BEMANNING VAN DE „JOZINA" VRIJ MUL Dertig jaar gevangenisstraf voor Franse, schrijver journalist Debray Johnson: 525.000 man voorlopig plafond voor Vietnam Bomontploffing in Cardiff Vandaag vertrek nit Lagos RADIO DE KOCK DODEN DIJ SNEEUWSTORM IN NW-ENGELAND Stuurman Dieleman zondag thuis HET WEER 3 ZATERDAG 18 NOVEMBER 19677 23e Jaargang No. 70? 10 Naar het ministerie van buitenlandse zaken in Den Haag meedeelt heeft onze ambassadeur in Lagos tele fonisch meegedeeld dat de bemanfting van de Jozina wordt uitgewezen. VUURWERKFABRIEK IN OOST-JAVA DE LUCHT IN Lord Chalfont: Britse regering overweegt geen devaluatie de Gasverwarming Guerrilla bevechten een langdurige geschiedenis „Uncle Sam" houdt woord Als het zover is ROOKBOMMEN OP N.P.D.- BIJEENKOMST KOSTEN PERSFOTOGRAAF HET LEVEN Onverschillig Geen geheim ZEKER VEERTIG DODEN BIJ BUSONGELUK IN ZUID-SLAVIE Goudsmokkelaar aangehouden Britse resolutie inzake het Midden-Oosten DE AUTODIEFSTALLEN IN PARIJS Weerbericht Hoogwater Zon- en Maanstanden Prank, by abonnement: TERNEUZEN Uïreeteur-Hoofdredaeteur: I. van de Sande Telefoon: 01150 - 2073 Gironummer: 38150 Redactie- en Administratie-adres: Smidswal Abonnementsprijs ƒ8,per kwartaal; per maand 2,70; per week 62 ct Losse nrs 13 ct it ZEEUW Uitgeefster N.V. v/h Firma P. I. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 18 ct; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géia bande!» advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel méér 22 ct Kleine advertenties by vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 nr. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. De zeven bemanningsleden van de Nederlandse kustvaarder wer den maandag in Lagos elk tot tien jaar gevangenisstraf en een boete van 60.000 gulden, subsidiair twee jaar gevangenisstraf, veroordeeld wegens respectievelijk invoer van wapens en munitie en overtreding van de douanewetgeving. Het schip en de lading werden verbeurdver klaard. De veroordeelden zijn, de 50- jarige gezagvoerder W. Plantinga, de uit Terneuzen afkomstige 26- jarigejp. Dieleman, D. van 't Woud (25), P. Augustin (26) en R. Kiers- sies (47), een Spanjaard, de 27- jarige Ruben Itero en de 30-jarige Pdrtugees Horatio Nogueiria. Al len hadden schuld bekend. De kustvaarder was op 23 okto ber voor de kust van het van Ni geria afgescheiden Biafra aange houden en door een Nigeriaans ma rineschip naar Lagos gebracht. Volgens de tenlastelegging was de „Jozina" op 7 oktober uit Lissa bon vertrokken naar Port Har- bourt, de voornaamste haven van Biafra, met aan boord 460 kisten met enkel- en dubbelloopsjachtge weren, 257 kisten met bijbehoren de patronen, 1.875 zakken zout en 3,98 rollen krantenpapier. Twee opvarenden, de 17-jarige Rosa van 't WoudIeperen, die vlak na het huwelijk de reis met haar man meemaakte, en de 19- Noordstraat 107 - Tel. 01150-4255 TERNEUZEN Een sneeuwstorm heeft don derdag in Nieuw-Engeland aan dertien mensen het leven gekost. Alleen al in Boston vielen zes doden. Het verkeer is er ver, lamd en brandweer en politie moesten bijna vierhonderd auto mobilisten te hulp komen, die op wegen buiten Boston in de sneeuw waren gestrand. Binnen enkele uren viel in geheel Nieuw-Engeland, waarin de sta' ten New Hampshire, Vermont, Jdaine Rhode Island, Connecti cut en Massachusetts liggen, tien tot dertig centimeter sneeuw. Vorige week is in het Oost- Javaanse dorp Kedoeng-Dalam Banil een vuurwerkfabriek inde lucht gevlogen. 7 mensen von den de dood en 19 werden ge wond De ontploffinf zou ver oorzaakt zijn door gebrekkige uitrusting'. De meeste slachtof fers waren mensen die naar de fabriek waren gekomen om vuur werk voor de komende feeste lijkheden ter- gelegenheid van de mohammedaan se vastenmaand W bestellen. Jarige matroos Tjalling Rijpma uit Bolsward keerden dinsdag 7 nov. in Nederland terug. Zij waren door de Nigeriaanse autoriteiten vrijgelaten en behoefden niet te recht te staan. De uitwijzing is in Lagos bekend gemaakt in een buitengewone edi tie van de staatscourant. Het staatshoofd, generaal-majoor Ya- koeboe Gowon, heeft de straffen kwijtgescholden, zo staat er. Zij zullen onmiddellijk het land wor den uitgezet. Gisternamiddag kreeg de familie Dieleman (Schoolweg 49, Terneu zen) het verheugend bericht dat hun zoon Dirk, een van de veroor deelden van de „Jozina", spoedig weer thuis zou zijn. De Nigeriaan se regering had besloten de gevan genen vandaag het land uit te zet ten. Er kon bij de familie Dieleman wel van een intense, maar zeker niet van een uitbundige vreugde worden gesproken. Natuurlijk wa ren de heer en mevrouw Dieleman bijzonder gelukkig; misschien wel het gelukkigste ogenblik van hun leven. Even tevoren had mevrouw Dieleman op straat nog kennissen ontmoet die haar trachtten te troos ten, want in hun hart hadden de ouders Dirk afgeschreven. Zij acht ten de kans dat hij ooit levend die t-.vaalf jaren zou doorkomen, uiter mate klein. Nu de zaken zó staan en zij we ten dat hun zoon vandaag per vliegtuig uit Lagos vertrekt, reizen zij naar IJmuiden waar kennissen wonen. Zij verwachten stellig dat zoon Dirk zondag weer veilig en gezond -bij' hen zal zijn. Niet alleen in het verdriet, ook in deze grote vreugde leven velen met de familie Dieleman intens mee. Lord Chalfont, minister van staat van het Britse ministerie van bui tenlandse zaken, heeft vrijdag in Parijs berichten tegengesproken volgens welke de "Britse regering devaluatie van 't pond overweegt. Hij deed dit antwoord op vragen die hem werden gesteld tijdens een lunch die hem werd aangeboden door de Cercle de l'Opinion in Pa rijs. Een begrip voor Erkend Gasfitter Vlooswijbstraat 79 TERNEUZEN De Franse schrijver-journalist Debray, schuldig bevonden aan deelname aan het guerillaverzet in Bolivia, is In Camiri veroordeeld tot de maximumstraf: dertig jaar cel. Ook de Argentijn Ciro Bustos heeft dertig jaar gekregen, zo is officieel bekendgemaakt. Debray zal zijn straf moeten uitzitten in een klein militair fort op de grens van Bolivia en Para guay, zo is uit goede bron ver nomen. De bewaking zou door militairen van beide landen worden verzorgd. De vier Bolivianen die met Debray en Bustos terechtstonden zijn vrij gesproken. De twee hoofdverdach ten zijn op alle punten van de aan klacht schuldig bevonden. De vijf kolonels die de krijgsraad vorm den waren unaniem in de vaststel ling der vonnissen. President Johnson heeft vrij dag op een persconferentie ge zegd dat generaal Westmore- land, de bevelhebber in Viet nam, niet meer dan 525.000 man Amerikaanse troepen in Viet nam denkt nodig te hebben. Johnson, wiens persconferen tie door de televisie werd uitge zonden, zei dat hij de militaire situatie de afgelopen twee dagen diepgaand met de generaal heeft besproken en dat Westmoreland geen uitbreiding boven het ge noemde niveau verwacht, (Deze week zei de generaal dat tegen eind juni volgend jaar 525.000 Amerikaanse soldaten in Vietnam zullen staan.) Johnson zei voorts te menen dat staking van de Amerikaanse bombardementen op Noord-Viet- nam alleen naar zijn mening niet voldoende zou zyn om de Noord-Vietnamezen tot onder handelen te bewegen. De Amerikaanse president ging diepgaand in op de kritiek die op hem wordt geleverd. „Een president leert kritiek te ver wachten en leert ermee te leven. Belangrijk voor een man op deze post is te zoeken naar de juiste antwoorden". Hij zei dat al zijn 35 voorgangers aan kritiek had- den blootgestaan. „Er is feehter verschil tussen opbouwende kri tiek, „geschiet in het wilde weg" en pogingen om de wet in eigen hand te nemen". Ingaand op de uitslagen van onderzoeken naar de openbare mening, herinnerde Johnson aan president Truman wiens popu lariteit in zes maanden van 10 procent daalde tot 26 procent tijdens de Koreaanse oorlog. Het Noordvietnamese negatie ve antwoord op zijn voorstel van het afgelopen weekeinde om aan boord van een neutraal schip in neutrale wateren te gaan praten, was, volgens Johnson, gelijk aan alle Noordvietnamese antwoor den zoals nadrukkelijk bepaald in Ho Tsji Minhs brief van dit jaar. Johnson zei: „Er zijn hoop vol gestemde mensen, er zijn naïeve mensen en er zijn poli tiek ingestelde personen. Maar wie Noord-Vietnams standpunt met betrekking tot vrede wil kennen, leze Ho Tsji Minhs brief. Dat standpunt is nooit gewijzigd. Al deze hoop en dromen en idealiseerde mensen verzwak ken onze positie." Eens te meer vroeg Johnson de Amerikanen geduld te oefe nen en zei dat een guerrilla be vechten een langdurige geschie denis is. Amerikanen willen al tijd of dat nu een oorlog, een verkiezing of een voetbalwed strijd is een snelle uitslag. Ik geloof dat ons doel duide lijk is en sedert het begin was: bescherming van de veiligheid van de Verenigde Staten om dat wij menen dat de veiligheid vande Verenigde Staten nauw verbonden is met die van zuid oost-Azië en tegenhouden van agressie, zoals wij dat ook enige jaren geleden in Europa hebben gedaan. Johnson zei dat de landen in zuidoost-Azië achter de Viet- nampolitiek staan. „Elk land in dat gebied dat weet wat gebeurt, acht het' absoluut noodzakelijk dat Uncle Sam zijn woord houdt en daar blijft tot we een eervol le vrede kunnen krijgen". Op een vraag of Johnson voor de volgend jaar te houden pre sidentsverkiezingen zeker kan didaat zal staan, antwoordde hij ontwijkend, zeggend: die brug zullen we oversteken als het zo ver is. Hij waarschuwde dat de communisten in Vietnam zich zouden vergissen als zij denken dat een andere president ge makkelijker voor hen zou zijn. De Amerikaanse president gaf te kennen dat de Verenigde Sta ten een nieuwe poging zullen doen om de verenigde naties te verzoeken naar een oplossing voor Vietnam te zoeken. (Don derdag nam de senaatscommis sie voor de buitenlandse betrek kingen een ontwerpresolutie met dat doel aan). Zich rechtstreeks tot de Noord vietnamese leider richtend zei Johnson: „Ik wil hem vanoch tend desiliusioneren we gaan onze verplichting nakomen", Een fotograaf van de „Schwa- bische Donauzeitung" is donder dag overleden aan de gevolgen van rookvergiftiging die hij een dag eerder opliep op een bijeen komst van de rechtse nationalis tische partij Duitsland (N.P.D.) in Ulm. De persfotograaf werd in een ziekenhuis opgenomen nadat hij tijdens een vechtpartij tussen de ordedienst van de N.P.D. en tegen deze partij agerende beto gers, waarbij rookbommen te pas kwamen, onwel was geworden. WASHINGTON: Generaal Wil liam Westmoreland, opperbevel hebber van de Amerikaanse strijdkrachten in Vietnam, heeft president Lyndon Johnson ver slag uitgebracht. Debray had donderdagmiddag laten weten dat het hem onver schillig bleef of hij tot dertig, twintig of tien jaar gevangenis straf zou worden veroordeeld. „Eerlijk gezegd zou ik het liefst de maximumstraf krijgen", zei hij zelfs. De 27-jarige Debray en de Argentijnse kunstenaar Ciro Bus tos zijn schuldig bevonden aan rebellie, moord en gewapende roof na een geruchtmakend, stormachtig proces dat op 26 september in Camiri begon. De rechters zijn tot de conclu sie gekomen dat de twee buiten landers tot de hoofdschuldigen behoorden van de door de guer- rilleros gepleegde misdaden, die waren begonnen met een over val op een militaire patrouille op 23 maart. Zes soldaten en een burgergids sneuvelden daarbij. De krijgsraad stemde in met de bewering van de aanklager, dat Debray een hoofdrol speelde in de guerrillabeweging en deel uit maakte van een gewapende groep die militairen doodde en verwondde. De aanklager heeft tijdens het proces geen bewij zen aangevoerd waaruit zou blij ken dat Debray of Bustos recht streeks aan de overval van 23 maart of een latere overval op 10 april hadden deelgenomen. Wel echter heeft de aanklager proberen aan te tonen dat het tweetal volledig aan het dage lijks leven in een guerrillakamp in het oerwoud deelnam. Passages uit Guevara's dag boek die maandag in de rechts zaal werden voorgelezen gaven aan, dat De Bray belast was met de taak, Europese steun te win nen voor de guerrilleros in Bo livia. De vader van de veroordeelde Fransman, de bekende Parijse advocaat Georges Debray, heeft het vonnis juridisch onjuist en een schending van de Boliviaan se grondwet genoemd. Hij acht te Regis' schuld wat de aan klacht inzake moord en roof niet bewezen. Regis' moeder zei dat ze haar zoon tijdens het proces zeer bewonderd had en trots was op zijn moed en waardig heid. Debray, zoon van rijke ouo»-„, heeft er nimmer een geheim van gemaakt dat hij als intellectueel revolutionair de zaak van de re volutionairen in Latijns-Ameri- ka een warm hart toedraagt. Zijn eerste contact met hen da teert uit 1961 toen hij als stu dent voor het eerst in Cuba was. Hij ontmoette daar premier Cas tro met wie hij gesprekken voer de over de theorie van de revo lutie. De Boliviaanse regering ziet in hem dan ook een van de voornaamste theoretici van het revolutionaire verzet in Latijns - Amerika. Het ongeluk met de autobus, die donderdagavond bij de Zuidsiavi- sche plaats Oekmka in de rivier de Save is gevallen, heeft het leven gekost aan zeker 40 mensen, zo is vrijdagmorgen vast komen te staan. Voor zover bekend zijn slechts zeven mensen, o.w. de bestuurder, uit de bus ontsnapt voordat deze onder water verdween. Aange nomen wordt dat alle andere pas sagiers verdronken zijn. Gister morgen was het nog niet gelukt de bus op te takelen of het dak, dat voor een deel boven het water uit steekt, te openen. Uit getuigenverklaringen van de overlevenden blijkt dat alle plaat sen in de bus bezet waren toen deze van de weg afraakte en een val van 20 meter in de Save maak te. Dit zou kunnen betekenen dat ongeveer 60 mensen in de bus ge zeten waren. De buschauffeur kon tot dusver niet verhoord worden. Op de luchthaven van Tokio is woensdag een 27-jarige Britse zakenman aangehouden die er van wordt beschuldigd te heb ben getracht 30 goudstaven ter \yaarde van ongeveer 210.000 gulden het land binnen te smok kelen. Japanse douaneautoriteiten, die dit gisteren bekendmaakten, verklaarden dat een week gele den een Engelse vrouw werd aangehouden die 25 goudstaven van hetzelfde (Britse) merk Ja pan wilds binnensmokkelen. Vrijdagmorgen is in de „tem pel der vrede" in Cardiff 'n bom ontploft, enkele uren voordat koningin Elizabeth's zwager lord Snowdon met functionaris sen van Wales voorbereidingen zou bespreken van de installatie van prins Charles als prins van Wales «ver anderhalf jaar. De plannen voor deze installa tie hebben de ergernis gewekt van nationalisten in Wales, die ijveren voor zelfbestuur van het land. Toen lord Snowdon arriveerde Engeland heeft donderdag bij de veiligheidsraad een resolutie ingediend met een oplossing voor de crisis in het Midden-Oosten. De Israëlische troepen zouden uit de bezette gebieden moeten worden teruggetrokken, de oor logstoestand zou moeten worden beëindigd en de territoriale in tegriteit en politieke onafhan kelijkheid van alle landen in het Midden-Oosten zouden moeten gerespecteerd. Het ontwerp bevestigt het principe van vrije scheepvaart in het gebied, wil een regeling van de vluchtelingenkwestie en instelling van gedemilitariseer de zones. Een speciale vertegenwoordi ger van Oe Thant moet contac ten leggen tussen de betrokken landed om tot overeenkomsten te komen volgens de grondsla gen in de resolutie. De vertegen woordiger moet zo spoedig mo gelijk rapport aan de raad uit brengen, aldus de ontwerpreso- De Franse regering bereidt een wet voor op grond waarvan alle motorvoertuigen uitgerust moeten zijn met een vinding tegen dief stal. Dit heeft de Franse minis ter van justitie, Louis Joxe, be kendgemaakt. MEER WIND Het hogedrukgebied boven centraal Europa met een uitlo per over ons land naar Engeland heeft zich iets naar het westen verplaatst. Een lagedrukgebied boven zuidwest-Europa trekt langzaam in noordelijke rich ting. In het hogedrukgebied vroor het gisternacht op meer dere plaatsen ruim 4 graden. On der invloed van drukdalingen bo ven west-Frankrijk neemt de wind in ons land iets in kracht toe en zal ook overwegend ma tig zijn in het zuidoosten. Over dag is het vrij zonnig terwijl de middagtemperaturen tot 6 8 graden oplopen. trof hij betogers aan die opschrif ten droegen als: „Wales betaalt 2.500.000 pond sterling voor een Engelse prins" en Republiek, geen koningschap". Lord Snowdon werd uitge jouwd. Nadat hij het gebouw be treden had deden.zich schermut selingen voor, waarbij acht men sen werden gearresteerd, o.w. twe'e meisjes. In de afgelopen jaren hebben zich in Wales een aantal bom aanslagen voorgedaan, meren deels op watervoorzieningsbe- drijven voor Engelse plaatsen. Het illegale „vrije leger van Wales" heeft de verantwoorde lijkheid hiervoor op zich ge nomen. Wat ook de ergernis van natio nalisten in Wales heeft gewekt, is de bekendmaking, dat prins Charles een tijdlang aan de uni versiteit van Wales zal studeren voor zijn investituur in 1969. Men vindt het niet juist, dat hij is toegelaten zonder dat hij de academische „horden" heeft „ge nomen" die voorafgaan aan de toelating van iedere andere stu dent. Door de ontploffing werden enige deuren van het gebouw vernield, maar er werden geen personen getroffen. medegedeeld döor het K. N. M. l., geldig tot hedenavond. Oostelijke wind Droog en vrij zonnig weer. Over wegend matige oostelijke wind en middagtemperaturen omstreeks 7 graden. ZATERDAG 18 NOVEMBER v.m. n.m. Breskens 2.15 2.21 Terneuzen 2.51 2.57 Hansweert 3.25 3.31 Walsoorden 3.24 3.30 ZONDAG 19 NOVEMBER v.m. n.m. Breskens 2.41 2.59 Terneuzen 3.23 3.35 Hansweert 3.57 4.09 Walsoorden 3.56 4.08 MAANDAG 20 NOVEMBER v.m. n.m. Breskens 3.20 3.36 Terneuzen 5.56 4.12 Hansweert 1.30 4.46 Walsoorden 4.29 4.45 ZON MAAN Nov. op onder op onder 18 8.03 4.45 16.59 9.42 19 8.05 4.44 17.34 10.52 21 8.09 4.42 19.27 12.41 22 8.11 4.41 20.42 1.16 23 8.12 4.40 22.03 1.41 24 8.14 4.39 23.26 2.00

de Vrije Zeeuw | 1967 | | pagina 1