Opnieuw oorlogsdreiging op Cyprus Vliegtuigen en tanks leverden slag aan Jordaans-lsraëlische grens Belgische artsenstaking blijft stationair SK BREDA BIER Na de operatie van hetzieke pond Turks „ultimatum" aan Griekenland RADIO DE K0CK Gerechtelijk onderzoek in Lier Echfpaar maakte vals geld HET WEER PREMIER WILSON GAAT MOEILIJKE TIJD TEGEMOET WOENSDAG 22 NOVEMBER 1967 24e Jaargang No. 7ots2 Troepen bewegingen Zeven schepen gevorderd Luchtaanvallen? EIGEN HAARD Vliegtuigongeluk bij Cincinnati kost 62 mensen het leven Het ziekenvervoer staking PLAATSELIJK MIST Hoogwater Weerbericht Zon- en Maanstanden Hoe een Hilversummer het zuiden ziet. Die mensen benijd ik wel. Ze zijn gezellig, plezierig, ze weten te leven. I En overal hebben ze dat betere biertje. Breda Bier bedoel ik, Bij ons let ik op dat ze 't me ook geven: Breda Royal of ,dat lekkere Beugelbier. GEEN TOENADERING TUSSEN K. V. P. EN RADICALEN Bwtik. bij abonnement: TERNEUZEN Directeur-Hoofdredacteur: I. van de Sande Telefoon: 01150 - 2078 Gironummer: 38150 Redactie- en Administratie-adres: Smidswaï Abonnementsprijs ƒ8.per kwartaal; per maand ƒ2,70; per week 62 ct. Losse nrs 13 ct. DE VRIJE ZEEIFJV Uitgeefster N.V. v/h Firma P. I. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 16 ct; minimum pei advertentie ƒ2.40. Rubriek „Kleine Advertenties" (gtö.i handels, advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel mééi 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 ur Voor het gecomb. maandag/rtinsdag-mimmex tot 10 uur voormiddag. Turkse oorlogsschepen patrouil leerden maandag voor de noord kust van Cyprus. Over het eiland vlogen straaljagers en In de stad Izmir eisten 30.000 betogers oorlog met Griekenland. De Turkse 39ste divisie trok uit de havenstad Is- kenderun langs de tegenover Cy prus gelegen kust naar het westen om plaats te maken voor andere troepen uit het oosten van het land en de generale staf verzocht de pers, oorlogscorrespondenten aan tc wijzen. Volgens betrouwbare kringen heeft de Turkse regering in een nota Athene vijf eisen voorgelegd: de opperbevelhebber van de Cy prische strijdkrachten, generaal George Grivas, moet van het eiland verdwijnen; de 20.000 Griekse mi litairen moesten worden terugge trokken; er diende schadevergoe ding te worden betaald voor de Turken die bij de incidenten yan vorige week het leven lieten" de druk op de Turkse bevolkingsgroep moet worden gestaakt en Griekse burgerorganisaties dienden te wor den ontwapend. Grivas is zondag al 'uit Nicosia naar Athene teruggekeerd en trok zich onmiddellijk terug in zijn villa in de Griekse hoofdstad. Waarne mers in Athene veronderstellen dat de regering hem heeft terugge roepen om het klimaat wat te ver beteren. Terwijl de Turkse troepenbewe gingen voortduurden, maakte de marine bekend dat in Iskenderun het 5000 ton metende koopvaardij schip Gazi sman Pasja is gevor derd. De Turkse minister van bui tenlandse zaken, Ihsan Sabri Cag- layangil, deelde in een communiqué mee dat, wat er ook gebeurt „wij deze kwestie eens en vooral willen regelen", olgens hem waren op Cyprus Tsjechische wapens, waar van men veronderstelde dat ze in handen van de V.N.-vredesmacht waren, uitgereikt aan Grieken en waren kortgeleden nog meer par* tijen wapens op het eiland aange komen. De druk op de Turkse be volkingsgroep duurt voort en er heerst een sfeer van terreur, zei de minister. Waarnemers in Ankara zien de benoeming in Griekenland van oud- premier Pipinellis tot minister van buitenlandse zaken als een poging om tijd te winnen. Pipinellis staat bekend om zijn vriendschappelijke houding jegens Turkije. De Turkse regering heeft in totaal zeven schepen gevorderd en hen opdracht gegeven, in de dichtstbijzijnde haven de lading te lossen en vervolgens de bevelen van de marine op te volgen. In Nicosia is bekendgemaakt dat bij het dorp Avdellero in het dis trict Lanarca een Griekse Cyprioot is dóodgeschoten en diens vrouw ernstig te gewond, toen zij bij het inzaaien van een veld aangevallen werden door Turkse Cyprioten. In de stad Limassol ontploften twee springladingen en een derde op de weg tussen Limassol en Kti- ma. Door de laatste lading zou een brug zijn vernield. In de Turkse hoofdstad Ankara doen onbevestigde geruchten de ronde dat Turkse vliegtuigen reeds aanvallen hebben uitgevoerd op Grieks-Cypriotische stellingen. In regeringskringen toont men zich bereid tot gematigdheid, maar wijst er tevens op dat hgt grote gevaar, waarin de Turks-Cypriotische ge meenschap verkeert, niet kan wor den weggenomen door de terugroe ping van Grivas alleen. De regering is vastbesloten naar „onmiddellijke en concrete resultaten" te streven, aldus de zegslieden. Een vliegtuig van de Turkse maatschappij Turk Hava Yollari heeft dinsdag op de dienstvlucht RomeAtheneIstanboel delan ding in Athene overgeslagen. Voor pakjesavond BILJARTS SJOELBAKKEN TAFELVOETBAL SPELEN Sport- en Kunsthandel Noordstraat 76 - Terneuzen Noordstraat 107 - Tel. 01150-4255 TERNEUZEN O Een ongeluk met een „convair 880" van de Amerikaanse lucht vaartonderneming Transworid Air lines heeft maandagavond aan 62 mensen het leven gekost. Het straalvliegtuig, dat niet 79 mensen aan boord uit Los Angeles kwam, wilde op het vliegveld van Cincin nati een landing maken, toen het tegen een heuvel te pletter sloeg. Een ooggetuige zei, dat zich een viertal ontploffingen voordeden, voordat het vliegtuig de toppen van de bomen raakte en in brand vloog. In hetzelfde gebied verongelukte op 8 november 1965 een straal vliegtuig van de T.W.A. 58 van de 62 inzittenden van dit toestel, een Boeing-727, kwamen om. Aanvankelijk waren er meer overlevenden van de ramp met de convair maar verscheidenen van hen overleden op weg naar of in ziekenhuizen. MINISTER BROWN WERD UITGESCHOLDEN Minister Brown van buitenlandse zaken verlaat Downingstreet nr. 10 onder politiebegeleiding. De leden van de Britse regering, die nu dagelijks in de ambtswoning van premier Wilson bijeenko men, werden na afloop uitge jouwd. Brown, die de straat over stak om zich. naar zijn ministerie te begeven, werd zelfs uitge scholden. Aan de Israëlisch-Jordaanse grens in de omgeving van Jeri cho heeft dinsdagochtend gedu rende twee uur een hevig ge vecht gewoed waarbij van Isra ëlische zijde vliegtuigen en ar tillerie en van Jordaanse zijde tanks waren betrokken. Volgens de Israëlische lezing openden Jordaanse tanks, die in de loop van de nacht waren aan gekomen, het vuur op Israëlische stellingen waardoor één Israëli sche soldaat werd gedood en een ander werd gewond. De Israëli sche luchtmacht kwam in aktie en vernietigde vier tanks en een pantservoertuig. In Tel Aviv meent men dat het een goed voorbereide aktie betrof. De tanks openden om precies 08.45 uur het vuur. Jordanië zegt dat de Israëli sche luchtmacht begon piet het bombarderen en beschieten van het Arabische vluchtelingen kamp Alkarama. Jordaanse tanks hadden daarna het vuur beant woord waarbij een aanslagwaar nemingspost van de Israëliërs in brand werd geschoten. De Is raëliërs hadden geschoten met 106 mm geschut, tankkanonnen en veldartillerie. Een Israëlisch vliegtuig werd neergeschoten. Na twee uur hield het schieten over en weer op. Het is het ern stigste incident aan de Isra- elisch-Jordaanse oorlog sedert de oorlog in het midden-oosten in juni van dit jaar. In het gebièd waar de strijd oplaaide, hebben zich de afgelo pen dagen al enkele incidenten voorgedaan. Zo vielen volgens de Jordaniërs maandag granaten in het kamp Alkarama. Het was de eerste maal dat de Israëlische luchtmacht zich inde strijd mengde. Pbgingen van de voormalige Belgische minister van gezond heid Leburton om tot beëindiging van de artsenstaking te komen zijn maandag mislukt. De artsenfederatie „Henvad" was ermee akkoord gegaan de staking op te schorten, als een speciale parlementaire werk groep van de grote partijen zou worden belast met een studie van de omstreden wetten op de uit oefening van de geneeskunst. De partijvoorzitters hebben evenwel aan Leburton, die een voorstel daartoe had geformuleerd, laten weten dat zij om uiteenlopende redenen niet op konden ingaan. zijn initiatief De Antwerpse rechter van in- struktie heeft een onderzoek ge last naar het overlijden van een vrouw in een ziekenhuis te Lier. Zij was daarheen gebracht na een rit langs verscheidene zie kenhuizen in de Antwerpse ag- x De artsenfèderatie heeft intus sen bekendgemaakt dat steeds meer ziekenhuizen vol raken met patiënten van stakende art sen. De overheidsdiensten ver klaren echter, dat de bezettings graad van de ziekenhuizen niet abnormaal is. Overigens is wel bekendge maakt dat de speciale ambu lancediensten voor noodgevallen in België alleen nog slachtoffers van verkeers- en werkongevallen mogen ophalen. Het vervoer van gewone zieken, d.w.z. patiënten van stakende artsen, naar zie- De gemeentepolitie van Kerk- rade heeft maandag, naar thans is medegedeeld, in de ochtend uren in het bijzijn van de officier van justitie bij de rechtbank te Maastricht en de rechtercommis saris bij deze rechtbank, onder leiding van de hoofdinspecteur G. Munten een inval gedaan in de woning van de 37-jarige vlas handelaar C. te Kerkerade, daar het vermoeden bestond dat deze zich zou schuldig maken aan het vervaax-digen van valse bankbil jetten. Toen de politie de woning was binnengedrongen vond zij daar een hoeveelheid valse bank biljetten van honderd gulden, klaar voor uitgifte, tot "een voor lopig geschatte waarde van circa twee miljoen gulden. Verder werd een volledige be drijfsklare installatie aangetrof fen voor het vervaardigen van valse bankbiljetten. C. en diens 24-jarige echtgenote zijn in arrest gesteld. De valse bankbiljetten, de apparatuur en de overige drukmiddelen zijn in beslag genomen. Volgens de poli tie zijn hoogstwaarschijnlijk nog geen valse bankbiljetten in om loop gebracht. gevallen uit de eigen gemeente, aldus de berichten over dit inci dent, dat nogal wat opzien heeft gebaard. Overheidsdiensten hebben be kendgemaakt, dat het aantal sta kende artsen vrij stationair is. In Anwerpen staakt 35 procent van de huisartsen, in Oost-Vlaande ren vijf procent, in West-Vlaan- deren 25 procent en in de pro vincies Limbui-g en Luik 30 pro cent. In de overige provincies zou niet of vrijwel niet worden gestaakt. glomeratie, waar men had ge weigerd de van. buiten komende! henhuizen dient met gewone zie- patiënt op te nemen. Men wilde kenaut0's te Rieden 1. bedden ,...rver.n „nor „o.d- tandartsen. In België is dinsdag ook een deel van de tandartsen in staking gegaan en wel voor 48 uur. Zij protesteren tegen het feit, dat de nieuwe wetgeving op de uit oefening van de geneeskunst een 60-tal bejaarde tandteehnici met vele jaren praktijk het recht toe kent als tandarts op te treden. Ook studenten in de tandheel kunde zullen twee dagen staken. Vandaag houden de tandartsen een „staten-generaal" om de toestand 'te bespreken. Het weer in West-Europa blijft onder invloed staan van een krachtig hogedrukgebied dat zich van het zeegebied ten wes ten van Ierland tot W.-Rusland en de Balkan uitstrekt. Boven het continent neemt het hogedrukge bied iets in betekenis af, maar boven de Britse eilanden onder gaat het een versteviging, waar bij het centrum zich naar onze omgeving verplaatst. Met zwak ke noordelijke winden is vochti ger lucht waarin veel bewolking voorkomt, van zee het noorden van ons land binnengestroomd. WOENSDAG 22 NOVEMBER v.m. n.m. Breskens 4.35 4.59 Terneuzen 5.11 5.35 Hansweert 5.45 6.09 Walsoorden 5.44 6.08 DONDERDAG 23 NOVEMBER v.m. n.m. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden 5.19 5.55 6.29 6.28 5.47 6.23 6.57 6.56 In het komende etmaal zal deze bewolking zich langzaam naar het zuiden uitbreiden. Aanvanke lijk komt echter nog op vele plaatsen mist voor, die vooral in het midden en zuiden van het land ook overdag vrjj hardnekkig kan zijn. In het noorden en oos ten van het land zullen de mid- dagtemperaturen iets hoger zijn dan dinsdag, elders worden on geveer dezelfde temperaturen verwacht. medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot hedenavond. Rustig weer Wolkenvelden, maar ook op klaringen en plaatselijk mist. Zwakke wind. Dezelfde tempera turen als gisteren of iets hogere. ZON op onder 8.12 4.40 Nov. 23 24 25 26 8.14 8.15 8.17 4.39 4.38 4.37 MAAN op onder 22.03 1.41 23.26 2.00 2.15 0.50 2.28 Brouwerij De Drie Hoefijzers sinds 1628 De devaluatie van het pond sterling (met bijna 15%) Is een chirurgische ingreep die de zieke Britse economie geen volledig herstel garandeert. Het was de enig overgebleven therapie na dat een lange reeks bloedtrans fusies geen heil hadden gebracht. Die bloedtransfusies waren leningen in aiierlei vorm, die het de Bank of England weer moge lijk moesten maken ieder te be dienen die zijn ponden wenste in te wisselen voor goud of dollars of een andere harde valuta. De bedoeling was dan dat Engeland in de looptijd van de lening weer genoeg zou verdienen om een run op het pond te weerstaan en bovendien om de lening af te los sen. Die laatste plicht maakte de hulp duur, temeer daar de laat ste jaren wel steeds geleend moest worden, maar van het her stel weinig terechtkwam. Premier Wilson deed van alles om te verdienen, een overschot te kweken, n.l. op de betalingsba lans. Soms met harde methoden, zoals de vele werklozen maar al te goed bemerken. Wellicht zou hij geslaagd zijn als hij geen pech had eehad. Thuis bleek hij de stijging der lonen niet in de hand te kunnen houden, zodat meer koopkracht ontstond, die leidde tot meer in voer. Bovendien gooide een wil de havenstaking de geldverdie- nende export lam. GOUD VOOR DE OLIE-SJEIKS Dan volgde de uitbarsting in het nabije oosten, die resulteerde in de sluiting van 't Suez-kanaal. Het om de Kaap varen maakt Britse exporten duurder en Britse noodzakelijke Import van olie eveneens. Bovendien zegden vele oliesjeiks, die Londen te pro-Israëlisch achtten, hun te goeden in Londen op, met andere woorden er moest een massa goud en dollars worden uitbe taald voor de ponden van de sjeiks. Devaluatie helpt de Britse economie o.m. doordat ze goed koper en dus concurrerender kan werken op de exportmarkt. Aan de andere kant komt er een duur- te-rem op de import en daarvan profiteert de eigen industrie ook nog eens. Dat stimuleei-t een op leving die wellicht ook aardig kan knabbelen aan het werkloos heidscijfer. Zo zijn er nog meer voordelen. NADELEN Natuurlijk zijn er ook nadelen, anders zou Wilson niet zo heb ben gevochten tegen devalu atie, die hem bitter verweten wordt door de conservatieve op positie. Sommige nadelen zitten in het devalueren zelf; niet alleen bijv. dat een belangrijke grond stof als olie duurder wordt, maar ook op het ypor de Britten zeer gewichtige terrein van het inter» nationaal betalingsverkeer kle ven er zure kanten aan de deva luatie. En dan: de devaluatie vereist nog andere maatregelen om ef- fekt te hebben. De disconto-ver hoging tot acht procent is er zo één, die wellicht economisch nog belangrijker is, maar zeer na delig voor de bevolking in het algemeen en de naar investering snakkende industrieën. FRANKRIJK In Parijs is huichelachtig al vaker gewezen op het succes dat Frankrijk had met de devaluatie die de intrede in de E.E.G. be geleidde; van het zwakke broer tje dat ontzien moest worden, groeide het uit tot een vrij sterke partner. Maar die vergelijking gaat niet helemaal op, zeker niet in die zin dat Engeland nu in Franse ogen een betere kans maakt op het lidmaatschap. De Gaulles bezwaren heten wel economisch, maar ze zijn in wezen politiek. Daarin komt geen verandering. Wel in het gezag van Wilson thuis en internatio naal. En dat kon het hem wel eens moeilijker maken bij zijn offen sief om toelating te verkrijgen tegen De Gaulles wensen in. Dinsdagavond heeft liet op 6 nov. j.l. overeengekomen tweede gesprek plaatsgehad tus sen het dagelijks bestuur van de van de K. V. F.-radicalen. Dit ge sprek had een oriënterend karak ter met het oog op de komende partijraad op 8 en 9 december te Arnhem, Omtrent de wederzijd se standpunten werd geen toe nadering bereikt, zo deelt de voorlichtingsdienst van de K.V.P. mee.

de Vrije Zeeuw | 1967 | | pagina 1