Zware klap voor de Amerikanen GRATIS 1 Krachtproef tussen artsen en regering in België verzetstrijders staan terecht in Athene HET WEER MUNITIEDEPOT DAK TO ONTPLOFT Heel doden en gewonden SUÜIEIHANGEIIS Kamerleden stellen vragen over het gebeurde met de „Jozina" Verbijstering over het onmenselijke vonnis in Nigeria ARTSEN WEER IN STAKING BUNA HONDERD DODEN VOOR EN TIJDENS VERKIEZINGEN OP DE PHILIPPIJNEN 31 van DONDERDAG 16 NOVEMBER 1967 23e Jaargang No. 707$- au6be5 CALIFORNIA SOEPEN IN BLIK KNIP UIT Grote aanval verwacht Aanval op Zuidvietnamees hoofdkwartier Opmars van Flosy-troepen tegengesproken Einde van Belgische gas- en elektriciteits staking Gaslekken bij chemisch bedrijf in Antwerpen Weinig animo Stem bussen weggehaald Geboeid Mlen hebben „bekend" Theodorakis Russen vroegen India om hulp Biafraanse radio meldt opstand in Noord-Nigeria EXPLOSIE IN ITALIË Helicopter verongelukte Weerbericht Hoogwater Zon- en Maanstanden Frank, bij abonnement: TERNEUZEN Directeur-H onfd red a cteurI. van de Sande Telefoon: 01150-2073 Gironummer: 38150 Redactie- en Administratie-adres: Smidswei Abonnementsprijs f8.— per kwartaal: per maand f 2.70: per week 62 ct. Losse nrs 13 ct. DE VRIJE ZEEUW Uitgeefster N.V. v/h Firma P. I. van de Sande te Temeuzen Advertentieprijs per nun 78 et; minimum füèi advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" bandels. advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel méér 22 et. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 nr. Voor het geeomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. De Amerikaanse basis te Dak To Is woensdag in een hel veranderd door de ontploffing van een der munitiedepots ten oosten van het vliegveld. VÊRSCHILLENOE A *cnsv<niuLcnuc g» Plak hier de 6 BLIKSOEP-vlagge- tjes. Op elke California bllkwikkel vindt U een vlaggetje. - zendt mij 3 sleutelhangers Naam Adres Woonplaats Plak tile vlaggetjes! Opsturen aan: California Soepen Harderwijk Nadat 's ochtends twee Ameri kaanse transportvliegtuigen bij de landing waren vernietigd en een derde zwaar was beschadigd, werd in de middag de langs de start banen opgeslagen munitie getrof fen. Tienduizenden granaten van alle kalibers gingen de lucht in en het aangrenzende kamp van de „spe ciale strijdkrachten", waarin 12 Amerikanen en 500 soldaten uit de berglanden met hun gezinnen wa ren ondergebracht, werden door de explosies en brand vernietigd. Het vliegtuig dat 's ochtends bescha digd was, wist door opstijgen aan vernietiging te ontkomen. Toen de toestand in het kampe ment onhoudbaar was geworden, werden de vrouwen en kinderen van de bergbewoners met vracht auto's naar veiliger oorden over gebracht. Door het bombardement was ook een opslagplaats van traangas gesprongen en de achterblijvende militairen moesten met het gas masker op trachten orde te schep pen in de chaos. Tegen de avond was het nog niet mogelijk een opgave te krijgen van het aantal doden en gewonden. De Amerikanen konden hun verliezen beperken door gebruik te maken van hun ondergrondse schuilplaat sen: Volgens Amerikaanse lezing zijn in de afgelopen twee weken van strijd rond de basis meer dan 600 Noordvietnamezen en 98 Amerika nen om het leven gekomen, terwijl bijna 600 Amerikanen werden ge wond. Gevreesd wordt, dat de vier Noordvietnamese regimenten die de heuvels rond de basis bezetten, van de wanorde gebruik zullen ma ken om een grote aanval in te zet ten. Het vliegveld van Dak To is to taal onbruikbaar geworden en vol gens zegslieden kunnen vliegtuigen pas weer landen, als omliggende heuvels gezuiverd zijn van Noord vietnamezen, waarbij ook de weg Het socialistische Tweede Kamer lid ir. S. A. Posthumus heeft in schriftelijke vragen over de ver oordeling van de opvarenden van de „Jozina" geïnformeerd naar de waarborgen die de overheid kan verschaffen tegen „een optreden van Nederlandse reders" dat op- Met een schok van verbijste ring heeft Nederland kennis ge nomen van de onmenselijk zware straffen, die de Nigeriaanse re gering de opvarenden van de kustvaarder Jozina heeft opge legd wegens het vervoer van wapens naar de opstandige pro vincie Biafra. Tien tot twaalf jaar dwangarbeid in de tropen tullen deze mensen niet allen overleven. Toch onthoudt de Nederlandse regering zich van actie. Het tragische is, dat de meeste bemanningsleden niets wisten van hét wapenvervoer. Reders die hun bemanningen bloot stel len aan de risico's van dergelijke transporten, springen op mis dadige wijze met hun mensen om. Zelf blijven ze buiten schot. Wie wapens wil verschepen, zou verplicht moeten worden dit zelf maar eens op te knappen, of hij moet open kaart spelen en vrijwilligers vragen voor derge lijke vrachtjes. Het is onmense lijk er onschuldige en niets ver moedende jonge mensen, onder we een pas gehuwde, zo in te laten lopen. Zouden de mensen van het rederijkantoor die deze reis en de bevrachting regelden, om er een mooi winstje mee te maken, die straf niet kunnen gaan uit zitten inplaats van de misleide bemanningsleden? naar het zuidoosten in de richting' van Kontoem moet worden vrijge maakt. Verwacht wordt dat het Ameri kaanse garnizoen, bestaande uit een infanterie- en een parachutis tenbrigade en eenheden van de luchtkavaleriedivisie, met para chute gelande munitie zullen krij gen, terwijl ook op versterking van de eenheden wordt gerekend. Volgens een Zuidvietnamese re geringswoordvoerder slaagden 48 kilometer ten zuiden van Dak To eenheden van de vietcong of van het Noordvietnamese leger erin, door te dringen tot de stad Kon toem en vier gebouwen van het daar gevestigde Zuidvietnamese militair hoofdkwartier op te bla zen. Aan regeringszijde zouden lichte verliezen zijn geleden. lijkheden het hoofd te kunnen bie- ROME: Een teleurgestelde prin ses Maria Beatrice van Savoye en haar verloofde, de acteur Mauri- zio Arena, hij hun terugkeer in Italië. Het paar heeft tevergeefs getracht in Engeland in het hu welijk te treden. varenden worden blootgesteld aan „exorbitante" straffen. Ir. Posthumus vraagt de minister van verkeer en waterstaat, drs J. A. Bakker, en van buitenlandse zaken, mr. J. M. A. H. Luns, nadere mede delingen te doen over de wapen- verscheping, in het bijzonder de herkomst en de bestemming van de wapens die aan boord van de „Jo zina" werden vervoerd. Is er aanleiding te veronderstel len dat dit niet het enige geval Is van een wapentransport door een Nederlands vrachtschip? Zo ja, be schikken de ministers dan over na dere informaties en willen zij deze aan de kamer mededelen, aldus ir. Posthumus. Ook het liberale Tweede Kamer lid H. Wiegel heeft over deze kwes tie vragen gesteld. Hij wenst te we ten of de Nederlandse ambassade in Lagos de opvarenden voldoende rechtskundige bijstand heeft ver schaft en of gratie kan worden be pleit, zodra het vonnis onherroepe lijk is geworden. Een woordvoerder van het Zuidarabische leger heeft woens dag een bericht tegengesproken als zouden troepen van het front voor de bevrijding van bezet Zuid-Jemen (Flosy) oprukken naar Aden ondanks Britse bom bardementen. De secretaris-generaal van Flosy, Mackwee, had volgens het Algerijnse persbureau gezegd, dat zijn troepen in het offensief waren gegaan om de posities te herwinnen waaruit Flosy door de Britten, „met hulp van som mige elementen van het federale leger", verdreven was en die in handen waren gegeven van het rivaliserende nationale bevrij- dingsfront „dat helaas aan dezei manoeuvres mee wilde doen". In België begint vandaag een krachtproef tussen een deel van de artsenstand en de regering. De grootste van de drie Belgische art senorganisaties, de federatie-Hen- rard, heeft een staking van onbe paalde duur uitgeroepen tegen nieuwe wetten op de uitoefening der geneeskunde. De staking be gint hedenochtend in de afdeling LuikLuxemburg van de federatie en zal vrijdagochtend worden uit gebreid tot de afdelingen Antwer pen, Oost- en West-Vlaanderen, Limburg en Vlaams-Brabant. De federatie-Henrard is in ver zet gegaan tegen de nieuwe wet geving, die deze week in 't staats blad is verschenen, omdat deze volgens haar de onafhankelijkheid van de geneesheren en hun organi saties aantast. De Belgische rege ring heeft bekendgemaakt, dat de nodige voorzorgsmaatregelen zijn genomen om aan eventuele moei- De aigemene staking bij de gas- en elektriciteitsbedrijven in Bel gië, die vorige week maandag begon, is woensdagochtend ge ëindigd. De vakbonden en werk geversverenigingen zijn dinsdag avond akkoord gegaan met een voorstel van de minister van ar beid, Servais, om onderhandelin gen te beginnen. De vakbonden eisen regelnigen om het groeiend aantal uitbestedingen van wer ken aan derden te beperken. Zij eisen regelingen om het groeiend vaar voor de werkgelegenheid van het eigen personeel van de Belgische gas- en elektriciteits bedrijven. De staking was eind vorige week tekenen van verloop gaan vertonep. De gas- en elektrici teitsvoorziening is niet in gevaar geweest, aangezien kaderperso neel dat niet aan de staking deel nam, de centrales gaande heeft gehouden. Uit tanks van een petroche misch bedrijf te Zwijndrecht op de linker Scheldeoever bij Ant werpen zijn dinsdag tweemaal grote hoeveelheden gas ontsnapt. Er is geen melding gemaakt van slachtoffers. Wel moest twee maal' gedurende enige tijd de scheepvaart ter plaatse worden stilgelegd wegens het gevaar van ontploffingen. lijkheden het hoofd te kunnen bie- den. Men acht het niet uitgesloten, dat stakende artsen het land zul len verlaten (naar Nederland of Frankrijk) of in België zullen „on derduiken" om aan eventuele mo bilisatiemaatregelen van de rege ring te ontkomen. De federatie-Henrard heeft be richten tegengesproken, volgens welke de staking beperkt zou wor den tot een actie waarbij alleen maar geen spreekuur wordt gehou den en de artsen dus wel hun pa- tienten gaan opzoeken. In beschouwingen van de Bel gische pers over de komende sta king is er op gewezen, dat het enthousiasme om te staken niet groot is, zelfs niet in Luik dat een bolwerk van de federatie-Henrard is. Een rivaliserende artsenorgani satie, de federatie-Wynëh, verklaar de woensdagmiddag dat er in Brus sel niet gestaakt zal worden en evenmin in de provincies Namen, Henegouwen, Luxemburg en in Waals-Brabant. Men achtte een fragmentarische staking mogelijk met het zuiden van de Vlaamse provincies, in Antwerpen, Limburg en Luik. De federatie-Wynen maakte te vens bekend dat maatregelen zijn getroffen om in noodgevallen zie ken per auto naar de hoofdstad te vervoeren of niet-stakende genees heren uit teiszenden. De federatie- Henrard heeft zelf overigens ook aangekondigd dat voorzorgsmaat regelen, o.m. wachtposten van artsen, zijn voorzien. Gewelddaden en verwarring heb ben de verkiezingen gekenmerkt die dinsdag op de Philippijnen wer den gehouden. Volgens de eerste uitslagen heeft de nationalistische partij van president Ferdinand Marcos de leiding, maar zij leed in de hoofdstad Manilla een gevoelige nederlaag, doordat bij de stemming over het burgemeesterschap de li berale kandidaat de overwinning behaalde. Nadat sinds het begin van de verkiezingscampagne op 1 juli al ongeveer tachtig mensen om het leven waren gekomen, vielen op de verkiezingsdag nog achttien doden. Voor het eerst werd ditmaal ge werkt met kiezerslijsten, waarop men moest voorkomen om aan de stemming te kunnen deelnemen. Van de ongeveer 7,5 miljoen kies gerechtigden konden, duizenden geen stem uitbrengen, doordat in het stemlokaal waar zij zich moes ten melden, hun naam niet op de lijsten voorkwam, hetzij door een verkeerde indeling van de distric ten, hetzij door het onvolledig zijn van de kiezerslijsten. Ook waren er lokalen waar geen stembus was gebracht of waar deze bus door onbekenden tijdens de stemming Voor een krijgsraad in Athene Is speciaal tribunaal, bestaande uit woensdagmorgen het proces be gonnen tegen eenendertig mensen, die als leden van de verzetsbewe ging het „patriottische front" wor den beschuldigd van ondermijnende activiteit om het huidige bewind omver te werpen. De 42-jarige componist en link se politicus Mikis Theodorakis be vond zich niet onder de verdachten. Volgens de openbare aanklager is Theodorakis, die wordt beschouwd als oprichter en leider van het ge noemde front, „tamelijk ernstig iiek" en zal hij in een tweede pro ces voor de rechter worden ge bracht. Een verzoek van de verde diging om het proces te verdagen totdat Theodorakis zal zijn her steld, werd afgewezen. Wel ging de krijgsraad ermee akkoord, dat de verdedigers inzage kregen van de verklaringen, die de componist tijdens het vooronderzoek heeft afgelegd. De 31 verdachten, onder wie vijftien over het alg meen jonge vrouwen, staan terecht voor een vier officieren en rechter. één burgerlijke De verdachten werden met mili taire vrachtauto's naar het ge rechtsgebouw gebracht. De man nen waren twee aan twee geboeid. Er werd nauwlettend op toe ge zien, dat er geen foto's van hen werden gemaakt. De fotografen mochten pas aan het werk, toen in de rechtszaal de handboeien wa ren losgemaakt. De zaal was vóór de opening van het proces terdege 'oorzocht en b'i de ingang was een trenge controle. Tot de belangrijkste verdachten behoren de communist Konstantin Filinïs die onlangs na het uitzitten van een langdurige gevangenisstraf was vrijgelaten, en een neef van de voormalige hofmaarschalk van koninom-moeder Frederika, Joan- nis Leloedas en zijn vrouw. ,In de schoondochter van een vroegere burgemeester van Athene die nu zitting heeft in de commissie voor herziening van de grondwet, Georgi Loelis; een oud-afgevaardigde van de „unie van het centrum", Sylvia Akrita; de weduwe van de staats secretaris van het ministerie van cultuur onder premier Papandreoe en drie journalisten van centrum bladen. Volgens de openbare aanklager heeft Theodorakis bekend, dat hij heeft geijverd voor omverwerping van het militaire bewind. Ook de 31 verdachten die nu trechtstaan, hebben dit toegegeven, maar allen met inbegrip van Theodorakis heb ben ontkend, dat zij de bestaande sociale orde willen veranderen. De Griekse componist en linkse politicus Theodorakis „verkeert in een toestand, die aan een coma grenst". D!t staat in een medisch rapport dat woensdag werd over gelegd bij de opening van het pro ces. Volgens dit rapport kon hij niet voor het t-:bunaal verschijnen, om dat dit r"- dood zou kunnen ver- beklaagdenbank zitten ook me-1 oorzake-1 had de openbare vrouw Andromachia Tsoekalas, de i aanklager gezegd, dat Theodorakis De Sowjet-Unie heeft vorige maand de hulp ingeroepen van de Indiase regering voor het ge val een Russische ruimtevaar tuig een noodlanding in India zou maken. Dit maakte de In diase minister van buitenlandse zaken, Soerendrapal Singh, dins dag in het parlement bekend. Hij zei dat de regering dergelijke hulp heeft toegezegd. Volgens het radiostation „De stem van Biafra" is in het district Tilli in noord-Nigeria een alge mene opstand uitgebroken, nadat militairen enkele dorpsnotabelen hadden gefusilleerd die weiger den hun zoons te laten inlijven voor militaire dienst. Bij onlus ten in het bewuste dorp zouden vijftien burgers zijn gedood. De opstand was volgens het radio station vervolgens overgeslagen naar andere gebieden. Minstens drie mensen zijn om het leven gekomen en ca. 70 ge wond, toen zich woensdag een ontploffing voordeed in een fa- friek in het centrum van Udine (n.o.-Italië). In en om Udine staan fabrieken die ontplofbaar materiaal vervaardigen. De oor zaak van de explosie is niet be kend. zich in een gevangenishospitaal ba- vindt en lijdt aan „een tapielijk ernstige ziekte". Officieel is ge zegd dat hij een maagkwaal heeft. werd weggehaald. Volgens de „Maila Chronicle" zouden min stens één miljoen stemgerechtig den niet aan de verkiezing hebben kunnen deelnemen. Bij de verkiezingen voor de se naat en voor de provinciale sta ten hebben de nationalisten de lei ding. Wat de senaat betreft ziet het er naar uit, dat van de acht zetels die op het spel stonden, er vijf naar de nationalisten gaan, twee naar de liberalen en één naar een onafhankelijke kandidaat. Deze laatste is mevrouw Magnolia Anto- riino, de weduwe van een senator die vlak vóór de verkiezingsdag om het leven'kwam, doordat het hef- schroefvliegtuig waarmee hij vlug schriften verspreidde, verongeluk te. Volgens de Philippijnse kieswet mag een kandidaat die tijdens de verkiezingscampagne overlijdt, door zijn partij of door een ver want worden vervangen. In de provinciale verkiezingen leidt de partij van president Mar cos in 30 van de 65 provincies, ter wijl de liberalen in negen provin cies de leiding hebben. BUIEN Tussen een lage-drukgebied ten zuiden van Noorwegen en een krachtig hoge-drukgebied ten westen van de Britse eilanden wordt met noordwestelijke tot noordelijke winden koude lucht naar onze omgeving gevoerd. Deze lucht is onstabiel en er zullen derhalve naast opklarin gen ook buien voorkomen, Waar van sommige met hagel. De wind zal overwegend matig zijn, ter wijl de temperaturen omstreeks 8 graden zullen bedragen. medegedeeld door het K. N. M. I. te De Bilt, geldig tot hedenavond Enkele buien Wisselend bewolkt met plaatselijk enkele buien. Matige, aan de kust af en toe krachtige wind tussen west en noordwest. Over het alge-, meen iets lagere temperaturen. DONDERDAG 16 NOVEMBER v.m. n.m. Breskens 1.16 1.19 Terneuzen 1.52 1.55 Hansweert 2.26 2.29 Walsoorden 2.55 2.58 VRIJDAG 17 NOVEMBER v.m. n.m. Breskens 1.46 1.49 Terneuzen 2.22 2.25 Hansweert 2.56 2.59 Walsoorden 2.55 2.58 ZON MAAN Nov. op onder op onder 16 8.00 4.48 16.16 7.14 17 8.02 4.46 16.34 8.28 18 8.03 4.45 16.59 9.42 19 8.05 4.44 17.34 10.52

de Vrije Zeeuw | 1967 | | pagina 1