daaraan moet elke christen zich spiegelen. Niet van deze wereld, dus anders maar tegelijkertijd met de opdracht om midden in de wereld te leven, als getuigen van Christus. De antithese be tekent „anders zijn, maar niet ergens anders zijn" (Dr. Berk hof). (Uit: „Hij sprak en ik hoorde.") Subsidie voor zeemanshuis in Terneuzen De stichting „Zeemanswelzijn Nederland", het landelijke be- leids- en financieringsorgaan voor de sociale zeemanszorg, heeft besloten geldelijke steun in uitzicht te stellen voor de op richting van zeemanshuizen in 't IJmondgebied (VelsenBever wijk) en in de kanaalzone van Zeeuws-Vlaanderen (Terneu zen). Ook de subsidiëring van 't informatiecentrum voor Neder landse zeevarenden te New York zal, nu een proefneming van twee jaar succesvol is gebleken, worden voortgezet. Demonstraties van boormachines Het hobbyhuis-De Bree hield in lunchroom-Van Assche een de monstratie-avond met boorma chines. Gezien de grote belang stelling kan men concluderen dat er heel veel zelfdoeners ajn, die dit nuttige stuk gereedsclrap kun nen gebruiken. Niet alleen waren er boormachines met allerlei hulpstukken voor de beginneling, maar ook voor de betere ama teur, die dan al zover is dat hij gereedschappen gaat gebruiken, die in feite in werkplaatsen en fabrieken thuishoren. Hetgeen werd getoond, was so- 'ide en handzaam, zodat heel wat huisvrouwen, die zo'n soort man hebben, die in 't algemeen wordt aangeduid met „hij kan nou let terlijk alles" hem met St. Nico- laas een heel welkom geschenk kunnen geven. Dat was dan ook de bedoeling waarmee hobbyhuis De Bree deze voor ingewijden aantrekkelijke show hield. Ouderavond goed bezocht Donderdagavond werd in de openbare school aan de Wagner- hof een goed bezochte ouder avond gehouden. Vóór de pauze werd het huishoudelijk gedeelte afgewerkt. Hierbij kon de voor zitter van de oudercommissie meedelen, dat de school voortaan de naam „Wiekslag" zal dragen. Na de pauze met het gebruike lijke kopje koffie stond de ver gadering in het teken van de ver nieuwing. Het hoofd der school, de heer W. van Walraven, gaf met de vijfde en' zesde klasse een demonstratie van een geschiede nisles die volgens moderne in- ZATERDAG 25 NOVEMBER 1967 OOST ZEEUWS-VLAANDEREN ROOMS-KATHOLIEKE KERK Axel: 19 uur H. Mis Clinge: 19 uur H. Mis. Hoek: H. Kruiskerk: 19 uur H. Mis. Hulst: 19 uur H. Mis. Philippine: 19 uur H. Mis. -Sas van Gent: 19.15 uur H. Mis. Sluiskil: 19 uur H. Mis. Terneuzen: H. Willibrorduskerk: 19.15 uur H. Mis. Triniteitskerk: 19.15 uur H. Mis. Zandstraat: 19 uur H. Mis. Zuiddorpe: 19 uur H. Mis. Westdorpe: 19 uur H. Mis. WEST ZEEUWS-VLAANDEREN ROOMS-KATHOLIEKE KERK Biervliet: 19 uur H. Mis. Oostburg: 19 uur H. Mis. ZONDAG 26 NOVEMBER 1967 OOST ZEEUWS-VLAANDEREN NED. HERV. KERK Axel: 8.45 en 10.30 uur Ds. J. Ver heul. Dankdienst. Hoek: 9 en 10.45 uur Ds. W. J. van Meeuwen. Dankdag voor het ge was. Hontenisse: 10.30 uur Dienst. Hulst: 9 uur Ds. J. A. Poelman, van Terneuzen. .Sluiskil: 9.30 en 11 uur Ds. H. J. Ruis. Terneuzen: Grote kerk: 10 uur Ds. J. Scholten. Goede Herderkerk: 10 uur Ds. P. A. v. d. Vlugt; 19 uur Ds. J. A. Poelman. Jeugddienst. Zaamslag: 10.30 uur Ds. J. A. Poel man, van Terheuzen. H. Doop; 14.30 uur Mej. Da. H. B. de Nee- ling, van Zuidzande. GEREF. KERK Axel: 10 uur Ds. W. H. Gispen, van Terneuzen; 17 uur Ds. L. Berger, van Terneuzen. Hoek: 10 uur Ds. Musch, van Bres kens; 14.30 uur Eerw. Heer M. Noorloos, van Geldermalsen. Sas van Gent: 19 uur Ds. W. H. Gispen, van Terneuzen. Terneuzen: Noordstraat: 10 en 16.30 uur Ds. L. Berger. Mozarthof: 9.30 uur Ds. W. H. Gispen. GEREF. KERK (Vrijgemaakt) Axel: 10 en 15 uur Ds. A. Kuiper. Hoek: 10 en 14.30 uur Ds. H. M. Ohmann. Zaamslag: 9.30 en 14.30 uur Ds. A. C. Haitsma. Zoutespui: 10 en 14.30 uur Ds J. v. d. Wielen. Terneuzen: 10 en 14.30 uur Ds. K. D. van Dijk. CHR. GEREF. KERK Zaamslag: 10 en 14.30 uur Ds. P. Sneep. GEREF. GEMEENTE Hoek: 9.30 en 14 uur Leesdienst. Terneuzen (Vlooswijkstraat): 9.30, 14 en 18 uur Di. J. Pannekoek. GEREF. GEMEENTE (Syn.) Axel: 10 uur Ds. H. Rijksen, van Gouda. H. Avondmaal; 15 uur Ds. H. Rijksen, van Gouda. H. Avondmaal en Dankzegging. Terneuzen (Frans Halslaan): 10 en 15 uur Leesdlenst; 19 uur Ds. H. Rijksen, van Gouda. OUD GEREF. GEMEENTE Terneuzen:. 9.30, 14 en 18 uur Di. A. de Reuver. VOLLE EVANGELIE GEMEENTE „FILADELFIA" Terneuzen (Vlooswijkstraat 61): 10 uur Samenkomst; 20.30 uur Bid stond. LEGER DES HEILS zichten was opgesteld. Hierbij kwam duidelijk naar voren dat de kinderen meer actief bezig zijn. Het accent verschuift hierbij van het luisteren naar het doen. Tijdens de geanimeerde nabe spreking bleek dat de demonstra tie bij de talrijke aanwezigen goed in de smaak was gevallen. Middenstanders bekeken hun braderij Donderdagavond hebben de neringdoenden uit de Noord straat en omgeving met hun per soneelsleden in „Porgy and Bess" aan de hand van kleuren dia's en een drietal films kun nen genieten van de braderij die ze in de afgelopen zomer zelf hadden georganiseerd. Ze konden nu nog eens vaststellen hoe druk en hoe uitermate ge zellig het is geweest. De achter zaal was tot de laatste stoel be zet en de aanwezigen zagen tot hun groot genoegen dat het weer van deze feestweek ertoe had bijgedragen de dia's .en de films volledig te doen slagen. Het was een amateur, de heer Boerbooms, die de films maakte, maar het was bepaald geen ama- teurswerk dat op het witte doek verscheen. Het geluid was verzorgd door de heer Tukker en we mogen zonder overdrijving zeggen dat de film een succes is geworden. Verder dienen de opnamen van de heer A. van der Poel en van foto-kino But met ere te worden genoemd. Samenvattend werd er een onderhoudend programma ge boden met een terugblik op een alleszins geslaagd feest en met de beste verwachtingen voor het volgend jaar. Als de suggestie van een der aanwezigen, geen middenstan der, maar muzikant-dirigent, ver wezenlijking vindt („Volgende keer nog beter") kan Terneuzen en kan heel Zeeuws-Vlaanderen zich voor de zomer van 1968 op iets geweldigs voorbereiden. Eikels werden geen bomen Dat het spreekwoord: „Eikels worden bomen" niet altijd op gaat, is gebleken bij de aanplant van jonge eiken vorige herfst in de omgeving van de Invalsweg. Deze jonge boompjes leden gedu rende het afgelopen groeiseizoen een armoedig bestaan. Een paar exemplaren konden nog wat bla deren opbrengen, maar de meeste lieten het afweten. Daarom werden de boompjes gisteren verwijderd en vervan gen door platanen. Hiervan is be kend dat ze het in de Zeeuwse klei goed doen, zo goed zelfs dat men de platanen, die reeds vele jaren enkele wijken sieren, heeft jarn enkele wijken sieren, heeft moeten „uitdunnen". Dit zal langs de Invalsweg niet spoedig nodig zijn. Deze ruim opgezette verkeersweg en de daarbij be horende groenstroken zijn van 'n dusdanige grootte dat er ruimte genoeg is voor de nieuwe aan plant om welig uit de kluiten te wassen en tot verfraaiing van de stad te dienen, zonder dat iemand overlast zal ondervinden van een welig bladerdak. in een ruime sortering vindt U deze bij: Terneuzen Noordstraat 78 6 Telefoon 2304 Tot eind december op zaterdag geopend tot 18 uur. Brand in vlasopslagplaats In de nacht van donderdag op vrijdag is een dubbele vlashangar Ivan de heer J- Dobbel aer te Sint Jansteen aan de Wilhelmina- straat voor de helft afgebrand. Daar de plaatselijke brand weer zeer spoedig ter plaatse ar riveerde, kon de helft van de op slagruimte (50 x 50 m.) worden behouden. Vier- a vijfhonderd duizend kilo vlas zijn door de vlammen, die snel om zich heen grepen, vernietigd. Een schadebe drag kon gisteren nog niet wor den vastgesteld. Een grote partij vlas werd door de brandweerlieden veilig ge- stefd. Naujoks. ROOMS-KATHOLIEKE KERK Axel: 8.15, 9.30 en 11 uur H. Mis. Clinge: 7, 8.30 en 10 uur H. Mis. Hoek: H. Kruiskerk: 9.30 uur H. Mis. Hulst: 8, 10,11.30 en 19 uur H. Mis. Philippine: 7.30 en 10 uur H. Mis; 14.30 uur Lof. Sas van Gent: 8, 9.30, 11 en 17 uur H. Mis. Sluiskil: 7.30, 9 en 10.45 uur H. Mis. Terneuzen: H. Willibrorduskerk: 8 en 10.30 uur H. Mis. Triniteitskerk: 9,11 en 17 uur H. Mis. Zandstraat: 10 uurH. Mis. Zuiddorpe: 7.30 en 10 uur H. Mis. Westdorpe: 7.30 en 10 uur H. Mis. WEST ZEEUWS-VLAANDEREN NED. HF.RV. KERK Aardenburg: 10.30 uur Ds. H. Faber. Biervliet: 10 uur Ds. P. A. L. Brink man, van Schoondijke. Breskens: 9.30 uur Ds. H. J. Be geer, van Hoofdplaat. Cadzand: 10.45 uur Ds. W. C. Luu- ring. Groede: 9.30 uur Ds. H. W. Door- nink. Hoofdplaat: 10 uur Ds. L. Spaans, van Breskens. Nieuwvliet: 11 uur Ds. H. W. Doomink. Oostburg: 9.30 uur Ds. T. A. C. van Drunen. Retranchement: 9.30 uur Ds. W. C. Luuring. Schoondijke: 10 uur Ds. G. F. H. Keiling, van Biervliet. St. Anna ter Muiden: 11 uur Ds. C. Balk. St. Kruis: 9 uur Ds. H. Faber. c,his: 9.30 uur Ds. C. Balk. Waterlandkerkje: 10 uur Ds. W. B. Bergsma. IJzendiike: 10.30 uur Ds. J. G. U. van Hoogstraten. Zuidzande: 10 uur Mej. Da. H. B. de Neeling. Herdenking der gestorvenen. ROOMS-KATHOLIEKE KERK Biervliet: 7.30 en 10.30 uur H. Mis. Oostburg: 8.30, 10.30 en 17 uur H. Mi4. Lichters van offerblokken zul len het voortaan wel uit hun hoofd laten om te proberen in de kerk van Sainte Marie in de Franse plaats Limoges hun slag te slaan. Pater Freyssinet, woe dend omdat het offerblok voor aalmoezen herhaaldelijk was leeggestolen, heeft er een mist hoorn aan verbonden en er een elektrische spanning van 25.000 volt op gezet. Zodra kwaadwil ligen hun lange vingers naar het blok uitsteken, begint' de hoorn te loeien en regent het vonken. „Het was een onmogelijke zaak geworden; ik moest meer geld uitgeven aan nieuwe sloten dan er aan aalmoezen binnenkwam", zegt pater Freyssinet. Sinds zijn drastische maatregel is er geen poging tot diefstal meer onder nomen. In Soerabaja zijn ongeveer 40 leden van een 'gded georganiseer de en uitgeruste bende van ont voerders aangehouden. Onder de arrestanten bevinden zich elf leden van de strijdkrachten. Dit is vrijdag in Djakarta bekend geworden. De bende wordt ervan verdacht in een jaar tijd zes familieleden van rijke Chinezen te hebben ontvoerd om losgeld te innen. In één geval werd het slachtoffer, blijkbaar omdat hij te veel wist, gedood. De politie heeft wapens, auto's, jeeps en een busje, die bij de akties werden gebruikt, in be slag genomen. TERNEUZEN: Van zaterdagmorgen 8 uur tot zondagnacht 12 uur wordt de praktijk der artsen waargenomen door dokter K. Jiskoot, Markt 25, tel. 2303. Apotheek geopend: M. B. M. Hamann, Noordstraat 69, telef. 2060. Weekeinddienst Groene en Wit- Gele Kruis: zr. A. C. Leenhouts, v. Steenbergenlaan 68, tel. 3360 (b.g.g. 008). SLUISKIL, HOEK EN PHILIPPINE: Weekeinddienst Groene en Wit- Gele Kruis: zr. Hoekert te Sas van Gent, tel. 011581987. AXEL: Van zaterdagmorgen 8 uur tot zondagnacht 12 uur wordt de praktijk der artsen waargenomen door dokter W. G. C. Kok, Oran jestraat 19, tel. 555. DIERENARTS: Van zondagmiddag 12 uur tot zondagnacht 12 uur wordt de praktijk der dierenartsen in Axel Sas van Gent en Zaamslag waar genomen door dierenarts J. Jans sen, Stationsstraat 10 te Axel, tel. 01155—488. ZWARE REGENVAL EISTE SLACHTOFFERS IN COLUMBIA In Columbia zijn 24 personen om het leven gekomen door grondverschuivingen als gevolg van zware regenval, waardoor verscheidene delen van het land al wekenlang worden geteisterd. Eenentwintig van de slachtoffers vielen in de armenwijken van Manizales, de hoofdplaats van de provincie Caldas. In de hoofd stad Bogota moesten vele gezin nen voor het water vluchten. I Bij donderdag in West Derby shire gehouden tussentijdse ver kiezingen heeft de Britse conser vatieve partij met 10.623 stemmen haar zetel behouden. Ten opzich te van de algemene verkiezingen van vorig jaar verdubbelde de partij haar meerderheid. De labourpartij werd naar de derde plaats verwezen. Zij be haalde 412 stemmen minder dan de liberale partij. Vorig jaar be haalde labour 8.000 stemmen meer dan de libéralen. Labour kreeg toen 13.791 stemmen, nu zijn het er 8.507 minder. De meerderheid der leden van de eerste-kgmercommissie voor financiën kan in het algemeen in stemmen met de belastingvoorstel len van de regering, zo blijkt uit het verslag van de bespreking, die de commissie aan deze voorstellen heeft gewijd. Sommige leden, die wel konden instemmen met het complex van maatregelen, meenden echter dat in verband met de hoogte van de totale belastingdruk het beleid er op gericht dient te blijven uitga venstijgingen zeer kritisch aan het algemeen nut te besteden. Enkele leden, die de voorkeur gaven aan directe boven indirecte belastingen, verklaarden dat, ge zien het feit dat de bewegingsvrij heid van de regering door inter nationale afspraken is beperkt, maatregelen op hun eigen merites moeten worden bekeken. Men kan zeggen dat indirecte belastingen de overheid, mits eer lijk en niet onder pressie van eco nomische belangengroepen gehan teerd, een instrument in handen geven om het econömische leven te De brand werd ontdekt door de bewoners naast de hangar. Door knallen en door het lawaai van de verzengende golfplaten op de hangar, werden zij opgeschrikt. Op dat moment stond de achter kant van de opslagruimte reeds in brand. De nablussingswerkzaamheden duurden de gehele dag voort. In de hangar lagen partijen vlas op geslagen van verschillende eige naren en een aardappelhandel had er een. hoeveelheid aardap pelen ondergebracht. Een zekere P. N. ujt Waarde werd in Kloosterzande aange houden, omdat hij geen voor rang verleende aan een auto, waarin zich een politiedienaar bleek te bevinden. Dat was pech voor de Zuidbevelander die ten overvloede onder invloed van sterke drank bleek te hebben gereden. Hij had zich deswege voor de politierechter in Mid delburg te verantwoorden. De officier van justitie, mr. Roscam Abbing, achtte het feit bewezen en eiste, zoals hij het noemde, het „normale" tarief, n.l. veertien dagen gevangenis en één jaar ontzegging. De politierechter, mr. P. van Empel, halveerde de celstraf en legde N. een week op plus acht maanden ontzegging van de rij bevoegdheid. De 22-jarige IJzendijkenaar A. K. had zich aan hetzelfde feit schuldig gemaakt. Hij had wel iswaar geen voorrangsregel over treden, maar hij had half okto ber kennelijk „onder invloed" een auto bestuurd en als gevolg daarvan een aanrijding veroor zaakt. K. gaf de aanrijding toe, maar ontkende dat hij dronken was geweest. Ook hier eiste de officier het gewone tarief, veertien dagen celstraf en een jaar niet rijden. Mr. Van Empel wees K. op zijn onverantwoordelijk gedrag. „Begrijpen jullie jonge kerels dan niet, welke gevaren je ver oorzaken?" voegde hij de ver dachte toe. De uitspraak luidde een week gevangenisstraf en een jaar ontzegging. IN 15) En dit was tienmaal hon derdmaal duizendmaal tienduizendmaal honderd gul den Een miljoen Je sprak het woord uit, maar je wist eigenlijk niet wat je zei. Je vormde de letters van dit woord met je lippen, maar een voorstelling van wat het bete kende kon je je niet maken. Hoeveel was een miljoen eigenlijk? Hoeveel kwartjes gingen er in een miljoen en hoeveel dub beltjes? Hoe groot zou een kamer of een zaal moeten zijn, waarin je een miljoen gulden aan cen ten wilde opbergen? En wat kon je doen met zoveel geld? Als je een miljoen gulden had, zouden er dan nog dingen zijn, die je niet zou kunnen doen; of zou je er alles mee kunnen doen? Je zou willen blijven doorden ken, doorfantaseren over alle dingen waarnaar je zo had ver langd, maar die altijd onbereik baar waren gebleven en die nu ja, het kon toch het kon toch. die nu.misschien. Zou je dan gelukkig zijn Maar de hersenen werden moe en de oogleden zwaar. Het denken werd verward en over in dromen Dro- men. die, onverklaarbaar genoeg, in geen enkel verband stonden met de miljoenenerfenis of de vermoorde zendeling Meyeringh. III Toen Marie en Hein op die be wuste woensdagavond Hotel- Café-Restaurant „De Gouden Adelaar" aarzelend waren bin nengetreden door een licht zoe vende draaideur, voelden zij zich niet erg op hun gemak. Een kop koffie drinken in een lunchroom, dat ging. Daar voelde je je op je gemak, daar was je thuis; maar hier, niet dat gedempte licht van kleine lampjes in knusse hoek jes; met pluche stoelen en dikke lopers, waarin je je voeten een eindje voelde wegzakken en het geluid van je stappen gesmoord werd, zodat je even de sensatie onderging van in weke modder te trappen; met het lichte, be schaafde geroezemoes van nette stemmen en de muziek van rin kelend tafelzilver en glaswerk, discreet begeleid door een trio: viool, cello en piano, opgesteld in een onopvallend hoekje van de grote zaal dat alles nam hun zekerheid weg. Zij voelden zich een moment verloren in een vreemde wereld, begrepen een verkeerde ingang te hebben ge kozen en haastten zich langs het buffet het restaurant te verlaten door een deur, waarop geschil derd stond: Bovenzalen. „Niks gedaan, die sjiek," meende Hein geringschattend maar opgelucht en hij wendde zich tot een kelner, die in een hoek op een stoel zjjn verveling zat te bestrijden met een oude, verfomfaaide „Lach". „We komen voor een vergade ring," legde Hein uit. „Twee trappen op," zei de man ongeïnteresseerd, terwijl hij duim en wijsvinger belikte en 'n nieuwe bladzijde met badschonen opzocht. Langs de kale trappen, waar van de uitgesleten treden kraak ten onder hun voeten, hesen ze zich omhoog. Ze bereikten een gang, waar twee deuren op uit kwamen. Op de ene deur stond: Verboden Toegang en op de andere: Telefoon. Het gangetje werd spaarzaam en kil verlicht door een eenzame lamp, die vreugdeloos hing te gloeien in 'n porceleinen plafonier én arm zalig de inhoud van zijn onge matteerde lichaam toonde. „Hier moeten we niet zijn," stelde Hein vast. „Die ober zei ook: twee trap pen op," hielp Marie herinneren. Ze bestegen de tweede trap en ontwaarden, bovengekomen, Guus, die met de handen op zijn rug en zijn pet een tikje achter op zijn hoofd de beide wanden, die de gang omsloten, tegelijk stond op te nemen, met een on miskenbaar critische trek om zijn mond. „Het schijnt je hier niet te be vallen. Guus!" „De antoraasje is niet je dat," meende de nachtwaker. „Naar mijn smaak hadden ze ons, als toekomstige miljonairs en steun pilaren van de nationale wel vaart, wel in een tikkie andere omgeving kunnen ontvangen." „Zoiets als beneden, in het restaurant?" veronderstelde Hein grinnikend. „Da's maar decor," veroor deelde Guus minachtend, „een deurtje door en je staat in de kille armoe, dat heb je ervaren." „Goed genoeg voor ons soort," zei Marie schamper. „Niet bitter worden, meid," gispte de nachtwaker, „als het anders was, hoefde geen mens zich meer druk te maken over de democratie en waar moesten al die politieke partijen hun leuzen dan vandaan halen? Nee, stands verschil moet er zijn, anders zou jij ook niks aan je miljoenen hebben; waar of niet?" „Als iedereen een menswaar dig bestaan zou hebben en zou kunnen krijgen wat hij nodig heeft, als er geen armoede be stond aan de ene kant en over dadige rijkdom aan de andere, dan zou een gewoon mens geen behoefte hebben aan miljoenen," repliceerde Marie. „Da's een ander hoofdstuk," meende Hein en greep de knop van een der vele deuren, die op de gang uitkwamen, met de uit nodiging; „Zullen we maar eens naar binnen gaan?" (Wordt vervolgd.) beïnvloeden ter bescherming en ondersteuning van het algemeen belang of van bedreigde groepen. De thans voorgestelde maatrege len voldoen niet aan dit criterium. Deze leden zouden de voorkeur hebben gegeven aan verhoging van de vennootschapsbelasting. Invoe ring van een speculatiewinstbelas ting, verhoging van de successie rechten etc. Het voorstel de tijdelijke verho ging van de accijns op benzine met vier cent per liter te verlengen, was voor verscheidene leden aan leiding om er hun spijt over uit te spreken, dat een algemene studie over de belastingheffing op energie op zich laat wachten. Deze leden merkten op dat de benzineacciins een uitermate geschikt middel blijkt om de financiële problemen van de schatkist op te lossen. De verhoging van de omzetbe lasting op chocolade, bier, wijn, frisdranken, bromfietsen en suiker goed met veertig opcenten was voor veel leden van de commissie eveneens aanvaardbaar, al hadden zij weinig waardering voor de ver dubbeling van twintig tot veer tig opcenten tijdens het tweede kamerdebat over dit voorstel. De betrokken sectoren van het bedrijfsleven, die reeds ernstige be zwaren maakten tegen de verho ging-met twintig opcenten, konden in het geheel niet worden geraad pleegd over de extraverhoging. Deze ontstemming werd ook ge voeld door een tweede grote groep leden, die tevens meende dat de behandeling in de tweede kamer van het voorstel de inkomsten- en loonbelasting te wijzigen een slech te indruk had achtergelaten. Twee kleinere groepen leden maakten bezwaar tegen de verho ging van de omzetbelasting op bromfietsen, die zij als een volks vervoermiddel bij uitstek beschou wen. Zeer veel leden konden instem men met de voorgestelde voorzie ningen op het gebied van de terug gaaf van omzetbelasting bij uit voer en de heffing van de omzet belasting bij invoer. De wiiziging van de inkomsten en loonbelasting vond bij veel leden een goed onthaal, al hadden zij begrip voor het gevoel van on behagen, dat zich bii velen heeft voorgedaan omdat zij de voorge stelde regeling zien als een ver zwaring van de belastingdruk. Verscheidene leden, die even eens hun goedkeuring aan de rege ling konden hechten, drongen aan op vereenvoudiging van de belas tingheffing. Slechts enkele leden wezen de verhoging van de drem pel voor buitengewone lasten af en wensten verlaging, omdat het gaat om kosten, waarin de gemeenschap dient te voorzien. Op een golfbreker voor de kust nabij Petten is donderdag avond tijdens dichte mist een vissersvaartuig vastgelopen, de Wieringen 188. De „Prins Hendrik", de in Den Helder liggende reddingboot, voer uit ter. assistentie. De Wieringen 188 is er niet in geslaagd los te komen. Het scheepje zat gisteren nog op de wal en de vier bemanningsleden bleven aan boord. De zee was kalm en schip en bemanning lie pen geen enkel gevaar. Er zijn. twee andere kotters bij de Wie ringen 188 gekomen, die bij hoog water zouden trachten 't scheepje vlot te krijgen. 4

de Vrije Zeeuw | 1967 | | pagina 2