Devaluatie van het pond sterling met 14,3 pet Bemanning van Jozina" terug in Nederland Tal van landen volgen het voorbeeld tteec ITS DEVALUATION M BY 14.3 PER CENT DRASTISCHE BEZUIHIGIHGS- MAATREGELEN AANGEKONDIGD Kosten van levensonderhoud zullen stijgen met drie a vier procent Cc VALUED-AND BANK RATE 81 r 1 ■■is i This People ONTROEREND WEERZIEN OP SCHIPHOL „Proces was komedie" Vrij t Jachtgeweren... Dankbaar Met ministers en kolonels in cel HET WEER Maandag 20 Dinsdag 21 november 1967 23e Jaargang No. 7Q$1 Besnoeiing op overheids- en defensie-uitgaven Lening aangevraagd Australië devalueert niet Gulden blijft Frans standpunt inzake Brits EE.G.- lidmaatschap ongewijzigd Schiller.: Engeland heeft prijs betaald voor E.E.G.-lidmaat- schap W-S SIUNDAY EXPRESS ggj Andere landen volgden Overmatig Belgische reactie Syrië verwerpt alle ontwerp resoluties in de veiligheidsraad Minister Luns erkentelijk voor Nigeriaanse besluit THANT OVER CYPRUS Verloving Deense prins IngoSf Weerbericht Hoogwater Zon- en Maanstanden Frank, bij abonnement: TERNEUZEN Directeur-Hoofdredacteur: I. van de Sande Telefoon: 01150 2073 Gironummer: 38150 Redactie- en Administratie-adres: Smïdswal Abonnementsprijs ƒ8.— per kwartaal: per maand 2,70; per week 62 ct. Losse nrs 13 ct. DE VRIJE ZEEUW Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 10 ct; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kléine Advertenties" fgééj handels advertenties) 5 regels ƒ1,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. Z va. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. Zaterdagavond omstreeks half elf werd In Londen officieel bekend gemaakt dat de Britse regering had besloten het pond sterling met 14>3 procent te devalueren. Deze maatregel kwam nadat het pond ge durende de afgelopen week op de wisselmarkten onder zware druk had gestaan. De omvangrijke verkopen van sterling hielden verband met de geruchten over een grote internationale lening aan Engeland om het pond sterling te steunen. De B. B. C. maakte donderdagavond al bekend dat de Bank of England met andere centrale banken besprekingen voerde over een lening van tenminste een miljard dollar. Een devaluatie werd toen nog minder waarschijnlijk geacht omdat premier Wilson dit herhaaldelijk van de hand had gewezen. Behalve de devaluatie van het pond en de verhoging van het bank- disconto tot acht procent heeft de Britse regering nog een aantal maatregelen bekendgemaakt die értoe moeten bijdragen dat orde op economische zaken wordt gesteld. Er zijn kredietbeperkende maat regelen aangekondigd alsmede gro te verlagingen van de overheids uitgaven. De uitgaven voor defen sie bijvoorbeeld zullen volgend jaar met meer dan honderd miljoen pond sterling worden verlaagd en de investeringen in de genationali seerde industrieën gaan eveneens met ruim honderd miljoen pond omlaag. dat de prijzen van een groot aantal produkten die uit het buitenland komen zullen stijgen. Engeland heeft bij het interna tionale monetaire fonds (I. M. F.) een lening van 1,4 miljard dollar aangevraagd. De ministers van fi nanciën van de zes E.E.G.-landen hebben zondagavond tijdens een spoedbijeenkomst in Parijs beslo ten dat alle zes landen zullen bij dragen aan jdeze lening. Het I. M. F. heeft de Britse regering laten we ten dat haar verzoek „prompt en in welwillende overweging zal wor den genomen". In de verklaring van de Britse regering werd verder meegedeeld dat Engeland met een aantal an- een devaluatie van de Deense kroon bekendgemaakt en wel met bijna acht procent. Het Britse voorbeeld werd verder nog gevolgd door Spanje, de peseta devalueerde met 16,6 procent, Malta, Fiji, Bermuda en Guyana. Premier Harold Holt van Austra lië heeft vanmorgen bekendge maakt dat de Australische lege ring heeft besloten niet tot deva luatie van de dollar over te gaan. Min of meer tot verrassing van de deskundigen liet Zuid-Afrika weten de rand niet te devalueren. Ook Rhodesië besloot het Britse voorbeeld niet te volgen. In het Nederlandse zakenleven was de belangstelling voor het ge beuren in Engeland natuurlijk bij zonder groot omdat de handelsbe trekkingen tussen Nederland en Engeland zeer nauw zijn. Met bij zondere aandacht werd kennis ge nomen van de verklaring van mi nister Witteveen (financiën) die zondagmiddag in een radio-inter view zei van mening te zijn dat maar weinig landen het Britse voorbeeld zullen volgen. Hij deelde mede dat de Nederlandse regering zich had beraden over de gevolgen van de Britse maatregel en dat be sloten was de gulden op de huidige waarde te handhaven. Minister Witteveen zei dat de devaluatie alle begrip verdient in verband met de Britse aanvraag van het lidmaatschap der Europese economische gemeenschap. Voor Nederland betekent de devaluatie van het pond dat onze concurren tiepositie tegenover Engeland wat slechter wordt, maar dat zullen we volgens de minister moeten aan vaarden. Aan de andere kant zullen de produkten die wij' uit Engeland invoeren iets goedkoper worden. De devaluatie, van de Deense kroon en het Israëlische pond achtte mi nister Witteveen niet van groot be lang voor onze economie. van de banken in België bestaat bovendien uit goud. De Belgische vice-premier ver wachtte géén grote nadelige gevol gen van de Britse devaluatie voor de Belgische export. Het relatieve aandeel van Groot-Brittannië in het totaal van de Belgische export is de laatste jaren aanzienlijk ver minderd. Wel hoopte de Belgische minis ter dat de devaluatie van het pond de toestand zodanig zal ophelderen dat ook de mogelijkheid van het toetredingsonderhandelen met de Europese gemeenschap naderbij zal komen. De Franse minister van finan ciën, Michel Debré, heeft zondag avond na afloop van de bijeen komst van de ministers van finan ciën der „zes" verklaard dat de devaluatie van bet nnnd sterling geen fundamentele wijziging heeft gebracht in het vraagstuk van het Britse lidmaatschap van de E.E.G. Hij zei deze verklaring af te leg gen als Franse minister van finan ciën en niet als voorzitter van de bijeenkomst der ministers van financiën. De Westduitse minister van eco nomische zaken, prof. Karl Schil ler, heeft zondagavond verklaard dat Engeland door middel van de devaluatie van het pond sterling de prijs die het moet betalen voor het lidmaatschap van de E.E.G. ge deeltelijk heeft voldaan. Hij zei dit in een toespraak voor de Westduit se televisie even voor zijn vertrek naar Parijs, waar hij de bijeen komst van de ministers van finan ciën van de „zes" ging bijwonen. „Als iemand een prijs vraagt voor het Britse lidmaatschap dan kan ik vandaag zeggen dat Enge land hiervoor door deze devaluatie heeft betaald", aldus prof. Schiller. Op de vraag of üj.met „iemand" Frankrijk bedoelde^zei de minister: „We weten allemaal wie wordt be doeld". Prof. Schiller noemde de devaluatie een moedige stap van de Britse regering om de betalings balans van Engeland in orde te krijgen. De maatregelen van de Britse re gering zijn erop gericht de binnen landse vraag in Engeland te ver minderen, de uitvoer te stimuleren, buitenlandse kapitaal aan te trek ken en de produktiviteit te verbe teren. De deflatoire werking valt moeilijk op haar waarde te schat ten maar men meent haar te kun nen stellen op 600 tot 800 miljoen pond sterling bij een bruto natio naal produkt van ongeveer dertig miljard pond. Tot de maatregelen behoren verder nog: afschaffing van de bijzondere restitutie aan Britse exporteurs (waardoor hon derd miljoen pond aan de circulatie wordt onttrokken, verlaging van de werkgelegenheidspremie (behalve in enkele misdeelde gebieden) het geen het Britse bedrijfsleven onge veer honderd miljoen pond gaat kosten en het tegelijkertijd aan- sDoort tot vergroting van de pro duktiviteit, verhoging van de ven nootschapsbelasting, beperking van de kredietverlening en tariefsver hoging voor bankkredieten en ver zwaring van de beperkingen op de verkoop van auto's op afbetaling. De devaluatie veroorzaakt voor de Britse bevolking een stijging van de kosten van 't levensonder houd met drie vier procent door- dere centrale banken een regeling heeft getroffen voor het opnemen van aanvullende kredieten. Ver wacht wordt dat de totale financiële hulp aan Engeland zal uitkomen op ongeveer drie miljard dollar. Onmiddellijk na de bekend making van de devaluatie liet Ier land weten het Britse voorbeeld gevolgd te hebben. Het land hand haafde de partiteit van het Ierse pond ten opzichte van het pond sterling, zodat ook het Ierse pond voortaan op 2,40 dollar staat. Zc.idagmorgen werd bekendge maakt dat ook Israël tot een deva luatie had besloten. De waarde van het Israëlische pond werd van drie tot drie en een half per dollar ver laagd. Ten opzichte van het pond sterling is de pariteit van het Is raëlische pond gehandhaafd. Ook de sterlingpariteit van de Hong- kongdollar is gehandhaafd en wel op zestien Hongkong-dollar per pond. Dit betekent een devaluatie van de Hongkong-cjollar tot onge veer 6,67 per Amerikaanse dollar. In de loop van zóndag werd ook Voorzover zondag de meningen van het Nederlandse bedrijfsleven te beluisteren vielen zag men in het feit van de Britse devaluatie geen verrassing en evenmin in het gekozen percentage. Men achtte het juist dat het percentage niet hoger is gesteld aangezien anders het gevaar had bestaan dat de druk zich zou hebben geconcentreerd op de Amerikaanse dollar. Als maat regel tot sanering van de Britse betalingsbalans werd de devaluatie onvoldoende geacht. De verhoging van het Britse bankdisconto van 6V4 tot 8 procent werd in kringen van het Nederlandse bedrijfsleven overmatig groot geacht. De Belgische vice-premier De- clerq heeft zondagmiddag in een radio-interview verklaard dat de Belgische frank op het ogenblik een van de stevigste munten ter wereld is; de Belgische Nationale Bank heeft in haar monetaire re serve géén ponden, zo zei hij. Een zeer groot deel van de reserves thm m ¥osr mt mot om mr*\ Links op de foto: Een grote me nigte die zaterdag de gehele dag voor Downing-street 10, de ambtswoning van de Britse pre mier stond in afwachting van 'n mededeling over de mogelijke devaluatie van het pond sterling. Deze werd 's avonds door pre mier Wilson bekendgemaakt. Rechts op de foto: Afdrukken van twee zondagsbladen die de deva luatie aankondigden. Syrië heeft officieel bekendge maakt dat het alle ontwerpresolu ties van de hand wijst die in de veiligheidsraad zijn ingediend ter oplossing van de crisis in het mid den-oosten. De ontwerpresoluties die op het ogenblik bij de raad aanhangig zijn, zijn een Afrikaans-Aziatische reso lutie, een Amerikaanse en een Britse. Onze stadgenoot Dirk Dieleman, stuurman van de „Jozina", werd hartelijk verwelkomd door zijn moeder en zuster bij zijn aan komst op Schiphol. Terug van een nachtmerrie, die 18 dagen heeft geduurd, zijn zater dagavond om kwart over zes de 7 bemanningsleden van de kustvaarder „Jozina" per K. L. M. uit Lagos op Schiphol aangekomen, waar ze door een ware menigte van uitgelaten familieleden als verloren gewaande zonen werden binnengehaald. Na twee weken voorarrest en 4 dagen gevangenisstraf werden ze vrijdag door de Nigeriaanse rege ring plotseling vrij gelaten. Volgens de 50-jarige kapitein W. Plantinga uit Heerenveen hadden ze er op ge rekend, dat ze de opgelegde straf van 10 jaar niet zouden ondergaan. „Ze hebben aldoor tegen ons ge zegd: Jullie gaan terug naar huis", zo vertelde hij even later met af en toe door emotie bevende stem. „Het proces hebben we dan ook feitelijk als een komedie be schouwd". Desondanks waren ze even ver rast als opgelucht, toen vrijdag middag een bewaker hun lakoniek mededeelde, dat ze allemaal vrij werden gelaten. „We wisten niet wat we hoorden", zo vervolgde de kapitein. „We mochten meteen ons boeltje pakken en 20 minuten later stonden we al buiten. We zijn toen naar de Nederlandse ambassade gegaan". Evenals de 19-jarige matroos Tjalling Rijpma, die 11 dagen ge leden op Schiphol terugkeerde, be aamde de kapitein precies geweten te hebben, dat hij geweren met pa tronen aan boord had voor Biafra, „maar wij beschouwden ze als ge weren om konijnen en vogels mee te schieten, niet als oorlogsmate riaal". Dat er een oorlog tussen Biafra en Nigeria aan de gang was, was hem vagelijk bekend. Dat hij met zijn mannen van de opgelegde 10 jaar gevangenisstraf slechts 4 dagen behoefde te onder gaan en dat hun bovendien de op gelegde boete van 60.000 gulden per man was kwijtgescholden, stemde Plantinga dankbaar. Trou wens hij had vrijwel geen enkele klacht, integendeel. „Ons was ten laste gelegd, dat we wapenen bin nen voeren in territoriale wateren van Nigeria naar een gebied waar geen douanepost was, „aldus de kapitein en dat had hij op het pro ces erkend. Op de behandeling van Nigeriaanse zijde had hij niets aan te merken en wat het proces aan ging: „Dat was alleen niet eerlijk vond ik, omdat ze mijn onderge schikten een even hoge straf op legden als mijzelf". Nader daarover ondervraagd vul de hij echter aan, dat 10 jaar de minimum straf was volgens de Ni- gerianse wet, zodat het in dit op zicht met de eerlijkheid van het proces wel los liep. Na het proces werden ze twee aan twee in cellen opgesloten, doch de deuren daarvan stonden de ge hele dag open op de siësta-uren na. Onze landgenoten konden zich dus vrijelijk op een afgesloten terras buiten bewegen. In dezelfde ge vangenis zaten talrijke Nigerianen opgesloten: „ministers, kolonels, politieagenten, soldaten, allemaal nog van de vorige regering. De mi nisters werden net zo behandeld als wij, de soldaten echter minder goed". Wat er met de verbeurd ver klaarde „Jozina" zelf gaat gebeu ren, was de kapitein onbekend. Hij wilde er ook liever niets over zeg gen. De wapenen waren volgens hem-van Spaanse makelij. „De Nederlandse regering is er kentelijk aan de regering van Ni geria voor het zo spoedig vrijlaten van de bemanning van de „Jozina" en het zo spoedig ingaan op de door Nederland genomen stappen". Dit verklaarde minister Luns des gevraagd op Schiphol, juist in ons land teruggekeerd na een officieel bezoek aan Tsjecho-Slowakije. „Er zijn goede betrekkingen met de re gering van Nigeria en ik heb de indruk dat dit hierbij een rol heeft gespeeld". De bewindsman zei voorts dat de Nederlandse regering van mening is, dat het proces in Nigeria geheel in overeenstem ming met de heersende rechts regels is gevoerd. De secretaris-generaal der ver' enigde naties, Thant, heeft een beroep gedaan op alle partijen een herhaling te voorkomen van de „zinloze en betreurenswaar dige incidenten" die zich vorige week op Cyprus voordeden. In een rapport aan de veilig heidsraad over de recente ge vechten in Ayios Theodoros zegt Thant dat dergelijke voorvallen "alleen maar een averechtse uit werking kunnen hebben op de door ontwikkelingen van de laatste tijd verbeterde atmos feer. De secretaris-generaal uit de klacht, dat de Veiligheidsraad van zijn V. N.-personeel op het eiland in gevaar is gebracht. Velen van hen werden woens dag door de Cyprische nationale garde beschoten. Gelukkig vie len aan V. N.-zijde geen slacht' offers, aldus Oe Thant. De 27-jarige Deense prins In golf, die op de lijst der troonopvol gers op de vijfde plaats staat, heeft zich verloofd met de dochter van een ijzerwarenhandelaar in Kopen hagen, Inge Terney. RUSTIG WEER Ons land bevond zich het afge lopen weekeinde in vochtige lucht hetgeen tot gevolg had dat het op de meeste plaatsen zwaar be wolkt was met motregen en el ders mist. Daardoor trad in de nacht nergens vorst op maar de dagtemperaturen kwamen ook niet hoger dan 6 a 7 graden. Een hogedrukgebied boven O. Duitsland trekt langzaam naar het zuiden. Met oostenwinden wordt drogere lucht aangevoerd uit centraai-Europa, waardoor het weer opklaarde. Dat geeft weer aanleiding tot wat hogere mid- dagtemperaturen en lagere tem peraturen in de nacht en vroege ochtend waarbij lichte vorst en plaatselijk mist optreedt. Intussen verplaatst een ander hogedrukgebied ten noordwesten van de Azoren zich langzaam in de richting van Ierland, terwijl een depressie bij IJsland naar het oosten trekt. Het bij deze depres sie behorende frontensysteem heeft Schotland bereikt en zal dinsdag dichter bij ons land ko men. Op het weer heeft dit front dan nog geen invloed. De winden zullen zwak zijn. medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot dinsdagavond. Lichte vorst Maandagnacht en dinsdagoch tend lichte vorst en op vele plaatsen mist. Dinsdag overdag zonnig weer behoudens plaatse lijk aanhoudende mist. Zwakke wind, over het algemeen weinig verandering in temperatuur. DINSDAG 21 NOVEMBER v.m. n.m. Breskens 3.56 4.18 Terneuzen 4.32 4.54 Hansweert 5.06 5.28 Walsoorden 5.05 5.27 WOENSDAG 22 NOVEMBER v.m. n.m. Breskens 4.35 4.59 Terneuzen 5.11 5.35 Hansweert 5.45 6.09 Walsoorden 5.44 6.08 ZON MAAN Nov. op onder op onder 21 8.09 4.42 19.27 12.41 22 8.11 4.41 20.42 1.16 23 8.12 4.40 22.03 1.41 24 8.14 4.39 23.26 2.00

de Vrije Zeeuw | 1967 | | pagina 1