PROVINCIAAL NIEUWS i P23SfiSÜ!!^ Intocht St. üicolaas te Sluiskil HARTELIJKE ONTVANGST VAN ST. NICOLAAS IN TERNEUZEN Warktiseriohten Beursoverzicht 582*. STAATSLOTERIJ Maariclag/Dinsclag 20 en 2.1 november 1967 OE VRTTE ZFEUW Pagina 5 Terneuzen Dirk Dieleman weer thuis Najaarsvergadering „O.N.I." Geslaagd Kaartwedstrijd Aanrijding Zondagmiddag te half drie reed de heer B. de H. uit Terneuzen met de door hem bestuurde auto, komende uit de richting Othene over de Zuidlandstraat. Bij het kruispunt met de Guido Gezelle- straat verleende hij geen voor rang aan de heer A. D„ even eens uit Terneuzen, die in de riShting van de stad reed, met het gevolg dat beide auto's zwaar werden beschadigd. 13 V1SCOUNT-ORGELS 13 ig i&j 13 19 13 WBUêBÊT.MèMMm is 13 Goes, Lange Kerkstraat' j3 13 41, telefoon 7258 13 Simca-show in garage A. Dees Axel Bevordering Vergadering N.C.V.B. Zangavond in „De Vurssche" wm fa. Zorgen in „Het vierkant'' Waardering voor initiatieven Schriftelijk verzoek Ondergrondse activiteit op Sumatra C.H.U. in ledenvergadering bijeen Hulst 'Varken veroorzaakt kettingbotsing Zaamslag Sint Nicolaas op bezoek FLAUWE MARKT Zondagnamiddag is Dirk Die leman. met zijn ouders weer in Terneuzen aangekomen. Wij konden evenwel geen verder commentaar van hem krijgen, „de emoties van de laatste tijd hebben hem nogal aangegrepen", zo deelde zijn moeder ons tele fonisch mede. Gezien de inlichtingen, die de familie Dieleman ons in de af gelopen week telkens weer heeft gegeven, kunnen wij dit goed be grijpen. „Dirk is bij zijn thuis komst onmiddellijk naar bed ge gaan, om eens helemaal uit te rusten", zo voegde mevrouw Die leman 'er aan toe. Een situatie waarvoor wij alle begrip hebben. Wij hopen van harte dat zoon Dirk weer spoedig de oude zal zijn. Tijdens de najaarsvergadering van de hengelaarsvereniging „Ontspanning Na Inspanning" in café „La Belle Vue" heeft de voorzitter, de heer C. v. d. Broek, de kampioenslauwerkrans van de vereniging uitgereikt aan de heer Joh. Harms te Hoek, die bij de vier clubwedstrijden 374 pun ten verzamelde. Tweede werd de heer G. Kiel te Terneuzen met 370 punten en derde de heer R. E. Smit uit Sluiskil met 352 pun ten. Bij de ingekomen stukken was een brief van de gemeente Ter neuzen, waarin werd medege deeld dat de Otheense kreek tot 31 dec. 1967 mocht bevist wor den. De voorzitter deelde hierop mede dat tot 15 maart kan wor den gevist. Dan is het seizoen volgens een wettelijke bepaling gesloten. In aansluiting hierop wees de heer Van de Broek er op dat de leden, die een vergunning hebben tot 31 dec. deze moeten laten verlengen. Verder zei de voorzitter dat na half december weer nieuwe vergunningen wor- dne uitgegeven. Voor wat betreft het uitzetten van vis werd medegedeeld dat er pootaal.ytwee-zomerige karper en j.l. vrijdag 500 kg snoekbaars werd uitgezet. Op het „Gat van Pinte" en op „De Bron" werd voorn uitgezet, rest nu nog 400 kg baars, die vóór het begin van het visseizoen zal worden afgeleverd. In het jaarverslag van de secre taris, de heer Th. de Bakker, over 1967. werd aandacht besteed aan het overlijden van de 2e voorzit ter, de heer W. Riemens, waarmee „O.N.I." één van zijn beste krach ten verloor. De schaatsvijver ging als visvijver voor de vereniging verloren (hetgeen niet werd be treurd!) Daarvoor in de plaats kwam de Otheense kreek. Het jaar begon met 421 leden, dat aangroeide tot 442, waaronder ook veel Belgische sportvissers. Bij het bespreken van de club- wedstrijden werd besloten in het volgend seizoen weer vier wed strijden te houden, maar één op de Otheense kreek, één op de uit watering en twee op de Wester- schelde. Wegens behaalde resultaten bij proefwerken en tentamens zijn, vrijgesteld van mondeling examen, geslaagd voor adjunct commies-titulair van 's rijks belastingen: De dames M. S. Scheele, K. C. Siereveld en E. A. M. Wieland, allen te Terneuzen, en de heren M. J. Drabbe te Hoek, M. van Langevelde te Axel en P. A. de Rijk te Boschkapelle. Alle geslaagden zijn werk zaam ter inspectie der directe belastingen te Terneuzen. In de recreatiezaal van de P.Z.E.M.speelde vrijdag j.l. de kaartclub van de P.Z.E.M. tegen de kaartclub van het gemeente- personeel. De fraaie door de P.Z.E.M. be schikbaar gestelde beker bleef in eigen huis door een 4634- overwinning der gastheren. Er werd aan 11 tafels ge speeld. Persoonlijke ongevallen deden zich niet voor. 19 NIEUW 13 13 ig 19 |9 13 fraaie noten kast, full-transistor, m. 13 |g nagalm v.a. ƒ1.380,—|pj Vrijdag en zaterdag hield de heer André Dees in zijn showroom aan de Industrieweg een show om de nieuwe Simca 1100 te tonen. Behalve deze wagen was er voor de talrijke bezoekers ruim gelegen heid om ook de andere modellen de Simca 1000, 1300 en 1500 te be kijken. De Simca 1100 is het nieuwe raspaard in de Simca-stoeterij. Een wagen die niet alleen opvalt door zijn fraaie lijn, maar vooral door zijn comfort en „vervoers"capaci- teiten. Op het eerste gezicht laat dit raszuivere personenautomodel niet vermoeden, dat hier in een normale coach- of sedancarrosse rie, combinatiewagenvoordelen worden geboden. Klapt men de achterbankleuning voorover, dan zorgt een speciaal mechanisme er voor, dat ook de achterbankzitting zich naar voren en naar beneden beweegt, waardoor de achterzijde van de volledig tot op de zitting neergeklapte leuning in het ver lengde van de koffervloer komt te liggen. Geen gereedschap is hier voor nodig, noch krijgt men er vuile handen van. De inhoud van de op deze manier verkregen ruimte bedraagt niet minder dan 1170 dm3. Voor huishoudelijke en/ of zakelijke doeleinden betekent dit een groot gemak. Door de soliede en fraaie uitvoe- rnig van deze wagen, plus het voordeel van een zuinige motor, zal de Simca 1100 ongetwijfeld zijn weg naar de „gebruiker" weten te vinden. De heer J. de Footer, thans adjunct-commies A op de afd. financiën bij de gemeente Axel, is m.i.v. 1 januari 1968 bevorderd tot commies ter secretarie. Op 16 november vergaderde de N.C.V.B. onder leiding van haar presidente, mevr. Heemskerk, in het jeugdhuis bij de Ichtuskerk in de Pironstraat. Nadat de aan wezigen ps. 146 1-5-6 hadden gezongen, las de presidente Jac. 121-27 en Luc. 8 1-3. Haar meditatie had als onder werp „Dienst aan Christus". Hierna volgde het gebed en de begroeting. De notulen werden gelezen en de huishoudelijke zaken afge werkt. In de pauze gaven zich vier nieuwe leden op. De spreker van deze avond, de heer Hartman uit Breskens, ker kelijk maatschappelijk werker, had als onderwerp' „Waarom is maatschappelijk werk zo on zichtbaar?" Hij vertelde iets over het ont staan en de verschillende takken van maatschappelijk werk. Na het beantwoorden van de vragen eindigde de heer Hart man met dankgebed. De kerstvergadering wordt op 21 december om acht uur in het Jeugdgebouw aan de Kerkdreef gehouden. In de conversatiezaal van het bejaardentehuis „De Vurssche" bood het koor van de Herv. ge meente te Axel de bejaarden een zangavond aan. Het koor, dat voornamelijk geestelijke liederen zong, werd gedirigeerd door de heer J. Smies. Deze zangavond, die zeer veel waardering vond, werd besloten met het Wilhelmus. De voorzitter van de bejaarden commissie, de heer L. de Regt, sprak aan het eind een dank woord. Op initiatief van de pas zes maanden oude middenstandsver eniging „Sluiskils Belang" kwam zaterdagmiddag 18 november om half twee St. Nicolaas, vergezeld van twee Pieten, met de boot op de Oostkade aan. St. Nicolaas werd verwelkomd door de heer C. van der Bilt namens de middenstanders en door de heer F. M. Berbers na mens het gemeentebestuur van Terneuzen. Onder grote belangstelling van vooral de jeugd van Sluiskil be gon de Goedheiligman, gezeten in een open auto, en voorafge gaan door de plaatselijke drum band, een rondrit door de ge meente. Bij elke deelnemende winkelier aan de St. Nicolaas- aktie werd eveu gestopt om een grote deegpop af te geven. On der het toeziend oog van de Sint werd in elke zaak door een der Pieten de deegpop op een duidelijke zichtbare plaats in de etalage geplaatst. Wie het juiste gewicht van deze pop raadt, kan meedingen naar de hoofdprijs van 500,die beschikbaar is gesteld door de deelnemende winkeliers. 0 De komst van St. Nicolaas, za terdagmiddag, en een bijna zo merse zon waren voor velen uit Terneuzen en omgeving aanlei ding om tegen twee uur hun op wachting te maken aan de Heren gracht. Statig voer een rijk-be- vlagde „Schelde" door de Axel- sebrug. St. Nicolaas en zijn 15 zwarte pieten stapten een ogen blik later aan wal en werden door het ontvangstcomité van het H.C.T. hartelijk begroet. Te paard ging de hoge gast, voor afgegaan door de „Harmonie Terneuzen" en het kleurige tam boer- en pijperkorps „Irene" naar de kiosk op de Markt, waar behalve het H.C.T.-bestuur en het ontvangstcomité ook aanwe zig waren, burgemeester en me vrouw Aschoff, de wethouder van openbare werken, de heer M. de Vos. en de wethouder van onderwijs en culturele zaken, de heer D. Binnekamp met echtge note. In zijn welkomstwoord zei de waarnemend voorzitter van het H.C.T., de heer J. A. van der Plank, dat Terneuzen sedert het vorige jaar onder het voortref felijke gemeentebestuur weer be langrijk is gegroeid. De heer Van der Plank wees op de middenstandszaken, die weer talrijker en mooier zijn ge worden en waarvan het assor timent aan St. Nicolaasgeschen- ken weer is toegenomen. Hij hoopte dat St. Nicolaas er zijn geschenken zou kunnen vinden Dit keer is het voor de laatste maal dat U per schio door de Axelsebrug bent gekomen, zo merkte de waarnemend voorzit ter verder op. Hij zei vanzelf sprekend nog niet te weten op welke wijze de hoge gast het volgende jaar naar Terneuzen zal komen. „Misschien wel per auto, maar dan zeker 'met een groot aantal, gezien de vele zwar te pieten, die U ieder jaar steeds meer voor het groeiende Ter neuzen nodig heeft". De waar nemend voorzitter zei te hopen ''at er voldoende parkeerruimte al zijn. Burgemeester Aschoff heette St. Nicolaa* hartelijk welkom namens het gemeentebestuur en zei ook voor dit jaar een drietal wensen te hebben. De heer Aschoff was van mening dat St. Nicolaas die wel zal kunnen ver vullen want hij heeft ook voor de schouwburg gezorgd. „Nu staan op het verlanglijst je van het gemeentebestuur dus van de Terneuzense bevol king aldus de burgemees ter, „een instructiebad, 'n sport hal (voor jong en oud) en een nieuw stadhuis". St. Nicolaas meende daaruit te moeten concluderen dat de bur gemeester het geld voor deze drie projecten bedoelde en aangezien dit juist bleek te zijn wendde hij zich tot de volwassenen om te vragen dat ook zij hun steen tje zouden bijdragen. Nadat de „Harmonie Terneu zen" onder leiding van directeur Eekman, hartelijk begroet door St, Nicolaas enkele St. Nieo- laasliedjes had gespeeld, die uiteraard door velen werden meegezongen, besteeg hij op nieuw zijn paard om zijn tocht door oud en nieuw Terneuzen voort te zetten. Vanaf het balcon van hotel „Rotterdam" ontstak hij de nieu we verlichting van „Het Vier kant", onderafdeling van het Handelscentrum Terneuzen. Ten slotte bracht St. Nicolaas een be zoek aan het Julianaziekenhuis. De gehele namiddag was er in de voornaamste winkelstra ten een gezellige drukte. Een be zoek aan de middenstandszaken is dan ook alleszins de moeite waard. Inderdaad heeft de Ter neuzense handeldrijvende mid denstand kosten noch moeite ge spaard om de klanten een uitge breide sortering van St. Nico- laasgeschenken te presenteren. Bi.i het ontsteken van de nieu we verlichting in „Het Vierkant" door St. Nicolaas, heeft de voor zitter van deze afdeling van het „Handelscentrum Terneuzen", de heer F. J. Kosters, St. Nicolaas gevraagd om ook aandacht te schenken aan de problemen waarmee „Het Vierkant" en in zonderheid de Dijkstraat te kam pen heeft. Het feit dat St. Nicolaas bijna altijd per stoomboot uit Spanje komt was voor de heer Kosters reden om aan te nemen dat St. Nicolaas zich nauw verbonden voelt met de scheepvaart en ook de handeldrijvende middenstand in „Het Vierkant" is hiermee nauw verbonden. Vandaar dus de duidelijk uitgesproken wens van de heer Kosters aan St. Nico laas om de rijksoverheid drin gend te verzoeken te zorgen dat er, wanneer de nieuwe sluizen in gebruik zullen zijn genomen, een lig- of wachthaven komt, zodat in de eerste plaats de schip pers en hun vrouwen gelegen heid krijgen in Terneuzen te gaan winkelen en bovendien de leveranciers in de gelegenheid te stellen hun artikelen op de sche pen af te leveren of de even tuele reparaties uit te voeren. De heer Kosters wees er verder op dat vroeger de Dijkstraat tot de belangrijkste winkelstraten van Terneuzen behoorde. Nu „vergrijst" de bevolking omdat de meeste jonge gezinnen in nieuw Terneuzen gaan wonen. Enkele miljoenen om de sanering van dit stadsgedeelte, zoals het gemeentebestuur dit wenst om deze plannen met meer spoed te kunnen uitvoeren, zodat er bete re woningen, goede, brede stra ten en trottoirs kunnen komen, zou de handeldrijvende midden stand van „Het Vierkant" zeer ten goede komen. Burgemeester Aschoff zei veel waardering te hebben voor het initiatief van de winkelstand uit „Het Vierkant" (41 zakenmensen brachten 9000,bijeen voor de verlichting) die deze fraaie ver lichting tot stand had gebracht De burgemeester vond dat er heel wat elasticiteit in de zaken mensen van dit stadsgedeelte Burgemeester Aschoff verwel komt op de Markt Sint Nicolaas en zijn „Pieten". wordt aangetroffen. Hoewel bur gemeester Aschoff de stellige verzekering gaf, dat de belangen van het „Het Vierkant" niet uit het oog worden verloren, zal de sanering van oud-Terneuzen, zo als het gemeentebestuur zich dit voorstelt, nog wel enkele jaren duren. Het is begrijpelijk dat voor de uitvoering van dit plan grote geldsommen door de rijks overheid ter beschikking moeten worden gesteld, aldus de burge meester. Hij merkte voorts op, dat er in Terneuzen in het alge meen nog heel veel te doen valt. St. Nicolaas begreep de zorgen van het bestuur van „Het Vier kant" heel goed. Dat voor de sanering van dit stadsdeel veel geld nodig is, ook daarvan was hij overtuigd. Hij beloofde dus dat hij het ministerie van finan ciën schriftelijk zou verzoeken spoedig de nodige gelden be schikbaar te stellen. Hij verheel de daarbij zijn bewondering niet voor hetgeen de handeldrij ven den middenstand in „Het Vier kant" presteert. Tenslotte sprak de waarne mend voorzitter, de heer J. v. d. Plank, zijn dank uit aan St. Nicolaas en gemeentebestuur voor het ontsteken van de nieu we verlichting. De militaire autoriteiten in Noord-Sumatra hebben een po ging van ondergrondse commu nisten om militaire posten te bestormen voor het verkrijgen van wapens verijdeld. De mili taire commandant van Noord- Sumatra, brigade-generaal Sar- wo Edhie, zei dat 196 leden van de groep werden gearresteerd. Dezer dagen kwam de afdeling Axel van de C.H.U. in ledenver gadering bijeen. Tal van organi satorische zaken werden hierbij besproken. Uitvoerig behandeld werd het rapport Commissie Scholten in zake de reorganisatie der C.H.U. - fractie. Tijdens deze bijeenkomst had ook de kasoverdracht plaats van de heer A. van Asperen aan de nieuwe penningmeester de heer J. Riekwel. Een varken dat plotseling de weg overstak heeft zaterdagmid dag in Absdale een kettingbot sing veroorzaakt. Het dier werd door een personenauto doodge reden. Het gevolg van deze aan rijding was echter een ketting botsing, waarbij zes personen auto's vrij zware schade oplie pen. Het ongeluk gebeurde om ongeveer vier uur toen plotseling een dichte mist kwam opzetten. Op uitnodiging van de Zavo bracht Sint Nicolaas zaterdag middag een bezoek aan Zaam slag. Ter hoogte van het Caltex- station stond de harmonie „De Volharding" om half drie gereed om de hoge gast muzikaal te ver welkomen. Deze arriveerde in 'n open sportauto in gezelschap van een aantal zwarte Pieten en een vijftal majorettes. Nadat hij een uitgebreide rondrit en af en toe noodgedwongen een rond gang door de gemeente had gedaan, steeds begeleid door het muziekgezelschap, nam hij ten slotte plaats op de muziektent om de prijzen van de tekenwed strijd uit te reiken. De prijswin naars waren: 1. Bram Overdulve, 2. Brinie Haak, 3. Simon den Deurwaarder, 4. Kees Goossen, 5. Suzan van Drongelen, 6. Rinus Scheele, 7. Sarie Scheele, 8. Han- nie Scheele, 9. Wim Tange en 10. Mia Hamelink. Deze tekeningen worden enkele dagen geëxpo seerd in de etalage van de heer Wisse in de Axelsestraat. De kinderen beneden 9 jaar wer den daarna door de Sint getrak teerd, waarbij hij bijzonder werd bijgestaan door de heer M. Scheele. Zijn bezoek aan Zaam slag bracht heel wat mensen op de been, en juist bij zijn vertrek ging hij letterlijk en figuurlijk de mist in. De winkeliersvereniging wil ook a.s. zaterdag in het kader van de winkelweek de bevolking van Zaamslag een interessante mid dag aanbieden. Het tamboer- en pijpercorps „Irene" uit Terneu zen wordt om 3 uur verwacht. Vanaf Plein West zal het eerst een rondgang door de gemeente maken en vervolgens op Plein Oost 'n marsdemonstratie geven. De Zavo heeft tevens een wed strijd uitgeschreven, waarvoor de formulieren bij de winkeliers verkrijgbaar zijn. Prachtige prij zen (hoofdprijs van 500) zullen de deelname wel aantrekkelijk maken. VEEMARKT ROTTERDAM Op de veemarkt te Rotterdam werden vandaag 1759 dieren aan gevoerd. zijnde 1373 slachtrunde- ren en 386 varkens. De noteringen waren als volgt: Slachtrunderen: extra kwal. 4,25 4,55, le kwal. 3,704,10, 2e kwal. f 3,353,60, 3e kwal. 3,15 3,25; Varkens: le kwal. 2,20 ƒ2,26, 2e kwal. ƒ2,14—ƒ2,20, 3e kwal. 2,08—2,12; Stieren 3,95 4,55; Worstkoeien 2,85 3,05; Slachtzeugen 1,65—1,75; Zware varkens 1,95—2,00. Alles per kg. De aanvoer van slachtrunderen was iets korter, de handel kalm en prijshoudend; Varkens: iets minder aanvoer, handel redelijk en even stijver in prijs. AARDAPPFXBEURS ROTTERDAM Op de aardappelbeurs te Rotter dam werden vandaag te volgende noteringen opgemaakt: Klei-aardappelen voor het bin nenland: Eigenheimers 40 mm opw. 41,5013,00; Bintje 3550 mm opw. geen notering; Bintje 40 mm 1 opw. f9,0010,25; Meerlander 40 mm opw. geen notering. Klei-aardappelen voor de export: Bintje 35 mm, 40 mm en 45 mm opw. in twee maten gesorteerd geen handel. Zand-aardappelen voor het bin nenland: Bintje 40 mm opw. 8,00 9,00. Voer-aardappeien 2,00—3,50. Stemming: binnenland rustig; exDort geen handel. Prijzen berekend per 100 kg en op de handeisvoorwaarden vastge steld voor de verkoop van con sumptie-aardappelen op wagon, schip of auto. (ADVERTENTIE) MAANDAG 20 NOVEMBER 1967 EERSTE KLASSE Prijzen van: 5 zijn gevallen op nummers 50 zijn gevallen op nummers 100 zijn gevallen op nummers 200 zijn gevallen op nummers 400 zijn gevallen op nummers 1000 zijn gevallen op nummers eindigende op: eindigende op: eindigende op: eindigende op: eindigende op: eindigende op: Een prijs van 2000 is Een prijs van f 2000 is Een prijs van ƒ2000 is Een prijs van ƒ2000 is Een prijs van ƒ2000 is Een prijs van ƒ5000 is gevallen op nummer: gevallen op nummer: gevallen op nummer: gevallen op nummer: gevallen op nummer: gevallen op nummer: 8 537 467 959 672 0802 064679 038991 022760 068385 054571 009491 De prijs van 20.000 is gevallen op nummer: 092389 Hoestdrank in tabletvorm.95cf De stemming ter beurze is maandag over vrijwel de gehele linie aan de flauwe kant geweest. Dit gold niet alleen voor de inter nationale waarden, doch ook de scheepvaartsector alsmede de staatsfondsen lagen aangeboden in de markt. Dit als gevolg van de devaluatie van het pond ster ling, alsmede door de disconto verhoging in Engeland en Ameri ka. Wie echter gedacht had, dat er maandag op Beursplein 5 een nerveuze stemming aanwezig zou zijn met ruime handel, heeft ver keerd gedacht. De affaire in de internationale waarden verliep zeer rustig. Het publiek gaf er de voorkeur aan de bestaande posi tie wat in te krimpen door wat stukken af te stoten. Van enige nervositeit viel echter niets le bespeuren. Kon. Olie opende op 140.40 tegen vrijdag als slotprijs 142,30. Philips was ruim 2 la ger op 110, waarna 110.50 werd gedaan. A.K.U. liep op van 59.10 tot 59.50 (59.90). Unilever had het iets zwaarder met een koers verlies van 3. Hoogovens werd bijna 2 lager geadviseerd op 105. Ook in de scheepvaartsector verliep de affaire zeer kalm. Kon. Boot, Van Nievelt en Scheepvaart Unie waren ieder ca 3 punten la ger. Ook Mij. Nederland en Van Ommeren werden in een open hoek verhandeld. Deze fondsen waren eveneens ca 3 punten ia- ger. De cultures boden goed weerstand. H.V.A. vrijwel onver anderd, doch Amsterdam Rubber iets gemakkelijker. De staatsfondsenmarkt stond onder invloed van de disconto verhoging in Engeland en Ameri ka. De handel in deze sector was begin-beurs ruim door aanbod. Later werd het een stuk kalmer. De stemming was flauw. In de staatsfondsenhoek gelooft men niet, dat Nederland het disconto zal verhogen.

de Vrije Zeeuw | 1967 | | pagina 3