Spoedadvies van S.E.R. over huren en huurconflicten „Ik ben geen tussen-paus" PIET WITTE /Kr Minister-president De Jong: K.V.P.-kamerleden spraken met raadsfracties over herindeling Zeeuws-Vlaanderen BEU RSOVERZICHT Schaken TOELATING VAN PEKING-CHINA TOT DE V.N. MASSALE AANVAL MET KERNWAPENS OP NEDERLAND NIET WAARSCHIJNLIJK KABINET WERKT „OP LANGE TERMIJN" KANTONGERECHT TE TERNEUZEN BONTE'S BANKETLETTER NU BESTELLEN a ƒ2' donderdag gesloten Drankenhandel Jan Kolijn PIERRE WIJFFELS „Primo Vera" de vrije zeeuw Pagina 5 Plafond Onaanvaardbaar Wetswijziging Speculatief Afwachten Maarschalksstaf van Montgomery gestolen Krachtige industrie Geen dode mus De radicalen EVANGELISATIE SAMENKOMST GESLOTEN RaFo Damesmodehuls Rammeloo 195 iVoensclag 22 nov. 1967 De sociaal-economische raad heeft de minister van volkshuis vesting en ruimtelijke ordening in een spoedadvies aanbevolen in huurconflicten de huuradvies commissies een meer wezenlijke taak te geven. De raad meent dat de partijen bij een conflict dit in eerste instantie aan die commiS' sie moeten voorleggen. Pas in tweede instantie zou de rechter kunnen worden ingeschakeld. De minister had de S.E.R. op 15 september dit spoedadvies ge vraagd over een wijziging van de huurwet. In die wet is n.l. be paald dat van 1 januari 1968 af voor woningen die op of na 5 mei 1945 met steun uit 's rijks kas tot stand zijn gekomen, een jaarlijk se verhoging van vier procent zal worden toegepast, totdat het steunbedrag is verdwenen. In zijn adviesaanvraag zei de minis ter te verwachten dat zo'n jaar lijkse huuraanpassing van gesub sidieerde na-oorlogse woningen een opwaartse druk op de huren van niet-gesubsidieerde wonin gen zal uitoefenen. Om ook huuraanpassingen voor die huizen mogelijk te maken moet de huurwet worden gewij zigd. De minister denkt daarbij aan een stelsel van huurverho gingen voor niet-gesubsidieerde woningen, waarbij het mogelijk is periodiek verhuurder en huur der een huurprijs te laten over eenkomen beneden een krachtens de wet te bepalen plafond. De minister acht het voor de hand liggend dat plafond per 1 jan. 1968 te bepalen op 5 pet boven het huurniveau van 31 december 1967. Tot dusver hebben de huur verhogingen van woningen altijd een verplicht karakter gehad; ze hadden een z.g. contractdoor- brekende werking. Bij het stelsel dat de minister nu voor de niet-geliberaliseerde gebieden beoogt, wordt de laat stelijk betaalde huurprijs intact gelaten, maar de mogelijkheid geopend dat partijen een nieuwe huurprijs overeenkomen beneden f£0j??P.aald plafond. De S.E.R. acht een dergelijk stelsel onaanvaardbaar. Het zal voor kwalitatief goede wonin gen over het algemeen geen moeilijkheden opleveren, maar voor kwalitatief minder vol waardige woningen is het moei lijker. Volgens de S.E.R. moet worden gevreesd dat, wanneer wordt volstaan met het aangeven van een plafond, in de niet-ge- liberaliseerde gebieden onder de druk van de woningschaarste huurverhogingen zullen worden afgedwongen die onverantwoord zijn gezien de kwaliteit. De huurder geniet, als hij niet op het aanbod van de verhuur der wil ingaan, weliswaar huur- bescherming maar de verhuur der kan hem op grond van de ontruiming van de woning, om- verhoging van de jaarlijkse huur- dat „de huurder niet instemt met een redelijk aanbod tot het aan gaan van een nieuwe huurover eenkomst". De S.E.R. meent dat deze rege ling geen voldoende waarborg biedt voor een juiste huurprijs vaststelling. De raad meent daarom dat de huuradviescommissies een meer wezenlijke taak moeten krijgen. Daartoe zal de huurwet moeten worden gewijzigd. De raad zal nog een advies uitbrengen over de eventuele stijgingspercentages. Hij behoudt zich het recht voor daarin terug te komen op de vraag, of de jaar lijkse verhoging van het plafond van de huren voor niet-gesubsi dieerde huizen in niet-geliberali seerde gebieden volledig zal worden gekoppeld aan de jaar lijkse huurverhoging voor gesub sidieerde woningen, dan wel dat de minister de bevoegdheid krijgt de plafondverhoging van jaar tot jaar vast te stellen. Een zestal, kamerleden Van de K.V.P. heeft een bezoek gebracht aan Zeeuws-Vlaanderen om de ka tholieke raadsfracties in de ge legenheid te stellen hun standpunt uiteen te zetten over de komende herindeling. Het waren de heren drs. J. Aarden, drs. W. Dusarduijn, F. Fievez, L. de Bekker en A. Krosse en mevr. Groensmitvan der Kalle die de vertegenwoordi gers van twaalf Zeeuws-Vlaamse gemeenteraadsfracties te woord hebben gestaan. Daarbij zijn heel wat zaken aan de orde gekomen die reeds meer dere malen in den brede zijn be sproken, maar er waren ook nieu we facetten, welke verband hielden met de Belgische of beter gezegd de Antwerpse kanaalplannen, die de laatste maanden sterk de aan dacht vragen. Drs. Aarden die optrad als woordvoerder van de zes kamer leden, gaf te kennen dat de herin deling in geen geval'moet worden opgehangen aan het wat hij noem de speculatieve Antwerpse kanaal plan. Volgens drs. Aarden is het nog lang niet zeker waar het kanaal op Nederlands gebied zal uitkomen, bij Baalhoek of in de buurt van Hontenisse. De plannen zijn nog allerminst gerealiseerd en er zal nog veel gebeuren, eer het ka naalplan zijn definitieve vorm heeft. Indien dat kanaal er komt, zo werd vastgesteld, kunnen wij spre ken van twee spanningsvelden en wel Antwerpen en Terneuzen. Bij en langs het nieuwe kanaal ont staat op Nederlandse bodem ruim te voor industrialisatie. Dat zou gevolgen kunnen hebben voor de industriële expansie van Terneu zen in oostelijke richting. Een vraagpunt daarbij wordt, of er tussen de genoemde spanningscen tra Antwerpen en Terneuzen plaats is voor een afzonderlijke gemeente, Overigens waren de kamerleden het er nog niet mee eens, dat er in de kanaalzone één gemeente moet worden gevormd. De motieven die daartegen zijn ingebracht door de zuidelijke ge- zullen dan ook ernstig worden overwogen, aldus de heer Aarden. Ook ten aanzien van Sluis en IJzendijke zijn er vragen gerezen die nadere overweging verdienen. Drs. Aarden wil met de andere kamerleden afwachten hoe de plannen liggen van minister Beer- nink ten opzichte van die van zijn voorganger. Vooralsnog zullen er van K.V.P.-zijde geen voorstellen komen om de herindeling ingrij pend te wijzigen. De parlementsleden gaven te kennen dat hun bezoek aan Zeeuws-Vlaanderen verhelderend had gewerkt en dat zij .een juister inzicht hadden gekregen in de ver houdingen. huurwet doen dagvaarden tot meenten in en bij' de kanaalzone, INTERNATIONALS IN HERSTEL Ook dinsdag is de stemming voor de meeste internationale waarden niet tegengevallen. Het tegendeel was eerder waar. De meeste hoofdfondsen gaven een koersherstel te zien na de flauwe stemming van maandag. Zo open de Kon. Olie op 141,20 tegen maandag als slotprijs 139,80. Unilever werd verhandeld op 105,50 (104,20). Philips bleef bij deze fondsen achter tot 59,40. Hoogovens werd een gulden ho ger geadviseerd op 106, De han del in al deze fondsen was kalm. In Unilever en Kon. Olie was vraag van het publiek, alsmede dekkingsaankopen door de be- roepshandel. Wallstreet had maandag in het eerste beursuur grote verkopen te verwerken als gevolg van de de valuatie van het pond sterling, alsmede de discontoverhoging in Engeland en Amerika. Het Dow- Jónes-gemiddelde voor industrie aandelen daalde in dat uur liefst 16 punten. Later trad in New York een krachtig koersherstel in als gevolg van vraag door „koop jesjagers" waardoor 10 punten van het Dow-Jones-gemiddelde kon worden ingelopen. Dit koers herstel alsmede het feit, dat ook de stemming in Londen niet te genviel, bracht in Amsterdam kooers in de markt. Later zakte Philips even -in tot 108,60 door Amerikaans aanbod, om daarna weer te herstellen tot 109.40. A.K.U. liep op tot 59,70. Unilever moest terrein prijsge ven op 105,20. De handel bleef r- kalm. Vergeleken met het "ste niveau van maandag- ,vond toen Philips daalde tot 107, Kon, Olie 138,80 en Unilever tot 102,70, moet worden geconsta teerd dat deze fondsen gisteren aan de vaste kant waren. De scheepvaartwaarden waren merendeels iets gemakkelijker. Van Nievelt lag op 119 gevraagd in de markt. Van de cultures daalde H.V.A. ruim 1 punt. De staatsfondsenmarkt was voor de 7 pet leningen wederom flauw. De internationale waarden ver lieten de beurs op vrijwel het hoogste punt van de dag. A.K.U. deed 59,60; Philips 109,80; Unile ver .105,60 en Kon. Olie l4l. K.L.M. was zeer vast met een koersverbetering van elf gulden. Hoogovens steeg 1 gulden. Van de scheepvaartwaarden verbe terde Kon. Boot van 88 tot 92. Terneuzen—P.T.T. Gent 12-2 In „De Vriendschap" speelde zaterdagmiddag een schaakteam van de Gentse P.T.T. een vriendschappelijke wedstrijd tegen de Terneuzense schaak club. Er werd aan 14 borden ge speeld. Het welkomstwoord van de voorzitter de heer G. Dijselijnck tot de gasten ging bijna verloren in het lawaai van de muziek die klonk in de straat ter opluiste ring van de komst van St. Nico- Het was 10 jaar geleden dat 'n ontmoeting tegen de Gentse P.T.T. plaats vond. Vermeldenswaard is dat het eerste winstpunt werd behaald aan bord 13 door de nestor van de schaakclub, de 86-jarige J. 't Gilde. De wedstrijd had een geanimeerd verloop, wat niet be tekent dat er geen felle strijd werd geleverd. De Gentenaren werden met een fikse doch zeer sportief aanvaarde nederlaag naar hius gezonden. De uitslag: TerneuzenGent P.T.T. K.-H. Cohen v. Herrewegen 10 A. Beishuizen Timmermans 10 A. Dubbeldam—Henry 1—0 H. VoorhansDeRoo 10 C. ProvoostDhooge 10 J. NijssenThienpont 10 A. StadhoudersAsserick 10 G. DijselynckCorsyn 10 C. vèn Cadsand De Maayer 01 G. van BaakCarels 10 A. v. d. ReeCraymeerseh 10 H. Bilderbeek—Pieters 0—1 J. 't GildeSchelstraete 10 M. Meertens—Detry 1—0 12—2 Inbrekers hebben vrijdag de maarschalksstaf van lord Mont gomery uit zijn landhuis bij Lon den gestolen, terwijl de maar schalk in Londen zijn tachtigste verjaardag vierde. Voorts ble ken verscheidene oorlogsonder scheidingen van lord Montgome ry gestolen te zijn. De Philippijnen en nationalis-| moet beslissen zal weigeren Peking als lid te aanvaarden en tisch China hebben zich maan-1 nationalistisch China als V.N.- dag uitgesproken tegen toelating lid af te voeren, zoals de door van communistisch China tot de Verenigdei Naties. Op de openingsdag van het jaarlijks terugkerende debat in de algemene vergadering over de toelating van communistisch Chi na sprak alleen Cambodja zich vóór toelating uit. Waarnemers geloven dat de algemene ver gadering opnieuw mede door aanvaarding van de Amerikaan se stelling dat de toelatings kwestie van zo groot belang is dat hierover een 2/3 meerderheid communistische en neutralisti- sche landen ingediende resolutie dat wil. Verwacht wordt dat de kwestie vrijdag in stemming zal komen. Vijf landen Nederland, Bel gië, Luxemburg, Italië en Chili hebben voorgesteld een com missie tg vormen, die alle aspec ten van de kwestie van de Chi nese vertegenwoordiging zou moeten bestuderen en de alge mene vergadering op haar vol gende zitting verslag uitbren gen. Een dergelijk voorstel werd vorig jaar verworpen. Hoewel de regering nimmer heeft ontkend dat Nederland in geval van een massale aanval met kernwapens geheel kan worden vernietigd, acht zij het niet waarschijnlijk dat een even tuele kernoorlog ten opzichte van Nederland deze vorm zou aannemen. Dit deelt de premier, de heer P. J. S. de Jong, mee in antwoord op schriftelijke vragen van het katholieke tweede-kamerlid dr. W. J. Schuijt. De premier zegt niet op de hoogte te zijn van een beweerde uitlating van de Ame rikaanse prof. Smith, hoogleraar in Groningen, dat bescherming Minister-president P. J. S. de Jong meent, dat zijn kabinet wel degelijk een program met visie heeft. Hij vindt het een even wichtig program en voelt zich zelf niet als een „tussen-paus". In 'n vraaggesprek met „Ruim Zicht", het officiële orgaan van het Nederlands katholiek vak verbond, zegt de premier dat dit kabinet geen pas op de plaats rust wil maken of de boot afhou den. Wij leven, aldus de minister president, wel in een tijd van vernieuwing, maar wij voeren 'n program uit, dat op zichzelf de toets van de kritiek kan door staan. Op lange termijn is deze evenwichtige aanpak voor het gehele volk van betekenis. Premier De Jong zegt verder, dat hetgeen zijn kabinet doet misschien minder opvallend is, maar meent, dat dit kabinet mis schien op meer punten rekening houdt met de toekomst. Volgens hem moet worden gezorgd voor een evenwichtige vérdeling over alle facetten van de staatszorg. De premier kan zich de reac ties van de vakbeweging wel be grijpen wanneer zij stelt, dat dit kabinet onvoldoende doet ter bestrijding van de werkloosheid. Hij is het er etvenwel niet mee eens. De economische toestand, zo zegt hij, is wat labiel. De maatregelen ter bestrijding van de werkloosheid staan in ver houding tot de feitelijke stand van zaken. Te forse maatregelen zouden de weegschaal naar de andere kant doen doorslaan. Weliswaar ontkent de premier niet, dat de werkloosheid in be paalde gebieden te hoog is, maar hij bestrijdt dat de maatregelen ter stimulering van de werk gelegenheid onvoldoende zijn. Naar zijn oordeel moeten de be leidslijnen ook voor de veiligstel ling van de werkgelegenheid op langere termijn werken. Ge streefd moet worden naar een uitbreiding van hoog gekwalifi ceerde industrie. In vergelijking met andere landen verkeert ons land relatief in een gunstige posi tie, doordat wij hier zulke grote concerns van wereldformaat heb ben. Wij zullen industrieel niet mogen afzakken en moeten tech nische achterstanden inhalen, want naarmate de markt groter wordt, hebben wij een krachti ger industrie nodig. Op een vraag of de werkne mers van de V.V.D.-minister van Zitting van 21 november 1967 P. van L. te Terneuzen was op onvoorzichtige wijze een in rit ingeslagen en veroorzaakte hierdoor een botsing met een dicht achter hem rijdende auto. .,Ik had mijn richtingsaanwij zer uitgezet", verweerde hij zich. „Maar", zei mr. Van Hees hierop, „u bent toch geen pijl tjesridder?" De richtingaanwij zer heft niet de verplichting op te wachten tot alles veilig is. Van L. werd tot ,30 gulden boete veroordeeld. IN DE SLOOT De automobilist C. P. M. te Terneuzen reed van Philippine in de richting van de rijksweg 61, toen hij in de Zandstraat door onbekende oorzaak bij het naderen van een tegenligger be gon te slingeren, tegen een lichtmast aanreed en vervol gens in de sloot terechtkwam. Alles liep goed af, zonder per soonlijke ongelukken. De officier legde er de na druk op, dat de aard van de gevolgen de ernst van het feit niet teniet doen. M. werd tot 75 gulden boete veroordeeld. ONTKENNEN HIELP NIET De heer A. A. van B. te Bor- gerhout (B.) hield vol, dst hij niet links had gereden, toen hij te Hontenisse in de Klooster straat met zijn motorrijwiel tegen een hem tegemoetkomen de auto opreed. Twee getuigen kwamen echter vertellen dat dit wèl zo was en B. werd ver oordeeld tot een boete van 50 gulden, plus toewijzing - van de civiele vordering, groot 75 gul den. RODE LICHT BRANDDE E. T. te Axel was op de Oost- dam te Sas van Gent met zijn auto de brug opgereden, terwijl het rode licht nog brandde. T. ontkende dit te hebben ge zien. De bomen waren al om hoog en hij dacht toen, dat de brug voor het verkeer geopend was. Het kostte hem 25 gulden boete. KIJKGELD NIET TIJDIG VOLDAAN J. de B. te Terneuzen had het kijkgeld voor zijn tv-toestél niet tijdig voldaan. 20 gulden luidde het vonnis. DISTELS De landbouwer W. P. M. D. te St. Jansteen had als gebruiker van een aardappelveld dit niet van distels gezuiverd. „Dit is iets, waar u verschrik kelijk boos op aangekeken wordt, vooral door uw buren. Als de wind opsteekt, wordt heel de omgeving besmet," aldus mr. Van Hees, die de beer D. tot 20 gulden boéte veroordeelde. VOORRANG P. A. de W. te Vogelwaarde had de kruising SasdijkProvin ciale weg niet vrijgelaten. Zijn verweer„De andere wagen had een moeilijke kleur", een opmerking die de officier van justitie, mr. Th. Lebret, de overtuiging schonk, dat hij de auto, met welke de zijne in bot sing kwam, dus wel moest heb ben gezien. „Ik vind deze overtreding ernstig genoeg om bij hoge uit zondering met mijn eis,, 100, boven het schikkingsbedrag (75 gulden) te gaan", aldus mr. Lebret. De kantonrechter, mr. C. J. M. van Hees, wilde met persoon lijke omstandigheden van de heer De W rekening houden en veroordeelde hem tot het ge- eiste bedrag, waarvan 50 gulen voorwaardelijk met een proef tijd van 2 jaar. „BLINDE HOEK" Mevr. J. D.H. te Terneuzen was geëmancipeerd genoeg om als gemachtigdè van haar man op te treden. Deze, C. D., was met zijn bromfiets over de Em- malaan gereden en had de door gang voor een lesauto niet vrij gelaten. Ook hier volgde een botsing, waarbij auto en brom fiets werden beschadigd. Mevr. D. betoogde, dat het kruispunt voor het verkeer uit de Emmalaan „een blinde hoek" was, waar merkwaardigerwijs praktisch alle automobilisten die uit de Van Steenbergenlaan ■komen, zélf voorrang hebben, maar toch even stoppen om bromfietsers en fietsers in de Emmalaan te laten passeren. De officier en de kantonrech ter waren het ermee eens, dat het hier een gevaarlijk ver keerspunt betreft. De beer D. werd veroordeeld tot een boete van 40 gulden. Mej. M. F. E. v. G. te St. Jan steen had aldaar op de kruising MarijkepleinIrenestraat een aanrijding veroorzaakt. „Dit zijn kleine nare aanriidingen die voortkomen uit onoplettendheid", zei de officier ervan. De boete bedroeg 50 gulden. justitie Polak veel te verwachten hebben van de wetsontwerpen betreffende het ondernemings recht waaraan deze bewindsman werkt, reageert minister-presi dent De Jong zeer positief. De werknemers, zo zegt hij, moeten in hun positie beter worden be schermd, daar is iedereen het over eens. Het kabinet is er hard mee bezig en zal de werknemers niet blij maken met een dode mus. Sprekende over het loonbeleid zei premier De Jong niet te ver wachten dat de overheid bij loon- afspraken veel zal moeten ingrij pen. „Wij moeten alleen de mo gelijkheid daartoe hebben. Maar ik hoop dat wij er nooit gebruik van hoeven te maken." Het idee van de door de vak- tegen de gevolgen van een atoom bom onmogelijk is. In geval van beperkte nucleaire oorlogshan delingen geldt dat, naarmate de afstand tot een kernexplosie gro ter is, de overlevingskansen en de mogelijkheden van bescher ming toenemen. De civiele ver dediging is onder meer bedoeld om op te treden in en uit de niet direkt getroffen gebieden. Indien prof. Smith zou hebben verklaard dat in de V. S. de civiele verdedi ging praktisch is stopgezet om dat bescherming onmogelijk is, dan is dit niet juist, aldus de premier. De „wenken voor de zelfbe scherming", een brochure die in 1961 werd gepubliceerd, zijn in het algemeen nog juist. Aan de hand van de resultaten van de nationale inventarisatie van schuilgelegenheid tegen radio- aktieve neerslag in woningen en grote gebouwen zal worden na gegaan of deze brochure moei worden herzien. beweging bepleite raad voor de arbeidsmarkt trekt het kabinet aan, aldus de premier. Het wach ten is op het advies van de so ciaal-economische raad. Geen antwoord wilde de pre mier geven op de vraag hoe hij denkt over het streven der chris- ten-radikalen. Hij acht de dis cussies over de grondslagen van de samenleving goed en noemt het nuttig dat de zaak in dis cussie is. De politieke belangstel ling, aldus de heer De Jong, is' nog nooit zo groot geweest. Er zit in het programma van de chris- ten-radikalen veel dat in de ver schillende partijen leeft. Verder wil de premier er niets over zeg gen omdat hij zich graag buiten de discussie wil houden. „Als lid van de K.V.P. Iaat ik mij niet in een bepaald hok je plaatsen en geen etiket op plakken, van welke stroming dan ook," aldus minister-pre sident De Jong. te Terneuzen, te houden op D.V. DONDERDAG 23 NOVEMBER a.s. in lokaal „BETHEL". SprejterDs. J. SERVAAS, uit Gent. Aanvang half acht. DE COMMISSIE. DONDERDAG 23 NOVEMBER A.S. wegens sterfgeval. (RAMMELOO—FONTENOY Nieuwstraat 34 - Terneuzen Westkoikstraat 42 - Terneuzen wegens huwelijk. Donze-Visserstraat 88 - Tel. 2450 - Terneuzen Kersvers op 5 december ,,'t Hoekje van Terneuzen" - Dijkstraat 62 Motor-, Bromfiets- en Rijwielhandel Terneuzen Zuidlandstraat 10 Tel. (01150)-3515 Voor keuze uit i STEPS DRIEWIELERS SKELTERS ROLSCHAATSEN /ggQjw M. TASSEN MANDJES LEUKE SORTERING KINDERRIJWIELEN DAMES- en HERENRIJWIELEN LIOKTE BROMFIETSEN GEREEDSCHAPPEN en ACCESSOIRES ITly SLEEëN POPPENWAGENS VOUWFIETSEN ALLE PRIJZEN

de Vrije Zeeuw | 1967 | | pagina 5