President Johnson nam situatie in Vietnam onder de loep 31 beklaagden stonden in Athene voor militaire rechtbank Turkije eist binnen 48 uur antwoord van Griekenland Scherp debat in het Engelse Lagerhuis over devaluatie pond sterling VOLGEND JAAR NIEUWE FASE IN MILITAIRE OPERATIES Filinis en Leioudas tot levenslang veroordeeld JONGERENGROEP VAN DE P.v.d.A. OVER PARTIJVORMING Opzienbarende onthulling van een voormalige agent van de C.I.A. HET WEER DONDEREfAG 23 NOVEMBER 1967 24e Jaargang No. 70^3 Westmoreland: „De vijand verliest" Commentaar van hoge Amerikaan op Dak To Thaise versterkingen Weer gevechten in „ijzeren driehoek" In januari 34.000 dienstplichtigen Schip met medicamenten moest Vietnam verlaten KNIP UIT Admiraalszoon Ziek Oorlog onvermijdelijk? Warboel rond Nassau- overeenkomst Brits vakverbond steunt regering Weerbericht Hoogwater Zon- en Maanstanden Vraak. bij abonnement: TERNEUZEN Direcfeur-Hoofdredaetetir: van de Sand# Telefoon: 01150 - 2073 Gironummer: 38150 Redactie- en Administratie-adres: SmïBswal Abonnementsprijs f 8,per kwartaal: per maand 12,70; per week 62 ct. Losse nrs 13 ct VRIJE ZEEUW Uitgeefster N.V. v/h Firma P. I. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 18 et: minimum nei advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (g&ÏA handels- advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel méét 22 et. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 ur. Voor het gecnmb. maandag/dinsdag-nummel tot 10 uur voormiddag. President Johnson is dinsdag be gonnen met een algemeen onder- Zoek van alle aspecten van de Situatie in Vietnam, samen met de voornaamste verantwoordelijke ministers en met zijn drie verte genwoordigers in Saigon. George Christian, perssecretaris van het Witte Huis, heeft meege deeld, dat o.m. Is gesproken over het pacificatie-program in Zuid- Vletnam, de Amerikaanse samen werking met de nieuwe Zuidviet- mese regering en over militaire zaken. Over de enkele dagen geleden afgelegde verklaring van de Ame rikaanse opperbevelhebber in Viet nam, generaal Westmoreland, dat binnen twee jaar „een stuk of wat" Amerikaanse troepen teruggetrok ken zouden kunnen worden, mits hun taken door Zuidvietnamezen zouden kunnen worden overgeno men, zei Christian, dat dit de me ning en verwachting van generaal Westmoreland zelf was. Generaal Westmoreland heeft in Washington op een persbijeenkomst gezegd, dat een glimp van het ein de van de oorlog in Vietnam zicht baar is geworden. De hoop van de vijand was ijdel gebleken en het volgend jaar zou „een nieuwe fase" beginnen in de militaire operaties. Waar het om gaat is, aldus Westmoreland, de mate van doel matigheid van de Zuidvietnamese troepen zodanig te vergroten, dat zij een steeds groter aandeel in de oorlogvoering krijgen. Westmore- land voorziet b.v., dat militaire bases en haveninstallaties geleide lijk worden overgedragen aan de Vietnamezen. Zij zouden zich ook gaan belasten met de definitieve opruiming van de - vietcong, een taak die naar Westmoreland meent waarschijnlijk verscheidene jaren zal duren. Westmoreland zei tot besluit er „absoluut zeker" van te zijn, dat de vijand, die in 1965 won, nu de oorlog aan het verliezen is. De strategische heuvel 875 bij de Cambodjaanse grens in Zuid-Viet- nam is sedert woensdagochtend vroeg vast. ijl handen van de Ame rikanen. De slag om Dak To (aan de Cam bodjaanse grens) loopt ten einde. Het is een militaire overwinning van ons. Twee van de drie belang rijkste Noordvietnamese regimen ten zijn gedecimeerd. De gevechten om heuvel 875 is natuurlijk zwaar en moordend voor ons, wellicht erger dan voor de vijand, maar dat was de prijs die moest worden be taald om de overgebleven Noord- vietnamezen te beletten gebruik te maken van de (vlucht) weg naar Cambodja die door heuvel 875 wordt beheerst. Dit was gisteren het commentaar van een hoge Ame rikaanse militair in Saigon op de gevechten van de afgelopen dagen in het gebied van Dak To op de centrale hoogvlakte. In de loop van woensdag kwam nog een Amerikaans bataljon aan ter versterking van de twee batal jons, die sedert de vroege ochtend uren de heuvel vast in handen hadden. Het bezit van de heuvel heeft de Amerikanen 76 man aan doden en 128 aan gewonden gekost. Volgens de Amerikaanse officier wist men dat de tegenstander zich voorbereidde voor de aanval on Dak To, omdat dit een natuur lijke infiltratieroute is. Begin no vember waren vier bataljons naar het gebied gezonden ter verster king van de Zuidvietnamese en Amerikaanse troepen aldaar. Thailand zal een divisie ter sterk te van 10.500 man naar Vietnam zenden een half jaar nadat de vol ledige door de Verenigde Staten toegezegde militaire hulp is ont vangen. Minister van binnenlandse zaken, generaal Tsjaroesathien, die dit woensdag meedeelde zei, dat de Thaise militaire behoeften thans worden opgesteld. Op 14 november was ai bekendgemaakt dat Thai land een divisie ter beschikking zou stellen. Er zijn reeds 2200 man Thaise troepen in Zuid-Vietnam. In de „ijzeren driehoek" op 30 kilometer ten noorden van Saigon zijn dinsdag weer gevechten uitge broken tussen de vietcong en Noordvietnamese eenheden ener zijds en de Amerikaanse 25ste in fanteriedivisie anderzijds. Het ge bied, waar het hoofdkwartier van de vietcong voor het gebied van Saigon wordt verondersteld, is al verscheidene malen door de Ame rikanen uitgekamd. Na een mor tierbarrage werden de aanvallers door de Amerikaanse artillerie en hefschroefviiegtuigen verdreven. Vijf Amerikanen sneuvelden en 34 werden gewond. De lijken van 10 tegenstanders werden gevonden. Het Amerikaanse leger zal in januari a.s. 34.000 dienstplichtigen onder de wapenen roepen, het grootste aantal sinds in november vorig jaar 37.600 man werd opge roepen. In dit jaar werden per maand gemiddeld 16.500 recruten ingelijfd met in augustus een ma ximum van 29.000 man. De autoriteiten in de Zuidviet namese havenstad Da Nang hebben de tien quakers die de bemanning van het Amerikanse jacht Psoenix vormen, verzocht de Zuidvietna mese wateren te verlaten. Dinsdag nacht werden twee bemannings leden die naar de wal probeerden te zwemmen, door een schip van de Zuidvietnamese marine opge pikt. Dit heeft een woordvoerder van de politie in Da Nang meege deeld. Dinsdag werd het schip, dat medicamenten voor Zuidvietname se vluchtelingen aan boord heeft, niet in de haven van Da Nang toe gelaten. Volgens de woordvoerder is het jacht door een Zuidvietnamees ma rinevaartuig naar de internationale wateren begeleid, nadat de twee opgepikte bemanningsleden weer aan boord Waren gebracht. Het uUU MÜlu. ■IklMÉÉÉAÉélttMÉÉMllril zendt mij 3 soepbekers Naam Adres Woonplaats plak die vlaggetjes opsturen aan: California Soepen Harderwijk. jacht zette koers naar een onbe kende bestemming. Vermoed wordt dat het teruggaat naar Hongkong, waar het vandaan is gekomen. Het was oorspronkelijk de be doeling van de quakers de lading, die bestemd was voor het Noord vietnamese rode kruis, in Haiphong te lossen. De Noordvietnamezen vonden dit echter „te gevaarlijk" wegens de Amerikaanse bombarde menten. De bemanning besloot daarop naar .\rd-Vietnam te varen. Een krijgsraad In Athene heeft dinsdagavond Constantin Filinis en Ioannis Leioudas, die beschouwd worden als leiders van de bewe ging „het patriottisch front", tot levenslange gevangenisstraf ver oordeeld. Zij behoren tot een groep van 31 beklaagden, die terecht hebben ge staan. Van deze groep is Jason Papaiiiopoulos tot 15 jaar gevan genisstraf veroordeeld en mevr. Anna Pananicola tot 12 jaar; voorts mevr. Sylvia Akrita tot 10 jaar; Kiriakos Livaditis en G. Beseria- nos tot 5 jaar; Ilias Betselos tot 4 jaar. Dertien beklaegden zijn ver oordeeld tot voorwaardelijke ge vangenisstraffen variërend van 3 tot 5 jaar zonder proeftijd. Tien verdachten zijn vrijgesproken, on der wie mevr. A. Tsoekalas, schoondochter van de voormalige burgemeester van Athene. De aanklager had 16 jaar gevan genis tegen Leioudas geëist. Onder de 31 beklaagden waren 14 vrouwen. Slechts twee van hen zijn veroordeeld tot zware gevan genisstraffen, onder wie mevr. Sylva Akrita, weduwe van een mi nister uit de voormalige regering- Papandreoe. De twee zwaarst gestraften zijn de 46-jarige voormalige directeur van het inmiddels verboden uiterst links georiënteerde Atheense dag blad Avgi, Constantin Filinis, en de 28-jarige archeoloog, admiraals- zoon en neef van de voormalige hofmaarschalk van koningin-moe der Frederika, Joannis Leioudas. De zwager van Leioudas, de 36- jarige ondernemer Iason Papaillio- poulos, tegen wie de openbare aan klager slechts viif jaar gevangenis straf had geëist, werd door de rechtbank als vooraanstaand lid van het „patriottische front" tot 15 jaar veroordeeld. Mevr. Anna Pananicola, die 12 jaar heeft gekregen, is een 50-jari- ge weduwe en zakenvrouw. Zij heeft voor de militaire rechtbank gezegd, dat zij tijdens een verhoor op het hoofdkwartier van de Atheense veiligheidspolitie is ge slagen, geblinddoekt en met te rechtstelling is bedreigd. Het proces was vorige week woensdag begonnen. Het patriot tische front zou door de bekende componist en het voormalige par lementslid Mikis Theodorakis zijn gesticht, die wegens ziekte niet heeft terechtgestaan. De beklaagden werden ervan be schuldigd, plannen te hebben ge maakt voor een gewelddadige af schaffing van de Griekse staats vorm en het maatschappelijke stel sel en verwezenlijking van „com munistische denkbeelden". Turkije heeft woensdag /een voor stel van Griekenland afgewezen om bilateraal topoverleg te plegen over de kwestie-Cyprus. Van de zijde van het Turkse ministerie van buitenlandse zaken werd gesteld dat de bedoelingen van Griekenland met dit voorstel onoprecht zijn, daar er nog steeds Griekse troepen naar Cyprus wor den gezonden. Turkije wil binnen 48 uur schrif telijk antwoord van Griekenland hebben op gestelde vragen in ver band mét kwesties als de terug trekking van de Griekse troepen van Cyprus. Griekenland heeft woensdag gereageerd op de Turkse nota van vrijdag over Cyprus. De inhoud van het Griekse antwoord is niet bekendgemaakt. Van be trouwbare zijde in Ankara is ver nomen dat Griekenland onderhan delingen heeft voorgesteld, maar daarbij duidelijk te kennen heeft gegeven, dat die onderhandelingen, willen zij' vruchtbaar zijn, niet on der Turkse militaire druk gevoerd kunnen worden. Die druk bestond echter nog steeds. De spanning tussen beide landen duurt dus voort. Buitenlandse mo gendheden, waaronder de Ver. Sta ten, doen in Ankara langs diploma tieke weg al het mogelijke om het ergste te voorkomen. De Ameri kaanse ambassadeur in Ankara heeft de afgelopen dagen gemid deld twee maal per dag overleg ge pleegd met de Turkse minister van buitenlandse zaken. Ook En geland, Frankrijk en Canada drin gen er voortdurend bij de Turkse regering op aan matiging te be trachten. Turkije wordt in zijn onverzoen lijke houding gesteund door de publieke opinie. Het wil dat Grie kenland onmiddellijk maatregelen neemt. Gebeurt dit niet, dan zal oorlog onvermijdelijk zijn, zo wordt voortdurend gesteld in kringen rond de Turkse regering. Dat de Turkse regering de steun heeft van een groot deel van het volk, is ook gebleken uit de beto ging die woensdag in Istanbul is gehouden. Ca. 80.000 betogers trokken hier onder leiding van stu denten door het oude deel van de Naar de mening van de fede ratie van jcfngerengroepen van de partij van de arbeid is de si tuatie binnen de Nederlandse po litieke partijen „dermate ver ward" dat „een sanering drin gend nodig is." De federatie zegt dit in een gisteren verschenen rapport over partijvorming. In dit rapport concludeert de federatie dat het stelsel der parlementaire demo cratie in ons land niet goed werkt en dat de oorzaak daarvan vooral is gelegen in het feit dat de politieke partijen falen in hun taak de strijdpunten in de maat schappij in hun program en be leid tot uitdrukking te brengen. De federatie spreekt zich uit voor besprekingen in zo groot mogelijke openheid over stem busakkoorden tussen politieke groeperingen met vergelijkbare doelstellingen. Het ligt voor de hand, zo wordt in het rapport gezegd, om te trachten al degenen die uiting hebben gegeven aan de wens om de politieke standpunten meer te laten bepalen door de maat schappelijke noden dan thans het geval is, samen te brengen in één concentratie. Een volgende stap, zo wordt opgemerkt, zou kunnen zijn met groepen, die ongeveer gelijklui dende doelstellingen hebben, be sprekingen te openen over de middelen om die doelstellingen te verwezenlijken. Daaruit zou een conceptprogram voort kun nen komen en op basis van dat program zou men de verkiezin gen kunnen ingaan met een kan didaat minister-president en een toekomstige regeringsploeg. De federatie pleit voor ver sterking van de positie van de Staten-Generaal door verbete ring van de werkwijze en de technische uitrusting van het parlement. Uitbreiding van het aantal leden der Staten-Generaal lijkt naar de mening van de fede ratie nodig. Engeland heeft maar drie labourpremiers gehad en alle drie hebben zij het pond gede valueerd, zo heeft Ian Macleod, de man die in het conservatieve schaduwkabinet economische za ken behartigt, in het lagerhuis verklaard tijdens het debat over de devaluatie van het pond en de economische politiek van de Britse regering. Macleod vond dit geen toeval lige samenloop van omstandig heden tenzij men de onbekwaam heid van alle drie als zodanig zag. Hij sprak van een „misda dig uitstel" in verband met de tijd. verlopen tussen het ogen blik waarop de minister van financiën de devaluatie onver mijdelijk achtte en het moment waarop deze devaluatie een feit werd. Volgens zijn berekening had'de steun aan het pond van het ogenblik dat minister van financiën Callaghan tot devalua tie besloot, minstens een miljard pond gekost. Zelfs als men reke ning houdt met wat de bank van Engeland door de devaluatie terugkrijgt, bedraagt het verlies op zijn minst 150 miljoen pond, aldus Macleod, die in de loop van zijn toespraak steeds hefti ger werd. Het land heeft genoeg van het gejammer en gegrien van de premier, zo zei hii aan het slot van zijn rede. „Het wordt tijd dat hii heengaat". Hier werd hij bijgevallen door de conservatieve leden van het lagerhuis, die: „Eruit, eruit" schreeuwden. Premier Wilson had eerder verklaard, dat de kans van En geland, om lid van de E.E.G. te worden door de devaluatie veel groter is. Het linkse Iabourlid Eric Hef fer drong er in dit verband bij de premier op aan persoonlijk toenadering te zoeken tot De Gaulle om te weten te komen, hoe nu eigenlijk precies het standpunt van Frankrijk is. Wilson reageerde hierop met de opmerking dat de besprekin gen en onderhandelingen over toetreding krachtens het verdrag van Rome met de „zes" als ge heel en niet met individuele leden moeten worden gevoerd. De Britse premier herhaalde dat hij afwijzing van Engelands ver zoek om lid te mogen worden, niet zou aanvaarden. Op de vraag van een conser vatief naar de gevolgen van de devaluatie voor de houding van De Gaulle antwoordde Wilson „Waarover De Gaulle zich in feite zorgen maakt, is dat wij nog steeds verwikkeld zijn in de warboel rond de overeenkomst van Nassau, die leidde tot het John Discoe Smtih, die zegt agent van de Amerikaanse gehei me dienst (de C. I. A.) in India te zijn geweest, heeft verklaard dat de C. I. A. betrokken is ge weest bij het in de lucht laten vliegen van een vliegtuig, dat in 1955 Chinese afgevaardigden naar de Afrikaans-Aziatische con ferentie in Bandoeng vervoerde. Alle 15 inzittenden van he toe stel kwamen om het leven toen het toestel, een Constellation van de „Indian Airlines", in de Zuid- Chinese zee stortte ter hoogte van Serawak op een vlucht van Hongkong naar Indonesië. Pre mier. Tsjoe En-Lai van China zou met het vliegtuig reizen, maar veranderde op het laatste ogen blik van gedachten. Volgens Smith, die nu in Mos kou woont en de Russische na tionaliteit heeft, besloot hij de C. I. A. aan de kaak te stellen, toen hij vernam, dat hij betrok ken was geweest bij het veronge lukken van het Indische toestel. Hij was, aldus schrijft hij in het Russische weekblad „De literaire gazet", destijds werkzaam bij de code-afdeling van de Ameri kaanse ambassade in Nieuw Delhi. Jack Carren, een C. I. A.- lid die attaché was, zond via Smith een koffertje naar een Chinese nationalist, Van Feng genaamd, die uit China naar Hongkong was gevlucht. Twee jaar later, aldus Smith, vernam hij van zijn nieuwe C. I. A.-chef in India, Rozicki, dat het koffer tje twee tijdbommen bevatte. Smith zegt zeer verrast te zijn geweest toen hij moest conclu deren, dat hij een aandeel had gehad in het verongelukken van de „Kashmir Princess". onverwachte afbreken van het eerder gevoerde toetredingsover- leg. Wilson doelde hiermee op de overeenkomst van Nassau, op grond waarvan Engeland voor zijn kernonderzeeërs Amerikaan se polarisraketten krijgt. Die overeenkomst werd gesloten door de vorige conservatieve regering. Minister van financiën Calla ghan zei tenslotte nog dat hij de vijftig pond die Britten krij gen voor plezierreisjes in het buitenland, in 1968 niet zal ver hogen. stad. Zij eisten oorlog en geen over leg. Cyprus en Athene moesten veroverd worden. Na een handge meen met de politie verbrandden studenten twee Amerikaanse vlag gen. Later hingen betogers een oor logsverklaring aan de deur van het Griekse consulaat. Intussen vormden zich voor de ziekenhuizen in heel Turkije rijen van mensen die bloed willen geven. De onder staatstoezicht staande Turkse radio liet weten dat het ge duld van de Turken uitgeput is. Het moest maar uit zijn met de „byzantijnse listen". CONSTANTE KWALITEIT -25 STUKS f t.S» Het algemeen bestuur van het Brits vakverbond (T.U.C.) heeft woensdag met grote meerder heid besloten de regering te steu nen in alle maatregelen die wor den genomen ter stabilisatie van de economie, de economische ex pansie en het streven naar vol ledige werkgelegenheid. VEEL BEWOLKING Het K.N.M.I. deelt mede: Een zeer krachtig hogedruk- gebied strekt zich uit van het zeegebied ten westen van de Britse eilanden tot de Balkan. Het centrum ligt met een lucht- drukwaarde van 1041 millibar boven ons land en beweegt zich in het komende etmaal lang zaam naar het zuidoosten. Rond dit hogedrukgebied is met zwak ke noordwestelijke tot noorde lijke winden zachtere lucht, waarin veel bewolking voor komt, ons land binnengestroomd. De grens van het wolkendek lag gisteravond boven de Belgisch- Nederlandse grens, In het huidige weerbeeld komt ook donderdag niet veel veran dering. Het blijft droog en rus tig weer met veel bewolking en weinig verandering in tempera tuur. medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot hedenavond. Droog weer met over het algemeen veel be wolking. Zwakke wind, in hoofd zaak uit richtingen tussen oost en zuid. Ongeveer dezelfde temperatu ren als gisteren. DONDERDAG 23 NOVEMBER v.m. n.m. Breskens 5.19 5.47 Terneuzen 5.55 6.23 Hansweert 6.29 6.57 Walsoorden 6.28 6.56 VRIJDAG 24 NOVEMBER v.m. n.m. Breskens 6.13 6.46 Terneuzen 6.49 7.22 Hansweert 7.23 7.56 Walsoorden 7.23 7.56 Nov. 24 25 26 ZON op onder 8.14 4.39 8.15 4.38 8.17 4.37 MAAN op onder 23.26 2.00 2.15 0.50 2.28

de Vrije Zeeuw | 1967 | | pagina 1