Diplomatieke aktiviteit en wapengekletter rond Cyprus MUL De balans na de slag rond Dak To Sinterklaas komt bij u thuis Griekenland niet bereid aan Tnrkse eisen te voldoen Vijftienjarig HET WEER de meisje Redactie- en ZATERDAG 25 NOVEMBER 196? 24e Jaargang No. 7^5 Gasverwarming Doden bij protesten tegen devaluatie N.V. DE HOOP afd. Keukens TERNEUZEN KANTOORMACHINES (alle merken) KANTOORMEUBELEN (Gispen) ADMINISTRATIE-SYSTEMEN TECHNISCH TEKENMATERIAAL Amerikaanse dollar wordt niet gedevalueerd Israël versterkt zich in de Sinai NU GRAFSCHENNIS IN ANTWERPEN Politieke kopstukken voor de t.v. VEEL POSTKANTOREN EEN AVOND PER WEEK OPEN DOODSTRAF IN CANADA OPGESCHORT Amerikanen venden veldhospitaal Hongerstaking Amerikaanse vliegtuïgverliezen Hoogwater Weerbericht Zon- en Maanstanden Frank, by abonnement: TÉKKEXTZEM Directeur-Hoofdredacteur; I. van de Sande Telefoon; 01150 - 2078 Gironummer: 38150 Administratie-adres: Smldswal Abonnementsprijs ƒ8,— per kwartaal; per maand 2,70; per week 62 ct. Losse nrs 13 ct DE VRIJE ZEEUW Uitgeefster N.V. v/h Firma P. 1. van de Sande t« Terneuzen Advertentieprijs per mm 16 et; minimum Pér advertentie ƒ2.40 Rubriek „Kleine Advertenties" (géi.i handels- advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel méér 22 et. Kleine advertenties bii vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder numm. i. of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 ur. Voor het gecomb. maandag/drnsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. Hfet gevaar voor oorlog in het oostelijke deel van de Middel landse Zee rondom de kwestie- Cyprus is niet verminderd on danks de krachtige diplomatieke Inspanning om de gemoederen tot bedaren te brengen. Van Turkse zijde bleef men met de degens rammelen, terwijl Athene niet verder schijnt te willen gaan dan de terugroeping van gene raal Grivas, hetgeen zondag al gebeurde. Oe 500 vrouwen en kinderen van op Cyprus werken de Amerikanen worden op last Van de Amerikaanse ambassa deur op Cyprus naar Beiroet ge- evacueerd en Washington heeft zijn onderdanen gewaarschuwd Cyprus, Griekenland en Turkije te mijden.. In Ankara kwam het tot hef tige betogingen tegen de aan komst van president Johnsons afgezant Cyrus Vance. De Ame rikaanse bemiddelaar moest op een militair vliegveld landen, omdat betogers op de landings baan van het burgervliegveld waren gaan zitten en later wer den in de stad Amerikaanse ge bouwen, waaronder dat van de voorlichtingsdienst, het doelwit van tegenstanders van Ameri kaanse bemiddeling. Vance, die later naar Athene doorreisde, noemde zijn besprekingen met de Turkse regering „zeer bemoe digend". VEILIGHEIDSMAATREGELEN Ook V.N.-secretaris-generaal Oe Thants bijzondere afgezant, Rolz Bennett, arriveerde in de Turkse hoofdstad en in Athene werden de ambassadeurs van Canada, de V. S. en Groot-Brit- tannië op het ministerie van bui tenlandse zaken ontvangen. Zij bespraken een Turks initiatief, dat vermindering van Griekse en Turkse' troepen op Cyprus (nu resp. tenminste 8.000 en 1150 man) tot 950 en 650 man omvat, Versterking van de bevoegdheid van de V.N.-troepen, schadever goeding voor Turkse Cyprioten die leden door de aanvallen van de Grieks-Cyprische nationale garde vorige week en betere vei ligheidsmaatregelen voor de Turks-Cyprische bevolking. De Russische ambassadeur in Ankara onderhield zich met pre mier Demirel. Na afloop liet de ambassadeur zich in scherpe be woordingen uit over de „militaire Junta in Athene die zoveel on schuldige slachtoffers onder de Turken op Cyprus heeft ge maakt". EERSTE SLACHTOFFERS De Griekse ministers en mili taire bevelhebbers voerden vrij wel onafgebroken besprekingen. De strijdkrachten zijn in staat van hoogste paraatheid gebracht. Men was bezorgd over berichten betreffende Turkse troepencon centraties aan de kust tegenover Cyprus. Zeker is dat niet-Turkse scbepén toestemming moeten hebben om de Zuidturkse (ma- rine)havens Mersin en Iskende- run binnen te lopen. De spanning schijnt inmiddels de eerste Griekse slachtoffers te hebben geëist. 'Van eën Turkse observatiepost aan de Griekse grens werd gezien hoe 20 Griekse soldaten omkwamen, toen hun vrachtwagen in de lucht vloog, vermoedelijk door een mijn. ALARMTOESTAND Op Cyprus, waar alles om draait, nam de spanning enigs zins af. Men richt daar zijn hoop op de afgevaardigden van John son en Oe Thant. De troepen blijven echter in alarmtoestand en de radio geeft geen weerbe richten in navolging van Athene en Ankara. De gewone man was blij dat er een krachtige wind staat omdat, naar men meent, eventuele Turkse landingsoperaties daar door moeten worden uitgesteld. Over het gehele eiland kwamen wel weer springladingen tot ont ploffing en ook vrijdagochtend kwam in Limassol een bom tot ontploffing. De schade was in alle gevallen materieel. V.N.- soldaten vonden donderdag het met kogels doorzeefde lijk van een Griekse Cyprioot. De Turkse luchtmacht ver scheen weer enkele malen boven het omstreden eiland. DEMONSTRANTEN WILLEN OORLOG Istanboel: Onder het uitroepen van de kreet „wij willen oorlog" trokken 15.000 demonstranten door de Turkse stad Istanboel. Bij de ziekenhuizen stonden lan ge rijen mensen om bloed te geven. Op de joto de grote groep demonstranten-op de Galatabrug. .GOEDE DIENSTEN VAN MANLIO BROSIO Griekenland en Turkije heb- teerd van de secretaris-generaal ben de goede diensten geaccen- van de N.A.V.O., Manlio Brosio, in het conflict om Cyprus. Dit is vrijdag in Brussel officieel be kendgemaakt. Brosio zal zich spoedig naar Ankara en Athene begeven, al dus een N.A.V.O.-woordvoerder. Een begrip voor Erkend Gasfitter Vlooswijkstraat 79 TERNEUZEN Bij onlusten op het eiland Pe- nang uit protest tegen de devalu atie van de Maleise dollar zijn vier mensen om het leven ge komen. In de stad Penang is een avond klok ingesteld. Voor naar Stationsweg 4 tel. 01150-7940 Maak er een gezellig avondje van en laat Sinterklaas en zijn knechten de cadeaus gratis thuis bezorgen.. Wij hebben een enorme keuze in SETTLER schrijfmachines met frictieknop en luxe draagtas, slechts 149,— SETTLER schrijfmachines met frictieknop - rood/zwart lint - auto matische tabulator en luxe draagtas189,-»— (Volledige garantie en gratis service, onderdelen voorradig.) GENTSESTRAAT 23—25 HULST - TELEFOON 01140-2080 p jɧii wÊÊm gÉS» I ÊmËBBËm President Johnson heeft on danks de grote aankopen van goud op Europese markten niet het plan om de dollar te devalue- Het Witte Huis heeft dat gis teren laten weten op een perscon ferentie van de perssecretaris van de president, George Chris tian, in San Antonio (Texas). „Wij zijn van oordeel dat het wereldaanbod van goud in de huidige situatie voldoende is," zei Christian. In antwoord op de vraag welk gevaar de grote goudaankopen voor de dollar inhouden, herhaal de Christian de verklaring van president Johnson van 18 nov., dat de Verenigde Staten zich on dubbelzinnig hebben verplicht om goud tegen de bestaande prijs te kopen en te verkopen. Hij moest toegeven dat de situatie op de wereldgoudmarkt op het ogen blik „vluchtig" is, maar voegde eraan toe dat „volgens onze in lichtingen de overige centrale banken in Europa evenals wij van oordeel zijn dat de prijs van het goud onveranderd dient te blijven." Christian merkte op: „De uit zondering is natuurlijk Frank rijk." In Washington "heeft een woord voerder van het Amerikaanse ministerie van financiën gezegd, dat hij niets had toe te voegen aan de verklarin, van het minis terie van van wo;«ridag j.l. dat de Verenigde Staten de verplichting in de goudpool van Frankrijk overnemen, Israël zal zijn militaire sterkte in de Sinai opvoeren als gevolg van de toespraak van president Nasser donderdag, zo schrijven de militaire redakteuren van de Israëlische pers. De maatregel zou niet alleen een gevolg zijn van Nassers rede maar ook verband houden met de samentrekking door Egypte van honderden tanks op de wes telijke oever van het Suez- kanaal. Men zou voor een Egyp tisch offensief vrezen. Donderdag zei een hoge Isra ëlische officier dat miljoenen zijn geïnvesteerd in de bouw van nieuwe militaire kampementen in de bezette Arabische gebie den. In Tel Aviv meent men ten slotte dat Nassers scherpe uitla tingen bedoeld zijn voor de bin nenlandse en inter-Arabische politiek. Op het kerkhof Schoonselhof te Hoboken (Antwerpen) heeft een grafschenner 25 tot 30 grafstenen vernield of beschadigd. In de meeste opschriften die hij ach terliet, kwam het woord „satan" voor. Het is niet zeker of hier de reeds lang in Nederland, België en Duitsland gezochte grafschen ner aan het werk is geweest. -I Het Amerikaanse opperbevel in de centrale hoogvlakte van Zuid- Vietnam heeft bekendgemaakt, dat sedert 1 november de slag rond Dak To begon, 1398 Noordvietna- mezen werden gedood tegen een verlies voor de Amerikanen van 280 man aan doden en 974 aan ge wonden. Vrijdag werd op anderhalve kilometer yan heuvel 875, die don derdag in handen van de Ameri kanen viel, een Amerikaanse artil leriepost door een mortiergranaat geraakt. Er vielen geen doden of gewonden. Bij Pléikoe, op 90 kilometer ten zuiden van Dak To, viel een Ame rikaans bevoorradingskonvooi vrij dag in een hinderlaag. Vier Ameri kanen sneuvelden en een aantal werd gewond. Bij een daarop vol gende zui'veringsoperatie werden zeven Noordvietnamezen gevangen genomen en 15 gedood. Aan de K.R.O.-uitzending „Hoe is Nederland gestemd?", een po litieke verkenning zondagavond Ned. I), zullen leidende politici van de k.v.p., de p.v.d.a., de v.v.d., a.r.p., c.h.u., D'66 en de p.s.p. hun medewerking verlenen, namelijk k.v.p.-partij-voorzitter mr. Aal- berse en partijsecretaris dr. Al- bering; p.v.d.a.-fractievoorzitter drs. Den Uyl en drs. Ad van Thijn; v.v.d.-fractievoorzitters eerste en tweede kamer mr. Van Riel en mr. Toxopeus; a.r.p.-par- tijvoorzitter dr. Berghuis; c.h.u.- fractievoorzitter Mellema en- partijvoorzitter drs. Tilanus; D'66-fractievoorzitter mr. Van Mierlo; p.s.p.-fractievoorzitter de heer Lankhorst. Met ingang van vrijdag 1 dec. a.s. zullen een groot aantal post kantoren, over het gehele land verspreid, op vrijdagavond of op de plaatselijke koopavond wor den opengesteld en wel als regel van 19 tot 20.30 uur. Alle soorten postzaken kunnen tijdens de avondopenstelling worden afge daan: Dti is het resultaat van een proef, die in samenwerking met de rijkspostspaarbank en de post- chèque- en girodienst in een achttal plaatsen met de openstel ling tijdens de wekelijkse koop avond werd genomen. De bij de proef ter beschikking gekomen cijfers tonen aan, dat in een behoefte werd voorzien, al dus meldt de P.T.T. Het Canadese lagerhuis heeft donderdag met 114 tegen 87 stemmen een wetsvoorstel aan vaard om de doodstraf voor vijf jaar op te schorten met uitzon dering ingeval van een veroor deling wegens moord op een politieman, een gevangenisbe waker of andere ordebewaar der». Amerikaanse troepen hebben in het dichte oerwoud van de Que Son- en Hiep Duc-valiei een volle dig veldhospitaal van de vietcong aangetroffen met 20 gewonden nog in hun bedden. Verondersteld wordt dat de staf van 50 artsen, verpleegsters en bewakingsperso neel enkele ogenblikken vóór de aankomst van de Amerikanen was gevlucht. De gewonde tegenstan ders behoorden tot regimenten, die deel uitmaken van de tweede Noordvietnamese legerdivisie. De Amerikaanse negerartiest Dick Gregory is donderdag begon nen met een hongerstaking uit pro test tegen de oorlog in Vietnam en het beleid van de Amerikaanse re gering in deze kwestie. Hij is van plan tot Kerstmis niet te eten, maar alleen gedestilleerd water te ge bruiken. De Amerikanen hebben sinds het begin van de oorlog in Vietnam in totaal 2929 vliegtuigen en hef- schroefvliegtuigen verloren. Dit is vrijdag uit officiële Amerikaanse bron vernomen. Boven Noord-Vietnam zijn 755 vliegtuigen neergeschoten en boven Zuid-Vietnam 215. 821 vliegtuigen werden op de grond vernield of gingen verloren bij ongelukken. Van de hefschroef- vliegtuigen werden er acht boven Noord- en 4.19 boven Zuid-Vietnam neergeschoten. 711 werden op de grond vernield of gingen bij onge lukken verloren. DE OORLOG IN VIETNAM Vietnam: Een Amerikaanse mili tair maakt gebruik van een brandpijl om een van bamboe ge maakte hut aan de andere 'zijde van de rimer in brand te steken. De 15-jarige Neltje de Haan uit de buurtschap de Oosterhuis in de gemeente Avereest, die sinds donderdagmiddag werd vermist, blijkt te zijn vermoord. Een landbouwer, de heer Veld hoen uit Oosterhuis, vond haar vrijdagmiddag in een knollenveld op ongeveer 1 km van de ouder lijke woning. Aan het zoeken naar het meisje hadden enige honderden militai ren deelgenomen. Het meisje oefende het beroep van monsterneemster uit, d.w.z. zij nam bij de boeren voor de melkfabriek monsters van de melk. Donderdagavond had zij monsters genomen bij een land bouwbedrijf, dat 2 a 3 km van haar woning is verwijderd. Om streeks half zeven had zij deze boerderij verlaten en sedertdien was niets meer van haar ver nomen. De politie met alle be schikbare manschappen en de gehele bevolking van de buurt schap heeft 's avonds en 's nacht9 naar het meisje gezocht. Vrijdag morgen heeft de politie hulp ge vraagd aan de garnizoenscom mandant van Deventer. Men kreeg 100 militairen ter beschik king. Het lijk lag achter een boer derij, achter een mesthoop. ZUIDOOSTELIJKE WIND Het hogedrukgebied, dat de af gelopen week het weer in ons land bepaalde, is naar noordwest- Rusland weggetrokken. Ander zijds heeft een vore van lagedruk, behorend bij een depressie boven IJsland de Britse eilanden be reikt. Tussen deze beide druk- systemen staat boven west-Euro pa een overwegend matige zuid oostelijke luchtstroming, waar mede tamelijk koude continenta- ZATERDAG 25 NOVEMBER v.m. n.m. Breskens 7.16 7.53 Terneuzen 7.52 8.29 Hansweert 8.26 9.03 Walsoorden 8.25 9.02 ZONDAG 26 NOVEMBER v.m. n.m. Breskens 8.28 9.07 Terneuzen 9.04 9.43 Hansweert 9.38 10.17 Walsoorden 9.27 10.16 MAANDAG 27 NOVEMBER v m. n.m. Breskens 9.40 10.21 Terneuzen 10.16 10.57 Hansweert 10.50 11.31 Walsoorden KL40 11,80 le lucht naar ons land wordt ge voerd. In deze lucht komt veel bewolking voor, terwijl in het zuiden van het land ook plaat selijk mistgebieden aanwezig zijn. De kans op mist neemt over dag echter af, maar de bewolking zal zich op vele plaatsen hand haven. Slechts hier en daar zijn enkele verspreide opklaringen mogelijk. In het temperatuurver- loop komt maar weinig verande ring. medegedeeld door het K. N. M. I., geldig tot hedenavond. Veel bewolking Zwaar bewolkt met aanvanke lijk plaatselijk mist maar ook enkele verspreide opklaringen. Overwegend matige wind tus sen oost en zuid. Ongeveer de zelfde temperaturen als gisteren. ZON MAAN Nov. op onder op onder 25 8.15 4.38 2.15 26 8.17 4.37 0.50 2.28 27 8.18 4.36 2.15 240 28 8.20 4.35 3.42 2.52 29 8.21 4.35 6.48 3.27 30 8.23 4,34 6.48 3.27

de Vrije Zeeuw | 1967 | | pagina 1